Tweede LIJad, behoorer.ric bij „Kaïricm'fc Dagblad" van Maandag 7 Joli 1002. Ho. 5833 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goe(igck. bij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 221899. De Haarlemsche Ilandelsvereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van verschik lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsver- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vin cut om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard1 hare lecleu aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de geringe ja.arlijksche contributie van f2.50'die'gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoei 1 zich in de eerste plaats er Onlede de belangen van bare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- Ceduren en faillisementen gratis voor hun optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel of het - bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eenigiing zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en II. Plr. de Kan ter, Spaarne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bern mei, Krui's- - straal 51. I Het bureau der Vereeniging is ge- yestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging worclt een vast recht van pCx. der vordering, voor incasso's joor bemiddeling der advocaten een tast recht van 5 pCt. der vordering ierekend. Bovendien moot 10 c. voor )orto steeds worden bijgevoegd bij in- jending van vorderingen door bemid- leling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui- jen de stad woonachtige personen be tragen 60 et. per informatie plus 5 ct. iorto vergoeding. Informatiën naar finnen de stad wonende personen wor- len gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen- Ie personen worden niet behandeld, ranneer niet 10 ct. voor portovergoe- ïng is bijgevoegd1. Ruim 1450 informaties en rechtskün jige adviezen werden in liet- afgeloo- en jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. Ijn 66 vorderingen tot een bedrag van 2248.36 behaald, 15 vorderingen wor- Jen afbetaald en 18 vorderingen zijn fetgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der risten van wanbetalers ongeschonden ewaavd te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, f wat dan ook, moeten worden ge- Öresseercl aan het bureau, dat ge pend is dagelijks van 'smorgens 9 )t 1 uur en 's namiddags van 2 tot uur. waar dan ook verdere ïnlich ngen zijn to bekomen. Uit de Omstreken. Heemstede. Alhoewel de nieuwe eigenaar van buitenplaats „Dennenheuvel" on- ir deze Gemeente de heer Marlof is ierleden, bestaalt, naar wij verne en, bij diens weduwe toch het plan i plaatfs te betrekken. In 1901 is door de Gemeente zonder xsschenkomst van Armbestuur be eld in geld f 39,75 in atura f 1681,80. Zandvoort. ingekomen badgasten: fam. Inmeijer, Amsterdam, Iloogeweg f. 94, 5 pers. vV. M. Schuddeboom—Bon, Zaandam, irkstraat, 2 pers. r. Gassonides, Gorredijk, Pension Beau jour, 3 pers. I. Vorstelman, Amsterdam, idem. Ir. H. G. van Endt, Woerden, idem. V, Scholte, Amsterdam, idem. 2 pers. 1 J. H. Reijnders, Haarlem, 5 pers., id. Jr. Conradi, Schoonhoven, 3 pers. Vil- Welgelegen. )r. H. C. Folmer, Haarlem, Hotel d'- ange. kej. A. Folmer, Rijswijk, idem. 1. Muller, Amsterdam, idem. r. Kokosky, Amsterdam, idem. 4- W, J. Vinke, .Amsterdam, idem. )e Cruquerbourg Lichtenvelde, Rrus- Grand Hotel, 4 pers. de Greindt, Brussel, idem. de Leeuw, Rotterdam, idem. Louet Feisser, Amsterdam, Hol el Mi Site, 2 pers. Huisken, Amsterdam, idem. 'rof. w. Geesinlc, Amsterdam, idem. Binnenland. Be Prins. De Prins dier Nederlanden wordt iron weinige dagen te Schaumburg pacht. Erfrecht. De Staatscommissie voor het Inter zonaal Privaatrecht is Donderdag 1 het, departement, van justitie w- terd. geweestt. Zi j heeft zich hoofd- teli.ik bezig gehouden met de her ziening van het ontwerp-vcrclrag om trent liet erfrecht, ter behandeling in de conferentie van het jaar 1903. Avoiid aau 't strand. In bedekte lucht is die zon onderge gaan. Na gloeien donkc-r violette strepen door de grauwgrijze wolkenlucht. Vuur vlamt die lucht. Brandend rood) vuur. in forsche breedte lijnen door de teere iuchtschakeeringen Zwierige roode vuurlijnen in d'e grauw, beid) van den avonditem el. Over de zee weerkaatst het in ge dempt karmozijn. waarboven het schuimig gevlok dier witte golven. Sneeuwig dó/ns op rooden koningsman tel. In feestd'ans huppelen op 't sltage zeeë-ruischen de blanke schuimkop pen aan; buitelen in blij .stoeien over liet zacht-roode vlak. Altijd' wit, snaeuw-wit, blank dons. aangestuwd op dien deinenden rhyt- mus van het ruischen dier zee; schuim koppen die stoeien op den rooden on dergrond als blijde, luchtige elfen kinderen; ziedende schuimvlokken op een weecl'e van rooden zee-braud'. Brand en vuur en laaie gloed:; zacht ruischen en op spetteren van veiel wit dons Aan dien einder de visschersvioot, zwarte driehoekjes, scherp geisilhouet- teerd' tegen den grauwen, hemel. Niets, anders niets; rust en stilte wijd-üiiti in die vage verte; leven en schateren van wit en brand-kleuren vóór. Stil maakt het ruischen van die zee. Trillend van leven eerst, dat geschater van het golvengebuitel, maar dan: dan staart het oog naar dien einder waar het grauw van dei zee een wordt met het grauw van de wolken, en waar ver van het groote Leven die scheepjes dobberen en deinen. Dan lui'stert men; onbestemd als d'e vage geluiden zijn, wordt ook de stem ming van de ziel, dlie zich laat gaan op den eentonigen maat van het ruisch-geluid. Na de overweldiging der impressie van d'e groojte Schoonheid der rood>- beglansde zee de stilheid van die Ge dachte. het gebed aan die Schoonheid, in contemplatief peinzen, in eerbiedig stil. zwijgzaam bewonderen. Altijd door ruischt de zee: een kal me begeleiding van de gedachten, die Vrede zijn en Rust. Een wiegezang bij de indfommeling dier moede hoofden en moede harten. die rusten gaan aan '1. strand Als de avond zwart is neergestre ken dan zijn lang reeds de menschen- gcluiidten. gezwegen en ruischt alleen de zee. ien loopen hier en daar nog wat menschen. kleine zwarte groepjes op de desolati'e van het wijdte Strand. Dan komt de Groote.' Rust van den zwarten Nacht v. dl. B. Waar is de Duitscher? Ben ongeveer 23-jarig Duitscher kocht bij de. firma Fongers op het Weslt-Nieuwland een rijwiel, ter waar de van f 204, welk rijwiel moest be zorgd worden aan een opgegeven adres op den Noordsingel, wanneer betaling zou volgen. De vertegenwoordiger der firma vertrouwde den vreemdeling niet bijster en gaf hem een bediende met het rijwiel mede. Bij den fcroos- wijkschensingel gekomien, v'eJrzocbt de Duitscher den bediende even voor hem een brief te bezorgen aan een op gegeven adres op dien singel. Hieraan werd gewillig voldaan; de Duitscher zeide zoolang bij het rijwiel te zullen blij,ven. Te vergeefs zochlt de bediende naar het opgegeven adires, dit was niet te vinden evenmin als die Duit scher; toen de bediende op de plaats van uitgaan wederkeerde. Natuurlijk was het rijwiel ook gevlogen. Dit is Vrijdagmorgen in het huis van ver koop melt recht van wederinkoop van B., aan de Rembran dtstraat no. 4, in beslag genomen. Daar was het voor f 25 verkocht. De Duitscher is nog dteeds zoek. Geslecht. Op last van het dagelijksch bestuur le Utrecht, werden Donderdag in de Abel Tasmanstraat aldaar zonder vorm van proces onder toezicht van de politie een vijftal nieuwgebouwde, bijna gereed zijnde huizen afgebroken en met den grond gelijk gemaakt. Zelfs de .funda menten ontgingen onder zware hamer en houweelslagen het verwoestingswerk niet. Voor den aannemer, den heer v. I,. alzoo een geducht schadepostje. Maar zegt het ,,U. D". toch draagt hij zelf de schuld hiervan. De heer v. L., blijkt nog al koppig en kitteloorig te zijn en weigert bij voortduring, wanneer een of ander werk door hem is aangenomen voor de constructie de toestemming van het gemeentebestuur te vragen. Tot zijn schade en schande moest hij nog onlangs bij het optrekken van een huis in de No- belstraat, dat eveneens geslecht werd, de nadeelige gevolgen hiervan ondervinden. Gruwelyk. Te Uithoorn heeft men een touwsla gersknecht, die hall' onnoozel was, met geweld zooveel jenever in de keel gego ten, dat de man bewusteloos raakte en nog dienzelfden avond is gestorven. De justitie is in de zaak gemoeid. Wethouder en Onderwijzers. Dinsdagavond: hie]d: d'e af deeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers eene huishoudelijke ver. gadei'in" dit© buitengewoon druk be zocht. wa«. Op de agenda stond 0. a. de vol gen de mededeel'ing „Het bestuur wenscht zijn mandaat, ter beschikking van de VereenigL'ng te stellen, naar aanleiding van die wei gering van den wethouder verder met het bestuur in mondeling overleg 'te tredien" De voorzitter dleeld© het volgende medie: Den 16en April werd' de circulaire van B. en W. betreffen die het p linten- stelsel aan die hoofden toegezonden. Door tusschienkomst van het bestuur werden de onderwijzers mejt- deze cir culaire in kennis gesteld. De protest- vergadering van 29 April volgde hier op. Korten tijd: daarna vervoegde het bestuur zich bij dien wethouder tot hot hebben van een. onderhoud. Deze liet melden dat hij geen lijd had het bestuur ;te ontvangen, Drie da-gen daar na herhaalde het. bestuur zijn bezoek, maar wercï ibei|iggewezen. met de woorden: „die wethoudier kan u niet ontvangen, of u die mededeeting maar schriftelijk wilt d'oen"- Op de vraag, of d'e wethouder dlan wel een dag kon bepalen .waarop liet onderhoud' zou kunnen plaats hebben, was het ant woord: ..Schriftelijk"'. Het bestuur richtte toon een schrijven tot diem wet-! houder waarin liet zijn bevreemding uitsprak dat die wethouder van zijn gewoonte, liet bestuur steeds welwil lend te ontvangen, was afgeweken. „Wat daarvan d'e reden zou kun nen zijn. kunnen we niet bevroeden We hebben bij ons optredten steeds de belangen van het onderwijs in het oog gehoudën en die trachten te dienen, wat door u erkend is. Waar het onderwijs, of de belangen van die(n) onderwijzeres) spreken tot plicht maakten, hebben wij ge sproken, en zullen we dit steeds blijven doen. Doch in ons oplre- dien. zoowel in woordl alsin geschrif te. in het openbaai- als binnenska mers .waren. wij. naar ons weten, altijd beslist correct. „Vreemd/ moestan wij er dus wel va nophooren, dat U ons tweemaol achter elkaar belet gaaft. „Van harte hopen we. ook In hp.t belang van het onderwijs, diat. ons vermoeden ongegrond' moge zijn en slechts door toevallige omstandighe den u verhinderd waart ons te ont vangen" Inmiddels liad de voorzitter uit een gesprek met die heeren Den Hertog en De Sauvage Nolting ervaren, dat er de volgende m*ieven waren: le. Het besituur had geen openbare vergadering over deze quaestie moe ten. beleggen; 2e. Dr. v. Leeuwen heeft sociaal-de mocratische propaganda gevoerd' en het is de bedoeling van het besituur geweest. dSe te doen voeren; 3e .De voorzitter had dr. v. Leeuwen tot de orde moeiten roepen, toen deze zich ongeooorloofdie uitdlruldnngen te genover den wethouder had laten ont vallen.; 4e. De voorzitter heeft pressie op B. en VV. willen uitoefenen, In zijn antwoord' schreef die wethou der 0. a.: „Zoolang ik in de meening ver keerde dat het uw streven was, bin nen en buiten liejt Raadhuis, de be langen van het onderwijs en van de onderwijzers te behandelen op een wijze, waaruit bleek dat, ook bij verschil van inzicht, de verhouding van den 011 derwij ze.r-gem eente-amb- tenaar 'tot het gemeentebestuur werd begrepen len geëeilbiedligd, heb ik uw bestuur sfceedls welwillend to woordl gestaan. „Sedert echter datzelfde bestuur goed kan vinden vergaderingen te beleggen, waar dloor sprekers, die niet door dien voorzitter tot die' orde worden geroepen, noch weerlegd, de handelingen van Burgemeester en Wethoudfers worden verdacht ge maakt, die onderwijzers tegen het dagelijksch bestuur worden opgezet, en bij monde van den voorzitter zelf, aan Burgemeester en Wethouders de wet word't gesteld, verklaar ik mij niet langer bereid met u in welwil lend gesprek te treden, maar zal ik. wat men mij wenscht te vragen of medle. te dieelèn, in dien vorm. van brief of adres tegemoet zien". Het bestuur zond daarop weder een schrijven aan dien wethouder, waarin het verklaardie, dialt het- alleszins na tuurlijk was dat er ernstig misnoegen ondier die onderwijzers ontstond en het bestuur verplicht was handelend op te tredeir waar in de missive van B. en W, van 16 April aan dl© hoofden van scholen, die waarde en beteekenis van den onderwijzer voor die school wordt genegeerd:. Het bestuur meende en meent nog. 'dialt het in het belang van de onderwijzers en van het on derwijs was. de quaestie dadelijk tie d'oen behandelen in het openbaar. Van verdlachtmaking was h. i. geen sprake, evenmin als van opzetten der onder wijzers. De wethouder bleef echter zijn standpunt handhaven Op bedoelde vergadering nu is de volgende motie aangenomen: De afd! Amsterdam van dien Bond van Nedlerlandlsche ondierwijzers, vernomen hebbendie, dat de wethou der voor het' onderwijs heeft, verklaard, niet langer met het bestuur dier af dee ling in welwillend gesprek te willen treden en ook, na uiteenzetting dier fei ten dloor het bestuur, zijnerzijds geen reden heeft kunnen vinden op zijn be sluit terug te komen, overwegendediat bet is tegen bet belang van heit onderwijs en de on derwijzers. indien die wethouder geen mondeling onderhoud meer toestaat aan de vertegenwoordigers dier klasse- onderwijzers van Amsterdam, vernomen befobendie. dat het bestuur in dleze 0mstandighed'en zijn mandaat ter beschikking der Vereeniging wenscht. te stellen. spreekt haar volle vertrouwen uit in de leiding van het besituur. en verzoekt, het mitsdien aan zijn voornemen geen gevolg te geven. Acarl. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg i's afgelegd list propaedeutisch examen in d'e geneeskunde door de heeren H. M. C. Jansen en W. F. Emous; liet candidaats-examen in de geneeskunde door den heer J. H. van der Kwast: het. eerste natuurkundig examen door de -heeren J. Langehnan en S. Citroen; het 2e natuurkundig examen door de heeren H. J. Moojen en J. C. J. van Kaemthout. Leiden. Bevorderd tot doctor in d;e geneeskunde de lieer K. S. de Graag, geb. 'te Gorinchem, op proefschrift: ..Het beenmerg en zijn elementen bij expcrrimenteleLe shaphylococcen-infec- tie": tot doctor in de rechltswetenscnap d'e heer G. A. de Graag, geb. t.e Gorin chem. op Stellingen, Bevorderd tot arts dr. J. M. E. Ku- nert; tot semi-art® de. heeren J. II. Han- kes Drielsnia, J. F. Maas en Iv. O. A. Welffer. Utrecht. Bevorderd! tot doctor in die godgeleerdlieidi op proefschrift: „Cal- vijn's beschouwingen over Kerk en Staat", de beer S. Sehoch, geb. te Lei dien. Een duistere zaak. Op verzoek van. een vischhandelaar in die Ferdinand Bolstraat te Amster dam zijn Donderdagavond door twee agenten van politie vijf colporteurs van „De Amsterdamsclie Lantaren" ge arresteerd. omdat zij in den vischwin- kel visch zouden hebben gekocht en niet betaald. Vier der colporteurs wierpen, de schuld op den vijfden col lega, die hen geïnviteerd zou hebben zich. op zijn kosten tegoed te doen. en deze vijf die beweerde ook van plan ge weest te zijn te betalen, maar dat, voor liet zoover kwam, de vischhande laar hem d'e dieur had' uitgegooid. De colporteurs schijnen ook verdier in de buurt IJ IJ den boei te liebben opgeschept. De houder van een café in de Frans Halsstraat kreeg Donder dagavond nog bezoek van een vijftal personen, die hem hebben gedreigd met plaatsing in de „Amsterdiamsche Lantaarn heltgeen hi j echter door een bedrag aan geld Ite storten kon voor komen. Een caféhouder in de Ferdiinaaid Bol straat kwam d'enzelfden avond nog hij de politie aangifte doen. da't een per soon, vermoedielijk colporteur van dc „Amsterdiamsche Lantaarn," hem drie biefstukken heeft gereed laten maken. Toen hij echter vooruitbetaling vor derde. heeft éên hunner zicli van twee der biefstukken meester gemaakt en zich daarmede zondernetaling verwij derd. Kreupel-Fraii8ch, Op een der grensplaatsen in onze provincie: leest men d/e volgende mede deel ing: II y a reeevoir seulemeni pour les ét-rangers au jardin de la bière hol- 1 an d ais Als men een vreemde taal wil schrij ven, zou men dan niet goed dóen eerst een deskundige te raadplegen! Men maakt dan tegenover d*e bezoe kers uit andóre landen geen dwaas fi guur. Een anti-suikeraccijnsbond. XJilt Wageningen mieldt men: Er is hier een vergadering gehou den ter bespreking van de suikerkwes tie, in verband met den accijns. De vergadering was zeer dvulc bezocht, o. a, waren aanwezig de directeur en bijna alle leeraren dei' rijkslandlbouw- school en de heer P. v. Hoek, inspec teur van het m. 0, De beer Berney, van Devenlter sprak uitvoerig over de groote voedingswaar de van suiker, en betoogde, dat, wil suiker algemeen door het volk ge bruikt worden, daarvoor de suikerprij zen hier minstens even laag moeiten zijn, zooal niet geheele opheffing, dan toch jaarlijksche vermindering van den accijns. De bietencultuur zou hierdoor winnen, wat weer den land bouwer ten goede zou komen. Langdurige discussie volgde op het gesprokene. Men meende, dat de gun stige uitwerking van suikergebruik niet zoo onomstootelijk vasjt staat 'en er werd opgemerkt dat juist, nu de suikerfabrikanten in nood verkeeren, de suiker als volksvoedsel zoo slterk op d:en voorgrond wordt geplaatst. Ten slotte is aan die heeren mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, F. J. Pat ter en M. J. Sanders opgedragen, voorloopige maatregelen te treffen om een anti-suiker accijns-bond in het le ven te roepen. Een sluwe oplichter. Uit Vaals schrijft men aan de L. K.. In het naburige dorpje Moresnet was de Zeer Eerw. Pater, Overste uit het klooster aan 't Eikske bijna 't slacht offer geworden van een sluwen on- lichter. Fen net gekleed heer. vermoedelijk oen Belg, vervoegde zich Zondagmor gen bij gemelden overste en wilde naar zijn zeggen een flink geschenk doen in geld voor den nieuwen Kruisweg, Dat onze sinjeur goed' ontvangen werd laat zich begrijpen. Daarna overhandigde hij den overste een bankpanier van 500 franken, mei de bemerking, dat hij 350 frank aan den Kruisweg schonk en de rest, 150 'frank, terug wenschte t.e krijgen. Daar het papier zeer goed was nagemaakt, be merkte de Eerw. Pater niet dadelijk het bedrog, doch gelukkig nog wel, voordat li ij de 150 frank had1 terugge geven. Het stuk diende als een soort ..dame. welke aan de achterzijde in kleine letters was aangegeven. Dat onzen vromen schenker nu op vrij on zachte manier de deur werd gewezen, spreekt van zelf. Jammer, dat de po litie niet dadelijk bii de hand was om hem in te rekenen. Brieven uit Berlijn. Van onzen Berl. corresp „Buddeln". De vlugge omnibus en de langzame elektrische. Zwierige paardenhoedjes. Berlijn, 3 Juli 1902. Wanneer men een vreemdeling, die de stad voor het eerst bezoekt, naar zijn oordeel over Berlijn vraagt, zal men doorgaans hoüren, dat de Linden hem zijn tegengevallen. Men heeft zich deze straat, waarvan in romans en couranten zoo dikwijls gewag wordt gemaakt, grootscher voorgesteld en is verbaasd, in plaats van eerwaardige, wijdvertakte linden, zoovele leelijke, vevfompaaide boomen van verschillende grootte en soort te zien, die er geen van allen goed bij staan. De opvolgers van den grooten keur vorst, den aanlegger van de straat, heb ben zich moeite genoeg gegeven om de jonge aanplanting tot wasdom te bren gen, maar de grond in dit gedeelte van de stad bleek bijzonder schraal te zijn. Telkens moesten kwijnende boomen door nieuwe vervangen worden, vandaar dat men hier te vergeefs naar oude, zware stammen zal zoeken. De toestand werd er voor.de vegeteerende boomen niet be ter op, toen successievelijk steeds meer huizen, kabels en riolen aan beide zij den gelegd werden, waardoor de wortels zich nog minder konden ontwikkelen dan te voren. Ofschoon de leelijke boo men een povere vertoonïng maken, is de Beriijner toch bijzonder trotsch op zijn Linden, de via trïumphalïs bij alle plech tige intochten. Op 't oogenblik valt er echter met de Prachtstrasse niet veel eer te behalen, daar zij een groote verjon- gings- en verfraaiingskuur ondergaat, waarmee men eenige weken geleden is begonnen. De indeeling van de 60 meter breede straat was nog altijd precies de zelfde gebleven als in ae 18e eeuw, in het midden een vier dubbele rij boomen, een de stille noordzijde een trottoir, rij weg en ruiterpad, aan de drukke zuidzij de eveneens trottoir, rijweg en aan den binnenkant van het ouderwetsche stee- nen hek nog een smallere rijweg. Reeds lang was men het er over eens, dat hier in verandering moest komen. Met het oog op het drukke verkeer moesten voor al de smalle trottoirs verbreed worden. Dit was echter alleen mogelijk, wanneer de straat naar een anderen maatstaf werd ingedeeld, hetgeen de stad op een enorme som te staan zal komen. Men heeft eindelijk door den zuren ap pel heen gebeten en de werkzaamheden zijn in vollen gang. Over de geheele lengte der straat van ongeveer anderhal- ven kilometer krioelt het sinds weken van honderden werklieden, die het as phalt opbreken, riolen graven, boomen vellen, nieuwe granieten trottoir-randen leggen, enz. Wanneer het tijdperk van chaotische verwarring achter den rug is, zullen de Linden met recht den naam van Prachtstrasse mogen voeren. Het breede wandelpad in het midden blijft behouden met het uitzicht op den Bran denburgerpoort aan het eene en het standbeeld van den ouden Frits aan het andere einde, waarlangs bij feestelijke gelegenheden de intocht van vorstelijke personen plaats heeft. Aan beiïïe zijden komen smalle gras- strooken, vervolgens aan den noordkant een nieuw ruiterpad met kiezel-onder grond voor het wegzakken van het water en ten slotte aan noord- en zuidzijde breede asphalt-rijwegen en trottoirs. De buitenste rijen boomen en het ouderwet sche hek met de hardsteenen pilaren moesten er aan gelooven. Nu deze boo men verdwenen zijn, heeft men een vrijer uitzicht gekregen op de monumen tale poort in het verschiet. Dergelijke re organisaties gaan dikwijls met groote moeielijkheden gepaard met het oog op de vele buizen en kabels, welke verlegd moeten worden, Aan de noordzijde van de Linden was men bv. genoodzaakt het groote afvoerkanaal, waarin alle riolen uitmonden, een halven meter dieper te leggen. De Beriijner is er aan gewoon, dat tel kens nu in deze, dan in die straat het plaveisel of het asphalt wordt opgebro ken en gegraven, waardoor het warnet van buizen en kabels zichtbaar wordt voor gas- en electrische verlichting, wa terleiding, "rtoleering, Rohrpost, enz. enz. maar nog zelden is er gelijktijdig op zooveel plaatsen en drukke kruispunten ..gebnddelt" als in dezen zomer. Unter den I.inden „buddelt." de stad, aan gene zijde van de poort, in de Königgratzer Strasse en op den enorm, drukken Pots- damer Platz „buddelt" de Grosse Ber liner Strassenbahn. Natuurlijk werden er over de hevige graafwoede de noodige aardigheden getapr. „Weet je, waarom ei' in de Königgratzer Strasse zoo ,,ge- buddelt"' wordt, werd er gevraagd. De „Kleine Cohn" heeft een Mark verloren en nu graven ze net zoo lang, tot ze hem vinden. Weken lang lag de Königgratzer Strasse overhoop, zonder dat het drukke tramverkeer echter een oogenblik ge stremd werd. Terwijl over de geheele lengte der straat, van het Rijksdag-ge- houw tot aan den Potsdamer Platz tajf looze werklieden nacht en dag aan de nieuwe ondergrondsche leiding voor de electrische tram werkten, liepen de trams over een met ijzeren krammen op het asphalt bevestigde noodlijn. In gewone dagen is het passeeren van den Potsdamer Platz voor oude, zenuw achtige menschen al bijna onmogelijk wegens de ontelbare elkaar kruisende trams enrijtuigen. Nu op dit drukke punt nog bovendien kris en kras gegraven wordt voor de ondergrondsche tramlei ding, is de toestand bepaald levensge vaarlijk geworden, daar de beschikbare straat voor een gedeelte in beslag is ge nomen door de hulplijnen van de tram en de voetgangers, die het plein moeten oversteken, daardoor nog meer gevaar loopen, onder de omnibussen, rijtuigen en automobielen te geraken, welke van vijf kanten zonder ophouden komen op zetten. Op een enkel lijntje na, zijn langza merhand alle paardentrams door elec trische wagens vervangen. Wie echter denkt, dat men nu vlugger vervoerd wordt dan vroeger, heeft het mis. Inte gendeel, het is voor zenuwachtige men schen, die haast hebben, dikwijls om de kriebel te krijgen. Bij elke zijstraat houdt de groote wagen stil, zelfs wanneer zich niemand aanmeldt om uit of in te stap pen. Dan gaat het weer verder, in de hoofd straten dikwijls zoo langzaam, dat de zware omnibussen, die aan beide zijden rollen, gemakkelijk bij kunnen blijven en dikwijls nog eerder aan het eindpunt arriveeren dan de tram. In geen enkele groote stad worden de hoofdstraten zoo zeer door het tramnet in beslag genomen als hier in Berlijn. Zoodra er iets hapert aan de leiding of aan een wagen en dit komt nog al eens voor wordt de passage door een onafzienbare rij sta-in-den-wegs ver sperd, welke alle wegens het defect aan hun voorman niet verder kunnen. Eindelijk is de font verholpen, de lange rij wagens, elk met een bijwagen, welke intus.schen steeds meer is aangegroeid, zet zich weer langzaam in beweging. Op zoo'n oogenblik heeft de straat veel van het rangeerterrein op oen druk station. Tntusschen is de logge omnibus, welke aan geen rails gebonden is, doorgereden en al uit het gezicht verdwenen, niette genstaande de zware wagen overal stil houdt, zoodra passagiers wenschen in- of uit te stappen. Wie haastheeft en uit de buitenwijken spoedig naar het cen trum wil komen, doet het best, een Taxa- mefer te nemen of desnoods van een om nibus gebruik te maken. De bekende schrijver Metföi-Förster opperde dezer dagen een plan om voor de groote afstanden speciale vlugge om nibussen te laten loopen, welke onder weg niet mogen stoppen, Daarmee zou den vooral de vele kooplui gebaat wor den, die zich uit' de buitenwijken naar hunne kantoren in het Centrum willen begeven. Voorloopig zal daarvan nog wel niet veel komen, daar het zooge naamde voorname Publikum weinig ge bruik maakt van een omnibus. Het is niet „chic" om met een omnibus te rijden, evenmin als het twintig jaar geleden voor chic gold om van de paardentram, gebruik te maken. Naar men zegt, werd hieraan door de toenmalige Kroonprin ses een eind gemaakt, die met hare doch ters in den Tiergarten door een regen bui werd overvallen en zonder zich een oogenblik te bedenken, in den juist voor bijrijdenden paardentram plaats nam. Het gevolg was, dat dè halve en heele voorname Berlijners sedert zonder aan hun „fatsoen" te kort te doen, haar voor. beeld konden volgen, maar de omnibus deelde niet in de zon der genade en bleef ordinair en alleen geschikt voor den kleinen man! Tot nu toe mag een officier in uniform niet met een omnibus rijden. Derhalve maken andeie Standes-personen, die iets om contenance geven, evenmin gebruik van dit plebeische vervoermiddel. Zou dit niet plotseling verandereji, als de Kroonprins, die in Bonn op een van zijn uitstapjes in een studentikoze bui wel in een goederenwagen gereisd heeft, eens een enkel ritje met een BerTijnsclie omnibus maakte? De slecht rendeerende omnibus-maatschappijen zouden daar wel bij varen, daar natuurlijk onmiddel lijk het verbod voor de officieren zou worden opgeheven. Gedurende de warme zomerdagen heb ben de paarden van zware vrachtwagens en omnibussen het in de snikheete stra ten hard te verduren. Telkens wordt halt gehouden om de paarden te laten drin ken. Sinds eenige dagen draven de bra ve viervoeters weer met een stroohoed- jen, waarboven links en rechts de ooren komen uitkijken. De „voornamere" kunnen het malle hoedje van verleden jaar, dat door de bruin is geworden, onmogelijk meer dra gen. De lezer weet het misschien nog niet, maar ook de paardenhoofddeksels schij- nen aan mode onderhevig te zijn. Een ondernemende firma heeft daarvan par tij getrokken en een nieuwen stroohoed in den handel gebracht met een hemels blauw lint om den puntigen bol, hemels blauwe voering om de ronde gaten voor de ooren, en hemelsblauwe keelbanden, die de brave rosinanten wat bekoorlijk staan. Natuurlijk waren alle paarden verzot op het zonnige hoedje! Overal zag men denzelfden hoed met de blauwe linten voorbij zwéven, in hoofdzaak op de trotsche hoofden der taxameter-paarden. De mindere broeders, voor omnibussen en vrachtwagens dravende, moesten een ..daagschen" hoed voor lief nemen zon der kwikjes en strikjes of een aflegger van de vrouw van den baas, waardoor eenvoudig een paar gaten geboord wer den voor de ooren en die dan met een paar touwtjes om den hals werden ge bonden. Dat deze plebejers door de „blauwe hoeden" genegeerd werden, spreekt van zelf! k Sport en Wedstrijden Alg. Harddravery-Yereeniging. Ingeschreven paarden voor de Meeting te CruysBergen, op G Juli 1902. HARDDRAVEN. I. (1 1/2 uur). Juli-prijs. Record-Hard draverij, 3e klasse, voor Nederl. paar den met geen beter r«t:ord dan 1.55. Paarden met een record van 2.10 or slechter starten op 2000 Meter, en voor iedere betere record seconde 15 Meter Voor paarden zonder record, zie art. 5 der Algemeene Bepalingen. Prijs 500, waarvan f 300 voor don eerste, J 125 voor den tweede, f 50 voor den derde en /25 voor den vierde. Inleggeld f 15, geheel rouwgeld. 1 Controleur, 2 Avenir, 3 Cekwa, 4 EU- se, 5 Prinses Wanda, 6 Miss Maggie, 7 Don Quichotte, 8 Bellwood (v Pullaway) 9 Antoinette, 10 Catrina, 11 Prince de Neuville. III. (2 1/2 uur). Heide-prijs. Heat-Hard draverij (2 maal winnen). Handicap voor paarden met geen beter record dan 1.46. Als minste snelheid zal 1.54 worden aangenomen. Afstand 1600 Meter, Prijs 550. waarvan 400 voor den win ner en 150 voor den tweede aankomen de in de beslissende heat. Indien meer dan twee heats moeten worden geloopen, zullen de prijzen voor iedere heat meer met t 50 worden verminderd. Inleggeld 15, rouwgeld t 10. I. Humph Boy, 2 Prinses Charlotte, 3 Ducaat, 4 Colombine. 5 My Love, 6 Nella, 7 Controleur, 8 Jonge Poël, 9 Schaber- nack, 10 Herman, 31 Continent, 12 Anton. 13 Diamant, 14 D. D., 15 Anna. V (4 uur). Cruys-Bergen-prijs, Hard draverij le klasse. Handicap. Als minste snelheid zal 1 min. 45 sec. worden aan genomen. Afstand 3200 Meter. Prijs 850, waarvan f 500 voor den eer ste. t 200 voor den tweede, f 100 voor den derde en 50 voor den vierde. Inleggeld f 20, rouwgeld f 15. 1 Anselor, 2 Moquette, 3 Robert S. S., 4 Quicklime, 5 Abdul Ameer, 6 Hirye, 7 Georgia H.. 8 May D., 9. Eddallah, 10 Polkan, 11 r.insca II, 12 Schadeland Nutjean. RENNEN. II. <1 uur). Bussnm-prijs. Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Voor elke in 1901 en 1902 gewonnen /500 2 KG. overwicht. Paarden welke nog geen eersten prijs wonnen, zoowel in vlakke baan als hin dernissen, 3 KG. ontheffing.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5