K. VAN BREEMEN P., s ANTHRACIETKOLEN. «88» G. EMMELOTH, A. F. H. d. vaart, Haarlemsche Gasfabriek. VICHY Bnndverzekering- Maatsckappij. Zijlstraat 76. 41 Gr. Houtstraat. Grootste keuze. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Gr. Houtstraat 71, Prijs des* Oekes. Grove COKES 40 Cent per Hectoliter Geklopte 45 Liefhebbers van een borrel. In de Belgische provincie Henegou wen, die 1.410.000 inwoners heeft, be draagt het aantal inrichtingen, waar sterke drank verkocht wordt 33.536, cLi. 1 drankhuis op iedere 37 bewo- Het ontaard echtpaar Troböse te Lötzum (Pr.), in de nabijheid van Nieuweschans, dat onlangs hun pas geboren kindje levend in den tuin be groef, is door de rechtbank veroor deeld, de man itot 10 en de vrouw tot 15 jaren gevangenisstraf. Bij het overbrengen had de politie groote moeite het publiek in bedwang te houden. Men wilde de lynchwet op hen toepassen. Spoorwegongeluk. Zaterdagmiddag heeflt in het stati on Butzow, in Mecklenburg, een ern stig spoorwegongeluk plaalts gehad. En lokaaltrein roed in het station te gen een sneltrein, die vertrekken zou. Eén der wagens van den sneltrein werd omvergeworpen, een tweede dé railleerde. Een kind werd gedood, 11 personen werden zwaar en vele ande ren lichit gewond. Droevig ongeluk. -Op de kermis te Charenton heeft Zaterdagavond een droevig ongeluk plaats gehad. In een schiettent was een dame bezig ite schieten. Zij bleek er niets van te kennen en de eerste kogel kwam veel te laag terecht. La ter vond de eigenaar der teüt zijn 11- jarig dochtertje dood in haar bed. De afgedwaalde kogel had haar midden in het hart getroffen en haar oogen- blikkelijk gedood. Een hevig onweder heeft boven Riguera de la Serena, in de Spaansche provincie Badajoz, ge woed. De hagel lag op sommige plaaltsen 40 cM. hoog. De geheele oogst is vernield. De bliksem doodde twee boeren. Een hoeve brandde af. De schade wordt begroot op een half mil- lioen gulden. De ramp op Martinique. Dagelijks worden op Martinique van overheidswege 12 a 15000 perso nen gevoed en onder dak gebracht, die door de uitbarstingen van den Pélée zonder middel van bestaan zijn geraakt. De 500.000 francs, die de Fransche Kamer voor onderstand heeft toegestaan, zijn reeds lang verbruikt, doch de minister van koloniën zal nfiauwe credieten aanvaagen. Voor de gelden, door de openbare inschrij ving bijeengebracht, zal waarschijn lijk ene sitad voor 15 a 20.000 perso nen worden gebouwd. Luchtvaart. De Engelsclie luchtvaarder Spencer heeft boven het Kristallen Paleis te Londen met zijn bestuurbaren lucht ballon een reeks goedgeslaagde proe ven genomen. In helt schuitje had hij zijn 9-jarig nichtje bij zich. Namakers van bankpapier. De Bank van Engeland heelt 1000 p. st. uitgeloofd voor de aanwijzing, leidende tot een veroordeeling van een bende na makers van bankpapier. Dat is sedert 40 jaar niet gebeurd. In 1S62 nl. leidde het uitloven van een dergelijke belooning tot de aanhouding en veroordeeling van een bende, die van de papiermolens het voor de Engelsche noten gebruikte papier had gestolen en daarvan valsche bankbiljet ten liet maken door een aantal mede plichtigen te Birmingham. De valsche munters werden bij het drukken betrapt, al het papier in beslag genomen en de meeste platen ook. Sedert 1862 is geen dergelijk complot tegen de Bank meer ontdekt voo rhet nu aan 't licht gekomene. Vergiftigd bier. Het Maandblad tegen de Verval- scliingen schrijft Zooals onze lezers zich zullen hex-- inneren, heerschte in Engeland het vorig jaar de grootste ontsteltenis door een lange reeks ziekte en sterftegeval- len. tengevolge van het gebruik van vergiftig arsenicumlioudend bier. ver vaardigd met behulp van onzuivere aardappelstroop. Het (spreekt van zelf. dat groote hoe veelheden van dergelijk bier den weg vonden naar het vasteland, en ook hier te lande werd herhaaldelijk arse nicum in Engelsch bier geconstateerd, in welke gevallen deze uit den handel geweerd, resp. teruggezonden werd. Wij meenden, dat deze noodlottige zaak voorgoed uit de wereld was, toen wij uit het no. van 7 Juni van the Bri tish Medical Journal zagen, dat weder nieuwe vergiftigingsgevallen in Enge land door dr. Woodyatt waargenomen zijn. zoodat voorzichtigheid, resp. het verlangen van besliste waarborgen voor de zuiverheid, bii het bestellen van Engelsch bier nog steeds gebie dend noodzakelijk blijkt te zijn. Wij wenschen echter uitdrukkelijk op te merken, dat het arsenicum niet in het bier geraakt door arsenicum- houdende kunstmeststoffen, welke aangewend worden ter bemesting dei- gronden waarop de gerst en de hop groeit. Vroeger werd dienaangaande twijfel geopperd, doch uitvoerige en hoogst belangrijke proefnemingen, ons medegedeeld door Prof. A. Peter- mann, directeur van het Belgische staatslaboratorium te Gembloüx, heb ben bewezen, dat arsenicum hetwelk in den grond wordt gebracht, eerst vergiftig wordt, als de hoeveelheid 0.» pet. bedraagt. Om die hoeveelheid t-e bereiken, zoude per hectare jaarlijks duizend kilogrammen suerphosphaten gebruikt moeten worden gedurende H) eeuwen. Verdere analyses bewezen, dat hop. gerst en suikerbieten, welke gekweekt waren op gronden bemest met arsenicumhoudende kunstmest stoffen. geen spoor arsenicum bevat ten. Het arsenicumgehalte der bieren vindt dus uitsluitend zijn oorsprong in de toevoeging van onzuivere glucose. Een bekend deskundige in Londen, dr Hutchinson, schrijft een diep in grijpenden invloed1 toe aan de vergif tiging in het groot in Engeland door arsenicum, en acht. daarbij een ver band waarschijnlijk met 't toenemen van kanker. Hij waarschuwt dringend tegen de aanwezigheid van arseni- cumverbindlingen in voedingsmiddelen zij het in nog zoo geringe mate en is van meening, dat in dit opzicht no„ maar al te dikwijls aan geringe spo ren in vele voedingsmiddelen en dran ken te weiniig de aandacht wordt ge schonken en dat door het voortdurend gebruik dezer sporen de gezondheid wel degelijk blijvend gestoord zal kun nen worden. Het is hoogst wenschelijk. dat in deze gewichtige aangelegenheid zoo veel mogelijk licht verspreid worde, en in ieder geval absolute zekerheid heersclie aangaande hei al of niet aanwezig zijn van een zoogevaar] iike stof als het arsenicum in onze voe dingsmiddelen en dranken. Nieuw soort oplichting. Drie groote Mexicaansche verzeke ringsmaatschappijen zijn het slachtof fer geworden van een uitgebreid op- li ehterssysteeni. 18 personen, onder wie 3 te Mexico wonende doctoren, hadldeu zich vereenigd, om verzeke- ringssommen uitbetaald te krijgen. De dokters gaven bewijzen af van over lijden en hun medeplichtigen kochten lijken op van arme lieden, die zij on der dé namen van de verzekerden lie-1 ten doorgaan. Hoe men slechte betalers te pakken krijgt. Dit groote geheim vertelt de chef van een groote confectie-firma te Lon den. hebt een fout in mijn rekening gemaakt. Met deze woorden trad dezer dagen een jonge man opgewonden de winkel van den Londensclien tailleur binnen. Dat is onmogelijk, verzekerde de winkelier. Toch Ls het zoo. antwoordde dé jonge man heftig. Kijk maar: 40 shil ling te veel. De winkelier vergeleek dé rekening met zijn boeken. U hebt gelijk, mijnbeer, gaf hij toe. Ik zal er 40 shilling aftrekken. enhoeveel zei u ook, dat u op de rekening wilt afbetalen. De jongeman werd rood, hoestte en haalde eindelijk geld' voor dén dag. Dat, werkt altijd' goed, zei de win kelier tot iémand, die er bij stond. Niets brengt een mensch zoo tot haast, als wanneer men te veel op zijn reke ning zet. Als een kiant nalatig is niet zijn betalingen, stuur ik hem een te hooge rekening. Hij komt met groote haast bij me .om de fout te laten ver beteren en een beetje slimheid doet de rest. Yergiftige mosseleii. Met betrekking tot de te Christiania ingestelde belangrijke onderzoekingen, in zake vergiftige mosselen, is gebleken, dat de aldaar geconstateerde giftstoffen, identiek zijn met de vroeger te Willems haven gevondene. De hoofdvraag in deze is, op welke wijze"het vergift zich vormt, en tot dusver slaagde men er niet in, eenig verschil hoegenaamd, in den aard der giftige en goede mosselen te consta- teeren, even zoomin toonde het scherp ste onderzoek verandering der mosselen aan, welke op een ongesteldheid tenge volge van ziektekiemen wijzen kön. De bodem waarop de mosselen telen is zonder invloed op de giftigheid, daar entegen schijnt de aard van het water daarop te lnfluënceeren, aangezien de vergiftige mosselen steeds gevonden wor den in sterk verontreinigde stilstaande wateren. Het gift schijnt in het water zelf te ontstaan en daaruit door de mosselen opgenomen te worden. Het kon door aquarium-proefnemingen aangetoond worden dat zoodanige op hooping van curare, strychnine en het uit mosselen geëxtraheerde vergift had plaats gevonden. (M. t. d. V.) Seurs PROVINCIALE, GEMEENTE, WATER- SCHAPS-OBLIGATIES EN VRA GEN EN AANBIEDINGEN VAN INCOU RANTE FONDSEN VAN JULIUS OPPENHEIM Co. TE .ARNHEM EN TE ZUTPHEN, EN VAN JULIUS OPPENHEIM TE GRONINGEN. GEVRAAGD. 1463 5 Pref. Aand. Drentsche Kanaal Mij40 1465. 5 gew. Aand. idem 3 1467. f 100 4 Nieuwe Sociëteit te Zutphen 90 1471. 2 aand. Tram Paterswolde- Eelde50 1473. 3 aand. Gron. Crediet- en Handelsb100 1475. 3 1000 (waarop gestort 10 aand. Spaarbank Zut phen Offerte. AANGEBODEN. 4426. 10 k f 500 Gew. Aand. Stoomtr. Oldambt-Pekela... 80 4502. 5 500 (waarop gestort 10 Aand. Waal en CoBod. 4564. 5 Aand. k t 1000 Mij. Land- aanw. Friesche Wadden Bod. 4668. 2 A MOO aand. Arnh. Bad- vereenigingBod. 4698. 1 3000 3.5 Gem. Hengelo (O.)98.5%. 4704. 3 k f 1000 Aand. Centrale Bank voor Landb. en Nij- verh100 4706. 5 k J 1000 Aand. Rotterdam- sche Levensverz. en Voor schotbank 100 4716. f 250 3.5 Gem. 's-Graven- zande 981/2 4734. 5 k f 1000 (w. o. gest. 10 Aand. Tweede Ned. Herv. Maatschij100 4736. 5 k f 1000 (w.o. gest. 10%) Aand. Derde Ned. Herv. Mij. 100 4744. 2 Aand. Lemmerboot206 4754. J 1000 3 pet. Arnb. Diacones- senhuis Bod. 4770. 2 k f 1000 (w. o. gest. 10 aand. Assur. Mij. de Rijn. Bod. 4774. 1000 3 1/2 gem. Zutfen 99 4776. f 3000 4 pet. Wandelhoofd Schevenlngen 100 4784. f 1000 3 1/2 gem. Sneek 98 3'4 4786. f 3000 4 Wasch- en Strijk- inrichtlng „Eigen Hulp", den HaagBod. 4788. f 3000 aand. Ned. Stoom- boot-MlJ. „Batarierlijn".... 50 4792. f 4000 (w. o. gest. 10 aand. Brandass.-Mij. „de Oosthoek" te Soerabaia Bod. 4794. f 500 aand. Werkmanssteun 90 4796. f 1000 4 pet. Stoomtram Oldambt-Pekela 100 3/4 4798. f 10.000 3 1/2 pet. gem. Win schoten 1902 97 3/4 4800. 1 500 4 pet. Oblig. Tram Zuidlaren 100 4802. f 71.000 3 1/2 pet. gemeente Haarlem 1902 98 1/2 4804. f 12000 4 pet. gem. Wilder- vank (niet aflosbaar vóór 1915) 104 4808. f 1000 aand. Serajoedal Stooomtram Bod. 4808. 2 k t 400 aand. Bulten-So- cieteit Zutfen Bod. 4810. 200 4 pet. Nieuwe Sociëteit Zutfen 95 4812, f 3000 3 1/2 pet. gem. Ber gen op Zoom 98 4818. f 1000 3 pet. gem. Gronin gen 92 4818. f 2000 4 1/2 pet. Gem. Apel doorn, niet converteerbaar 105 4820. f 2000 3 1/2 pet. Gem. Amers foort 98 4822. f 100 aand. Vereeng. Har monie LeeuwardenBod. 4824. 1000 aand. Stoomboot-Mij. Zeelandia 100 4826. f 26.000 3 1/2 Gem. Gro ningen 98 7/8%. 4829. f 250 aand. Stoomtr. Zut fen—Hengelo 90 4830 2 k 1 250 aand. Zutfensch Broodfabriek Bod. 4832. f 5000 3 1/2 pet. gem. Arn hem 98 3/4 4834. f 50.000 3 1/2 pet. gem. Alk maar 98 4836. 2 4 1000 ëw. o. gestort 5 pet.) aand. Herverz. Mij. 100 4838. 20 k f 250 aand. Geld -Over- ijss. Stoomtram 80 4840. 10 k 170 aand. Ned.-West- faalsche spoor 250 4842. 10 k f 250 Geld.-Overijssel- sche Lokaal Spoor 128 4844. f 1000 3 pet. Nijmegen 88 4846. f 1000 aand. Stoomtr. Zut phen—Emmerik Bod. 4848. f 1000 (waarop gest. 10 pet.) aand. Brandass.-M „De Salamander" Bod. coupons ook betaalbaar te Amster dam. Vragen en aanbiedingen worden koste loos geplaatst. Bij uitvoering: provigie 1/8 pet. (50 cents per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den hee- ren JULIUS OPPENHEIM Co., Nieuwe Plein no. 9 te Arnhem. Telefoonnummer 1060, of te Zutphen, of aan den heer JU LIUS OPPENHEIH te Groningen. De noteering wordt, maandelijks gepu bliceerd. Alle Provinciale-, Gemeente- en Water- schaps-Obllgaties worden door ons tegen de hoogste koersen gekocht. Advertentie». DB HAAKLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: ie verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premien alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem es het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Speciaal Pas sement criën Zijden, Flu w e e 1 e n, Billijkste prijzen. Nieuwe fijne Edam mer GRASKAASJES f 1.30 per stuk. T. A. Idonnée, KI. Soatstraat <$2e VAN Brand- en Inbraak- vrije, gepantserde Brandkasten, Kluisdeuren, Hekken, Safe deposit inrichtingen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis ver krijgbaar zijn. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon binnen de gemeente 5 Cent per Hectoliter. es- V/ederverltoopers genieten rabat, -ma DE DIRECTIE. Echt Water van Bronnen van den franschen Staat. CÉLESTINS - HOPITAL GRANDE-GRILLE PASTILLES VICHY-ÉTAT 5 Vervaardigd met COMPRIMÉS VICHY-ÉTAT -»»"?« ZOUT VICHT-ÉTAT Getrokken uit de wateren. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: la kL 2e kL HEEMSTEDE15 Ctj. 18'/ Qta. BENNEBROEK20 17'/ HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30. 2S Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. gen. Ziehier dus wat ik heb besloten: gedurende nog vijf of zes jaar mins tens zal ik leven van het genot van te leven, van gezond te zijn. van schoon te zijn. 't Is heerlijk, mooi te zijn. Horace, jullie mannon knnl je dat niet voorstellen Maar aangezien dat niet altijd kan duren, zal ik mij. als ik mijn macht zie verminderen, ge heel aan de studie wijden; vijf of zes jaren zullen mij voldoende zijn om ernstige vorderingen te maken; alvo rens vijf en dertig jaar te zijn, zal ik beroemd zijn, en voor mijn veertigste ben ik wereldberoemd. Ilc zal op zoo'n manier van mijn jeugd genoten heb ben, en zal tevens de klip van de meeste wereldsche vrouwen vermij den. n.l. den dag waarop zij, als zij niet jong en mooi zijn. ook geen waai de meer hebben. Heb je dat begrepen? Zeker, antwoordde Horace onver stoorbaar, En wanneer trouwen wij? O, mijn beste Horace, zoover zijn we nog niet. Als ik met mijn studies begin, zal jij misschien nog geen for tuin gemaakt hebben. In rijf of zes jaar nietzei Frank- ley. Is 't mogelijk. Katie, voegde hij er na een oogenblik bij, ik dacht, dat je van me bieldt. i Maar natuurlijk houd ik van je 1 Denk je dan. dat ik er in zou toestem men je vrouw te worden, als ik niet van je hield Zij zag hem aan met die spottende teederheid, die haar allerliefst stond. Een oogenblik dacht, hij, dat zij geen woord meende van wat ze zeide; maar hij zag spoedig in, dat zij in ernst ge sproken had. Zonder gekheid, Katie, wanneer zullen wij trouwen? Zonder gekheid? Zoo laat moge- ik. beste Horace. Zij lachte niet meer. Een hooghar tige uitdrukking had haar coquet lach je vervangen. Hij gevoelde, dat zijn pogingen slechts schaden zouden. Ga je morgen uit? vroeg hij, ter wijl hij zijn hoed nam om weg te gaan. Ja. de dokter vindt het goed. Kom je op de muzikale tea van mevrouw Douglas? 't Is om drie uur. Ik hoop het. behoudens onvoor ziene verhindering. Er bestaat geen onvoorziene ver hindering, als men met een dame af gesproken heeft. Vergeet dat nooit, Horace Ik zal het nooit vergeten, Katie. Zij drukten elkander de hand en hij ging weg. Horace liep eerst in de richting van zijn hotel, maar hij bedacht zich toen en begaf zich naar een bloemenwin kel om wat rozen te bestellen, opdat miss Motter die den volgenden dag zou ontvangen, als ze uitging. Hij voelde dat hij haar mishaagd had. en Wilde zich doen vergeven- Maar wat zijn schuld was Dat kon hij niet verklaren. XXVI. Toen hij langs het kantoor van het hotel kwam, riep een der klerken hem aan. Een telegram voor u, mijnheer Frankley. Horace nam het geelachtig papier aan en las het onder de gaskroon. Toen hij gelezen had zeide hij. Hoe laat gaat de eerste trein naar Salem U hebt juist den tijd, om naar 't station te loopen, zei de klerk, terwijl hij op zijn horloge zag. De jonge man liet zich dit geen tweemaal zeggen. Toen hij buiten was sprong hij op een car, die juist voor bij kwam. Tien minuten daarna zat hij in den trein en dacht aan hetgeen hij zien zou. Mevrouw Cobbard lag op sterven. Ella was alleen bij haar met de twee dienstboden, Deborah en Suzanna... Was het mogelijk, dat zooveel smart opgehoopt was op het hoofd van dat teere en zachte wezen tje Zou ze nu weer alleen zijn op dat vreeselijke oogenblik Waar wa ren de kinderen van de oude dame Moesten zij niet bij haar* zijn in die uren van beproeving? Haar dochter was getrouwd in Calliforoië, haar zoon was 'in Denver, dagen en nachten spo- rens scheidden ze van hun stervende moederzonder onhartelijker te zijn dan de anderen hadden ze moeten be denken, dat andere handen de oogen van de goede vrouw zoudJen sluiten, en zonder twijfel hadden ze zich ge schikt in die pijnlijke maar onvermij delijke gebeurtenis. De sneeuw bedekte de velden, de nacht was zeer duistereen scherpe wind woei door de struiken. 't Was een dier avonden, waarop men lust heeft, om waar ook binnen te gaan, om niet buiten behoeven te zijn; waarop een lid van het matig heidsgenootschap moeite zou hebben, om niet den drempel van een herberg te overschrijden. Het kleine nauwe lijks verlichte huisje scheen van bui ten het vreedzaamste van alle beschei den wonlingen. Horace belde aan.1 ging binnen en las op het ernstige ge zicht van de dienstmaagd, een smeek bede. die hem tot in het diepste van zijn ziel ontroerde. Is de dokter er geweest, zeide hij fluisterend. Ja mijnheer, tweemaal hij zegt, dat er geen hoop meer is. Maar leeft zij Zij leeft, maar haar hoofd is niet meer in orde' zij vertelt haar ge heele leven miss Bright luistert naar haar. Zij praat, praat steeds voort.de dokter heeft gezegd, dat, als zij niet meer praat, het gedaan zal zijn. Terwijl zij deze uitleggingen gaf, had Deborah Frankley geholpen om zijn jas uit te trekken. Het ontstelde hoofd van de negerin keek om de deur heen -- O, mijnheer Frankley, begon ze op klagenden toon. Deborah onder brak met een streng gebaar haar ge klaag. Suzanna nam de jase n de met sneeuw bedejkte overschoenen van Frankley en bracht ze naar de keu ken, terwijl Horace naar de eerste verdieping ging. De kamer was klein en laag, maar geheel wit, zooals die van een jong meisje. Aan de vensters geborduurde wit tuilegordijnen het behang, heel I grijs, was met gTOote witte rozen bezaaidde overtrekken der schaar sehe meubelen, de dekens, van het smalle, lage bed, alles was sneeuwwit. In het bed zat mevrouw Cobbard rechtop, door kussens ondersteund en gewikkeld in een wollen shawl. Ella zat tegenover haar, en had de ijskoude handen van de oude vrouw in de hare. Mevrouw Cobbard praatte, met zach te stem, nu eens tegen haar jonge vriendin, dan weer met de oogen naar boven geslagen, als tegen een toehoor der, die alleen voor haar zichtbaar was. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6