De Uitsluiting. Stadsnieuws. Haarlem, 3 Juli 1902. Zwemwedstrijd. Zondagmiddag 6 Juli is door de H. V. G. 13. een zwem feest georganiseerd, hetwelk gehouden zal worden in de zweminrichting van den heer A. A. Sprenger. De H. V. G. 13. heelt voor een zeer goed programma gezorgd en bij flinke deel name, waaraan zeker niet te twijfelen valt, zal dit zwemfeest, als het weder een weinig medewerkt, zeker uitmuntend sla gen. Het progTamma bestaat uit: 1. Een competitie-wedstrijd om het kampioenschap. Water-Polo tusschen de Haarlemsche club H. V. G. B. contra „de Jonge Kampioen" van Amsterdam. II. Wedstrijd snelzwemmen op den buik of zijde voor degenen, die dit jaar of het vorige jaar hunne zwemproef hebben af gelegd. III. Snelzwemmen op den buik of zijde. Afstand 120 meter. IV. Snelzwemmen op den rug. Afstand 60 meter. V. Vèrspringen met duiksprong. VI. Duiken, naar een in het water ge laten voorwerp. VII. Gecostumeerde tobbe-wedstrijd voor jongens beneden de 14 jaar. Ter afwisseling der wedstrijden, zal een friendly-game gespeeld worden tus schen het tweede zevental der H. V. G. B. contra het tweede zevental van „de Jon ge Kampioen" uit Amsterdam. Als prijzen voor de wedstrijden zijn uitgeloofd medailles en kunstvoorwer pen. Het tweede zevental der H. V. G. B. bestaat uit de heeren J. Merens. P. A. v. d. Laan. L. v. d. Vinne. J. Blouw, W. Garrer, J. Cheriex en G. Fabius. Hooge onderscheiding. Aan onzen stadgenoot, den heer C. T. Poort, firma W. van Broekhuyse, Groote Hout straat, is reeds eenige malen de eer te beurt gevallen eene bestelling van nieu we Hollandsche haring, namens H. M. de Koningin-Moeder te ontvangen. De vaatjes moesten worden opgezon den aan het adres van H.H. M.M. in Duitschland. Voorzeker geven deze bestellingen blijk van groote waardeering voor genoemde firma. Volksbond. De Vereeniging tegen Drankmisbruik, af deeling Haarlem en omstreken. vergaderde Woensdag avond ondier voorzitter schap van den hec-r mr. A. A. v. d. Mersch in de bo venzaal der Sociëteit Vereeniging. Na opening der verg. en voorlezing en goedkeuring der notulen van de vori ge bijeenkomst, kwam in behandeling de beschrijvingsbrief van de algemee ns vergadering, welke op 7 Juli e.k. te Groningen zal worden gehouden. Besloten werd aan den afgevaardigd* voor de meeste punten, dioor het hoofd bestuur en de afdeelingen voorgesteld', een vrij mandaat te geven. Het voorstel van het hoofdbestuur om de afdeelingen uit te noodigen. om. zoodra de Woningwet zal zijn in wer king getreden, commissiën te benoe men ten einde overeenkomstig de be palingen diét wet mede te werken tot het onderzoek van onbewoonbare en nog voor herstel vatbare woningen, kon de goedkeuring der vergadering niet verwerven. De reden hiervan was dat men het niet gewenscht achtte, dat de Volksbond commissiën benoemt, die werken naast die door den Com missaris der Koningin te benoemen. Dit zou een blijk van wantrouwen zijn tegenover deze gezondheids-comrnis- siën die geroepen zijn om de Woning wet uit te voeren. Aan den afgevaardigde werd dan oolc de opdracht gegeven om tegen dit voorstel te stemmen. Niet geheel was die vergadering in genomen met het volgende voorstel: Het hoofdbestuur acht heit wensche- lijk. dat tot d'e afdeelingen een opwek king uitga, om zich in verbmding te stellen mét de armbesturen, ten einde te trachten steeds meer en meer de armenzorg ook aan de drankbestrij ding dienstbaar te maken. Men vreesde in groote moei lij kli eden te zuilen komen, wanneer de Volksbond zich gaat bemoeien met armenzorg. Besloten werd: het voorstel aan de pinden tie van den afgevaardigde over te la'ten. Ditzelfde besluit werd ge nomen omtrent het voorstel der af dee ling Rotterdam, luidende: De afdee- ling verzoekt het hoofdbestuur bij de Regeëring aan te dringen, dat het schenken van sterken drank in de ka- zeme-cantines worde afgeschaft. De vergadering kon zich niet geheel met dit voorstel vereenigén. daar men vreesde, dat dan het clandestiene ge bruik zou toenemen. Nog werdi aan dien afgevaardigde de opdracht gegeven tegen het voorstel der afdeeling Winterswijk te stemmen, dat luidt: De algemeene vergadering be- sluit voor één afgevaardigde van elke driet, en het lieve wezen dat zoolang moedig haar ongeuk gedragen had, dat haar op de schouders geladen bezweek nu bijna onder het gewicht dait op haar schouders geladen werd. Horace schaamde zich, getuige te zijn van die smart, te heilig om ge zien te worden; hij voelde behoefte 0111 neer te knielen, en 'te bidden,voor haar, of haar tef smeeken niet zoo veel te lijdon nu hij niets vermocht om haar te troosten. Indien zij ge weend had, zou hij haar minder tref fend hebben gevonden; maar die stomme smart verscheurde de gevoe lige ziel van den fijngevoeligen jon gen man. Hij wist niet, hoe hij weg zou komen, vreezend opgemerkt Ce worden, als hij zich bewoog. De deur ging open, en de oude dienstmeid verscheen op den drempel. Ella zag bij het gerucht naar Bene den en keek in den tuin. Horace had zijn kaartje voor den dag gehaald om het aan de negerin te geven; het jon ge meisje zag hem en trok zich haastig terub. Nogal verlegen, legde .hij aan aan de oude dienstmaagd uit hoe hij zoo vroeg gekomen was, omdat hij er in den loop van den dag misschien geen tijd voor zou hebben, toen Ella de stoep afkwam en hem naderde. afdeeling uit de algemeene kas vergoe ding van reis- en verblijfkosten be schikbaar te stellen, tot een maximum van tien gulden. Men meende dat iedere afdeeling voor zichzelven beter dieze kosten kon driu rt'u dan de algemeene kas daarmede te belasten. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat de afdeeling f 20 voor reis- en ver blijfkosten van den afgevaardigde heeft beschikbaar gesteld. Tot afgevaardigde werd daarna ge kozen de heer J. Droét. waarna de ver- (i ving werd) gesloten. Groen van Prinsterer- school. \Voensdagavond vergaderde de Gto ernv an-Prinsterer-vereeniging om te spreken over verbouwing en vergroo ting der school, welke noodzakelijk was geworden door hét, toenemend aantal kinderen, dat dte school bezoekt. Besloten werd het inwendige der school aan de Jansstraat te verbouwen en de lokalen te vergrooten. Aan de nieuwe school aan de Bagijnestraat. waarin uitgebreid lager onderwijs wordit ge geven, zouden ook eenige verbeteringen worden aangebracht. Eein voorstel van een der leden om betere verlich- !tin-- nl. door gas in de lokalen aan te br engen, werd aangenomen. Het bestuur werd gemachtigd voor de verbouwing en den aanleg van gas eene leening te sluiten. De vergade ring was goed! bezocht. Gisterenavond omstreeks 11 uur weird die ongeveer 20-jarige dienstbode C. G. in die Gaelstraat door een onbekend persoon aangerand. Op geroep van de dienstbode koos de aanrander het hazenpad- De man was gekleed iii lange bruine jas. pet op en flink postuur. Zij 13 door iemand! uit de Pi eter Kiesstraat naar hare betrekking teruggebracht. Arrondissements-Rechtbank. Zitting van Donderdag 3 Juli 1902. 'Rij wie ld'ie f. P. W. Verhage, een recidivist en bekend' rijwteldief, had zich bedien fa verantwoorden ter zake dat hij in helt jaar 1902 op of omstreeks 29 April een rijwiel, to-ebe- hoorendte aan den heer M. van San ten. en op of omstreeks 24 Mei een rij wiel toebehoorende aan dien heer A. Koolhoven heeft weggenomen. Het eersite rijwiel had hij ontvreemd uit de gang van Café Brinkmann, het tweede uit het Brongebouw. Door den koopman Pimentel te Am sterdam was het eerste rijwiel opge kocht en later weder door hem aan Van Santecu's vader terugveorkocht. voor f 30. Het tweede rijwiel was door bekl verkocht aan dón koopman Oudt te Amsterdam, van wien d'e heer Kool hoven het terugkocht voor 16.50. Hoewel bekl hardnekkig alle schuld aan deze misdrijven bleef ont kennen. hielden de opkoopers allen vol, dat. bekl. de persoon was, die hem de rijwielen had verkocht, daarbij op gevende dat hij Broekman heette. Ook de getuige, de heer Munk. herkende in bekl. den persoon die op 24 Mei vóór die vermissing van het rijwiel op den stoep van het Bronge bouw had heen en weer geloopen. Uit al deze verklaringen achtte het O. M. het wettig en ovei-tuigend bewijs geleverd en vorderde met liet oog op beklaagde's ongunsig verleden en bru tale houding ter terechtzitting, eene ge. vangenisstraf voor den tijd van 3 jaar en 6 maanden. De verdediger mi-, v. d. Griendt plei'tlte vrijspraak op grond' dat het wettig bewijs niet was geleverd, subs, eene geringere straf. Inslaan ruit. Tegen H. van Westerhoven .die zich had schuldig gemaakt aan hef inslaan van een ruit. van café Löwenbrau in de Groote Houtstraat, werd terzake van vernie ling 14 dagen gevangenisstraf geëischt. B e 1 e e d i g i n g. Wegens hef toevoe gen van zeer beleed'igende uitdriikkin- p-en tegen S. Bergers, agent van politie te Koog aan d'e Zaan. op 8 Juni 1.1.. werd tegen A. Schaar een geldboete van f 10 of 4 dagen hechtenis geëischt. De ooi-zaak scheen te zijn een ver gissing van d'en politieagent, die het. muziekgezelschap, waartoe bekl. be hoorde. vermaande stil te zijn. hoewel de muzikanten vergunning hadden. Bekl. ha dzich daarover boos gemaakt en den man der wet uitgescholden. Een d f 0 ai i et m iet e r 11. a ar zee wou... Gerrit Dekker, aangemonsterd schipper op den kotter Ludam IJmui- den 11, heeft op 13 Maart 1.1. gewei- gerd als gezagvoerder mee te gaan, na eenige dagen het bevel over genoem den kotter te hebben gevoerd. De bekl. was niet verschenen, doch had voor de politie te IJniuiden hef hem ten laste gelegde bekend. Als getuige verklaarde de schipper Visser, vertegenwoordiger der Kotter- maat.scha.ppij. dalt. Dekker voor het ge heel e jaar aangenomen was, en om zooveel reizen te dioen als mogelijk was. Op 11 Maart binnengekomen, wei gerde Dekker twee dagen later om meè te gaan omdat zijn verdiensten z. i. te gering waren En doordat de ^chip- Zij had een wijde rose peignoir over haar schouders geworpen, en heur haar, voor den nacht in twee vlechten gescheiden, golfde nu tot beneden haar ceintuur. Haar oogen waren vreemd-groot en schitterden op zonderlinge wijze. Zij was overwon nen; indien zij nog weerstand bood, was het door hét instinct van hem die altijd gestreden hebbend, zich niet kunnen gewennen aan de idee, dat de strijd voortaan nutteloos is. Je bent wel goed, zei ze tot Ho race, zonder hem de hand toe te ste ken. Hij durfde haar de zijne niet te reiken; dat gebroken schepseltje had iéts onmateriaals. zooals de schim in zijn droom van dien nacht. Heb je mijn brief gekregen? Gisteravond, antwoordde hij. Dat spijt me, zei ze. Daar je zoo vroeg hier bent gekomen, moet je een slechten nacht hebben doorgebracht, Hoe wonderlijk was het, dat zij, die zelf niet geslapen had', zich over zijn slaap ongerust maakte. Hij had lust het haar 'te zeggen, maar hij voelde dat zij hem niet zou begrijpen. Hoe gaat het je vader? vroeg hij. Zij maakte een langzaam en ont moedigd gebaar. per het werk staakte, weigerden ook de matrozen hef verdere werk. waar door de maatschappij omstreeks I 28 schade leed'. Het O. M. vorderde 1 maand gevan genisstraf. Kort v a n me m 0 r L e. J. van Doorn hoorde terzake van bedelarij 1 jaar opzending naar een Rijkswerk in. richtin gfegen zich eischen. Het O. M. herinnerde er daarbij aan, dat bekl. in 1896 wegens wederspannigheid reeds éénmaal veroordeeld is tot 14 dagen gevangenisstraf. Op de vraag van bekl. of hij nog iets in 't midden te brengen had, ver klaarde hij nog nimmer in de gevange nis te hebben doorgebracht, althans hij kon zich van die 14 dagen, waar van de officier sprak, niets meer her inneren. Veel indruk heeft de'gevan genisstraf dus niet op hem gemaakt. Zondag 20 Juli a. s. zal de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Willen is kunnen", bestaande uit werklieden der werf ..Conrad", een wandeltocht houden in het Gooi, on der leiding van den heer Meyerink. Zondag 13 Juli a. s zullen de gymnastiek- en schermvereenigin- gen ,.De Bataaf" en „Oefening staalt Spieren" gezamenlijk een wandeltocht houden in 't Gooi. onder leiding van den directeur, den heer W. v. d. Einde. Om half zeven vertrekken de tur ners per spoor haar Hilversum, om .au daaruit de omliggende gemeenten te bezoeken. Can half negen zullen zij weder in Haarlem terugkeeren. Gisterenmiddag omstreeks drie uur had de Vierjarige J. v. P. het ongeluk van de hulpbrug aan de Am- sierdamsche poort te vallen. Een fietsrijder en een jongen scho ten toe. welke het geluk hadden, het knaapje te redden. Door een politieagent werd het naar zijne woning op den Oudenweg alhier overgebracht. Woensdagavond omstreeks half acht brak het lemoen van een bespannen rijtuig in de Barteljoris- straat, waarin gezeten was de familie B. Het gevolg was dat het paard op hol ging en een der passagiers, een dame. uit het rijtuig viel. zonder zich echter te verwonden. Het paard werd spoedig gegrepen, zoodat alles goed afliep. Dienzelfden avond bleef een beladen hooiwagen bekneld zitten tusschen de hoornen, welke aan weers zijden van de hulpbrug over den Oost singel staan. Het gevolg was dat een groot deel der lading verloren ging in den singel. Naar wij vernemen zal de liedertafel „Haarlem's Zanggenot", di recteur de heer N. H. Andriessen, op het a.s. zangconcours van „Orpheon" te Amsterdam, te houden in Septem ber a.s., alwaar zij in de tweede af deeling meedingt, ten gehoore brengen als vrij nummer, het omvangrijke koomummer „De Rots in Zee" van Rich. Hol. Brand. Pezen nacht omstreeks half een brak in het benedenhuis Duvenvoor- destraat 104 brand uit. Politie en brandweer waren spoedig aanwezig, maar niettemin brandde het geheele huis in korten lijd uit. De bewoners hadden gelegenheid om zich door de voordeur te verwijderen. Een van de belendende huizen, dat ook begon te branden, heeft een wei nig schade opgedaan. Waterschade kregen de aangrenzende perceelen evenwel niet. De bewoner van het benedenhuis, de heer Verzeyi, had. om een kind, dat kiespijn had, iets te kunnen ge ven. melk gewarmd op een spiritus- licht. De vlam kwam in aanraking met de kap van een petroleumlamp, waardoor de kap vlam vatte en de peer van de lamp barstte. Dit was de aanleiding tot den brand. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. De bovenbewoners konden tijdig het huis verlaten. Of de brand door assurantie wordt gedekt is nog niet op te geven, daar de lieer Ver- zeijl niet zeker wist of hij zijn brandpo- lis bij verhuizing op het nieuwe perceel had laten overschrijven. Stukken van den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om aan mr. F. A. de Graaff, die wegens gezichts- zwakte eervol ontslag verzoekt als lecraar hij het M. O. alhier een peair sioen van 1217.815 pea- jaar te verlee- nen, met de bepaling, d&t wanneer de nieuw in te voeren pensioensverorde ning gunstiger bepalingen mocht be vatten. het pensioen bij de inwerking treding daarvan zal worden verhoogd. 1 Hij slaapt, zei ze. Ik ben bang hem wakker te zien wordenWat zal ik hem zeggen, indien hij verge ten is wat er gister gebeurd is... Soms als hij wakker wordt, herin nert hij zich niet alles... ik moet hem dan het gebeurde van gister vertellen ...Wat zal ik hem zeggen? Zij keek strak voor ich op den grond. Toen begreep Horace die na- meleoze smart dieper dan hij had' ge- dachlt en een plotseling onberede neerd gevoel van medelijden deed hem zijn armen openen. Arme lieveling, zei hij, terwijl hij haar aan zijn borgt drukte, alsof zij zijn zuster was, die hij wilde bescher men. Arme lieveling... 't ia te zwaar voor je! Zonder weerstand te bieden vleide zij zich aan zijn hart, het eerste dat haar begreep. Ja. zuchtte zij, 't is te zwaar... Ik ben 't die altijd de anderen moet troosten... Wie zal mij troosten? Zij sprak in zichzelf als in een dlroom. Horace zag haar aan, met oogen vol tranen, die hij teveTegefs trachtte te weerhouden. Eensklaps zag zij naar hem op, en toen zij hem zoo ontroerd zag, vloeiden ook haar tranen rijkelijk. Zij maakte zich uit Voorstel van B. en W. om aan den heer 1.. Dekker Kz.. aan wien eer vol ontslag is verleend als leeraar aan de H. B. S. een pensioen te veneenen van f 652.50 .onder dezelfde voorwaar de tear opzichte der nieuwe verorde ning. Voorstel van B. en W. om aan de weduwe van dear heer L. J. E. Dri]- ber een gratificatie vair f 100 voor den tijd van één jaar ta verleenen. Adressante wijst er op. dat de ruimte Waarin haai- echtgenoot als ararenop- zichiter zijne bezigheden placht uit te oefejnen ,eear nadeeligen invloed op zijn gezondheidstoestand heeft gebod. Voorstel vaar B. en W. onr de toe lage. aan W. C. Schouten, thans als krankzinnige opgenomen in het St. Eli- zabeths-gasthuis eir bedragendie f 600, weder voor een jaar te ver-lengen. Voorstel van B. en W. om aan de wed. De Roo—Wentel nogmaals voor een jaar onderstand te verleenen. doch thans niet meer f 6 per week, maar f 3. Voorstel van B. en W. om wegens bet ontbreken van goed' drinkwater onbewoonbaar te verklaren de percee len Kleine Houtstraat 103rood van J. Veen en Zomer vaart 32 van C. Rutte. Voorstel van B. ear W. om van den heer L. de Veer te aanvaarden een som van ruim 800, waaraan de voor waarde verbondlen is heft graf van wij len zijn broeder A. de Veer op de alge meene begraafplaats, in goeden staat te onderhouden. Acht bewoners van den Koudenhorn hebben zich tot den Raad gewend om nakoming van de hun gedane belofte tot aankoop van den walgrond voor hunne perceelen door de gemeente. Namens de ze, zoo verklaren zij, heeft n.l. de beer Stolp hun en anderen aangeboden, dien grond voor ƒ2.50 per M' te koopen, waar in zij hebben toegestemd. Thans hebben adressanten van den notaris Joekes ver nomen, dat de gemeente him maar f 1.25 geven wil, omdat in hunne koopbrieven van walgrond geen melding wordt ge maakt. Tot bewijs van hun eigendomsrecht wijzen adressanten op een contract van 1415, waaruit blijken zou, dat de wal grond toen reeds eigendom is geworden van de perceelen. waarvoor ze gelegen zijn. Tot hoofdinspecteur van po litie alhier is benoemd de heer J. A. J. Nolthenius, thans inspecteur en tot in specteur de heer A. Verlaan, thans adj.- inspecteur alhier. Geslaagd voor het examen boekhouden, door de Vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land, de heer D. A. van Abs alhier, die zijne opleiding heeft ontvangen van den heer M. Bronner, leeraar boekhouden M. O. alhier. Door het Regelingscomité uit de op perlieden en metselaars is Dinsdagavond het volgende schrijven aan elk der geor ganiseerde patroons gezonden: M. H.! „Namens de Opperlieden- en Metse laarsgezellen wordt aan heeren patroons bekend gemaakt, dat zij het werk wen- schen te aanvaarden op den ouden voet zooals zij het vóór de uitsluiting hebben verlaten. Zij doen dit voorstel, daar hun ter oore is gekomen, dat verschillende patroons niet goed op de hoogte zijn met het ei genlijke doel der gezellen. Daarom diene tot toelichting dat hier mede wordt bedoeld, dat de voorwaar den, door de patroons gesteld, vervallen, eveneens de daarop gestelde amende menten der gezellen. Hiermede zou dan de uitsluiting opgeheven zijn en ook bij den heer Geijl het werk weer worden hervat, in dien deze er toe besloot de op onjuiste gronden ontslagen werklieden weer aan het werk te zetten. Beleefd verzoeken wij aan heeren pa troons ten spoedigste antwoord te willen zenden aan het comité, hetwelk zitting houdt in het gebouw St. Bavo, Smede- straat". Men schrijft ons: In de eenigszins verwarde geschiedenis van deze werkstaking is deze circulaire zonder twijfel een curieus stuk. Immers nemen de patroons het daarin omschreven voorstel aan, dan hebben de gezellen den strijd op alle punten ge wonnen. Zelfs zou de heer Geijl dan de ontslagen werklieden weer moeten terug nemen! Wanneer er maar een greintje soldari- teit onder de patroons bestaat, zullen zij er niet aan denken op die voorstellen in te gaan. zijn omarming los, en zeeg neer als een gebroken halm. O, lieve, lieve! zei ze, bitter schreiend, zoolang ik haar heb kun nen troosten, was héb niets... maar zij is dood, en nu moet ik het vader doen! Wat zal ik hem zeggen? Hij boog zich over haar heen, kniel de voorzichtig bij het jonge meisje neer en richtte haar op, zooals hij het een kind zou gediaan hebben; de oude meid, die dichterbij was gekomen, liet hem begaan toen zij zag, hoe tee- der en voorzichtig hij het jonge meis je behandelde. Ella, m'n lieve Ella, zei hij, ter wijl hij haar de haren uit het gelaat streek. Lieve Ella, wees moedig, 'k zal een broeder voor je zijn... ik zal een hulp zijn voor je vader... Jestait niet alleen op de wereld1... Je hebt vrienden. Eensklaps stond ze op en ging m den leunstoel zitten, waarin hij haai den vorigen dag gezien had. Zij was weer een welopgevoed meisje gewor den en zelfs kon zij een zakdoek vin den om haar tranen te drogen, dio ip hielden te vloeien. Zij bedekte een oogenblik haar gelaat met de handen, en vertoonde zich aan Frankley, ge heel anders dan het arme schepsel- Het verdient opmerking, dat deze cir-1 culaire aan elk der patroons afzonderlijk is gezonden Tracht men een wigge in hunne eenstemmigheid te drijven? Een schrijven aan de organisatie der patroons, de aid. Haarlem van den Ned. Aannemersbond, zou voldoende en correct zijn geweest, Gisteravond hield de afd. Haarlem der S. D. A. P. eene huishoudelijke vergade ring. Daarin werden twee moties behan deld. Over de volgende motie staakten de stemmen. Zij luidde: „De vergadering der afd. Haarlem der S. D. A. P. gehouden op 2 Juli, keurt het af, dat een barer le den, wiens goede trouw niet in twij fel wordt getrokken, zitting is blijven ne- 1 men in het bemiddelingscomité, dat, na dat van de zijde der opperlieden bemid deling was afgewezen tot de desorga- niseerende daad overging van het beleg gen der openbare vergadering, waarin het woord is geweigerd aan de hoofdbe sturen van den Opperlieden- en Metse- laarsbond. Ten slotte werd deze motie met meer derheid van stemmen aangenomen: „De vergadering enz. keurt het af, dat een harer leden, wiens goede trouw niet in twijfel wordt getrokken, zich niet uit het bemiddelingscomité heeft teruggetrok, ken, nadat daarin de beslissing was ge nomen op de openbare vergadering van 30 Juni aan de hoofdbesturen van den Opperlieden- en Metselaarsbond niet het woord te verleenen". Nyverheid. Ter gelegenheid van de a.s. alge meene vergadering van de NederL Maats, ter bevordering van Nijverheid te Utrecht ,op 10, 11 en 12 Juli, komt de Holl. Revue met een fraaie photo van het college van directeuren in hun vergaderzaal; op' he(t Museum van Kunstnijverheid!. De gezichten zijn scherp en duidelijk te herkennen, al leen de heer Van Rossum, die blijkbaar het dichtst bij het toeötel zat, is niet gelukkig getroffen. Donderdagvaond 10 Juli is er ten stadhu'ize te [Utrecht plechtige ont vangst van directeuren en afgevaar digden. daarna reünie in Tivoli en concert. Vrijdag vargadJelrÜng en daarna toch naar Baarn en gemeenschappe lijke maaltijd, Zaterdag einde dier .vergadering ein gelegenheid tolt het bezoeken van verschillend^ Utrecht- sche instellingen; vervolgens officieel diner. In de plaats van djen heer Figee, die niet dadelijk herkiesbaar is, stel len directeuren voor tot lid van hun college te benoemen een van de hee ren: Dr. H. IJssel de Schepper, Gouda; A. H. W. van dér Vegt, Zieriksee, of P. Smit van Gelder, Velsen. Het Tijdschrift van Juli bevat een gravure, voorstellende d'e eerste alge- mjeené, vergadering dJer Maats. te Haarlem op 15 Sept. 1778 aldaar ge houden in de zaal van het Diaconie huis; een artikeltje over den kloeken heer Van Beuningen, thans weder tot directeur benoemd, .en een artikel van den heer Von Saher over de tentoon stelling te Turijn. Interessant voor ons Noord-Hollan- diers. die het getob aanzien met (Ie stoompont te Velsen is een beschrij ving van electri'sche zweefbruggen, met. twee plaatjes opgehelderd. De 1 schrijver begint met te wijzen op Tu nis. waar men ook in een kanaal dicht bij zee een stoompont heeft gemaakt, maar bevonden dat die tegen wind en stroom niet was opgewassen; de dienst langs een staaldvaadkabei bleek even zeer onmogelijk te wezen. Toen maak te men daar in 1895 een zweefbrug, die volkomen schijnt t;e voldoen. Stel u een schommel voor, opgehan gen aan een horizontalen stang, dié bevestigd is aan twee pilaren. Ver beeld u daan-na don eenen pilaar staande aan deze zijde van 't. Kanaal, den anderen aan de overzijde, stel u de horizontale verbinding voor als een ijzeren weg. zeer hoog boven 't wa ter zoodat alle schepen er met gemak onder doorvaren en den schommel zelf als een platform, hangende aan tal van kabels, die over loopwielen gaan en ge hebt die zweefbrug voor u. Die in Tunis dóet langs een stalen kabel, waarover zij dóór een stoommachine heen bewogen wordt, den overtocht over liet 109 M. breede Kanaal in 45 seconden, dte beweging is zeer zacht en aangenaam en de kosten waren maar 560,000 francs, d. i. omstreeks f 275,000, nog niet die helft dus van wat de rampzalige stoomponten al gekost hebben. Zulke bruggen zijn er ook: bij Bil bao in Spanje, spanning 160 M., te Rouaan over die Seine en te Rochefort Martirou. Verder bevat het Tijdschrift een ar tikeltje ..de werkman zijn eigen baas" van N. Fr. Snel te Almeloo, waarin hij 0. a. waarschuwt tegen het liefhebbe ren cl'H'>r professoren, artisten. onder- tje, dat hij zooeven in zijn armen had gehad. Met een kort en snel gebaar had'zij haar haren gerangschikt; zij stond op en haar wijde peignoir kreeg de waardigheid van een staaJtsiemantel. Dank je, Horace, zei ze, je bent werkelijk goed. Dat God het je ver- gelde! Dat Hij je vergunne in de uren van smart iemand bij je te heb ben, die voor jou doet, wat jij voor mij hebt gedaan. Dat zal voortaan mijn dagelijksche bede zijn. Zij ging voor hem heen en trad het huis binnen. Nog geheel onder den indruk van 't voorgevallene, zou hij gedacht heb ben daft hij gedroomd had, zoo niet eenige zeer fijne haren aan de knoo- pen van zijn jas waren blijven zitten. Hij trok ze er af, speelde er mee in gedachten, en nam den terugweg naar de stad aan. XIX. Mevrouw Bright werd begraven met die afwezigheid van praal, welke der gelijke ceremoniën in de Vereenigde Staten kenmerkt. Haar lijkkist werd in een glazen koets geplaatst en twee stevig? paarden voerden haar in draf wijzers, correspondenten e. a. in j beidersbewegingen en wijst op 1 mislukken van coöperatieve fahriel exploitatie door arbeiders. Uit de Omstreken. Heemstede. Tegen een collectant van het bestui van de vereeniging „Hulp en steun vo weezen van alle gezindten te Amste dam" is proces-verbaal opgemaakt, w gens het inzamelen van gelden alhit zonder dat door opgenoemd bestui daarvan bevorens kennis was gegevi aan 't gemeentebestuur; ook de bus is beslag genomen. Zaterdagmorgen werd op den Hijb straatweg bij de Zandvoorderlaan do een hooiwagen aangereden, een rijtu van den heer A. H. van Wickevoo Crommelin alhier, tengevolge waarvt de kop van dat rijtuig werd afgerukt de ruiten geheel verbrijzeld; door het g broken glas bekwam het dochtertje vt den heer C., die in dat rijtuig gezet< was, eenige bloedende wonden aan b been. Tegen den bestuurder van den hooiw gen W. van der Mije, te Zand voort, proces-verbaal opgemaakt. De door het Burgerlijk Armbestuur 0 gemaakte rekening over 1901 bedraagt ontvang f 5946.61, in uitgaaf 5565.07, b tig saldo 381.53. IJmniden. Woensdagavond ongeveer 8 uur kwa hier het Duitsche stoomschip „Flon van de Neptun-lijn met brand in de 1 ding binnen. Het was bestemd voor Rc terdam en 's middags 2 uur had mj voor het eerst iets van den brand 01 dekt, te Texel kreeg het een loods, d 't schip als bijlegger hier binnen braci De sleepbooten Simson, Cyclop en Assl tent waren dadelijk bij de hand om hu te verleenen. De dek-lading, waarbij ve vaten teer, werd op de Simson gelos Ook het havenbootje, hoofdingenie» Dirks, lag langs zij om zoo noodig helpen bij het blusschen. De lading b staat uit zeer brandbare stoffen: oli teer. poetskatoen, hout en meel. Om ongeveer elf uur had men den dé last op de sleepboot Simson overgt bracht, waarna het luik van het groc ruim, waar de brand in het poetskatoe zat, geopend werd. Ofschoon er niet ve vlam van den wal merkbaar was, Z8 men zooveel te meer rook en de stoon pompen der verschillende sleepbooten e die van het havenbootje begonnen dadi lijk een kolossale hoeveelheid water er i te spuiten. Hedenmorgen ongeveer dr! uur was men den brand meester. Zand voort. Aangekomen badgasten. F. Garvens, Hannover, Villa Marina, pers.. A. Vosmaer, Zeist, Groote Badhuis. M. van Hoytema, Brummen, idem. W. A. J. ter Kuile, Enschedé, idem. Mevr. E. J. de Lange, Alkmaar, idem. Ch. Amtmann, Bordeaux, idem. R. W. Pitlo, Amsterdam, idem. W. E. Voute, Amsterdam, idem. Dr. Willemans, Duisburg, idem. D. J. Verbrugh, Velp, Pension Bea Sejour, 2 pers. Mevr. A. H. Kleffens, Harlingen, Per sion Beau Sejour. N. C. Krone.Wórtcheiter, Hotel Zeerus' 5 personen. Mej. Bicker Caarten, Rotterdam, Pen sion Quisiana. Dames Suermondt, Nijmegen, 2 pers Pension Quisisana. L. van der Minne, Dordrecht, Pensi on Quisisana, 5 personen. Mevr. Abegg—Stöcker, Zurich, Villi Thalatta, 2 pers. W. Bos, Groningen, Villa Thalatta, pers. W. H. Kaaskooper, Amsterdam, Hote Belvédère. Mej. Dietz, Rijswijk, Hotel Belvédère, L. Tutein Nolthenius, Den Haag, Hote d'Orange. E. Schleicher, Rotterdam, idem. H. Munch, Bremen, idem. D. Knuttel, Freiburg, Pension Adriani Clarina, 6 pers. Fam. Gruyff, Amsterdam, Posfstraat 11 3 pers. Fam. v. d. Waal, Rhenen, idem, 3 pers, Jan Vlaanderen, Amsterdam, Kerk straat no. 24, 4 pers. A. F, P. van Son, Schoonhoven, idem, 5 pers. H. H. Ellerkamp, Amsterdam, idem. Mevr. O. Brede, Amsterdam, Huizt Vredelust, 5 pers. naar haar laatste rustpiaafts. Mis» Bright en haar vader volgden in een rijtuig, twee of drie bloedverwanten hadden hen willen vergezellen in een ander en dat was alles. Een groote schat van bloemen wai gezonden door de vrienden en kennis sen, want miss Ella noch haar vadei hadden er aan gedacht aan het slot van het familiebericht het tradi'tionee- le: „Verzoek© geen bloemen te zen den" te doen toevoegen. De arme me vrouw Bright was dus in de laaftste; uren, die zij onder haar dak door bracht, letterlijk bedolven onder de rozen en de leliën. Toen nam het leven weer zijn ge won verloop, met een persoon minder1 op de aarde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2