DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes. Mo. 96. Zaterdag 5 Juli. 1902. Meest gelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. DE HARZ. Het Bodethat. (Speciale correspondentie). Thale. de hoofdplaats van het Bode- Thal-gebied! en tevens de plek, waar die Bode van tusschen. nauw elkaar ra kendie rotswanden plotseling de vlakte betreedt, telt c-irca 10,000 inwoners en ligt reeds 177 M .boven den zeespiegel. Het spreekt vaat zelf, dat deze plaats, bij touriisten zoo bijzonder in trek, mag bogen op het bezit van een aanzien lijk getal hotels, die den reiziger alle mogelijke comfort en gemakken bie den. De hotels zijn voor 't grootste deel in de nabijheid van 't station en te gen de hellingen van 't gebergte gele gen. de eigenlijke stad ligt ongeveer een. kwartier benedenwaarts.. Indien in de stad' brand uitbreekt, word'en niet de klokken geluid, doch maken de stoomfluiten van de talrijke fabrieken, in combinatie melt die dier locomotieven aan het station, een zoo afschuwelijk, tot in merg en heen doordringend ge huil, dat de vneedlzam© inwoner met den uitroep: 's ist Feuer". naar buiten snelt. Tenzij men echter langen tijd daar vertoeft, leert men het eigenlijk leven der inwoners ni'et kennen; den do ontrek kendlen reiziger biedlt die om geving zooveel schoons, zooveel ver heffends. .dat hij daarvoor een en al oog heeft en zich zoo spoedig mogelijk opmaakt tot. een tocht naar de Hexen- tanzplatte of de Rosztrappe. Spiraal vormig loopt het boschpad naar die Hexentamzplatte, links vloeit de Stein. bach, een helden* heekje, dat bruisend tusschen rotssteentjes doorvloeit. Kort voor die Walpurgishalle, d'je nabij den bergtop is gebouwd, wijkt de weg even rechts af naar de Homburgklippen. Thans, op eene hoogte van 400 Meter, biedlt zich weder een van die wonder volle panorama's, waarop de Harz zich in "t bijzonder mag beroemen, een diep ingesneden dal. waarin die Bode alls een zilveren lint voortkronkelt, met te genover zich zwaar begroeid, boschrijk gebergte en in 't verschiet de vlakte, hier en daar afgebroken d'oor een la- geren bergketen of eene bodlemi-verhef- fing. die niet. meer op den naam ,,berg" aanspraak kan maken. Steden, dor pen, gehuchten liggen daar als uit een blokkendoos opgebouwd, het wit van de muren dier boerenwoningen betwist dien voorrang i'n kleur met het scherp rood! der dakpannen; hooge fabrieks- schoorsteenen schijnen die grootte van seinpalen niet te overtreffen. En op nauwelijks tien meter afstand heft de Bismarckrots zijn ki*uin in de hoogte, een rots, waarin het medaillon van vorst Bismarck en haut relief gebei teld is, benevens een daarop toepasse lijk opschrift. Den weg vervolgend, komen we voorbij die reedis meermalen genoemde Walpurgishalle op het pla teau van den'Hexentanzplatz zelf aan ter hoogte van 453 M. Op dit plateau is een hotel gebouwd, van waar uit, zoo ook van af het teams daarvoor, het oog rust op het Bodie-thal en de vlakte in't verschiet «enerzijds, aan de andere zijde op woeste rotsen, klippen en kloven, op bosschen van eiken- en beukenhout, en bij helder weêr op den Broeken aan dien blauwen ho rizont. Frisse he wind doet den tou-j rist de hoed vaster op het hoofd druk ken, vogelgekweel dringt, van uit de bosschen tot ons dooi*. „Möchlta gerne das Femrotor benutzen", aldus eene <dame in onze nabijheid, met vriendte- 1 ijken oogopslag tot ons, die, met- de verrekijker gewapend', het panorama aan onze voeten overzagen. Gaarne stonden we het gevraagde voorwerp aan haar af, dlat we, na gebruik van de dame tering ontvingen miet d;e op merking: ..Danke bestens. eswird mir sehr frenen, Ihnen wieder zu sehen" Hoewel niet zoo ovea*dreven als de Franschien, zijn die Duitschers in al hum gemoedelijkheid, complimenteus en nemen ze meer de beelefdheidsvor-; tnen in acht ,dan wij, Hollanders, ge woonlijk doen. Ontvang eenige in lichtingen van een Duiitscher en zeg bij wijze van dankbetuiging: „Danke bestens". bijna immer zal hij ea* op la ten volgen: ..Bijtte schön". Van de Hexentanzplatz naar Trese burg gaat de weg voortdurend door woud, slechts hier en dlaar wijken zij paden af naar bekende hoogten, van waar af steeds een inltaressawt, en voortdurend afwisselend panorama zich aan onze voeten ontrolt. En bijzon der interessant is dit vanaf die; hoogte Weisser Hirsch (422 M. hoog). Deze hoogt© bevindt zich bijna onmiddellijk boven het dorpje Treseburg, geheel door bergen ingesloten en fantastisch liggend in de door de natuur hier ge vormde kom. Hier is het, dat we de Bodle weêr ontdekken; breed is haar bedding, snel haai* .stroom, in 't bijzon der nu ze gevoed wordlt dioór eenige zijtakjes, die met tal van kleine na tuurlijke watervallen bergafwaarts storten. Een reusachtige krans van donker- en lichtgroen omringt het ty pisch dorpje, waarvan we. in onze on middellijke nabijheid een kerkje waar nemen. in welks torentje een klokje, geheel vrij hangend', herinnerde aan zoovele kerkjes in de duindorpen van ons vadlerland, wel is waar minder mooi liggend, doch volkomen met het bedehuis van Treseburg in overeen stemming. Eene lange, breedte brug is hier over de Bodie'geslagen, waar ach-i ter bet dorpje Treseburg zich over eene lengte van vijf minuten gaans uitstrekt. Als óveral in het Bodie-thal nemen ook bier de hotels de ruimste plaats in; van uit de verandiali's dier hotels, onmiddellijk .grenzend aan en opgetrokken naast de snelstroomende Bode, waarvan het water dioor aanhou dende regens in vorige weken, ietwat groengeel gekleurd is, geniet men een heerlijken blik op het boschrijk ge bergte, dat het dal omsluit, ook op de hoogte ..Weisser Hiïsch", waarvan we zoo even langs een zigzagpad zijn af gedaald. lm .druk bezoch te doa*pen. op berghellingen, boven op de bergen zelf. treft men telkens en telkens weêr kios ken aan. waarin tal van snuisterijen, photographieén en die onmisbare An- sichtskaarten zijn geëtaleerd, welke dien tourist tot koopem uitlokken. Aan bevelenswaardig is het koopen aan deze kiosken echter niet; niet alleen toch, dat alle hierin verkochte artike len bijzonder prijzig zijn, doch ook de keuze l.aat nog al wat te wenschen over en i,s. over 't algemeen, zeer be perkt te noemen. Wil men Ansichts- kaarten koopen. loop de eerte de beste kruidenierswinkel in, stoor je niet aan dan bijna ondtragelijken stank, die daar. zondier uitzondea-ing, heerscht. en zoek daar Ans i c h t sk aar ten uit den houten kist. waarin ze in bonten men gelmoes door elkander liggen; men be rekent u slechts 3 Pfennige, dus nog gee/n 2 cents per stuk, tegen 10 Pfennige of 6 cents ih die kiosken. Na 't gebruik van een diner, waar voor men nu juist niet zoo heel kies keurig behoeft te zijn, zouden ook wij de gewone route terug, d'en weg naar de Rosztrappe ingeslagen hebben, in dien ons niet de lust, had' bekropen, in jeugdigen overmoed, een berg te be klimmen, tot welks top geen promeua- dJeweg, noch een smal voetpad leidde. De Bode. nóg eenige minuten stroomop waarts volgend', was weldra een boschrijke berg voor het doel geschikt geacht en de bestijging nam een aan vang. Tijdens die beklimming echter werden we maar al te duidelijk ge waar, d'at die Hollanders voor hergbe- stijgers volstrekt niet in den wieg zijn gelegd; hier geen kronkelend' pad, doch een bijna loodrechte helling bij el- ken stap voorwaarts eene afbrokkeling van rots of wegzinking in die geduren de vele tientallen van jaren opeenge hoopte bladermassa, klimmend', bijna kruipend, van boom tot boom, herhaal de malen van uitputting neerzinkend en met mismoedig, bijna wanhopend gelaat dien afrtand: metend', van die plek, waarop we ons bevinden tot den top, d'ie steeds verder verwijderd schijnt. En dte huisjes in 't dal worden steeds kleiner, en de hier en daar voortstappende wandelaars beginnen allengs den vorm van kruipende slak ken aan te nemien. Ook de zwaarste weg neeant een einde en na ontzetten de inspanning gelukte het ons. den top te bereiken. Wat nu? Terugkeeren Zooals bekend is, is het grootste, jaarlijksche. kerkelijke feest te Rome de viering van den Sint-Pietersdag in de SintPieterskerk, woarvan de heilige Petrus die patroon is. Duizenden stroo men daai naar de Heilige Stad, om ge tuige te rijn van. die indrukwekkende plechtigheid ,waaa*bij de paus in per- SINT-PIETERSDAG TE ROME. soon, zoo mogelijk, altijd voorgaat. NaJ het hoofd van den heilige omgeeft tuur lijk word't. dte grootte, prachtige komt dan de drievoudige pauselijke kerk voor dit feest versierd. Den avond j kroon. Op St. Pietorsdag zelf wordt vóór den grodten dag kleeden g.ee9te-i het publiek .dat een plaats heeft weten ijken het bronzen beeld van Sint Pe- Itrue, dat natuurlijk in deze kerk niet ontbreekt, in het pauselijk gewaadIn dfö plaats van het aureool, dat anders te krijgen in die kerk, toegestaan de voeten van het heiligenbeeld! te kussen. De plaat geeft van dte aankleeding van het Petrusbeeld een afbeelding. langs denzelfden weg, waarlangs we naar boven waren gekomen, leek ons ondoenlijk, ja zelfs zeer gevaarlijk; dwars door het dichte kreupelhout en te 'trachten een anderen berg te be reiken, leek ons het meest verkieslijk. In onze nabijheid graasde een roodbont dier, waarvan we niet wisten, of het een rund dan wel een hert was (bijna alle daar grazende koeien bezitten een roodbonte vacht). Naderbij tredend ontdekten we. dat het dier een dam hert met prachtig gewei was, 't welk, toen het ons gewaar werd', onmid'dtel- lijk wegvluchtte. Eene kudde herten, iets later ontmoet, volgde het voorbeeld van haar voorganger. Na een korte pooze dteken in een grasperk twee wil de zwijnen uit het lange gras op. Mijn eerste beweging was. om te zien, iai welken den ik mijn toevlucht zou kun nen nemen bij een mogelijken aanval van dteze, ni'et te minachten dieren. Mijn reisgezel echter, door dte beklim ming van zooeven, nog niet van zijn overmoed genezen, op een „Schwein- braten" belust,, naderde ze met e»n vei'vaarlijkeoi oorlogskreet, waarvoor ze, zoomedte nummer drie, een oud everzwijn, dat ai knorrend en grom mend zijne verontwaardiging toonde over dte in zijn slaap ondtervonden stoornis, den aftocht bliezen. Nad'at dot gevaar gelukkig afgewend was .slaagdten we na een uur d'olens er in. een voetpad te bereiken, uitloopend op den breedten promenadeweg, die naar den Rosztrappe voert, (Wordt vervolgd). Nu d>è,t zou ik wel eens willen hooren, iriep mevrouw P. uitt, wat voor goed jij ooit in de wereld hebt uitgevoerdi! Mijnheer P. (scherp) Ik kan me beroemen op één ding, ik heb voorko men dat jij als een oude vrijster zou sterven* Een Zaterdag avondpraatje Het verzoek van onze Koningin om Haren verjaardag, die ditmaal op Zon dag valt-, niet op dien dag, nïhar op Maandag te vieren, zal in den lande natuurlijk wordien opgevat als een wensch, zooals het ook bedoeld is, maar tevens als een waaraan men niet mag nalaten gevolg te geven, 't Zou dan ook wel wat al te dwaas wezen om tot iemand, die men huldigen wil te zeggen: ,,U heeft het liever op Maan dag. welnu ik doe het toch op Zondag". En hier te meer, omdat er natuurlijk een goede reden voor het verzoek be staat. Die reden is. dat velen in d'en landte het niet met hun godsdienstige overtuiging overeen kunnen brengen, om op Zondag feest te vieren. Intus- schen doet £ch bij de viering op Maandag toch ook een bezwaar voor en wel een van practischen aard'. Als er een kinderfeest aan verbonden wordt, wanneei; moeten dan dte botea*- hammen gemaakt word'en? Op Zon dag gaat natuurlijk ni'et aan, om de zelfde reden waarom liet feest niet op Zondag gevierd wordt. Dus op Zater dag. Maai* dlan mag er wei Zater dagsmorgens vroeg aan begonnen wor den, want een hee'le dag is voor 't klaarmaken van den leeftocht noodig. Derhalve moeit er broodi van Vrijdag voor gebruikt worden. De boterham men dus, die Maandag opgepeuzeld worden, zijn dan drie dagen oud en nu is oudbakken brood' wel bij uitstek gezond, maar men kan alles overdrij ven. eai wat voor een schipbreukeling overheerlijk wezen zou, behoeft dat nog niet te zijn voor feestvierende kin deren. De lezer zal deze huiselijke opmer king naar waarde schatten en onmid dellijk begrijpen, dat ik zelf een huis vader ben. d'ie bij ervaring weet- hoe de lieve jeugd oordeelt over oudbak ken brood. Als huisvader heb ik ook verlangend uitgekeken naar die moge lijkheid, dat ik voor mijn deur een booglamp van de elecitrische straatvea*- l-ichting krijgen zou. Helaas, het heeft niet aldus mogen zijn. Een van mijn buren is er mee begunstigd en spaart dierhalve een licht in zijn gang of bo- venvoorkamer uit. Afgunst vind ik een groot kwaad, maai* er kan wel niets tegen zijn, dat ik wenisebte dat het faveurtje mij ten deel gevallen was Vooral omdat van de lichtkracht veel goedls verteld wordt. ,,Je zult er", zei de directeur, ..bij kunnen lezen." Als dat maar niet bezwaarlijk wordt. In mijn gedachten zie ik al, hoe de inge zetenen die een booglamp in hun buurt hebben, des zouiersavonds op straat komen met hun geniakkelijken stoel en hun Haarlem's Dagblad' en daft kalm en rustig gaan zitten lezen in het licht van Haarlem's electrische centrale! Gezellig denkbeeld', dat we in die Klein© Houtstraat op warme zomea*- avondlen al verwezenlijkt vinden. Daar zitten dte menschen dan op hun stoe pen of op de smalle trottoirs en hou den genoeglijke buurpraatjes. Jammer maar, dat daar nu weer geen eteefcri- sch© straatverlichting komt. Zoo ont breekt er altijd wat in dte wereld. Maar zoo als men ziet mankeert bet toch noer niet aan zin tot- gezelligheid'. En ik denk daarhü onwillekeurig aan mijn collega van de Badteourant voor het Staalbad Haarlem, die het in ©en be richtje over een van die laatste con certen betreurde, dat dte windschermen om de muziektent, hadden moeten wor- dten geplaatst, omdat daardoor de hoe ren musici onzichtbaar werden voor dte toehoorders. Ik kan mij begrijpen, dat iemand die kennissen onder die leden van een muziekkorps heeft, hun graag eens in het bevriende aangezicht wil staren, maar oveaigens zou ik voor mij maar liever willen, dat muzikanten altijd onzichtbaar waren. Multatuli ergerde zich eens over een bewondexenswaar. dig beeldschoon meisje, dat tot haar moedter zei: ..ik heb zoo'n honger, ik zou wel een beele kip willen opeten," en ieits van dien aard' voel ik ook. wanneer ik in een mooie passage van de muziek, dole je bijna die tranen in de oogen brengt, toevallig zie dat een van die musici zijn wangen opblaast oni de goeie embouchure te krijgen. Ik weet wel, dat 'het noodzakelijk iis, evenals het eindëlooze luchtgeprik van violisten met hun strijkstok, maar 't i's toch een schaduwzijde van goede mu ziek, al was het (en nu spreek ik weer over zonnerconcerten) omdat koperin strumenten nu en dan een bewerking noodig hebben, tengevolge van helt condenseeren van d'en adlem van den speler, een kunstbewerking die alles behalve poëtisch is en waar ik dan ook niet verder op zal ingaan, 't Is all'een om te zeggen, dlat ik musici in werking wel hooren, maar liever niet- zien wil en dus tot mijn innig leedwezen van meening met mijn collega van de Bacf- courant moet verschillen. Intusschen hoeren we van dleai moord op de Raam vest nog maar altijd niets. De kans op ontdtekking van dien moor denaar wordlt natuurlijk iederen dag kleiner. Althans wanneer ea* werkelijk een moord' heeft plaats gehad'. Iemand met een beetje fantasie heeft zich een toedracht van de zaak voorgesteld, waarbij mejuffrouw Van Weamen in het geheel niet vermoord zou zijn. Hij redeneert daarbij aldus: Op d© trap zijn bloeddruppels gevonden, beneden nog een groote plas bloed, op het hoofd van de vermoorde zijn tee kenen gevonden, die aan ©en slag mtet een stomp voorwerp, een hamer bij voorbeeld' doen denken eai die vooa*deur stond open. Bovendien was in die ka mers van dten ingepakten rommel een en ander uitgepakt. Dit zijn dte voor naamste teek en en ,die aanleiding ga ven tot de verondierstelllngdat hier inbraak was gepleegd met mooa'd. Intusschen is het nielt zoo heel moei lijk. diezelfde bijzonderheden op ge heel ander© wijs uit te leggen. Dat er een en andier van dten ihboedtel was uitgepakt, beteekent op zichzelf na tuurlijk niets. De bewoonster, die vroeger alles inpakte, kan zeer wel zelf een gedeelte' weer hebben uitge pakt. Zij sliep boven, werd in den nacht wakker en gevoeld'e zich onwel. Hetzij om wat frissche lucht te schep pen, misschien ook om een glas water te halen is zij naar beneden gegaan en heeft op die trap een geringe neus bloeding gekregen die spoedig ophield vandaar de bloeddruppels op dte trap. Daarop is zij naar de voordeur gegaau en heeft d'ie opengezet om lucht te scheppen, is vervolgens tea*ug- geloopen en heeft bij dte dteur van de kamer zulk een hevige neusbloeding gekregen, dat zich een groote bloedplas heeft gevormd) en zij in een duizeling of flauwte achterover gestort is, waar bij het achterhoofd' zoo geweldig op den grond: of op een kist of stoel I's te recht gekomen, dat dte dtood daarvan het gevolg is geweest. Ik maak mij stork, dat andere bij- zondJerhed/en van de omgeving dter d'oode op gelijke manier zouden kun nen worden verklaard!, maar ben ove rigens niet van plan, deze verklaring als de onafwijsbare waarheid aanwien ook op te dringen. Men moet. het zelf maar weten. Dit is al een geruststel lende zaak, daft er i'n dte laatste weken geen inbraken meer voorgekomen zijn: he eren boeven zijn denkelijk naar dte badplaats. Voor nieuws zorgen de patroons in het bouwvak met hun uitsluiting, waarvan ik op het oogenblik niets zeg gen zal, omdat het eindigen van de uitsluiting in de lucht hangt: je meent soms, dat je het al zou kunnen grij pen. Mij zou het dan ook volstrekt niet verwonderen, wanneer op het oogenblik dat deze regelen den lezer onder d<e oogen komen, de uitsluiting alweer tot het verledtene behoorde. Mocht dat zoo wezen! Wie de grootste schade lijdt, behalve natuurlijk de werklieden zelf, is wel de Maatschappij rUnion. die thans met geen mogelijk heid het nieuwe gebouw van de Kroon vóór de kermis meea* openen kan en de in deze drukke week te behalen winsten dierhalve moet laten glippen. Zelfs voor Beccariaansche snelheid van bouwen is de beschikbare tijd nu te kort. De kermis sttaat al voor de deur, zooals we hebben kunnen opma ken uit groote advertentiën van Haar lems gemeentebestuur in verschillen de bladen. Blijkbaar heeft het ge meentebestuur geen gering idee van de lectuur van kermisreizigers, daar de advertentie ook gestaan heeft in het Algemeen Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Iedereen zal wel begrijpen, dat de eigenaar van een oliebollenkraam, de directeur van een panorama of de gelukkige bezit ter van een koekzaak hun dagelijk- sche lectuur maken van deze groote en vrij dure bladen Niet waar? dat ligt zoo voor dte hand. Als dat, niet zoo was. waarom zou dan het gemeen tebestuur van Haarlem daarin adver- teeren Onder de lezers van het Handelsblad en de Nieuwe Rotterdammer zullen nu velen kunnen lezen, dat zij op de Haarlemmer kermis niet zullen wor- j den toegelaten. Da^?n) zijn vooreerst alle straatmuzikanten en straatkuns-i tenaars van beider kunne (niet heel galant tegenover de schoone kunne), en daaronder worden ook verstaan personen, die dieren op de openbare straten en wegen vertoonen. Ik heb niet recht begrepen, of die perso nen worden gerekend tot de straat muzikanten of tot de straatkunste naars, maar de bedoeling is in ieder geval helder als glasde abonnés van 't Handelsblad en de Nieuwe Rotter dammer mogen in geen geval met een marmot of een kameel of een ijsbeer op de Haariemmer kermis komen ;taan. Het zal ook niet gepermitteerd worden, dat diezelfde abonné' s hier komen bedelen. Zelfs mogen ze in den kermistijd hier niet aan een orgel loopen draaien, dat voorrecht wordt voor Haariemsche orgeldraaiers gere serveerd. Aan gegadigden (natuurlijk altijd nog onder de abonné's van Handels blad en Nieuwe Rotterdammer) wordt voorts medegedeeld, dat zij geen ha zardspel of loterijen mogen houden, evenmin messententen, vischvermaak. tenten, platenbakken, knikkerwerp- tenten, en zoogenaamde somnambule- tentjes explotteeren. En ten slotte wordt in deftige stadhuistaal ter hun ner kennis gebracht, dat zij geen schapen met drie koppen, reuzen en andere abnormaliteiten mogen ten toonstellen. Willen de abonné's van de Nieuwe Rotterdammer en van 't Handelsblad andere zaken drijven, dan zullen ze ons van harte welkom, zijn. En wat hun dagelijksche lectuur aangaat, be hoeven ze rich niet t« verontrusten, beide bladen geven reisabonnementen: Handelsblad en Nieuwe Rotterdammer worden hun nagestuurd. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5