Z3È >«- H. LAMP. gen ,fead' nl den xnan niet zand of perceel uit te oefenen, ,dat hij maan- j respectievelijk tot 1 of klei gegooid, naar hij zeide bij onge- delijks een vaste som moet betalen d h.; 3 of 3 d. h., en 5 of 3 d. hecht. Juk. J aan den heer v. d. Berg of diens er-I Er waren, natuurlijk een stuk of' ven d'0Ch dat hij geen rekening en Gevhnden voorwerpen: Een wat zweondelieten. een van vor^ntwoording van zijll0 zakon heeft bronzen herinneringsmedaille Een zllve- hld oiTS indOT 10 doen en alle winst ol verlies, die, ren theelepeltje Een zilveren ring. Een jongen vulscMijk lijn naam aan a.i de 'tapperij mocht opleveren, voor zij- bril In «tui. alle op de gemeente-remi politie opgegeven had. ,.ls dat nu nö rekening blijft. 'ging. Een bloedkoralen ketting met gou- gebruik om weer eens voorde provincie j)e Kantonrechter overwoog o. a., [den slot. Een blikken drinkkruik. Een R. [Noordbrabant te pleiten, doch tevens om dat deze verdediging den beklaagde .K, kerkboekje. Een zilveren penning. Een le waarschuwen tegen kortzichtigheid [i of 2 zijds verschillend beoordeeld het plan van den Min. van Wat. om over de hoog- tevraag nog een commissie te hooren en al dachten zij verschillend over de kos tenrekening. De heer van der Does de Willebois maakte van de gelegenheid dat men zooveel deed voor Amsterdam, heusch waar?'' vroeg mr. Van der Mersch „Kan ik je vertrouwen? Nu, dan moet ik het maar gelooven, want de Haarlem sche jongens vertellen mij wel altijd de waarheid'. Het jonge mensch zal er dus wel goed afkomen, al vroeg do ambtenaar een boete vair 50 oents. iïooger was d!e eisch tegen een smid, die een jongen van li jaar aan ren boormachine heeft laten werken. Wel gedeeltelijk door eigen schuld bezeerde- de jongen ernstig zijn linkerhand. ..Lk wil een eenigszins strenge straf eischen". zei de ambtenaar, want do maatregelen tot beveiliging bij machi nerieën zijn nu toch voldoende bekend en bovendien heeft de adjunct-inspec teur, mijnheer de Fremery, vroeger den smid gewaarschuwd, lk vraag f 25 boete af 15 dagen hechtenis." 't Kantongerecht is een kaleidoscoop. je ziet er allerlei dingen en menschear in bonte rij voorbijtrekken. Daar was een zeeloods. een flinke kerel, die ver zuimd had om tot een kapitein die hij binnenloodste te zeggen dat de haven van Rio de Janeiro besmet was ver klaard met pest. De loods gaf het rond weg toe .maai- de zaak moest onbe paald worden uitgesteld, omdat d'e ka pitein. die als getuige moest optreden, het zeegat alweer uit was. ..Dag loods", zei de kantonrechter, toen de man heenging Dan waren er twee jongens van de Hoogere Burgerschool, die gewandeld hadden op Boekenrode, hoewel dat (zei het proces-verbaal) met een bord verboden was. ..Daar stond geen bord" zeien de jongens en beschreven op verzoek van don kantonrechter precies welken weg ze hadden genomen. „Als ik tijd heb zal ik zelf eens gaan kij ken," zei Z.E.A. Twee mannen waren uit visschen ge gaan in een zijsloot van d'e Oude Delft: (te een. die zich visscher noemde, was eigenlijk de man. de ander was maar gast. 't Was den dag vóór 1 Juni en dus verboden: *t scheelde maar drie uurtjes", zei de eerste klagelijk. Dat was evenwel de fout niet alleen, want toen de politie ze aanmaan do om aan wal te komen, hadden ze er feestelijk voor bedankt. De eerste beklaagde ont lastte zooveel mogelijk zijn maat excuseerde zichzelf met d'e opmerking, diaf hij dronken was geweest. „Wat is dat nu jammer." zei de kantonrechter. ..nu wordt je vischtuig verbeurd ver klaard en je krijgt boete: ik had je in zoolang niet hier gezien 't Is erg jam mer!" Ei'sch voor den eersten beklaagde i boeten a f 2 en voor den tweed-en 2 boe ten h f 0.50. Tegen een knaapje, dat, op katten gooiende, bij een buurvrouw een ruit had ingegooid, werd f 1 boete ge- eischt De moeder van den jongen zou er goedkooper hebben kunnen af komen, als ze de schade (40 cents) betaald had, maar dat wou ze niet. omdat ze zes kinderen had. „Hebt u er minder?" vroeg de .Kantonrechter aan de klaagster. „Drie", was het antwoord. „Nu" zei mr. Van der Mersch huiselijk, „dat is ook aange naam, als ze maar gezond zijn." Tegen een Amslterdlamschen rijwiel handelaar werd een boete van f 1 ge- eischt, omdat hij op het Werkmans pad gewielerd had. ,,'t Is een overtre ding van de provinciale verordening," zei de Kantonrechter, ,,en een rijwiel handelaar dienlt die toch tg kennen". Dezelfde quaiqstie van wetskennis kwam te pas bij de zaak tegen een weduwe in de Hondensteeg (tegen woordig A nthonie straalt) die een stookplaats had gebruikt zonder schoorsteen en een kachb^pijp had uitgestoken. „De polik'ies-verordteining verbiedt dat", zei d-a kantonrechter, en daarom moeten we je veroordeelen al kan ik mij begrijpen, dat je die heele verordening niet van buiten kent. Doe het maar niet weer, 't is gevaarlijk voor de buren." Eisch 2 boeten f 1 elk. Er waren nog wel meer maar van te weinig belang om daar voor plaatsruimte af fte staan. Tegen twaalf uur kwam er een zaak voor, die met gesloten deuren moest wor den behandeld. Zoo gingen we heen. Drankwetovertredingen. M. II. Pompe, bierhuishouder Haarlem, die 1.1. Woensdag terecht stond 'ter zake van den verkoop van sterken drank in helt klein zonder vergunning van B. en W. van Haar lem, werd heden door den Kanton rechter te dier zake veroordeeld tot f 10 boete subs, drie dagen hechtenis. De Kantonrechter overwoog ten aan zien van de door den beklaagde ge voerde verdediging, als zoude hij zij ne bevoegdheid tot het verkoopen van sterken drank in het klein onltleenen aan het feit, dat de vorige bewoner van het bedoelde perceel B. F. Bona- rius, van wien hij de zaak heeft over genomen, de vereïschte vergunning had, dalt die verdediging hem niet kan baten, aangezien wel gebleken is dat de voormelde Bon-arius destijds de vereischto vergunning had verkre gen, en het vergunningsrecht is be taald geworden, doch tevens, dalt de beklaagde niet voor rekening van de zen Bonarius het bedrijf uitoefent, maar uitsluitend voor eigen rekening cn dezen slechlts eene vergoeding geeft voor het aanvragen der vergun ning. A. Dinhard, kastelein te Haarlem, die wegens gelijk feit terecht stond, werd eveneens veroordeeld' tot eene geldboete van f 10 subs 3 dagen hechtenis. Deze» beklaagde voerde tot zijne verdfidgiing aan, dat hij het in deze bedoelde perceel heeft gehuurd van den heer J. v. d. Berg, aan wien ver gunning was verleend om den klein handel in sterken drank in voormeld UilL Ufiü «CIUVUiSiUK utll j". ie noQioi,iiu.icii -oe,"' n'iet kan baten, aangezien de vergun-po itemonnaie met 0.-23. 3 paar zwarte ),y een ZOo belangrijk w erk als het aan- ning uitsluitend geldt voor den per-vrouwen pantoffels. Een bril in étui. Een hanglge. De Min. van Wat. gaf, evenals soon des verzoekers en wel bij over- gummiband van een kinderwagen. Een 1 jn de andere Kamer, de verzekering dat zilveren dames-remontoir-horloge. Een jZjjQ onderzoek bet werk niet zou vertra- portemonnaie met tramkaartjes en sleu- gan en dat de Kamers ten slotte voor een Een bruin kinderschoentje. 'zuivere beslissing zouden gesteld wor- den. Het wetsontwerp ging er ten slotte Haarlemse h Muziekkorps zonder stemming door. De lieer Heiman Vénverloo schrijft. Eveneens geschiedde, na een kort de in Het Centrum: ,-\ -bat, ten aanzien van het wetsontwerp be- genoemd harmoniekorps gegeven, ter .China—Japan. vervanging van het Conoeirtgebouw-1 Nu wij een regeering hebben, die van orkest, dat bij de uitvoering iai de bescherming in bet algemeen niet afkee- groote kerk te Naarden, de begelei-'yjg gezind bleek, werd met groote be ding op zich genomen had. Het was iar,g^ning uitgezien naar het antwoord r op ;r eens te doen kennis maken met een,heer Sassen ten aanzien dei suiker-in- harmonie-orkest. dat zoowel wat be- dus trie. Kort saamgevat kwamen die treft klankgehalte, ensemble, voor-vragen hierop neder, of de Regeering be- •dracht als uitvoering zich met de aller. reid was de suikerindustrie en de daar- beste in ons land' kan meten. Van het mede samenhangende belangen (land- rijke en met smaak gekozen program-, schipperij) te vrijwaren tegen de ma, waarop o a. dó fantasie „die W al-;ÜUU>V "Rune, Noorse he Rhapsodïe no. 1 en 2;nadeelen van buitenlandse!» export van L'ffilo", voorkramen, hoorde ik een premies en surtaxes. Tot de middelen polonatee van Liszt: Divertissement daartoe rekende de heer Sassen vérhoo- EspagnoL van Desormes en als toegift gjng van premie of een surtaxe, vooral een marsch van Fr. Schubert en trof-TOOr he, ctmefie Jaar 1903-1903 ten mij hierbij de schoone Hank, de, oniwcrp tot goedkeuring der bnllante en vurige uitvoering (vóóraf r in de polonaise van Liszt) alsmede de Brusselsche suikerconventie aanhangig beschaafde en tot in de uiterste punt-;was, beperkte de Min. van Fin. zijn ant- jes verzorgde voordracht. Zoo een woord dan ook tot het tijdsverloop tot harmonie-orkest te hooren is een groot gept. 1903. Tot zoolang wilde de genot en teven® eene aangename af- peg de premie van thans uitkeeren: - volgens de convenüe gean deelde, bewees hei hartelijk applaus.sprake meer van wezen. In abstracto had waaraan zelfs de aanwezende dames de suikerindustrie geen meerdere deelnamen, en dat dan ook de marschspraak op bescherming dan eenige an- van Schubert als een „toetje" ten ge- dere nationale industrie. De om- volge had. Wij roepen deze keurben- standi heden veroorloofden niet verder O n au lihrnn a:rt \'tTi oir on fl Tl VAPl'lIjVr t j te gaan dan thans geschiedde. De indus trie was sterk al zouden misschien enkele fabrieken door tijdelijk verlies te gronde gaan. De thans bestaande crisis was het gevolg van overproductie, noch voor vermeerdering van premie, noch voor een surtaxe was de Min. dan ook te vinden. Dit wat 1902—1903 betrof. Voor het vervolg moest de Reg. zich haar vrij heid van handelen voorbehouden. Het behoeft geen betoog, dat aan de rechterzijde dit antwoord niet in goede lijden, of tijdelijke onbevoegdheid of verhindering van den gerechtigde tot' uitoefening van het bedrijf dat gedu rende het loopende vergunningsrecht zonder nadere vergunning' kan worden voortgezet doch dat dit in 't eerste ge val slechts kan geschieden dóór de strafei erfgenamen en'in het tweede geval slechts door hen, die, hetzij krachtens de wet, hetzij krachtens opdracht van den gerechtigde, daartoe bevoegd zijn; dat de omstandigheid, waarop de be klaagde zich beroept, onder deze ge vallen niet is te brengen. In de zaak tegen P. Klabou, kaste lein te Haarlem, die terecht stond en veroordeeld werd als de beide vorige beklaagden, overwoog de Kantonrech ter ten aanzien van de door den be klaagde gevoerde verdediging, nl. lat zijn huisheer, de heer J. C.-v. d. Berg, vergunning heeft verkregen, om in de bedoelde tapperij sterken drank in het klein te verkoopen, uit welken hoofde hij meent, bevoegd te zijn, clen klein handel in sterken drank in die door hein gehuurde tapperij uit te oefenen, conform de vorige zaak, en voorts, dat nu wel door de verklaring van den getuige J. C. van den Berg in verband met de ten processe overgelegde qui. tantie is aannemelijk gemaakt, dat aan wijlen den lieer J. van den Berg vergunning is verleend, om den klein handel in sterken drank in bed'oeld perceel uit. te oefenen, doch de beklaag, de niet heeft beweerd, dat hij diens erfgenaam was, en het beweren dat hulsheter de veijeischte vergun ning heeft verkregen, zonder meer, hem zeker niet de bevoegdheid geefi. om den kleinhandel in sterken drank in dat perceel uit te oefenen. L. van der A. te Haarl'liede. Spaarnwoude, wegens rijden met een hond zonder muilkorf tot f 1. of 1 dag hecht. UITSPRAKEN. M. G. en S. A. G., te Haarlem, wegens overtreding der Boterwet, ieder tot 2 of hechtenis; A. D P. K. en M. Th. P., allen te Haailem, wegens drankwet overtreding, leder tot 10 of 3 d. h.; G. V te Bloemendaal, wegens overtr. der vo- gelenwet tot 0.50 of 1 d. h.; J. V. te Vel- sen, 3. K., J. K., J. K., J. K., G. P. V. d. f. N., J. K., P. Z., D. S., G. v. K„ A. D., allen te Haarlem, G. J. v. d. B., te Schoten en G. D. te Overveen, wegens overtr. der jachtwet-, resp. tot 7 d. h.; 2 of 2 d. h. h.; 3 of 2 d. h 2 of 1 d. h. en 1 of 1 d. h. A. D. te Hillegom, en H. v. d. V., te Haarlem, wegens overtreding der spoor- wet, ieder tot f 1 of 1 d. h.: M. P. M te Haarlem, M. C. v. V., en A. B. v. V., bei den te Velsen, wegens onbev. o. e. wei land loopen, gedurende Mei—October, resp. tot 0.50 of ld. h. en f 1 of 1 d. h. de en haren arti'stieken aanvoerder, den heer Kriens. een hartelijk „tot weerziens" toe Uit de Omstreken. Heemstede. Hét bedrag door het Rijk bij 'e dragen in de kosten van de huishou ding dezer gemeente over 1902, is door de Gedeputeerde Staten vastge steld op 14044.55.5. Ter Secretarie zijn inlichtingen te aarde viel. De heer van der Biesen noem- bekomen omtrent een geëmailleerde'de zich daarover verontwaardigd en stel- drinkflesch op straat gevonden, als-1 de de Reg. aansprakelijk voor de gevol- mede omtrent een bruin hondje, dat alhier is komen aanloopen. Hillegom. Ter gemeente-secretarie alhier bestaat tot en met 15 Juli a s. gelegenheid voor de aanmelding tot deelneming van het voorbereidend militair onderricht, van 's morgens 9 tot 2 uur des middags. Zand voort. Het concert. Dinsdagavond in het Kur- liaus gegeven, door Ernst Bleicher's J. L. H. te Velsen, wegens verwekken IZuid_Duitsch Mannen-Sextett mag als rumoer, tot f 5 of 3 d. h.; P. v. d. V., te i uitstekend geslaagd worden beschouwd. IJmuIden, wegens onbev. o. e. anders grond loopen tot 1 of 1 d. h.: B. K. te Beverwijk, wegens lo. strooperij, 2o. us. tot f 3 of 1 d. h. met vrijspraak van het meerdere; J. P. te id., wegens idem, tot 2 maal 2 of 2 maal 2 d. hechtenis. Het zevental getuigde van ijverige studie en waren, wat het klankgehalte betreft, beslist uitstekend, alle nuances werden zeer in acht genomen, zoodat het publiek een waar muzikaal genot smaak te. De tenor Luck Was bijzonder goed, B. v. d. W. te IJmuiden, C. A. M. en werd teruggeroepen, waarna hij nog H„ D. S.; R. v. A.; G. B.; H. allen te Velsen, weg. onbev. over eens an ders grond loopen. resp. tot 1 of 1 dag; f 5 of 3 dagen 2 of 2 dagen en 1 of 2 dagen hechtenis. J. D.; J. H.; H. D.: allen te Haar lem, "wegens verwekken van rumoer ieder to't f 2 of 2 dagen hechtenis. A. G.; W. R.; J. J. M.; C. C. de B.; J. H. P.; P. G. M., allen te Haar* Iem;A. M. Mzn., B. C.. V. Hz., allen te Beverwijk, wegens "straatschende rij resp. f 3 of 3 dagen h„ 2 of 2 dagen h., 1 of 1 dag hechtenis. B. C. V.; N. B.; G. B.; P. S Pz, allen te Beverwijk, wegens geduren de maand Mei onbevoegd over een wei- of hooiland loopen ieder toit /0.50 of 1 dag hechtenis. J. A. (te >5-. P. M. O.; A. L. S.; P. van A., allen te Haarlem, wegens straatschenderij, no. 1 en 2 vrijgespr. no. 3 3 of 3 dagen hechtenis; no. 4 2 of 2 dagen hechtenis; no. 5 1 of 1 dag hechtenis. II. E. S. 'te Amsterdam, wegens voetpad berijden zonder noodzaak tot f 0.50 of 1 dag hechtenis. \V. K. te Haarlem, wegens zonder voorafg. kennisgeving meststoffen ver voeren vrijgesproken. C. A. H. W„ en S. D. beiden te Haarlem wegens wateren buiten de urinoir tot f 1 of 1 cl hecht.. P. K.; F. .T. L.: beiden te Haarlem, wegens met een rijwiel rijden zonder licht ieder tot f0.50 of 1 d. h. G. J. N. li., te Haarlem, wegens lo. met een rijwiel op een klinkerstraat rijden en 2o. rijden met een rijwiel z. bel. tof. 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 d. h. A. W. fe Schoten, I-I. A. V. het Jagerlied van Schumann ten gehoore bracht. Het publiek was dan ook zeer vol daan, getuige het. langdurige applaus na leder nummer. Dinsdag kwamen twee schuiten met versche visch aan. Besomming 450 en 10.20. De prijzen der visch waren: griet f 0.75 tot f 0.85, tong 0.20 tot 0.75 per stuk; scharren f 1.50 en pieterman f 0.40 per mand. Met ingang van 1 Juli a.s. tot 1 Sept. d. a. v. wordt eene buslicMing ingevoerd 's avonds te 9 uur, spoortijd. Met deze post worden geene aangeteekende stuk ken noch pakketten verzonden. De lich ting geschiedt alleen aan het hoofdkan toor en alléén op werkdagen. De correspondentie van deze lichting valt in de eerste bestellingen te Haar lem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft, Schie dam, Rotterdam en Amsterdam en wordt verder verzonden met al de eerste och tendtreinen van Amsterdam en Rotter dam enz. gen van het onvaderlandsch antwoord, dat, gelijk ook de heer Sassen repliceer de, ten gevolge zou hebben een vernieti ging van veler belang en een oVerstroo- ming des lands door suiker van elders. Heden 11 uur voortzetting. IJmuiden. Dinsdag is de coöperatieve vischhal te IJmuiden gesloten; van nu af wordt alle aangevoerde visch aan den Rijlovisch- afslag verkocht. Binne n 1 a n d. Parlementaire Praatjes. De verwachting dat de Eerste Kamer té "Am- in één zitting met haren arbeid zou ge- sterdam; E. Z. te Hillegom wegens 'reed komen, is niet bewaarheid, omdat met een rijwiel op een trottoir rijden'aan sommige onderwerpen nogal tijd is tot f 0.50 of 1 d. h. en f 1 of 1 d. h. [besteed. Th. W. te Landsmeer wegens met een handw. op een trottoir rijden id. L. D. te Zandvoort wegens op een hit gedurende Jurii-Sevtember lo. de Kerkstraat 2o. de Haltestraat berijden tot f 1 of ld. hecht, [verbindingen, waarbij de Min. van Kol. G. J. z.. te Velsen, wegens als tapper tegenover den nestor der Kamer, den toelaten dat in zijne tapperij muziek ge- heer Geertsema, de bijdrage in de kosten Een aantal van de afgedane ontwerpen behooren tot de minder belangrijke. Belangrijk kunnen heet en de beide ontwerpen over den aanleg van kabel- maakt wordt, tot 2 of 2 d. h.; A. R„ te Haarlem, wegens dronkenschap en in staat v. dronkenschap de orde verstoren, tot f 2 of 2 d. h., en zes d. h.; J. L., C. J. V J. A. F. L., J. H. v. d. v, F. v. K„ Ch. H. N. L J. J. v. E., H. L P. J. K L. K., J. A. V., A. G. J. de L. en L. J. S„ van de zijde van Indië te verdedigen had en die aangenomen werden met 36 te gen 5 stemmen. Belangrijk ook het onteigenings-ont- werp voor de nieuwe Hembrug. Ook in dezen tak der volksvertegenwoordiging was de quaestie der hoogte 8 of 12 M. allen te Haarlem, H. K. te Velsen, C. de!hoofdzakelijk in debat en bet bleek W., C. M.. le Zandvoort. M. S., M. C. te 'dat de heeren Rutgers v. Rozenburg, van Beverwijk. W. d. W. te Heemskerk en der Biesen en van Nierop voor het groo- F. S. te IJmuiden, wegens dronkenschap !te plan gestemd waren, al werd hunner- Inyoerlng der Gezondheidswet In d'e 'toelichting van het wetsont werp, waarbij verhooging der S'taats- begrooting van dit jaar werdl aange vraagd1 tot uitvoering van die Gezond heids- en Woningwetten, gaf de mi nister van binnenlandsche zaken te kennen, dat het voornemen bestond deze wetten met 1 Juli in werking doen treden, en dat d)e nieuwe ge zondheidscommissies vermoedelijk met Augustus zouden benoemd worden. Op 4 Juni had het begrootihgsont- werp dfen gang door de Staten-Geue- raal do or loopen. Op dien dag werd het door de Eerste Kamer aangenomen en de suppletoire wet is sedert aige- kond.igd. In de Staatscourant van 22 Juni verschenen de benoemingen voor den Centralen Gezondheidsraad, de commissie van bijstand voor de wo ningsubsidies .de inspecteurs enz. Het. vermoeden lag dus voor de hand. aat beide wetten inderdaad nu ook met 1 Juli in werking zouden treden. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn. De maand Juni' ging voorbij zonder dat een dergelijk besluit verscheen. Maar Dinsdag 1 Juli bevatte de Staats courant een koninklijk besluit, volgens hetwelk de Gezondheidswet in wer king zal treden op 1 Augustus 1902. Dat besluit is door H. M- de Ko ningin te Schaumburg onderteekend op 23 Juni' jl.dus 8 dagen geleden, zoodat het reeds in den loop der vo rige week had kunnen zijn uitgegeven en afgekondigd. Tot de redenen, waarom de invoe ring een maand moest worden uitge steld. behoort wellicht ook de ziekte van H. M. De benoeming der gezondheidscom- missiën zal nu wel eerst in September of later kunnen volgen. Volgens de wet geschiedt die door de Commissa rissen der Koningin, nadat voordrach ten zijn ingediend door den Centralen Gezondheidsraad, die daartoe eerst nog een aanbeveling heeft te vragen vanwege Burgemeester en Wethouders van elke gemeente waar zulk een commissi1© moet in het leven treden. Wat de Woningwet betreft, ontbreekt nog het invoeringsbesluit. Het Znid-Afrikaansch Museum. Kort na de opening der tentoonstel ling van de Haagsche Pro Boer Ver teniging te Schevennigne, heeft het bestuur dier vereeniging een schrifte lijken gelukwensch ontvangen van den lieer Kriiger met de openstelling van deze kunstgalerij waardoor de maan denlange werkzaamheid van de hee ren mr. W. de Ridder, president. S. H. L. J. de Korte, secretaris, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, fiscus, en jhr. mr. C. H. J. van Haeften in het belang van slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika met zulk een succes is bekroond geworden. Het schrijven getuigt van de groote waar deering van den president met dit mnschlieven d streven. Ook van alle sub-comité's in binnen- en buitenland ontvingen deze heeren telegrafische gelukwenschen. De tentoonstelling werd op den dag der opening reeds door ongeveer 1000 personen bezocht, 'waarvan een groot aantal tevens met het oog op de phL lantropiische bestemming der opbrengst den meer dan 200 bladz. bevattenden a alógus der ru'im 5000 kunstwerken kochten, benevens een flink aantal loten, die evenals de catalogus ver krijgbaar zijn gesteld aan den ingang in een verkooplokaaltje, waarin tevens portretten en briefkaarten betrekking hebbende op de Boerenzaak verkocht werden. Maandag middag om twee uur had in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, de opening plaats van het Zuid-Afrikaansch Museum. Dit ge schiedde bij monde van den heer Hid- de Nyland in de eere-zaal, waarin het borstbeeld van Paul Kruger stond te midden van een aantal kransen, met een toespraak, waarin hij de geschie denis van de totstandkoming van het museum vermeldde. Hij legde aan den voet van het borstbeeld van Kru ger een versche krans neer. welk voor beeld met een palmtak werd gevolgd door den heer Van Braam Houckgeest als eere-voorzitter van de vereeniging Vood Vak en Kunst. Verder zond, de Zuid-Afrikaansche Vereeniging een krans, zoomede de heer Bas Vetli. En daarna werd het museum, bezichtigd. Behalve de Krugerzaal zijn er bene- den twee zaten, de een met voorwer- epn, vervaardigd door de Boerenkrijgs- gevangenen op Bermuda, St. Helena fn Ceylon, en de andere waarin o.a. de Kunstbrattina (coupe de fratemi- té) is geëxposeerd. Boven zijn er zes zalen, een wapenzaal, een ambulan cezaal, samengesteld door dr. de Mooy én dr. van Lier, een groote zaal met producten van den bodem enz., een kafferzaal, een zaaltje voor het onder wijs en een zaaltje voor boeken. een week of 6 geleden S. tegen in de Damstraat, en het gevolg was, dat hij word gearresteerd, dat rechtsingangte- gen hem werd verleend met bevel tót gevangenhouding; dat hij voor de va- canti'ekamer dier Rechtbank te Amster dam terecht, stond ;dat hij door het O. M. tegen zich hoorde vorderen schul digverklaring aan verduistering en veroordeeling tot negen maanden; dat hij verder hoorde, dat zijn verdediger mr. Heybroek de clementie der recht bank voor heon inriep; en eindelijk da't dó rechtbank op 15 juli' tegen hem vonnis zal W'izen. Acad. Examens. -Amsterdam. Met gunstig gevolg ls af gelegd het 2e natuurkundig examen door mej. H. Graanboom en den heer W. C. Haverkamp; het le natuurkundig exa men door de heeren M. Leeuwenkuyl en Ph. J. du Marchte Servaas; het pro- paedeutisch medisch examen door den heer H. Woltring; het candidaats-examen in de rechten door den heer W. H. K. Mouthaan. Leiden. Geslaagd zijn: voor. het docto raal examen in de geneeskunde de heer P. A. M. J. Schols; voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren J. Duys- ter en Ph. K, Maier; voor het candidaats- examen in de rechtswetenschap de hee ren A. R. Bueno en L. M. Schoorel. Utrecht. Cand. Theol. 1 de heeren J. VV. van Moerkerken, D. J. Peterse en J. J. S. Steenmeijer; Cand. Rechten de heer H. W. L. de Beaufort. Groningen. Het tweede natuurkundig is met goed gevolg afgelegd door den heer L. B. W. Havlnga; het candidaats in de godgeleerdheid, le ged. door de heeren H. C>. Cannegieter Dzn. en H. H. Riepma. Aangespoeld. Het lijk van den Zondag te Egmond aan Zee verdronken Jongeling ls Dins dag nabij de plaats van het ongeluk aan gespoeld. Door den bliksem gedood. Bij een hevig doch kort onweder had Maandagavond te Vlissingen een treurig ongelu kplaats. De heer W. Zaligman, Isr. godsdienstonderwijzer, kwam met zijn vrouw en dochtertje van het strand. Op den Noordzeeboulevard werd hij door den bliksem getroffen en was onmiddel lijk dood. Zijn vrouw werd bewusteloos, doch bleek later ongedeerd te zijn, even zoo het kind. Een dame die hen vergezelde heeft eenig letsel bekomen aan het gelaat. Zondagsdienst op liet telegraat- kantoor. Ook de Rotterdamsche Kamer van Koophandel heeft besloeten zich thans tot den directeur-generaal der poste rijen te wenden met klachten over den last, dien de op de telegraafkan toren ingevoerde Zondagsdinstrege- ling oplevert. Zij kan zich over het algemeen wel vereenigen met bevordering van Zondagsrust, doch acht zóódanige to tale afsluiting niet gewenscht. Er kunnen rich omstandigheden voor doen, waarin zulke afsluiting een-er handelsstad nadeelig kan blijken. De Kamer zou het veel eenvoudiger achten, ten hoofdkantore den gehee- len dag door gelegenheid te geven tot verzenden en in ontvangst nemen van alle telegrammen. Het verkeer zal van zelf beperkt zijn, waarnaar de dienst zal kunnen ingericht worden, want buiten bepaalde noodzakelijk heid zal wel niemand des Zondags seinen. Gevolgen van roekeloosheid. Maandag waren een viertal huzaren aan 't spelevaren op 't Galgewater te Leiden, toen door roekeloosheid der opvarenden, waaraan naar men ge looft, sterke drank niet geheel vreemd is. het ranke vaartuigje kantelde, met het gevolg, dat slechts drie levend aan wal konden worden gebracht Vooral door het kloek optreden van een stu dent poogde men ook nog den vierde te reddende levensgeesten bleken echter geweken. Rechtzaken. Verduistering yaii een rijwiel. Isaac Spoyer, te Amsterdam, huur de in Januari van bet vorige jaar voor f 2 een rijwiel bij dien rijwielhandelaar Sybrands. Zittende op het rijwiel kwam hij een kleermaker van de Jodenbree- straatt tegen, die nog f 3.50 van hem moest hebben voor het keeren van een jas. Speyer bracht het rijwiel naar het huis van verkoop met recht van weder- inkoop van Alvares aan de Boomsloot, en maakt e er daar 'n pand j e van ten be drage van f 12 Betaalde f 3.50 aan d'en1 kleermaker en ging naar Londen. Hier ter stede teruggekeerd! kwam hij nu INGEZONDEN M Ei WHEE LING EN. 30 cents per regel De tot nu toe meestal gevolgde me thode om mond en tanden door mid del van tandpoeder of tandpasta te reinigen, is geheel verkeerd, d. w. z. als men zich ten doel stelt, zijn tanden gezond te houden en dat is toch zeker het doel van de verzorging van het gebijt- Wie zijne tanden gezond wil houden, moet zich onvoorwaardelijk aanwennen, mond en tanden door middel van een antiseptische vloei stof te reinigen. De tandreiniging door middel van tandpoeder of tandpasta kan nooit of nimmer de tanden voor bederf bewaren, en wel om deze een voudige reden, dat tandreiniging door middel van poeder of pasta, die plaat sen, welke het eenst aangetast worden, zooals de achterzijde der kiezen, tand- spleten enz,, onaangeroerd laat. Daar kan het kwaad dus rustig voortwoeke ren. Een vloeistof daarentegen kan overal doordringen, en wanneer zij werkelijk antiseptisch werkt, worden alle tand weg vretende tstoffen vernie- gd. Een werkelijk antiseptisch tand middel. dat alle schadelijke stoffen en zwammen vernietigt, is het Odol. De volkomen asepsis (het bevrijd zijn van ro'tting en gisting) in mond en tanden wordt bereikt door het gebrulik van Odol, en wel voornamelijk door de merkwaardige eigenschap, dat het Odol in de slijmvliezen van het tandvleesch en de holte, kiezen dringt, hier een ge- noegzamen voorraad achterlaat en uren lang nawerkt. De kiezen worden door regelmatige reiniging met Odol tegen holworden beslist gevrijwaard, Odol kan dus zonder twijfel als het beste van alle moiidrei-nigingsmidde- len beschouwd worden. Men wachte zich intusschen voor na maak. Onder den naam Odol worden talrijke waardelooze, ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doozen en flesschen verkocht. Daarvoor zij men op zijn hoede. Het echte Odol wordt alleen in de bekende witte patentfla cons verkocht. Groote flacons f. 1.» kleine GO cents. Barteljorrisstraat 22/24 TELEFOON 626. Groote Keuze Reistasschen en Koffers. L it de Arbeiderswereid BINNENLAND. Te Schiedam is een werkstaking uit gebroken aan de glasblazerij der firma Van Deventer en Co. te Schiedam. Veer tig aanvangers eischten meer loon wat de fabrikant niet wilde toestaan, waarop het werk werd neergelegd. De andere werklieden kunnen ook niet doorwerken, zoodat het fabriek stilstaat. In een goed bezocht© vergadering van Haagsche typografen is Dinsdag avond behandeld een voorstel van het looncomité om een weerstandskas te vormen ten einde over eenige maan den krachtig te kunnen optreden tot verkrijging van invoering van den loonstandaard, onltworpen door de Ka mer van Arbeid voor de dxukkersbe- drijven, wier ledten-patroons zich reeds berend hebben verklaard dien loonstandaard In hunne drukkerijen in te voeren. Het comité wenscht geen onberaden stappen te deen, met name geen werkstaking It© proclamee- reu die bij gebnéR aan solidariteit meer kon bederven dan goedmaken. Besloten werd met 180 tegen 5 stóm men te beginnen met a.s. Maandag een kas te vormen, waarin alle ty pografen een minimum van 5 cent per week zullen storten tot September als wanneer de actie zal beginnen. Wetenschap. Ooft als drager yan smetstoffen In het „Archiv für Hygiene" deelt dr. Ehrlich de resultaten mede van de on derzoekingen, die hij in het laboratori um van prof. Forster te Straatsburg en onder diens leiding heeft ingesteld naar het voorkomen van bacteriën op ooft. Zijn studie is een dringend betoog voor de noodzakelijkheid, het ooft voor het ge bruik te reinigen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2