NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. FRANKLEY. 2Ue Jaargang Zaterdag 19 Juli 1902. No. 5844 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prija der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenL30 jfö}/JSËygjjfëïfj|[ Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02J£ 3b Bureaux: Gebouw Het Spasme, Zuider BuitCnspaarne No. 6. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoounummer der Administratie 122. de omBtreken en franco per poBt0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. Li DAUBE Co. JOHN F. JONESSucci, Parijs 31K* Faubourg Monmartn. Haarlem's Dagblad Tan 19 Juli bevat o. a*: Tientsin wordt aan de Chinee sche regepring teruggegeven, Mar- thinus Tiiennis Steijn, Chamber lain, Het Pan-Armeni8ch Congres, De „Evertsen te Antwerpen, Epi lepsie. Advertentiën VOOB HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot onj ltedw*- twn genoodzaakt AdJvertentiën al te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing ian is inzending op Vrijdagavond noo- £g, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, dde moeilijk vooraf kunnen worden Inge leverd. De ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te welten, dat bij hunne be schikking van 16 Juli jl. hunne be slissing op een door J. A. en H. M. L. Wennekes gedaan verzoek om ver gunning tot oprichting van eena schietbaan in den uitbouw achter het perceel aan de Parklaan Kad. Sectie B No. 2621 ged. en eene schieltbaan in een naast dien uitbouw bij te. bou wen gedeelte, voor den tijd1 van één maand is verdaagd. Haarlem, 18 Juli 1902. Burg en Weth. voornoemd., BOREEL. de Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L. S. Politiek Overzicht. Uiit Sjanghai wordt gemeld, dat de vreemde gezanten besloten heb- Iben Tientsin binnen vier weken aan de Chineesche regeering terug te ge- r ven. De voorwaarden zijn in begin sel vastgesteld en door alle regeerin gen zoowel als door China, aangeno- men. De neutrale zone, waarin geen Chineesche troepen zich zullen mo gen ophouden, is van deft-tig op twintig kfilomsjtems teruggebracht. I Het aantal politietroepen, dat China in die neutrale zone zal moge on derhouden, is nJie/t langer beperkt. De concessies, door de voorloopige regeering verleend, zuUfejn niet er- l kend behoeven te worden. De regee- r ring zal de vraag behandelen: in hoe- veere uit de schatkist een vergoeding i zal worden gegeven aan de concessi onarissen. die kapitaal hebben ge stoken in concessies welke worden opgeheven. Het is echter niet waarschijnlijk, zegt de Temps, dat de spoorweg wel dra aan China zal worden terugge geven. Er zijn onderhandelingen hangende, die geleid hebben tot ver schil van meening tusschen de ge zanten van Frankrijk, Rusland en Engeland eenerzijds, en den Chinee- schen minister van buitenlandsche zaken anderzijds. De laatste zou zelfs zijn ontslag-aanvrage hebben ingediend. China beeft nieuwe gezanten be noemd in Frankrijk. Rusland, Italië en de Vereenigde Staten; de daar voor aangewezen mandarijnen zijn door de Keizerin uitgezocht, die n deze keuze weer opnieuw getoond heeft dat zij de vertegenwoordiging van China in Europa van weinig be lang acht, want, geen der benoemden bekleedt een hoogen rang of heeft zich eenigerma'te ondérshceiden. De Fransche gezant te Konstanti- nopel, de heer Constans,heeft weer eens een conflict met Turkije. Een gebeurtenis die onlangfe te Smyrna voorviel, heeft daartoe aanleiding gegeven. Eien Armeniër, dii© onder bescherming ivan Frankrijk stond, was gevlucht aan boord van een stoomboot der Messageries Mariti- mes. Door een list was hij van boord gelokt en door Turksche politieagen ten gevankelijk naar den wal ge bracht. Op verzoek van den kapitein werd de Armeniër door den vali wel iswaar in vrijheid gesteled maar deze weigerde elke verdere genoegdoening Da heer Constans trok woedend naar de Grootvizier en eischte de af zetting van den prefect van politie te Smyrna, het aanbieden van een officieele verontschuldiging, en een schadeloosstelling van 5000 francs voor ieder uur vertraging, dat de Fransche stoomboot had ondervon den. Het antwoord der Turksche Regee ring hierop is niet bekend. Da heer Constans heeft nog een appeltje met de Porte te schillen. Uit Konstantinopel toch wordt ge meld, dat de vierde termijn van de schadeloosstelling aan Lorando en Tubini, verleden jaar zoo kras door Constans doorgezet, niet door de Porte betaald is. Dat kan weder aanleiding geven tolt nieuwe repre sailles! Bij de behandeling van de begrooting van oorlog stelde de heer Grey voor de begrootïng te verlagen als protest, tegen de behandeling generaal Bulier aange daan: hij verlangde de openbaarmaking van alle stukken betreffende de zaak. Minister Brodrick antwoordde dat geen openbaarmaking van stukken iets kan veranderen aan het feit dat naar het oor deel van alle militaire critici de aanval op Colenso slecht was beraamd en slecht doorgezet: noch zou zij het pijnlijke ge voel kunnen wegnemen, gewekt door het voorstel om Ladysmith over te geven, evenmin kan ze de fouten, bij Spioen- kop gemaakt, verontschuldigen. De minister vermeldde BuUer's helio- gram aan generaal White, en deed daar bij uitkomen dat de raad tot overgave zoo buitengewoon was, dat men te Lady smith geloofde dat het Telegram dnor de Boeren was afgezonden. De redevoering van sir Red vers Bulier te Westminster ten gevolge waarvan deze werd ontheven van het bevel te Aldersïwt noemde de minister een ernstig vergrijp tegen de wetten van het leger en toonde een gebrek aan oordeel, dat twijfel deed lijzen aan Buller's geschiktheid om be- bevel te voeren. Er zal een onderzoek naar den oorlog worden ingesteld door een commissie, welke ook deze aangelegenheden zal kun nen nasporen, maar dé minister hoopte dat zaken betreffende het gedrag van de generaals met gesloten deuren bespro ken zouden worden. De regeering zal niet meer stukken publiceeren. Na verdere discussie, waarbij ook ver schillende conservatieven de houding van het departement van oorlog afkeur den. werd de motie-Grey met 2.36 tegen 98 stemmen verworpen. Buitenlandsch Nieuws Uit Znid-Afrika. De „Times' zegt. Daar aanleiding dei- benoeming van Sir Arthur Lawley tot luitenant-gouverneur van Transvaal: Het is te hopen dat een gevolg van deze benoeming zijn zal, dat Lord Mil- ner ontheven zal worden van een deel zijner taak, welke iederen dag zwaarder wordt,, want het gouverneurschap van Transvaal en Oranjerivier-kolonie is ge voegd hij de functiën van Hooge Com missaris. Lord Milner heeft zelf de be noeming verzocht van een luitenant,-gou verneur van Transvaal, met dergelijke bevoegdheden als de luitenant-gouver neur van de Oranjerivier-kolonie reeds bezit. Marthiims Tbeunis Steijn. Bijna dé weemoedigste herinnering aan den pas afgeloopen oorlog is de zekerheid1. d!at een dier edelste figuren, zoo niet de edelste, uit de geweldige tragedie. d'ait de president van den voorma.ligen Oranje-Vrijstaat als een naar het lichaam geknakt man naar Europa komt om verlichting van een lijden te zoeken, dat zijn geneesheeren ginds reeds voor ongeneeselijk schij- nen verklaard te hebben. Zelfs onder zijn ergste vijanden de schobbejakken van de ..Pall Mali". ..de Globe" e. d. daargelaten zal wel ieder den oprechten wensch koes teren. dat het dezen grootten patriot, zooals elke eeuw er slechts enkele op levert .alsnog gegeven moge zijn. dat de zeereis en de wetenschap van Euro pa's eerste geneeskundigen hem eenige verlich'tinsr zoo mogelijk nog verlos sing zullen brengen van het zwaar lichamelijk lüden. dat hij met man- ne lijk en moed schijnt te dragen on danks het peillooze leed, dat dezen bewonderenswaardigen vaderlander en Afrikaner de ziel moet hebben vaneen- gescheurd in dit jaar der smart e voor zijn volk en deszelfs idealen. Een telegram uit Kaapstad zegt, dat de heer Steijn Woensdag, vergezeld van mevrouw Steijn, twee geneeshee ren en twee mannelijke verplegers, aan boord van de mailboot Carisbrook Castle is gegaan op weg naar Enge land. Dit behoeft natuurlijk geenszins in te sluiten, dat hij ook in Engeland Geneeskundigen raad gaat inwinnen: De heer Steijn heeft wel een tijd; in Engeland gestudeerd', maar ook op het vasteland, met name te Amsterdam, waar hij zich vele vrienden aan de academie heeft gemaakt, evenals rech ter Hertzog. De Engelschen kunnen zich in hun spreekwoordelijke nede righeid niet voorstellen, dat een zieke, die eenig besef heeft van .zijn eigen welzijn en eigen welbegrepen belang, zich ergens anders tot de wetenschap om raad wendt dan in Engeland. De heer Steijn zal. afgezien van politiek- moreele overwegingen desniettegen staande toch misschien de voorkeur aan continentale wetenschap geven: het is bekend' genoeg, dat hij niet ge looft in Britsche onfeilbaarheid op welk gebied' ook. wèl het tegendfeel. Het. heet in hetzelfde telegram, dat de heer Steijn nu ook aan typhus lijdt en zijn toestand: ernstig is. De Kölnische" gaat niet zoover en noemt U t alleen een onderlijfsziekte. Moge lijk heeft het blad het Engelsche ..en teric fever" gemakshalve, aldus ver taald. Hoe het zij voor de heer Steijn in Europa komt. zal wel niet blijken wat het leven van Z.H.Ed'. eigenlijk be dreigt. Onze beste wenschen vergezel len den hoogen liider op zijn overtocht naar het noorden, waar een bewonde rend vastelandsch Europa slechts wacht op de vuri'g begeerde gelegen heid. om. als het zijn mag. de groot- sche heldenfiguur van Marthinus Theu. nis Steijn een ongekend geestdriftige en uit het diiepst dies harten voortsprui tende hulde te1 brengen voor de verhe ven les van schitterende vaderlands liefde. nederige doodsverachting en weergaloos e zelfverloochening, welke hij aan het gansche niiensehdom op de einde! ooze verwoeste velden van arm land1 gegeven hééft. Chamberlain. De Standard verklaart, dat Chain berlaiin .zooveel bejtea- is, dat geen bulletins meer zullen worden uitge geven. Tegen het einde van deze week zoud'e hij op raad zijner dok ters uit de stad gaan. Wegens „veel ambtelijke bezigheden" kan hij Za terdag niet als kanselier der Bir- nningkamsche Universiteit presideer ren bij een dien dag te vieren plech tigheid. Een telegram uilt Londen van Laf- fan geeft echter een heel andere te- den op dan „vele ambtelijke bezighe den." Volgens dat berichJt zou de man, die de ooi-zaak is van zulk een jammerlijk bloedbad ovelrzee, zelf zooveeil bldqd verloren hebben, dat hij herhaalde aanvallen van zwakte heeft. De pols schommelt. Op dien grond sturen hem de dokters de stad uit; rust en. verandering van lucht zijn van het grootste belang voor den pa tiënt. En, voegt Laffan er bij, cr bestaat weinig kans dat de minister von koloniën spoedig weer tot zijn politieken arbeid zal terugkeeren. Voor het welzijn van mpllioenen menschen wave het zeker beter, dat deze gewetenlooze staatsman nooit meer tot zijn politieken arbeid terug keerde en de rest van zijn dagen in rust doorbracht. Zonder booze visioe nen desnoods. Het Pan-Arineniscli Congres Het pan-Armenisch Congres werd Don derdag geopend onder voorzitterschap van senator Huzeau Delahaie in tegen woordigheid van' den minister van staat Le Jeune, verschillende Belgische en Fransche -senatoren en afgevaardigden, enz. De voorzitter wees er op, dat uit alle landen eminente mannen van alle par tijen naar 't congres zijn gekomen en 2000 betuigingen van instemming zijn ont vangen. Hij sprak de hoop uit. dat het congres den regeeringen aanleiding zal geven zich her lot van de verdrukte Ar meniërs aan te trekken. De heer John Brire sprak in een brief aan het congres dezelfde hoop uit. Nadat tot vice-presidenten waren be noemd mevrouw Waszklewics van Schilf- gaarde voor Nederland. Hennings. voor Denemarken, De Pressensé voor Frank rijk, gaf de heer Guillard, redacteur van „Pro" Armenia", een overzicht van de misdaden, waarvan de Armeniërs de slachtoffers worden. Er is een afdoend mirtdel, zeide Guillard. om een eind te maken aan de verdrukking en dat, is de benoeming van een gouverneur van een onzijdige Europeesche nationaliteit, ge kozen onder toestemming van de mo gendheden en de oprichting van een plaatselijke niet-Turksche militie. Alleen de Sultan kan deze oplossing verwezen lijken, hij alleen is verantwoordelijk voor wat geschied is, maar Europa moet het willen. Men behoeft niet meer voor een oorlog te vreezen dan tijdens de Kreten- zer-quaestie. Het congres verdeelde zich daarop in secties, Alvorens uiteen te gaan besloot het congres een commissie van vijf gedele geerden van elke nationaliteit te benoe men, met de opdracht aan het congres pracfïsche besluiten voor te leggen. Trieste voorspelling. I)e bekende Waensche bouwkun dige Otto Wagner, professor aan de Academile der Schoone Kunsten en die een der eerste deskundigen op architectonisch gebied in Ooëtenrijk heet, heeft aan het Fremdenblatt ver klaard. dat naar zijn meening ge heel Venetië ten ondergang gedoemd is. De fundamenten. waarop de stad rust, zijn verteerd; de palen zijn aan 't rotten en vergaan en kunnen niet langer hdt onmetelijk gewicht, dat er op rust dragen. De overhel ling en verzakking, die reeds vele jaren zijn waargenomen, hebben hun uitwerking op de gebouwen gehad en voortdurende herstellingen én restauraties noodig gemaaldt. Zoo was het paleis der Doges nog slechts enkele jaren geleden gerestaureerd en telkens wanneer Wagner te Ve netië was in de laaJtste 30 jaar. zag hij er architecten en mettselaars druk aan 't werk. Een lugubere voorspelling voor de Venetianen in hun rampspoed. Algemeene Berichten. De groote mijnkoning J. B. Robinson is door de „Westm. Gaz". gevraagd naar zijn meening over het gebrek aan kaffer- krachten voor de mijnen. Hij maakte zich niet ongerust; zoodra de zomer was aangebroken zouden er weer volop ar beidskrachten zijn. De kaffers, die door den oorlog eenige jaren van huis waren geweest, waren dadelijk na den vrede naar hun kraal teruggekeerd, doch zij zouden daar niet blijven, maar den win ter slechts overblijven en met de eerste warme dagen hun werk in de mijnen ko men hervatten Behalve het verzoek om Boeren tot lid van den Wetgevende» Raad te benoemen is ook het verzoek tot de Engelsche auto riteiten in Zuid-Afrika gericht. Boeren zitting te laten nemen in de Centrale Commissie voor repatrieering, opdat zij als tusschenpersonen zullen kunnen op treden tusschen de terugkeerende Boe ren en de administratie. In het bosch Schwarzbruch bij Saar- burg heeft een koninklijk houtvester den gemeentelijken houtvester uit Tünsdorf, die aan het stroopen was. doodgescho ten. De Duitsche liga tegen het duel heeft onder voorzitting van prins Löwenstein- Wertheim-Rosenberg te Kassei vergaderd en besloten, te beproeven om de bonds- vorsten, in de eerste plaats keizer Wil helm, voor het program van de vereeni- ging te winnen. De „Petit Bleu" verneemt uit Peters burg, dat een gevolg van het Italiaansch bezoek aan Rusland is, dat een handels verdrag is afgesloten tusschen beide landen, volgens hetwelk de Italiaansche wijnen en vruchten vrijen invoer in Rus land zullen verkrijgen, tegen vrijen in voer van Russische petroleum in Italië. In het Hoogerhuis is de immigratie- quaestie voor Zuid-Afrika ter sprake ge komen; lord Onslow zeide namens de regeering, dat deze voornemens is een groot plan ten uitvoer te leggen, doch dat daar op het oogenblik nog niets van komen kan. al zijn er meer aanvragen dan nu reeds beschikbaar terrein; de aan vragen om vestiging van Engelsche sol daten en Yeomen zullen voor de andere gaan. De „Standard" beveelt aan zooveel mo gelijk Engelsche. onderdanen naar Zuid- Afrika te zenden, om daardoor de onte vredenheid onder de Boeren te onder drukken. Ook uit Warschau verneemt men het een en ander in verband met de land verhuizing: deze zou, nadat' de vrede in Zuid-Afrika is gesloten, niet meer naar de Ver. Staten gaan, maar naar Trans vaal. Vele Poolsche Joden laten zich door de aanbiedingen van emigratiebureaux verleiden, en de Russische regeering ver leent ze alle mogelijke faciliteiten om naar Zuid-Afrika te verhuizen. Lord Cadogan, onderkoning van Ier land. heeft zijn ambt nedergelegd. De Koning heeft het ontslag aanvaard. Feuilleton* Naar het Fransch van HENRI GREVILLE. M) Ja. dat is het eenige-woord' dat ik daarop toepassen kan. Vraagt men je geld'? Horace kon ni'et nalaten te lachen, en mevrouw Alcott glimlachte in haar rocking-chair. Dat zou zoo vreemd niet zijn! Men wil mij geld) geven. Dat moet je niet al te zeer ver trouwen. zed zijn vrlemdelijke gast vrouw. Alle drie begonnen toen te lachen. Toch wel! hernam Horace. U weet misschien dat ik een klein land goed in het Zuiden bezat? Ik had machtiging gegeven aan iemand om het te beheeren. maar ik heb er nog nooit iets van gehoord. Welnu, hij laat nu iets van zich hooren. En brengt je dat geld op? Een massa geld! Het schijnt dat een spoorlijn mijn bezitting in tweeën gesneden heeft, en dat men een station op mijn terrein heeft gebouwd. Men had je daaromtrent wel eer der kunnen inlichten, merkte miss Bright op. 't Is verschrikkelijk, zoo practisch als je wordt, Ella. Natuurlijk had) men mij eerder kunnen inlichten; maar mijn man bekent nu naief, dat hij alles gedaan heeft om den spoorweg door zijn terrein te krijgen, en toen hij zag dat 't niet gelukte, heeft hij mijn goed zoo duur mogelijk verkocht, teneinde een groote provisie te krijgen. 't Is dus een eerlijk man? zei die voorzichtige Ella. Dat schijnt; hij raadt mij trou wens aan. alles zelf te komen waar nemen. En ik raad) je aan zijn raad te vol gen. zei mevrouw Alcott. Hét werk kan je wel een da" of tien missen en meer heb je niet noodig. Vertrek dus mor gen. Goed, zei Horace. ik geloof dat u gelijk hebt. Ik zal morgen in New-York zijn en daar 's avonds den trein naar hét, Zuiden nemen. Zijn blik viel op de handen van Ella, die een handwerkje vasthielden. Die kleine handies beefden een weinig en de naald werd niet met dezelfde flinkheid in de stof gestoken. Van de handen ging ziin blik naar haar gelaat; haar gezichtje had een uitdrukking van zachte gelatenheid, van stille droefheid. Mevrouw Alcott had dien blik ge volgd: zij stond zachtjes op en ging het huis binnen. Ella, zei Horace. terwijl hij op een vouwstoeltje bij haar ging zitten, ben je blij dat ik zonder het te weten, een eoede zaak heb gedaan? Bin! O. natuurlijk Horace. erg blij! En waarom zet je dan zoo'n be droefd gezichtje Is dat soms omdat ik weg ga? Ik? Een bedroefd gezicht? Ja. na tuurlijk heb ik liever dat je hier bet dat is vroolijker. Vroolijk? Dat wist ik niet! ant woordde de architect. Ik ben niet precies wat men ge woonlijk noemt een vroolijk man! Maar dat wil zeggen, geloof ik. dat mijn tegenwoordigheid je niet onaan genaam is? Zeker niet! zei Ella met een ze nuwachtig lachje. Horace nam een dtraadje wol, wond het eenige malen om zijn vinger en legde het toen weer in de mand. Ella, hernam hij. luister eens zonder mij in de rede te vallen. Ik heb niets eerder gezegd, omdat ik noch van de toekomst, noch van mijzelf zeker was: nu kan ik spreken. Je weet welk verdriet ik gehad heb. je weet welke oorzaak hét had je weet dat ik met den vurigsten hartstocht een vrouw heb liefgehad, die het niet verdiende. Ik heb het je gezegd. Ella, ik zal niet meer liefhebben: de heiligheid van de liefde is voor mij verloren, nooit zal die heerlijke gewaarwording Hij hield op: de herinnering aan ziin liefde kwelde hem als op den eer sten dag. 't Was misschien niet Katie die hij betreurde, maar hij betreurde zeker de liefde. Ik za] niet meer dliefhebben. El- la. hernam hij na een kort stilzwij gen. Maar .zoo mijn hart door de liefde is gebroken, het is open voor het zoete geluk van een innige vriend schap. Herinner je je den dag waarop je mij toegewenscht hebt, niet alleen te zullen blijven? Ella knikte even met. het hoofd: Wat? Had hij haar. die zijn levensgezellin zou zün reeds gekozen? Bij dien onverwachten schok ver bleekte Ella. Er is maar één wezen op de we reld. hernam Horace. bij wie ik mijn hart kan uitstorten; één wezen kent al miin leed: één wezen heeft mij ge troost en heeft mij lief. zooals men kan wenschen bemind te worden, als men zelf niet meer kan liefhebben met een zachte en medelijdende tee- derheid Maar Ella, mag ik aan een vrouw hetgeen mij van mijn hart overblijft geven, terwijl ik weet dat ik haar nooit meer zal kunnen geven? Hij sloeg de oogen op naar het lie ve gezichtje en zag eigenlijk voor het eerst, hoe mooi ze was. Zou jij mij nemen. Ella, zooals ik hen? Zou jij. wetende wat je nu weet. bereid zijn de gezellin van mijn leven te zijn opdat ik altijd iemand aan miin zijde zal hebben om mij te helpen en aan te moedigen? Ella zag hem recht iu de oogen en zei: Ik zou je nemen al was je ziek. al was je hulpbehoevend, om alles wat ïii voor mii aan hebt in de uren van beproeving. Alleen daarvoor Is het dankbaar heid alleen, die je doet besluiten met nrte trouwen. Door een zeer natuurlijk gevoel, ver langde hij meer dan hij zelf aanbood. Het jonge meisje sloeg .haar mooie oogen niet neer. hoewel een blos haar gelaat overtoog. Ik zal je trouwen, als je het vraagt Ik vraag hei je. Ella, als een gunst! Dan stem ik toe. zei ze, niet al leen omdat je mijn vriend bent. geweest in mijn droeve dagen, maar omdat ik je liefheb, zooals een vrouw haar man moet liefhebben, getrouw en tot in den dood. Ella! zei Horace. terwijl hij haar kleine handjes vatte, dat heb ik niet verdiend. De werkmand en 't handwerk rolden on den grond en hij ging dicht bij haar zitten. Jawel, zei ze. terwijl ze haar hoofdje op den schouder van haar vriend legde. Je verdient het. omdat je elk geluk verdient. O! Horace. als je mij hadt liefgehad, zou het te mooi geweest zijn! Ik was noch schoon, noch gevierd genoef om de liefde van een man als jij te verwerven! Maar je vrien din te zijn. desnoods je dienstmeid. aL tnd je hulp en je troost, dat i's nog meer dan ik ooit had durven hopen. Terwijl ze sprak, vloeiden haar tra nen. van geluk, maar ook van leed, want ondanks haar vreugde had zij het. smartelijke bewustzijn dat hetgeen ze gaf. haar nooit zou worden terug gegeven Wat ben je goed, lieveling! zei Horace. terwn'l hij haar tranen droog-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1