NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Maandag 7 Juli 1902. No. 5833 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT I" ËN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 öfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ie de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ll&SlIReclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers. 0.02}$ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Rampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37}$ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1255. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en G'ourantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Gon^iagnie Générale de PuUicitê Etrangèrè G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONES, SucclParijs 31M* Faubourg Monmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 Juli bevat o.a.: Uit Zuid-Afrika, De Duitsche vloot, Wethouder en onderwijzers, Avond aan 't strand, Brieven uit Berlijn, Tuinbouw. Bovendien, behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 96 van ..De Z-aterdagavondi", letterkun dig weekblad! voor jong en oud, bevat tende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw, Twee reizigers, De Harz (particuliere cor respondentie), Van Boeken Tijdschrift, benevens de gewone rubrieken, afbeel dingen, oplossing Prijsraadsel en nieuw Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Het raisplon van. den Koning van Italië geeft tot allerlei opmerkingen van politieleen en niet-polittieken aard aanleiding. Zooals bekend is gaat d)e Koning, op uiitnoodaging van den Czaar .en van Keizer Wilhelm, naar Petersburg en Berlijn. Het eerst naai- Petersburg. Een cor respondent van d!e „Italië" had daar over een onderhoud met een hoogge plaatst Russisch diplomaat. Deze zei- de, dat Koning Victor Emmanuel in Rusland met veel geestdrift zal ontvan gen worden, en dat Czaar Nikolaas ze ker het bezoek van den Koning zal beantwoorden ;maar het tijdstip waar op dit zal gebeuren is nog niet vastge steld! Uit Rome wordt aan die „Daily Te legraph" gemeld: Het bericht, dat de Koning een bezoek aan Petersburg en Berliju zal brengen, wordt in politieke kringen als van groote beiteekenis be schouwd'. Vooral, omdat de Czaar, bij zijn bezoeken aan vreemde hoven, niet naai- Italië- ds gegaan. Verschillende kringen zien thans in 's Koning's reis een bewijs, dat zijn huwelijk met een Montenegrijnsche prinses een betere verhouding tot Rusland ten gevolge heeft gehad. Het is bekend1, dat die Koning van Italië niet naar Weenen gaan zal. On danks het bondgenootschap is de per soonlijke betrekking tusschen dien Kei zer van Oostenrijk en die Italiaansche koninklijke familie niet zoo heel goed, omdat Keizer Franz Joseph, met het oog op den Paus, nog steeds het be- zoek niet beantwoord heeft dat koning Umberto hem indertijd bracht Nu moet de koning van Italië, om naar Petersburg te gaan, öf door d'en Brenmerpas, óf door dien St. Gojtthardt istoomen. In het eerste geval moet hij over Oostenriiksch gebied gaan, en dat wil hij niet. In helt tweede geval (komt hij dfoor Zwitserland; en dat -op een tijdstip, waarin zijn regeering met die van Zwitserland niet alleen op ge-' spannen voet staat, maai* zelfs de di plomatieke betrekkingen verbroken zijn. Uit Rome wordt nu gemeld, dat de Koning die réis door Zwitserland maken zal, maar in het strengste in cognito, zoodat hij nergens dioor de Zwitsersche autoriteiten behoeft ont vangen te worden. Omtrent de onlusten op Haïti wordjt door d'en Duitschen consul-generaal te Port-au-Prince het volgende genu Den 12en Mei legde president Tire- sias Sam zijn ambt neder en werden de eerste maatregelen genomen voor een nieuwe pr esi dënts-vea-ki ezingIn alle provinciën werden uit aanzien lijke personen vei ligheidscoinmissies gevormd'. Deze kozen een voorleopige regeering van zeven leden ,uit elke provincie één; die candidaten voor het presidentschap konden geen lid dier regeering zijn. De voorloopiige regeering is sedert het laatst van Mei opgetreden, en staat onder l'eiding van dien heer Boisrond Canal, een oud-generaal en vroeger president der republiek, wiens onpar tijdigheid algemeen bekend1 is. Den 28en Juni begonnen de verkie zingen voor de Kamer. In Kaap Hoï- tien stonden Antenor Firmin en een zijner tegenstanders er goed voor. Doch toen begon de strijd; in de stra ten werd gevochten tusschen de aan hangers der beide candidaten, en ka pitein Killick, die commandant van het oorlogsschip Crète a Pievrolt en een boezemvriend van Antenor Firmin, liet troepen aan land gaan en op de stadvaren. De consuls en Firmin brachr ten hem het dwaze van zijn gedrag onder het oog. De regeering te Port- au-Prince heeft Killick ter verantwoor ding geroepen En de Amerikaansche consul te Port-au-Prince heeft zijn ge vangenneming. gelast. Tegen het einde dezer maand komen Kamer en Senaat bijeen, om een nieu wen President te kiezen. Onder de candidaten die nog al kans van slagen hebben noemt men: den oud-minister Fourchard; den senator Seneca Pierre, en den oud-minister Antearor Firmin. Buitenlandsch Nieuws Uit Zuid-Afrika. De Magdeb. Ztg. bevalt een telegram uit Brussel, volgens hetwelk mevrouw Botha een telegram heeft ontvangen, dat generaal Botha 6 Augustus daar zal aankomen. De Duitsche regeering schijnt een zelfde antwoord uit Engeland gekre gen te hebben als de onze betreffen de d'e vrijlating van krijgsgevangenen in Engelsche banden. Evenals die Ne- derlandischie gevangenen zullen ook de Duiltsche gelegenheid hebben, in dien zij uit hun kampen willen ver trekken alvorens de Engelsche regee ring hen voor hare rekening over brengt, om op eigen kosten heen le gaan. mits nliet naar Zuid-Afrika. De Duitsche Burenhülfsbund heeft nu besloten de 250.000 mark, die hij nog in kas heeft, aldhs te besteden: 60.000 Mark voor de reiskosten en de verzorging van onvermogende, Duit- schers 80.000 mark voor ondersteuning van invalide, zieke en nooddruftige Boerenstrijders en hun gezinnen en voor de terugreis van behoeftige Boe rengezinnen; 80.000 mark voor onder steuning van weduwen en weiezen. Een commissie zal het overblijvende naar behoefte ook voor een of meer der drie genoemde rubrieken besteden. Dinsdag hebben bijna alle onderwij zers uift Transvaal en Oranje een bij eenkomst te Johannesburg gehad met den directeur van onderwijs om al- gemeene besprekingen over zaken, hun vak rakende, te houden. Er moe ten over de 500 onderwijzers tegen woordig geweekt zijn. Gelijk we reeds hebben medege deeld, zijn die spoorwlegen aan het burgerlijk bewind overgedragen. Het tegenwoordige personeel, dat bijna uitsluitend uit burgerlijke personen be# a at, blijft gehandhaafd. De Transvaalsche regeering heeft nu definitief het reeds aangekondigde landontginningsontwerp aangeno men. Zij zal menischen, die verstand van boeren hebben, op boerenplaat sen vestigen zonder te letten op het bedrag aan kapitaal, dat zij bezitten. De regeering leent het noodige vee, gereedschappen en zaden; zoo noodig verstrek|fc zij rantsoenen. De boeren staan daarvoor de helft van hun winst af. Men stelt alles in het werk om de lieden, die zich reeds gevesltigd hebben, te nopen zich voor goed' aan het land te verbinden, d. w. z. als zij Engelschen zijn. In afwachting van de Letters Pa- tenjt, waarbij da forimeelei inlijving van een deel van Transvaal bij Natal wordt afgekondigd, heeft de Natal- sche regeering, wier maag jeukt van landhonger, dat karakteristiek)© ver schijnsel bij de echte imperialisten, al vast van Milner verlof weten te krij gen namens Transvaal de in te lijven dislfcricten te besturen. De ziekte van koning Edward. Het avondbulletin van Vrijdag meldt: De Koning bracht een rustigen dag door; zijn algemeen© toestand1 is be vredigend. De wond ziet er aanmei'- kelijk heter uit. De Duitsche vloot. Eenigen tijd geleden heeft een verte genwoordiger van de „Daily Mail" ver gunning gekregen om aan boord van een Duitsch oorlogsschip de Duitsche vloot te bestudeeren. Het oordeel van den Engelschman, die blijkbaar op de hoogte van zijn onderwerp was, is een compliment voor de Duitsche zeemacht- Als een vloot gezond wil zijn zoo re deneert hij moet zij door een nationa- len overzeeschen handel van overeen- komstigen omvang gesteund worden. Is dat niet het geval dan is zij óf exotisch óf een stuk speelgoed öf enkel een aan vallend wapen. De Russische vloot is exotisch. De Fransche vloot heeft geen geweldige koopvaardijvloot achter zich. De Keizer heeft daarentegen de onveran derlijke wetten ten aanzien van de heer schappij der zee weten te volgen. Spoe dig zal alleen nog maar de sterkste vloot ter wereld tegenstand kunnen bieden aan de Duitsche. In enkele opzichten, meent de Engel sche journalist, namelijk in verpleging en'in. artillerie, is de Duitsche de Engel sche vloot de baas. De geest op beide vlo ten is overigens dezelfde. Dienstvervul ling ter wille van den dienst, zonder uit zicht op beloning, is de leus voor den j Duiischen en voor den Engelsehen zee officier. De Keizer heeft zijn kapiteins en admiraals opgeleid. Hij heeft ze met zijn geest vervuld. Van prins Heinrich tot den jongsten adelborst is elk officier bij de pinken. Voor prins Heinrich is de Engelschman een en al lof. Hij is meer op zee geweest dan eenig ander officier van zijn positie bij de Duitsche zeemacht. Hij werkt harder dan iemand die voor zijn levensonderhoud te zorgen heeft. De inspectie van Duitsche oorlogssche pen is geen grap. Zij neemt 6 tot 8 uur in beslag. Niet het geringste onderdeel wordt over het hoofd gezien. In alle tak ken van dienst heerscht perfectie. Eenige maanden geleden gaf de Keizer zijn broe der de opdracht, zich bezig te houden met de kwestie van het kolen-laden. Op het oogenblik laadt de Duitsche vloot bijna even goed steenkool, ja misschien nog beter dan de Engelsche. De Kaiser Wilhelm II nam te Kiel kolen in, terwijl de Engelschman aan boord was. De ge middelde lading was 283 ton per uur. De Majestic, het vlaggeschip van den Engel schen admiraal Wilson, heeft maar eens meer geladen: in elk geval blijkt hier uit. welhe vorderingen de Duitsche vloot voortdurend maakt. Alfiremoene Berichten. -Als protest tegen de Pruisische gewel denarijen en tegen de anti-Poolsche re devoering van keizer Wilhelm te Mariën- burg, hebben vele Polen besloten den loen Juli, den verjaardag van de over winning in 1410 van de Polen op de Teu- tonen, te herdenken, en om niet, be moeilijkt te worden die in Galicië te gaan vieren. De sneltrein van Petersburg naar de Duitsche grens Is bij Gatschina met een pleiziertrein in hotsing gekomen. De ma chinist, de stoker en een aantal reizigers zijn gedood, terwijl meer dan 60 reizigers ernstig gewond zijn. Keizer Wilhelm, die een voorliefde heeft voor in oogloopende persoonlijkhe den, beeft Donderdag te Kiel den groo- ten Amerikaan Morgan ontvangen en la ter met hem zijn jacht bekeken. Eenige dagen geleden was de vorst van Monaco opnieuw 's Keizers gastvriend geweest, aan boord van het pantserschip Kaiser Wilhelm II. De stakende boerenarbeiders van Xeres hebben het werk weer opgevat, daar er een verzoening met de werkgevers is tot stand gekomen. Een niet nader aangeduid persoon als „hooggeplaatst" heeft, aan een cor respondent van den „Figaro" een uit eenzitting gegeven van eenige Turk- jscbe toestanden. AUfereerJst 'dienden tegengesproken te worden die berich ten over den slechten toestand tn Yemen, die eerder goed is. De expe ditie, die daarheen is uitgerust, loopt volstrekt geen gevaar; Hassan Khaled Bey wordt bescbnemd) door 2000 sol daten, welk geleide sterk genoeg is om eiken aanval af te slaan, terwijl heft desnoods versterkt kan worden door de garnizoenen in Sanaa, Op het oogenblik worden onderhandelingen gevoerd met Hamid Eddiin, die zich zeker rustig zal houden zoolang de beraadslagingen duiden. Verder is niet waar, diat de gemeenschap tus schen Sanaa en Konstantinopel zou zijn verbroken. In de streek aan de. Persische golf is de toestand min dier goed als in Ara- bië, door die intrigues van buiten af. De juiste berichten van hier zeggen, dat Ben Seoed zich heeflt meester ge maakt van de stadi Al-Riad len de Wahabiti-be weging zich daardoor sterk uitbreidt. Een karavaan, ver gezeld door een af deeling soldaten, is kortelings in de buurt van Ihssa aangevallen en uitgemoord door de opsjtandelingen vanden Ajmanstam; de bevelhebber, vijf officieren en 100 soldaten werden gedood en de stad zelf ingesloten, in weerwil van haar bezetting van vier bataljons. Er zijn nu krachtige maatregelen genomen en dtrie bataljons zullen aan boord van de „Mossoul" naar Ihssa via Al Agir worden gezonden, terwijl van Bagdad 25 officieren ver trekken. De sjeik van Koweat, Moebarak, maakt gemeen© zaak met de rebellen. Stadsnieuws. Haarlem, 5 Juli 1902. De Wekker. Dit weekblad bevat een uiteenzetting van de oneenigheid Itusschen de verschillende Arbeiders* Seoretartatetn, waarvan del schuld wordt toegeschreven aan het Nederl. A rbeiideris-Se creteriaat. Voor hen die daar buiten staan kan dit evenwel geacht worden van weinig belang te zijn. Van algemeen© betee kenis is een artikeltje „Gemeentelijk Wanbeheer", waarvan wij den aanhef hier laten volgen: „In den hertenkamp moet een vijver worden drooggemalen. Uit den aard der zaak moet dit werk zonder ophouden tot het einde worden voortgezet, wil men niet. telkens het pas uitgepompte water zien terugvloeien. In plaats van nu daar voor bij afwisseling te gebruiken de twee ploegen van plantsoenwerkers, re spectievelijk geplaatst onder de voor mannen van Deventer en Kollerie om nu nog maar niet te gewagen van de nood zakelijkheid om bij zijlk ononderbroken werk drie ploegen te laten arbeiden, heeft men dit werk laten verrichten door de ploeg van voorman Kollerie al leen, die daaraan gearbeid heeft van Woensdag 25 Juni 's morgens 5,30 tot Vrijdagavond 7,30, daarna van Zaterdag morgen 5.30 tot Zondagmorgen 5 uur, en ederom van Zondagavond 9.30 tot Woensdagavond 2 Juli, 10 uur. Zulke werktijden zijn inderdaad misda dig. In eersten termijn is gewerkt niet minder dan 62 uur achtereenvolgens, al leen onderbroken door gewone schafttij den. Na een Tust van 10 uur is weer ge volgd een werktijd van 23 1/2 uur. Toen is 16 1/2 uur vrijaf gegeven, waarna op nieuw 72 1/2 uur gearbeid is. In een tijds verloop van bijna acht dagen heeft men deze arbeiders 158 uren laten werken, met een totaal rusttijd van 26 1/2 uren." Tot zoover het stukje. Wij hebben ge ïnformeerd bij den heer Springer, en ten antwoord gekregen, dat de werklieden zeiven erom gevraagd hadden en dat zij dan ook nu over het artikel in „de Wek ker" zeer verontwaardigd waren. Blijkbaar zijn dus de arbeiders van de zen ploeg bekoord geworden door de ex tra verdienste, die er uit te halen viel. En het artikeltje in de Wekker vermeldt dan ook, dat het als een bevoordeeling van de ploeg-Kollerie schijnt te zijn be schouwd en gewild. Het komt ons intusschen voor, dat het dan tijd wordt om deze werklieden tegen zichzelven te gaan beschermen. Derge lijke werkuren zijn overmatig lang en sloopend ook voor den sterkste. Boven dien zijn ze allerminst gewenscht voor den werkgever. De menschelijke veer kracht heeft hare grenzen en men be hoeft geen studie daarvan gemaakt, te hebben om te beseffen, dat die bij werk tijden als dezen lang zijn overschreden. Wat er na een zeker aantal uren gepres teerd wordt,m o e t dus slecht en slap werk wezen. Wij vertrouwen dan ook, dat een der gelijke werkweek niet meer zal voorko men, ook niet al vragen de werklieden er zeiven om. Tuinbouw. De afdeeling Haar lem en omstreken dier NedlerlandSclie Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde vergaderd)© Vrijdagavond in het gebouw Weten en Werken", onder voorzitterschap van den heer J. D. On derwalter. Ingekomen is een schrijven der af- deeling Leiden, waarin het bestuur dier Haarlemsche afdeeling wordt, urtgenoo- d'igd de feesteai bij te wonen, clie ter gelegenheid van heft 25-jarig bestaan dier afdeeling op '16 en 17 Juli te Lei den worden gehouden verzocht de leden op te wekken deze feesten te gaan bijwonen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen is ook een schrijven dér Gebr. Roozen te Overveen, waarin zij verzoeken voor een werkman, die ge durende 50 jaren bij hen in dienst is, de daarvoor bestemde medaille toe te kennen. De vergadering, hoewel düt verzoek niet willende weigeren, maakte de op merking dat Gebr. Roozen nimmer le den der afdeeling waren geweestt, en sprak den wensch uit, dat de heeren Roozen in dit. feit aanleiding mochten vindien alsnog als leden toe te treden. De heer Ruysenaars stelde daarop voor oin op de a.s. algemeen© verga dering een voorstel te dioen om alleen aan werklieden, in dienst bij ledien der maatschappij, bij 50-jarige dienst vervulling een© medaille toe te kennen. De secretaris de heer Voe/t werischte daaraan nog toe te voegen, dat de af deeling. welke eene medaille vraagt, deze uit haar kas betaalt. Het gecombineerde voorstel werd daarop met algemeene stemmen genomen. De heer Ruyseaiaars vroeg of de Maatschappij niét1'eens pogingen in het werk zou kunnen steden bij de spoorwegmaatschappijen, om bloem stukken des Zondags tegen extrarbeta- lvng te doen bestellen. De voorzitter meende dat ditzelfde punt reeds meermalen op ©ene alge meene vergadering was ter sprake ge bracht. dioch geloofde dat daaraan, vooral bii dl© tegenwoordige regeering. die voor Zondagsrust ijvert, niet veel te dóen is. Die heer Ruysenaars zou gaarne het itot een punt van behandleling maken voor die eerstvolgend© algemeene ver ga daring. Wordft goedgekeurd. Daarna had de uitreiking der me dailles op de onderlinge tentoonstellin gen door led'en behaald, plaats. Met een toepasselijk woord werden de me dailles door den voorzitter uitgereikt aan de bekroonden, de heeren Velt- huysen, C. J. Kikkert, van Vloten, A, Draaijer. Aan den heer Kikkert wer den tevens nog eenige medailles te Amsterdam behaald', uitgereikt. De voorzitter bracht vervolgens een woord van hulde aan die leden der afdeelingen voor het organise eren de zer onderlinge tentoonstellingen. Door den heer Kikkert werd een woord van dank gebracht aan dien voorzitter, voor die groote belangstel ling. die hij steedis voor de afdeeling koestert. Besloten werd het hoofdbestuur te verzoeken voor den a.s. winter den heer Cuneus uit te noodiigen 3 Spreek beurten te komen vervullen. Bij de onderlinge tentoonstelling werden voor hunne inzendingen be kroond! de heeren Van Cruyningen, voor Arancairia's met een certificaat le klasse; Velthuysen voor Pelargo nium Zonale, met een idem le klasse; Kikkert voor Odontoglossum Crispum met idem le, en Velthuysen voor afge sneden violieren met idem 2e klasse. Nog werd getoond1 eane photographie van een Digitalis purpurea door den heer Sturing. Daarna werd de vergadering geslo ten. de eerste heerenboonen van den kou den grond aan de groentenmaxkt zijn gebracht en opgekocht door L. Ver- .kooij, wonende Pieter Kiesstraat No. 10; dat is 4 dagen vroeger dan het vorige jaar. Naar w ij vernemen heeft onze stadgenoot de heer Louis Robert hét eind-diploma aan het Conserva torium te Amsterdam behaald met de loffelijke vermelding, dat hij als solist en kerkorganist met succes zal kun nen optreden. Gisterenmiddag heeft men den electrischen kabel der gemeentelicht fabrieken alhier onder den spoorlijn op den Harmenjansweg doorgelegd. 17e Muziek uitvoering, opZon- dag 6 Juli, des namidd. te 2 1/2 uur, door het Haarlemsch Muziekkorps, Dir. luit, kapelmeester C. P. W. Kriens. 1. Marsch aus „Athalia", van Mendels sohn. 2. Ouverture „Le Père Gaillard", van Reber. 3. „Carnavalsbilder", Walzer, van Strauss. 4. Grande fantalsie „Les Huguenots", van Meijerbeer. 5. Ouverture „Le cheval de bronze", van Aijber. 6. Twee Spaansche Dansen, van Mos- kowsky. 7. Piano-fantasie (1ste Rhapsodie), van Liszt. Ds A. D. Wempe, predikant bij de Evangelisch-Luthersche gemeente alhier, heeft een beroep naar 's-Gravenhage ont vangen. Inhet douche badhuis zijn in de afgeloopen week 726 baden genomen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, daJt door D. de Ook wordt Mooij, wonende Leidschevaart no. 20, Zondag as zal de Ten toonstelling van den Kunsttkring de Scalden uit An werp en in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid nog geopend zijn. De oud-Hollandsche keuken en de nieuw ingerichte kieramiesch© verza meling zullen dien dag, waarop de I toegang kosteloos is, eveneens te be zichtigen zijn. M en sc h ij ft» o n s Heeft de sedert eenige jaren bestaan de fabriek van verduurzaamde levene middelen. genaamd „Kennemerland" zeer veel bijgedragen tot de ontwikke ling van den tuinbouw in HollandSch Noorderkwartier; thans schijnt ook de ooftbouw aldaar een krachtige steun te zullen vindón. in de nieuw opgerichte jam fabriek die met de groentefabriek is vereenigd) onder één directie en ook den "naam van. KermemerlaawTzal voeren. Gerugsteund door flinke financieele krachten zal die fabriek hoofdzakelijk wordien ingericht voor de export en wel voornamelijk voor invoer in En geland hoewel het toch ook haar stre ven zal blijven in Nederland zelf een markt voor hare producten te vinden. Bij, dte overwegingent d'ie hebben geleid tot, de oprichting der fabriek was één der hoofdvoorwaarden dat te leveren, dat all© andere overtrof, men verzekerd' moest zijn een fabrikaat ook al zou dit moeten, geschieden, aan vankelijk ten kosten van groote finan cieele offers. Met dit doel voor oogen werd' door de directie een bezoek aan Engeland gebracht en mede dóór de niét te veel te waardeerem en bereidwil lig gegeven hulp en inlichtingen van onzen Hollandlschen consul te Londen^ gelukte het aan deze fabriek die per sonen te verbinden die- geacht konden wordten tot dte allerbeste krachten te behooren, die te vinden waren. Zwemschool Houtvaart, Temperatuur Zaterdagmorgen 6 uur 67 gr Fahr's middags 12 uur 68 gr. Fahr. Overgeplaatst. Naar wij uit goe de bron vernemen zal de benoemde in specteur der volksgezondheid, de heer J. J. van Schuylenburg, naar elders wor den overgeplaatst. Daarmede vervalt dan ook eene even- tueele a. r. candidatuur voor den ge meenteraad, waarvan sprake was. Hedenwerdonzestadbezocht door den Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuijper, ter behandeling van provinciale aangelegenheden. Aan het station werd Zijn Excellentie, bij afwezigheid van Mr. G. van Tienho ven, opgewacht door Mr. A. A. Land. Naar wij vernemen slaagde mejuffrouw Frida van der Eijken, voor het eind-examen van het conservatoire te Amsterdam, en zal zij zich als piano onderwijzeres alhier vestigen. Naar w ij vernemen zal de Haarlemsche vereeniging Itot bev. der konijnenteelt een tentoonstelling houden in den tuin van den heer Ver hul# in de Jansstraat alhier. Gisteren avond omstreek» 7 uur sloegen twee paarden gespan nen voor een boerenwagen op de Am- sterdamsche Vaart nabij de Amster- damsche Poort op hol op het oogen blik dat de voerman van den bok ge sprongen was om een voorwerp, dat van den wagen viel, op te rapen. Hij slaagde erin de paarden in Ite halen en nabij de poort vlak voor de kiosk van v. Keeken, waar ze bijna tegenop vlogen, tot staan te brengen. Dat de hulpbrug bljde Amsterdiamsche Poort een gevaarlijk punt voor rijtuigen en wielrijders is, is reeds dikwijls gebleken.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1