patroon als bediende is, en in alle groote steden des lands stemmen opgaan tot het verkrijgen van een wettelijk slui tingsuur van winkels, kantoren en ma gazijnen, zoo durven wij met vertrouwen onze lijsten te presenteeren, hopende op UEd. medewerking te kunnen rekenen. Hoogachtend, Namens het Bestuur, W. v. DIJK, Voorzitter. A. DU1JFF, Secretaris. Hopende, dat H.H. Winkeliers deze cir culaire niet ongelezen ter zijde zullen leggen, maar de beweging zullen steu nen door allen hun handteekening op de ljjsten te plaatsen. Aan H.H. Winkeliers die door omstandigheden de lijst niet wordt gepresenteerd, wordt bericht, dat de lijst van af Donderdag 17 Juli bij mij ter teekening ligt, ook voor H.H. Winke liers, die geen circulaires hebben ontvan gen. Namens het bestuur v. h. comité, A. DUIJFF. Secretaris. Spaarnwouderstraat 120. N.B. De plaatselijke bladen worden ver zocht dit over te nemen. Sporten Wedstrijden. Paarden. Private Courses te Woestdnin. Nadat de aanwezigen hunne lunch had den gebruikt, vingen om twee uur de di verse rennen aan. Het aantal aanwezi gen was intusschen nog meer aange groeid. I. Het eerste nummer van het program ma was een aangespannen harddraverij tussehen 3 paarden om een prijs van 175, welke niet door is gegaan. II. Het tweede nummer was een drave rij voor manége-paarden. Afstand 900 M. Prijzen 100, 25, 10, 5. Bereden door heeren amateurs. De eerste kwam aan Abelino van de stads-rijschool uit den Haag. tweede Sousa, manége Zandvoort. berijder Jos. van den Berg; derde was Hattar, Hilver- sumsche manége en vierde Maud, mané ge Bosch en Vaart. III. Kikvorschenren. De deelnemer moet zadel, jas en vest voor zich op den i grond leggen, aantrekken, vastknoopen en naar de eindpaal rijden. Afstand 500 M. met een keerpunt. Prijzen f 50 en f 10. Hierin toonde Charles Kok zeer veel handigheid in, die dan ook eerste aan kwam met Freddy ;Calf Face, eig. C. Kru- ger, was tweede met een groot eindver- schil. In deze courses waren er zeer vele die met, het aantrekken van de jas en het vest veel moeite hadden, het was een I aardig gezicht, hoe zenuwachtig er ver scheidene te werk gingen. IV. Caroussel. Plate II. Wedren op de vlakke baan voor manégepaarden, bere den door amateurs. Afstand 500 M. Prijzen 100, /25, /10, f 4. In dit nummer was Flop, manége Zandvoort, "berijder Jan van den Berg, het eerste voorbij de paal. Wildeman manége Hilversum, een groot eind ach ter, no. 2. Zutrige, Stadsrij school, den Haag no. 3 en Calf Face, stadsrijschool, Den Haag, no. 4. V. Potlepel-prijs. De winners moeten op een potlepel een ei onbeschadigd aan het eindpunt kunnen komen. Afstand 250 M. 1ste prijs 50, tweede j prijs 10. Dit nummer is half in duigen geval len, daar er eigenlijk maar twee paar den van de 13 hebben gereden, dit kwam door een misverstand. Toen het teelcen j van afgaan was gegeven hadden maar twee rijders het gezien en gingen na tuurlijk er van door. terwijl de andere 11 bleven staan. De eerste prijs was voor N., berijder J. -Turjans; de tweede prijs voor Bandiet, manége Zandvoort, berij der Jan van den Berg. VI. Polo-ren, ieder deelnemer ontvangt een bal en moet dezen met een stok langs den grond door een aangewezen doel drijven. Hierin toonde zich Charles Kok zeer handig, en was dan ook reeds met den bal door het doel toen de twee laat- sten nog weg moesten gaan. I. was Red Star, berijder en eig. Charles Kok; 2. was Sam. eigenaar en rijder W. Jochems; I de andere twee hadden het maar opge- i geven. VII. Tally Ho. Voor paarden van alle rassen en landen. Afstand 500 meter stap, j 500 M. draf. 500 M. galop. Prijs 100, f40, 25. In dit nummer liepen 9 paarden mee; de eerst aankomende was Hattar, eig. en rijder W. F. Meder; tweede was I Lovine, eig. en rijder F. Horstmann, en derde Beauty, eig. en rijder G. L. Kluyver Het laatste nummer van het program ma was een match. Afstand 2400 M., I Steeplechase tussehen Kilwenee, eig. en I berijder W. Jochemse en Honey Dew, I eig. en berijder F. Horstmann. De heer Jochems had voortdurend de leiding en behoudt dien. wanneer Honey Dew bij de laatste horde in de linker bocht niet uitgebroken was, hadden we zeker een mooien strijd kunnen zien. Hierna waren de courses afgeloopen en gingen de menschen allen ten zeer- ste tevreden over het goedgeslaagde feest naar huis. De volgende paarden gingen Maandag te Woestduin over in andere handen: Feeks (f1300) aan baron Creutz; Shower of Gold (f 400) en Oatcake (f 400) aan jhr. j Rutgers van Roozenburg: Monamena I (f 775), Hero (f 350), Ribaude (f 350). Cy clone (f 1475) en Belle Bay (f 975) allen aan den heer A. A. van den Berg te I Haarlem. Amourette (f 4000) en Dame Constance (f 200) werden opgehouden. Ingeschreven paarden voor de mee- 1 ting te Clingendaal, op Woensdag 16 dezer a. Rennen. Derby VIEstcourt, Diamant. Diadeem, Ducaat, Valerie,. Noordzee-prijsDauphine,.Zamiella. Miss Amphion, Berne. Waddon. 1 Brancaster. Marked Man, Mayflv. I Wishbone. Perverse. I Oosterbeek-prijs Muggins II. Obli- j vion, Lugano, Laura Gold. Chitchat, i Marked Man. Madame Danglars. Le I Cid, Neris, Cher Amour. I). Draven. Zomer-prijsLinsca II. Ducaat, Cyclone. Polkan, de Luite nant, Moquette, Atlantic, Georgia H.. My Love. Fanfare, Isabella, Eddallali, Anselor. Quicklime, Justine. KlasseprijsElectricity II, Jonge Yoël, Fedora. Concurrent Don Carlos, Controleur. Vetlok, Atlantic. Antoinet te. Avenir. Miss O'Brien, Debutant. Don Quichot. Aanmoedigings-harddraverij (Sweep stakes), afstand 2100 M. Debutant, Nella. Schabernack, Antoinette, An ton Ducaat. Zeilen. Het schoenerjacht „Meteor" van den Duitschen Keizer, is naar Helgoland vertrokken om deel te nemen aan den aanstaanden Helgoland-Dover zeil wedstrijd. Cricket. „Volharding" van Amsterdam was Zondag in Den Haag voor de le kl. com petitie N. C. B. tegen de "s-Gravenhaag- sche C. C. minder gelukkig dan „Am- stel", daar zij het met 6 wickets en 78 runs moest afleggen. De ,,'s-Gravenhaagsche" ging het eerst in en bracht het tot 63 waarop „Volhar ding met 96 antwoordde. In de tweede innings brachten de Hagenaars 't er be ter af zoodat met 4 wickets meer voor 136, de innings gesloten werd. Mr. C. Feith kwam voor het eerst in dit seizoen los en bracht het tot 53, Schroeder 37, niet uit. „Volharding" voor de tweede maal in gaande kon voor 25 runs aan den kant gaan zitten. De 's-Gravenhaagsche won dus wel verdiend. Zondag werd een zeer spannende wedstrijd tussehen Amstels C. C. en Ajax, uitLeiden, op het "terrein der A. IJ. C. gespeeld. Amstels ging eerst aan bat en maakte, dank zij een forsch gespeel de 30 runs van Rincker en een goed gespeelde 20 runs van Küpfer, 62 runs, de Leidsche bowler Beyerinck had de beste cijfers, 5 wickets voor 18 runs. Daarop kwam Ajax in, die het niet verder bracht dan 58 runs, waarvan Grivel met 19 runs het beste ge speeld had. De cijfers der A. C. C. bowlers waren: Rincker 5 wickets voor 14 runs en Roodenburch 3 voor 5. Daar er nog ruim 3 uur te spelen waren, warejn, ging A), C. C. weer aan bat en maakte 114 runs, welke bijeengebracht werden door het goe de spelen van Rincker met 42 runs, Küpfer met 17. Bonten met 14 en Beudeker met 10. De Leidenaars zetten er toen alles op om te winnen en slaagden hierin bijna, daar zij nog 98 runs maakten, waarvan Beyrinck met 32 runs, Van der Made met 14 en Soesman met 15 not-out, de beste waren. In deze inning bowlde Rincker het beste en had 5 wickets voor 25 runs, Roodenburch stond hem in deze in ning ook weer goed ter zijde en mag een woord van lof aan den wicket keeper Beudeker, die dit voor het eerst deed, niet onthouden worden. Amstel)? C.C. won dezen wedstrijd dus met 16 runs. Wielernienws. De uitslag van den 24-uurs wedstrijd mtet motorrijwietgangmaking op de baan te Vevviers, was Lepoutre 572 KM.700 M., Baraquin 569 KM. 600 M., Ba,ert 568 KM. 600M., Foureau 567 K. M. 600 M., Vichoff 565 KM. 800 M„ Verbrugge 563 KM. Samson 561 KM., Parmentier 449 KM., 600 M., Drioul 436 KM. Ook de wedstrijden te Keulen Zon dag jl.werden door prachtig weer be gunstigd en door ruim 10.000 perso nen bezocht. De hoofdnummers. 10 KM., tussehen Robl en Tom Linton, alsmede de 1 uurs wedstrijd, waren gemakkelijke overwinningen voor Robl, die de eerste met 1 kilom. voor sprong won in 10 min, 3 4/5 sec., en ui de "tweede 58 KM. 370 meter aflegde tegen Linton 55 KM. 900 M. Naar de Buffalo baan te Parijs was Zondag een groote menigte toeschou wers gestroomd om getuige te zijn van den 24 uurs wedstrijd bekend onder clen naam Bol d'Or, die door prachtig weer begunstigd werd. Deelnemers waren Huret. Wattelier, Petit, Breton, Gougoltz, Vendredi en Fischer die in het eerste uur resp. af legden 55 K.M. 720 M., 53 KM. 100 M.. 51 KM., 50 KM. 400 M., 36 K.M. 900 M. en 33 K. M. 900 M. Gedurende de eer ste 9 uren bleef de volgorde der rijders dezelfde met Huret aan het hoofd, die toen 318 KM. 750 M. had afgelegd met 10 KM. voorsprong op Wattelier. Letteren en Kunst. Zangwedstrijd „Orphéon" te Amsterdam. Zaterdagmiddag had in een van de bijzalen van het Paleis voor Volksvlijt de loting plaats voor het optreden der verschillende vereenigingen of mannen koren op den a.s. zangwedstrijd van Orphéon. De uitslag is als volgt: Derde afdeeling. No. 1. Zanglust, Zaan dam; no. 2. Wilhelmina, Rotterdam; no. 3. Gereformeerd Mannenkoor, Amster dam; no. 4. De Vereenigde Zangers, Go- rinchem; no. 5. Vondel, Amsterdam; no. 6 Etntracht, Amsterdam; no. 7 Zang en Vriendschap, te 's-Gravenhage; no. 8. St. Caecilia, Amsterdam; no. 9 St. Gregorius, Utrecht; no. 10. Concordia, Amsterdam; no. 11. Orpheus, Winschoten; no. 12. Or pheus, Utrecht. Tweede afdeeling. No. 1. St. Cecilia, (Teteringen) Breda: 2. Liedertafel Erato, Amsterdam; 3. Haarlemsch Zanggenot, Haarlem; 4. Caecilia, Haarlem; 5. Orphé on, Rotterdam; 6. Onderlinge Oefening, Den Haag; 7. Werkmanslust. Krommenie. Eerste afdeeling. No. 1. Euterpe, Utrecht; 2. Nijmeegsch Mannenkoor. Nij megen; 3. Mannenzangvereeniging Cres cendo. Den Haag; 4. Arti et Charitate, Den Haag; 5. Apollo, Amsterdam. Afd. gemengde koren; No. 1 Zanglust, Amsterdam; 2. Concordia, Maarssen; 3. Crescendo, Rotterdam: 4. Liefde voor de Kunst, Amsterdam; 5. Haarlemsch Ope rette-gezelschap, Haarlem; 6. Oefening kweekt kunst, Amsterdam; 7. Onder Ons, Haarlem. Afdeeling van uitnemendheid (inter nationaal): No. 1. La Lyre Ouvrière, Reims; 2. Cercle Choral Gantois, Gent; 3. La Gauloise, Liège; 4. Kunst na Arbeid, Amsterdam. Hoogste internationale eere-afdeeling. (Division d'honneur internationale): No. 1. Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. Haarlem; 2. Kon. Zangver. Rotte's Man nenkoor, Rotterdam: 3. Crefelder Sang- vereln, Crefeld; 4. Kon. Liedertafel Maes- treechter Staar, Maastricht. Bekend werd gemaakte dat de ver plichte koren voor de verschillende afdee- lingen zijn: Derde afdeeling: De Liefste Plek (op 15) Joh. Loser, .Amsterdam. Tweede afdeeling: Wildzang (op 34), Philip Loots, Haarlem. Eerste afdeeling: Encomium Patriae, J. A. Presburg, Amsterdam. Afdeeling van gemengde koren: 'n Stem in Rama (op. 35). Aan de nagedach tenis der Kinderen, gestorven in de Con- j centratiekampen van Zuid-Afrika. Lud- wig Felix, Brandts Buijs, Rotterdam. Afdeeling van uitnemendheid: Previgi- lium Veneris (Zang aan de Lente). Paul Lebrun, Gent. Hoogste internat, eere-afdeeling (Divi sion d'honneur international). Gloria in Excelsis Deo, Dan. de Lange, Amsterdam. Met het oog op de groote deelname is besloten het aantal bestaande prijzen met de navolgende te vermeerderen: Der de afdeeling: Vijfde prijs A. en B. Twee de eere-prijs: Eere-penning van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Hoogste internationale eere-afdeeling: Zilveren bokaal voor den directeur der vereeni- ging, die in deze afdeeling den eersten prijs heeft behaald. Derde prijs A: Groote eere-medaille van H. M. de Koningin der Nederlanden. Derde prijs B: Groote eere medaille van H. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden. Als juryleden zullen optreden de hee ren L. F. Brandts Buijs, Rotterdam; Paul Lebrun, Gent; Ed. de Hartog, Den Haag; Maurice Hageman, Amsterdam; Van 't Kruijs, Groningen; Dan. de Lange, Am sterdam; Joh. Löser, id.: Ph. Loots, Haar lem; C. van der Linden, Amsterdam; Emile Mathieu, Gent; W. Mengelberg, Amsterdam; Mathieu Neuman, Keulen; Ottomar Neubner, id.; J. A. Presburg, Amsterdam; Th. Radoux, Luik: prof. Schwarts, Keulen. De 23e jaarlijksche examens der Ne- derlandlsche Toonkunstenaars-Vereeni- girig te 's Gravenhage zijn Zaterdag in het lokaal van het Genootschap Pul- ohri Studio aan het Lange Voorhout, aangevangen. Geslaagd zijn de heer J. F. Schad- delee, uit Rotterdam, voor orgel, (lager onderwijs) en de heer C. Arentz, uit Gouda, voor contrabas (lager onder wijs. Bij de gisteren voortgezette examens slaagden van de 4 candidaten voor piano (midd. onderw.) mej. J. van der Werf uit Groningen en voor viool en piano (lager onderwijs) de heer J. Ver steeg uit Utrecht terwijl éen candidaat zich heeft teruggetrokken. Leger en Vloot. Blijkens d'e nieuwe tabellen inhou dende: ..Samenstelling van den staf der infanterie", is deze staf met 3 offi cieren vermeerderd, nml. met 1 eerste- of tweed'e-luitenanft. werkzaam aan het departement van oorlog, 1 kapitein- kwartiermeester, toegevoegd aan den hoofdintendant, en 1 kapitein-kwar tiermeester toegevoegd aan d'en hoofd officier. belast met de mandateering. Bij elk der regimenten infanterie kunnen in plaats van 5, zooveel tot korporaal-kok worden aangesteld als noodig is om voor alle menages, zoo wel van de onderofficieren als van de soldaten, over een korporaal-kok te beschikken. Naar men verneemt, zal de sous-chef van den gen. staf. de generaal-majoor R. J. van Moock, benoemd1 worden tot inspecteur van het militair onder wijs^ Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Als gevolg van het besluit, dat op eene vorige vergadering was geno men inzake de toonbeweging voor bakkersgezellen t& Amsterdam was Zondagochtend weer een vergade ring bifeengeroepen door de commis sie, die in deze beweging reeds eeni- gen tijd werkzaam is. De vergadering werd gehouden in Plancius en was veel drukker be zocht dan de vorige. Aan de deuren waren biljetten aangeplakt, waarop vermeld stond! dat, buiten de ver slaggeverp, aan niemand toegang werd verleend dan aan bakkersgezel len. Toen omstreeks half elf, de tijd van aanvang, de politie, die binnen wil de gaan, geweerd werd, ontstond daarover eenig debat. Daarop werd die vergadtering huishoudelijk ver klaard, werden dus ook de verslag gevers nieit toegelaten. Na langdurige besprekingen werd niet tot stemming over wel of niet staken overgegaan, daar de verga dering voor een zoo belangrijke be slissing de opkomlst niet talrijk ge noeg achtte. Tot voor eenige dagen wercten de kadewerkers te Arnhem door kroegha zen aangenomen en kregen hun loon in kroegen uitbetaald. Aan eene derge lijke verderfelijke gewoonte is in v-i- schillende andere steden reeds r lans een einde gemaakt. Te Arnhem heeft de vereeniging Welkom deze zaak ter hand genomen en een arbeidsbeurs voor het kade- en loswerk opgericht, welke gehouden wordt in het gebouw Welkom. Zaterdagavond is eene vereeniging. een soort kadewerkersgild, opgericht in eene vergadering in het Volkskoffie huis. die door kadewerkers druk be zocht was. die óf déze week reeds door de arbeidsbeurs werk hadden gekregen óf zich daarvoor opgegeven. De ver gadering werd' geleid' door mr. F. G. Cannegietere die het doel der beurs uiteenzette, verteldle van het reeds be haalde succes nu schier alle werkge vers zich hebben verbonden het los- en laadwerk door de beurs te doen ge schieden. Daarna wekte de heer J. N. van Munster op tot trouw gebruik maken van de beurs, tot georganiseerd en ka meraadschappelijk werken en tot af schaffing van de drinkgewoonten, nu het drinken voor de kadlewerkrs niet meer verplichtend behoeft te zijn. Het centraal bestuur van den Ne- derlandschen Christelijken Textielar. beidersbond Unitas, te Enschede, houdt sedert eenige dagen vegaderin- gen ter bespreking van de reorgani satie van den Bond in centraliseeren den geest en wat daarmee in verband staat, b.v. het vormen van een weer- standskas, enz. Vervolg Stadsnieuws. Prov. Staten van Noord-Holland Dinsdagmorgen te half elf vergader den de Staten opnieuw. In den aanvang der zitting wordt op haar verzoek de commissie voor de herziening van het reglement diligent verklaart tot de winter-vergadering. Medegedeeld' wordt dat de heeren mr. H. J. C. van Tienen en prof. dr. J. Woltjer een schrijven hebben gezon den. mededeelende dat zij hunne be noeming resp tot lid van Ged. Staten en tot lid van de Eerste Kamer aanne men. Prof. Woltjer neemt daarvoor tevens ontslag als lid van Provinciale Staten, en zegt steeds met aangename herin nering te zullen terugdenken aan den tijd. toen hij als lid der Staten zitting had, welk gevoelen, blijkens de woor den van d'en Voorzitter, door de Sta len worden eedeeld. In behandeling kwamen de voorstel len tot het verleenen van de volgende subsidiën aan de onderstaande inrich tingen: 1. ten behoeve van de teekenschool van de afd. Amsterdam van den R.-K. Volksbond, groot f 800 voor de jaren 1903/1905 2. ten behoeve der dagtee. kenschool voor meisjes der Maatschap pij voor den Werkenden Stand te Am sterdam groot f 1000 voor de jaren 1902/19043. ten behoeve der Indu strieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, groot f 2500 4. ten behoe ve van de Zeevaartschool in het Zee manshuis te Amsterdam, groot f 800, voor de jaren 1903/1905 5. ten be hoeve van het conservatorium der Mij. tot Bevordering der Toonkunst te Am sterdam, groot f 1000, voor de jaren 1903/1905 6. ten behoeve van de vorm school voor onderwijzeressen te Am sterdam. groot f300. voor de jaren 1903/1905; 7. ten behoeve der Ambacht school te Haarlem, groot f3000, voor de jaren 1903/05; en f 1000 in eens als bijdrage in buitengewone kosten 8. ten behoeve der kweekschool voor machinisten te Amsterdam, groot f2000 voor de jaren 1903/05; 9. ten behoeve der Haarlemsc'he Huishoud- en In dustrieschool groot f1100. voor de ja ren 1903/0510. ten behoeve van de Zeevaartschool te Terschelling, het sub sidie met f 100 te verhoogen en te bren gen op f2150 11. ten behoeve van het schoolmuseum te Amsterdam, groot f 300 voor de jaren 1903/05 12. ten be hoeve van gezondheidsmaatregelen op heteiland Urk, groot f 1700 13. ten behoeve' van aankoop van kunstvoor werpen voor het museum van kunst nijverheid te Haarlem groot f500; 14. in de kosten van stichting van een bloemenkas in den proeftuin te Aals meer. groot f2000; 15. ten behoeve van den aanleg van proefvelden, groot f250, voor de jaren 1903/05; 16. ten behoeve van het Oudheidkundig Ge nootschap te Amsterdam, groot f LOOO. 17. ten behoeve van een proeftuin te Kwadijk, groot f300. Al deze voorstellen, werden goedge keurd. Nog hechtten de Staten hunne goed keuring aan de wijziging van bijzon dere reglementen van bestuur voor den Over-Amstelschen polder de banne Zwaag, de strijkmolens van de Scha- gerkogge en de binnenpolders in die kogge, de strijkmolens van de Niedor- perkogge en de binnenpolders in die kogge. Ook werd vastgesteld een bij zonder regiement van bestuur voor den bovenpolder onder Egmond en goedgekeurd de wijziging van het bij zonder reglement van bestuur voor den Egm o ndermeer. Bij het voorstel van Ged. Staten tot het afwijzen van een verzoek om eene lusschentijdsche verhooging van het subsidie, verleend ten behoeve van de vakteekenscbool der afd. Amsterdam van het Ned. Werkliedenverbond ..Pa trimonium". heeft dte heer F. G. Mei link Pzn. een amendement ingediend, om alsnog eene verhooging van sub sidie van f 200 toe te kennen. De mo tieven daarvoor zijn volgens spr.. dat de teekenschool vele leerlingen telt en zelfs nog velen moesten worden afge wezen door gebrek aan ruimte. Zelfs heeft de vereeniging haar eigen tee kenzaal reeds afgestaan, en is meerdere uitbreiding noodzakelijk. De heer D. SCHUT gelooft dat hier wei eens eene uitzondering op den re gel mag worden toegepast De teeken school is thans veel 1p klein, zoodat reeds een bovenhuis is moeten worden gehuurd om dit als teekenzaal in te richten. De heer jhr. BOREEL zegt dat er aan eene tusschentijdsche verhooging van subsidie tal van moeilijkheden verbonden zijn. op welken grond de meerderheid der commissie meent op het verzoek afwijzend' te moeten be schikken. De heer mr J. KRAAKMAN onder steunt het voorstel van den heer Mei link. De heer L. VAN DE VIJZEL, tot de minderheid der commissie behoorende. ondersteunt eveneens het voorstel-Mel- link .omdat hij weet dat heit een zeer practische. nuttige inrichting is. De heer L. SERRURIER behoort tot de meerderheid der commissie enl wenscht derhalve geeu afwijking van den regel. Namens Ged. Staten verklaarde jhr. mr. C. J. DEN TEX, dat zij nog geens zins overtuigd waren van den nood dezer vereeniging. De aangevraagde verhoogin- dient alleen om het nadse- lig saldo van verleden jaar in te ha len. En daarvoor mogen Ged. Staten toch niet van hun beginsel afwijken. De heer mr KRAAKMAN zegt. dat het hier niet gaat om een principe, maar om het belang van de jongens, die daar degeliik onderwijs krijgen. Het amendement-Meilink wordt ver volgens in stemming gebracht en ver worpen met 42 tegen 20 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarop aangenomen. Over punt 4. betreffende de subsidie aan de Zeevaartschool in het Zeeman», huis te Amsterdam, ontstond eemge discussie, naai* aanleiding van eenige vragen van prof. Van Hamel omtrent dé leerlingen- en de stuurlieden-klas sen. die op genoemde school bestaan. Bij punt 8, betreffende de subsidie van f 2000 aan die Machinistenschool te Amsterdam, spreekt de heer mr. MOUTHAAN de wenschelijkheid uit, dat wijzigingen in de bestaande voor waarden van gesubsidieerde inrichtin- aan het oordeel van Ged. Staten worden onderworpen. Het is hem ge bleken dat ingrijpende wijzigingen in de voorwaarden van toelating tot die school zijn aangebracht- Dat wenscht spr. te voorkomen. De heer Mr. DEN TEX antwoordt dat van dit verlangen aan de school namens Ged. Staten zal worden ken nis gegeven. Bij punt 11. betreffende liet verlee nen van subsidie ten behoeve van het schoolmuseum te Amsterdam, merkte de heer mr. J. A. SILLEM namens Ged'. Staten op. dat Ged. Staten, na dat zij thans nog kennis hebben geno men van het schrijven van verleden week. waarin gezegd' wem dai voor eene verhuizing f 3000 moest worden betaald, thans wel bereid zijn het oude subsidie van f 500 te handhaven en doen zij thans derhalve een nieuw voorstel daartoe. Namens de commissie sprak de heer KRAAKMAN, die zich met dit voorstel om het subsidie van f 300 op f 500 vast te stellen, best kan vereenigen. Het aldus gewijzigde voorstel werd nu aangenomen. Bij het voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie ten behoeve der Vereeniging voor spraakgebrekki- sen te Amsterdam, merkte de heer mr. SILLEM op dat Ged'. Staten tot dit voorstel warpn gekomen, omdat het een zuiver liefdadige instelling betreft. Wanneer wij dit beginsel huldigden en aan liefdadige instellingen, zooals er zoovele zijn, subsidies verleenden, dan zouden wij een zeer gevaarlijk ter rein betreden, en het aantal te subsi dieeren liefdadige instellingen niet te overzien zijn. De heer mr. A. E. ZIMMERMAN verdedigde het gevoelen der meerder heid dei* commissie1 om het voorstel naai* Gedl Staten te renvoyeeren. De heer mr. CAROLI bestreed de op vatting van den heer Sillem. Z. i. zou een blinden- en doofstommen-instituut wel degelijk aanspraak mogen maken op steun der provincie. Het is voor zeker moeilijk om een grens te trekken waar het bijzonder belang eindigt en hieft provinciaal belang begint. Spr. hoopt dat Ged Staten deze zaak nog eens nader zullen onderzoeken en in lichtingen inwinnen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel der com- ntisslLe. waarmede Ged'. Staten zich vereenigen, aangenomen. Bij het voorstel tot afwijzing van een verzoek om subsidie voor aankoop van een dekhengst, te Den Helder te staltionneeren. zegt de heer C. ZUR MUHLEN, dat het zeer gewenscht zou zijn wanneer van het voorstel van Ged'. Staten werd afgeweken, daar het zoo wel in liet belanc der afd'. Helder als in dat der provincie zou zijn. wanneer f 200 werd toegestaan voor het aankoo- pen van een dekhengst. Spr. doet een desbetreffend voorstel. Het voorst,el-Zur Muheln vervolgens in stemming "■ebracht, wordt verwor pen met overgroote meerderheid. Het. voorstal van Ged. Staten wordt daarop aangenomen. Bij de ontwerp-begrooting voor het ge sticht Meerenberg voor 1903, werd ter zake van de verpleging te Meerenberg door de commissie den wensch uitge sproken nog in deze zitting te mogen ver nemen, welke stappen door Ged. Staten zijn gedaan tot uitvoering van het besluit van 12 Juli 1.1. De heer BOREEL, lid van Ged. Staten, zegt dat de onderhandelingen gaande zijn. Hij acht veel mededeelingen in deze niet in 't belang der zaak en zegt der halve allleen, dat Ged. Staten diligent zijn. De heer GERRITSEN acht het noodig, dat thans in de tijdelijke behoefte wordt voorzien. De heer BOREEL antwoordt daarop, dat' tijdelijke maatregelen zullen worden genomen. Daarop wordt de ontwerp-begrooting goedgekeurd. Bij de voordracht tot vaststelling van een reglement op de pensionneering van ambtenaren en beambten bij den Provin cialen Waterstaat, zet de heer Ferf, lid van Ged. Staten, uiteen, waarom Ged. Staten er op tegen zijn, dat van de amb tenaren bijdragen voor het pensioen wor den gevorderd. Een der redenen is, dat de bijdragen zoo klein zouden zijn, dat ze de financieele last der Provincie geenszins zouden verminderen, ten twee de zou deze last van heffing alleen van toepassing kunnen zijn op de toekom stige ambtenaren en niet op de tegenwoordige. Voorts ontvouwde spr. nog enkele bezwaren, en verdedigde krachtig de voordracht van Ged. Staten. (De zitting duurt voort). Gevonden voorwerpen: Een gouden medailjon; een geel le deren hondenhalsband; een roode ceinrtuur met gesp; een witte vrou wenzak; een goud oorknopje met rood steentje: een koperen moer van een rijtuigas; drie leesboeken; een zilveren dames" remontoir horloge; een pakje inhoudende een blauw ka toenen werkkiel, broek en boezeroen. Aan de meubel fa briek op de Phoenix zijn eenige goederen ontvreemd. Aan de Zwemschool aan de Houivaart, was de temperatuur van ht water hedenmorgen te 6 uur 66 gr. F., en 's middags 12- uur, 69 gr. F. Gemengd Nieuws. Zaterdagavond om zes uur heeft een enorme cycloon gewoed boven Madrid. Vele boomen werd ontworteld. Telegraaf- en telephoondraden knapten door, zoo dat beide diensten gestoord zijn. De ma- terieele schade is zeer groot. Van gedoo- den of gekwetsten heeft men tot nu toe nog niets vernomen. Een 89-jarige. Een zeer krasse oude dame is ie hertogin-weduwe van Abercorn, een vriendin van koningin Victoria, toen deze nóg maar prinses was. Zij s deze week 89 jaar geworden en be steedde den ochjtend van haar ver jaardag aan de ontvangst van haar afstammelingen en hun gezinnen, ten getale van niet minder dan 210. 's Namiddags gaf zij een kinder feest. De week te voren was zij alle dagen uit dineeren geweest. De Inchtballonwedstrijd. Het reglement van den luchtbal lon-wedstrijd, die bij gelegenheid van de tentoonstelling tQ St. Louis gehouden zal worden, is thans ge publiceerd. All© luchtschepen, onver- schillig van welke afmetinggen en vorm, of welk vermogen, mogen me dedingen. Het gaat er alleen om, wie het snelst een afstand van 30 En- gelsche mijlen zal afleggen om een prijs van 100.000 dollars. De baan wordt afgebakend door ballons cap- tifs. De minimum-snelheid moet 20 mijlen per uur bedragen. Santos Du- mont en sir Hiram Maxim zijn de voornaamste mededingers. Laatste Berichten. Geslaagd voor de toelatings- examens der meisjes H. B. S. N. de Fouw, J. Hoeksema, Th, van der Bij 11, E. Brummer, J. Delfos, E. Dezentjé, H. Benschop, E. Cramer. H. Noorduijn. E. Hulshoff, C. Janssen. B. SchornageL F. Konijn. B. van de Poll. M. van Such- telen, Th. Smit VII, C. Zuidema, G. de Vries, F. Veen, R. van Vriesland, M. Thiel. Voorwaardelijk 5. Afgewezen 3. Burgerlijke Stand. Bevallen: 12 Juli. A. Smitvan den Haak d. 13. A. de JongSenmp d. J. li. Tijdgaat— Priesman d 14. S, C. Guest— Vermaas z. M. J. de Jong—Jcrissen z. 15. H. M. van Baar— Hoks z. telegrammen. DE WIJZIGING IN HET ENGEL- SCHE MINISTERIE. LONDEN, lo Juli. (Hbld.) De Times zegt, dat Balfour beslist in het Lager huis zal blijven. De Daily Mail stelt voor Chamberlain tot minister van fi nanciën te» benoemen. De ge'heele pers neemt het aftreden van sir Michael Hichs Beach heel kalm op. DE EVERTSEN TE ANTWERPEN. ANTWERPEN, 15 Juli. (R. O.), Het Nederlandsche pantserschip Evertsen is hedenmorgen aangekomenhet werd begroet door artillerie-isalvo's van de forten. De civiele, militaire en maritieme autoriteiten, en een dich te menigte waren aan de Scheldekade aanwezig. Toen de Evertsen de haven binnenvoer, hief een militair muziek korps het Nederlandsche Volkslied' aan. Gedurende vier dagen zullen aller lei recepties en feesten plaats hebben ter eere der officieren en de bemanning van de Evertsen. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Bataria. passeerde 12 Juli Gibraltar. Het stoomschip Prinses Amalia ar riveerde 14 Juli van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Soembawa arriveer de 12 Juli van Amsterdam te Bataria. Het stoomschip Amsteldijk, van de Holland Amerika Lijn, van Newport News naar Rotterdam, passeerde 14 Juli des nam. 5 uur. Dover. Het dubbelschroefstoomschip Pots dam, van de Holland—Amerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, pas seerde. 14 Juli des nam. 4. uur 15 m., Beachyhead. Marktnieuws. Haarlem. 14 Juli 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 390 HL. 370 HL. 3-/ 3.50. Spinazie 31 mand 31 mand 0.40—/ 0.60. Salade 370 mand 370 mand 1—3 cents Bloemkool 1000 stuks 1000 stuks 5—15 ets. Wortelen 2000 bos 2000 bos 4—7 cents. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 93 KG. 93 KG. 1.40-/ 1.35. Biggen 44 stuks 39 stuks 12—/ 9. Schrammen 11 stuks 9 stuks 24—/ 17. Purmerend, 15 Juli 1902. Aangevoerd: 271 stapels kaas, 27 per 50 KG.; 1574 KG. boter 1.05—/ 1.15 per KG.; Vee: 596 Runderen, vet vee 60—75 ct. per KG.; 17 paarden: 255 vette kalveren 60—80 ct. per KG.; 227 nuchtere kalveren 10—/ 23; 163 vette varkens 4451 ct. per KG.; 62 magere idem. 16—/ 24; 154 big gen 7—/ 11; 1508 schapen en lammeren. Eieren 3—/ 3.50 per 100 stuks.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3