NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. FRANRLEY. 20e Jaargang Vrijdag I Juli 1902. No. 5831 U'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Gts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), 'e PriJ8 ^er Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 l\ Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 5*2 Ij ^Xj Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers.0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1JW8. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nq verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. i voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3B*t Faubourg Monanartoe. Haarlem'? Dagblad van 4 Jnli bevat c.B.: De Engelsche koloniale politiek, Uit Zuid-Afrika, Een omwenteling, De beeldhouwer Carles by Presi dent Kroger, Parlement. Praatjes, Goud in Nederland, De uitsluiting. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten., d'at bij hunne be schikking vaaa. 2 Juli j.l. aan P. A. Kruijer vergunning is verleend tot uit breiding van de smederij in het per ceel aan die Antonie straat. no. 2 en2a. en van de zeeppo eder maler ijin het aangrenzende perceel no. 6, d'oor plaat sing van een gasmotor vaai 3 1/2 paar denkracht in eerstgenoemd perceel. Haarlem, 3 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hoofdschuddend en schouderopha lend worden de gunstige berichten over 's konings toestand, zoowel in als buiten Engeland ontvangen. Klaarblij kelijk achten velen de zaak te mooi voorgesteld. en daarom heeft de „Westm. Gazette" weder eens om in, lichtingen aangeklopt bij de „genees kundige autoriteit", die het blad al eens meer mededeelingen heeft ver strekt Deze zeide: „Het feit is, dat de wond niet zoo spoedig geneest, als de dok toren hadden verwacht; doch dat is nog geen reden om ongerust te ziju. Het was een breed'e en diepe insnij ding, en deze moet geheel zuiver wor den gehouden ,wat nog al moeilijk blijkt te zijn. De geneesheeren vree zen, dat in de wond verettering zal voorkomen, en dat het daarom noodig wezen zal de wonde weder te openen. Ik geloof daarom dat die wond, zeer langzaam zal genezen, doch dat dit slechts een quaestie van tijd' is. „Het gerucht dat de koning kan ker heeft is volkomen ongegrond. Ik weet dat sir Frederick Treves dat ge rucht beslist tegenspreekt. Hoe is dat in die wereld gekomen? „Toen Z. M. op Marlborough House de leden der Tuberculose! conferentie ontving, sprak hij over het ontbreken van een geneeswijze voor een andere ziekte, de kanker, en hoopte ernstig, dat die ook eenmaal zou worden ont dekt. „Daarbij was de Koning aangedaan, en had tranen in zijn oogen. Een der Amerikaansche gedelegeerden meende, dat de Koning over zichzelf dacht, en meldde in zijn verslag dat de koning aan kanker leed. Zoo kwam het on juiste bericht in de wereld. D&.Konins sprak niet over zichzelf, maar dacht j aan zijn zuster, keizerin Fri'edrich, die aan kanker gestorven is, een ziekte waaraan ook 's Konings broe der is overleden". Wanneer d'e Koning in zooverre her- eteldi is, dat hij vervoerd' kan worden, zal hij waarschijnlijk naar Holland House bij North Foreland, of naar Magate vertrekken. Sir Frederick Tre ves is een groote voorstander van deze laatste plaats De koloniale ministers vergaderen onder leiding van den heer Chamber lain een paar-malen per week, te Lon den. Het resultaat der conferenties wordt strikt geheim gehouden. Maar de „Pali Mall Gazette" doelt mede wel ke punten op de agenda voorkomen. Volgens het blad zijn dat: lo. de politieke betrekkingen tus- schen moederland en koloniën; 2o. verdediging van het rijk; 3o. de betrekkingen van Australië en Nieuw-Zeeland tot de eilanden in den Stillen Oceaan. Deze punten zijn alle voorgesteld door het departement van koloniën te Londen. Nieuw-Zeeland' heeft de volgende punten in overweging gegeven: lo. preferentiëlele rechten, door ver mindering der tarieven voor alle En gelsche of door Engelsche schepen aangevoerde' moederen in de koloniën; vermindering der taaie ven voor goede ren uit de koloniën voor zoover die door het moederland worden belast; 2o. oprichting van imperiale reserve troepen. die in geval van nood' ook huiten de kolonie, waarin zij verblijf houden, kunnen gebruikt worden; 3o. versterking van het Australische eskader; 4o. subsiidieering von poststoom- vaartlijnen tusschen Australië, Nieuw- Zeeland, Canada en Engeland, onder voorwaarde, dat hunne booten En- gedsch eigendom zijn 'en zoo uitge monsterd dat zij in geval van oorlog als hulpkruisers kunnen dienst doen; 5o_ verlof aan geleerden uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, om in Zuid-Afrika hun beroep uit te oefenen; 6o. vaststelling van een driej aarlijk- scbe conferentie itusschen dén minister van koloniën en de eerste ministers der koloniën. Natal en die Kaapkolonie stellen voor dat naturalisatie in een deel van het Engelsche Rijk overal in het Rijk zal erkend worden, Australië stelt voor: lo. Bevoordleeling der koloniën bij het sluiten van contracten voor d!e le veringen voor leger en vloot. lo. Heft aanleggen, of aankoop en, van inter-oceanische kabelverbindin gen. 3o. Vorming van een Hof van Appèl voor het Rijk. 4o. Patentbescherming door het ge heele rijk. 5o. Opheffing der bevoordelelmg van afzonderlijke landen, wanneer Engel sche preferentieele tarieven zullen zijn ingevoerd. Canada heeft ook enkele voorstellen ingediend van zuiver loc alen aard. Buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. In alle Engelsche bladen doet een telegram uit Amsterdam de ronde vol gens hetwelk preisident Kruger een te legram heeft ontvangen uit Zuid-Afri ka dat de toestand van President Steyn absoluut hopeloos en hij volko men verlamd is. De burgemeester van Southampton heeft bericht gekregen, dat de Orata- va met Kitchener aan boord 6 Juli te Las Palmas aankomt. Er Bigt. daar een telegram voor hem, waarin hem. ver zocht wordt, een welkomstadres in de dokken te Southampton te willen aan vaarden en later het eereburgerschap in de stad. Aan het Paddington-Station te Lon-1 den zal Kitchener door den Prins van Wales worden welkom geheeten. ter- wijl Roberts en de groote staf er even-1 eens zullen zijn. Dan gaat bet ia op tocht naar liet departement van oor log, waar een lunch plaats heeft. De geheele weg van het station naar Pall Mali zal met troepen worden af gezet. Kolonel Lynch is gisterenmorgen opnieuw !in Bowstreet voor geweest. De zaak werd weder voor een week uitgesteld, daar nog steeds op getui gen uit Zuid-Afrika wordt gewacht. Gisterenmiddag is in het Mansion House een bijeenkomst gehouden van bewonderaars van wijlen Rhodes orn ie beraadslagen over de oprichting te Londen van een nationaal gedenkt ee- ken voor den aanstoker van den Ja- meson-inval en den stichter van Rho- desië. Wederom is een Blauwboek ver schenen over de concentratiekampen ditmaal met de opgaven van de sterf te in Mei. Deze opgave is samenge steld uit de wekelijks geseinde sterf gevallen en is derhalve nog voorloo- pig. Zij bedraagt op een zielental van 116.572 (manner», vrouwen en kjinde)ren) 196 Isterfgevallen. Voor April waren de cijfers -16.535 en 264; voor Maaxit 110.427 en 423. De sterfte neemt dus nog steeds af. Sedert Januari 1901 zijn in de kam pen bezweken 15.206 kinderen en 4841 volwassenen. Een transportschip met 400 krijgs gevangen Boeren van St. Helena is te Simonsbaai aangekomen. De ziekte van koning ]£<lwar<i. Het bulletin over 's konings toestand meldt dat Z.M. steeds vooruit gaat; de plaatselijke pijn neemt af en de koning bracht een beteren dag door. De beeldhouwer Carles by presi dent Kruger. De heer Antonin Carlès heeft een paar weken te Utrecht bij President Kruger doorgebracht, om op verzoek van bet Pro-Boer-comité diens borstbeeld te ma ken. Aan een medewerker van de „Temps" heeft de beeldhouwer zijn indrukken op „Oranjelust" opgedaan, meegedeeld, waarvan wij bier een verkleinde repro ductie geven. Den 12en Juni te Utrecht aangekomen, begonnen de zittingen op 15 Juni. „Mijn voorstelling aan het model", vertelde hij, „zal ik nooit vergeten. Zij had plaats in het salon van de villa, dat even klein was, als President Kruger mij kolossaal en enorm toescheen. Ik had twee zittin gen per dag, die ieder ongeveer een kwartier duurden. Bij de eerste zitting zei ik den President, dat hij in mijn te genwoordigheid kon doen, wat hij wilde. President Kruger profiteerde hiervan om met zijn secretaris te werken. Daar ik geen Nederlandsch versta, was ik niet hinderlijk of indiscreet. U vraagt mij, wat mijn arüstenoogen op het gelaat van den grijsaard konden lezen. Voor zoover de ziel zich op het gelaat weerspiegelt, heb ik bij den Presi dent kenteekenen opgemerkt van kalmte, kracht en vertrouwen. Niet de minste schijn van droefheid of neerslachtigheid. In zijn omgeving heb ik soms even een uitdrukking van voor bijgaande ontmoediging meenen te ont dekken. Bij den President, nooit! Zijn ge heele persoon ademt energie. Er is in zijn ernstige houding en in zijn blik een teeken van diep godsdienstig gevoel. Een indrukwekkende bijbel lag open op de tafel van het salon, waar ik werkte. Pre sident Kruger zelf is een bijbelsche fi guur Hij stelt waarlijk voor de herder van zijn volk, hef geestelijk en tijdelijk hoofd. Maar terwijl de afbeeldingen van den Goeden eHrder, die blond en zacht zijn, een herder van schapen passen, zou vader Kruger, wegens zijn breedte en zijn houding, een herder van runderen, van krachtige runderen kunnen zijn. Hem van dichtbij waarnemende, heb ik in het gelaat van den President iets ik- weet-niet-wat vrouwelijks gezien, dat de uitdrukking van goedheid in zijn physi- onomie voltooit. De herinnering aan zijn luide stem klanken, aan het zwaar geluid, wanneer hij met zijn secretaris discuteert, zal mij bijblijven. Ik verstond niets, maar ik hoorde dat; de secretaris had zich dan een opmerking of een oordeel laten ont vallen, die den meester niet beviel. Eens zoi ik tot den secretaris, opdat hij het voor den President zou vertalen: „Een volk als dat van Transvaal, dat zulke burgerdeugden heeft getoond, kan niet sterven". President Kruger ant woordde: „Neen, het kan niet sterven. Integendeel, een groot volk zal uit zijn onverdiende rampen geboren worden". fk herhaal: de President scheen mij geen enkel oogenblik ontmoedigd toe. In waarheid leent hij de laatste gebeurte nissen, die in Transvaal hebben plaats gehad en de werkelijke vredesvoorwaar den niet. Hij weet, dat de Boeren de wa penen hebben neergelegd, dat is alles. In zijn omgeving schijnen de Engelsche berichten, de eenige, die in Europa gege ven worden, het onderwerp van gesprek. Zij wachten. Het leven, dat President Kruger leidt, is tamelijk eigenaardig. Hij staat om tien uur op, werkt, leest en wandelt tot één uur in zijn tuin. Daarna luncht hij en houdt van twee tot vier siesta. Tusschen vier en zes besteedt hij zijn tijd evenals des morgens met werken, lezen en wan delen. Om zes uur diner; om acht uur naar bed. Maar van twaalf tot twee uur 's nachts werkt hij weer met zijn secretaris. Ik geloof, dat men 's nachts de belang rijkste quaesties behandelt. Des morgens om tien uur en des middags om vier uur zat de President voor mij". De buste is gereed op de groote sjerp met het Transvaalsche wapen na, dat de President draagt. Een omwenteling. In de Negerrepubliek Haiti is een groote omwenteling ontstaan, die tot burgeroorlog- anleiding beeft gegeven. De president der Republiek, Tiresias n, die den l5den Mei 1896 gekozen was. had tweestrijd met zichzelf of de grondwettelijke bepaling, „dat de pre sident den 15 Mei van het zevende jaar van zijn bewind aftreedt." beteekent dat hij op 15 Mei 1902 of op 15 Mei 1903 moest heengaan. Het was onge veer dezelfde vraag als dë zooveel op zienbarende vraag, of de nieuwe eeuw op 1 Januari 1900 of 1 Januari 1901 begint. Verschillende opvattingen bleken te bestaan bij de autoriteiten op Haiti en dat verschil gaf aanleiding tot een strijd, tot burgeroorlog en gevechten, waarvan gevangenneming en terecht stellingen het gevolg waren. Totdat eindelijk president Tiresias San» inzag dat zijn partij de zwakste was, en besloot het eiland te verlaten en zijn trouwe onderdanen in den steek te laten. Doch nauwelijks was de president heengegaan, of de strijd ontbrandde opnieuw, en veel heftiger. Want het was niet langer over een academisch strijdpunt, dat gekibbeld werd, maar over de gewichtige vraag, wie de op volger van president Sam wezen zou. Niet minder dan zes personen achtten ■/icli geroepen en aangewezen om het hoogste gezag op Haiti te aanvaarden. Twee hunner betwistten elkander cl? erfenis van generaal Sam met meer dau woorden. Het zijn de vroegere minister van finantiën Antenor Fir min. laatstelijk gezant van Haüti te Parijs, en de vroegere minister-pre sident Callisthenes Fouchard. Antenor Firmin. bracht met behulp van eenige generaals een legertje op de been, en nam de hoofdstad in be zig waar hij zich als president liet u troepen. Doch het bleek, dat Callis- llienes Fouchard meer aanhangers onder de bevolking had. Sedert zijn twist met generaal Sam leefde Fou chard als balling te Kingstown op Ja maica maar hij onderhield voortdu rend betrekkingen met zijn vrienden en aanhangers op Haiti. Zoodra Sam gevlucht was, kwam Fouchard naar Haiti terug en nam bezit van de noor delijk© havenstad, Kaap Haiitien. Fir min liet hem daar niet met rust. Hij wapende de vloot en begon Kaap Hai- tic-n te bombardeeren waarbij zelfs verzuimd werd, het bombardement aan te kondigen, en den vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden gele genheid te geven, de stad te' verlaten. Tot Zondagavond duurde de strijd tusschen Firmin en Fouchard. Een landing door Firm,in beproefd werd door Fouchard afgeslagen. De aan hangers van Firmin begaven zich toen weder aan boord van de regeerings- schepen. De consuls, die gelukkig uit de stad 'iin gekomen, waren aan boord van den kruiser Crête a Pierrot" met ge neraal Firmin. Hoe deze strijd nog zal afloopen, is niet te voorzien. Maar de vraag is ze ker wel gewettigd', of de inzet liet wel waard is. dat er zooveel bloed om ver goten wordt. Algemeen© Berichten. De Amerikaansche staaltrust zal zich in twee deelen splitsen, aan het hoofd der eene fractie zal Morgan staan, aan het hoofd der andere Carnegie. Goto, de burgerlijke gouverneur van Formosa, is te San Francisco aangekomen en moet daar hebben dat d'el Japan^ehe regeering bereid is met Amerika te onderhan delen over den afstand van de Filip pijnen. Te Londen zal een naltionaal ge- denkteeken worden opgericht tereere van Rhodes. Voor de uitvoering van dit plan heeft zich een commissie ge vormd met den lord-mayor aan het hoofd. Wannaer de kroning in den aan staanden herfst plaats heeft, gelijk men nu algemeen verwacht, dan zal dit niet zonder antecedent zijn in de Engelsche ge^chifödtoJnis. George I werd 20 October 1714 gekroond; Geor ge II, 11 October 1727; George III op 22 September 1761. veeritien dagen na zijn huwelijk met koningin Charlotte. Willem IV op 8 September 1831. Men zoude dus haast kunnen zeggen, dat sedert tiwee eeuwen de herfst eigen lijk de traditioneele kroningstijd voor de Engelsche vorsten is. De Stuarts kozen bij voorkeur St. .George's dag, 23 April. Op dien da tum werden o.a. gekroond' Karei II (1661), Jacobus II (1685) en koningin Anna (1702). Een taai schip mag genoemd wor den de John Bowes, de eerste stoom boot met ijzeren schroef, die te Jar- row-on-Tyne vijftig jaar geleden door Palmer Brothers gebouwd werd. De boot meet 465 ton en was gestemd 30 reizen per jaar te maken tusschen Newcastle en Londen. Het schfip ia nog steeds in de vaart. Eton zekere heen- Charlets Gaseiot, die zijn schilderijen van groote waar de aan :de National Gallery e|n de City heeft vermaakt, heeft ƒ3.000.000 nagelaten aan het Slt. Thomas-hospi taal te Londen. De rest van zijn na latenschap, die netlto f 9.000.000 be draagt, is aan andere liefdadige in stellingen en voor een deel aan parti culieren ten deel gevallen. Maandagavond zijn overeenkomstig Lond Cranborne's voorstel de voorde kroning gebouwde vreugdevuren in heel Engeland ontstoken. Dat onder deel van de in 't water gevallen kro- ningsprét hebben de Engelscheq dus ook gehad, liet signaal werd gegeven door een reuzenwiel, dat in Earlfe Court werd opgelaten. Men rekent, dalt er ruim 2000 vuren gebrand hebben. Aan de kust waren zij vooral goed zichtbaar te Dover, Great Yarmouth, Chatham, Bristol, Newcastle-on-Tyne en Plymouth. Alle employés van de Canadeesche Noordea'spoorwegmaat^chiappijbe halve het kantoorpersoneel en de ma chinisten hebben Maandagavond het werk gestaakt omdait de maatschappij de werkliedenvereenigingen niet wil- wil erkennen. Het verkeer staat ge heel stil. Fsïssillt-toiia Naar het Fransch van HENRI GREVILLE. 17. Toen hij tegen (twaalf uur in zijn hotel terugkwam, gaf men hem met zijn sleutel een haastig (toegevouwen briefje. Onder het rose gaslicht, open de hij het en las: „Waarde vriend. Mama is een uur nadat je weg was, overleden. Ik ben blij, dalt zij je gekend) heeft en dat ze je genegen was, nu kan je haar met i^ons beweenen. Met mij gaat het goed ■naar papa's hart is gebroken. Je vriendin Ella Bright." Wanneer heeft men dit gebracht? yoeg Frankley. Tegen negen uur, van avond, ntwoordde men hem. Langzaam ging lij de trap op naar zijn kamer, vaag jewusit dat hij slecht had gedaan zoo gelukkig te zijn geweekt, terwijl zijn goede vrienden zooveel verdriet had den. Hij ging naar bed, maar zijn slaap was niet rustig. Nu eens zag hij Katie lachen en hem van zich af stoot en, terwijl haar oogen hem aanhoudend tot zich trokken, dan weer was het miss Bright, met bloemen bekransd, die achter een lijkstoet liep. Dit laatste visioen kwelde hem ein delijk zoo, dalt hij opstond om het van zich af te schudlden. Na nog eenige keeren zijn kamer op en neer te zijn geloopen, ging hij weer in bed en sliep in, maar een uur daarna verrees het visioen weer voor zijn starenden blik. Nu was het Katie, die mét haar ko ninklijken mantel van rood fluweel de lijkstoet aanvoerde; hij wilde we ten wie daar ruétte in de open dood kist door architecten gedragen en toen hij den sluier had opgelicht, die hét gezicht van den doode bedekte, bemerkte hij tot zijn wanhoop, dat het Ella Bright was. Dalt is zij toch niet? riep hij tot de zegevierende Katie. Zij is het, antwoordde de trot- sche schoonheid. Zij is het, en wij zullen over een eeuw trouwen. Dezen keer was zijn schrik zoo j groot, dat hij wakker werd. XVIII. Een rose streep aan den hemel kon digde den dageraad! aan; hij kleedde zich aan en ging uit. Alles sliep nog in het hotel en daar buiten. Dei muisschen alleen begon nen hier en daar te vliegen. Lang zaam envoi bittere gedachten,slenter de hij door de straiten, die het park omgaven. Zijn droom had zijn zenu wen geschokt, en hij voelde intens, d|ie onbéschrijffejlijke, onoverwinbare droefheid van den aanbreken den dag, droefheid die weinigen kennen, maar die op die enkelen zulk een onweer staanbare uitwerking heeft. Terwijl hij langs hét park liep, her innerde hij zich de grafzerken, die zulk een vreemden indruk op hem ge maakt hadden, toen hij ze in gezel schap van John May had weerge zien. 't Is toch waar, dacht hij, dat wij bij eiken étap den dood ontmoe ten. De hemel werd met een rossigen, gulden gloed overdekt; lichte vlok- achtige rose wolkjes zweefden naar het Westen, voortgedreven djoor een licht briesje; eensklaps deed het schitterende zonlicht hét firmament in zijn purpergloed baden; alles wat. even te voren een weinig van het my- slterieuse had1, werd nu werkelijkheid; de gesloten deuren en vensters, de verlaten straten, alles kreeg een hard aanzien. Het was niét meer de slapende stad; het was de groote metropool fn zich zelf teruggetrokken, beveiligd voor nieuwsgierige blikken. Al wist Horace ook, dat hij hier thuis hoorde, hij voelde, dat elke wo ning hem ais een vreemdeling be schouwde en hem de gastvrijheid van haar stoep, van haar venster wei gerde... Met beklemd hart begaf hij zich naar den oever der Charlesrivier en daar verwarmde het schouwspel van de ontwakende natuur zijn ziel. Daar was alles leven en beweging. Het leven van de rivier begint lang vóór het eerste gloren van den dage raad; de meeuwen vlogen hoog in de lucht of scheerden langs de waterop pervlakte met scherpen vleugelslag. Het krioelde- van bootjes en sloepen: een der booten, geroeid door zes jonge mannen, doorsneed het wartel met. haan- twaalf prachtig gehanteerde riemen, -en di{ie schoenejrs voeren langzaam dicht achter elkander, den stroom op. Men ontmoet den dood, maar men heeft het leven, dacht Horace. En vol wroeging over zijn gelukkige stemming begaf hij zich te voet, al leen, naar Cambridge. 'tHad nauwelijks zes uur geslagen toen hij zich voor den ouden olm be vond, onder wiens takken hij den vo- rigen dag zijn geluk had uitgestort. Kon hij zich op datvroeeg uur bij zijn vrienden aanmelden? Neen, natuur lijk. Hij vroeg zich zelfs af, wat hij daar kwam doen. Zijn graad van intfiniiteit met de familie van den leeraar verbood dat bezoek. En toch vond hij hét wel hard te moeten te- rugkeeren zonder het minste bewijs van deelneming te hebben kunnen ge ven. Hij was daar gekomen, gedreven door gevoel en niet door redencering Hij had spijt zich egoïst te hebben getoond, al was het ook tegenover zich zelf, zonder dat iemand er iets van wist.. Hij had behoefte gevoeld Ella te troosten. Hij hield innig veel van haar. van die arme, kleine, teere, bloem; iets onbestemds, iets geheimzinnigs had hem in het briefje, dat zij in haast had geschreven, een groot verdriet geopenbaard, intiemer, meer ver borgen, dan zij uitdrukte. Zij schreef dat hét hart van haar vader gebroken was, en Horace had begrepen, dat het hart van Ella het nog meer was. Met gebogen hoofd, eenigszins be schaamd, wilde hij den terugweg naar de stad weder aannemen, toen er een venster op de eerste verdieping geopend werd. Hij sloeg de oogen op dankende een dienstbode te zullen zien, aan wie hij zijn kaartje zou kunnen geven... Het wafe Ella's ge zichtje, dalt hij bemerkte tusschen de takken van den ouden olm. Gehuld in haar wit nachtgewaad, aan de polsen en den hals gesloten, leunde zij met beide ellebogen op de venster bank, en met de oogen ten hemel ge slagen, smeekte zij als een onzicht bare barmhartigheid af. De vogels vlogen al spelende om het huis heen zonder dat zij ze zag. Haar fijn en zacht gelaat drukfte zooveel stil verdriet uit, dat Horace zich tot in ft diepste van zijn ziel ontroerd gevoelde. Dat teere hoofdje was ge bogen onder den last van haar ver-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1