lationaal Bureau voor YronTren- arbeid. Het Nationaal Bureau van Vrou- larbeids Jacob van der Doelenstr. 6S. 's Graveahage, deelt mede, da/t !gt Jtweede inl/ichtmgsformuli'er om trent „beroep en beroepsopleiding" greed is en wel Ithans in volgorde er aanvragen over „Massage en Jeilgymnastiek" bevattende de oplei- ingsgelegenheden in ons land met andtoiding van eischen, aard, leer- geld, leermiddelen, vooruitzichten, bezoldigingen, organisten, epz., it beroep betreffende, gelijk inder- jjd op het. tuinbouwformuliler ver leid. De groote omvang maaklt opnieuw [rukken onmogelijk, zoodat teger et gewone tarief van 60 ets. gedn- jnde 1 itwee weken het formulier i bruikleen wordt afgestaan. Gemeente-ambtenaren. ;De Utrechtsche afdeeling van den lond van gemeenteambtenaren heeft kloten, dat er eene enquête zal torden ingesteld inzake helt deelne- fen van gemeente-ambftenaren aan een rijkspensioenfonds, zooals dit tor rijksambtenaren geregeld is. Sport en \Vedstrijden Schadevergoeding aan Laga. Naar men verneemt, heeft de reederij je Schie, door wier stoombootje de be- lissing der Varsity op den 25sten Mei L wegens de bekende aanvaring der kgaploeg, niet heeft kunnen plaats heb- kn, aan het bestuur van Laga een scha- fcvergoeding ter hand gesteld. 2. Europa, eig. v. Hoboken v. Hoede kenskerkv 3. Tagus, eig. \Y. Jochems. Tot: f 13.50. Placé f 10.50 en f 16. 5. Knapcnburg-prijs, record-hard draverij. Afstand 2600 meter. Inge schreven 8 paarden, waarvan uitkwa men 5. In t begin Fedora aan het hoofd daarna Quicklime, welke zeer gemak kelijk wint. Uitslag: 1. Quicklime, eig. Ockhorst in 4.16 3/T»; 2. Abdul Ameer, eig.' Schuyl in 4.17 1/5 3. Robert See Steele eig. Jolt de Mol, in 4.17 4/5. Tot.: f8.50. Placé, f8 en f18. Te y 1 mgerbosch-pri j s. Steeplechase. Afstand 3500 meter. Ingeschreven 10 paaixien, waarvan 5 uitkwamen. De horden worden zeer goed genomen bij het groote struikelblok, zijnde de muur, kwam weder een paard met zijn berijder te vallen. Telkens'gebeu- ren daarmede ongelukkenhet was dan ook te wenschen. dat de muur niet meer geplaatst werd. Wienert, die met Lugano viel, is er thans gelukkig vrij goed afgekomen Uitslag1. Cher Amour, eig. W, Jochems berijder Huysen van Kat- tendyke 2. Lough Arrow, eig. Huy sen v. Katteudyke. berijder Lehmfuil: 3. Neris, eig. \Y. Jochems. berijder Kok. Tot.f 7. Place f 13 en f 16.50. kum, Joh. Broek, Antonie Nolet, Walter an Son en Gruitrooy. Wagenaar en Peter van Anroov zullen de uitvoering hunner composities. Fan tasie over een Hollandsch lied en Ballade oor viool met orkest, zelf dirigeeren. Er zijn bij de zeshonderd medewerken den aan dit feest, waarvoor een uitge breide commissie zorg droeg, met den burgemeester van Nijmegen als eere voorzitter: vier dirigenten, een en twin tig solisten, een gemengd koor van 278 personen, een koor van 222 kinderen, jongens en meisjes (in de Cantate van Benoit) en het tot 65 man versterkt Arn- hemsch orkest. Leger en Vloot. Wielernienws. I Voor den Wielenbondistocht naar jwitsierland ondter leiding van den ioofdéonsu) van den ,,A. N. W. B." Ian 29 Juli (tot 14 Augustus a. s. waar- ian wij onlangs melding maakten, lebben zich op 't oogenblik reedJs een ^-tal deelnemers aangemeld. Op ttaandag 14 Juli' sluiten dé inschrij- nngen onherroepelijk. tloempjes van Ylaamschen bodem „Een eenvoudig middel om het uitslib- eren te voorkomen is het volgende: „Daar waar het gladdig is gaat men m de pedalen staan ;het zwaartepunt evindt zich dan veel lager". Uit een artikel in het „Vlaamsch Wiel- jdersblad" knipte „de Kampioen" ook eze gulden woorden: Indien de vergelijking niet te zeer ge- aagd is: men mag van een wielrijder ich geene melkkoei maken! Die uitbui- ng zou onuitstaanbaar zijn en aanlei- ng geven tot hevige en eenparige pro statiën" Paarden. Courses ie Woestduin. Wederom werden de courses, te 'oestduin uitgeschreven door de Ned. arddraverij- en Renvereeniging op ondag 13 Juli, door prachtig weer egunstigd. Evenals altijd was de pkomst van het publiek groot, en, hoe- el er bijna elke week, wedrennen ijn. schijnt deze tak van sport niet auw te vervelen. De courses werden geopend met de umzichtprijs. wedren op de vlakke aan. voor inlandsche paarden. Af- and 1600 meter. Ingeschreven .waren jaarden. waarvan slechts Curacao, erijdei; Speek, en Ducaat, berijder lac Cord uitkwamen. Curacao, die sterk favoriet was eeft ditmaal het vertrouwen, dat het obliek in hem stelde, niet teleurgc eldzijn berijder liet hem niet. zoo- Is de vorige keer Marquet deed. eerst :n baan hard rijden, om daarna voor ;n baantje van 1600 meter aan de iart te verschijnen, Curacao neemt direct de leiding, evolgd door Ducaat. die evenwel tot e laatste borcht vlak bij bleef. Op het latste eind koint Curacao flink los en int met een mooien voorsprong. Uitslag1. Curacao, eig. Bar. reutz, II. Ducaat, eig. Bar. van eemstra. Tot f2.50: f3. II. Berkenrode prijs, vrije handl ap, voor Nederlandsche paarden. Af tand 2000 meter. Ingeschreven 7 aarden, waarvan 5 uitkwamen. Don Quichot, berijder Doeleman, eemt direct de leiding, welke zij be- oudt. Cekwa deed niets dan gallop- eeren, en wilde niet in draf komen, 'ella bleef door het verliezen van een oefijzer achter, zoodat om de prijzen ampten Don Quichot, Vetlok en At- mtic. Don Quichot won gemakkelijk. Vetlok en Atlantic kwamen bijna elijk aan, Atlantic won het met 1/5 doch werd door het galoppeeren edisqualificeerd. s Uitslag1. Don Quichot, eig. Ock- orst. in 3.562/5 2. Vetlok eig. J. Bak er, in 3.57 4/5; 3. Nella, eig. Stal Jan teen in 4.061/5. Tot. f450. Placé f6 en f15.50. 5. Woestduin-prijs. verkoopswedren P de vlakke baan. Afstand 1600 me- Ingeschreven 13 paarden, waar- an 9 uitkwamen. Na vele malen valschen start gaan paarden weg met Zamiella aan den op. Aan de overzijde weet Marquet net Lady Contrary de leiding te krij welke hij behoudt. Dauphiné "aakt meer achter, doch komt later "eer opzettendoor den valschen tart heeft hij te veei geleden en komt tet Revue gelijk aan als 3e. Uitslag1. Lady Contrary, eig. Mar Het2. Zamiella, eig. Bar. v. Heem- iia3. Dauphiné, eig. Mr. John en levue, eig. A. A. v. d. Berg. De winner werd voor f 1550 terug- 'ekocht door den eigenaar. Tot. f7.50. Placé f8.50, f 18.50, f3.50 to f 15.50. 4. Hartekamp-prij/s, wedren op de 'akke baan. Afstand; 2000 meter, to eschreven 11 paarden, waarvan er lechts 4 uitkwamen. Maxim en Europa gaan voorop, och Fidget weet naar voren te ko en neemt de leiding. Maxim fordt door Marquet ingehouden en 'Omt langzaam binnen. Uitslag: 1 Fidget, eig. baron Creutz, Hoornblazers en tamboers. De minister van oorlog heeft be paald: Bij het wapen der infanterie zullen geen militairen meer wordien toegela ten tot eene vrijwillige verbintenis uit sluitend» als hoornblazer. De opleiding tot tamboer zal üntusschen ook voort aan gepaard! gaan aan die tot hoorn blazer. De couiniancTanlteoi der korpsen zijn gerechtigd! ma de daan-oor in aanmer king komendle militairen aan te stellen, hetzij tot tamboer, hetzij 1,ot hoornbla zer naannate de belangen van den diieinst zulks eischen. In beginsel zal worden afgezien van de opleiding van miliciens tot tamboer en zullen daartoe alleen die miliciens wordien bestemd, welke reeds bij hun ne inlijving eene zoodanige mate van geoefend1 heid) op den trom bezitten, dat zij binnen korten tijd/ als tamboer zul len kunnen afexeroeeren. Per bat. zullen van iediere lichting 2 miliciens opgeleidt wordien tot hoorn blazer Bij voorkeur wordt daartoe eene keuze gedaan uit personen, düe bij hunne inlijving reiedls eenige geoefend heid bezitten in het blazen op een ko peren instrument De tamboers en hoornblazers der infanterie wordien naar hunne soldij voortaan gerangschikt in le. 2e en 3e klasse met. eene soldij van onderschei, denlijk f 0.18. f 0.15 en f 0.10 per dag. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Re**cue met .^insprakeui k. Ion -mgezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt ae kopy den inzender met teruggegeven. Aan Jac. Urlus is door den bekenden impresario Grau voor het aanstaand sei zoen een engagement te New-York aan geboden. Urlus moest natuurlijk bedan ken, daar hij aan de opera te Leipzig vast verbonden is. Wetenschap. Noorderlicht. Dezen zomer zullen zeer belang wekkende waarnemingen worden ge daan omtrent helt noorderlicht. De Noorsche natuurkundige Birkeland heeft het plan daartoe gemaakt, vol gens welk het onderzoek aan vier stations in de Noordpool^treken zal plaats hebben. Op IJsland is daar toe op de oostkust de Durafjord ge kozen, waarbeen twee geleerden zich hebben begeven. Op Axel-eland aan de westkust van Spitsbergen, zullen eveneens ttwee zich vestigen. De der de groep is op 5 Juli onder leiding van Birkeland» naar Nova Zembla vertrokken, om het station in te rich ten ip een ruim houten gebouw, dat de Russische schilder Bori&sow aan de Matottschin-straat heeft laten bou wen, toen hij de poolgletschers op 't doek wilde brengen. Daar zullen vier waarnemers dien arbeid verrichten. Birkeland zelf keert dan terug naar de noordkust van Noorwegen, om bij Bosekop op een berg het hoofdlrtati on te vestigen. Daar is 'een ruime grot, die gelegenheid geeft de toestel len te plaaltsen voor waarneming der electrische stroomingen in «arde en lucht. De waarnemingen zullen zich namelijk ook uitstrekken tot magne tische en meteorologische verschijn selen en daartoe heeft Birkeland zich de medewerking verzekerd van meer dan 100 stations, waar gelijktijdig waarnemingen zullen worden gehou- dlen. De magnetische (stations zul len de eledfrische rtroomingen, de meteorologische de cirruswolken na gaan. Aldus hoopjt Birkeland vol doende bouwstoffen (te verzamelen om het verband van het noorderlicht met. andere verschijnselen in den dampkring en op aartde na tte spo ren. Geachte Redactie! Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. In het verslag der open bare vergadering, gehouden door de sla gersgezellen-vereeni ging „Ons Belang", voorkomende in uw nummer van Zater dag 12 Juli, trof het mij, dat volgens dit verslag de heer P. H. Hartel op die ver gadering heeft beweerd, dat de slagers gezellen reeds 8 maanden Zondagsrust genieten en zij voor een groot gedeelte deze vrije dagen als dronkenmansdagen beschouwen. Dit nu is, wat 8 maanden Zondagsrust betreft, niet waar. De gezel len te Haarlem hebben nooit langer dan 5 maanden Zondagsrust genoten, met uitzondering o. a. van het personeel van genoemden heer Hartel, daar juist deze patroon een der weinigen is, die het ver krijgen van Zondagsrust voor de gezel len het meest tegenwerkt, door zijn per soneel Zondags in den winkel geregeld aan het werk te houden. Wat betreft de bewering van den heer Hartel, als zouden de slagersgezellen hun Zondag maken tot een dronkenmansdag, geachte redactie, ik ben zelf slagersgezel, en wil volstrekt niet beweren, dat alle slagersgezellen geheel-onthouders zijn, wat trouwens ook met de patroons even min het geval is, doch om, zooals de heer Hartel op die vergadering deed, het voor- te stellen alsof het gros der slagersgezel len eigenlijk geen Zondagsrust verdient, omdat als zij vrij zijn, zij er toch een dronkenmansdag v<rn maken, dat ver klaar ik openlijk voor laster en beleedi- ging, den slagersgezellen aangedaan, waartegen ik wensch te protesteeren. Ik hoop dan ook, dat de heer Hartel zal erkennen, zijn mond te hebben voorbijge praat en in het vervolg zich zal onthou den van het bekladden der gezellen, van menschen niets beter, maar ook niets slechter dan anderen Ook spreek ik den wensch uit, dat de heer Harte] nu zal toonen te willen samenwerken met de heeren patroons, tot het verkrijgen van Zondagsrust voor de slagersgezellen Uw, geachte redactie, dankend voor de opname. EEN SLAGERSGEZEL. Vervolg Stadsnieuws. Letteren en Kunst. Verschenen is de Feestgids voor het Nijmeegsch muziekfeest, ter gelegenheid van de 27e alg. vergadering der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging. Hieruit zien we, dat ook door de kapel der Grenadiers en Jagers, Donderdag 17 dezer, ter opening der festiviteiten eenige composities van Nederlanders zullen wor den ten gehoore gebracht, namelijk een Concert-marsch van Dan. de Lange, een Concert-ouverture van R. Hol, een Au bade van N. A. Bouwman, een fragment uit Wagenaar's Doge van Venetië, een Rêverie van H .Bouman en een Fantasie van C. Coenen. Het voornaamste uit het programma der overige dagen Is reeds door ons me degedeeld. In M. J. Bouman's Meilief zul len zingen: Gerard Zalsman, H. J. Veld kamp, mevrouw en Jos. Thijs sen, Irma Lozin, mevT. Broek—Landré, Orelio, me juffrouw Kramers en Marie van Bee- Gis'teren hieldi-en de gym- naist'iékj- em schenvereenigingen „de Bataaf" en „Oefening staalt spieren" gezamenlijk een wandeltocht in 't Gooi. Om zeven uur vertrok men van het oefeningslokaal onder leiding van den directeur, den heer W. van den Einde. Per spoor reifede men. nu tolt Hilversum. Hier aangekomen, marcheerde men in de richting van Maartensdijk tot. aan helt hotel „de Zwaluwbefgf' alwaar eenSgen tijd vertoefd werd. Vandaar werd koers gezeft naar de ..Lage Vuurschte". Hier werden de talrijke bosschen bezichtigd en te vens de voormalige kluis. Nu ging het naar Soestdijk. van waar men na eenigen tijd weder ver trok. Men vertoefde nog eenigen tijd in Hi 1 vertuin. Daarna vertrok men:. Om half acht keerden de gymnas ten in Haarlem weder. De onderafd. der veree- niging „Ha arlem!' s N oor deirkw ar- 't-ied" Neutrale gemengde Zang- en Tooneelvereeniging, h^eft. tot haar directeur benoemd den heer W. D. Grootendorrt, Palastrina-koor. Wij wijzen nog eens op het concert dat het Pales- Itïrinarkoor, Dinsdag-avond in de Groote Kerk zal geven, en waarvan de netto-opbrengst besltemd zal wor den voor die onvermogende borfetlij- ders in het sanatorium Hellendoom en van het Koningin Emmafonds. Speciale aanbeveling om dit con cert te gaan bijwonen, zal wel over bodig zijn. De stri jd in de Bouwvakken Haarlem. 12 Juli 1902. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed onderstaande regelen te plaatsen naar aanleiding van een stukje geplaatst in het vorig nummer, onderteekend door de heeren W. Koppen en G. v. Dijk, namens de afd. Haarlem van den Ned. Stuc. Bond. Waar genoemde heeren zich zoozeer verbazen over het feit, dat de firma Brug- gemann en Martens een stukje plaatsten en n i e t de Ver. van Haarl. Stuc.-pa- troons, willen wij verklaren, dat wij als vereeniging besloten hadden, op even tueel geschrijf der gezellen, niet meer te antwoorden, om reden, dat zij in hun ne antwoorden op verschillend geschrijf van onzen kant, steeds om de zaak heen- draaiden en het met de waarheid zoo nauw niet namen, In de eerste plaats om deze reden, en in de tweede plaats, omdat in de be ruchte circulaire, alleen (op één per soon na) werklieden van genoemde fir ma aangevallen werden, zijn de heeren Martens er toe overgegaan persoonlijk daartegen op te komen, wat zij dan ook zonder voorkennis der vereeniging heb ben gedaan. Vervolgens wijzen zij er op, dat, om een juist overzicht le krijgen van hetgeen ge middeld verdiend wordt, men minstens het verdiende gedurende een jaar moet nemen, aangezien volgens hen door de heeren Martens, alleen het verdiende loon gedurende den zgn. drukken tijd ge noemd werd. Welnu, wij willen volgaar ne het verdiende gedurende een jaar ne men. Om nu van ieder onzer leden een staat te maken met de namen der werk lieden en het door hen verdiende loon gedurende een jaar, zou te veel plaats ruimte vergen, maar wij kunnen volstaan met de verklaring, dat, zelfs bij mid delmatige stucadoors, een jaarloon van negenhonderd of duizend gulden lang geen zeldzaamheid is. Zoo het hun soms mocht lusten te beweren, dat dit onwaar is. zullen wij ze namen noe men. Waarheid is dan ook, dat de meeste gezellen reeds lang berouw hebben, dat zij tot staking zijn overgegaan, en zoo zij niet te zeer bevreesd waren, voor het fanatisme diergenen, welke de oorzaak der staking zijn, reeds lang weer den ar beid zouden hebben hervat, en indien zij goed begrepen, dat zij slechts een werk tuig zijn in de handen van hen, welke door persoonlijken haat en afgunst ver blind zijn. zouden zij ook niet langer doelloos den tijd laten voorbijgaan maar onmiddellijk den arbeid aanvam gen. Namens de Ver. van Haarl. Stuc.- Patroons, J. H. MARTEN'S. Vqorz. H. DOING, Secretaris. ee? - UUr van onseveer 4 weken is de strijd m de bouwvakken Zater dag-middag geëindigd en werd heden Maandag op de verschillende werken de arbeid1 hervat. Tot i-echt begrip van de zaak zij ge meld, dat Woensdag 1.1. door de z.g. goedgezinde werklieden (metselaars en opperlieden) reeds hier en daar de ar beid hervat was op de bemiddelings voorstellen. die in de patroonsverga. dermgen zijn aangenomen. Van deze voorstellen wilden de op perlieden en metselaars, die in het gebouw ^t. Bavo, onder leiding van het Regelingscomité vergaderden, in den beginne niets weten, doch nadat Zaterdagmorgen, zooais wij reeds me dedeelden, een vergadering van de besturen van den Aannemersbond, afd. Haarlem, en van den Opperlieden- en Metselaarsbond had plaats gehad, waarin den werklieden was medege deeld, dat op dit oogenblik het werk alleen onder de bovengenoemde be middelingsvoorstellen kon worden her vat. en dat, wanneer zulks door de Werklieden gewenscht werd, deze voorwaarden in den winter van beide zijden nader kunnen worden overwo gen werd Zaterdag door de afd. Haar lem van de metselaars- en opperlieden- vereeniging in hunne vergadex-ing van 2 uur 's middags besloten dat Maan dag e.k. het werk door alle metselaars en opperlieden op de genoemde voor waarden zal worden hervat. Den patroons wordt daarbij door de werklieden verzochlt, dat deze zooveel mogelijk al hunne vroegere werklieden weder in dienst zullen ne men. De afd. Haarlem van den Nedl Aan nemersbond heeft op zich genomen dit verzoek bij de patroons Jte onder steunen. En dit is dan ook geschied Maar niettegenstaande dit veraoek, uitgaande van den Aannemersbond, hebben enkele pa/troons hedenmor gen eenigen van hun oude personeel niet teruggenomen; zoodafc op he den nog een 40-tal opperlieden en metselaars buiten werk liepen, die hierover geenszims waren geöticht. en een tweede conflict daardoor wel eens niet tot de onmogelijkheden zou kunnen behooren. Aan enkele palrroons hebben wij de redenen gevraagd van het niet te rugnemen van een gedeelte van hun personeel en zij antwoordden dat hun plaatsen reeds ingenomen waren door anderen, direct na opheffing der ■uitsluiting en ten (twëede, dat. enkele werken, die zij vóór de uit sluiting hadlden, gedurende- dien tijd door schoorsteenvegers of ande ren waren afgemaakt, zoodat zij thans niet. meer werk hadden, dan voor helt. aantal, thans door hen in dienst genomen. Fetiteflijk geheel afgescheiden van deze opperliedten- /en metsel a ar sr quaestie moet de sjtucadoors-staking beschouwd worden. Deze duurt nog steeds voort. Doch naar hdt zich laat aanzien, zal ook hieraan spoedig een einde komen. Hedenavond zullen n.l. de patroons vergaderejn. mlet de Kamer van Ar beid voor de Metaal- en Houtbewer king. als bemiddelaarster, en mett het bestuur van de Stucadoorsgezel- len. Wellicht dajt deze zaak dan tot eene goede oplossing komt. II de plaats ruimen voor Robert See Steele na 5 keer over rijden. Alzoo moest de beslissing gereden wor den tusschen Robert See Steele en Dawn. light, die schitterend werd gewonnen door Robert See Steele, die aldus de eer ste prijs met zich voerde en Dawnlight de tweede Te ruim 1 uur waren den courses afge- loopen, waarna het aantal aanwezigen sterk was aangegroeid, om van de di verse grappige springcourses te genie ten, die om 2 uur een aanvang namen. Kermi s-in sc hrij vingen. He den morgen werden de kleinere staan plaatsen verpacht. Bij die inschrijvers waren weder tal van bekenden als Stu- vé. Van Oyen, Wesselingh etc. Beur telings werd! afgeroepen voor een nou- gatkraam. voor een wafelkraam poffertjeskraam galanteriekraam haksalon palingstalletje zuurwa- gen schiettent gebakkraam koekkraam enz. enz. enz. wordt inge schreven voor zooveel en zooveel de vierk. M. Uit de lijsft, die ons werd opgedischt kon men nagaan, dat er weer heel wat te smullen zal zijn op de a.s. kermis. Gemengd Nieuws. American style. Het is dezer dagen gebeurd te Niz- za. Twee heeren spreken met elkaar in het Engelsch. De een is een Franschman, die een hartstochtelijk automobilist is. De andere is de heer Schwab, directeur van den Ame- rikaanschen staaltrust, in welke be trekking hij een millioen dollars per jaar verdient. Schwab heeft het woord: Een interessante machine, de automobiel. Zeer interessant. Wat kost deze? (Hij wijst op de automobiel van dien ander, die voor h»t trottoir staat). 60.000 francs. Wilt u ze verkoopen? Jawel. All right! Hebt u er nog één? Ja. Wat kost die? 60.000 francs. Wilt u ze verkoopen? Goed. All right! Hier denkt Schwab even na en zegt: Ik heb nog nooit gestuurd en heb dus een chauffeur noodig. Dien kan ik u niet verkoopen. Maar daar ik er twee heb, zoo zal ik dezen vragen, of hij bij u in dienst wil treden. Als 't u blieft. De Franschman gaat naar zijn chauffeur, die möt cbe hand op de stuurstang zfifc te wachten. Hij legt hem de zaak uit; de chauffeur stemt toe. AU rightf Wilt u misschien een tochtje maken om de machine te probeeren? vraagt de Franschman. Heel graag. Zeg alsjeblieft te gen den chauffeur1, dat hij maakt, dat hij over een uur voor mijn hotel Is. Een uur later stond de aultomobiel voor het hotel en de chauffeur, die geen Engelsch kent, zat er over na te denken, hoe hij het zou aanleggen met zijn nieuwen meester, die geen Fransch verstaat. Op hetzelfde ologesnblik kwam Schwab uit het hotel met een klein valies in de hand. Hij stijgtt. in, gaat rustig zitten en zegt twee woorden, die hij blijkbaar van buiten heeft geleerd: Weenen, Oostenrijk. Go! De chauffeur was er een van goe de opvoeding. Hij toont zich niét ver baasd. laat het rijtuig keeren en de auto is op weg naar Weenen. En daar zij. zoo noodig, 80 K.M. per uur maakt, moeten de reizigers reeds zijn aangekomen. goedSe voorbeeld zullen volgen vaa den Minister van BinnenL Zaken, die de hoofden van de onder zijn de partement resfsorteerende takken i'an dienst heeft uitgenoodigd zooveel mogelijk bij leverantiën de voorkeur te geven aan binnenlandsch fabri kaat. Voor kennisgeving werd aangeno men de mededeeling, datj Directeu ren voorstellen tolt wijziging der Hin derwet nog in overweging hebben. De heeren Van Beuningen em Mr. Joh. Enschedé, benoemd itofc Direc teuren, namen die benoeming aan. Da algemeene vergadering vferkoos daarop tot Directeur nog eten heer Dr. H. IJssel de Schepper van Gou da, die eveneens de benoeming aan vaardde en tot voorzitter den heer Jhr. Ch. F. van de Poll te Haarlem, die met een korte rede zich bereid verklaarde deze functie te aanvaar den* Daarna richtte de ondervoorritU» de heer AL vaa Hoeeoxn, zich tot dra nu afgetreden president, den heer J. F. W. Conrad. In welgekozen be woordingen bracht hij dezen hulde voor het vele, dat door hem voorde Maatschappij ik verrfcht en bood hem fen slotte de gouden medaille der Maatscb. aan met het opschrift: „Aan J. F. W. Conrad, 15 maal voor zftter der Maatschappij" Tevens werd de heer Conrad benoemd tot lid van verdienste. De heer C. Dyteerinck. sprekende namens de leden, verzocht den heer Conrad zich beschikbaar fce stellen voor het maken van zijn portret in olieverf door den schilder Haverman welk portrefc de leden der Maatsch. hem daarna wenschen aan te bie den. Deze redevoeringen werden m»t applaus begroet, De heer Conrad danMe allen hartelijk, een photo- graaf nam een photo van de verga dering, waarin thans ook de dochter des heeren Conrad) met Itwee andere dames aanwezig was, en nadat de vergadering op voorstel van den heer Otto Stork had geroepen: „leve het lid van verdienste Conrad!" ging men uiteen. Velschillende stich|fnngen van het dep. Utrecht werden bezocht. Hét of ficieel diner werd o.a^ bijgewoond door den Minister van Koloniën .ui den Burgemeester van Utrecht, Private Courses te Woestdoin. Heden morgen hadden de liefheb bers der paardensport een buiten kansje. Begunstigd door prachtig weer gingen velen naar de prachtig in gerichte baan. Te ongeveer 11 uur ringen de harddraverijen op de korte baan 400 M. aan. Prijzen 250 en f 100. Voor deze dra verij waren ingeschreven 16 paarden, nl. Sador II I-tebertine, Abdul Ameer. Clerimond. Robert See Steele, Quick lime. Wilhelm III, Spofford, A. Moun-' taineer. Dawnlight, Polkan. Justine, Isabella, Bellwood, Moquette, George 11 14 verschenen slechts aan den start. Polkan en George H. hadden zi'ch namelijk teruggetrokken. Twee aani twee werd' telkens gere den. Een zeer spannende rit was te zien tusschen Sador II en Egbertine, na drie maal rijdtens, wist Sador II deze coup te wninen. De beslissing moest vallen tusschen Sador II, Bellwood, Robert See Steele, Dawnlight. Bellwood moest het afleggen tegen Dawnligt, die prachtig werd gere den door Koster Jr Evenzoo moest Sador Een pretje. W oen/sdagavond is een der centrale bureaux van de National Telephone Company door brand verwoest. Niet minder dan 3000 aangeslotenen is hier door nu het zwijgen opgelegd. Daar de apparaten, waarmee de aansluiting geschiedt, ook vernield zijn. en deze uiterst gecompliceerd zijn. zal het ge- ruimen tijd duren voor de dienst we der normaal is. Alleen de vernietiging van die toestellen beteekent reeds een schade van tusschen de f240 000 en f360.000; overigens is veel telefoon draad enz. verloren gegaan. Men is druk bezig aan de inrichting van een hulpbureau. Arme schildwacht. Dezer dagen is aan het liek van het Buckingham Palace het bord, waarop de bulletins over de ziekte des konings werden aangeplakt, waarschijnlijk door een kleptomaan of een curiosilei- tenverzamelaar gestolen met bulletin en al. Het ergste is de zaak voor den schildwacht, die dienst had. toen het feit plaats greep. Hij moet wegens nalatigheid in zijn plichtsvervulling voor den krijgsraad komen. Vervolg Nieuwstijdingen. Nijverheid. Men schrijft ons uit Utrecht: De Algem. Vergadering der Maalts. ter bev van. van Nijverheid keurde het subsidie van 500 voor het te stichten Bureau veter handielsinfor matiën, goed. Het dep. Groningen (trok zijn voor stel in tot verin indering 'der subsi- dieën aan de Haatrlemsche Musea, zoodat deze weder voor den (tijd van vijf jaar zijn verleend.. Daarna werd met applaus aange nomen het voorstel van Directeuren, om den wensch. uit te drukken dat besturen van gewest en gemeente het Burgerliike Stand. C Bevallen: 11 Juli. J. E. M. Homing— Dobbe d. 12. H. M. van Heerdenv. Ee, d. 12. A. ter Haak—Volger z. J. Stringer— v. Zweden z. C. C. G. Gerritsen—Kelder man. d. J. van Waarde—Meinster. d. A. Donkerlov. d. Vaart d. J. Westhofvan Zoomeren d. 13. B. Meijer—Rijs, d. H. A. Vessies—Ebbing d. C. truTs^-^ömësM. 14. M. van der Kortde Kort d. 12. M. A. Ha- gebout^—Farber d. Overleden: 12 Juli. C. D. P. Klijn, 81 jaar, Ostadestr.; C. Windt, 2 j. z. Jacobstr.; 11. M. H. de Wilde, 19 j. Astertltr.; 13. A. B. Wellinga, 57 j„' Gasthuisvest; 12 LI C. M. Orval, 8 m., d„ L. Vlamingstr.; M. A. van Eek, 5 j., d.: Z. B. Spaarne. 13. E. van Leen, 7 j„ d., W. Heerensltr. Stoom vaartberich ten. Het stoomschip Ardjoeno. van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Juli des ochtends Wight en wordt den 13den des ochtends vroeg te Rotterdam ver wacht. Het stoomschip Lawoe vertrok 12 Juli van Rotterdam naar Java. liet stoomschip Kediri, van Java n. Rotterdam, vertrok 11 Juli van Mar- seillo. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Juli Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Bataria naar Amsterdam, vertrok 11 Juli van Padang. liet stoomschip Prinses Amalia. van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Juli te Padang. liet stoomschip Memnon vertrok 9 Juli van Padang naar Amsterdam. Overzicht kjjectenhandel. In de afgeloopen week was voor de meeste afdeeliagen der beurs een kalme stemming te constateeren. Turksche fondsen genoten eenige be langstelling met het oog op de conver sieplannen en vonden zoowel de obli- gatiën C. en D. als de loten goede koo- pers tot eenigszins verhoogden prijs. De kansen op het tot stand komen van de financieele plannen worden gunstig be oordeeld en laten de tegenwoordige prij zen nog wel ruimte tot verdere verbete ring over, indien althans de gebruikelij ke langzame Turksche wijze van zaken doen niet te veel belemmeringen geeft. Volgens gerucht zou Rothschild met de uitvoering der conversie worden belast en acht men dit, indien dit bevestigd wordt, een gunstig teeken voor het wel slagen. De overige staatsfondsen onderscheid den zich door een vaste houding zonder tot veel bijzondere opmerkingen aanlei ding te geven. De Maxwell-waarden waren tot op gaande prijzen goed gevraagd. Amerikaansche sporen weinig veran derd met beperkten omzet. Steel-waarden ten slotte iets beter. Met uitzondering van aandeelen Per- lak, moesten de meeste petroleumwaar- den een deel van hun jongste winst prijs geven. Tabakswaarden besluiten de week in vrij goede stemming. Prolongatie 3 1/2—4 Marktnieuws. Haarlem. 14 Juli 1902. Op de heden gehouden graan- en zaad- markt wa? geen aanvoer.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3