jgvraak; op 'i weiland buiten de Am- sterdamsche poort, toebehoorende aan J de Vries. Ken groote toeloop van volk was aanwezig, van welke ver- scheidenen de handen uitstaken.en hulp verleenden. Na een half ijur arbeid was het. beest weer op het droge. gtukken vau den Gemeenteraad Hu 1 p s c h o o 1. B. en \V- stellen voor het nieuwe gedeelte van hel, vroegere huis van be waring, staande aan die Tuchthuis- straat. na verbouw te bestemmen tot hulpschool voor het lager onderwijs, en voor dien verbouw beschikbaar te stellen eene som van f 15,700, alsmede een bedi-ag van 800 voor eerste aan schaffing vaai schoolmeubelen._ Kostelooze school letter D. Om te kunnen voorzien in de vaca ture aan de kostelooze school leit/t. D, ontstaan door hiet aan mej. B. van Cleeff als onderwijzeres 2e klasse ver leend eervol ontslag, doen B. en W. de volgende voordracht 1. Mej. A. Vrijeer, te Haarlem, jaarw. 1 625 (heeft reeds één jaar klassikaal onderwijs eegeven). 2. Mej. N. die Boer. te Spaariid'arn, jaarw. 800 (heeft reeds meer dan acht jaar klassikaal onderwijs gegeven). 3. Mej. S. Oostwald, te Haarlem, jaarw. f 650 (heeft needs twee jaar klas sikaal onderwijs gegeven. Niet meer onbewoonbaar. B. en W .stellen voor die onbewoon baar verklaring van perceel Nassaulaaa no 50. (eig. J. J. Zwart! in te trekken, daar de redenen vei*vallen zijn. Verzoek om ontslag. Joh. Westenberg, onderwijzer le ki van de opleidingsschool voor jongens alhier, vraagt, zoo mogelijk tegen 1 Sept. a.s.. ontslag uit zijne betrekking Aansluiting gasnet. J- Slobber alhier, verzoekt om bij het ingebruiknemen van de gemeente lichtfabrieken aansluiting aan het gas net te verkrijgen voor zijne perceelen aan dien Schoterweg. Nader verzoekt hij thans reedis te worden aangesloten B en W. stelten voor op dit verzoek gunstig te beschikken. Demping sloot. Door die Eienste Kennemer Bouw maatschappij is tot B. en W. liet ver zoek gericht te mogen overgaan tot demping van de sloot, gelegen tusschen de Klever]aan en een perceel ondier de gemeente Bloemend'aal. B en W. stel len voor dit goed! te keuren. Zaterdag a. s. zal door de deeling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van oud-Onderofficieren een zomerfeest gegeven worden in den tuin van het Brongebouw (concert en bal). De feestviering vindt haar oorzaak in het voorrecht, dat de Bond de Koninklij ke titel verwierf, in verband waarmede mevrouw Visser van Hazerswoude aan de afdeeling een nieuw vaandel schonk, welk vaandel ook Zaterdag in ontvangst zal worden genomen. Aan de zwemschool aan de Houtvaart, was de temperatuur heden morgen te 6 uur 65 gr. F., en 's middags te 12 uur 66 gT. F. Brandjes. Zondagmiddag zijn ach tereenvolgens twee kleine brandjes, ont staan ln perceelen aan den Heerensingel en Voorzorgstraat, gebluscht. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie met geld. Een blauwe ba ret. Een oude donkere colbertjas. Een rozenkrans. Een dameshaarkam. Een paar witte boorden, manchetien. haJf- heraden. Een portemonnaie met geld. Een ring met sleutels. Een zweep. Bekeurd. Een schoenmaker werd be keurd wegens overtreding der arbeiders- wet Takorganisatie. Met het doel propaganda te maken voor vakorganisatie werd Zondag van 3—5 uur in de groote zaal der „Vereeni- ging" alhier een openbare samenkomst belegd door de volgende Zaanlandsche Vereenigingen: Kommunistenbond, afd. Zaanstreek, Zangvereen. ,,Werkman's Kunstgenot" te Zaandam, „Nieuw Le ven", KoogZaandijk: „Voorwaarts", te Krommenie: „Apollo", Zaanstreek, afd. Zaandam van Scheeps- en Bootwerkers, Sigarenmakers, Houtwerkers en houtver werkers, Cae£(o-, chocolaad- en suiker- werkersvereen. Zaanstreek. Was op de aanplakbiljetten bekend ge maakt, dat als sprekers zouden optre den de heeren Van der Zwaag en Wink en mej. Roosje Vos, bij de opening der vergadering werd medegedeeld, dat schier op het laatste oogenblik de eerste en de laatste bericht zonden verhinderd te zijn. Men was daardoor niet in de mo gelijkheid geweest anderen in hun plaats uit te noodigen, ten laatste was de heer Hols, secretaris van den Alg. Ned. Typo grafenbond, bereid bevonden als spreker op te treden Deze ging na wat aanleiding heeft ge geven tot het ontstaan van vakvereeni- gingen en bonden, als liet eeaige mid del tot liet bereiken en verkrijgen van verbeteringen. Beschreven werd de werking van het Arbeiders-Secretariaat te Amsterdam, waartoe de verschillende vereenigingen zich weder aansluiten en waardoor een algemeen streven tot verbetering wordt versterkt, om vervolgens er op te wijzen, dat zoovelen weerhouden worden tot aansluiting, onder voorwendsel van gods dienstige bezwaren. Voor alles achtte spreker het noodig de vakorganisatie te versterken; wenscht men zich aan te sluiten bij een of andere partij, men late dan den godsdienst bui ten rekening en houde alleen het vakbe lang voor oogen. De patroon ging spreker voort ziet die samenwerking niet gaarne, om dat hij begrijpt, dat op die wijze zijn macht vermindert, dat daardoor de strijd tegen het kapitaal krachtiger wordt., een dracht maakt macht, houde men voor oogen. Een beroep werd daarbij ten slotte ge daan op de vrouw, wier medewerking noodzakelijk is. Nadat een tweetal liedertafels eenige zangnummers ten beste hadden gegeven, werd het woord gevoerd door den heer Wink, van Gorinchem, die, nu de heer Hols had gesproken voor vakorganisatie, hij een en ander daarover zou mededee- len. Hij zette daarbij op den voorgrond, dat de georganiseerde arbeiders zijn te onderscheiden in twee groepen: de godsdienstige of behoudende en de niet-godsdienstige of vooruitstrevende, doch beide hebben een strijd te voeren tegen den patroon. In de vakorganisatie is één regel te geven, zeide spreker namelijk dat. de arbeiders hun vrijmaking slechts van hun zelf hebben te wachten, dat zij den strijd zelf tot het einde heb ben te strijden. Er bestaat een bepaalde politieke partij, beschikkende over goede organen, het eerste woord voerende op congressen, van meening. dat de arbei ders daarnaar zullen opzien: doch spre ker meende, dat de arbeiders daarvan niets hebben te wachten. De fabriek, de werkplaats moet het terrein van den strijd zijn. niet een ander, de arbeider zelf moet dien voeren. Aan de vakorgani saties komt dan een hoofdrol toe, die moeten niet. de kruiwagens zijn eener politieke of geestelijke partij. De organisatie zal de groote rol spelen, als de arbeiders het doel begrijpen; de overwinning te verzekeren aan den ar beider bij de talrijke conflicten, die voorkomen. Nagegaan werd hoe de vak organisatie is ontstaan, wat aanleiding gaf tot die vorming. De arbeider moet trachten weer in het bezit te komen van de landerijen, van machineriën. enz. niet in persoonlijk, maar in gemeenschappelijk eigendom. Al worstelende vooruit, opdat hij niet meer afhange van den bezitter van he den, van de macht van hef, kapitaal. Die macht is groot,, doch die van den arbei der is niet minder groot., al is het door werkstaking. Vaak wordt men mismoedig als men een nederlaag heeft geleden, in plaats van na te gaan de redenen, die daartoe hebben geleid Den moed geve men niet op. Meent men, dat de politiek die over winning zal geven, welnu men werke in die richting, meent men het tegendeel, het zij zoo. doch vakorganisatie is nood zakelijk. De arbeider moet zich zelf hel pen, doch zijn ontwikkeling laat nog t.e wenschen over. Zoo velen, die een betere ontwikkeling hebben, achten zich te hoog om deel te nemen aan de arbeiders beweging. doch langzamerhand zullen de gelederen versterkt, worden. Tn afwachting daarvan helpe men zich zelf. Teder moet zich bewust zijn, dat hij een taak heeft te vervullen, en dat begrijpende, aldus besloot, spreker, zal men al strijdende bereiken, wat men zich denkt onder „een toekomsstaat". Na eenig debat, dat. in den beginne aan leiding gaf tot een ietwat heftig tooneel. waarbij noch de voorzitter noch de spre kers op het podium en in de zaal zich verstaanbaar konden maken, werd de ver gadering gesloten. ..PROZA EN POEZIE." Zaterdagavond waren bij- ■engekomen in de groote zaal'der Heine Vereeniging de werkende en eereleden met hunne dames, om te ge denken het behalen van den 3en prijs 'n de tweede afdeeling op den Zondag 0 Juli gehouden zangwedstrijd te Den Haag. De voorzitter, A. K. P. Vring. riep den leden hei welkom toe en schetste m korte woorden de belangrijke schre de, welke het Mannenkoor binnen kor ten tijd was vooruitgegaan, bracht hulde aan den talenlvollen en bezie lenden Directeur, den heer Cavei PhlLppeau aan wien in de eerste plaats deze ooruitgang was te danken. \'"orts sprak spr. den wenscti uit. dat de heer PhLippeau nog vele jaren voor het koor behouden mocht blijven, en liet lujpi gegeven in och t zijn, nog vele lauweren aan hei banier te hechten, dat hij „Proza en Poezie" steeds hou ger doe stijgen op de muzikale ladder opdat zij 'i ideaal van schoonen zang moge nabijkomen. Vervolgens bracht spr. dank aan de leden voor hun ijver en volharding, betoond! gedurende d'e repetities, en overhandigde den niéuw benoemden eereleden, den heeren Boeree. Blok. en Miras, onder felicitatie en luid ap plaus, hunne eereteekens. Eindelijk besloot hij met. den wönsch dat een aangename herinnering bij allen zou achterblijven. Hierna dankte (ie Directeur in goed gekozen woorden voor de hulde, hem dezen avond gebracht en de heeren Boeree, Blok en Miras voor dé eerbe wijzen hun betoond. Het officieele ge deelte aizóo afgeloopen zijnde, werden de koornummers, waarmee de priju was behaald, gezongen, en de avond verder vol afwisseling van solo's, duo's en voordrachten d'oorgebracht. Ten elotte werdi nog menig dansje gemaakt voordat men in den vroegen morgen van elkaar scheiden kon. Zondag 13 Juli hield de postduivenvereniging ,.De Zwaluw" eenonderiingen wedvlucht van oude en jonge duiven, van uit Deventer. Met een zuidwesten wind werden de duiven door de goede zórgen van den heer stationchef om 7.30 uur in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt W. Aartsen, J.17.4 A. Kamp. 9 40. Vi H. van Bracht, 9.42.40H. Jantz, 9. 51.8. J. de Vries 9.51.25; P. C. van der Goes, 10 20.16; P. Traksel 10.45.3, De poule prijs voor de- twee eerst.ge toonde jonge duiven werd behaald door den heer W. Aarisen. Het echtpaar Westerhoven wonende aan de Gasthuissingel, viert heden het. vijftigjarig huwelijksfeest; vandaar de vlaggen in de hu uil. Naar w ij vernemen, zullen de leerlingen der zesde en zevende klasse van de tweede Doopsgezinde school alhier, Dinsdag a.s., onder lei ding van hunne onderwijzers een reis je maken naar Arnhem, om stad en omstreken te bezichtigen. Uit de Omstreken. Heemstede. Door de leden der vereeniging van po- litiebeamten „Haarlem en omstreken" te Haarlem, waarvan de gemeente-veld wachter Bouman alhier, penningmeester is, is hem bij gelegenheid van zijn 25ja- rige dienstvervulling als politiebeambte een wandelstok met zilveren band aan geboden, waarop gegraveerd: „Aangebo den door de onderlinge politie-vereeni- ging Haarlem en Omstreken, ter herin nering aan uwe 25jarige ambtsvervul ling. 1877—1902". Zand voort. Aangekomen badgasten: Den heer Muller, Amsterdam, Pension Paula, 2 pers. Fam. Versteegh, Amsterdam, Pension Paula, 7 pers. Fam. Groenewold, Santpoort, Hotel Zeerust, 2 pers. C. Ditmar, Heibron, Grand Hotel. F. J. VV. Pronk, Amsterdam, Villa Bad- lust, 4 pers. A. van der Smaal, Amsterdam, Villa Badlust, 3 pers. B. van der Hack, Amsterdam, Bakker straat 5, 6 pers. Fam. Rijnvaan, Amsterdam, Villa Ca- tharina, 8 pers. Fam. Bonebakker, Amsterdam, Villa Anna Maria, 10 pers. Th. Morpurgo, Amsterdam, Koster straat no. 5, 6 pers. W. Vroom, Amsterdam, Villa Pauline, 12 pers. W. F. Mercier, Bussum, Villa Cornelia. 7 pers. O. W. Veltens, Amsterdam, Kerkdwars- pad 8, 6 pers. Fam. Kelk, Amsterdam, idem. 5 pers. Mej. L. Perol, Parijs, Villa Rosina, A. Crouwel, Amsterdam, Villa Cawla, pers. Fam. de Graaf, Amsterdam, Pension Seinpost, 5 pers. Fam. de Jong, Amsterdam, idem, 7 pers. Fam. Rijnders, Amsterdam, idem, 4 p. D. H. Yettewinkel, Amsterdam Villa Alide, 10 personen. Mevr. A. SweijsStroeve, id., Pen sion Sans Soucï, 2 pers. Fam. Fruilhuan, id., Haltes*raat 1G. 6 pers. Andre de la Porie, id'.. Villa Anna Petronella, 8 personen, F. Brei lm an, Dresden, Pension Villa Mar.itima, 2 pers. M. H. Wiersema, Wildervank, Hoo- geweg No. 3. p. Dr. P. C. Vlaanderen, Haarlem, id., 5 pers. M, Schuhnxacher, Amsterdam, id. 6 personen. (Mej. E. van Veldhuizen, Utrecht, Passage no. 17, 1 pers. H. J. de Lange, Alkmaar, Groote Badhuis, 1 pers. M. R. Cohen. Amsterdam, dd. personen. F. Th. Everard', id. id. 5 pers. C. Kircher. Solingen. id. 1 p. Haarlemmermeer. De wedstrijd in het schoonrijde-n bij ge legenheid der feestelijkheden zal plaats hebben op 17 Juli: ze is in 4 af deelingen naar soort der paarden en bespanning verdeeld. De bouw eener brug over den Venne- perioebt is opgedragen aan den heer C. Benard te Haarlem, voor t 4360. Sloten. Ten nadeele van zekeren S. alhier, is -een rijwiel ontvreemd; hij moest aan de overkant- der vaart zijn en zijn rijwiel op den wegberm plaatsende begaf hij zich in een schuitje daarheen; terugkomende was het wiel verdwenen. INGEZONDEN M EDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Odol-Mond water, alleen echt in onze Patentflacons Het echte Vichy-Water, en die hetzelve vervangen. Als men om Vichvwater vraagt zonder de bron aan te duiden, ge beurt het somtijds dat de winke lier tot wien men zich wendt, U een water geett dat in 't gehet-1 niet te Vichy opwelt, en men tracht het etiket zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met bet beroemde door de geheele we reld zoo bekende thermale station. Vichy is inderdaad eene l'ransche nationale rijkdom, daar de staat de oudste bronnen bezit waarvan de beroemste zijn de Célestins, de Grande-Grille, Höpital. als men dan ook het echte Vichywater wenscht moet men steeds de bron aanduiden, zooals; Tichy Célestins, Tichy Graude-Grille, Vichy Höpi tal. Als merk van echtheid is de hals van iedere llesch voorzien van een blauw schijfje met de wo^rden Vichy-Etat. Binnenland. De Vorstelijke Familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor. Zater dag 19 Juli a.s. naar het Loo terug te kee- ren. H. M. de Koningin-Moeder zal van Schaumburg rechtstreeks naar Soestdijk, vertrekken, ten einde gedurende den zo mer op het Lustslot aldaar verblijf houden. Acad. examens. Amsterdam, Bevorderd tot arts de hee ren J. Zeehandelaar. J. H. van Epen en N. van de Schatte Olivier, allen geb. Amsterdam; en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren F. B. de Walle, P. Dekker en C. P. F. ter Kuile. Hiermede zijn de zittingen geëindigd. LeidenGeslaagd zijn. voor het doctoraal examen in de rechtsweten schap de heer T. G. Haversmidt; voor het eerste natuurkundig examen de heer N. Faber voor het doctoraal examen in de Nederland'sche letteren Je heer A. van de Water; voor hel thoorethis apotheker,s-examen de heer A Wunderlich. Utrecht Cand. Neclerl, Detf.Mej. C. II Raabe. Doet. Rechtsw. de heer 1). P. Kieboom. Treurig. Een ongeluk had Zaterdagmiddag ie Edam plaats. De landman S. H., van Volendam, keerde met den ledigen wa gen van de markt te Edam huiswaarts, Bij hem zaten op het rijtuig de veehou der K. de B. en een jongman, zekere S. In de onmiddellijke nabijheid der stad sloeg het paard op hol, de wagen slinger de tegen een boom en werd verbrijzeld. H. was bijna onmiddellijk dood, De B. werdvrij zwaar, S. licht gewond. Onze dienstmeisjes. De Haagsche afdeeling van dien „Alg. Ned. Dienstbodenbond" heeft een bemid delingsbureau opgericht. „Ons streven" publiceert de voorwaarden die voor mees. sters en dienstboden zullen moeten gel den. Eenige zijn: I. Uitbetaling van het loon geschiedt maandelijks (thans om de 3 maanden). II. Twee vrije avonden in de week, een Zondagmorgen vrij. en den daarop vol genden Zondag vrij van 2 uur af. III. Goede voeding, ligging en humane behandeling. IV. Aan de meisjes worde verzekerd minstens 10 dagen in het jaar vrij te zijn. Dienstboden, die door bemiddeling van het bureau een betrekking wenschen, moeten zijn lid van den „Alg. Ned. Dienstbodenbond". Zij moeten de bekwaamheden bezitten voor de werkzaamheden, waar zij zich voor aangeven. Zij moeten door plichtsbetrachting en zelfstandigheid de waarde van het vak trachten te verheffen. schriften worden gegeven betreffende de uitvoering van de met 1 Aug. a.s. ia werking te treden gezondheidswet, meer in het bijzonder ten aanzien van de op te richten gezondheidscommissie en de op de gemeentebegrooting daarvoor uit te trekken gelden. Aan de commissarissen der Koningin, die de benoeming van de leden der ge zondheidscommissie en van haar secre tarissen hebben te doen, schrijft de mi nister, dat voor de wijze, waarop in het vervolg de belangen der volksgezondheid zullen worden behartigd, zal veel afhan gen van het optreden dier commissiën, zoodat haar samenstelling nauwgezet moet woTden overwogen en wel mag ge zorgd' worden, dat zij elementen bevat die de aanwezigheid in haar midden waarborgt, niet alleen van de noodig© technische kennis, maar ook van de noo- dige geschiktheid tot verstandige waar deering van de belangen en de verplich tingen (en deze van de bevolking. Door de machine gegrepen. De 17jarige arbeidster in de fabriek „Bamshoeve" van de firma Blijdenstein. te Enschede had de onvoorzichtigheid van eene in gang zijnde machine iets te willen schoonmaken, ten gevolge,waar van haar rechterarm door de raderen werd gegrepen en gedeeltelijk ont- vleescht; terwijl zij tevens in het aange zicht werd gewond. Haar toestand was van dien aard, dat zij per brancard naar het ziekenhuis is overgebracht. Een stoomketel gesprongen. Zaterdagochtend te 8 uur zou het sleepbootje „Hermine", eigenaar de lieer Van Zwanenburg te Zwijndirecht. het binnengekomen z eestoomschip. ...Sneppe" door de spoorwegbrug helpen sleepen. toen plotseling hij hét omtrekken van het zeeschip die stoom ketel van de Hermine" sprong De ontploffing was vreeselijk. Stukken hout. stukken ketel vlogen tot op een afstand van meer dan 150 meter; o. a werd! de buxtenromp vain den ketel, 6 meter lang en 2 metent breed over den mast van een zandischeepje heen aan dien wal geslingerd. Van dit zeil scheepje geraakten de zeilen een oogenblik iïx brand'. Het veilighieidsge- wicht kwam terecht, tie midden van de werkieden der firma Penn en Bauduin zonder iemand te treffen. Twee menschien zijn bij dit ongeluk luk omgekomen. De 30-jarige kapitein W. van Wijngaarden te Dordrecht, huisvader van zes kinderen en de on gehuwde dekknecht Herman Mo lenberg uit Zwijndirecht,. De ma chinist-stoker Ger rit Herwijzer. onge veer 23 jaren oud' cn gehuwd, uit Lek- kerkerk afkomstig, werd gered. Hij had brandwonden en kneuzingen. Zijn toestand1 is niet levengevaarlijk. De- ..Hermine" zonk. Het. stoomwezen stelt ieen onderzoek in Gezondheidswet. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn twee uitvoerige circulaires gezonden, de eene aan de Gedeputeerde Staten, de andere aan de commissaris sen der Koningin in de onderscheidene provinciën, waarbij verschillende voor- Moord. Uit Brïelle meldt men De noodkreet „moordweerklinkt niet dikwijls in het stille Brieltje. Toch was dit Donderdagnacht het ge val, waar een der medewerkende le den yan het tooneelgezelschap Hart, dat zich tijdens den kermis te Den. Br iel bevindt, bij het gaan naar zijn. logement in de Nieuwstraat, plotse ling aangevallen werd. en op gevaar lijke wijze in den bovenarm gewond, en vervolgens bij zijn vlucht nog in den rug gestoken werd. Het geschied de bij het voorbijgaan van eenige op geschoten jongens, en schijnt een daad van plotseling opgekomen woede ge weest te zijn. waaraan misschien de drank niet vreemd is, want er is geen reden denkbaar, waarom de heer M. Da'nme. (zoo heet de getroffene) die bij zijn kunstbroeders juist als een man van zeer zachtaardigen mborst be kend is het slachtoffer van dezen aan slag moest worden. Zijn toestand is zeer ernstig, en schijnt niet geheel buiten levensgevaar te zijn. De politie heeft reeds de hand gelegd op den vermoedelijken dader. Draadlooze telegraphie. Naar men verneem|t heeft de HolL Spoorweg Mij. besloten, een verbin ding door middel van draadlooze te legraph ie itusschm Enkhuizen en Stavoren tot sitand te brengen. Over de levering .der toestellen wordlt on derhandeld met, die Allg. EIelk(brict- tat© Gesellschaft te Berlijn, welke firma een belangrijk billijkofr aan bieding deed dan de Marconi's Wire less Telegraph Company. De masten, in Enkhuizen 35 meiter in Stavoren 30 nieter hoog, worden door d'e Mij. zelve vooruit gesteld. Door de bijzondere ligging van het station te Enkhulzen zal aldaar over de stad heen geseind moeten wor den. Ze heeft mij nooit liefgehad dacht hij. ze houdt alleen van mijn vernedering. Mijnheer Frankley. u bent vrij, herhaalde Katieik hoop. dat u mij mijn woord ook terug geeft Hij zweeg, stom van smart, zij deed een stap naar de deur en zei voor do derde maal U bent vrij; dat is voor u een grooter geluk, dan u wel denkt; ik ben geruïneerd, mijnheer Frankley. Katie, vergeef me, riep de onge lukkige jonge man uit. terwijl hij haar naderde. U hebt een verbreking gezocht u kunt dus tevreden zijn. vervolgde ze, hem terugwijzende. Bij deze onverdiende beleediging hernam Frankley zijn moed en koel bloedigheid. U weet, dat dit onwaar is, miss Motttor, zei hij. U hebt mij mijn woord teruggegeven en ik behoud het uwe. Toen u rijk en ik nog onbekend was, kon u mij afwijzen, maar indien de rollen omgekeerd zijn. hebt u er het recht niet toe. behalve, voegde hij erbij..behalve als u een ander liefhebt Mliss Motter fronste even de wenk brauwen. maar hernam dadelijk haar hooghartige houding. Men trouwt niet met iemand, dien men heleedigd heeft. Laten wij er niet meer over spreken, mijnheer Frankley. Wij zullen elkaar later nog wel eens zien. Op 't oogenblik bent u niet genoeg meester over uzelf, om te redeneeren. Zij trok zich in haar kamer terug en Horace was wel genoodzaakt heen te gaan. Hij had nog geen honderd passen in de straat gedaan, toen hij bijna te gen iemand aanliep, die even afge trokken was. als hij. Hij keek op en wilde zijn excuus maken, teen hij zijn vriend John May herkende. Ben jij in Boston, John zei Ho race verrast. Jasinds eenige weken ben ik hier dikwijls geweest, maar altijd zon der je te ontmoeten, zei May ont wijkend. Dat wist ik niet, zei Horace lang zaam. Eensklaps zei hij John. zij heeft jou verdriet ge daan. en nu heeft ze mij hetzelfde gedaanDie vrouw zal het hart bre ken van allen, (lie de dwaasheid heb ben op haar verliefd te worden. Hebben jullie ruzie gehad!? riep May uil Horace kon het gezicht hiet zien, dat zijn vriend van hem afgewend hield, maar de blijde toon van zijn stem trof hem. Ja. zei hij, j"e bent blij, omdat jij haar niet hebt kunnen krijgen, en dat ik haar ook niet zal trouwenVer heug je maar niet, Mayeen derde zal komen, die haar misschien even min zal hebben maar eens zal iemand haar krijgen, en die zal werkelijk te beklagen zijn. Waarom zei May heftig. Omdat ze geen hart heeft. Je vergist je, antwoordde John. Zij heeft een heel goed hart- Je moet alleen de baas niet over haar willen spelen en van heftigheid is ze niet gediend. -Heftigheid! herhaalde Frankley bitter. Ja. 't fe waar, dezen keer heeft het mij aan geduld ontbroken, maar na hoeveel vernederingenEnfin, 'ik heb ongelijk gehad We kunnen elkaar de hand geven. John. Maar John stak zijn hand niet uit, en Horace, door zijn gedachten be ziggehouden, bemerkte het toen niet. Hoe minder wij er over spreken, hernam May, hoe beter het is. De jonge architect wierp een ironi- schen blik op zijn vriend. Vroeger nam j© mij graag als vertrouweling in je verhiiet. Ben je misschien bang, dat ik nu hetzelfde ga doen? Stel je geruist, ik zal er niet over spreken. Ga je naar de boven stad, John? Ja, antwoordde deze. Ik ga naar beneden. Zoo gaat het ook met ons bestaan. Maar jij bent de man van den dag. Men spreekt van niets dan van je stuotmoedigheid Nog niet, zei Horace hoofdschud dend. Maar men zal er over spreken dat verzeker ik je Men zal niet kun nen zeggen, dat 'ik voor een vrouw mijn zinnen verloren heb. hoe mooi en begeerlijk zij ook wezen mag. Na elkander de hand gedrukt te heb ben, ging ieder zijns weegs. Frankley voelde zijn bloed koken bij de gedachte aan Katie. Er is iets, dat ik mij niet ver klaren kandacht hij. Zij heeft me ■lecht behandeld, zij heeft mij den te rugweg afgesnedenzij heeft mij niet willen begrijpenmen zou zeggen, dat ze mij opzettelijk zoover gebracht heeft, om mij te dwingen, woorden te zeggen, die haar milshagen zouden. Eensklaps herinnerde hij zich de woorden van May, toen deze hem al- les van zijp teleurstelling verteld had. ..Als zij niet. begrijpen wil, behoeft men niet verder te gaan. Men zou zich opwinden zonder iets te winnen". Dezelfde manier clus bij heide ver brekingen. Zij had niet van John ge houden, zij had evenmin Horace lief gehad, en het had haar nliets gekost cm ze, den een na den ander, op te offeren. Wat waren ze voor haar geweest, die mannen, wier afgod zij geweest was en nog was? Speelgoed, een tijd passering van een jaar. Hoopte zij op die manier het tijdstip te bereiken, door haar voorzien, waarop zij, wan r.eer zij minder jong, minder schoon zou zijn, een andere zol zou gaan spe ïen. een beroemde vrouw zou worden? Horace herinnerde zich. op welken toon zij hem had gezegdIk zal zoo laat mogelijk trouwen En toch heeft ze me liefgehad, üach' de jonge man met wanhoop. Een nieuwe herinnering kwam hem eensklaps voor den geest. John May had dezelfde woorden, met dezelfde overtuiging, onder dezelfde omstan digheden, geuit, en Horace, zeker van zijn dwaling, had hem bespottelijk gevonden. Hij was nu ook bespotte lijk met zijn dwaze overtuiging, Hij barstte in lachen uit, maar die lach loste zich op in een snik. XXX. Ik moet Ella Bright eens gaaut opzoeken, zei Horace den volgenden morgen tot zichzelf. Zij zal mij troos ten Maar eerst zou ik graag wat met May praten. Ik vond hem zoo vreemd. Sindls eenig en tijd had Horace zijn kamer in het hotel verlaten om zijn intrek te nemen in een appartement gelijkvloers, waar hij meer ruimte had voor zijn plannen en bestekken. Hij begaf zich naar het hotel waar May altijd logeerde, waar zij altijd samen gewoond hadden. Mijnheer May was den vorigen avond vertrokken. Waarheen? Hij had het niet gezegd. Had! hij iets voor Frankley achtergelaten? Neen. Harace keerde langzaam terug, 't Was erg vreemd, dat May plotseling vertrok ken was, zooals hij trouwens gekomen was. Had hij d:cn vortigen dag niet gezegd, dat hij verscheidene malen te Boston geweest was, zonder zijn vriend te ontmoeten John geheimzinnig Dat zou nog gekker zijn dan de rest. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2