De Uitsluiting. Tram-Omnibus-Maatschappij. als meid alleen Afgezien van de mogelijkheid, dat vruchten reeds aan de boomen en strui ken met stof of aarde in aanraking ko men, gaan zij door zooveel handen, dat verontreiniging nauwelijks te vermijden is. In dit vuil zijn reeds tal van lagere organismen van allerlei aard voorhan den en daaronder kunnen ook infectie- kiemen zijn. die het gebruik van de vruchten gevaarlijk maken. Een frap pant bewijs daarvan is geleverd in het laboratorium van prof. Weichselbaum te Weenen met druiven. Deze waren ge kocht in een zeer drukke straat, die naar een pollkliniek leidde en o. a. veel be- loopen werd door tering-patienten van de polikliniek. De druiven werden gewas- schen en drie Gulneesche biggetjes wer den elk met 10 kub. centimeter van het waschwater ingespoten. Twee van de proefdieren gingen na 15 of 58 dagen te gronde aan tuberculose en bij de sectie vond men, uitgaande van de injectie plaats, overal kaasachtige tuberkels. De schrijver citeert verder het geval, dat zich in 1894 te Purmerend heeft voor gedaan, waar twee vrouwen uit een ar menhuis aan cholera stierven tengevolge van het eten van aalbessen, die afkom stig waren uit een plaats, waar cholera was voorgekomen. In hetzelfde verband wijst hij op het bekende feit, dat in den nazomer typhusgevallen veelvuldiger voorkomen dan in andere jaargetijden. De herfst is de eigenlijke vruchtentijd en het ligt voor de hand, het sterker op treden van typhus in verband te bren gen met een ruimer gebruik van veront reinigend ooft. Dit alles geeft het recht te beweren, 'dat infectiekiemen kunnen verbreid wor den door verontreinigd ooft, en het is dus een zeer verstandige gewoonte, die men ln vele kringen heeft aangenomen, de vruchten, voor men ze eet, te schil len of af te wasschen, al naar gelang van de soort. Dit is niet alleen noodig bij vruchten met eenigszins ruwe opper vlakte, waaraan het stof en vuil zich ge makkelijk hecht, maar evenzeer bij glad de vruchten. Om te onderzoeken in welke mate de verschillende op de markt komende vruchten verontreinigd zijn, deed dr. Ehrllch een groot aantal proeven. Ter bepaling van de hoeveelheid vuil ging hij uit van het feit, dat waar vuil is, ook bacteriën zijn en koos hij de methode van de bepaling van het aantal bacteriën in het waschwater, om dan uit het aan tal bacteriën den graad van veront reiniging af te leiden. Uit de proeven bleek, dat de verschillende ooftsoorten in ongelijke mate verontreinigd worden; het aantal bacteriën, aanwezig op 200 gram van het onderzochte ooft, was voor: boschbessen 400.000, kwetsen 470.000, mi rabellen 700.000, peren 800.000, kruisbes sen 1.000.000, aardbeien 2.000.000, frambo zen 4.000.000, wijndruiven 8.000.000, aal bessen 11.000.000, kersen 12.000,000. Waaraan deze verschillen liggen, is niet duidelijk. In het algemeen toonen de gladde vruchten een grootere rein heid, maar van een vasten regel is daar bij ook geen sprake, zooals blijkt uit het voorbeeld van de aalbessen en de ker sen. Ten slotte deelt de schrijver mede, dat voor versch fruit één keer flink afw§£» schen, liefst onder een kraan, terwijl het fruit wordt geschud, \oidoende kan ge acht worden; als het fruit geruimen tijd heeft gestaan en de kiemen er op vast- gedroogd zijn, moet men twee- of drie maal afwasschen. Wil men appels en pe ren, ter wille van het aroma, met de schil eten, dan Is het aan te bevelen, ze eerst met een droog lapje af te wTlfvên en daarna in stroomend water (onder een kraan) af te spoelen. Overigens moet men in het oog houden, dat vele vruchten, als zij nat zijn, spoedig schimmelen en in gisting overgaan, en dus eerst kort voor het gebruik móeten gewasschen worden. Land- en Tuinbouw. "be raad van commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht bijeengekomen, hieefft be noemd niet ingang van heden tot di recteur dier maaitschappij, den heer A. A. Neugerman, thans adj.-direc teur, chef van de afd. bevloeiing en grondverbetering. Den chef -van de af deeling boschwezen, den adj.-direc teur E. D. van Diesel, onlangs door den minister benoemd tot (tijdelijk in specteur der staatsbosschen en ont ginningen, verleende de raad den tiitel van inpecteur, chef der afdeeling boschwezen. Letteren en Kunst. Men seint uit Batavia aan het „Hbld".: „Royaards droeg hier gisteren, voor een uitverkochte zaal, Shakespeare's „Ju lius Cesar" voor en behaalde een schit terend succes". Tooneelschool. Vrijdag 4 Juli worden door de leer lingen de gewone jaarlijksche Over- gangs- en Eindexamens afgfelegd in spel, voordracht en danskunst, des ochtends 'te 10 uur en des namiddags te half 2, in dien Hollandschen Schouwburg, Plantage Middellaan te Amsterdam, hiertoe welwillend afge staan door den heer Sequeira. Leden van het Tooneelverbond, op veiitoon van hun diploma, artiesten, oud-leerlingen der school en candida- ten voor den nieuwen cursus worden uitgenoodigd deze examens bij te wo nen. Gemengd Nieuws. Indische naïvieteit. In een Indisch blad kondigen ouders 't overlijden aan van hun zesjarig doch tertje, 't laatste overgeblevene van negen kinderen, en voegen daarbij: „Bezoeken van rouwbeklag zullen dol graag worden afgewacht". Lastig heer. Te Bois-Colombes, een dorpje nabij Parijs, heeft zekere Jacques zes uren lang de politie, die bij hem binnen dringen wilde, om hem een vonnis te beteekenen. buiten de deur weten te houden. De deurwaarder, die het vonnis beteekenen moest, arriveerde in gezelschap van een commissaris van politie. Toen zij voor de woning van Jaques kwamen bleek deze zich opge sloten te hebben. Hij vroeg don heeren. die hem sommeerden open te doen of zij een justitieele volmacht hadden om geweld te gebruiken en d© commissa ris was verplicht ontkennend to ant woorden. Jaques verscaoenin daarop aan hot venster, gewapend1 met. een geweer dlat hij op dien commissaris af schoot. De politieambten aar werd aan die linkerhand' veirwond) ien die kogel die op het plaveisel terugstuitte, wond de vervolgens dien deurwaarder. Com missaris en dleurwaardter achtten het nu geraden, den aftocht te blazen. Eenigen tijd later verscheen een an dere commissaris met 3 agenten voor de woning van Jaques en vviide met geweld binnen dringen, Doch toen Ja ques dreigde oook op hem te zullen schieten, als men zondier volmacht van de justitie bij hem binnenkwam deins den ook deze vier mannen af. Ten slotte arriveerde de chef van dien Parijschen veiligheidsdienst Co- chefert aan het hoofd van een aantal agenten en een volmacht van de jus titie. Daar ditmaal alles in orde was. deed Jaques de deur openHij werd on_ middellijk gearresteerd Wagens tooi* gewonden. De Pruisische regeering laat 77 wa gens vervaardigen bestemd om bij het voorkomen van spoorwegongelukken dienst te doen. Die wagens zullen in het eind van dit jaar alle gereed zijn en over het geheele Staatsmét worden ver deeld om bij rampen spoedig naar de onheilsplek te worden verzonden. Men heeft daartoe breede wagens 4e klasse met een gang gebruikt, zij zijn over de lengte in 'twee doelen gesplitst door een wand. Het kleinste deel dlerut ais verbande en operatie-kamer, het grootste heeft 8 bedden voor zwaar en 4 zitplaatsen voor licht gewonden. De wagens kunnen doo rStoom met die locomotief en door een gaskachel ver warmd wordJen. Voor luichtverver- sching is_naar boven gezorgd. Overdiag heeft die wagen bovenlicht.; 's avondis gas of acetyleen. Warm en koud wa ter zijn steed's aanwezig. In de opera tiekamer is al het noodlige voor lichte operaties. Men heeft er van afgezien om ook voor zware zoools amputaties de noodige toestellen vood-adig te doen zijn, omdat binnen 1 a 1 1/2 uur steeds een goed ingericht gasthuis zal zijn te hereiken. Elke wagen staat onder toezicht van een 6poorwegarts; een afzonderlijke beambte is belast met het dagelijksch schoonhouden en ver deren dienst. Een voorbeeld dat navolging ver-; dient. Een onaangenaam reisavontuur. In verschillende bladen heeft dezer dagen een bericht de ronde gedaan, volgens hetwelk de heer Van Marken, die zich sedert een paar weken bui tenslands bevindt, aan het station te Brussel van al zijn reisgeld zou zijn beroofd. Dit berichtje was niet ten volle juist, en daarom meenen wij het volgende te mogen ontleenen aan een gisteren van den. heer van Marken ontvangen schrijven „Ik vergat nog te vertellen van het, onaangename incident, waarmede wij de rei,s te Brussel begonnen. Wij stonden voor den slaapwagen, om in te stappen, toen de conducteur ons verzocht, liever aan het andere einde, van den wagen in te stijgen. Toen i j daarheen gingen, zei Ada opeens. bleek van schrikVader, 'is U uw portefeuille niet kwijt? Ik zag, toen we daar stonden, dat een net gekleed heer met zijn hand in den recliterbin- nenzak van uw jas tastte." Ik had mijn portefeuille met geld in een andere, verborgen zak opge borgen, zoodat uit mijn jas niets te halen was geweest dan een notitie boekje, dat er zich nog in bevond. Ik lachte oin Ada's schrik en wij stapten aan het andere einde den wagon in. Daar is hij", riep Ada, en blijkbaar was de man, waarschijnlijk met een medeplichtige door het eerste portier ingestapt, ons in den gang van den wagen tegemoet komende. Er ont stond in den gang even een gedrang, het ging alles veel gauwer dan ik het nu vertel, en daar voelde ik, dat ■lijn horloge met het vijfentwintigja rig Dienstkruis weg was. en tevens de persoon, of de personen, die voorbij gedrongen waren. Ik sprong dadelijk den wagen weer u!it, klampte een po litieagent aan, die een uitvoerige en quête instelde naam, voornamen, ge boren te Dcrdt, 30 Juli 1845", be schrijving van het gebeurde, van het horloge, enz. enz. maar intusschen waren de dieven met heit gestolene na tuurlijk gevlogen, en volgens ontvan gen berichten is er tot dusver geen spoor gevonden. Hoogst onaange naam het was het prachtige horloge, dat 'ik van mijn vrouw kreeg, toen ik 25 jaren directeur der Gistfabriek was, met monogram en allerlei inscriptiën." (Fabrieksbode.) Wie worden krankzinnig? De commissie voor de gestichten in het graafschap Middlesex 'Engeland; heeft eene statistiek bijeengebracht, waarulit zou blijken, dat krankzinnig heid het meest voorkomt bij menschen. die niets te doen hebben, of bij hen die arbeid van den eenvoudigsten aard verrichten. Onder 212 manspersonen, die daar verleden jaar in het gesticht werden '•nomen, waren boerenarbeiders 't talrijkst, nl. ten getale van 49. Daar op volgden 35 personen zonder beroep. Vervolgens had men daarbij 11 tuin lieden, en 6 klerken, terwijl bakkers, timmerlieden en .steenhouwers gemid deld 5 lijders per ambacht leverden. Metselaars, kruideniers en schilders elk vier 4; handelsreizigers, lakenkoo- is, stalknechts en kleermakers elk 3pachters, nieuwsagenten, stuka doors en postbeambten, elk 2. Bij an dere beroepen en bedrijven was het gemiddeld getal telkens 1. Onder de 210 in het gesticht gebrach te vrouwen behaalden die zonder be roep altijd het hoogste cijferer wa ren er 77, terwijl het naast bij haar kwamen in getalsterkte 54 dienstmeis jes en 46 andere huisbedienden. Wat de oorzaken van krankzinnig heid betreft, werd deze in 50 gevallen geschreven aan erfelijken aanleg, in 47 aan hoogen leeftijd, en 41 aan onmatigheid. Influenza was de oor zaak in 33 gevallen, huiselijk leed 'in 23 gevallen, tegenspoed bij 15 lijders, schrik in gevallen, liefdesaangele genheden bij 6 patiënten, allen vrou wen. terwijl twee gevallen in verband stonden met zorg xn beroepszaken en 2 met godsdienstige opwinding5 ge. vallen waren het gevolg van overspan ning en 1 geval was niet vreemd aan gebrek lijden. Veeleischend. Een rijke Engelschman wilde zich te Oosterbeek een huis laten inrichten. Hem wordt van officieele zijde een schoon maakster gezonden, om het huis eens flink bewoon- en meubileerbaar te ma ken. „Wat zijt gij gewooiffe krijgen?" vroeg hij aan de vrouw. ,,'s Morgens om 7 uur kom ik en krijg dan koffie met twee boterhammen. Om 9 uur eerste ontbijt; boterhammen met worst of ham en een flesch bier. Om 11 uur tweede ontbijt: koud vleesch of een kop bouillon met brood. Dan om 1 uur middageten: soep, vleesch met groenten en gebraad met appelmoes. Om 2 uut koffie met 2 broodjes. Om 4 uur boter hammen met kaas en een flesch bier. En om G uur avondeten: weer worst of ham, boterhammen en bier. En dan als dag loon 2 gulden". „En voor hoeveel doet gij het dan", vroeg de verbaasde Engelschman, „als ge den heelen dag door eet?" Vervolg Stadsnieuws. Dinsdagavond! werd' iin die groote zaal van St. Bavo nogmaals een druk bezochte vergadering van metselaars en opperlieden gehouden. De voorzitter DE KLIJN wijst er op hoe er van alle zijden getracht wordt tweedracht 'tusschen de arbeiders te zaaien-. Men poogt thans nu de be middelingsvoorstellen zijn afgewezen, te werken op die zoogenaamde goed gezinde werklieden en wil hen overha len te gaan staan tegenover de opper lieden en metselaars. Spr. gaat nog eens na do amende menten der arbeiders op de voorwaar den. gesteld door de patroons. Hij meent dat die wenschen van den werk man alleszins billijk zijn. Goedgezinde patroons, die weer zou den willen laten beginnen, kunnen dit niet doen. omdat ze geen materialen kunnen krijgen. Spreker vindit het jammer dat de patroons op den voorslag om zonder voorwaarden weer te beginnen, niet zijn ingegaan. Als spreker trad nu op DE OUDE, voorz. der afdeeling Amsterdam van den Ned1. Opperliedenbond, die te vel de trok tegen die bemiddel ingscommis- sie. Hij wees er op hoe de bemidde ling- steeds in het nadeel dier veron gelijkte partij, in deze do arbeidiars, afloopt. De Transvaalsche oorlog heeft daarvan het bewijs geleverd'. Be middeling is niet noodig. Veel beter is da't men zelf zijn eigen zaken regelt. De Transvalers hebben de bemidde ling ingeropen va ar onzen eersten mi nister en bet gevolg is geweest d'at zij hunne onafhankelijkheid1 hebben ver loren. Wanneer wij op ons standpunt blij ven staan, dan zal eenmaal de over- whining aan ons zijn. Daarna wees spr. op de groote uit sluiting te Amsterdam, die eenzelfde ka rakter droeg als die hier ter stede. Het doel der patroons is steeds om twist en tweedracht onder de arbei ders te zaaien. Hetzelfde verschijnsel als te Amsterdam dat do kerkelijke ar beiders zich plaatsen tegenover de goed georganiseerde arbeiders ziet men ook hier. doch het doel om de arbei ders-organisaties te verzwakken is te Amsterdam niét gelukt en zal ook hier niet gelukken. Laat de goedgezinde arbeiders, zooals blijkt, morgen verga deren. het zal toch niets uitwerken. Heft comediespel der patroons is nog niet uit. Het H. A. S. heeft van het begin af getracht de beweging te smo ren. omdat de sociaaldemocraten de 'parlementairen niet met ons die toch maar ongeletterd zijn. willen me dewerken. Spr. zou willen voorstellen. iaat morgen alLe opperlieden als één maai naar do vergadering in hot Bondsge- böuw van den R. K. Voksbond gaan en zeggen, d'at zij allen goedgezind zijn, hetgeen de waarhei dl is, en waardóór ons de toegang niet kan wordlen ge weigerd. Ten slotte wiees spr. er nog op dat do uitsluiting een zedelijke moord is, die die patroons begaan. Daarna kreeg VAN ZOMEREN liet woord, die nogmaals uiteenzette dat de opperlieden bereid: zijn liet werk te hervatten op die oude voorwaarden, die vóór do uitsluiting bestonden. De patroon doet thans hetzelfde als Van Heek te Enschedé gedaan heeft. Deze sloot zijn personeel uit, omdat, wan neer hij aan do voorwaarden der ar beiders gevolg zou geven, hem dit slechts f 85 per week zou kosten. Van Heek heeft getoond geen mensch te zijn. want dan zou hij zooveel gezin nen geen honger hebben laten lijden; maar thans doen de patroons te Haar lem hetzelfde. Eén patroon heeft ge wild. dat de arbeiders honger lijden, en alle patroons hebben zich aan zijne zijde geschaard. Treurig vindt spr. het dat in dit stadium nog enkele ar beiders zich tot do patroons wenden om hun te verzoeken de uitsluiting op te heffen. Niet alleen treffen dé patroons de arbeiders, maar indirect ook de win keliers. die ook groote schade- bij de uitsluiting hebben. Ten minste Dins dagmorgen was bij spreker een Haar lem's winkelier gekomen, die klaagde over de groote nadoelen, die hij dooi den tegenwo or digen toed tand' onder vindt De patroons willen hun wil door drijven. maar toch voelen zij iets. Spr. gelooft dat. er wel enkele patroons zijn. dié spijt hebben dat zij tea' wille van één patroon de uitsluiting hebben aan vaard. Deze laatste patroons voelen het onrecht van de uitsluiting, doch zij kunnen door het onderteekenen van het contract, waarbij met 1000 boete bij overtreding wordt gedreigd, niet anders handelen. Gaarne haddon de patroons gehoopt dat Maandagavond de opperlieden genoegen hadden geno men met do bemiddelingsvoorstellen en de arbeid spoedig hervat zou wor den Doch dat is ©ene leelijke misre kening voor de patroons geweest. Spr drukte den aanwezigen op liet hart geen verrader te zijn van zijne med'ewerkliédén, en Woensdag niet met de zoogenaamde goedgezinde werklie den medé te gaan. Allen moeten pal blijven staan iii den strijd. Wij heb ben thans gezien wat organisatie ver mag. hoe sterk men dan is. En daar om blijf volharden. Bij die werk lie dén is geen onwil in hét spel. want, zij willen aan dien a.r- beidlgaan. op dezelfde voorwaarden als vóór de uitsluiting; die onwil is hier aan de zij die der oatroons. Daarna werd gelegenheid gegeven tot diebat. GERRITSZ vraagt waardoor men kan bewijzen dat het H, A. S. reeds in het begin de beweging in een verkeerd vaarwater heeft gebracht DE OUDE antwoordde dat het H. A. S afbreuk aan den stand dei' zaken heeft gedaan dóór zich uit het rege lingscomité tanig te trekken, waardoor schade was berokkend. Ook is dit g-e daan door Hugenholtz. die in den ge meenteraad zei de dat. do stucadoors en timmerlieden zich hebben afgeschei den. Dat geeft een slechten indruk naar buiten en verzwakt de organisatie. RAS had gedacht dat er een opper man of metselaar zou zijn opgetreden, die het bericht zou hebben gelogen straft dat er een 60-tal metselaars en opperlieden zich bij de patroons zou den hebben aangeboden, want dit is eene groote onwaarheid. DE OUDE zeide nog. dat hij over tuigd was, dat slechts 1 opperman zich wellicht had aangeboden, doch dat het een „truc" van de patroons is om te spreken van 60. KOPPEN zegt, dat het op initiatief van den Stuca- doorsbond is geweest-, dat deze bond, het H. A. S. en de Timmerlieden ziich hebben afgescheiden op de bekende gronden. De stucadoors hebben zich deze afscheiding geenszins betreurd. De Voorzitter, De Klyn, beweerde, dat men geen verwijt wilde richten tot de Stucadoors, die zich solidair hebben verklaard met de overige bouwvakar beiders. HOFLAND komt er tegen op dat Hugenholtz in den Raad een laak bare houding zou hebben aangeno men. Alleen heeft Hugenholtz aange. raden, dat wanneer de Burgemeester zijn bemiddeling aanbood hij dit zou doen aan het Regelingscomité en aan het bemiddeïingscomité. Dat is toch geen laakbare daad. Steeds heeft Hu genholtz getoond aan de zijde der ar beiders te staan, getuige zijn optreden bij de staking aan de Lichtfabrieken. De parlementaire Raadsleden zouden niets liever zien, dan dat de arbeiders schouder aan schouder in dezen strijd staan maar een tweede vraag is. of deze Raadslieden niet een eigen opinie mogen hebben over de middelen, die tot verzoening zouden mogen leiden. En dat gelooft spr. van weldaarover kan men van meening verschillen. Spr. kent niet de voorwaarden, dóch wanneer daardoor verplichtingen aan de arbeiders werden opgelegd, dan zou hij er zeker tegen zijn. Wat punt 1 betreft, zou hij het recht van den arbeider beter omschreven willen zien. Ten slotte protesteert, spr. er tegen, dat het H. A. S, vijandelijk staat te genover andere arbeidersorganisaties, en zegt hij verder, dat de parlementai re Raadsleden steeds (solidair zijn met de arbeiders. Van Zomeren zette daarop uiteen de reden van afscheiding van het H. A. S. de Stucadoors en Timmerlieden. KOPPEN geeft daarop een andere lezing van de zaak. EJ.FERING wijst op d« uitstekende houding der vergadering, d'ie het ge volg is van de goede regeling en om dat alle arbeiders van alle richtingen het woord mogen voeren. Hij heeft gehoord, dat de patroons gisteren naar Amsterdam geseind of geschreven heb ben, geen Haarlemsche opperlieden in dienst te nemen, waardoor, zoo voeg de men erbij, deze zouden kunnen doodhongeren. Dergelijke handelin gen dor patroons zijn afkeurenswaar dig. Voorts roemde spr. de houding der opperlieden, die tot voorbeeld mo gen worden gesteld aan alle arbeiders, ïlet mogen ruwe kerels zijn, zooals men wel eens zegt, zij hebben blijk gegeven dat zij hunne flinke organi- op prijs stellen. Onverklaarbaar is het. dat de Aan_ nemersbond met den lieer Geyl, die daarin een pover figuur maakt, is medegegaan. Het doel der patroons is geweest afbreuk te doen aan onze or ganisatie. Daarom zou het mooi ge weest zijn, wanneer alle arbeiders in de bouwvakken zich solidair hadden verklaard met de opperlieden, dan zou de strijd wellicht reeds gestreden zijn. Van de patroons en de kapitalisten is nooit iets te verwachten. Al voelden zij het onbillijke van de uitsluiting te Enschede, er is nooit een patroon of een kapitalist geweest, die tie uitgeslo- tenen finantieel hebben gesteund. In Enschedé zijn ook onderkruipers ge weest doch deze zijn 14 dagen na de opheffing der uitsluiting weggezon den. Spiegelt U daaraan, arbeiders. Over 't algemeen wordt te goed geoor deeld over de uatroons. De K. v. A. zijn niet goed ,maar dat komt in hoofdzaak, omdat men niet toeziet, of er goede afgevaardigden in komen en voorts, doordat de beslui ten der K. v. A. geen bindende kracht hebben. Ten slotte ziet spr. niet in, waarom bet N. A. S. zou worden ge negeerd. Men moet hier toonen de strijdend© arbeiders te Willen helpen De vraag is, of de zaak rechtvaardig is nf niet en ze is rechtvaardig. En daarom, arbeiders, blijft hem doorvoe ren en de overwinning zal U ijn. (ap plaus). Ten slotte zegt DE KLYN, dat het hem genoegen doet. dat Hofland en anderen moreel en finantieel de uit geslotenen Willen steunen. Voorts wijst hij er op, dat de Staking Geyl op den achtergrond is geschoven. Het is gebleken, dat deze patroon een ander heeft gezocht, om zijn werk af te ma ken. Ten slotte wijst spr. er op, dat v.... steun nuoiLg is, en dat de wer kende opperiitdéu en metselaars 10 pLt. van mm loon zullen afstaan voor Je uitgesloten en. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Zooais wij gisteren mededeelden, was namens een 50 a GO goedgezinde arbei ders, een comité van 4 personen bij de patroons gekomen, om hun te verzoeken de uitsluiting op te heffen. Dezen kregen daarop den raad eerst eene vergadering van goedgezinden te beleggen, zich ie organiseeren, en een bestuur te kiezen, waarmede de patroons dan wilden, on derhandelen. Voor dit doel was nu hedenmorgen te 10 uur eene vergadering belegd in het ge bouw van den R. K. Volksbond op de Ged. Oudegracht. Evenwel werd dit op de vergadering der opperlieden en met selaars gisteren avond in St. Bavo ge houden, medegedeeld en nadat de hou ding der z.g.n. goedgezinde arbeiders door verschillende sprekers was gelaakt, werd allen aanwezigen aangeraden Woensdagmorgen ook naar genoemde vergadering te gaan. Het gevolg hiervan was, dat heden voor het gebouw van den R. K. Volks bond zoovele opperlieden en metselaars stonden, die beweerden goedgezind te zijn, dat de inderdaad goedgezinde arbei ders het maar geraden achtten, niet naar binnen te gaan. De vergadering had derhalve geen voortgang, en zeer waarschijnlijk zal nu ook de vergadering, die hedenavond zou plaats hebben, niet doorgaan. Een politiemacht, bestaande uit 1 in specteur en 4 agenten was aanwezig, om eventueele wanordelijkheden te voorko komen. Doch dit bleek geenszins noodig, daar de uitgeslotenen, gedurende de geheele uitsluiting reeds, dank zij het bezadigd en kalm optreden der leiders buiten een zeer ordelijke houding aannemen. Tevens bleek ons, dat het Kalle- en Steenbewerkersgilde, waarvan de leden tot de goedgezinden blijken te behooren, ook Dinsdagavond eene vergadering had willen houden om de bemiddelings voorstellen te bespreken, die evenwel ook geen doorgang vond. De inderdaad goedgezinden zullen nu öf ergens in het geheim eene vergadering beleggen of met lijsten gaan werken. Door de uitgeslotenen zal hedenavond aan elk der patroons een circulaire worden gezonden,waar in officieel wordt medegedeeld', dart de opperlieden en metselaars bereid zijn op de oude voorwaarden, vervat in de circulaire van Juni jl. den ar beid te hervatten. Wij ontvingen, het navolgend be richt: ..De leden van het Kalk- en Steenbe- werkersgildie van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond, in buitenge wone vergadering bijeengekomen, de voorstellen van het bemiddelings-co- mité in de openbare vergadering be kend gemaakt en in overweging geno men hebbende. besluiten: le. Genoemde voorstellen te aanvaar den; 2e. schriftelijke instemming te vra gen aan die ongeorganiseerde vakge- nooten te Haarlem; 3e. dien burgemeester van. Haarlem uit te no o digen namens lien en die goedgezinde valcg.enoote.il bij de Pa ir o ons ver eeni ging op te treden ten ein- eindé te verkrijgen, dlat voor hen de uitsluiting worde opgeheven; 4e. de bemidktelingscom missie hun dank te betuigen voor hare voorstellen en verkregen resultaten". Bij hetgehoudenexamen boek houden, vanwege de Vereeniging van Handelsbedienden Mercurius te Rotter dam, slaagde onze stadgenoot, de heer A. Santing, die naar men ons mededeelt, zijne opleiding genoten heeft bij den heer W. de Vries Gz. leeraar M. O. alhier. Gisteren hield de Clir. Z a ng- vereen. „Harpe Davids" een gezellige bijeenkomst in haar nieuwe repetitie lokaal in den Protestantenbond op de Nieywe Gracht. Op feestelijke wijze werd de geboor tedag van haar directeur, den heer Koelen, herdacht. Hem werd namens de vereeniging door een der damesle den een keurige dirigeerstok aange boden met den liaam der vereeniging er op gegraveerd. Tevens werd be sloten Maandag 11 Augustus een boottocht te houden naar Utrecht. Een ontduiker der leer plichtwet. Gisterenmorgen om streeks half negen had de elfjarige J. de J. wonende Ësschilderstraat, zich in de voorkamer der woning opgeslo ten omdat hij weigerde naar school te gaan. Aan liet verzoek der ouders de deur te openen, werd geen gevolg ge geven, welke pogingen zij ook in het werk stelden. Een politicagent, die juist voorbij kwam, word binnenge roepen, doch aan diens vermaningen stoorde de jongen zich niet. Door een paneel uit de deur te slaan, kon men den jongen ten slotte bereiken. Nu werd hij onder geleide van den agent en den vader naar school gebracht. Kamer van Koophandel. De verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel zal in November plaats heb ben. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Mr. Joh. Enschedé. J. H. Kersten, J. Sabelis, J. J. Kerbert en J. J. F. Beij- nes. Vervolg Nieuwstijdingen. Eene verrassing. Een kleine verrassing werd een arbei der te Berlijn bereid. Toen hij voor een oogenblikje zijn woning moest verlaten, liet hij de deur aanstaan. Bij zijn terug keer vond hij een meisje van ongeveer vier weken. Wie het kind daar gebracht heeft, weet hij niet. Ken zendeling Termoord. De vice-koning van Szetschoean be richtte de Chineesche regeering, dat het gebouw der Engelsch-Amerikaansche missie te Tienkuchao door een volks menigte verwoest werd en dat daarbij een zendeling vermoord is, wiens naam en nationaliteit men nog niet heeft kun nen vaststellen. Er is een dekreet ver schenen. waarbij de plaatselijke overheid te Tienkuchao van haar rang ontzet wordt en do uitroeiing van de moorde naars wordt bevolen. Verschillende rad draaiers zouden reeds onthoofd zijn. De correspondent van het Reutersche bu reau voegt aan dit bericht toe. dat het hier een opstand schijnt te gelden, even als verschillende andere in 't Chineesche rijk, gevolg van de verhooging der be lastingen in verband met de aan de mo gendheden te betalen oorlogsschadeloos stelling, Laatste Berichten. Eerste Kamer. Men seint ons: De Regeering deelde mede, dat Enge land besloten heeft de Nederlandsche krijgsgevangenen terug te brengen, als de Boeren eerst weg zijn, maar niet naar Afrika. Teruggaan op eigen kosten ls aanstonds geoorloofd. Burj>erlijive Stand. Ondertrouwd: 2 Juli. J. Groosbill en D. Leonhort; J. van der Riet en C. Edelaar: J. Huisdier en M. A. van Hoof; C. II. van der Riet en J. C. Koe man; \Y. Lei sing en H. Wesxenburg; J. W. Tijssen en G. Stoffers. Getrouwd: 2 Juli. W. M. Moonen en M. J. Schiering; J. P. F. Janssen en M. M. Toorenent; J. Boudewijn en H. C. Zwoanswijk. Bevallen: 30 Juni. M. J. Snoek Molenaar, d.; 2 Juli. E. H. Stappers Meure, d.; 1. P. M. van StijnBrou wer, d. Overleden: 1 Juli. H. Sasvan de Lindlt, 79 j., Jansst.; C. Elffers, 70 j., L. Lakenstr.; 2. J. P. Selraat, 37 j„ Korte Lakenstr. Ktoomvaartbeiichten. Het stoomschip Solo, van Rotterdam naar Java, passeerde 30 Juni Gribaltar. Het dubbelschroefstoomschip Slndoro, van Rotterdam naar Java, arriveerde 1 Juli te Port Said. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 30 Juni te Havre. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juni te Genua. Marktnieuws. Haarlem, 2 Juli 1902. Op de heden gehouden kaasmarkt wa ren aangevoerd 48 stapels kaas, te za- men uitmakende 6953 kazen, wegende 13308 kilogrammen. Staat der Botermarkt over de maand Juni 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 1183 KG. 1183 KG. 1.45-/ 1.25. Biggen 274 stuks 233 stuks 13—/ 9. Schrammen 63 stuks 52 stuks 23—/ 16. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd 3 Koeien 140—/ 100 40 N. Kalveren, 16—/ 9; 46 Schapen /20— 17; 10 Lammeren 12—/ 10. 3 Paarden. Correspondentie. Vier werklieden. Wij hebben naar Dusseldorf geschreven en hepen U binnenkort det gewieiischte inlich tingen te kunnen verschaffen. REDACTIE. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 Juli 1902, des namid dags van 23 uur door den heer W. EZERMAN. Met welwillende medewerking van den heer A. DE HEER, VIOLIST. PROGRAMMA. 1. Toccate. J. S. Bach. 2. Le Déluge, Prélude. (Viool en Orgel) C. Saint-Saena. 3. Concertfantasie. W. Rudnick. 4. Vorspiel zu Parsifal. R. Wagner. 5. Adagio uit helt Vioolconcert Max Bruch. Advértentlëu. Geboren: JOSINA GEERTRUIDA dochter van P. A. v. d. MAAREN JANSEN en M. J. v. d. MAAREN JANSEN KOEN. Haarlem, 90 Juni 1902. Voorspoedig bevallen van eene dochter: E. M. van OPLOO DE LOOR. Haarlem 2 Juli 1902. Bloemendaal - üverveen - Haarlem Zij die nog iets te vorderen hebben van bovengenoemde Maat schappij, worden verzocht daarvan opgaat te doen vóór 1 Angnstus a. s. ten kantore van de directie te Bloemendaal. De Directeur, A. KOOLHOVEN. Bloemendaal, 1 Juli 1902. Gevraagd een R. K. dienstbode van goede getuigen voorzien. Adres Duvcnvoordestraat 96.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3