had een vrij grooi aantal leerlingen ge legenheid van de door hen gemaakte vor deringen blijk te geven. Als gewoonlijk waren ook thans de pia nisten het sterkst en globaal genomen ook het best vertegenwoordigd. Zeer goed pianospel gaven o. a. de dames O. Sterk, M. Savrij en H. Jansen. Onder de drie optredende violisten on derscheidde zich zeer gunstig (ook wat qualiteit van instrument betreft) mej. A. Robert, die in Svendsen's Romance goe de eigenschappen van techniek en muzi kaliteit ontwikkelde. Ook de solo-zangklasse liet zich niet onbetuigd. Van de drie leerlingen die haar vertegenwoordigden spande mej. H. Scholten, met hare liederen van Wagner, Strauss en Saint-Saëns, de kroon. Maar ook de dames M. van WijngaeTdt en N. Figée gaven veel verdienstelijks en moois De stemmingsvolle „Avond-Cantate" van C. v. Rennes, door de vrouwenkoor klasse frisch en kleurig voorgedragen, besloot dezen niet onbelangrijken avond waarvan het vlotte verloop, door zoo veel toehoorders als de bovenzaal der Vereeniging maar kon bergen, met blijk bare belangstelling werd gevolgd. PHILIP LOOTS. 20e Muziekuitvoering, op Woensdag 16 Juli ,des avonds te 8 uur, door het Haarl. Muziekkorps. Dir.: luit.- kapelm. C. P. W. Kriens. 1. Marche de l'opérette „N'anon", van Genée. 2. Ouverture „Mireille" van Gounod. 3. „Les Patineurs", Valse, van Wald- teufel. 4. Fantaisie de l'opérette „Le Grand Mogol", van Audran 5. Ouverture „Leichte Cavallerie", van Suppé. 6. „An der schónen blauen Donau", Walzer, van Strauss. 7. „Liebeszauber", Mazurka, Strauss. 8. Fantaisie „La Grande-Duchesse de Gérolstein", van Offenbach. Wij maken onze lezers attent op de aardige gelegenheid, die het café „De Kikkert" in deze zomerdagen biedt om zich te verpoozen en te vermaken. zijn aanwezigheid in de zaal, waar de Communi/stteaibond vergaderde, kunnen opmerken. diait de heer Van der Zwaag en juffr. Roosje Vos nieit waren gekomen om hun toegezegde rede te houden en ook had hij kunnen zien, dat het woordje ,,grooft" in zijn bericht misplaatst was, want de zaal was amper half vol. De correspondent van het Nieuws doet gelijk de vogelen, hij zweeft door die luchten, pikt na afloop het kruim uit den journalistieke® disch en brengt düt klapwiekend naar het Nieuws. Tevreden rust het vogelje dan in zijn nestje, om zonder te grootte ver moeienis te wachten, wanneer ande ren weer vóór ,,le petit oiseau" heb ben gemaal tij li- Gisteren morgen omstre eks zeven uur ontstond bij zekeren A. Vring, wonende Teileflstraat, een bin nenbrand. doordat een der huisgenoo- ten het brandend petroleumstel van de tafel sleepte. V. had juist de deur dicht getrokken, en was eenige schre den verwijderd, toen hij hulpgeroep hoorde; hij snelde <.oe en slaagde er in, den brand1 spoedig te blusschen. HedenzijnalhierdoorD. Wijk. huizen, wonende Jacobijnestraat no. 22, de eerste Westlandsche druiven aan de groentenmarkt gebracht. Tot agent van politie der tweede klasse te Dordrecht is benoemd J. Koster, agent van politie 4e klasse alhier. De Haarlem se he Konijnen club is voornemens een onderlinge ten toonstelling te houden op 10 en 11 Aug. Heden morgen omstre eks half elf as op helt Spaarne nabij de Korte Veerstraat een wagen beladen met hooi in elkander gezakt midden op de rails der electrische tram. De geheele vracht was verspreid over den weg, zoodait de electr. tram hier door weder eenig oponthoud hadl Heden morgen werd door de Genie alhier aanbesteed: Bestek no. 213: het maken van een inundatieduiker in dfei inundajf.iekee- ring bewesten het fort bij Veldhuis in de stelling van Amsterdam. Ram. f 10.000. Onder het beheer der genie te Haarlem. Ingekomen waren 9 biljetten. Laagslte inschrijver bleek te zijn de heer A. v. d. Heijden Az. te Har dingsveld voor f 10.283. Zondag ochtend werd door J. L., die bij Schalkwijk in het Spaarne aan het vissclien was, een schildpad gevangen. Het dier ,was nog in leven. Zonderlinge Journalistiek. Wij lezen in de Nieuwe Haarl. Ct.: Een correspondent, die meer weet dan in eene vergadering plaatsheeft een arglistige, vinden wij in dien van het Nieuws van dien Dag. Deze berichtgever meldjt het volgende: ,,Te Haarlem is Zondagmiddag vanwege den Communistenbond een groote, openbare vergadering gehou den, in de „Vereeniging", waarop de he eren G. van der Zwaag, P. M. Wink en Roosje Vos spraken over socialisme en vakorganisatie. Eenige zangvsree.nigimgen en een muziek korps uit Zaandam lieten zich daar bij hooren." Deze correspondent van het Nieuws heeft blijkbaar de voorkeur gegeven aan het heerlijke zomerweer, boven de atmosfeer eener zaal, hij had bij De Situcadoors staking. De sltucadoorfegezellen ontvingen heden van de Kamer van Arbeid! voor de Hout- en metaalbewerking, wier bemiddeling door hen was ingeroe pen, het navolgende schrijven: In antwoord op uw verzoek om tusschenkomst van den 9en Juli heb ben wij naar aanleiding van de ver gadering gehouden met de heer en Martens, Doing en Hienkeus, leden van helt bestuur der afd. Haarlem van den Stuc. Patroons Bond de eer U tej melden, dat deze vereeniging de bemiddeling van onze Kamer niet aanvaard/1, omdat zij niet dieskun- dig in het vak genoemd wordt, doch dat wij erin geslaagd zijn de pa- troo nsver eeniging te bewegen tot eene conferentie mett uwe vereeni ging onder een onpartijdigen voor zitter als hoedanig onze voorzitter- de heer P. Goedkoop Dz. is aangewe zen. Door den secretaris der pa- troons-vereeniging zal uw bestuur uitgenooijfigd' worden, heden Dins dag, te 4 uur in de Stads-Doelen aanwezig te zijn. Eene gelijkluidende uitnoodiging is van de zijde d'er paltroons ontvan gen. Deze conferentie heeft nu heden middag plaaits. 't Is te hope/n, dat men tot eene goede oplossing komlt. on het strand te doen venten met goe- mr. F. Bèelaerts van Blokland, aan diens deren in genoemd huis vervaardigt). j bureau 3 Binnenhof te 's-Gravenhage, I hun antwoord te doen toekomen of eene 11,aas zim alhier aanwezig.2172 bad-i d„pliCa»UiJst aan tc vragen. vorige jaar'811 tot kunnen geraken heeft de Staatscommis sie tevens bepaald, dat op de aanvragen om schadevergoeding van hen, wier ant woord op 1 Augustus a.s. nog niet mocht zijn ingekomen, zal worden beschikt overeenkomstig de gegevens welke haar van elders ten dienste staan. Bii B. en W. is ter goedkeuring in gediend een bouwplan voor een dub bel heerenhuis aan de Haltestraat voor rekening van den heer P. Varekamp. De liameskapei ..het Moselblümcheu" dat ©enigen tfjd alhier in de Passage concerten heeft 'gegeven, gaat vertrek ken en wordt, vervangen door het Am- sterdamsch Instrumentaal Opera- en Operetten-ensemble, dat tot 1 Aug. da-' gelijks in die Passage concerten zal ge ven. Velsen. Door de werken aan dien spoorweg in verband met die nieuw te maken brug- over het Noordzeekanaal was om legging van den straatweg naar IJmui- den noodzakelijk. Gisteren. Maandag, is dieze nieuwe weg in gebruik geno men. Hij loont tusschen het oudé sta tion en de villa van dien heer Vende- loo door naar het Kanaal, verder langs dat kanaal en kruist op den hoek van die Heide den spoorweg en komt dan weer op de gewone straat uit. Maandagmddd'ag is te IJmuiden aan 't strand aangespoeld' bat lijk van «en onbekend mansoer soon, die in verre staat van ontbinding verkeerde, ■spoedig alhier begraven. Hij had een roodbaaien onderbroek aan. een id hemd. nieuwe blauwe kousen, 2 bonte gestreepte overhemden, gewone ge streepte broek en een rouw-zakdoek. een ledige pqrtemopnaié en 2 sleutels in den z'ak. Uit de Omstreken. Benuebroek. Da Christelijke Zang vereeuwiging „Bennebroek" maakt op 23 Juli a.s. een uitstapje per stoomboot naar 't eiland Harken, vergezeld van het chrigteilijk muziekcorps „Kunfct na Arbeid" van Haarlem. Daar nog vele plaatsen op het vaiarjtiuig beschik baar zijn, kunnen zij, die hoewel buiten de vereeniging staande, toch het reisje willen meemaken, daar voor kaarten a 1 bekomen ten hui ze van A. Noort alhier. Nu het duidelijk is gebleken, dat er voor den heer Hr. J. B. D. Zubli, den nieuwen burgemeester der ge meente, geen goedé woning te ver krijgen is, noch op redelijke condi tiën een perceel bouwgrond te erlan gen, zal Z.Ed. Achtb. aan H.H. de Koningin moeten verzoeken, om bui ten de gemeente te mogen wonen. De leerlingen van de vier hoogste klassen der gemeenteschool hebben weer een prettigen dag in het vooruit zicht. Zij gaan n.l. Vrijdag 18 .Tuli als van ouds voor rekening der fami lie Willink naar Zandvoort, om daar wat van de zeelucht te profiteeren en in „Ons Huis" getracteerd te worden. Hillegom. Alhier is tot gemeente-veldwachter be noemd A. Kwantus, thans rijksveldwach ter te Amersfoort. De opbrengst van de collecte van den gewapenden dienst alhier, bedraagt 28.09'. De leerling J. Guldemond der O. L. school alhier, slaagde Zaterdag voor het toelatingsexamen der H. B. School te Haarlem. Zandvoort. Door B. en W. is aan die directrice van het Reddingshuis van het Leger d'es Heils te Watergraafsmeer, vergun ning verleend' tot wederopzeggens toe Beverwijk. Jongenheer L. Strickvan Linschoten alhier, slaagde zoowel voor het toela tingsexamen der H. B. S. als voor het Gymnasium, te Haarlem. De Raad dezet gemeente zal weder om vergaderen op Vrijdag 18 dezer, 's morgens te 9 3/4 uur. Op Woensdag 16 Juli a.s. te 1 1/2 uur zal door den heer H. W. Wiche- rink worden aanbesteed in café ..de Zon" aldaar het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Breestraat naast he't Raadhuis. Architect is de heer G. J. Roozee alhier. Binnenland. Hofberichten. Uit Baarn wordt gemeld, dat de Ko ningin en de Prins het voornemen heb ben, eenigen tijd op Soestdijk te komen doorbrengen, zoo mogelijk reeds met den verjaardag van de Koningin-Moeder. Het verblijf van de Koningin te Schaum- burg, dat tot 19 Juli a.s. zal duren, heeft op H .M.'s gezondheid een zeer gunstigen invloed gehad. De inachtneming van de noodige voorzichtigheid blijft echter nog gewenscht. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het buitengewoon eere lidmaatschap der Maatschappij van de Nederlandsche Letterkunde te Leiden, en het eere-lidmaatschap, tevens eere-voor- zitterschap van de Kon. Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniglng. De Prins der Nederlanden heeft het beschermheerschap aanvaard van de Ne derlandsche Maatschappij ter bevorde- •ing van Nijverheid te Haarlem en van het Nederlandseh Gymnastiek-Verbond te Amsterdam. Jlir. Mr. Rethaan Macaré. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré. een der gedelegeerden van Nederland bij die internationale conferentie tot het heramen van maatregelen ter bestrij ding van den z.g. handel in blanke slavinnen, is naar Parijs vertrokken. Schadevergoeding Zuid-Afrika. In het laatst van April 1.1. werd ioör de Staatscommissie voor de Z.-Afr. schadevergoedingen aan ieder der be langhebbenden eene vragenlijst ter be antwoording toegezonden met verzoek die binnen acht dagen terug te zenden. Bij aankondiging in de Staats-Courant werden toen tevens alle die in de termen vielen en wegens onbekend adres geen vragenlijst ontvingen, uitgenoodigd er bij den secfetaris der staatscommissie eene aan te vragen. Blijkens eene aankondiging in de „St.- Ct." is een groot aantal personen in ge breke gebleven de lijst beantwoord terug te zenden en gaven zij evenmin te ken nen de lijst niet ontvangen te hebben. Deze personen worden dringend uitge noodigd alsnog aan den secretaris jhr. Geknipt. Te 's-Gravenhage werd Maandagmor gen per trein van Middelburg binnenge bracht door 5 veldwachters de man, die, na tot 4 jaar veroordeeld te zijn, aan de handen der veldwachters wist te ont snappen en zich een paar weken schuil te houden. Een welkoni l aan de „Evertsen l" Men zendt aan het Hdbl. de volgen de dichtregelen van Julius de Geij- ter, uit t© spreken door mevrouw Dili#—Beersmans, voor de beman ning van het oorlogsschip „Evertsen in den Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen: Weer kwam een zeekasteel de Schelde opgedreven. Met schaitten koopwaar? Neen! met Vrienden was 't bevracht, 't Heeft meer dan vrienden nog, 't heeft Broeders aangebracht. Daarom wordt Welkom! hier, wordt Welkom! aangeheven; Daarom u door mijn mond een zusterkus gegeven; Daarom die kleuren saam, en daarom zoo gevlagd. Tot Broeders, ja, heeft ons Natuur geschapen; Wij hebben ééne kunst, wij spreken ééne taal; Wij hebben één gevoel; en, dreef men ons te wapen, Op grond waar ijzer groeit, en ijzer wordt tot staal. Daar stonden helden op als onlangs in Transvaal! Maar neen! geen krijg. Hier welvaart, kunst en vrede; Veel Rembrandts nog- voor t Noord. veel Rubensen voor 't Zuid; Dat menig Maerlant nog ontspruit, En menig Vondel mede. Twee Vorsten hand in hand, twee Volken zij aan zij. Zoo trotscli als vrij. Dat is de weïisch van U, en dat ook wenschen wij. Wij zien nog steeds een Vrouw met koener moed dan helden, Zij rees voor Kruger op, en zei wat niemand' dorst: ,,Zoo Hij getroffen wordt, zult gij het duur ontgelden; Ik ben zijn schild, slaat mij uw zwaarden in de borst. Daarop een Welkom! nog en weer een zusterkus, En vlaggen weer aldus. D'eze dichtregelen zullen worden uitgesproken in de gala-voorstelling in den Nederlandschen Schouwburg op Woensdag 16 dezer, welke zal be staan uit: ,,'t Scheepje", dioor Jac. de Vos; „Een onweer'door H. Melis; „Welkomstgroet'gedicht door Raf. Verhulst; (apotheose). De bevelhebber officieren en man schappen van de „Evertsen', bene vens de overheden, zijn ter bijwoning uitgenoodigd door AntwerpfemTs ste delijk bestuur. Een jubilé. Het is dertig jaren geleden dat op initiatief van den beer P. Bek- ker, toenmaals Stadsdansmeeslter te Groningen, de (eerste vergadering werd gehouden van de Nederlandsche dans-onderwijzers Vereniging. Uit alle oorden des lands zijn danson- derwijzers lid. Men kan alleen lid worden op de volgende voorwaarden: Nadat vooraf een nauwkeurig onder zoek is ingesteld naar het maatschap pelijk leven van den candidaat, moet hij aan de volgende veredschten vol doen. Bekendheid met de theorie en de praktijk der gronden van het dansondierricht, en wat tot de uiterlij ke beschaving dienstig is. b. Theoretische en practische. hen nis van de gebruikelijke dansen in Nederland, c. Hei bespelen der viool, voor zoo verre noodig. d. Bekendheid met de Fra,nsche taal, voor zooverre noodig. Het examen wordt afgenomen door de. leden van het bestuur en daarna rapport over een en ander uitge bracht aan de vergadering, waarna tot stemming wordt overgegaan; dei candidaat moet 2/3 «der aanwezige stemmen op zich vereenigen. Het spreekt als van zelve, dat de bedoe ling is om bekwame en soliede leden te annexeeren. De vereeniging heeft) ook veel goeds bewerkt, vooral om eenheid in het onderwijts te brengen, en het monteeren van dansen. Van de eerste leden zijn nog drie over, waarvan de heer C. F. van Swaaningen preslident is, na 28 ja ren het secretariaat te hebben waar genomen. Ieder jaar wordt er min stens één vergadering gehouden, waar trouw gerepeteerd wordt. Men heeft gemeend, dit jaar feestelijk te moeten vieren. De vergadering is 14 en 15 Juli gehouden in het Hotel „Alteburg" te Schieveningen, 'en bestond be halve' 'de gewon/e werkzaamheden uit een - diner, rijftoer, enz. ènz. De vervlogen dertig jaren heb ben zich gekenmerkt door groote eensgezindheid onder de leden. Men was voor elkander hulpvaardig en het is een genot te zien, hoe de man nen van 70 en 75 jaren, de jongeren in vlugheid en correctheid' overtref fen. Gaarne wenschen wij de veree niging toe, dat zij groeie en bloeie in lengte van dagen. Handels- en Kantoorbedienden. In de Zondag te Rotterdam gehou- deu algemeen© vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, waren 25 afdeelingen vertegenwoordigd. Er werden eenige veranderingen gebracht in het huishoudelijk reglement en het reglement voor het bureel tot plaat sing, waarbij een voorstel Amsterdam om in samenwerking met de afdeeling van „Mercurius" aldaar een dergelijk bureel op te richten, werd afgekeurd. Vervolgens werd' vanwege die afdeeling Amsterdam aanmerking gemaakt op de verkiezing van dien heer H. van Embclen tot bondssecretaris. Door de afdeeling werd beweend! diat bij de ver kiezing door het hoofdbestuur niet onpartijdig was gehandeld', omdat de tegen-candidaat. die heer Niermeyer uit Amsterdam, een sociaal-democraat was. Door de aanneming eener door het hoofdbestuur gesteldie motie, waar- b" de beer Van Embden werd uitge noodigd aan te blijven, werd deze in zijn ambt bevestigd'. Na afloop van dit incident kwam men in een tweede van vr" evenredigen aard. De afdeelingen Amsterdam en Utrecht protesteerden namelijk tegen het niet specificeeren der inkomsten en uitgaven in de rekening van den pen ningmeester. In verband daarmede stelde^ Amsterdam een motie voor. waarbij leedwezen werd! uitgesproken dat de rekening en verantwoording niet zoodanig was dat ieder bondslid met klaarheid een overzicht van de bondsfinanciën kon krijgen en den penningrn e eSter werd' opgedragen met de financieel© commissie een nieuwe uitvoerig gespecifieerde rekening met verslag over 1901 uit te brengen. De voorzitter, de heer Jean H. Odink, wei gerde die motie in stemming te bren gen. als gevolg waarvan zoo heftige debatten ontstonden, dat voor handge meen te vreezen was en ten slotte de vergaderden in die grootste verwarring verdwenen. Daarom liep hij zijn partijgenoot toe „Laat mij, als de Raad dat oi blijkt te wenschen, op de plaats d ik thans hier ter stede inneem, omdi de betrekking, d'ie ik thans bekleei mij alle voldoening geeft." Het moeten dus al heel ernstige r| denen zijn. die den heer Gerritsen ree< zoo kort na deze ontboezeming t/ beengaan nopen. INGEZNDKN MEliEHEI£. L1NUEN. 30 cents per regel. Jammer, dat het niet goed doen lijk is, de vele soorten microbei die zich in den mond schuilhou den, in natuia te vergrooten. Mê nigeen, die niet begrijpen kan, di het onvoorwaardelijk noodig ii den mond. en wel dagelijks me een antiseptische vloeistof te rei nigen en te spoelen, zou bij he gezicht van die microben, ee; zoodanige walging gevoelen, da hij zonder dralen tot eene anti septische mond verzorging zou over gaan. Tandzeep en tandpasta ai léén zijn voor eene dergelijke mono reiniging op verre na niet voldoet de, daar juist die vergadeiplaatsei van vuil, zooals holle kiezen, ach terzijde der tanden enz., onaan geroerd blijven en deze behoevet juist, dit is duidelijk, het mees eene geregelde dagelijksche mond' reiniging. Zonder twijfel is dit alleen mo! gelijk door eei mond- bad. Mei bezigt daar vooi het bestf het Odol' daar dii het eeni ge tand en mond reinigingsmiddel is, dat volstrek! antiseptisch werkt. Men wachte zich intusschei voor namaak. Onder den naait Odol worden talrijke waardelooze; ja dikwijls zelfs schadelijke na> maaksels in doozen en flesschet verkocht. Daarvoor zij men o; zijn hoede. Het echte Odol wordl alleen in de bekende witte patent; llacons verkocht. Groote tlacon Fl. 1.kleine 60 cents. Voor Martinique. Het te Utrecht gevestigde comité voor Martinique (voorzitter jhr. L. M. Schuurbecque Boeye, secretaris A. J. Stilting) heeft, met het oog op de be staande behoefte, en in verband met een van den minister van koloniën ont vangen schrijven, aan dezen een voor- loopig bedrag van f 5000 doen toeko men. Het comité blijft inmiddels de inzameling van giften voor dit doel nog voortzetten. Aftreden van den wethouder Gerritsen. Naar aanleiding van het voornemen des heeren Gerritsen, zich niet meer beschikbaar te stellen voor den wet- houderszetel te Amsterdam, herinnert het Hbd er aan, dat ruim een jaar ge leden, in Mei 1901 de heer Gerritsen de hern van vrijzinnig-democratische zijde aangeboden candidatnur voor de Tweede Kamer van de hand wees, met de verzekering, dat hem het wethou derschap meer toelachte dan een Ka mei'zetel. Het werk in de Kamer vond hij te theoretisch als wethouder kan men zien wat men doet, meer sturen in de richting, die men de beste acht. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Rescue oich niet ^uiisprakeliik. j Van mgezonden snikken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopy den inzender niet teruggegeven. M. de Redacteurl Beleefd verzoekt ondergeteekende eenl ge plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Door het comité tot verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuUi voor winkels, kantoren en magazijnen is de onderstaande circulaire verzonden. Haarlem, Juli 1902. WelEdele Heerl Ondergeteekende-n W. v. Dijk, Gier. straat 6, en A. Duijff, Spaarnwouder- .straat 120, resp. voorzitter en secretaris van het comité voor vervroegde winkel sluiting, dat zich heeft gevormd uit: de afd. Haarlem van den Ned. Boekverkoo- persbediendenbond, de afd. Haarlem van den Ned. Kappers- en Barbiersbedienden, bond, den Haarlemschen Bond van Win kelbedienden en de Haarlemsche Kruide- niersbedienden-Vereeniging, nemen door deze beleefd de vrijheid UEd. te doen weten, dat op de vergadering van ge noemd comité is besloten door middel van een adres met memorie van toelich ting aan den gemeenteraad eerbiedig te verzoeken bij verordening de sluiting van winkels, kantoren en magazijnen te regelen. In de eerste plaats is daarvoor noodig de steun en sympathie van heeren win keliers in Haarlem, en zijn wij daarom zoo vrij tot u te komen met het beleefd verzoek adhaesie te betuigen aan ons adres, waarvoor wij zoo vrij zullen wezen u een inteekenlijst te presenteeren. Doen wij dit met voldoend succes, zeer zeker zal dit van veel invloed zijn op den Raad, en kunnen wij met het meeste ver trouwen ons adres aan den Raad doen toekomen. Daar een wettelijk vervroegde winkelsluiting zoowel in 't belang van woorden, dat spaart je tijd uit. Hij haalde de brieven uit zijn ^ak en las de adressen. Deze, zei hij, is voor het hout... kan wachten. Die voorde touwen kan ook wachten. Deze, Ella, deze is van mevrouw Alcott. Hij opende hem met koortsige hand en las: Ella! riep hij uit, mevrouw Al- cotrt. komt terug... Den2en Juni leggen wij den eersten steen.,. Zij heeft dien dag uitgekozen omdat het dan haar trouwdag is... Ella! beste. God zij ge loofd. De handen van het jonge meisje waren iu de zijne vóór hij had uitge sproken: hun oogen ontmoetten el kander en in die van Ella was zoo veel te lezen, dat hij haar naair zich toe trok en haar een kus gaf. Dat al- le&n kon uitdrukken wa)t hij gevoelde voor die trouwe vriendin. O, mijn lieve zuster! Ik heb het verdiend, dat verzeker ik je. En wat treft dat goed.! Ik zal zelfs geen tijd hebben om aan mijn verdriet te den- den. Na eenige oogenblikken zoo gespro ken te hebben, herinnerde hij zich, dat bij nog andere brieven te lezen hadl John! zei hij, toen hij heit schrift van zijn vriend herkendJe, bij zal be rouw hebben, dat hij zoo geheimzin nig is vertrokken. Hij las het epistel en eensklaps werd hij doodsbleek. Hij! riep hij uit, hij! Een verra der... O, de ellendeling...! Walt is er toch, zei Ella, op hem toesnellend. Getrouwd.,, getrouwdl... Hij gaf dien brief aan Ella, die hem aannam en hardop las: „Beste Frankley, ik weet dat je mij zult vervloeken, maar ik kan niet and'ers. Miss Motter is mijn vrouw sinds een uur. Ik kan net je niet door anderen laten mededee- len. Vergeef mij. .Te toch zoo toegenegen vriend, JOHN MAY. Ella wierp den brief ver van zich. want op het oogenblik dat ze het laat ste woord gesproken had. zakte Ho race met gesloten oogen ineen. XXIX. Newport is een bekoorlijke bad plaats, zeer gezocht, zoowel door ie Amerikaansche als door de Eufropee- sche beau monde. De groote laan, diie te midden van twee rijen elegante villa's loopt, wemelt in bet badsei zoen van rijke equipages en schitte rende toiletten, terwijl de kleine laan tjes in he't bosch achter de duinen meer gezocht worden door de paar tjes die de eenzaamheid opzoeken voor hun verliefde ontboezemingen. I Daar liepen ook John en Kaltie, 'dicht bij elkander, arm in arm. Sinds acht en veertig uren getrouwd kwamen ze daar de eerste dagen van hun huwelijk doorbrengen. Ik kan mij nog maar niet in mijn geluk indenken, zei John. Ik zie je, ik voel je arm in de mijne, en ik kan nog niet gelooven, dat je mij werke lijk toebehoort! Waaraan heb ik dat verdiend? Beste John, antwoordde de jonge vrouw, ik heb altijd van je gehou den. Toen ik met je gebroken heb, was t niet meer dan een gril; als je niet zoo'n slecht karakter had gehad... Had ik een slecht karakter? vroeg John naïef. Zeker! Je was kwalijk nemendi ©n knorrig... Dat is niet aanmoedi gend voor een meisje. Ik had groot ongelijk! bekende1 de jonge echtgenoot. O Katie, als je wist, hoeveel ik geleden heb! Laten we daar maar niiet meer over spreken, zei zijn wouw. Je hebt een proef doorstaan en je bent eervol uit den sltrijd gekomen... En nu zul len we heel gelukkig zijn. May's gelaat werd donker. Hij dacht, aan Horace, Ala Katie hem niet in beslag nam, had hij geen an dere gedachte. De gedachte dat zijn vriend hem van verraad' kon beschul digen, was hem ondragelijk; hij zou alles willen geven behalve zijn jonge wouw om zich te veront schuldigen tegenover hem, die, zoo als hij zoo dikwijls zei, zijn „krijgs makker" was geweest. Kon hij ooit aan Frankley het vreemde raadsel verklaren, waardoor hij, ondanks zichzelf, d'e slaaf waa geworden van haar, die hem vroeger had verstooten? Hoe had zij hem weer tot zich ge trokken? Den dag, waarop hij bij haar geze ten had. op de muzikale tea, had hij zich weer geheel door haar ingepalmd gevoeld. Heb je me lief. John? had zij hem gewaagd, toen hij haar een visite was komen maken. Ik heb je lief, had hij geant woord. Kon hij liegen? Zou zij hem. niet alle geheimen hebben ontrukt, als hij ze gehad had? Toen had ze hem verwijten gedaan. Waarom had hij haar vermeden! Waarom had hij haa.r verwaarloosd? Had hij niet moeten begrijpen,dat zij beter verdiende? Mocht hij haar, aa hun verhouding van, vroeger, die zoo mooi, zoo verheven, zoo gebaseerd was op zulke edele gevoelens, zijn vriendschap ontzeggen? Bij het hooren van d'ie woorden, was het alsof het hart van den armen jongen brak. Hij had ongelijk gehad, hij voeldle het. Maar hij had ook zoo veel verdriet gehadi!En zoo gauw na het verbreken van hun verloving had zij zich met Frankley verloofd! Frankley Zeker, zij had zich met hem verloofd Moest ze dan John doen gelooven, dat zij na hem, niemand meer kon vinden, die haar liefhad? Dat was John's schuld Hij had haar gedwongen tot dat absurde engage ment. door zijn weemd gedragHij kon toch wel begrijpen, dat zijn twist ziek karakter hun oneenigheid1 had veroorzaakt, evenals zijn teruggetrok kenheid de oorzaak was van die ver-' velende geschiedenis. Frankley heeft je liefzei John vol wroeging. Dat geloof ik wel, antwoordde de trotsche schoonheid, maar ik houdl niet van hem. Ik heb nooit iemand anders dan jou liefgehad, en ik zal nooit iemand anders dan jou lief hebben Wat kon hij zeggen, wat kon hij doen tegen d'ie sirene, wier stem alleen hem in extase brachtNa een zoo lange scheiding, na zooveel leed' en zooveel pogingen om te vergeten, hoorde hij woorden, die hem bijna zijn verstand ontnamen. Maar als je mij lief hebt, waarom trouw je Frankley dan? riep May uii Zij zou Frankley niet trouwen, ze ker nie|tUit medelijden voor den armen jongen, die dol verliefd was, uit spijtigheid tegenover John, had zij tot die hypothetische verloving beslo ten, maar zij had haar woord niet ge geven, haar waar woordl Dat huwe- ijk was nooit anders dan een een voudig plan geweest. John wist dat toch wel Dan zal ik er Frankley over spre ken, had hij gezegd. (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2