Gisteravond hield het on- dorsteuningsfonds „Helpt elkaar" on der voorzitterschap van -dien heer de Zwart haar jaarlijksche vergadering op de bovenzaal van het café van den heer Bruin in de Damstraat. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek dalt de vereeniging »n de 4 jaar tijd dat zij bestaat met reu zenschreden is vooruitgegaan. De ejtand dei- gelden in kas zijnde is f 2900. De vereeniging stelt zich ten doel weduwe te ondersteunen bij het overlijden hunner echltgenoote. Men schrijft ons: De onlangs alhier opgerichte naam- looze vennootschap Van Dyk's Beschuit fabriek, heeft zooali men weten zal, een groote, geheel naar ie eischen des tijds Ingerichte stoombeschuit fabriek doen bouwen onder de gemeente Schoten (Paul Krugerkade) voorzien van de nieuwste machines, welke op dit gebied te vinden zijn. Thans brengt deze jeugdige zaak reeds een geheel nieuw artikel in den handel, blijkens de annonce in dit blad zijn heden bij al hare afnemers „vierkante beschuit jes" verkrijgbaar. Dit is dus 'n nouveauté op dit gebied, welke o. i. wel ingang zal vinden. Reeds beschikt deze zaak over belang rijke buiten landsche exportatie, hier door werd het wenschelijk gevonden deze vorm te geven, speciaal aan die be schuit, welke geëxporteerd werd, voor namelijk omdat deze vorm een ruimfe-- besparing in schepen enz. ten gevolge beeft Op verzoek van eenige afnemers wordt deze beschuitsoort echter thans ook hier geëxploiteerd. Wij wenschen deze zaak veel succes toe met hare nieu we vinding. Vanwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur alhier aanbesteed: Het verwisselen van eenige deuren der Noordzeesluizen te IJmuiden en het uit voeren van verschillende werkzaamheden aan de ijzeren deuren dier sluizen, be- hoorende tot de werken tot onderhoud, herstel en verbetering van het Noordzee kanaal. Raming 11.500. Van de 4 hiervoor ingekomen inschrij vingsbiljetten was dat van M. de Vries en L. Zandstra te Lemmer, het laagst voor f 14.980. Gisterenavond omstreeks 8 uur zwom een manspersoon in de Leid- sche vaart nabij de Zandvoortsche laan. Toen hij ongeveer midden in de vaart was, kreeg hij de kramp, zoodat hij niet door zwemmen kon. Op zijn hulpgeroep schoten zijn kameraden toe, welke daar ook zwommen en brachten hem op het droge. In de heden te Haarlem ge houden Alg. Vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot Expl. van Onroerende Goederen „Kinheim" werd door de Directie verslag uitge bracht, waaruit o. m. bleek daat ie Mij in bloeiende toestand verkeert. Het eerste boekjaar dat bijna geheel werd besteed aan helt bouwen der ver schillende eigendommen sluit niette min met een winstsaldo ad. F. 653,16 1/2 dat gebruikjt wordt voor diverse afschrijvingen. Thans zijn alle perceelen de Ven nootschap toebehoorende gunstig en op langen termijn verhuurd. De balans, winst en verliesrekening werden eenstemmig goedgekeurd. In de plaats der heeren B. M. Stom en J- J- Zeewoldt die wenschen af te treden werden tot commisarissen be noemd de heeren E. de Lanov te Haarlem en Mr. H. Tuymelaar te Bloemendaal, terwijl de heer M. Baels als gedelegeerd commissaris zal op treden. Uit de Omstreken. Zandvoort. Alhier is komen aanvliegen. een postduif, die om een der pooten een ringelt je had, waarop stond 667. Bij den heer Hazewinkel is de duif terug te bekomen. Zaterdagavond zal de Vereeniging „de Feestcommissie" in café „Welge legen" eene algemeene vergadering houden ter bespreking van de plaats voor de muziektenlt en van de feesten op 31 Augustus a. s. Tevens zal dan de verkiezing voor een president plaats hebben in de plaats van den heer Brokmeier, die bedankt heeft. XX. Toen Horace zich alleen bevond 'n Boston, met zijn werklieden en zijn sleenen, scheen hem het bestaan, ge durende die heete dagen, ernstig en moeilijk. Hoewel hij zijn leven lang veel had gewerkt, had hij toch altijd in den zomer lange vacaaties genomen. Voor het eerst drukte hem het gevoel van verantwoordelijkheid en soms vond hij het zwaar. Maar hij wist dat men zoo helt leven leerde kennen, en hij berustte gelaten in hetgeen hij ter herinnering aan Wilhelm Meister noemde „zijn leerjaren". Van tijd tot tijd ging hij een halven dag rust en frissche lucht nemen te Cambridge of in Salem, bij zijn oude vriendin, mevrouw Cobbard. Hij vond deze laatste alitijd vrien delijk en vroolijk; maar haar breikous was meer op haar schoot, dan in haar handen, en hij kon zich niet ontvein zen, dat de ouderdom zich pijnlijk liet voelen in dat, door hard werken uit geput lichaam. Ilij ging haar elke week opzoeken; dc- conversatie met die goede en ges- tige vrouw was voor hem een verade- In de vergadering gehouden op Donderdagavond door de Rederijkers kamer „Sandevoerde" is beslotten op 9 Augustus a. s. in het Kurhaus op te voeren „Broeders Vrijmetselaars." Uitgeloot werden 6 aandeelen der geldleening aangegaan voor het too- neel. Als nieuw lid werd aangenomen mevr. van Rijnbeek. Woensdagmiddag overkwam de Wedn. N. Stokman het ongeluk, dat de kruk, waarmede hij ruim 18 jaren rondwandelt, brak, waardoor hij viel en het linkerdijbeen brak. De toesltand is zorgelijk. Thans zijn alhier aanwezig 1533 badgasten. In het vorige jaar waren er op dezen tijd een paar honderd minder. Haarlemmermeer. Onder begunsitiging van prachtig weder is de hooioogst in vollen gang in de Haarlemmermeer. Kwaliteit en Kwansiteit laten niets be wenschen over Eerstdaags begint men met de Kar wei, die dank zij heb gunstige weer zich zeer heeft hersteld. Over het algemeen beloofd de oogst veeL De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft 800 beschikbaar gesfceld, voor al de schoolgaand© kinderen, uit de gemeente, bij gelegenheid der feesten, die plaats zullen hebben. 1. De behandelde onderwerpen be gonnen met voor kennisgeving aan 'e nemen, de ingekomene Stukken en Mededeelingen. 2. Aanvraag eener subsidie door de Commissie voor de a. s. feesten. Wordt besloten f 800 toe te staan voor al de schoolgaande kinderen uit Haarlemmermeer. 3. Benoeming van een onderwijzer aan School I. Wordlt benoemd: C. Noordebos te Amsterdam. 4. Benoeming van een lid van het Burgelijk Armbestuur in plaats van den heer J. Rombout die bedankt heeft. Wordlt benoemd! de heer C. Gijzen- berg Jr. 5. Aanvraag om subsidie voor de huishoud- en industrieschool. Wordt afgewezen. 6. Benoeming van eene onderwijze- res voor school no. 11. Wordt benoemd C. L. De Graaf e Voorschoten. 7. Het kohier hondenbelasting wordt invorderbaar gesteld tot een bedrag van f 1663,25. Halfweg. Met ingang van heden stopt trein 334 (vertrek Haarlem 1,33) des Vrij dags aan het station. Sloten. De vrije najaarspaardenmarkt al hier is vastgesteld op 19 Augustus a.s. Qinne nland. Gezondheids-co niüii8sie. Voor elke vereeniging van gemeen ten worden volgens de gezondheidswet gezondheidscommissies benoemd. De zetels dier commissies zijn volgens kon. Besluit: Voor Noord-Brabant de gemeenten: B e rgen - op - Zoom. Rosendaal c. a., Gin- neken. Oosterhout. Oisterwijk. Waal wijk. Heusden. Oss, Boxtel, Boxmeer, Vegliel, Valkenswaard. Helmond en Eindhoven Voor Gelderland de gemeenten: El- burg. Nijkerk. Wageningen, Tie!, Cu- lenborg. Zaltbommél, Rh eden, Ubber- gen. StadLDoeltinchem. Winterswijk, Lochem en Doesburg. Voor Noord-Holland de gemeenten: Bussurn, Aalsmeer. Bloemendaal, Be verwijk, Edam. Purmerend, Enk huizen. Hoorn en Schagen. Voor Zeeland de gemeenten: Veere, Goes. Kruiningen, Zierikzee, Tholen, Oostburg. Hulst en Neuzen. Voor Utrecht de gemeenten: Loenen, Baara, Zeist en Wijk bij Duurstede. Voor Friesland de gemeenten: Dok- kum, Achtkarspelen. Menaldumadeel, Franeker. Bolsward, Sneek, Rauwer- derhem, Opsterland en Schoterland'. Voor Overijssel de gemeente: Steen- wijk. Wij lie, StadLHavdenberg. Hen gelo. Wierden. Stad-Almelo en Olden- zaal. Voor Groningen de gemeenten: Win- sum, Warffum. Appingedarn, Winscho ten. Wedde. Veendam, Iloogezand en Zuidhorn. Voor Drenthe de gemeenten: Assen. ming, en heel veel goede voorne mens waren het gevolg van die be zoeken. Meestentijds, na zijn dag werk, ging hij naar Cambridge,maar zijn bezoeken waren er kont. Mijnheer Bright was niet meer dan een kind in de zachte handen van zijn dochter. Soms schreide hij en vroeg hij verge ving haar zooveel moeite te geven, en soms verzette hij zich tegen de natuurlijkste maatregelen döor Ella om zijn bestwil genomen. Het gezicht van deze kleine itafereeltjes maakte Frankley wrevelig. Hij zou het recht willen gehad hebben om zijn ouden leermeester onder handen te nemen, en hem verstandig te doen woeden. Horace vond dat het bijna een lafheid was Ella alleen ife laien lijden onder de steeds grooter wordende moeilijk heden van zulk een bestaan. Het seizoen had hem in Cambridge alleen gelaten De scholieren waren uiteengegaan; die rijke families waren naar zee of in de bergen gegaan om de warm/te te ontvlieden. Den gehee- len dag hield Ella haar groot kind ge zelschap, wiens onverklaarbare kop pigheid haar veel zorgen baarde. Op een morgen, tegen acht uur, was Horace zeer verbaasd te vernemen, dalt een dame hem wilde spreken en Borger. Meppei en Hoogeveeu. Voor Limburg de gemeenten,: Meers- sen. Gulpen, Heerlen, Sittarcb, Roer mond Weert, Venlo en Venray. Bij Kon. besluit van 2 Juli 1901 is; lo. als ambtsgebied van de hoofdin specteurs van de volksgezondheid aan gewezen van dr. Ch. H. Ali Cohen de provin ciën Noord-Holland en Utrecht van dr. M. W. Pijnappel de provin ciën Holland en Zeeland van dr. P. M. J. M. Woltering de provinciën Noord-Brabant, Gelder land en Limburg 2o. als ambtsgebied van de inspec teurs van de volksgezondheid aange wezen van J. B. M. Coebergh, dr. D. J. Hamburger. D. E. Wentink en J. M. A. Zoetmulder de provinciën Xoo.rd- Hollaiid en Utrecht van J. H. Faber. L. E. Gcester, G. Oosterbaan en J. J. van Schuvlenburg de provinciën Friesland, Óverijsel, Groningen en Drente van W. van Boven, jhr. G. deGraeff. M. L. O. van Ledden Hulsebosch en dr. E. Wintgens de provinciën Zuid- Holland en Zeeland vau A. C. Blevs, dr. J. C. I. van der Hagen, P. G. J. Joosten en dr. R. Ro- mijn de provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Limburg en zijn 3o. de inspecteurs van de volksgezondheid binnen het sub. 2 aangewezen ambtsgebied in het bij zonder belast dr. J. C. I. van der Hagen,dr. D. J. Hamburger, G. Oosterbaan en dr. E. Wintgens met het toezicht op de handhaving van de wettelijke bepalin gen betreffende besmettelijke ziekten en met de zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht J. B. M. Coebergh. L. E. Goester. M. L. O- van Ledden Hulsebosch en dr. G. Romijn met het toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen uit op de uitoefening der artsenijbe- 'kunst en met de zaken rakende het toezicht op levensmiddelen A. C. Blevs. W. van Boven, J. H. Faber. jhr. G. de Graeff, P. G. J. Joo- ten, J. J. van Schuylenburg. D. E. Wanting en J. M. A. Zoetmulder met. niet toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg 's afgelegd het propaedeuKisch me disch examen door de dames C. Hom mers en A. M. Renout; helt candidaats- examen in de geneeskunde door mej. M. T. Valeton en de heeren H. G. Jonker en A. van Woerden; het the oretisch geneeskundig examen door den heer J. de Wit; het doctoraal exa men in de geneeskunde door den heer J. Labberté. Bevorderd/ tot doctor in de genees kunde op proefschrift: „Bijdrage tot de statistiek van het Carcinoma Uteri" de heer A. J. Jorritsma, geb. te Sneek en tot doctor in de rechten op steliin gen de heer A. J. M. G. de la- Court, geb. rbe 's-Hertogenbosch. Leiden. Bevorderd! tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. Havelaar geb. te Rotterdam, op Stellingen. Leiden. Geslaagd zijn: voor het can- didaats-examan in de rechtswetenschap de heer C. van Nievelt; voot het voor bereidend kekrelijk examen de heer D. Bins; voor het examen voor den Indisch en dienst de heer G. Deketh. Geslaagd is voor het doctoraal exa men in de rechten de heer M. J. van dfer F lier. De heer J. Bruining promoveerde Woensdag cum laud©. Utrecht. Cand1. Theol. 2 die heeren H. A. C. Snethlage en J. L. Martens v. Zevenhoven. Cand. Wijsbegeerte de heer S. O. Los. Cand. Rechten de heer A. E. v. Voorst tot Voorst. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op „Stellingen", de heer H. P. de Fluiter, geb. te Arnhem. Groningen. Bevorderd tot arts de- heer E. J. Hamburger, candL-arts, geb. te Alkmaar. Geslaagd voor het. docto raal in de geneeskunde de heer H. Al- dershoff; liet cand'idaats in die rechts geleerdheid1 de heer E. D. H. Schutter: liet doctoraal in de godgeleerdheid1 de heeren M. C. Hofstede Broekman (cum laude: en J. Nieweg; het theoretisch geneeskundig de heer S. Tonkens. President Steijn. Blijkens door den corresp^hdent van het „Hbld". te Utrecht ingewonnen in lichtingen, is het bericht van den „Stan- dard"-correspondent te Brussel, als zou president Kruger bericht hebben ontvan gen dat de toestand van president Steijn volkomen hopeloos is en hij geheel verlamd moet zijn, uit de lucht gegrepen. President Kruger heeft een dergelijke mededeeling niet ontvangen. hem wachtte in 't salon van het hotel. Hij begaf zich dadelijk naar dat ver trek en was nog meer verbaasd Ella te zien. Je zulit wel zeer verbaasd zijn, mij te zien'? zei miss Bright die eens klaps zoo bloosde, dat iemand, die niet op een ander verliefd is, er zeer verlegen mee zou zijn geweest; maar Horace zag er niets van. Er is toch geen ongeluk bij je gebeurd? riep hij eensklaps uit. Zij sltelde hem met een gebaar ge rust. Neen... en toch, bijna... maar 't is beter dat ik je de zaak vertel. Gis ter zeide papa... je weet dat zijn ka rakter wat grillig is geworden... dat hij bepaald vandaag geld moes* heb ben. Zij bloosde hoe langer hoe meer, tot over de ooren. Geld, waai-voar? vroeg Horace. Ik weet helt niet! Horace zag het jonge meisje aan en ontmoette? twee oogen vol smart en vol eerlijkheid. Ik begrijp 't heelemaal nïeft, zei hij oprecht Ik ook niet, verklaarde miss Bright. Ik moet je zeggen, dat wij sinds den dood van mama veel... veel Zich verwijderd. De kassier van een effeetenfirma te Venlo Is sedert eenige dagen afwezig, en zijne opsporing is verzocht aan de Amsterdamsche politie, daax men ver- jmoedt dat hij zich aldaar ophoudt. De kas wijst voorloopig een tekort aan van 20.000. De gesignaleerde kassier eener ef fectenfirma te Venlo, blijkt zelfmoord gepleegd te hebben. In die „N. R. Ct." vinden wij althans het berichjt dat zijn lijk door Duitsche grensbeambten is gevonden op die heide tusschen Kal- d'enkircheii en Leuth. Het kas-tekort moet betrekkelijk niet aanzienlijk zijn en veroorzaakt zijn door op eigen hand gedane speculatiën. Bloote voeten. Een lezer van de „Avondpost" her. innert aan de waarschuwing, welke in het jaar 1895 dr. Francken. genees heer van het. Kurhaus te-Scheveuin- gen. richtte tot de ouders van kinde ren. die het zeestrand tot het terrein hunner spelen- hebben eekozen. Ieder die Scheveningen dezer dagen bezoekt. zal het er over eens ziin. dat er alle reden bestaat thans die waarschuwing nog eens te laten hooren. Dr. Francken schreef toen o. m.: ..De pen brandt mij sedert jaren in de hand om te schrijven over het in zee loopen van de kinderen aan ons strand. Urenlang staan daar kinde ren, waarvan vele aan bloedarmoede of hartzwakte lijden, tot halverwege de knieën in het water en houden een wedstrijd met onze badmannen en bad vrouwen, wier betrekking hen den heelen zomer tot dit koude voetbad dwingt. Bij deze laats ten zijn mon strueuze verdikking van de opperhuid, rheumatische pijnen, onderbuikstoor nissen aan de orde van den dag.ter wijl bij velen retes van ziekelijke pro cessen in 't onderhuidisch bindweefsel van bloed en lymphvaatontstekingen. van peesverkortingen duidelijk Zicht baar zijn Na acht zomers als baddokter werk zaam geweest te ziin. ben ook ik tot het resultaat, gekomen, dat. de wijze, waarop de kinderen te Scheveningen schablonengemass met bloote voeten in de zee rondloopen. voor de gezond heid zeer schadelijk is. Het koud wa ter aan da voeten, de brandende zon op het bovenlichaam, dit moet bij ieder, zoo het langer dan eenige mi nuten duurt, ongunstig werken Het geen goed is in Wörish'ofen of aan de Adriatische Zee. is nog niet goed voor het ruwe. aangrijpende Noord zeestrand. Hetgeen goed U met zoet water, is nog niet goed met zout wa ter Hetgeen in een bepaald ziekte geval goed ;is voor 2 tot 5 minuten, is niet voor alle gevallen goed en ge durende twee uren. Jaarlijks nemen de gevallen toe, waarin ik bij kinderen word ontboden die na zulk een -voetbad plotseling over hoofdpijn klagen en onderbra ken, hooge temperatuur (tot 41 gr. C.l en depressievenschijnselen van het hart. uren tot dagen in een ernstigen toestand verkeeren. met de kans van een hersenvliesontsteking. Anderen weder krijgen diarrhee en darmka- tarrh, of verschijnselen van valsche croup, en zelfs een paar malen leed de kleline patient aan blaaskramp, meest al verergering van die ziekteverschijn selen. voor welker genezing zij naar Scheveningen kwamen. Er is nog een andere reden, waar om dit loopen met bloote voeten op 't strand met bepaald gevaar verbonden is. De politie mag nog zoo nauwkeu rig toezien, de beambten van Zeebad eiken morgen het .strand van zichtba re glasscherven ontdoen, door eb en vloed heen en weergetrokken of door een baldadige hand neergesmeten. Alleen in dit seizoen heb ik een tien tal kinderen behandeld, die blootsvoets In scherven hadden getrapt en diepe, breede voetzoohvonden. sommige met vaatdoorsnijding en hevige bloeding gepaard vertoonden. Wil men onze kinderen absoluut harden aan het zeestrand door hun lichaamsoppervlakte meer direct met licht, lucht en wind in aanraking te brengen, men geve hun sand'alen aan de voeten, die de. voetzool behoeden en de bovenvlakte vrijlaten. Laat hen zoo in 't droge of natte zand spelen, maar vermijden, telkens een golf over voeten te krijgen. Zelfs deze har dingsmethode kan niet ieder verdra gen." Een man verbrand. Een brandje van weinig beteek en is heeft Donderdagavond te Rotterdam een slachtoffer geëischt. Omstreeks 10 uur werd brand ontdekt, op de 2e verdieping van een onaanzienlijk lo gement, Groote Kerkplein 15, waar te vens gevestigd is het geheel-onthou ders-koffiehuis. De brand bleek ont staan te zijn in een kamer op de 2e verdieping achten. Al spoedig was deze verdieping geheel met rook ge vuld en sloegen de vlammen aan beide zijden uit. De reddingsbrigade, wier minder rijk zijn. Mama had een vriendin, die veel van haar hield; toen wij ons fortuin hebben verloren, heeft zij haar een lijfrente verzekerd om boeken en bloemen te koopen en toen die dame gestorven is, heeft zij haar die rente bij testament nagela ten. Maar nu... mama is dood en wij moeten van het pensioen van mijn vader leven. O, het is genoeg voor ons beiden! Maar de begrafenis heeft veel gekost en papa... ja zie je, er is ieffcs wat ik niet begrijp... Papa moest geld hebben, niet veel, maar genoeg... en nu heeft hij niets meer. Wij heb ben niets meer dan hetgeen hij mij voor het huishouden heeft gegeven, en hij zegt, dat hij vandaag nog 300 dollars moet hebben. Maar, wat wil hij er toch mee doen? herhaalde Frankley, meer en meer verbaasd. Ik weet er niets van! zeg ik je. Is U misschien een schuld? Zij schudde het hoofd. Al onze schulden... de weinige die wij hebben zijn betaald toen wij arm zijn geworden: tik zou eerder denken dat het voor iets anders was; maar wat? Dat is iets, dal ik niet kan raden. Horace peinsde. Ella vervolgde. standplaat! vier huizen verder is, was met, bekwamen spoed' ter plaatse en begon haar onderzoekingstocht door bet geheel e huis. In bovenbedoelde kamer kon zij niet doordringen dan nadat twee spuiten den brand onge veer gebluscht hadden. Toen wachtte haar een vreeselijk schouwspel. In een bedstede waarvan dé matrassen er naastingen, werd gedeeltelijk verkoold het lijk gevonden van den gepension- nearden koloniaal J. Allard. oud 40 jaar. die reeds geruimen tijd die ka mer bewoonde. Oogemblikkelijk was te constateeren dat het leven geweken was, hetgeen naderhand door den po-! Ktiedokter bevestigd werd. Inmiddels was de brand tot die kamer beperkt gebleven. Een groote volksmassa ver toefde nog geruimen tijd voor het pand om het ongeval te bespreken. De treurige inrichting van portalen, trap pen. kamers, enz. van dit onooglijk logementje heeft zeer zeker haar aan deel gehad m dJeze treurige geschiede nis. Althans de mannen der brigade, voor geen klein geruchtje vervaard, konden het meft de inrichting van het huis niet erg best vinden. Zoo werd zelfs aan een kamer de knop van de deur gemist, zoodat deze moest inge trapt worden Ongeluk te Egmond aan Zee. Over het ongeluk te Egmond aan Zee gebeurd, wordt aan het „Hbld". nader het volgende geschreven: De vijf jongens begaven zich bij kalm weder van uit drie badkoetsjes in zee, en liepen door de eerste geul naar de eerste bank, waar zij eenigen tijd in laag wa- ter, dat hun even over de knieën reikte, speelden. De geul zelf echter hield vrij veel water, zoodat de kleinste er juist loopende door kon. Al badende op de bank waren ze een eindje zuidwaarts van hun koetsjes geraakt, in welke rich ting nog anderen badende waren; van daar keerden zij naar het strand terug, vier vlak achter elkaar, en de andere jongen eenige stappen noordelijker. In het dieper deel der geul komende, verlo ren de vier plotseling grond de eenige die wat zwemmen kon, kwam over de diepte heen. De vijfde jongen, J. R., die niet in gevaar verkeerde, heeft zich zoover naar den kuil begeven als moge lijk was en slaagde er in, met behulp van P., die zich zwemmende gered had, nog twee van de vrienden tijdig te grijpen. De ongelukkige H. B. schijnt dadelijk door het hulpgeroep te veel water inge kregen te hebben. De jongens zagen hem bij den aanvang der catastrophe wel zin kende, doch na hun redding was hij ver dwenen 24 uur later werd hij op dezelfde plek gevonden. Van een te ver gaan of op drift komen is hier dus geen sprake geweest. Wel zou ik willen vragen: kan het niet verplicht gesteld worden, op al onze openbare badplaatsen, het daartoe aan gewezen water, om de twee uur bijvoor beeld, te onderzoeken? Een zeer eenvou dige maatregel, waaraan geen bezwaar verbonden is. Een paar badknechts behoeven het ter rein slechts door te waden, om onver wachte diepten of woelingen te kunnen ontdekken. Dergelijke kuilen ontstaan niet in enkele oogenblilcken. R. K. Gildenbond Onder voorzitterschap van den heer Jos Th. J. Cuypers hield de R. K. PatrooiLsvereeniging „Gildenbond" te 's-Gravenhage, hare algemeene ver gadering. De voorzitter deeld'e mede, dlat Dr. Schaepman en Mr. Aalberse hadden gemeld, verhinderd te zijn de verga dering bij te wonnen. Blijkens het, jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer M. H. M. Rademaker, telt de Bond thans 241 gewone leden; bij verschillende af- deelingen vielen eenige leden af. Zoo verloor Gouda 3 leden, zoodat zij er thans 50 tellt; Lisse telt 18 leden; Am sterdam daalde van 96 tot 80; de oor zaak hiervan is de onbinding van het verversgilde; men hoopt echter op re constructie, waar Amsterdam een groot aantal huisschilders tellt. De werking van den Bond wordt gunstig beoordeeld; Rotterdam bleef stationair met 54 leden; Den Haag verloor 1 lid en telt er thans 39. Het verslag deelt ten slotte mede, dajt de Bond op den Diocesanen-Katholiekeii dag te 's-Her- togenbosch was vertegenwoordigd. De wensch werd, naar aanleiding van dit verslag, uitgesproken, dat men zou trachten zich meer in verbinding te stellen met den middenstand, ten eindie meer samenwerking (te verkrij gen. Door den penningmeester, den heer met neergeslagen oogen, alsof zij m zichzelf de oplossing van het raadsel zocht: 'It Is een idéé fixe van hem. Ik heb getracht hem te verstrooien, met hem te wandelen, hem voor te lezen, ik heb zelfs muziek voor hem ge maakt, voor heit eerst sinds dJen dood van mama... Hij heeft geschreid... dat heeft hem goed gedaan... en toen is hij weer op zijn idee teruggekomen. Als je hem gezien had, Horace! Soms smeekte hij, en dan weefr beknorde hij me; je weet, zijn geeelt is niet heel helder! Hij verbeeldt zich, dat ik dat geld heb en dat ik het hem niet ge ven wil. Ella begon zachtjes >te wee- nen. Hij denkit dat ik hem met opzet tegenwerk, zuchtte Ella, hij denkt dat ik het geld weiger, om het voor mij zelf te houden... De volgende maand ontvangt hij zijn pensioen, maar hij kan niet wachten... hij wil het van daag hebben. Hij zegt dat er ver schrikkelijke dingen zullen gebeuren indien ik hem niet wil gehoorzamen ...en dan, besloot zij bijna fluisterend zijn pensioen zou niet voldoende zijn. Wacht mij hier, zei de jonge man Ga zoo lang zitten, ik kom dadelijk weer bij je. J. T. van Vuuren, werd hierop de re kening en verantwoording over 1901 uitgebracht. De ontvangsten bedragen 246.35 1/2, de uitgaven f 229,55, baftig saldo 16.80 1/2. Door de afdeelingen Gouda en 's-Gra venhage zal de rekening en verant woording over 1902 worden nagezien. Als bijdrage, door de afdeelingen ie storten in de Bondiskas over het loo pende jaar, werdJ bepaald f 1 per lid. De wijze van uitvoering der propa ganda werd1 oveirgelaltem aan d© pru dentie van het centraal bestuur. Tot leden van het centraal besttuur werden herkozen de aftredendie leden, de heeren J. T. van Vuuren, Am ster sterdam, en M. H. M. Raic&emaker, Amsterdam, die zich de hernieuwde benoeming liett welgevallen. Beide heeren werden hierop bij ac clamatie herkozen, respectievelijk tot penningmeester en len secretaris. Do voorzitter sprak nog een woord van dankbaarheid uit, dat cüe Godde lijke Voorzienigheid het leven van H. M. de Koningin heeft gespaard en stelde voor een telegram aan H. M. *e zendfen, waarin belangstelling en dankbaarheid over Haar gelukig her stel wordt uitgesproken, en een twee de telegram aan den bisschop van Haarlem, bisschop van heft Diocees, om hem hulde te brengen voor zijn belangstelling in het streven van den Bond. Jn de middagvergadering traden al9 spr. op Mgr. G. W. Konings, geeste lijk ady-iseur van den Gildebond, met een lezing over „Zondagsrust" de hr. Jos. Th. J. Cuypers, voorzitter van het Centraal Bestuur, als inleider van de woningwet en hare toepassing", en de heer P. Bredius, als inleider van het vraagpunt; „Is de werkgever ver plicht, en zoo ja, welke invloed is toe te kennen aan zijne werklieden, bij wijziging van loontarieven." De heer Cuypers vereenigde zich in deze met de conclusiën van het voor twee jaar gehouden Sociaal Congres van den R. K. Volksbond. De volgen de motie werd' met eenparige stemmen aangenomen .,l>e R. K. Gildenbond, overtuigd van het belang eener correcte toepas sing van de Woningwet, spreekt de wenschelijkheid uit, dat zich 'in alle belangrijke gemeenten vereenigingen vormen, welke cptredende als woning raad. de juiste werking van de be doelde wet zooveel mogelijk bevor deren." Mgr. Konings bepleitte afdoende re geling van Zondagsrust, ook voor het huisgezin. Hij zeiide o. a. „De Staat geve het voorbeeld door beperking van den Zondagsdienst io alle takken van bestuur, en stelle iede» in staat des Zondagmorgens zijn gods dienstplichten te vervullen. Winkelsluiten, verbod van venten op straat, sluiting van herbergen, ver bod van begraven zonder noodzakelijk bevel van den geneesheer, verbod van arbeid, voorzoover niet de noodzake- lijkhetid daarvan kan worden bewe zen, liooger loon voor Zondagsarbeid, zijn disid'erata van sor. voor een nieu we Zondagswet. In dien geest stelde spr. een motie voor, waarbij het Centraal Bestuur, wordt uitgenoodigd, op wettelijke voorschriften aan te dringen ter be vordering van de rust op en de heili ging van den Zondag. Van verschillende zijden werd de wenschelijkheid betoogd. van een eventueel adres van den Bond kennis te geven aan vereenigingen, die in de zelfde richting werkzaam zijn, zoo mede aan gemeente- en kerkbesturen, opdat deze adhesie kunnen betuigen. Bij acclamatie werd de motie hierop aangenomen. Hierna was het woord aan den heer Bredius. Spreker wil den werkman den noo- digen vrijen tijd gunnen om zijn ziel te volmaken, erkent zijn recht van werk staking. acht de leer verkeerd diat men den arbeid moet gunnen aan hem die het minst eisch, en wenscht samenw er- kin gtusschen patroon en arbeider bij de bepaling van loon, werktijd; enz., ook in het belang eener vredelievende verhouding tusschen patroons en werk lieden Intusschen beantwoordt spr. de ge stelde vraag, of de werkgever verplicht is den werklieden invloed toe te ken nen bij wijziging van loontarieven. beslist ontkennend', voor zoover men niet het oog heeft op contractueel e ver houdingen. bijv. bij aanbesteding. Hierop steldle die heer Bredius eene motie voor. luidende: ..De vergadering van den Roomsch- Katholieken Gildebond spreekt als hare meening uit, dat bij ontbreken van eene arbeidsovereenkomst, de werkge ver in strikten zin niet verplicht kan zijn. om bij wijziging der loontarieven op die wijzigingen den arbeiders een invloed toe te kennen: Hij verliet haar zoo haastig, diat zij zelfs niet den tijd had om hem aan te zien. De vlugge stap werd gedtempt op het zachte tapijt; zij nam haar zakdoek en wischte zich de oogen af. Na een oogenblik kwam Frankley weer binnen; en naderde haar met op geruimd gezicht. Voordat hij kon spreken was Ella hem voor. Ik vraag je wel excuus daJt ik je ophoud; zei ze met een zachtheid, als of ze zich wilde doen vergeven; ik wild© alleen weten of je niet iemand weet, die mij hierop geld wil leenen. Zij liet hem een antieke broche zien het was een miniaJtuurtje met diaman ten omzet, dat de vier zoons van me vrouw Bright voorstelde toen zij nog kinderen waren. De arme vrouw moest heel walt tranen vergoten heb ben op dat kleinood; alles wat haar overbleef van haar trotsch© moeder- i liefde. Horace bezag het juweel met eerbied en gaf het aan helt jonge meisje terug. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2