Tweede Blad, beboorende bij KSaegblad" van Maandag 14 Juli 1902. Mo. 5839 Haarlemsche Handels- vereeniging. Gocdqek. bij KonJBealuil van 12 Kov. Ko. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereeniging bier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, beeli in den loop van den tijd wel baar recht van bestaan bewezen. In xeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge- xeden en dikwijls met groot succes, jammer echter, dat men algemeen met meer blijk geeft, dit te waar deer en door als lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten bd worden, om ten minste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsver- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doeai. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard hare leden aanbiedt, zijn ieer velen, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijk>sche> contributie van f2.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben die leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceöuren en faillisementen gratis voor iiun optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel of het jedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis- itraa: 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der 'Vereeniging wordt een vast recht van pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een; vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar hui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar linnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald, 15 vorderingen wor- den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, i of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge- opend is dagelijks van 'smorgens 9 itot 1 uur en 's namiddags van 2 tot uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Stadsnieuws. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, pp Woensdag 16 Juli 1902 dies namiddags ten 14 roe* 1. Beëediging en installa|tie nieuw inkomende ledlen. 2. Mededeelingen en ingekomen Btukken. Adres C. C. Kretschmer, onderwij zeres le kl school lett. C, om eervol ontslag* Id. J. Westenberg, onderwijzer le kl. opl. school voor jongens, om id. 3. Voorstel B. en W.W. verdeèling leden Commissie grenswijziging over de kiesdistricten. 4. Id. J. J. Groot, wijziging art. 6 overeenkomst melfc C. P. W. Kriens. 5. Id. B. en W.W. vaststelling over- Jeenkomst met H. IJ. S. M. hoogsta- lion. 6. Jd. Commissie voorbereiding op richting openbaar slachthuis, beschik baarstelling gelden. 7. Id. B. en W.W. adres wed. W. le Roo om verlenging van onder stand. 8. Id. id. id. B. Schouten-Grijzen, om bestendiging toelage W. C. Schou ten. 9. Id. id. id. wed. L. J. E. Drijber, om toelage. 10. Id. id. id. Mr. F. A. de Graaff. om pensioen en toelage. 11. Id. id. id. Mej. A. Josset, om pensioen. 12. Id. id verleenen pensioen aan L. Dekker Kz. 13. Id. id. goedkeuring begrooting exploitatie elektrische centrale 1 Aug. -31 Dec. 1902. 14. Id. id. wijziging regeling jaar- Wedden onderwijzend personeel. .15. Id. id. beschikbaarstelling gel den bouw hulpschool voor L. O. 16. Id. id. vergunning hooger bou wen aan Wagenmakierslaan 17. Id. id. ruiling gronidl Begijnhof met bestuur kerk H. Joseph. 18. Id. id: gaslevering onder aan grenzende gemeenten. 19. Id. id. intrekking onbewoonb.- Verklaring perceel Nassaulaan No. 50. 20. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Zoniervaart. No. 32. 21. Id. id. id. id. Kleine Houtstraat No. 103 rood. 22. Id. id. id. peiceelen Bohverks- laan Nos. 11,13 en 15. 23. Id. id. aankoop grond bij Vuil lak. 24. Id. id. verhuring grond Leidsche Plein, over 2e douchebadhuis. 25. Id. id. wijziging voorwaarde raadsbesluit 26 Maai t 1902 No. 23. 26. Id. id. vergunning demping sloot Kleverlaan. 27. Id. id. aanvaarding schjenking fonds onderhoud graf A. de Veer. 28. Voordracht, id. kb. vier onderwij zeressen zesde Ttisschenschool. 29. Id. id. id. onderwijzeres school lett.. D. 30 Vdorstel id. Vaststelling lijst benoeming drie zetters voor 's Rijks directe belastingen. 31. Verslag Opzichter Gasverlichting over Mei 1902. Vereeniging „Voor Vader- land en Koningf. Heden, 12 Juli - .i. *al door de vereeniging Voor Vaderland en Koning, in verband met de afdeeling ..Haarlem" v. d. Neder- landsche Weerbaarheidöv'ereenigiing een avondvelddienst worden gehou den in de omstreken van Velsen. Bij de gemeente licht fa brieken alhier zijn benoemd tot opzich ter de heer J- Meijer, thnas hoofdop zichter bij den bouw der fabrieken en tot gasmeester de heer T. J. Smit, thans onderdirecteur der gemeente- gasfabriek te Hilversum. Stukken van den Gemeenteraad Onbewoonbaar verklar ing. B. en W. stellen voor om de percee- len aan de Bolwerkslaan Nos. 11, 13 en 15 ongeschikt tot bewoning te ver klaren. De .eigenaresse (HollanidSche IJzeren Spoorweg-Maatschappij) heeft nl. niet voldaan aan de aanschrijving om genoemde perceelen van goed drinkwater Ite voorzien. (245) Vieirg'unn ing tot bouwen. B. en W. stellen voor aan J. H. Houtman vergunning 'le verleenen tot het bouwen van een koetsierswo ning aan de Wagenmakerslaan op 1.85 M. grootere hoogte, dan ander half maal de breisdfe der aangrenzen- Ide straat, onder voorwaarde dat de overgelegde teekeningen geheel wor den gevolgd en de nader door B. en W. ter uitvoering van de bepalingen der A. P. te geven voorschriften ten volle worden nageleefd. (243). C o m m i s sie 1 e dten grens regeling. B. en W. stellen den Raad voor Gedeputeerde Staten in overweging te geven te bepalen, dat, tot samen-, stelling der commissie van 25 leden, aan wier oordeel het onttwerp van wet tot grensregeling der gemeente1 zal worden onderworpen, gekozen moeten worden in: kiesdistrict I 8 ingezete nen, in II 8, en in III 9 ingezetenen. (242) Verzoek o m o n t s 1 a g. Mej. Ch. C. Kreitschmer, onderwij zeres le klasse aan school C vraagt wegens vertrek naar Indië den Raad tegen 1 September a.s. eervol ontslag. (241) Tweede douche badhuis. B. en W. stellen voor aan de afdee ling Haarlem van de Noordholland- sch-e Vereeniging „Het Witte Kruis" voor een tijdvak van 19 jaren (in te gaan 1 Jan. 1902 en eindigend 31 De cember 1920) in huur af te staan ten einde daarop een douche-badin richting te vestigen een strook grond aan helt Leidscheplein. Jaar lijks moet bij vooruitbetaling ten kan tore van den gemeente-ontvanger wor den voldaan een huur van f 1. (238) Gasverlichting. De opzichter over de gasverlichting doet verslag over de maand Mei. Twintig nieuwe lantaarns werden n dienst gesteld'. (235) Inwilliging verzoek. B. en W. stellen voor aan W. F. Bremer en Zomien toe ite staan voor zoover het onbestrate gedeelte betreft van heit omalspoor, gelegd van dien walkant aan de Friesche Varkens- markt naar het terrein „de Phoenix" gewone straatklinkers te gebruiken. (233) Voordrachten onderwij zend personeel. Ten einde te kunnen voorzien in de behoefte aan onderwijzend personeel aan de Zesde Tusschenschool, ont staan door de vermeerderingvan het getal leerlingen aan de verschillende scholen tengevolge van de nieuwe In schrijving in Mei jl., waardoor enke le klassen naar de Zesde Tusschen-- school moesten worden overgebracht, doen B. en W. de volgende voordrach ten: Eerste voordracht. 1. Mej. A. Boldingh, onderwijzeres aan de kostelooze school letfc. A, jaar wedde f 1000. 2. Mej. S. T. M. Wissing, te Osdorp jaarw. f 675.(heeft reeds drie jaar klassikaal onderwijs gegeven); 3. Mej. N. Temme te Groot-Scher mer, jaarw. f 675.(heeft reed's drie jaar klassikaal onderwijs gegeven). Tweede voordirachH. 1. Mej. A. Croll, te Haarlem, jaarw. f 650.(heeft reeds twee jaar klassi kaal onderwijs gegeven); 2. Mej. J. M. E. van Baer, te Haar lem, jaarw. f 675.(heeft reeds drie jaar klassikaal onderwijs gegeven). 3. Mej. A. G. Kloeke, te Haarlem, jaarw. f 625.(heeft reeds één jaar klassikaal onderwijs gegeven). Derde voordrachft. 1. Mej. P. C. C. Nellissen, te Heem stede. jaarw. f 775.(heeft reeds -3- ven jaar klassikaal onderwijs gege ven); 2. Mej. J. de Boer, te Joure. jaarw. 650.— (hoeft reeds twee jaar klassi kaal onderwijs gegeven); 3. Mej. W. van Solkema Ite Leeu warden, jaarw. f 725.(heeft reeds vijf jaar klassikaal onderwijs gege ven). 1. Mej. J. Hoeksema, ite Beverwijk, jaarw. f 675.(heeft reeds drie jaar klassikaal onderwijs gegeven); 2. Mej. M. C. E. Beekman, te Haar lem, jaarw. f 625.(heeft reeds één jaar klassikaal onderwijs gegeven). 3. Mej. A. M. Witte te Oostzaan, jaarw. f 650.— (heeflt reeds twee jaar klassikaal onderwijs gegeven). B o r d u u r w e r k. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Singer-Maat- schappij onlangs ook hier ter stede weder een' geheel kosteloozen cursus in het steeds meer veld winnende bor duren op haar machines voor huis houdelijk gebruik gehouden. Thans zijn do resultaten van dezen cursus 'in het magazijn der Singer .Maatschappij. Zijlstraat 51, geëxpo seerd. Wij waren in de gelegenheid ge steld, deze tentoonstelling te bezich tigen. en wij moeten verklaren dat deze aardige tentoonstelling van bor duurwerk in alle genres bepaald een verrassenden indruk maakt. Neemt men in aanmerking, dat dit alles vervaardigd is door dames, die niet langer dan drie weken onderricht ontvingen, dan zal men moeten erken nen. dat de bewering, dat machine- borduren zoo uitermate lastig is te leeren, ten eencnmale ongegrond is. Wat bij dit machineborduren zoo op valt, is de mooie overgang der kleu ren, dlie verkregen kan worden goe de smaak is voor het machinebordu ren dan ook evenals voor het handbor- duren een bepaalde vereischte1. Op den eersten dag, dat deze ten: toonstelling geopend was, werd zij reeds door tal van dames bezocht, en wij twijfelen niet, of ook gedurende den verderen tijd! dat d!e expositie ge opend is. zullen vele van onze dames stadgenooten er een kijkje gaan ne men. Het is wel de moeite waard. Wij vernemen, dat bij de S'inger- Maafschappij het plan bestaat om eenige malen per jaar een cursus in machineborduren te houden. Ten slote verwijzen wij naar een advertentie voorkomende in het num mer van heden. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. Door de erven J. Buyn te Hoofd dorp is in publieke veiling verkocht: Een huis en erf op GG 15, kooper de heer de Bruijn voor f 1450. Een huis en erf op GG 15, kooper de heer J. Langerus voor f 1655. Een huis en erf op I 30, kooper de heer H. Bakker, voor f 1800. Een huis melt 1/4 H.A. op JJ 1, koo per de heer B. Biesheuvel, f 1220. 8 H.A. bouw- en weilandi te Hoofd dorp, kooper de heer B. Biesheuvel, voor f 10960. 8 H.A. bouw- en weiland te Hoofd dorp met huis en schuur, kooper de lieer C. Verbeek voor f 13.300. Een woon- en winkelhuis te Hoofd dorp, koopers de heeren A. der Bree- jer en C. Verbeek, f 1840. Binnenland. Half-verweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen. Wij ontvingen liet jaarverslag over 1901 van de .Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin, geves tigd te Amsterdam. Allereerst wordt in dit verslag geme moreerd het feit, dat de zoogenaamde Kinderwetten door de Regeering zijn af gevoerd van de agenda en er wordt in dit verband op gewezen, dat de invoe ring daarvan voor de vereeniging een noodzakelijkheid is. De werkkring der vereeniging breidt zich steeds uit. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1901: 3 leden-medestichters, 76 leden-beschermers, 796 lede nen 367 be gunstigers. Reeds zijn afdeelingen ontstaan in Alk maar, Amsterdam, Dordrecht, 's-Graven- hage, Groningen, Kaarden—Bussum, Nij megen, Utrecht en West-Frieshiad. In 1901 werden 37 jongens en 13 meis jes door de Vereeniging verpleegd, welk aantal tijdens het drukken van dit ver slag met 17 kinderen is vermeerderd. Naar den leeftijd zijn de verpleegden aldus te verdeelen: 3 jaar 1 13 jaar 7 5 2 14 3 6 2 15 4 7 3 16 7 8 5 17 2 9 1 18 8 10 4 19 2 11 2 20 1 12 1 Nederduisch Hervormd 38 Roomsch Catholiek 6 Remonstrantse!! 2 Evangelisch Luthersch 2 Oud-Bisschoppelijke Klerezy 1 Gereformeerd 1 Israëlitisch na 1 Juni 1902 3 jongens en 1 meisje. Uit Amsterdam 21 kinderen. 's-Gravenha- ge 6; Assen 4. Nijmegen 3, Sliedrecht 3, Bussum 2, Hoorn 2, Utrecht 1, Amers foort 1. 's-Hertogenbosch 1, Apeldoorn 1, Dordrecht 1, Leeuwarden 1. Rotter dam 1, Gouda 1, Delft 1. Loos alarm. Vrijdagochtend liep hiet gerucht, dat in dei papierfabriek d'er firma Van Gelder Zonen te Velsen een ern stig ongeluk had) pl aalijs gevonden: een stoomketel gesprongen, 7 è,8man gevaarlijk gewond of gedood, enz. Bij onderzoek bleek, dat het onge val zich bepaalde tot bet ontsnappen van stoom doordien de klep van een der kdtels in het ongereede was ge raakt. De mannen die in het lokaal waren, konden zich tijdig verwijde ren, zoodat niemand letsel heeft be komen. Acad Examens. Amsterdam. Mat gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap dooi- den heer K. Diepen; het derate natuurkundig exa men door de heeren E. J. A. Gerards en W J H. Maschhaupt. Leiden. Bevorderd tot doctor in de staatswetenschap de heer mr. A. van Traa, geb. te Rotterdam, en tot doctor in de staatswetenschap de hr. mr. H. Th. A. Verhoeff, geb. te Beu- sichem, beiden op stelingen; daarna Utrecht Bevorderd itot doctor in de de heer A. Pannekoek, geb. te Vaassem, op proefschrift: „Untersu- chingen über den Lichtwe£b|sal Al gols." Uitrecht Bevorderd tot doqto rin de rechtswetenschap op stellingen, de heer A. H. J. J. Terwindt, geb. te West-Panne rden. Afschaffing der Tienden.' Het verslag is verschenen van tie com missie <#in wie was opgedragen de mid delen op te sporen, waarmede de voor den landbouw zoo nadeelige invloed van het tiendrecht op de billïjkste, spoedig ste en tevens meest afdoende wijze ware op te heffen. De commissie beveelt als zoodanig het middel aan, dat o. a. in den laatstentijd door den heer G. A. M. Groeneveldt is aanbevolen en dat het 48ste Landhuis- lioudkundig Congres nagenoeg eenparig ondersteund: algemeenen, verplichten afkoop van Staatswege. Vlaggen op Koninginnedag. De minister van binnenl. zaken heeft, in verband met het dour H. M. de Ko ningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van Hr. Ms. ge boortedag te doen. plaats hebben op Maandag ter bevordering van eenparig heid en ter voorkoming van misverstand er op gewezen dat de openbare eerbewij zen onder de feestviering begrepen zijn, en is het gewenscht, aangezien uit dien hoofde noch parade bij het leger, noch vlagvertoon op de schepen van oorlog op 31 Augustus zal plaats hebben, dat ook het vlaggen van de publieke gebou wen niet op Zondag maar op Maandag plaats hebbe. In verband hiermede zijn de Commis sarissen der Koningin uitgenoodigd een en ander ter verdere uitvoering ter ken nis te brengen van Burgemeesters der gemeenten. „Tosselsehade." Het dertigste jaarverslag is verschenen van de Algemeen Nederlands öhe Vrou- wen-verêenigihg „Tesselsehade", loopen- de tot 31 Maart dezes jaars. Wij ontleenen er het volgericle aan: Reeds lang werd, vooral voor de klei nere burekux, het ontbreken gevoeld van een middelpunt, waar vraag en aanbod elkaar zouden ontmoeten. Mejuffrouw Berdenis van Berlekom, directrice van het bureau 's-Hertogenbosch, gaf aan deze behoefte uiting, en ontwierp op ver zoek van het hoofdbestuur een plan, dat zij nader uitwerkte met de corresponden te voor de Zaanstreek, mevr. Vis—Duij- vis, die het eerst als directrice van het centraal bemiddelingsbureau optrad. Na goedkeuring van het plan door 't hoofd bestuur, werd lo. Februari 1.1. het bureau als proef geopend. Hoewel de tijd nog te kort is voor een oordeel, valt nu reeds te zeggen, dat de deelneming zoo goed als algemeen is. Wel onthielden zich in het eerst de groote bureau, doch onlangs hebben ook Amsterdam en Den Haag zich aangeslo ten. zij het dan ook in eenigszins gewij- zigden vorm. De vele werkzaamheden aldaar laten nl. niet toe, tersfond' iedere candidate aan te melden, doch de direc trices geven ééns per maand eene lijst van degenen, die in dien tijd niet slaag den, dus nog beschikbaar zijn. Behalve Nijmegen, hebben nu alle bureaux, waar iets om gaat, hunne medewerking toege zegd of op andere wijze van hunne in stemming doen blijken. Het behoeft wel geen betoog dat die steeds zich uitbreidende bemoeiingen steeds meer arbeid en toewijding van de bestuurderessen vragen: doch tevens: dat daardoor „Tesselsehade" het beeld vertoont van eene in bloei en omvang toenemende vereeniging. Brand in een station. In den nacht van Woensdag op Donderdag is er brand ontstaan in een dakkamertje van het station te Bern. De brand werd ontdekt door een machinist van een rangeerende locomotief. Een gedeelte van het dak werd vernield, doch men wist het vuur spoedig te stuiten en behoudens eenig oponthoud in een paar afdeelingen van het gebouw ondervond het ver keer op het station geenerlei stoornis van beteekenis. Ongeluk. De bloemist L. sprong Vrijdagmid dag van de stoomtram HaarlemAlk maar. Hij kwam er onder en werd levensgevaarlijk gewond. Menschlievend hulpbetoon. Als blijk van goedkeuring en tevre denheid, do zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een of- felijk getuigschrift toegekend aan: W. Eppinga, brandmeester te Am sterdam, wegenis het met levensgev. redden eener drenkelinge uilt het wa ter der Keizersgracht aldaar op 29 November 1901; A. II. Ph. Hoogesteger, wegens hot met levensgevaar redden van een drenkeling, die van heft stoomschip ..Koning Willem II". nabij de Calabri- sche kudt buiten boord was geraakt, op 12 April 1902; li. van Oosten Sr., kapitein der Bil gische sleepboot „Louis Gutjahr". wegens de met levensgevaar verrichte redding van een deel der bemanning van het schip „Karl Schocrs 10". d.u tijdens stormweer in de Ooster-Schel de is verongelukt op 25 Maart 1902; W. de Jong, le stuurman bij degou- vememen'ts-marine. in Nederlandsch- Indië, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een schepeling van het gouvernementsstoomschip „Zeeduif" op 15 October 1901; en de bronzen eerepenning voor menschlievend! hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift aan: II. van Oosten Jr., stuurman. 1'. Tob', machinist, I. Martens, stoker, I. Wanket, stoker en L. van Acker, matroos der Belgische sleepboot Louis Gutjahr, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een deel der be manning van het schip ..Karl Schroers 10". dat 'tijdens stormweer in de Oes ter-Schelde is verongelukt op 25 Maart 1902; B. Buteel, loodsschipper te Nieuw- poort, (België) wegens de niet levens gevaar verrichte redding der beman ning van de visscherssloen ..Colbert no. 1801" thuis behoorende te Sche- veningen en in Augustus 1900 in de Noordzee verongelukt. SaJtimin. inlandsch matroos bij de gouvernementsrmajrine in Neder landsch Indië. wegens de met levens gevaar verrichte redding van een schepeling van het gouvernemente stoomschip ..Zeeduif' op 15 October 1901; H. G. Badtiaans, sergeants-bottelier van de Koninklijke Nederlandsehe Marine, wegens het met levensgev. redden van een kind uit de fabrieks- gracht te Den Helder op 15 Februari 1902; J. M. Walter, matroos le klasse der Koninklijke Nederlandse he marine, wegens helt met levens gevaar redden van twee drenkelingen uit heit Noord- Hollandsche kanaal te Den Helder op 8 April 1902. G. H. Koddenberg, winkelbediende te Breda, wegens het met levensge vaar redden van eenige menschen uit het perceel Lange Brugsteeg No. 42 aldaar, tijdens den brand die daarin in den nacht van 24 op 25 Januari 1902 woedde; Ha. Moonen, diensftbode t© Vlijmen wegens de met levensgevaar verrichte redding harer meesteres uit hare wo ning. tijdens den brand die daarin in den nacht van 15 op 16 Maart 1902 woedde; W. van de Graaf, kapitein, D. van Bremen en J- van den-Kolk, machinis ten en H. C. van Dunnen, wachter, allen op de veerpont tusschen Waal wijk en Drongelen, wegens het met levensgevaar redden van een veertig tal personen van drijvende ijsschollen in de Maas onder Waalwijk op 18 Fe bruari 1902; II. Tijssen, postbode te Appeltern, wegens het met levensgevaar redden van eenige door het ijs gezakte perso nen aldaar op 11 Februari 1902; A. M. E. Franke, winkelbediende Ite Arnhem, wegens het met levensge vaar redden van eenige personen uit een brandend huis aldaar op 14 Maait 1902; P. E. van der Lem Jr.. werkman a. de gemeente-gasfabriek te 's-Graven- hage, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit helt water aan de Waldeck-Pyrmontkade aldaar op 15 April 1902; A. Hendriks Jr. te Naarden, wegens het met levensgevaar redden van een knaap, die door het ijs in eene gracht aldaar was gezakt, op 19 Februari 1902; G. Maks, kantoorbediende te Am sterdam, wegens het met levensgev. redden van twee kinderen uit de Bui ten-Singelgracht aldaar op 19 April 1902; F. J. Vermolen, kermisreiziger te Amsterdam, wegens het met levens gevaar redden eener drenkelinge u t het water aan den Kloveniersburgwal aldaar in den nacht van 29 op 30 Apr. 1902; J. Schot, visscher te Tholen, wegens het met levensgevaar redden van twee meisjes, die dloor het ijs in de Stads- veslt aldaar waren gezakt op 6 Febru ari 1902; G. Willemse, agent van politie der le klasse, te Utrecht, wegens het met levensgevaar redden van een jongen, die door heit ijs in het water langs den Blauwkapelschen weg aldaar was gezakt op 9 Februari 1902; R. Ennik, agent van politie der 2e klasse te Utrecht, wegens het met le vensgevaar redden eener drenkelinge uit het water aan de Oude Gracht ri daar op 16 April 1902; .T. van der Eynden, schilder te Utrecht, wegens het ntet levensgev. redden van een kind uit de Kromme Nieuwe Gracht aldaar op26 Mei 1902; H. Hoevers. agent van politie der 2e klasse Ite Utrecht, wegens het m-: levensgevaar redden van een knaap uit de Vleutensche Wetering aldaar op 11 Juni 1902. Kabelovereenkomsfc met Frankrijk Omtrent de waarschijnlijkheid van het tot stand Itomen eener kabelovereen komst met Frankrijk was reeds door de regeering den 26en Mei JL, in hare me morie van antwoord betreffende de met Duitschland gesloten overeenkomst in zake kabelverbindingen, aan de Staten- Generaal de stand der zaak als volgt me degedeeld: Nadat door een aantal leden der Fran- sche Kamer in het laatst van 1900 een wetsontwerp was aanhangig gemaakt, dat het tot stand brengen van een aan tal telegrafische verbindingen met en tusschen de Fransche overzeesche bezit tingen beoogde en gebleken was dat daaronder ook voorkwam eene verbin ding tusschen Batavia en Saigon via l'ontianak, is onzerzijds onder «i»> aan dacht van de Fransche regeering ge bracht. dat wij ons voorbehielden tele graafverbindingen tusschen de eilanden van Nederlandsch-Indlë zelf aan te leg gen. en dat het verbinden van Java met de Westkust van Borneo tot die plannen behoorde, waartoe de- regeering zich. voorstelde in de naaste toekomst de me dewerking van de Wetgevende Macht in te roepen. Daarop is in Maan 1901 een voorstel van de Franscnc regeering ge volgd, om onzerzijds het tot stand bren gen der verbinding Batavia— Pontianak te bevorderen, en door het verleenen van subsidie aan eene Fransche onderne ming, het maken der verbinding van Pontianak naar Saigon te verzekeren, hetgeen ons langs den telegraafkabel, die Frankrijk voornemens was tusschen Co chin-china en Amoy te leggen, eene nieuwe verbinding met Europa over de kabels der Great-Northern Telegraph Company en de Siberische landlijnen zou verschaffen. Hierop is van onze zij de geantwoord, dat, hoewel wij gaarne bereid waren het tot stand komen der door de Fransche regeer ing gewenschte verbinding van Batavia met Saigon door bespoediging van den aanleg der verbin ding Batavia—Pontianak te bevorderen, ons belang bij het ontworpen plan niet zoo groot was, om het verleenen van sub sidie te wettigen. Tegen het einde van het vorige jaar is door de Fransche re geering een nader voorstel gedaan, dat het onderwerp heeft uitgemaakt van eene onlangs tusschen wederzijdsche gedele geerden gehouden conferentie, waarvan mag worden verwacht dat het resultaat bevredigend zal zijn. Eene opmerking:. Wij meenen verplicht te zijn, zegt het Hbld., onze regeer ing te wijzen op een groote politieke fout, die naar onze meening sedert een aantal jaren is begaan. Onder al de regenten op Java is er geen enkele ridder van den Nederland1- schen Leeuw Men weet, welke hooge plaats de regent in ens bestuursstelsel inneemt; hoeveel ons aan gelegen moet zijn, de regenten aan ons te verbinden, hunne trouwe diensten te beloonen. Men kan over het nut van decoratiën in eene Europeesche maatschappij van mee ning verschillen, in Indië schijnt ons dat nut onbetwistbaar. Daar zijn op Java regenten, die zich steeds trouwe vrienden van Nederland loonen, en die, onder ongunstige om. standigheaen soms. alle krachten in spannen om de welvaart in hun re gentschap te bevorderen. Geen beter middel, zouden wij zeggen, om hun diensten te beloonen en anderen tot navolging te wekken, dan een ridder orde Volgens den Indischen Regeerings- almanak zijn er negen regenten, die officier zijn van de orde van Oranje- Nassau. Maar. zooals wij zeiden, geen regent 'is in de, ook bij hen. hooger aangeschrevenj orde van den Neder- landschen Leeuw. Is deze voor hen onbereikbaar? Zoo ja, waarom? Zeker hiet wegens hun stand in de maatschappij, of wegens het belang eener goede vervulling hunner betrek king. Zeker niet, omdat geen hunner ontwikkeld en verdienstelijk genoeg is, om met de Europeesche ridders od éen lijn te worden gesteld. Waarom dan? Wanneer een rechtmatige eerzuert niet bevredigd wordt, volgt ontmoedi ging. Het is. dunkt. ons. de dure plicht der regeering, om. vooral bij de voor name inlandsche hoofden, die ontmoe diging te voorkomen, en integendeel alles te doen. wat hen kan prikkelen tot toewijding aan ons gezag en aan hun volk. Een modelstad Voor 20 jaar werden er in een straat te 's-Gravenhage. de Van Brakelstraat, de eerste huizen gebouwd en nuwor den er eerste de trottoirbanden gelegd Twist. Dinsdag ontstond 'te Tilburg tus schen een paar huurlieden op heft Vre- depad twist. Bij dfie gelegenheid werd een dochtertje van W. uit de daar aangrenzende Telegraaf straat do or een 14V jarigen bengel mishan deld, bij de haren getrokken en met het hoofd! tegen een planken schutting geslagen. Ook de 17-jarige broeder van het bedoelde mishandelde meisje die J. van zijn zusje wilde aftrekken, werd door diens moeder met een dtuk hout eenige slagen op het hoofd an lichaam toegebracht. Confectiebedienden. In de Staatscourant no. 160 zijn op genomen de Statuten van den Neder- landschen Bond van Confectiebedien den te Amsterdam. Wij ontleenen daaraan 't volgende De vereeniging Nederlandsche Bond van Confectiebedienden en zijn hoofd bestuur zijn gevestigd te Amsterdam- De vereeniging stelt zich ten doel, zoowel de economfische als de per soonlijke belangen der leden te be vorderen. Zij tracht dat doel te bereiken door aan hare leden bij werkeloosheid, bij ziekte en andere gevallen steun en bij stand te verleenen. behulpzaam te zijn bij het vinden van plaatsing bij pa troons, minnelijke beëindiging van voor scheidsrechterlijke oplossing vat bare geschillen, zoowel tusschen do leden onderling als tusschen deze en de patroons, het houden van voor drachten over zaken betreffende het confectie- of maatvak. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND De afdeeling 's-Gravenhage van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patri monium heeft in hare jongste vergade ring de volgende motie aangenomen: „Kennis genomen hebbende van het besluit van het bestuur der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5