den Raad van State, mr. P. F. Hu biecht, die sedert 1S91 zitting had in den Raad. nadat hij een groot aantal jaren secretaris-generaal was geweest bij het departement van binnenland- scho zaken, waar hij op den loop van zaken een zeer overwegenden invloed heeft gehad. Te Rotterdam bekleedde hij vroeger de betrekking van direc teur van de Rotterdamsche Hypo theekbank. Door zijn krachtig initio tief stichtte hij het Rolterdamsch Leesmuseum. Hubrecht had ook eem- gen tijd in de Provinciale Staten van Zuid-Holland zitting. Hi] was een man van een buitengewoon vasten wil, en van diepe kennis en hooge klassieke vorming, die zich uitten in de taaL van zijne vele politieke en andere geschriften en artikelen, van polderzaken had hij een bijzondere studie gemaakt. Volbloed voorstander van de libe rale beginselen heeft hij ten aanzien van de quaestie van het onderwijs in het laatst van zijn leven een verande ring van gevoelen geopenbaard, die zeer veel indruk heeft gemaakt. Hij was indertijd eerste voorzitter van het hoofdbestuur van „Eigen Hulp". Reeds geruim en tijd was Hubrecht zwaar lijdende en had hij, ofschoon geregeld te 'sGravenhage de zitting van den Raad bijwonende ook na een operatie, die hij had ondergaan, zijn verblijf te Doorn gevestigd. De „Evertsen"' te Antwerpen De Ind. Beige bespreekt het geval van het Ned. oorlogschip de Evertsen, dat eerst tot den 23sten Juli zijn be zoek aan Antwerpen zou hebben ge rekt, maar nu, blijkbaar na het ar- tjkel in de Nieuwe Courant, op den eerstbepaalden datum van 21 dezer Antwerpen zal verlaten. Het blad schrijft: ..Het is niemand te Antwerpen in de gedachten geko men. de rechtmatige gevoeligheden van onze noordelijke buren te kwet sen. Integendeel..het feit, dat wij de Hollandsche zeelieden uitnoodigen, ons nationaal feest bij te wonen, be wijst. dat niets in dit feest een kwet sende herinnering voor Nederland op wekt. Den 21 sten vieren wij uitslui tend den vrede en voorspoed, welke wij sedert lange jaren genieten, dank zij onze volksvlijt, en dank zij onze vrije instellingen. ..Bovendien zullen de zeelieden van de Evertsen wanneer zij den voet op onzen bodem zetten bij hun enthou si as te ostvangst zien, dat de Belgen geen enkele gelegenheid' verzuimen, om hun diepe en. onveranderlijke vriendschap voor de Hollanders te too- nen." Volksbond. Op 7 Juli had te Groningen de 29e Algemeens Vergadering plaats, onder voorzitterschap eerst van den alg. voorzitter, dir. W. P. Ruyschl, latei- van den eere-voorzitter mr. H. Goe man Borgesius. Er waren een 60-tal afgevaardigden van 34 afdeelingen, vertegenwoordigende allerlei maatr schappelijke kringen, godsdienstige en politieke richtingen, zóó dat de vergadering een treffend beeld gaf van het karakter van dezen Bond, op welks terrein allen kunnen samen- Werken. Dr. Ruijsch wees er o.a. op, hoe vooral de kwestie van verbetering der volkshuisvesting en van de drankbe strijding in verband niet de armenzorg in de naaste toekomst de aandacht vragen van den Bond. Het aantal leden klom sedert het vorige jaar van 8350 tot 12.500, het getal afdeelingen van 35 'tot 51. Het penningmeesterschap werd op gedragen aan den heer W. C. v. Haef- ten. Woorden van hulde en dankwer- dten gewijd aan den afgetreden pen ningmeester den heer L. P. Walburgh Schmidt. Tót leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de h.h. L. P. Wal burgh Schmidt en gekozen de hen- A. L. Wolters. Een rede van mevr. Muller—Lulofs over armenzorg maakte een diepen indruk. De Bond zal zich eerst bij de Centrale Drankwetcommissie aansluiten, als de tijd daartoe geko men is. Een onderzoek zal worden ingesteld naar den omvang van bet gebruik van brandspiritus als genot middel. De vergadering bleek gestemd vóór afschaffing van 't oorlam bij de marine, maar tegen opheffing van drankverkoop in de kazeme-cantines. Nog tal van andere beslissingen werden genomen. De volgende Alg. Vergadering zal worden gehouden te Ba ara. Mij." tot bevordering der Geneeskunst. Tot hoofdbestuursleden worden ge kozen drs. J. C. J. van der Hagen ('s- Hertogenbosch), S. J. Halbertsma, (Rotterdam), A. C. H. Moll (Arnhem). Tot secretarie en lid van het hoofd bestuur met algemeene stemmen dr. E. C. van Leersum (Amsterdam). Als plaats voor de in 1903 te houden bij eenkomst werd Zwolle aangewezen. De heer H. J. M. Schoo, arts te Krommenie, in de middagbijeenkomst de malaria en den malariamuskiet behandelende, betoogde het volgende: Na een tijdiperk waarin malaria slechts sporadisch voorkwam, zijn er thans zeexl veel malaria-gevallén, in 'de Zaanstreek zeker 10 der bevol king. Hoe wordt de ziekte veroorzaaM? Door bloedpara9ieten, die leven in en /en koste van de roo'de bloedlichaam- jes. Zij groeien bij de andérdaagsche koorts tot volwassen staalt in 48 uur en vermenigvuldigen zich dan; echter niet alle; sommigen zijn immers be stemd voor de propagalie der malaria in de buitenwereld. Zij geraken bij het bloedzuigen der mug in haar maag en vermenigvuldigen zich daar. Re sultaat: tallooze malariakiemen in de gifklieren der mug, die nu bijbeït van een gezond menseh deze kie nen tegelijk me; haar gif uitstort en zoo dezen tot inalarialiider maakt. Willen de malarlapaxasieten zich n de muggemaag kunnen ontwikkelen, dan moet aan twee voorwaarden vol daan zijn: lo. moeit de mug er een van een bepaalde soort en wel Ano pheles zijn, 2o. moet de buitentempe ratuur hooger zijn dan 60 gr. Fahren heit;; bij lagere tempera/tuur verme nigvuldigen zij zich niet in heï. mug gel ich aam. De malaria-epidemie begint in het vroege voorjaar en wel bij personen, die in het vorige jaar reeds er aan leden. Muggen siteken hen en geraken zoo besmet en worden daardoor weer bron van besmetting voor andere men- schen. Door de nieuwere onderzoekingen is de weg aangewezen om de ziekt» te voorkomen. Voor ons land komt vooral in aan merking beschutting tegefn mugge- beet door de huizen ontoegankelijk te maken voor muggen door middel van draadgaas voor ramen en deuren, daar haast is gewenscht dat iedere malarialijder door goede behandeling als infedtiebron wordt onschadelijk gemaakt De afdeeling Tiel ételf voor: „De Nederlandsche Maatfechappij tot bevordering der Geneeskunst, ken nis genomen hebbende van het in de zitting van de Tweedie Kamer verhan del del, bdtuigt haajr leiecEwezen over het door den minister van binnenl. zaken en den afgevaardigde jhr. mr. De Savornin Lobman inzake de kwakzalverij ingenomen standpunt en protesteert liegen de verdachtma king, als zou de bestrijding .der kwak zalverij van de zijde der geneeskundi gen haren grond vinden in vrees voor concurrentie." Dit voorstel werd' ingetrokken. Voorstel van de afdeeling Fries land: „De algemeene vergadering spreke als haar meening uit, dat in het be lang van de wetenschappelijke beoe fening des geneeskunst en van de we tenschappelijke vorming der genees kundigen, aan eiken Nededandschen arts de gelegenheid moet worden ge geven om, na ^eijdlediging van een proefschrift, de vrucht van zelfstan dig wetenschappelijk onderzoek, ie promoveeren tot doctor in die genees kunde aan efen der Nedierlandsche Universiteiten, en verzoekt helt hoofd bestuur, in een gemotiveerd adres deze meening ter kennis van de Re geering te brengen." Praeadvies van helt hoofdbestuur. Het hoofdbestuur geeft in overwe ging in te lasschen de woorden: „be houdens eenige wijziging in de we tenschappelijke voorbereiding van 'den arts." Prof. Pekelharing steurt; het voor stel van de afd. Friesland. Dr. Sikkel, sprekende namens het hoofdbestuur, blijft de breedere ont wikkeling door middel van de klassie ken boven de opleiding aan de H. B. S. (zonder meer) prefereeren en ver dedigt hét praeadvies. Allen blijken de meening fe zijn .toegedaan, dat aan artsen, op welke wijze dan ook, de gelegenheid dient te worden gege ven om te doctoreeren. Professoren Straub, Winkler enNij- land achten den wensch van die afd. Friesland niet zoo eenvoudig als die schijnt en zien er zelfs eene ontwrich ting in van het universitair onder wijs. Dr. Sikkel stelt nog nader de wen- schelijkheid in liet licht helt praead vies van het hoofdbestuur te volgen en te handhaven. Een voorstel van de afdeeling Zwol le om de zaak commissoriaal te ma ken en in een volgende vergadering te behandelen, wordt verworpen. Een gelijk lolt valt het praeadvies van het hoofdbestuur ten deel. Daarna wordt het voorstel-Fries- land, door die afd. Gorincham gea mendeerd met de bijvoeging, „in af wachting tot de Regeerin'g eene nade re regeling van het Hooger onderwijs zal hebben getroffen", met groote meerderheid aangenomen. Met meerderheid: van stemmen werd aangenomen een voorstel der afd. Zwolle: „De Maatschappij tot bevordering dei- Geneeskunst wende zich tot de Hooge Regeering met het verzoek: vrijdom van accijns te verlangen cp het beÏÏoodied gedistilleerd voor uit wendig gebruik ten behoeve der ver schillende zieken inrichtingen." Anjpterdam stelde voor: De Alge meene vergadering verzoekt het hoofd bestuur een commissie te. willen be noemen (uit practizeerendle geneeshee- ren en geneeskundige ambtenaren be staande) welke zal uit te maken heb ben, welke verandleningen etr in de wet iter beteugeling van besmettelijke ziekten zullen moeten worden aange bracht, om deze wet in overeenstem ming te brengen melt den stand onzer wetenschap en te doen beantwoorden aan het doel." Fabrieks- en Hand werksny verheid In de sociëteit Sint Joris te Middel burg kwam Dinsdagmorgen de 51e alg. vergadering der Vereeniging tot be vordering van Fabrieks. en Hand- v erksnijverheid in Nederland bijeen onder presidium van mr. E. Fokker Deze herdacht na het openen der ver gadering de bange dagen, welke Ne derland achter den rug heeft bij de ziekte van H. M. de Koningin, de Be schermvrouwe ook van. dte vereeniging Bij het openen der vergadering wa ren 6 afdeelingen tegenwoordig, nl. Middelburg. Dordrecht Den Haag Utrecht, Tiel enAmstewfcun, uitbren gende 83 stemmen over personen en 37 over zaken. Het verslag omSrent den toestand der vereeniging. uitgebracht door mr C. J. H. Schepel, vermeldt verschil- lendte .mutaties in het. hoofdbestuur. Verder releveert net de werkzaamhe den van het hoofdbestuur. Het verslag werd' goedgekeurd en zal worden ge drukt, Text commissie ter beoordeeli'ng dei voordrachten tot het uitreiken van vereearende getuigschriften en medail les aan werklieden werden benoemd de heer en Spakler. Augustijn en Ver niet. In behandeling kwam daarna liet voorstel van het hoofdbestuur tot ont binding der vereeniging en tot aan sluiting bij de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid. Het voorstel, werd met algemeene stemmen aangenomen. Dordrecht bleef buiten stiemr De ontbinding zal 1 Janua1"13 plaats hebben. Bij de verdere behandeling der agen da bracht de voorzitter een woord van dank aan de volgens rooster aftreden de leden van het hoofdbestuur, de hee- ren J. W. Verloop en C. Alkemade Sr.. voor hetgeen zij in het belang der ver eeniging deden. De; vergadering hield zich behalve met de voorziening in bo venstaande. vacatures, bezig met de vervulling der vacalture-Ek, alsmede met het benoemen van plaatsvervan gende hoofdbestuurders. Tot leden van het hoofdbestuur werdfen verkozen de heeren A. van Drooge (Dordrecht), A. Dorsman. (Noordwijk). A. J. van der Veen (Tiel), en J. Boer Hz. (Utrecht). Tot plaatsver vangende leden voor het hoofdbestuur werden verkozen de heeren C. G. J. Alkemade (Noordwijk) en K. A. Gron dijs (Utrecht). Overgaande tot dé verdere behande ling der punten van beschrijving wordt allereerst aan de ordie gesteld het punt: „De vergadering dringe bij de Regee- ring aan op het verkri- en eener be drijf sstelling. Aangenomen werd een motie waarin dé vergadering de wenschelijkheid uit spreekt dat van Regeeringswege wor de overgegaan tot het houden eener be drijf sstelling. Het tweede vraagpunt luidde: „De algemeene vergadering spreke do wenschelijkheid uit dat de besturen van groote gemeenten overgaan tot het vestigen van inrichtingen van han delsonderwijs aan jongelieden, die reeds op kantoren werkzaam zijn." Hierop werd rapport uitgebracht door den heer mr. P. J. H. Dop te Utrecht. Deze vatte zijn betoog samen in de volgende stellingen 1. Er bestaat vooral in de groote steden groote behoefte aan handelson derwijs voor jongelieden, die reeds op kantoren werkzaam zijn. 2. Het is noodig, dat wil het on derwijs door velen gevolgd kunnen worden, het onderwijs gegeven worde in de avonduren. 3. Zoodanig onderwijs is in de meeste groote gemeenten niet te krij gen dan door privaat-onderwijs, dal buiten het bereik van de meesten valt. 4. Het ligt op den weg der verschil lende gemeentebesturen om in de ,sub 1 vermelde behoefte te voorzien. 5. Het geven van handelsonderwijs in de avonduren kan zonder al te groote kosten van gemeentewege plaats hebben. Op grond van het bovenstaande kan ik volkomen adViseeren om mede te gaan met het voorstel, vervat in num mer 2 van de punten van beschrijving. „De algemeene1 vergadering spreke de wenschelijkheid uit. dat de bestu ren van groote gemeenten overgaan tot het vestigen van inrichtingen van handelsonderwijs aan jongelieden, die reedis op kantoren werkzaam zijn." De afdeeling Middelburg stelde de volgende wijziging voorAchter „de wenschelijkheid uit, dat te voegen in afwachting van de wettelijke rege ling van het vakonderwijs". Het amendement-Middelburg werd aangenomen en daarna ook de gea mendeerde motie. Het derde vraagpunt, door 't hoofd bestuur gesteld, luidde: In welken geest behoort door den wetgever in het ambachtsonderwijs te worden voor zien." De behandeling hiervan werd uitgesteld tot na de pauze. AmerikaaBsch. Een jeugdig paartje uit Veenhuizen zou Zaterdag jl. in den echt tredlen, Donderdags van te voren had dien ze echter nog geene woning om te kun nen betrekken. Ras wordt een besluit genomen; d'e timmerman wordt ge haald en Vrijdagsmorgens wordt met het bouwen van een woning een aan vang 'gemaakt. Spoedig verrijzen reeds de muren, daarna het dak en Zaterdags, op den dag van het huwe lijk, is de woning in zooverre gereed, dat de bruiloft er in kon. worden, ge vierd!. Motorwieler. De Fransche politie die het eerst het nut van rijwielen voor haar korps inzag en het eerst een afdeeling politie te wiel in 't leven riep, die zeer nuttig is geble ken, heeft nu ook onlangs den brigadier, chef der wielrijdersafdeeling, een motor fiets gegeven ten einde nog spoediger en gemakkelijker contróle te kunnen hou- den over zijn manschappen, in de vier hoeken van de stad. Volksleeszaal. Door B. en W. van Amsterdam is een voordracht ingediend tot inrich ting eener Volksbibliotheek met lees zaal. De volksboekerij en volksleeszaal zal niet alleen des avonds, maar ook des Zondags geopend behooren te zijn. De boeken moeten zoo ggplaatst zijn, dat de bezoeker zelf de rijen langs kan gaan, ze kan aanwijzen en uitkiezen. Voor het uitleenen zullen strengere regels, kortere termijnen moeten wor den vastgesteld dan dit bij een weten schappelijke bibliotheek mogelijk is. Om deze gronden moeten B. en W. ernstige bedenkingen maken tegen elk voorstel, dat. strekt om eene op te rich ten volksbibliotheek een onderdeel van de universiteitsbibliotheek te doen uit maken. Voorgesteld wordt nu door B. en W. de bestaande groote militiezaal in twee ongelijke helften teverdeelen en wel in een bibliotheek, ter oppervlak te van 250 vierk. M. en een leeszaal, ter oppervlakte van 162 vierk. M. Langs de wanden der twee zalen kun- lerijen; ca. 3000 M. lengte boekenpiank nen, zoowel gelijkvloers als op de ga- worden aangebracht, Bovendien kun nen enkele kleinere vertrekken voor den bestuurder der volksbibliotheek éto voor den admiriistratieven dienst der bibliotheek worden ingericht. De kosten van een en ander, met inbegrip dor hoofdleidingen voor gasverlich ting, doch zonder meubileering, gas- 'ornamenten enz., worden op f18.500 geschat. Do koninklijke stallen kun nen ter plaatse onder de tot leeszaal ingerichte militiezaal blijven, maar voor de militiezaal zal een andere ge legenheid moeten worden gevonden. B. en W. wenschen daarvoor op een reeds aangegeven terrein een nieuw gebouw te stichten, waarvan de kos ten. zonder de waarde van den grond, op f 50.000 a f55.000 worden geraamd. Eerst zal dus cle raad hebben te be slissen. of hij tot den bouw van een nieuw gebouw, bestemd voor de mili tie. tot dien prijs wenselit over te gaan. Mocht dit zoo zijn. dan is het plan de inrichting en bediening der volksleeszaal te brengen onder een commissie van beheer en een en ander uit particuliere fondsen te bestrijden. 1NGEONDF.N M ÉDEl)E F- LING EN. 30 cents per regel. Op het laatste internationaal con gres van Tandheel kunde, gehouden te Panjs (ter gelegen heid der Tentoon stelling van Parijs van I9Ó0) werd Odol genoemd het beste van de mondwaters die tot nog toe in den handelgebrach t zijn. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In het Christ. Geheelonthouders koffiehuis te Rotterdam werd de Bondsvergadering gehouden van den Prot. Christ. Bond van ijzer- en me taalbewerkers, onder voorzitterschap van den heer J. W. v. d. Keemel. Aan die orde was een voorstel van het Bondsbe^tuur (tot wijziging van art. 5 der Bondsstatuten en aanvra gen van de Koninklijke goedkeuring; aldus werd besloten; terwijl het regle ment na eenige discussie en wijzigin gen werd aangenomen. Na de pauze kwam in de eerste plaats een voorstel der afd. Zwolle aan de orde: Wat kan er gedaan worden, ter verkrijging van een loonlijst der me taalbewerkers uit geheel ons land? b. Wat kan er gedaan worden tot verkrijging van meerderen financiee- len steun voor onze vakbeweging? Besloten werd, da/t het BondBbe- stuur daartoe de noodige stappen zal doen. Na afdoening van enkele huishou delijke werkzaamheden, werd een re feraat geleverd door den bondlssecre (avis, S. Vader, over het onderwerp, Walt moet het hoofdbeginsel zijn in onze christ. rakbewtegflng? Spreker ging uit van de gedachte, dat, aangezien er tweeërlei vakbewe ging is, het èn voor het heden èn voor de toekomst noodig is, de hoofdbegin selen voor onze christelijke vakbewe ging duidelijk uiteen te zetten. De ééne beweging, welke men de materi alistische zou kunnen noemen en welke niét de stof uit den geest, maar den geest uit het stof laat opkomen, en daarom anti-religieus is, en de andere welke op religieuzen grond slag staalt. Na uiteengezet te hebben op welke gronden de materialistische vakbewe ging anti-religieus is, kwam spreker iot de volgende conclusie: lo. Dat.volgens het dogma der soci alisten een menseh eigenlijk niet meer leeft, hij wordt geleefd; 2o. dat er van foutten geen sprake kan zijn, want de stof heerscht over den geest, niet de geest over de stof, 3o. dat bij toepassing van het program der S. D. A. P. de toestanden op hét terrein van den arbeid] steeds ellendiger moe ten worden, de werkstakingen en uit fluitingen worden bevordetrjdi, en de miiddénsltand motet verdwijnen. Hoe ellendiger de toestanden worden, des te meer trasten, syndicaten worden er gevormd en des te spoediger zullen zij, naar hun meening, er aan toe zijn den socialistischen heilstaat Ie kunnen pro cl araeeren. Daarna zette de spreker uiteen ce béteekenis van de begrippen overheid staat en maatschappij, om aldus te besluiten: Wat dunkt u? is de christelijke Ie- venfebejschouwingi niet waarachtiger, niet schooner, niet rijker 'dan die, welke in het gansche heelal niét an ders dan een toevallig spel van leven- looze atomen aanschouwt? Wordt on ze arbeid op het terrein van* den ar beid langs de lijnen van deze begin selen gedreven, dan voorzeker zullen onze kinderen dé vruchten daarvan aanschouwen. Op aller ver-zoek zal de referent in overweging nemen, zijn referaat n druk te doen uitgeven. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze eerste jaarvergadering door den voorzitter mét een opwekkend! woord gesloten. In de fabriek Noorderhagen der fir ma Van Heek Co. te Enschedé, werd Zaterdag den wever Groothuis door zijn 'touwbaas Beverdam eien gulden boete opgelegd, omdat hij zijn getou-j wen niet voldoende zou hebben ge poetst en geschuurd. Groothuis daar entegen beweerde, dat het ijzerwerk even schoon was als dat der andere arbeiders in dezelfde sectie, clie geen boete kregen. De boete bleef en 't ge- vol" der weigering van betaling was. dat G. Maandagmorgen de spoelen uit zijn getouwen weggenomen vond en dus niet kon werken. Hij vroeg zijn geld met een briefje van ontslag dat hem werd gegeven. De andere werk lieden waren met den afloop der zaak niet tevreden en trokken hunne jassen aan, maar bleven i'n d'e fabriek zonder te arbeiden, niettegenstaande deze den geheelen morgen doorliep. De firma liet aanplakken, dat zij die niet ver kozen te werken, 's middags niet weder zouden worden toegelaten, en daarop, vooral ook op aanraden van het orga nisatie-comité, is des middiags het werk hervat Er is Maandagavond een zeer druk ke protest-vergadering van mannen, vrouwen, meisjes en jongens, onder voorzitterschap van het organisatie comité, gehouden, in welke het geval is besproken en men van het voorne men tot staken heeft afgezien. Er werd besloten. dat het organisatie-comité een conferentie met die firma zal aan vragen. Naar men verneemt, heeft het bestuur dér Fabrikantea-vereeniging ook reeds eene samenkomst gehouden ter bespreking van het voorgevallene. Rechtzaken. Een moeilijke rechtskwestie. Eenige maanden geleden vermeldden wij het geval van den vader uit de Tol lensstraat, die weigerde een door hem aan het Wilhelmina-Gasthuis te Am sterdam afgeleverd kind terug te nemen, bewerende dat dit kind het zijne niet was. Volgens zijn ver klaring had hij een zwak kindje van het mannelijk geslacht, onmiddellijk na de geboorte, ter verdere opkweeking, aan genoemd gasthuis afgegeven. Na twee weken deelde men hem aldaar mede, dat het kind dat inmiddels reeds bij den burgerlijken stand was aangege ven als te heeten: Franc.iskus Gerardus geen jongen, maar een meisje was. Men had dit eerst later, bij het inzien van het geboortebewijs bemerkt. De vader wilde daarvan niet hooren en hield vol, dat de vroedvrouw en eeni ge familieleden onmiddellijk de geboor te van een jongen geconstateerd had den; hij sprak het vermoeden uit dat een erwisseling met een der andere patient jes had plaats gegrepen. De man wilde slechts een jongen als z ij n kind erken nen. De vroedvrouw werd gehoord, en deze verklaarde zich bereid, onder eede te be vestigen, dat zij een kind van het man nelijk geslacht had helpen ter wereld brengen. Wij besloten de mededeeling met de vraag, welke Salomo in deze moeielijke quaestie zou rechtspreken? Thans is het kind reeds geruimen tijd niet meer in behandeling en zou kunnen worden afgeleverd, doch de vader blijft weigeren het in ontvangst te nemen. Wat moet er met dit kind gebeuren? Op wien rust de verzorgingsplicht? Op de gemeente, die 't tijdelijk onder haar hoede heeft, niet, want 't is geen vonde ling. De vader kan niet vervolgd worden wegens „verlating van een hulpbehoe vende", want hij onttrekt zich volstrekt niet aan de zorg voor zijn kind: hij ont kent, dat een bepaald kind zijn kind is. Er zijn reeds verschillende manieren overwogen om de quaestie voor den rech ter te brengen en langs dien weg eene beslissing te verkrijgen, doch geen en kele bleek tot hei doel te kunnen voeren. Namens de gemeente houdt mr. J. Kap- peijne van de Coppello. de stadsadvocaat zich met de zaak bezig, terwijl de vader mr. Isidore Hen tot raadsman gekozen heeft. Door dezen laatste is thans een weg voorgeslagen, die den rechter in staat zal stellen een objectief onderzoek in te stel len. Tn den regel tracht de eene partij den bewijslast te stellen op de andere. Indien het voorstel van mr. Hen van gemeentewege geaccepteerd wordt, zal men in dit speciale geval van den rech ter krijgen een onderzoek, op de wijze zooals dit geschiedt bij strafzaken, waar de rechter niet gebonden is aan de vor deringen van parket of verdediging, doch de waarheid onderzoekt, onverschil lig hoe partijen zich die voorstellen Er is dus nu kans. dat. de al zoo lang hangende quaestie tot een oplossing zal komen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie tich niet aamprakeliik. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. Sehoolvoeding en kleeding. Geachte Redacteur. Het Haarlemsch Arbeiders-Secreta riaat waarvan ik de eer heb secretaris te zijn. heeft met vreugde uw artikel in uw blad van Donderdag 3 Julï over bovenstaand onderwerp begroet, om dat. daardoor, naar wij hopen, een vruchtbare discussie zal worden ge opend', dlie dé débatten in den gemeen teraad: over het d'oor ons ingediende verzoekschrift voorbereiden en den raad tot een gunstige beschikking daar op stemmen kan. Wat mij persoonlijk betreft. M. de R„ wil ik gaarne beken nen dat ik. wegens tijdgebrek, tot nu toe ie weinig gebruik gemaakt heb van dit mid'ctel tot voorbereiding der raadsdebatten en in de meening ver keerde dat, gegeven eenige zelfstandige studie bij heeren raadsleden, de dis cussies in dien Raad' zelve voldoende waren om ook zaken van meer" dan gewone beteekenis naar behooren af te doen. Pijnlijke ervaring heeft mij echter geleerd daarop niet al te zeer te vertrouwen, weshalve ik dan ook gaar ne de gelegenheid aangriit) om. naar aanleiding van dat artikel, een en an der over deze zaak in 't midden te brengen. Vooraf ga de opmerking dat een principieel debat met u blijkbaar niet noodig is. Met vreugde' mag ik consta- teeren dat én de d'oor u geciteerde hoof den van scholen èn uzelf vrijwel in stemmen met de door ons gestelde con clusie. nl. het schoolverzuim wegens armoede in belangrijke mate voorkomt, niettegenstaande het zeer gewaardeer de werk der particuliere commissies1 voor voeding en Meeding. en dat der halve de gemeente op een of andere wijze in de nog bestaande leemte hebben te voorzien. Trouwens, dj onze conclusie berust op een zeer j gebreidi en, nauwkeurig onderzo door eene commissie uit de afd. Ha lem van den Bond' van NedlerJ. OnJ wijzers, niet alleen bij alle hoofd van scholen, maar ook bij cte „Co missie tot uitreiking van warm 'vö sel aan behoeftige kinderen" ingest* is deze onze eenstemmigheid niet v wonderlijk. Ik zal mij dus kunnen bepalen tot maken van eenige kantteekenmgen! het door u geschrevene in uw b van 3 Juli j.l. Allereerst moet mij dan van -t, h) een klein protest tegen twee zinsnedj die een onvriendelijk en in. i. zeer] verdiend verwijt bevatten aan 't adj van t H. A. S. U schrijft toch: eenigen indruk te krijgen van de zs hebben wij gedaan, wat naar o: meening de taak van het Haarlems Arbeiders-Secretariaat zou zijn j weest. nameliik onderzocht in hoeve] er op de verschillende scholen te Ha leur verzuim is gepleegd' ter zake v armoede". Even verder wordt constateerd dat het H. A. S. aan Raad heeft gerequeslreml „zonder J fers van welken aard ook". Ik daarop antwoorden dat. zooals ook i de dateering van 't gedrukte adres K ken kan. met de indiening ge-ruim tijd na de opstelling gewacht is verschillende redenen die ik hier p behoef uiteen te zetten. Toen adres en de memorie van toelichta werden geschreven, was de leerpliq wet te kort in werking om de u berej willig a/fgèstane staatjes te lcu-nn publiceeren. Wij hebben echter j cijfers «-egeven die toen verkrijgbar waren, welke ziin te vinden op pagf 4 der toelichting Ten onrechte woï dus door u' dén indruk gevestig alsof wij op losse gronden ons v< zoeksehrift zouden hebben ingedien Ik vrees dat. u eenig bezwaar zoij maken indien wij u verzochten d stapel gegevens door ons verzamel in uw blad af te drukken. Wat overigens deze cijfers betreft, zijn op zich zelf minder sprekend d de onze, maar in verband met die oi bijzonder leerzaam. U geeft het af tal verzuimde schooltijden, doch ge tegelijkertijd' te kennen dat men da uit geen verkeerde gevolgtrekking moet maken. Zij geven niet in elk zicht een getrouw beeld van de 3 staande armoede ondier die schoolga! de kinderen. Veel juister beeld' ge het aantal kindleren dat aan de v ding. deelnam, door ons op pag. 4 o\ verschillende jaren opgegeven. I aantal bedraagt voor den winter v 19011902 pi. m. 300. Berekent ni het aantal weken waarin de voedi plaats had op 21 en dus het aan dagen op 84. dan zijn m dien win 84 maal 300 is 25.200 maaltijden v strekt. Het totaal aantal verzuim schooltijden over het jaar waarin de voed'ingsperiodie viel. bedraagt. 16 Rekent, men (hetgeen te gunstig is) dag voor 2 schoo Wijdten, dan zijn d i!n dat jaar 807 dagen verzuimdi Ot hoeveel kindteren dit verzuim loo valt uit dte door u afgedrukte staat' niet op te maken. In elk geval ech ziin deze «revallen van armoedte buii de bemoeienis der voedingscommïs gevallen, omdat alleen aan de kim ren die op school komen spijskaart; worden uitgereikt, Opmerkelijk zijn, ook d'e getallen men ze voor afzonderlijke maand neemt. Men zou in 't voorjaar, wa neer de wintersla.pt© begint af te i men, een vermindering van school? zuim wegens armoede mogen verwa< ten. Daarentegen vindt men echt dezen climax: Maart 141 verzuim schooltijden. April 167. Mei 186. en j met Juni treedt de vermindering in. oplossing dezer schijnbare tegensti digheid zal wel liggen in het feit de voeding eind Maart is «restaakt, daardoor die gevallen van armoe verzuim toe- in. plaats van afnam* Een en andter bevestigt dan ook c ze stelling dat het particulier initiat onvoldioendls werkt. Gedurende' vijf maanden, waarin de voedi'ngsco missie werkt, kwamen 790. in de ove ge maanden 824 verzuimde schoolt den voor. In die vijf maanden we gedurende de Kerstvacantie geen voe sel verstrekt, in de overige wek slechts vier dagen per week en slecl ééns per dag. Indien men nu weet c het aantal deelnemers in de eerste we even groot is als in de laatste, df mag men met vrij groote zekerhe bovendien nov die conclusie trekk dat de kleine deelnemers een maa vroeger en een maand later weer gra van de gelegenheid zouden hebben i profiteerd. m. a. w. dat de behoe aan een wannen maaltijd niet pas November ontstond en plotseliii" ein Maart ophield te bestaan. Ook d'e Meeding is onvoldoende. E fonds waaruit de heer Gerdessen pi is alleen voor dte openbare scholen li stemd en geeft alleen, hoe over vlo e* dan ook, klompen; minder vaak ko sen. zeer zelden andere kleedingstu ken. De d'oor u geciteerde woorden vs den heer Bouwmeester, hoofd een school, mogen, indien 't noodig strekken als bewijs van de dringen behoefte aan meer dan klompen leen. B;: dat alles komt dat de partic liere voorziening in deze behoeften o gewis is die twieefdla stelling van H A. S., waarvoor geen ander bewi behoeft tie worden aangevoerd! dan i bekentenis der commis-siën zelve, d hare inkomsten, jaarlijks door int* kenlijsten verkregen, ieder jaar ms der worden. Wij zouden echter- niet gaarne do de constateering dezer onloochenba feiten den schijn van ondankbaarh« op ons laden, voor wat het parti'culi initiatief in dezen heeft gedaan, citeer uit onze memorie vrtn toelic. tüig, pag. 4: „in de behoefte aan schot sel ,eai soms ook andere kleedingstu ken wordt zooveel mogelijk voorzit door den heer L. E. Gerdessen", pa 5: „De arbeid der commissie, die zi< gedurende zooveel jaren met zulk ea toewijding het lot van honderden a me kinderen heeft, aangetrokken, v« di'enit dan ook door allen op hoogt prijs te worden gesteld", pag. 6. „waa deeronde wat de commissie naar haf vermogen deed", pag. 8 „gelukk voorziet in vele gevallen de lïeor Ge dessen door tusschenkomst van hoofden van scholen, i'n dte behoefte t. 9 onder 1 en 2 d'er conclusie .De tegenwoordige commissie beha tigt met toewijding en naar vermoge de zaak der kindervoedingin behoefte aan schoeisel wordt zoove mogelijk voorzien". Vergeef mij deze uitvoerigheid, g- achte Redacteur, maar de zaak is va

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2