Stadsnieuws. Haarlem, 18 Juli 1902. Brongebouw. Bal-champètre in den tuin van het- Brongebouw gisteren avond. Een verrukkelijk idéé van 't Be stuur, waarvan da-capo sterk gewenscht wordt. 'n Heerlijke avond. Niet heel warm, maar voor den dans in de open lucht als uitgezocht. Stil was het en het koeltje deed goed. Mooi was het in de natuur en aange naam om een paar uurtjes buiten te zit ten, of in de verandah of boven. Midden in den tuin wasf de gladde houten dansvloer neergelegd in een om heining, versierd met vlaggedoek, en om geven door een zachte lampionverlich ting; inderdaad smaakvol ingericht. Uit de muziektent klonken de tonen der dansmuziek. Dansmuziek heeft iets de monisch, door groote verleidelijkheid. In dansmuziek zit hartstocht, verlangen, gelijk, jalouzie... Dansmuziek IS demo nisch. Maar, als je op zoo'n kalmen avond de dansmuziek hoort in de open lucht, dan komt er iets van een stem ming van rust en bevrediging over je. En gisterenavond was het veelal blij- kalme muziek, de trippelende wals, de gracielijke tirolïenne en pas-de-quatre, de bezadigd-rhytmische Duitsche polka. Veel, heel veel paren, dansten, schoven en draaiden op de gladde vloer op den maat der muziek. En duizenden zaten in 't rond te kijken, en trippelden met de voeten mede of deinden het lichaam heen en weer op den rhytmus. Het was een verrukkelijke avond, laat ik dat nog eens zeggen, een avond van genieten met volle teugen, waarvoor de directie van het Brongebouw hulde mag worden gebracht. Concerten Kriens. Met genoegen vernemen wij, schrijft de ,,Prov. Noord- Brab. Ct. van 's Bosch," dat het Haar- lemsche Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens die hier nog altijd goe de herinneringen heeft achtergelaten in de eerste dagen der maand Augustus een groot militair concert zal geven in de Liedertafel. Wij hopen hierop nader terug te ko men. Ook te Tilburg en Breda zal de heer Kriens in 't begin van Augustus concer ten geven. Den heer J. J. van Schuylen- burg is eervol ontslag verleend als hoofdopzichter over rechtsgebouwen, ge vangenissen en Rijks-opvoedingsgestich ten. Onze stadgenoote mej. E. M. Heilbron slaagde te Amsterdam voor bet examen hoofdakte. De kolonel j hr. v. d. Goes, commandant van het 4e. reg. inf.. hield hedJen eene inspectie over het bataljon infanterie, alhier in garnizoen. Dezen morgen kwartier voor negen raakte een jongen, die melt andleren op een schuit in dien Kamper singel speelde, te water. Zijn makkers wisten hem te grijpen en vast te hou den. maar waren niet sterk genoeg om hem in de schuit te trekken, totdat er een jonge man kwam toesnellen, die hem binnen boord heesch en meteen een welverdiendien 'tik gaf. O v er 1 e d e n. Naar wij vernemen is gisteren de werkman Semé, die hevige brandwonden bekomen heeft bij het on geval in de lakstokerij van de firma Sa- vrij en Zonen, in het gasthuis aan de ge volgen daarvan overleden. Arpondissements-Reehtbank. UITSPRAKEN. 1. A. Schaar, los werkman te Zaandijk, eenv. beleed., ambt. in functie, vrijge sproken. 2. G. Dekker, schipper te IJmuiden, de sertie van boord, 5 dagen gevangenis straf. H. van Westerhoven, arbeider te Haar lem, opzettelijke vernieling, 14 dagen ge vangenisstraf. 4. J. M. Kinjet, zonder beroep te Haar lem, koppelarij, 14 dagen gevangenisstraf 5. P. van Wijngaarden, vrachtrijder te Beverwijk, diefstal, een maand gevange nisstraf. 6. P. W. Verhage. kellner te Amster dam, 2 diefstallen, 3 jaar gevangenis straf. de. Hoe zal ik je ooit kunnen danken voor hetgeen je voor mij doet. Door gelukkig te zijn, beste Ho- race, zoo gelukkig als je nog zijn kunt. Eiken keer dat ik je heb d'oen glim lachen. zal ik voelen dat mijn liefde niet verloren is- Hand in handi stonden ze op om naar binnen te gaan. Mevrouw Alcott kwam hen tegemoet en haar eerste blik scheen hun een zegewensch. Zij wil mijn vrouw worden, zei hij slechts. Dat God met u zij! antwoordde de weduwe, terwijl zij hun handen in de hare nam. XXXIII Horace vertrok den volgenden mor gen. Hij hoopte 's middags tijd ge noeg te hebben om hetgeen hij inNew- York te doen had te behandelen; maar tegen vijf uur begreep hij, dat hij eerst met den laatsten trein kon ver trekken. Hij besloot dus te gaan eten in het hotel aan de Fifth-Avenue. Hij was onbewust nieuwsgierig welke in drukken hij zou opdoen binnen die zelfde muren, die hem ontvangen had den. toen hij uit Europa kwam. De geur der bananen was vervangen door die van aardbeien, maar op dat Dinsdag 5 Aü g u s tus a.s. zullen de leerlingen uit de hoogste klasse der stadsscholen alhier een bezoek brengen aan „Artis". Do n d e r d a g 2 4 J u 1 i a.s. zullen de leerlingen uit de 5e klasse der stads scholen alhier, een boottocht naar Mui den en Muiderberg houden, vanwege het Geröessenfeest. Uit de Omstreken. Heemstede. De echtelieden H. Nijs en A. S. Jansen aan den Binnenweg alhier, ho pen 1 Augustus a.s. huune 25jarige echtvereeniging' te herdenken. De door den ontvanger aangeboden rekening cier gemeente over 1901 be draagt Ontvangsten f 34731.59i, Uit gaven f 33074.03. Batig slot f 1657.561. Hillegom. Woensdagmiddag a.s. van 3.30 tot 4.30 uur bestaat alhier in de Openb. School gelegenheid tot kostelooze in enting en berinenting. Alhier bestaat in het a.s. wintersei. zoen gelegenheid tot het volgen van een reeks voordrachten over Staats recht, Economie. Handels- en Burger lijk recht, tet geven door den heer H. M. I. Watt el, cand. notaris. Zandyoort. Donderdag brachten de 3 Zandvoortsche schuiten versche visch aan. Besomming f 10 tot f 13. De prijzen der visch waren: tong f 0.30 tot ƒ0.80, griet 1 0.75 per stuk; bakschol 1.20 en scharren t 3 per mand. Woensdag bezocht een school uit Haar lemmermeer onze plaats. Gezeten in rij tuigen en op boerenwagens kwamen een 120tal volwassenen en kinderen alhier aan en genoten volop aan het strand, waarna in café G er mania eenige ver- verschingen werden gebruikt. Aangekomen badgasten: Fam. Flei'scbman, Frankfort, Gr. Hotel, 3 pers. Fam. Beels van Heemstede, Haar lem, id. 2 p. Fam. Altgeit, Berlijn, id., 7 p. Prins Georg, Prins Friedrich Christi- aan en Prins Ernst Heinrich, Herto gen van Saksen. J. van Leyden, Meppel, Beau Se- jour, 5 pers. A. Lineit, Amsterdam, Huizo Welge legen, 6 p. André de la Porte, id. id., 6 p. Van Marken, id., id., 5 p. Mr. J. C. Stoop, Dordrecht, Beau Rivage, 6 personen. Wed. van der Vies Beuker, Amst,, id., 3 p. A. Rehbock, id.. Grand Hotel, 5 p. J. Riedel Becker, Glogau, id., 2 p. E. Lintels die Geer, Zeist, id., 2 p. R. J. Janssen, Amsterdam, id. H. Enlthoven, id., id. H. Joseph, Gen,ve, id., 2 p. Mevrouw Stephan, Dusseldorf, Ho tel Belvédère. V. Schnitzler, Amst., id., 4 pers. Mevrouw Reints, id. id. 2 p. A. Chabot, Rotterdam, Groove Bad huis, 5 personen. H. Snellen, Utrecht, id. Mevr. de wed. Beider, Amst., Hotel de l'Ocean. H. Rippeld, Hamburg, Hotel Zee- rust. S. M. ann, Amsterdam, id., 3 pers. J. C. Santhagens, id., id., 5 p. Behrens, Groningen, Hotel Driehui zen, 3 pers. Fam. Wiersma, Groningen, id., 6 personen. Fam. Onnes, id. id. 5 p. Tik-Tak, id. id. V. P. JuLlens, Amsterdam, id- Jhr. H. Trip, Amsterdam, Villa Thalatta, 5 pers. Gruke Gallère, Nijmegen, id. 2 p. Dames Pompe van Meerdervoort, Bergen op Zoom, id., 2 p. Mevr. Burckhardt, Zurich, id. Dr. J. E. Schroder, Arnhem, Hotel Beau Site 6 personen. L. M. Barnet Lyon, Haarlem, 3 p. M. D. T. Forbes Wels, Utrecht, Pension Quisisana. 5 p. Fam. Wertheim Aymes, Amsterd., id., 6 p. Mej. H. Kiderlen, id., id. C. G. Harrenstein, id. id. V. Schmidt, Weenen, Hotel d'Oran- ge, X p. E. Rohr, Versailles, id. 3 pers. W. J. Vinke, Amsterdam, id. eene na was er niet veel veranderd. Frankley was te ernstig gestemd om zich met die kleinigheden bezig te hou den; verwonderd dait hij er zoo weinig aandacht aan schonk, eindiigde hij zijn diner, en begaf zich naar de over dekte wandelplaats, waar hij met een collega afgesproken hadi te zullen ko men. De wandelplaats was verlaten, het was er wam. het gaslicht danste en alles zag er verlaten, droevig en ver velend uit. Eensklaps kwam een groote, slanke 'dame binnen. Zij droeg een rijk en opzichtig toilet. Zij bleef onder een gaslantaarn staan en zocht naar een persoon voor wien ze daar gekomen was. Toen Frankley zich omkeerde be vonden ze zich eensklaps tegenover elkander, en als door den bliksem ge troffen bleef hij staan. Zoo, mijnheer Frankley, zei Ka tie. ik ben blii u te zien. Hij groette haar stijf en wilde voor bijgaan. maar zij hield hem tegen. John heeft mij gezegd dat u een wrok tegen mij koestert, mijnheer Frankley, hernam zij kalm. U zoudt daarin ongeliik hebben. Ik zie met ge- genoegen dat u van uw ziekte hersteld to. Mevr. E. Kol, id., 2 p. N. van Hasselt, Groningen, id. H. Parser, Amst., id. Mevr. H. Perrot; Stuttgart, id. 2 personen. L. van Lidt. de Jeune, Tiel, id. 5 p. A. C. Schroot, Amsterdam, Villa Willilelmina, 5 p. Fam. Leon de Haan, id., School plein 2, 8 pers. Fam. Dudok van Heel, id. Villa Golfzicht, 8 p. Fam. Gompen, id. Villa Martha. 4 personen. Earn, Nienaber. id. id. 4 p. B. M. Pelletier, Utrecht, Aden. Heemskerk, 7 p. H. Heymering, Amsterdam, Villa Paiiil Ernst, 2 p. C. M. Mendes da Costa, Haarlem, id. 7 p. J. K. Smit, Amsterdam, id1., 6 p. J. Stam, Haarlem, id. Bernard Mysi't, Amsterdam, Pensi on- dé Roos, Mev\r. Leertema Jansen, id., id. 2 personen. M. Morpurgo, id. Poststraaft a 14, A. Lubbers, Villa Aleida (Peters), 11 pers. J. Catlender, id., Villa Louise, d. 5 pers. Mevr. Hoge ding, id. Villa Zomer- zorg, 3 p. Mej. M. Taconis, id., id. Fam. Schindhelm, id. Huize Duin oord, 5 p. Fam. .die Wijs, Brammen, Bram- me#, 5 p. Kinderen P. v. d. Berg, Groningen, Poststraat 11, 5 p. Fam,. Aljètrino, AmsJtèHarri, id., 2 p. Fam. Pakkedirager, id., Duinweg, 5 pers. Fam. Pouwels, id., Kerkstraat 15, 8 personen. Mej. Koopman, Deventer, id. 3 p. Fam. den Tex, Amsterdam, Villa Weltevreden, 6 p. Mevr. Kikkert, Amsterdam, Halts straat 14, 3 p. F. C. Grote, id., Dr. Joh. Metzger- str. 7 pers. J. J. Sneltjes, Haarlem, Huize Geer truidia, 4 personen. Mevr. Kroon, Hoorn, id. 5 p. Dr. Jonkers. Groningen, Pension Sans Souci, 3 p. Sandbrink, I. G., Veenenöaal, id. 4 pers. J. Porton. Amsterdam, id.. 4 p. Mej. H. E. Suerendonk, Rotterdam, Hoogeweg 26. Mej. M. M. Harte velt, Zutfen. Fam. van Spanje, Amsterdam, Vil la Builtenlust, 8 p. E. Insinger, Arnhem, Kerkstraat no. 32. Jongej. v. d. Meulen, Amsterdam, id. Jongeh. N. .van Hasselt, Groningen id. Jongej. R. Howelen, Amsterdam. Villa Narda, 2 p. F. E. Rinker, Ouden-Amstel, KI. Krocht, 4 p. Yelsen. Aan den Gemeente-Ontvanger dezer gemeente is een verlof verleend van 24 Juli tot en met 2 Augustus. Zijne betrekking zal in dien tijd worden waargenomen door den heer K. Ade- ma, adj.-commies ter secretarie. Op Woensdag 23 Juli a.s. zal door een bataljon militairen uit Haarlem op het zeestrand tussehen Zandvoort en IJmuiden, schietoefeningen gehou den worden met scherpe patronen. - In dien omtrek zal het strand dus niet veilig zijn. Sloten. Op den openbaren weg alhier is ge vonden een heerenrijwiel. Haarlemmermeer". De meer plaatselijke feestviering te Nieuw-Vennep, ter herdenking van 't. 50-jarig bestaan van den Haarlemmer- meerpolder zal 22Juni gehouden wor den met schoon- en ringrijdenl volks spelen, vuurwerk enz. De tweede feestdag te Hoofddorp, werd evenals de eerste opgewekt gevierd. Des middags begonnen de volksspelen voor jong en oud. Daarna het Concours Hippique, aange boden door den heer H. F. Bultman Jr. A. Voor den best bespannen boerenwa gen, behaalde de eerste prijs, P. S. Zijl mans, een paar kristallen schenkkannen met zilver gemonteerd; 2e prijs G. Bruin, een regulateur. Hij zag haar aan, verstomd over zoo veel aplomb. Uw -rij ze hairen staan u heel goed. Dat -eeft u een origineel ge zicht. dat de aandacht trekt. Gaat het goed met John? vroeg hij haar. O, best. dank u. Hij is thui's ge bleven. Ik ben hier gekomen om van een vriendin afscheid te nemen, die van avond naar Europa gaat. Ze is nog niet hier. En u is dus aan 't bouwen van het weeshuis van mevrouw Alcott? Dat is heel mooi. Men zegt dat het prachtig zal wordten. Anders nieits nieuws? Jawel! zei Horace, die zich erger de over haar spottenden toon. Er i9 nieuws. Ik ga trouwen. Kati'e maakte een onwillekeurige be weging; die was raak en haar gewezen verloofde verlustigde zich er in. Gaat u trouwen? zei ze op lossen toon. U ziet hoe aanstekelijk dat is! U volgt zeker mijn voorbeeld. En mag ik ook weten met wie? Met miss Bri'ght. O, ik had altijd! wel gedacht dat u zoo'n vrouw moest hebben: kleurloos, weinig geest, in één woord, alle deug den. Mijn compliment, mijnheer Frankley. Zeg aan EUa, dat ik haar veel geluk toewensch. Excuseer me, 13. Voor hei beste rijtuigpaard gebo ren niet in Haarlemmermeer. Ie prijs: een massief zilveren olie- en azijnstel, door P. M. Scholten: 2e prijs: een inkt koker en thermometer met zilver beslag, door A. Breure. Wedstrijd voor het beste rijtuig- paard. geboren in Haarlemmermeer. Ie prijs een gouden remontoir-horloge met gouden wijzerplaat, door Co. Biesheuvel Rz.: 2e prijs: een theegarnituur met zil ver, gemonteerd, S. v. d. Sluis. Vervolgens fietsen-wedstrijd .hemden race: le prijs: Lemmerzaal van Alkemade, speeldoos: 2e prijs: H. Schouten, van Haarlemmermeer, klok met speelwerk; 3e prijs: W. Wamsteeker, van Haarlem mermeer, horloge met ketting. Daarna roeiwedstrijd in versierde boo ten en tot slot schitterend vuurwerk. Bij G. v. Klaveren, kastelein aan de Nieuwe Meer te Haarlemmermeer, zijn ernstige, ongeregeldheden gebeurd. Bij afwezigheid van den man, is de zooge naamde zwarte bende uit Amsterdam ge komen, die de kasteleines verdrong op eene ongepaste wijze en zich, meester maakte van 't buffet. Die bende maakte onder elkander rumoer en gingen zonder betaling heen. Door de vrouw is bij de politie aangifte aangifte van 't gebeurde gedaan Voor de eerste maal is door Gedep. Sta ten vergunning verleend te Haarlemmer meer aan J. Meijland, tot verkoop van sterken drank in 't klein. Te Abenes is slechts eene herberg. D.e .verwachtingen van den. oogst te Haarlemmermeer, zijn buitengewoon. Alleen de karweij zal middelmatig zijn. Door de groote behoefte die te Haarlem mermeer bestaat aan plaatsruimte op de scholen, wordt de openbare school no. 1 en 10 ten spoedigste vergroot. J. Hoogenzaad. candidaat te Scheve- hingen. heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Leimuiden aangenomen. Binnenland. Den heer C. J. E. Graaf van Bylandt te 'S-Gravenhage, die reeds lang beden kelijk ziek was, is overleden. Prof. dr. J. van der Yliet. f Prof. dr. J. v. d. Vliet, hoogleeraar aan aan 's Rijks Universiteit te Utrecht, is in den ouderdom van 55 jaren overleden. Prof. dr. Johannes van der Vliet werd 24 April 1847 te Reeuwijk geboren. In zijn geboorteplaats, later te Gouda en aan het gymnasium te Leiden studeerde hij voor de universiteit (Leiden), waar hij op zijn achttiende jaar als student werd toege laten. De proff. Cobet, Pluygers, Kern en De Vries waren zijn leermeesters. In, 1874 promoveerde hij tot doctor in IN GEZOND RN ME'>EDEE- LTNGEN. 30 cents per regel Odoi-^ondwater is heerlijk verl'risschend (laai' is mijn vriendin. Zij knikte even hooghartig met het hoofd en ging een dame, die juist aan kwam. tegemoet. Horace volgde haar met ae oogen, verwonderd zich zoo vrij gevoeld te hebben in haar tegenwoordigheid. Niet alleen dat hij haar beoordeelde alsof zij een vreemdelinge was. maar hij was zelfs ontstemd dat hij die vrouw zoo hartstochtelijk had liefgehad. Terwijl de trein hem, naar Washing ton voerde, dachlt hij aan dien tijd, en op hetzelfde uur dacht ook de jonge wouw aan hem. Dat hij niet meer verliefd op haar was. was al een be- leediging; dat hij zelfs niet ontroerd was toen hij haai' zag. was een onbe leefdheid; maar dat hij een ander trouwd'e dat was bepaald een onbe schoftheid. Walt! na haar beau geweest te zijn gedurende bijna een jaar, durfde hij zich dadelijk te troosten? De belle9 kunnen, wanneer ze willen, met een ander trouwen, maar dat een man zoo iets durfde doen. dat was toch al te kras! En eindelijk kwam Katie tot d)e con clusie, datihet veel welvo egelijker ware geweest als Frankley aan zijn hersen koorts gestorven was. Maar, aange zien hij leefde, en mevrouw May daar de klassieke letteren op een proefschrift: ..Studia Critica in Dionysii Halicarnas- sensis opera rhetorica'' en was achter eenvolgens privaat-docem te Leiden, leeraar aan het instituut-De Vos te Rijs wijk, rector te Zaltbommel, conrector te Assen, daarna te Haarlem, en privaat docent aan de universiteit te Amsterdam. Den lOen Sept. 1891 aanvaardde dr. Van der Vliet zijn professoraat, waartoe hij in Mei van dat jaar was benoemd, met een rede: „Ahenae et Hierosolyma. over de studie der Latijnsche Kerkvaders". Zijn onderwijs omvatte de Latijnsche taal- en letterkunde, de Romeinsche oud heden en de beginselen van bet Sanskrit. Een zeer groot aantal geschriften van zijn hand, betrekking hebbende op deze vakken, zagen in den loop der jaren het licht. Ook in onderscheidene binnen- en buitenlandsche tijdschriften gaf prof. van der Vliet tal van artikelen, waaronder ook uit het Javaansch vertaald. Typhns te Geld ermal sen De typhus breidt zich te Geddermalsen uit. Op het oogenblik liggen 22 personen ziek, van wie sommigen ernstig. Woens- dag deed zich het eerste sterfgeval voor bij een wagenmakersknecht. Opmerkelijk is het, dat alle gasten op een zilveren bruiloft door de ziekte zijn aangetast, waardoor men aan vergifti ging geloofde. Gebleken is dan ook. dat er advocaat klaar gemaakt was in een koper pannetje. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht was Dinsdag ter plaatse. Donderdagmorgen te half elf beeft in het kanaal nabij de Velzerbrag een aanvaring plaats gehad tussehen het binnenkomende stoomschip Fortunas en den aan de werf der Gebrs. Figee te Haarlem nieuw gebouwden bag germolen Chou-Chou. Beide schepen kregen belangrijke schade, de molen zware, terwijl ook de remmingswerken der spoorbrug ontzet werden. De bag germolen was onlangs gezonken, en pas gelicht en is bestemd voor China, Uitvoer van geslacht vleescli. De commissie door het bestuur van bet Landbouw-coniite benoemd om een onderzoek in te stellen naar de middelen aie kunnen strekken om den hoogst belangrijken exporthandel in geslacht vleesch in stand te houden en zoo mogelijk meer winstgevend te maken en uit. te breiden, heeft den uit slag van haar onderzoek meegedeeld in een rapport. De wettelijke regeling op de keuring zal h. i. o. a. moeten inhouden een verbod om te slachten anders dan in export,slachterij en, ten iweede een ver bod van de openbare, middelen van vervoer, om niet goedgekeurd vleesch naar de 1 avenplaatsen te vervoeren; ten derde een verbod tot verzending van niet door daartoe aangestelde be ambten goedgekeurd vleesch. Wordt door een dergelijke wettelij ke regeling, waarbij het getal export slachterijen zal moeten worden be perkt, schade geleden, die voldoende wordt bewezen, dan zal het geven van een schadevergoeding in die regeling zijn op te nemen. In afwachting van bedoelde wet zou .le commissie het mogelijk achten nu reeds maatregelen ie nemen, die. al voldoen zij slechts in geringe mate aan niets aan kon doen. vond ze eindelijk een troost: de grijze haren van Horace waren haar werk. en dat was toch wel een voldoening, een man zooveel ver driet te hebben berokkend' dat hii vóór ziin dertigste jaar vergrijsd' was. XXXIV. Horace kwam na verloop van tien dagen van zijn uitstapje terug; alles was naar wensch geregeld, en zelfs had hij een voordeeligen koop gedaan met zijn huis. waarmee bij niets wist aan te vangen. Niet dat de nabijheid van een spoor wegstation iets onaangenaams was in die Vereanigde Staten. Het schelle ge fluit van onze Europeesche locomotie ven is daar vervangen door het luiden van een bel. wier geluid in de verte aan e,en dorpsfeest doet denken en niets onaangenaams heeft. Maar Horace wilde niet terugkomen op deze plaats waaraan ni'ets hem bond. Hij had1, buiten de kunst slechts één wensch: het zachte wezentje dat hem haar leven gaf, gelukkig te maken. Horace kon er zeker van zijn nooit het slachtoffer te zullen worden van Ella's grootmoedigheid. 't Is niet gering, alles aan te nemen, wanneer men slechts een klein deel bovengestelde eïsc-hen, toch reeds vee; zouden kunnen bijdragen om eon gun! stigen invloed uit te oefenen op d( qualite.it van het vleesch dat op dj buitenlandsche markten wordt ge bracht. Deze maatregelen zouden moeten bestaan in a rasverbetering bepaaldelijk met betrekking tot de varkens, b. facultatieve kostelooze keuring van Rijkswege c. betere verpakking d. bevordering van het slachten aan de zeehavens en aan gunstig gelegen abattoirs en verbetering van het bin. nenlandsch vervoer'. Epilepsie. Naar aanleiding van de eenigen tijd geleden te 's-Gravenhage gehouden vergaderingen ter bestrijding van epi lepsie, een ziekte die. veelvuldig voor. komt, doch waaraan tot dusver niet stelselmatig de aandacht kon worden verleend welke ze- verdient hebben thans een aantal heeren als leden van den raad van bestuur der Nederland- sche vereeniging tot wering van val lende ziekte, een beroep gedaan op hei Nederlandsche volk, om hen in staat te stellen, hun lofwaardig doel te ver. wezenlijken. Vallende ziekte (epilepsie) zeggen zij in hun rondschrijven, is in vele ge vallen een geneeslijke ziekte, mits in tijds geneeskundige hulp wordt inge. roepen. Hier te lande bestaan echter geen inrichtingen, waar men zich bij zonderlijk met de behandeling van epi lepsie in het aanvangstijdperk der ziekte bezighoudt, zoodat dikwijls de beste tijd voor een mogelijke genezing verloren gaat. De lijders of lijderes. >en worden dan ongenee'slijk, en gaan in vele gevallen moreel en physiek te gronde1. Het doel der Vereeniging is nu, een Nederlandsch gasthuis te stichten in een der centra van bevolking, ten even tueel door de instelling van meerdere poliklinieken) te trachten geneeskun dige hulp beschikbaar te stellen, ten einde de genezing van dergelijke lij. ders en lijderessen (voor zoover die geneeslijk zijn) te bevorderen. Een zeer zorgvuldige behandeling, een nauwlettend acht geven op alle symp tomen, een deskundige leiding en ver zorging gedurende een zekeren tijd, kunnen in hooge mate meewerkn om een kwaal te bestrijden, die niet en. kei de lijders en lijderessen zeer sterk aantast, maar ook in de gezinnen zoo veel angst en vrees en ongerustheid teweegbrengt, en zeer nadeelig kan werken op anderen, terwijl door on voldoende verzorging. j.n (je krankzin nigengestichten later vele epileptici hun einde vinden Deze kwaal te bestrijden kan dus bij uitnemendheid gerekend worden een algemeen belang te zijn.-* Men wil nu aanvankelijk, vermoede lijk te Amsterdam, een bescheiden zie kenhuis oprichten, waarheen de epi leptici uit de min- en onvermogende, alsook uit de vermogende klassen, ter behandeling kunnen worden gezonden en naar klassen kunnen worden ver deeld. Een polikliniek voor dergelijke lijders en Mjderessen zal daaraan ver bonden zijn. Dr. Muskens, die in de groote steden van Amerika en Europa soortgelijke inrichtingen heeft bestudeerd, heeft zich bereid verklaard zijn hulp en voor lichting ten dienste te stellen van de vereeniging, in het algemeen belang. In het rijdschrift voor Sociale Hygië ne heeft dr. Muiskens in bijzonderhe den het doel uiteengezet. Wat men nu vraagt, is finantieele steun van allen die kunnen en willen medewerken orn een ziekte te bestrij den die in alle klassen der maatschap pij tal van islachtoffers maakt. De kosten van oprichting worden op circa f 25.000 geschat. De „Evertsen" te Antwerpen. Inden Nederlandsch en Schouwburg is Woensdagavond aen buitengewone gala-voorstetling door het Stedelijk Be stuur aangeboden aan de officieren en manschappen dar Evert,sen, nadat de eersten bij den gouverneur der pro vincie het middagmaal hadden ge bruikt. Vertoond is: "t Scheepje, oorspronke lijk dirama in één bedrijf door den hoofdregisseur Jac. de Vos daarna een landelijk spel van Hubert Melis, getiteld Een onweer, en tot slot: Apotheose. Verbroedering van België en Nederland, met welkomstgroet, ge dicht door Raf. Verhulst, voorgedra- - en door mevr. Dilis, de dochter van haar, die Belgische is geweest èn Ne- d'erland'sche: Catharina Beersmans. In het gedicht van Verhulst wordt het uitzenden van de Gelderland her dacht en hulde aan onze Koningin ge bracht. Daarna luidt helt: fan hetgeen men ontvangt kan terug geven. Zulke verbintenissen worden meer aangegaan, maar het is zeldzaam dat een van bei'den er geen berouw van beeft, Meestentijds berouwt bet hem. aan wien men geeft het eersft; na het: ..ik had het je wel gezegd" is het moeilijkste woord om. in te houden: ..Je was niet verplicht het aan te ne men!" Dat ziin van die verwijten, die het leven vergiftigen van lieden, die zich een dienst laten bewijzen. De last van de dankbaarheid is nog zwaar voor andóre menschen dan, voor ondankba ren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2