De Uitsluiting. Verscheidene fietsrijders, welke de andere werklieden dit brug afreden, hebben reeds kenisge- nornAI1! maakt met hé: houten hek bij den in gang van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur kwam een wielrijder met zulk een vaart tegen het hek gereden, dak het voorwiel geheel verbrijzeld en de vork verbogen werd. De fietser bekwam geen letsel, daar hij (tijdig van het rijwiel afsprong. zulks wel willen Voor het examen in Boekhou den van den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, te Amster dam gehouden, slaagde oolc onze stadge noot, de heer C. Doets. Naar wij verne men genoot genoemde heer zijne voorbe reiding voor dat examen van den heer J. Faber, leeraar M. O., alhier. de patroons onaannemelijke punten 't weer noar zee gegaan om de reis naar, legging van hetgeen de directeur der werk te hervatten op de wijze en on-Rotterdam te vervolgen. In den nam id-' Gooische Stoomtram onzen verslaggever der die regeling zooals die sedert un- dag is het eerst door experts onder- heugelijke jaren tusschen patroon en zocht, waarna het de lading, die ti.i- «.ni-MiiitoUiir riimn zal diens den brand1 op die sleepboot Simson Van heft Bestuur van den Aanne- mersbond ontvingen wij d)e navolgen de mededeeling, die wij, hoewel zij reeds grootendeels, zij het dan ook in andere woorden, in ons vorig num mer voorkwam, volledigheidshalve hier laten volgen: In de bijeenkomst met den burge meester, waartoe het Bestuur van den Ned. Aannemen?bond afd. Haarlem was uitgenoodigd. heeft Z.E.A. op verzoek van het Kalk- en Steenbewer- ketrsgildie, overgelegd dJej handteeke- ningen van de werklieden, die zich bij den R. K. Volksbond hebben aan gemeld. In de patroonsvergadering werden Vrijdagmiddag maarregelen beraamd om het groot aantal goedgezinde werk lieden, die zich om verschillende re denen niet bij den R. K. Volksbond hebben aangemeld, alsnog daartoe in de gelegenheid te snellen. De patroons zullen ieder voor zich aan de werklieden vragen, wie onder die voorwaarden aan het werk willen gaan. De uitsluiting blijft alzoo ge handhaafd. totdat gebleken zal zijn, dat het meerendeiel der werklieden genegen is, op de bemiddelingsvoor stellen hek werk te hervatten. Door den Burgemeester is, ingeval op dien grond het werk zal kunnen hervat worden, daartoe zijn steun arbeider gebruikelijk waren ,dam zal het zeer zeker voor u geen bezwaar op leveren om onder de thans door de patroons aanvaarde, voor die werklie den zooveel gunstiger gestelde bemid delingsvoorstellen liet werk te heiwat ten. Wat hiervan zij, ware het u ernst voor jongelingen om zich aan te m< den om deel te nemen aan het voo bereidend militair onderricht. In dezelfde vergadering werd een mo tie aangenomen, waarin vertrouwen tn het bestuur der Vereeniging voor Spoor- en Trampersoneel werd betuigd en ver- Het bedrag der uLtkeering van netklaard, dat de mededeelingen van den Rijk, om te voorzien in do huishou-; directeur aan de bladen gedaan, niet als houduw dezer gemeente voot 1902, be- 0([lcieel wordal erkend nemen; 3. het betwisten van het recht aan den patroon om die werklieden te onslaan welke schadelijk zijn voor den goeden en geregelden gang van zijn werk. Is dit uwe bedoeling, dan, gij zult dit zelve begrijpen, heeft uw voorsteil lot beëindiging van den Strijd voor de patroons niet de minste waarde, want de oorzaak der uitsluiting blijft als dan in zijn vollen omvang bestaan. om"n!e?ten°]rd^teS'^°geted?^'pea deslaMng gegeven en ter weer draagt een som van f 18,150.66 IJmniden. Vrtj dagavond was liet Duitsche De heer Dekkers, voorzitter der afdee- ling Amsterdam van de „Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel" zendt ons vnjuaguAonu uet uuMBiiuj een schrijven waarin hij ter aanvulling stoomschip Flora, dat hier met brand: ia de lading als bijlegger binnengeloo.: verdiudeUlklng van het overzicht door gelost was. weer aan. boord genomen had. Beverwijk. Door de commissie der gemeente gasfabriek zal op 12 Juli a.s. des mid- daarbij meedeelde, meldt, dat het perso neel minder geen gelegenheid had ge vonden om met de directie zijn grieven te bespreken, dan wel van die gelegen heid geen gebruik had durven maken. „Integendeel" zoo schrijft ons de heer Dekkers „20 jaren lang van af de oprichting der Maatschappij is daar- kSnradaiL levering en het plaatsen der noodigejdie vrijgevige gelegenheid geweest, die had door u duidelijk en onbewimpeld f^j^lm ïïSli perSoneel noodzaakle zich b« onze moeten gezegd zijn welke opvatting Jul1 1J0~ tot 1 Juh iyu4- Geheel nieuw is het volgende: Voorts is op de patroonsvergadering van Vrijdagmiddag op voorstel van de stucadoorspatrobns besloten; lo. dat gedurende en na de ophef fing van de staking der dtucadoors- gezellen, noch aan enkelen, noch aan een combinatie van thans stakende werklieden, werk zal worden opgedra gen. 2o. dat wanneer door de stucadoors- patroons na afloop der staking alles in het werk wordJt gesteld ten einde de loopende werken te voltooien, door de aannemers van bouwwerken geen dwangmaatregelen op hen zullen wor den toegepast, tot spoediger voltooi ing van het werk. Men schrijft ons het navolgende, onder dagteekening van heden, 5 Juli: Geachte Redactie. Namens de gezamenlijke besturen van het P. A. S. en hef H. A. S. heb ik de eer U mede te deelen, daft in een gisterenavond gehouden gecom bineerde vergadering van beide be sturen besloten is, eene zoo krachtig mogelijke steunbeweging voor de uit gesloten en en stakers in de bouwvak ken op het getouw te zetten. Reeds hedenavond zal aan dat besluit ge deeltelijke uütvoering gegeven worden op een wijze, die eenigszins onge woon, doch door de omstandigheden geboden is. Daar toch de politie verboden heeft met bussen Ifce collecteeren bij dien uitgang der fabrieken, zullen door een Lejger vrijwilligers idloojfcj'els lucifers, tegen zelf te bepalen prijs, te koop worden aangeboden, zoowel te 6 uur bij de fabrieken, als lalter in de Ane- gang en de Groote Houtstraat. ten bate der uitgesloten en, georganiseer- den en ongeorganiseerden. Wie niet sterk is, moet slim wezen. Namens bovengenoemde besturen: F. W. N. HUGENHOLT Z Secret. H. A. S. De huishoudelijke vergadering van metaalbewerkers, bijeen in het Geh.- onthouders-lokaal De Toekomst, KI. Houtstraat 44. gehoord de besprekin gen omtrent den strijd in de bouw vakken, besluit f 5 uit de kas fce trek ken en wekt evens alle arbeiders in het bijzonder de metaalbewerkers op, dezen rechvaardigen strijd der bouwvakarbeiders met kracht te steu nen. Door do patroons is lieden het na volgende schrijven aan het Regelings comité gezonden: Haarlem. 4 Juli 1902. Aan het comité der werklieden, zitting houdende in St. Ba- vo te Haarlem M. H. In de circulaire zonder datum doch door u verzonden Woensdag LI. aan de verschillende patroons en waarvan ook een exemplaar in ons bezit kwam. heerscht dezelfde onduidelijkheid waarop wij u wezen in onze bijeen komst met uw comité Zaterdag 1.1. Uwe werklieden wenschen het werk te aanvaarden op den ouden voet zoo als zij het vóór de uitsluiting hebben verlaten. Wordt daarmede bedoeld dat gij nog steeds in toepassing wilt brengen de in uwen bond vastgestelde punten van actie als daar zijn: 1. Invloed door de arbeiders uit te oefenen op de regeling van het werk; 2. verbod tot het nemen van aan genomen werk en het bemoeilijken van de uwe is en zoolang daarvan door u •geene verklaring wordit gegeven, is de pas tot verdere onderhandelingen door u afgesneden. Ook uw eisch dat de hoeren Geijl de beide ontslagen werklieden weer aan hett werk zullen zetten, berust op de door u zonder eenigen redelijken grond, althans zonder eenig nader bewijs, vooropgestelde meening. dat dit. ontslag op onjuiste gronden heeft plaats gehad, eene bewering die wij met het oog op de bestaande feiten als volkomen onwaar verwerpen Het dubbelzinnige dat nu tolt twee maal toe in uwe handelingen vali te merken, heeft ons doen besluiten om wanneer in het verder verloop der zaak onderhandelingen noodig worden bevonden, dlie alleen te voeren met de Haavlemsche Opperlieden-vereeniging. de eenige organisatie waarmede wij te maken hebben. Op verder schrijven van uw comité zal door ons niet. wor- dlen ingegaan. Ons wordt verzocht mede te deelen dat goedgezinde werklieden, die onder de bekende bemiddelingsvoorstellen heit werk wenschen te hervatten en zich om de een of andere reden daartoe niet persoonlijk bij hunne patroons of aan den Roomsch-Kaltholieken Volks bond hebben aangemeld, dit alsnog schriftelijk per post. kunnen doen bij hun eigen patroon. Wanneer nu blijkt dat het aantal goedgezinde werklieden de meerder heid heeft, dan zal in de loop van de volgende week de uitsluiting worden opgeheven. De arbeiders kunnen nu zelf over de opheffing der uitsluiting beslissen. In de heden gehouden huishoudelijke vergadering van opperlieden en metse laars werd besloten niet in te gaan op het heden door de patroons aan hen ge zonden schrijven en zoolang het Rege lingscomité niet door de patroons er kend wordt, alle onderhandelingen met hen af te br«ken. Juli 1 Door dé politie alhier is een Amster dammer gevat, die van diefstal afkom stige handkarren aan een ingezetene dezer gemeente had verkocht en er nog meer trachtte aan den man te brengen. Alhier 2al de zetel gevestigd worden eener Kamer van Arbeid, en wel voor de bloembollenteelt. De gemeenten Be verwijk. Assendelft, Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk, Uitgeest., Castricum en Limmen zullen er onder ïesortee- ren. Door de ..Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingen verkeer'1 zijn eenige banken geplaatst aan de zoogen. ..halve maan" bij het station der H. IJ. S. M., van waar men een zeer schoon uitzicht heeft op de langs den Rijksweg gelegen buitens en het daaromheen staande geboomte. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de verlofgangers der militie, behooreaide tot de Ned. Israëlitische semeente, die dit jaar voor de herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, voor zoover- de dag dier opkomst, op Zaterdag mocht, vallen, eerst dien daarop volgenden Maandag onder de wapenen behoeven te komen. De2e luitenant Visser van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, wordt van 15 Juli tot 15 October a.s. ge detacheerd te 's-Gravenhage. tot het vol gen van een cursus bij de Normaal- Schietschool. Het ontwerp-wet is versche nen tot uitbreiding der grenzen van Haarlem in Bloemendaal, Haarlemmer- liede c.a. en Schoten. Gevonden voorwerpen Een R. K. gebedenboekje, een school- schrift. gepakt in een zwart kleedje Uit de Omstreken. Bloemendaal. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn voor debetrekking van opzichter dei- gemeentewerken en inrichtingen, op de aanbeveling ge plaatst: H. Albers. te Arnhem; C. W. de Jong. te Haarlem, en D. C. Tim- mers. te Leiden, Ho- ZandYOort. Aangekomen badgasten: Mevr. Zahwartz, Crefeld, 2 pers., tel Driehuizen. Mej. Koning, Den Haag, 2 pers,, idem. P. Glaeser, Bremen, 2 pers., idem. S. Lindeboom, Nieuw York, 2 pers., Ho tel d'Orange. M. Saks, Antwerpen, idem. G. Evers, Veendam, Hotel Zeerust. F. van Hemert, Parijs, Pension Paula, 7 pers. L. Hermann, Dusseldorf,Pensioen Beau Rivage. M. de Block, Amsterdam, idem. J. G. Roest, Delft, Hotel l'Oceaan. J. C. Bender, Amsterdam, Kerkdwars- pad 9, 8 pers. Mej. J. W. de Roos, Amsterdam, Pen sion de Roos. Groenewold Hortes, A'dam, idem. Mevr. de Wed. Pickhaart, A'dam, iddm. Mej. G. Winkler, Amsterdam, idem. Thans zijn alhier aanwezig 1586 bad gasten. tegen 1219 op denzelfden datum van het vorige jaar. Vrijdag kwamen alhier aan 2 schui ten. Besomming f 4 tot f 13. De prijzen der visch waren: bakschol 0.70; schar ren 2.50 per mand ;tong. f 0 25 tot f 0.75 en griet f 0.60 per stuk. Alhier zijn komen aanvliegen drie postduiven, alle met een ringetje om een der pooten. waarop respectievelijk stond: 670 Cv 1902; O 99 d 115. 22 d 21" Yelsen. organisatie aan te sluiten. Wie zich namelijk in loondienst een bestaan moet verschaffen weet wat het zeggen wil in groepjes of induvideel zijne grieven voor het patronaat te moeten be spreken; hij wordt of met een kluitje in het riet gestuurd of als opruier gebrand merkt. Het personeel van de Gooische eet dat bij ondervinding, vandaar hare aansluiting bij onze organisatie aan wie zij uitsluitend de verdediging harer be langen heeft opgedragen. Onder overlegging van de lcopij van een schrijven van den directeur, den heer Augustijn, beweert de heer Dekkers ver der, dat de directeur de bijeenkomst in Januari wel als een conferentie moet hebben beschouwd, aangezien hij bij het bepalen van het tijdstip dier bijeenkomst zelf in zijn schrijven daarvoor het woord „conferentie" bezigde. Eindelijk betoogt de heer Dekkers evenals de heer Pothuis gisteravond, dat het bestuur der vereeniging, waar in leden van het personeel zitting heb ben, wèl geheel op de hoogte is van het trambedrijf en spreekt hij twijfel uit, of de directie wel personeel, bekwaam en bekend met den treindienst vinden zal, waarbij de veiligheid van het publiek in vertrouwbare handen is. beloven dat zij met den weduwnaar zou trouwen. Maar tot de uitvoering dier belofte kon de schoonzuster niet besluiten, uit tegenzin tegen het hu welijk, en daarom besloot zij haar zusiter in den dood te volgen en wel op zeer bijzondere manier. Op een dag bemerkte een andere zuster, dat de steen, die het graf der overledene bedekte, scheef stond, en de rand van een. japon er onder uitstak. Men stel de een onderzoek in en vond toen on der den steen het lijk van den ver miste. Blijkbaar had zij naast de plek, waar haar zuster begraven was, een kuil gegTaven, was daarin gaan liggen, had toen de aarde over zich heen gehaald, behalve over heft hoofd en de armen en had toen den steen, dien zij met een touw had omhoog gehaald, op zich getrokken. En zoo was zij gestikt, na zich zelve levend begraven te hebben. Snort en Wedstrijden Yoetbal. Eindelijk is dan het protesit van R. A. P. tegen Haarlem van de hand geworpen en staat Haarlem hierdoor voor dit jaar No. 6 op heft ranglijstje achter zich hebbende H. F. C. en Aj ax. De beschavingbrengers op de Filippgnen. Aan een brief van een Amerikaan- schen soldaat het volgende: ontleend- over heit schandelijk optreden d'er Ame- rikaansche militafre autoriteiten op de Filippijnen tegenover de Filippino's. „Als wij een Filippino gevangen na men. vroegen wij hem, ons te zeggen, waar de opstandelingen wapenen en ammunitie verborgen hadden. Bijna altijdi weigerde de gevangene. Dan werden 4 soldaten gerequireerd1 om hem vast te houden ;twee pakten ieder een been. de beide anderen ieder een arm vast.. Men legde hem op den rug en hield1 zijn mond open door mid del van dien loop van een geweer, die er dwars in werd gehouden. Dan liet men hem water uit een groote kruik inzwelgen. Als hij met de oogen begon te rollen of leelijke gezichten begon te trekken, zette men hem overeind en vroeg hem, of hij spreken vilde. Soms was één kruik voldoende, om achter de bergplaats van wapenen enz. te ko men, maar meestal waren drie, enkele malen wel 5 kruiken noodig-. Als de- gevangene beken dhad. gaf een soldaat hem altijd een stomp in het gelaat of op de borst. Twee grijsaards, die een witte vlag droegen .en elkaar bij de hand hiel den. ongetwijfeld waren het twee broe ders .naderden op zekeren dag meft smeek en de oogen onze gelederen. Zij wankelden onder het voortgaan en liepen gebogen ond'er den last der ja ren. Mijn kameraad en ik maakten een beweging van afschuw, toen de •bevelvoerende officier ons toeriep: „Vuur!" De beide oude mannen wer den op de plaats gedood. Wij gingen een dorp binnen. Een zieke. man. die van hét krankbed was opgestaan, verscheen aan de deur zij ner hut. ONZE TANDEN. Is het nog nie mand opgevallen .dat, ondanks dat het gebit dagelijks met tandpoeder of tandpasta gereinigd wordt, de kiezen dikwijls toch slecht en hol worden: Is dat niet het beste bewijs dat de tandireiniging met poeder of pasta ge heel en al onvoldoende is'? De tanden zijn niet zoo vriendelijk alleen op die plaatsen te gaan rotten, die we zonder moeite met den tandenborstel melt poe der of pasta bereiken kunnen. Integen deel. juist die plaatsen die moeilijk bereikbaar zijn, zooals die achterzijde der kiezen, spleten tusschen de tanden, holle kiezen enz., zijn het eerst en het zekerst vatbaar voor rotten en beder ven. Wil men de tanden vrij van ver rotting en bederf, dus gezond houden, dan is dat slechts op eene manier mo gelijk. nl. door ze dagelijks te reini gen en te spoelen met het vloeibare tandantisepti'cum O dol. Dit dringt bij het spoelen overal in, zoowel in de holle kiezen als in die spleten tus schen de tanden, aan den achterkant der kiezen enz. O d o 1 maakt alle mi croben die de tanden aanvreten vol komen machteloos en behoedlt derhalve de kiezen voor hoi worden. Dit alles wetenschappelijk bewezen. Wij raden daarom een ieder die zijn tan den gezond wil houden dringend en met volle overtuiging aan, zich eeai geregelde behandeling der tanden met O do 1 'tot gewoonte te maken. Men wachte zich intusschen voor namaak. Onder den naam Odol wor den tafrijk ewaardelooze. ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doo- zen en flesschen verkocht. Daarvoor zij men op zijn hoedeHet echte Odol wordt alleen in de bekende, witte pa tentflacons verkocht. Groote flacons f 1.kleine 60 cents. Op den 8en Juli a.s. zal het 12£ jaar geleden zijn, dat de N. V. B. werd opgericht. Het bestuur van den N. V. B. heeft besloten om dit op een zeer eenvoudige manier te herdenken en wel door op 20 Juli een diner lie geven te Amsterdam in Hotel American, na afloop der algemeene vergadering. Dit diner is voor ieder bondslid toe gankelijk tegen beftaling van f 3.50 per couvert. G. Schilling en Jaap Eden zijn voor de aanstaande wielerwedstrijden in Parijs ingeschreven. Binnenland. De „ETertsen" te Antwerpen. Naar wij met voldoening vernemen, is de verlenging van het verblijf van de Evefftsen te Antwerpen, lot het me devieren van den 71-jarigen gedenk dag van de troonsbestijging d'er Bel gische dynastie, ingetrokken. Van dit nader besluit zal, allereerst in marinekringen, maar ook ver dier in het land. met instemming worden kennis genomen N. -C. Volksbond. Te Maarssen is opgericht de af deeling Maarssen en omstreken van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmisbruik, nadat het lid van het Hoofdbestuur, de heer A. van der Voort Az. uit Haarlem, had gesproken. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer C. Krabbe. Gooische Stoomtram. Het „Hbld." meldt: In den stand der staking is nog geen wijziging geko men. Heden zullen de stakers hun loon ontvangen. In een bijeenkomst, heden- In den loop dor maand Juli ral ter m°r«™ gouden, werd hun op het hart secretarie alhier gelegenheid bestaan!gedrukt zich met te laten bepraten. üemungcl Nieuws. Een moordenaar van II jaar. Zaterdag speelden eenige kinde ren op een eenzame plaats bij een ha ven te Saint Nazaïre. Het jongste, de 6-jarige Frangois Jarno, weigerde op een gegeven oogenblik te doen, wat het oudste, de 11-jarige Louis Mahé, wilde. Deze werd woedend, bond met een touw een Tooten steen aan Jamo's linkerbeen vast en wierp den knaap in het water. Het kind' slaagde erin. zich vast te grijpen aan een ijzeren ladder, die in den kadiemuur is bevestigd:. Hij smeek te Mahé en die andere kinderen, hem te helpen. Maar Mahé klom eenige sporten van de ladder af en trapte Jamo zoolang met de hakken op zijn handjes, tot het arme kind losliet en in de diepte verdween. De overige kindleren stonden stom van schrik. De jonge moordenaar dreigde hen eveneens in het water te zullen werpen .als zij iets van het voorgevallene verrieden. Toch vertelde één dér kinderen het aan zijn ouders die de politie waarschuwden. Men ging aan het dreggen en vond spoedig het lijk van den kleinen Jarno. Mahé werd gearresteerd. Mét vreese- lijke koelbloedigheid' ontkende hij de misdaad in tegenwoordigheid van zijn slachtoffer. Het jonge monster heeft reeds eens wegens diefstal terechtge staan. Militair drama. Zondag 1.1. gaf de luitenant Rincken- bach van het 106de regiment infante rie in garnizoen te Chalons-sur-Marne, die officier van dienst was in den cir cus aldaar, den kwartiermeester fou- rier Philibert van het 15de jagers, be vel zich te verwijderen van een plaats 'in do stalles, waarop de onderofficier zat. omdat de stalles uitsluitend voor de officieren bestemd is. De notaris klerk Hubert, die reserve-officier is. koos partij voor Philibert en bet ge volg was. dat Rinkenbach aan Hubert zijn getuigen zond. Laatstgenoemde weigerde echter te duelleeren of zijn verontschuldigingen aan te bieden. Philibert werd daarop gedegradeerd, wat hij zich zoo aantrok, dat hij zich met een revolverschot van bat leven heeft beroofd. De pest. Te Kon9tantinopel zijn vt#r gevallen van pest geconstateerd. Da gezondheidsraad kwam onmiddellijk in buitengewone ziltting bijeen. 'Een lievige brand heeft gisteren op de kermis te Neuilly een kermistent, waarin een „mum- miemensch" te zien was, geheel ver nield. De brand onltstond door het springen van een petroleumlamp. Luidruchtig geschenk. De Zwitsersche staatsminister lig, die gerulmen tijd in Abessinië heeft doorgebracht, heeft vandaar twee leeu wen meegebracht als geschenk voor de at ad Zurich. Burgerlijke Stand. Bevallen: 5 Juli, A. M. Zwarter Hooyers, d.; M. J. van Kampen—Pi- sttoor,, z.; 4. G. E. Cornet—Revers, z..; 3. C. AbspoelHeeres, d.; 5. C. G. Pietersv. Bommel, z. Overleden: 3 Juli. J. Chrispijn, 48 jaar, Amsterd. vaart; W. Roest, 29 j., M. v. Heemskerkstr.4. H. J. Werk hoven 64 j., Ripperdapark, ZANDVOORT. Overleden A. Kemp, 5 m. VELSEN. Ondertrouwd!: A. Th. die Kort en H, M. Pirovano. Getrouwd: W. P. Vos en W. G. Schaap. Bevallen: E. KeeWittebrood, d.; L Hij kreeg een kogel in dein M. KlaverBoot, (L; M. ZalmHoorn. buik en stortte dood: neer. Men ge- d.: M. DingendisHilbers, z.; M. Th. bruikte ontplofbare kogels voor der gelijke executiën." Herhaling van een beroemde proef In het Panthéon te Parijs is dezer dagen de slinger van Foucault weder geplaatst, ten einde de proef te herha len. die de draaiende beweging dei- aarde aanwijst. De slinger bestaat uit een 28 KG. zwaren looden kogel, die aan een 75 meter langen staaldraad van 3/4 m.M. dikte hangt. De proef zal openbaar zijn Overstroomingen, De overstroomingen in liet Fransche Pyreneieëngebied blij ven groote schade aanrichten Thans is ook de Aravo buiten haai- oevers getreden en heeft het dal van Carol verwoest. Een huis is door de golven meegesleurd en in vele fabrieken zijn d* machines be schadigd. Een brug is wegggeslagen Levend hegraven. Deze straf, die in onzen tijd niet meer in de wetboeken genoemd staat, heert een Fransche vrouw op zichzelve (toegepast. Zij had 16 jaar lang trouw en eerlijk gediend, toen haar gehuwde zuster ziek werd en haar ontbood! De zieke, het einde voelende naderen, deed haar plechtig De brand te Kaapstad. Het heet nu. d'at de grootê brand, die Zondag te Kaapstad heeft gewoed, ont staan is door het in brand geraken van kroningsversieringen en men beweert, dat. de brand festiebt is door ontevre den Afrikaander s De schade wordt begroot, op 3 milljoen gulden. Verdronken. Te Rouen zijn twee personen ver dronken. toen zij een boosdoener wil den aanhouden, die, om te ontkomen, in de Seine was gesprongen,. De beide jonge mannen hadden den vluchte ling gegrepen en in hun boot gehaald, toen het vaartuigje door een woeste beweging van den aangehoudene kan telde Een der jongemannen zonk on-1 middellijk. Een marinier, die hem na sprong, verdween eveneens in de diepte. Een nieuw grot. De vorige week hebben vier Alpinis ten het gewaagd een grot te gaan on derzo ekejn, waarin tot nu toe nie mand durfde doordringen. Wel had men het beproefd, maar afgeschrikt door het vele water en de afgronden die er zich bevonden, was het onder zoek opgegeven. De groit is gelegen in het dal Muotta in het kanton Schwyz aan 'd'en voet van den pas Pa rel. De vier heeren zijn Vrijdagmorgen vertrokken, voorzien van voedsel voor acht dagen, van ladders, acétyleen- lampen en 5000 M. touw. Zondagna middag kwamen zij van hun onder zoekingstocht terug. De dorpelingen in den omtrek, denkende dat ze ver loren waren, waren al bezig zich uit (te rusten, om ze te gaan opzoeken. De onderzoekers zijn tot op 2750 M. afstands van die. opening d'er grot doorgedrongen. In dez© 46 uren ont dekten ze de eene schoonheid na de andere, zalen door prachtig© stalak- tife versierd en onderaardsche stroo men, sterk genoeg om een houtzaag molen te drijven. Deze grot moet, volgens het Vad., een van de schoonste van Europa zijn. .d. ZonPirovano, d.; J. A. Oort- huysenLipmann, cL; N. Joosten Zwart, z.; D. Bosmande Blauw, z.; G. W. Merk esKlein Reemink, z. Overleden: P. J. Stals, 4 m.; G. Dam, 0 j., wedfr. van M. Rutte; L. Mein- d'ers. 11 d. BEVERWIJK. Ondertrouwd: Jb. de Jong, uit Krommenie, en E. Lubbers. Getrouwd: Th. Dankaart en A. M. Hueber; K. H- Jansen en J. Lijs; J. de Glan ken G. Bosman. Bevallen: M. PirovanoRumphorst, d.; A. W. Erkelens—van Vliet, d.; M, J. LangendlijkHaubrich, z.; J. W. E- GroeneveldPronk, d.; J. Gearitse Doctor, d.: C. C. Butter—Sehuyt. 1.1.z. Overleden: J. M. Vellema. 7 m. BENNEBROEK. Bevallen: J. Smit. geb. Duindam, d. Directe fotografie van een gravure De Photografic News maakt melding van een eenvoudig procédé, om zonder donkere kanier een directe foto van een gravure te geven. Het komt hier slechts op neer, dat de gravure goed scherp is, en geen hinderlijken ach tergrond heeft. Men lost gelijke hoe veelheden kaliumbichromaat en ko persulfaat op in 10 deelen water en urt deze oplossing bestrijkt men een 9tuk geprepareerd papier. Deze be werking kan bij gaslicht geschieden, het drogen van het papier in 't donker. Daarna wordt de gravure in de hoogte opgesteld, en langen tijd aan het zonlicht 'blootgesteld, boven het gevoelige papier, totdat het negatieve beeld, crème van kleur, verschijnt op den groengelen achtergrond. Op dit oogenblik bestrijkt men het papier snel" met een verdunde oplossing van zilvernitraathet positieve beeld ver schijnt in bruinroode kleur. Men fi xeert en spoelt na op de bekende wijze. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, die gelezene H^ H. Missen mét onderrichting te half 7 en 9 uur; te half uur de Hoogmis met predikatie. Te 1. half 2 en kwart over 2 uur Cate chismus. Te 3 uur Lof en Rozenhoedje. Maandag te 7 uur Lof. predikatie en Rozenh. tolt lafenis d'er Gel. Zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, feest van het Allerkostbaarst BloedO. H. J. C.; de stille H.H. Missen, met onderrichting te 7 uur en half 9, be half 11 die Hoogmis, te 2 uur dfe Catechismus, te 3 uur fret Lof ter eecre van fret H. en O. Hart van Maria voor de bekeering der zondaars. Dinsdagavond van 6 tot 8 uur gele genheid om te biechten. Woensdag, feest van die H.H. Mar telaren van Gorcum, te 8 uur de ge zongen H. Mis en te 7 uur fret Lof. Donderdag te 7 uur het Lof van. het Allerh. Sacrament. Zaterdag van 5 tot 10 uur gelegen heid' o mte biechten. Het Lof des av. te 6 uuir. In deze week de H. H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Heden, terstond na den Hoogdienst. zal het Kerkbestuur eenige opengeval len plaatsen verhuren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag te 5, 7 en half 9 de gelezen» H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 's Namiddags te half 4 de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eer© van den H. Aniontus van Padua, 's avonds (te 7 uur Lof en ver gadering der Broederschap van dien HHAntonius. Woensdag, feestdag van den H. Ni- colaas Pieek en Gezellen, van de Orde van den H. Franciscus en Martelaren van Gorcum .te verdienen volle aflaat. De H. Mis van half 10 zal alsdan wor den opgedragen voor de leden en wel doeners der Missie-vereeniging „Zuidt Chansi". Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis en 's avonds Ifce 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Heden de H.H. Missen te half 6, 7. half 9 en te half 11 uur de Hoogdienst. Te 2 uur de Catechismus, 3 uur de Vesper, half 5 Oefening der H. Familie en dezen avond te 7 uur het Lof. A.s. Woensdag te 8 uur dfe gezongen. H Mis voor alle overledenen op St. Barbara en St. Bavo begraven. A.s. Donderdag 10 uur gezongen H. Mis voor een bruidspaar. Zondag-. Maandag- en Woensdag avond' te 7 uur het Lof. In deze week die H. H. Missen en de Catechismus volgens gewoonte. CS. H. Ct)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2