Gii Mannen van de Evertsen, wat moet Gii trotsch zijn als gij op uw oorlogs bodem staat. Wen boven u in stormgeloei of zon negloed. Uw vlag zijn schuinsche banen waaien laat. Ja wij zijn fier op u, want kinderen zijn we beiden Van ééne moeder die ons gaf eenzelfde taal! En broeders zijn we. broeders, die na 't scheiden Toch zijn eenzelfde volk ondanks der grenzen paal Bereid zich voelend, zij uit éénen stam geboren. Ons Nederlandsch gebouw met trouw heid te onderschoren! En daarom is er niemand ons zóó na op aard! En daarom is het feest aan onzen Vlaamschen haard! Luitenant Nypels. vleugeladjudant des konings. is Dinsdag de officieren der Evertsen komen uitnoodigen tot een feestmaal in het koninklijk chalett« Ostende. Donderdagvand ten 6 ure. De officieren der Evertsen zouden Donderdagochtend ten 9 ure Antwer pen verlaten, te Brugge de kunstten toonstelling bezoeken waar bun een ontbijt zou worden aangeboden, en ten 4 ure naar Ostende vertrekken. Na het ontbijt ten stadbuize, meldlt bet ..Handelsblad van Antwerpen", hebben de officieren dier „Evertsen" een rijtoer gemaakt rond de haven in stellingen. Aan boord ontvingen zij daarna de Belgen. Woensdagavond' boden do gouver neur der provincie en zijn vrouw, de heer en mevrouw Fredögund Cogels de officieren en een groot aantal nota belen een feestmaal aan. Aan het hoofd der tafel hadden plaats genomen de gouverneur, met aan zijne rechterzijde jonkheer Van Pestel. Nederlandsch gezant te Brus sel; mevr. Cogels. generaal Ninitte. senator Leclef en graaf Van Rechte- ren. gezantschapsraad; links kolonel Bollaan, commandant van de „Evert sen". Dejardon. voorzitter van de maat schappij van aardrijkskunde, generaal Willaert die Winter, volksvertegen woordiger. enz. enz. Bij het nagerecht nam de gouver neur het woord, om een geestdriftigen heildronk in te stellen op H. M. Ko ningin Wilhelmina. Hij herinnerde met hoeveel angst Haar volk eenige maanden geleden het verloop volgde der gevaarlijke ziekte, die het leven der jeugdige vorstin be dreigde Overal wekte die ziekte de grootste deelnaming. maar nergens, dalt durf ik verzekeren, was die deel neming zoo groot als bij het Vlaam- sche volk en hier in de stad Antwerpen. (Levendige toejuichingen). Groot was ook de vreugde waarmee wij vernamen dat het gevaar geweken was. Als echte broedervolken deel'en wij vreugde en smart, vooral wanneer het 't lot betreft van uwe doorluchtige, beminnelijke en vereerde Koningin. Ik ledig dus dezen beker op de ge zondheid', het geluk en den voorspoed van Koningin Wilhelmina. Langdurige toejuichingen begroetten deze redevoering en toen de muziek daarbij het ..Wien Neerlandsch. bloed" aanhief .steef de geestdrift ten top. Zijne Excellentie jonkheer Van Pes tel Nederlandsch gezant te Brussel, dankte den heer gouverneur en stelde op zijne beurt de gezondheid! voor van Z. M. den Koning der Belgen en heel de koninklijke familie. (Levendige toejuichingen en Brabangonne). De gouverneur nam daarna nog het woord om eenige woorden te wijden aan kapitein Bollaan en de officieren der ..Evertsen". kapitein Bollaan ver zekerde dat de officieren nooit, de har telijke ontvangst, hun in Antwerpen te beurt gevallen, zouden vergeten. Sport en Wedstrijden Paarden. A.s. Zondag zullen wederom eenige harddraverijen en rennen op de gezel lig ingerichte baan ';te Bergen nabij Alkmaar plaats hebben. Een groot aantal paarden zijn voor deze courses ingeschreven. Het bedrag aan prijzen is ongeveer f 4000. Het zal dan ook geen twijfel lijden of er zul len Zonda~ vele sportliefhebbers naar Bergen trekken. De ingeschreven paarden voor de rennen zijn: Bergen-prijs. Billiton. Estcourt. Ber- thus. Diamant. Diadeem. Ducaat. Va lerie, Curagao, Ezel. Uileuvlak-prijs. Revue. Woestduin, Mayfly. Holmes Chapel, Germanicus. Cheeky. Royal Governess. Something, Zamiella, Brancaster. Reinette. Per verse. Parsimony, Marked Man, Réac- tion. Schulpenvlakprijs. Revue. Tailfer, Woestduin. Mayfly, Loafer, Waddon, Germanicus, Golden Fruit. Madame Danglars. Cher Amour, Le Cid, Nerts, Parsimony. Wielernieuws. Zondag 20 Juli zullen op de Breda- sclie Wielerbaan verschillende inter nationale wedstrijden plaats hebben, waaraan ook Jaap Eden zal deelne men. Een tweede BordeauxParijs-wed strijd1 gelijk aan die welke reeds 12 achtereenvolgende jaren in de maand Mei door het Sportblad ,.le Velo" ge organiseerd werd. zal op 20 en 27 Juli a.s. gehouden worden met aankomst op de Pare des Princesbaan. Er zijn 10 prijzen voor uitgeloofd, resp. van 3000, 1500. 800. 500, 250. 150, 100. 100. 100 en 100 francs. Tot heden zijn reeds 55 deelnemers ingeschreven, van wie de meest-beken- den zijn Lesna. Muller. Aucouturier. Monachon. Millochan en Marcel Kerff. Het schijnt dat de eertijds ook hier welbekende kleine Michael die reeds een paar maal het viel voor het paard verwisseld heeft, doch met de viervoe ters minder succes heeft gehad dan met net stalen ros. op 't oogenblik weer plan heeft op de wielerbaan uit te ko men. Sedert geruimen tijd is hij bij na dagelijks te Parijs op de Pare des Princes-baan achter een motorrijwiel aan 't oefenen. Ned. Cricket Bond. Volgens het programma van den Ned. Cricket Bond spelen Zondag a.s. voor le kl. comp. te Amsterdam Am- stels C. C. tegen Victoria van Rotter dam. te Leiden Ajax—Volharding en in Den Haag de 's-Gravenhaagsche C. C. tegen Rood en Wit van Haar lem. Voor die tweede kl. OlympiaHol- landia en de Bossche C. C. tegen Volharding II. Rechtszaken. Inbraak te Bossum. Cornelis Donker, schildersknecht, stond voor de vacantiekamer der rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van dief stal, gepleegd in vereeniging met een of meer onbekend gebleven personen in den nacht van 28 op 29 Mei ten huize van den heer A. C. R. Dreesman te Bussum, nadat hij zich tot den woning toegang had verschaft door-het openschuiven van een raam met verbreking van de afslui ting daarvan. Het gestolene, dat was ge borgen in gesloten kisten en kasten en in een schrijfbureau, bestond meest uit zilveren voorwerpen, lepels, vorken enz., benevens een bedrag aan geld uitmaken de de spaarpot van de kinderen, bene vens eenig geld toebehoorende aan de dienstbode. Beklaagde, die blijkens de getuigen verklaringen vroeger in het huis van den heer Dreesman als schildersknecht heeft gewerkt, bekent noch ontkent zijn schuld aan hetgeen hem wordt ten laste gelegd. Hij is suf, of simuleert suf te zijn; hij antwoordt niet op de tot hem gerichte vragen en blijft volkomen onverschillig zitten kijken, gedurende de behandeling van zijn zaak. Als verdediger is aan den bekl. toege voegd m,T. L. H. Kuhn Jr. Merkwaardig is het dat bekl. zich ook voor de hem toegevoegde raadsman volkomen ontoe gankelijk betoonde en zelfs weigerde de dagvaarding aan zijn advocaat ter hand te stellen. Negen en twintig getuigen zijn door het O. M. gedagvaard. De heer Dreesman en zijn echtgenoote hebben den inbreker gezien, en verkla ren. dat het iemand was geheel van het postuur van den bekl.; zij voorname lijk mevrouw Dreesman herkennen hem niet pertinent. De inbreker ontvluchtte met achter lating van zijn hoed en zakmes en werd nagezet door den heer Dreesman en anderen doch het gelukte niet hem te vatten. Onder het loopen had hij de. ge stolen voorwerpen weggeworpen. Deze zijn althans langs den weg terug gevon den. Twee dagen later werd bekl. door de politie gearresteerd. De politie vond in de nabijheid der teruggevonden voor werpen twee voetsporen. Bij zijn arrestatie is op den bekl. ge vonden een sigaar, welke geheel over eenkwam met die, welke in een kistje, in het huis van den lieer Dreesman aan wezig waren, en voorts vond men op zijn jas kaarsvetvlekken, die afkomstig kon den zijn van een kaars welke in het huis werd in beslag genomen. Het kaarsvet was onderzocht door den heer L. M. Q. van Ledden Hulsebosch. Belangrijk was ook een verklaring van een bierhuishoudster te Bussum mis schien had haar verklaring nog belang rijker kunnen zijn die heeft gehoord, dat. bekl. in haar herberg in tegenwoor digheid van zijn broer Toon. en van een zekeren Klaas Portengeiï, - heeft gezegd „dat hij geld genoeg kon krijgen, .want dat hij den weg wist bij Dreesman".' De naam Dreesman was get. toen onbekend. Toen zij evenwel van den inbraak bij den heer Dreesman hoorde, dacht zij dadelijk aan het gesprek. Toon Donker, die nog al eens dronken is, heeft tot get. gezegd, nadat bekl. was gearresteerd, dat zijn broeder het geld had verstopt en dat het zoo jammer was. dat hij niet wist waar. Het is deze getuige ook opgeval len, dat beklaagde na den inbraak een iets lichtere bruine hoed op had dan daarvoor, en dat "in de eerstgenoemde geen luchtgaatjes zaten en in de laatst genoemde wel. De verschillende getuigen, die bekl. van vroeger kennen, verklaren dat hij vroeger niet suf^vas, dat hij goed bij het woord was. en dat hij zijn haar niet zoo verward voor zijn voorhoofd had zitten als thans ter terechtzitting. Het in het huis van den heer Dreesman gevonden mes komt volgens getuigen overeen met het mes. dat bekl. gewoonlijk bij zich droeg. Het O. M. meende dus, dat bekl. volko men toerekenbaar is. En dan wilde spr. een zeer ernstigen eisch doen, omdat hij hem een hoogst gevaarlijk misdadiger acht, die, blijkens het dolkmes, zich niet zou ontzien, wie hem in den weg kwam, aan te vallen. Spr. requireerde bekl.'s veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van ze ven jaren. De toegevoegde verdediger Mr. Kuhn betoogde, dat bekl. bijzonder hecht aan het spreekwoord: spreken is zilver en zwijgen is goud. In deze zaak is pl. iets voorgekomen, wat hij in de 30 jaren van zijn advocaat zijn niet ondervond. Hij heeft viermalen getracht, bekl. tot spre ken te brengen, maar het is hem niet ge lukt. Als deze bekl. comedie speelt, legt pl. het tegen hem af. Wat het schuldig zijn betreft refereert pl. zich aan het oordeel van de recht bank. Pl. kan ook niet aannemen dat bekl. in den nacht van 28—29 Mei niet- toerekenbaar zou zijn geweest. Hij ge looft dat bekl. toen niet van een ander verschilde, maar pl. kan wel aannemen dat bekl. na het plegen van het feit ver anderd is. Toch zou pl. geen onderzoek naar de geestvermogens vragen, omdat, als hij wel toerekenbaar was bij het ple gen van het feit, dit niet veel verschil zou aanbrengen. Pl. eindigde daarom met zich geheel aan het oordeel van de rechtbank te re- fereeren. Mr. Regout uitte zijn waardeering voor dit standpunt. Met het oog op art. 415 W. v. Sv. drong hij aan op een eind-beslis sing van de rechtbank. Mr. Kuhn zeide nog, dat hij toch niet vreezen zou voor een vrijlating van een bekl., die bij zijn misdrijf niet toereken baar was. Hij zou zich neerleggen bij het oordeel der rechtbank, zoo deze een on derzoek noodig achtte of niet. De rechtbank ging hierop in raadka mer. Teruggekeerd, deelde de waarn. voorzitter mr. Ermerins mede, dat de rechtbank aanvulling der instructie met een onderzoek van deskundigen naar de geestvermogens ven bekl. gelastte en de zaak schorste. De stukken worden weder in handen van den rechter-commissaris gesteld. Eedsweigering. Men schrijft aan „Het Volk": Door de rechtbank te Alkmaar is mej. H. Pannekoek. officier van het Leger des Heils. wegens eedsweïgerihg tot een dag gevangenisstraf veroor deeld Een der rechters die haar uit den bijbel bewijzen wilde dat ze wel een eed afleggen mocht, vroeg ze dood kalm: ..Is u wedergeboren, meneer?" ..Ja. daar weet ik niets van". „Dan kunt. u er ook niets van begrijpen, me. neer". Uit de Arbeiderswereld RUTTENl.AND Terwijl in de kringen van Duïtsche koopmansbedienden een levendige agi tatie gevoerd wordt voor de invoering van een volkomen Zondagsrust, is er onder de patroons een beweging gaan de om de wet op de rusttijden in koop- mans- en handelszaken te verzachten. De Kamer van Koophandel in Erfurt heeft het initiatief genomen en tot den Minister van Handel en Nijverheid een circulaire gericht, waarin zij o. a. aandringt: lo de onafgebroken rust tijd! van bedienden in zaken van kolo niale waren en aanverwante détail-ar tikelen te verminderen tot 10 uren; 2o. de achtuur winkelsluiting in te voeren, wanneer in een gemeente d'e helft (en niet twee derden) der belang hebbenden zulks wenschen; 3o. dat in gevallen van ziekte of verlof hét werk der niet aanwezige bedienden gedaan wordt door de anderen. De Kamer van Koophandel heeft aan de overige Kamers in Duitschland een gelijkluidende circulaire gezonden, met het verzoek tot steun, waaraan door velen is voldaan. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reactie tich niet ^anspraketii k. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, iwrdt de kopy den inzender niet teruggegeven. 's-Gravenhage, 16 Juli 1902. Pro-Boer Vereeniging. In enkele woorden wees ik bij gele genheid van de ontvangst van het Fransche comité en de Fransche kun stenaars in de expositiezalen te Sche- veningen er on dat juist, nu deze ten toonstelling dóór de sympathie en me dewerking van de kunstenaars uit alle landen zoo uitnemend' is geslaagd, de quaestie van het financieel succes op den voorgrond treedt .opdat liet voor genomen edele doel, de ondersteuning der ongelukkige Boerenvrouwen, we duwen en weezen kan worden, bereikt. Daarom doe ik en beroep op de Ne- derlandsche vrouwen en waag hare medewerking voor den verkoop der lo ten. In iedere stad, ja in ieder dorp vornie zich daartoe een comité, dat zich in verbinding stellende met het hoofd-comité te 's-Gravenhage op aan vrage aan het secretariaat. Molenstraat no. 4 aldaar, een zeker aantal loten be komen en verder alle inlichtingen ver krijgen kan. Moge dit beroep niet te vergeefs zijn gedaan H. W. MESDAG. Leger en Vloot. Op 22 Juli a.s. te 8.30 v.m. zal onder commando van den majoor L. de Bruijn van het le regiment vesting artillerie een detachement van dat re giment naar de legerplaats bij Olde- broek vertrekken, samengesteld uit de 5e. 6e Te en 8e compagnie ter geza menlijke sterkte van 225 onderofficie ren met 13 officieren, tot het houden van practische oefeningen in die leger plaats tot en met 1 Augustus d. a. v. Bii dit detachement zijn ook ingedeeld de bij het regiment ingedeelde cadet ten der Kon. Mil. Academie. Letteren en Kunst. Examens der Nederl. Toonkunste naarsvereeniging Van de drie candi- daten zijn heden geslaagd voor koor gezang de dames B. Postma van Leeu warden en A. B. H. Weber, van Alk maar. Eén candidaat werd afgewezen. Gemengd Nieuws. Monarchen voor de Camera. Nadar, de groote Parijsche photo- graaf, tot wiens meestbekende werken de portretten van vele: gekroonde hoofden kunnen gerekend worden heeft in de ..Sunday World" op zeer onderhoudende wijze medegedeeld, hoe de vorsten ear vorstinnen, die hij de eer had voor zijn camera te zien, zich gedroegen Nadar was de vriend van Napoleon, de gunsteling van dén prins van Wa les. en de schrik van Bismarck, die placht te zeggen, dat hij niemand op die wereld' zoo zeer haatte als den pho- tograaf Nadar, en van niemand meer hield dan van den causeur Nadar Nadar was geneesheer, journalist, ka- rikart/uur-teekenaar, duellant, lucht schipper. photograaf, uitvinder en nog heel wat meer. Maar Nadar was tevens d'e vriend: van Victor Hugo, van La- martine en van George Sand, een re publikein en een revolutionair Nadar vertelt dan. dat de eerste mo narch. die door hem werd gephotogra. feercÊ Napoleon III was. Het was in het jaar 1850, dus nog voor den coup d'état, juist toen Louis Bonaparte tot president der Republiek gekozen was. Ik maakte toen kennis met hem. „De tweede maal photografeerde ik Napoleon drie dagen na den coup d'état. Ik was niet een troep andere republikeinen gevangen genomen bij een barricade aan den fauborg St. Antoine; in de cel naast die waarin ik opgesloten zat. bracht men bijna ge lijktijdig Victor Hugo. „Twee dagen daarna vernam Na poleon, dat ik daar zat. en liet mij uit d'e gevangenis halen, om photografieen van hem te maken, die onder het volk zouclen verspreid worden. „Ik werd naar het paleis gebracht, en de vorst ontving mij spoedig. Maar ik weigerde hem te photografeeren.. tenzij hij mii eerst in vrijheid liet stel len. ..Toegestaan," zei hij lachend; „ge houdt toch te veel van mij. om een gevaarlijke opstandeling te zijn". ..Sit belette hem evenwel niet. om mij in de eerstvolgende vijf of zes jaren meer dan 50 keer in de gevan genis te doen zetten, wegens mijn ka rikaturen op hem. ..Maar een zitting als die van 4 of 5 December 1852. heb ik nooit meer bijgewoond Hij stond voor mijn toe stel, omringd door dé Morny en andere aanhangers. Men wildte een mooie groep, om de vereering voor de Napo leontische dynastie opnieuw bij het volk te doen ontvlammen. En iedereen was ijverig bezig, om Napoleon een houding te doen aannemen, die hem op Napoleon den Groote zou doen ge lijken. Men beproefde het met de sol datenjas van Austerlitz, en met een gekleed'e jas. dan weer vast geknoopt, dan weer openhangend, die hand op de heup of tusschen het vest gestoken, als soldaat en als staatsman. Napoleon meende dat hij er in uni form beter zou uitzien, en wij beproef den een nieuwe serie houdingen: do arm bevelend uitgestrekt, de hand op het gevest van den degen rustend. Na poleon gebogen over militaire kaarten in een tent „Eindelijk zegt bij: „Nadar, wat is uw meening. Wat is beter, uniform of civiel?" „Ik vind uniform." zeide ik: „dat zal het volk meer herinneren aan uw fiasco te Straatsburg en te Boulogne". ..Napoleon deed alsof hij het niet hoorde ;maar een paar minuten later kon ik heengaan. De gemakkelijkste onder mijne hoo- ge klanten was de prins van Wales, de tegenwoordie koning Edward: Hij kwam altoos om over den ouden tijd, mijne avonturen als luchtreiziger of over het beleg van Parijs te praten; dit scheen hem vooral bijzonder te in teresseeren. Dan, evenvoor hij ging, werden een paar opnemingen, gemaakt., die altoos -oed waren, omdat hij zich steeds geheel op zijn gemak gevoelde en zich natuurlijk gaf. Een andere goede klant is die koning van België jtelkens aJs hij te Parijs komt maakt, hij een groote rekening bij me. Niet dat hij zichzelf zoo graag laat photografeeren; gedurende een tijdperk van meer dan twintig jaren heb ik hem maar twee. of driemaal kunnen bewegen voor mijn toestel te gaan zitten. Maar koning Leopold is een groot vereerder van vrouwelijk schoon. e.n wanneer hij door een mooi gezichtje bijzonder getroffen is, wil hij er groote portretten van hebben voor zijn par ticuliere verzameling Ook keizer Wilhelm is door Nadar gephotografeerd. Tijdens de Fransche artiest te Berlijn was bij een zijner oud'-leerlingen. die veel photographieën voor het hof maakt, werd deze op heit. slót ontboden, om de kinderen van den Keizer te photographeeren. Uit nieuwsgierigheid ging Nadar mede. als helper. De Keizer was aanwezig en toen hij vernam dat. de helper de groo te Franschman Nadar was, sprak hij dezen aan, en onderhield' zich gerui men tijd zeer vriendelijk met hem. Keizer Wilhelm wil nooit hebben dat de photograaf zijn pose verbetert. Nadar probeerde het een paar keer en zeide: ..Majesteit, zoo valt het licht niet. goed. kijk eens naar de andere zijde". Maar kortaf zeide de Keizer: ..Ik wil juist zoo gephotographeerd wor den". Zoo laat keizer Wilhelm vaak een twintigtal portretten maken die alle slecht ziin en dan ook onherroepelijk worden afgekeurd. De platen moeten in bijzijn van een officier uit 's Kei zers gevolg worden vernietigd, en van die vernietiging wordt een proces-ver baal opgemaakt, dat de bedoelde offi cier onderteekend. Nadar had 't geluk den keizer tweemaal zoo goed te tref fen. dat de portretten hem bevielen. „Ik kreeg een afdruk der beide por tretten met ziin handteekening en een tamelijk hoog honorarium". ..Merkwaardig is het-, zegt Nadar, hoe de Keizer verandert, als hij voor het toestel siaat. Hij kan daareven nog gelachen of geschertst hebben, wanneer hij voor de camera komt. ziet hij er met vasten, helderen blik in. alsof hij een vijand wil bedwin gen Verdronken. Dezer dagen werd op het meer van Genè\e een boot, waarin 5 jongelieden een pleziertochtje maakten, door een windvlaag omgeworpen. De drenke lingen klampten zich aan het vaar tuig vast en bleven den geheelen nacht om hulp roepend, in dien toestand- Twee hunner, wier krachten waren uitgeput, moesten loslaten, en ver dronken de overigen werden s mor gens. geheel uitgeput, gered door een visscher. Een heel gezin gestikt. Een gezin, bestaande uit 5 personen, wonende in de rue Alfred-Stevens te Parijs, heeft, tengevolge van diepe ar moede, gepoogd zich van het leven te berooven door verstikking. Toen men hun woning binnendrong waren de moeder en twee kinderen dood. De grootmoeder en een dochtertje werden in zorgelijken toestand naar het zie kenhuis gebracht. De toestand van de grootmoeder was toen hopeloos. lievige onweders. In hei begin dezer week hebben bo ven sommige deelen van Frankrijk he vige onweders gewoed Te Chalons-sur-Saone werden door den storm schoorsteenen afgerukt en boomen ontworteld, terwijl verschei dene booten op de Seine omsloegen het Alcazar vernield werd. Een gewei dige slagregen zette de straten ond:-r water en overstroomde de winkels. Te Remiremont sloeg de bliksem in een spinnerij. Er ontstond brand en het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. De schade wordt be groot op ongeveer 400.000 francs. Te Saini-Etienne liepen straten en kelders onder water een trottoir werd vernield en een muur stortte over een lengte van 25 Meter in Het verkeer van stoom- en electrische trams moest gestaakt worden Tijdens het onwe der werden 2 vrouwen en een man door de Surens, die buitfen hare oevers getreden was. meegesleurd. Een vrouw werd gered, de beide andere Personen verdronken. Drama onder den grond. Een vreeselijke ontploffing heeft plaat? gehad in twee groote opslag plaatsen van kruit, die zich op 1200 voet diepte bevonden in de Daily West zilvermijn te Park-City. in den Ame- rikaanschen staat Utah. Op 't oogen blik der ontploffing bevonden zich 150 arbeiders in de mijn. Tot dusver zijn 27 lijken gevonden. De Ontario-mijn. die met de Daily-Westmijn in verbin ding siaat. heeft eveneens geleden. Van de 100 arbeiders in de Ontario- mijn zijn er 21 zeer ernstig gekwetst naar boven gebracht. Het. is onmoge lijk. de mijnen binnen te dringen, daar de gangen gevuld zijn met gas. Een redder verongelukt. Een 31-jarige landbouwer te Saint. André, narij Iroyas in Frankrijk, die deel uitmaakte van de brandweer, is om het leven gekomen bij een poging om een vrouw uit een brandend huis te redden. Het huis stortte in, toen hij met de vrouw naar buiten wilde gaan. Moordaanslag op een dokter. Dinsdagmorgen stapte aan het sta tion Becon-les-Bruyères nabij Parijs, een dokter uit een trein, toen een ma:; op hem toesprong en hem een messteek in den built gaf. De dokter zakte be wusteloos ineen. Hij werd naar een naburig ziekenhuis gebracht, waar hij den volgenden dag overleed. Het slachtoffer heette Ordenstein, was ongehuwd. 60 jaar oud en woon de in Parijs. Na het plegen van den aanslag le digde de moordenaar een fleschje met niet zeer zwaar vergif. De treinbc- ambten vonden hem naast zijn slacht offer liggen. Men gaf hem aen krach tig werkend braakmiddel in en thans is hij buiten gevaar. Hij heer Schaba- ne.Y. is 30 jaar oud en was vroeger brievenbesteller. In zijn bezit vond men een vrouwenhandlschoen en het mes. waarmede hij den aanslag pleegde, een dolkmes met een lemmet van 15 c.M. lengte. Schabanex verklaart, dat men nooit zal te weten komen, waarom hij den dokter heeft vermoord; Diefstal schijnt niet de aanleiding to zij-n geweest, want Schabanex maak te zelf alarm na het plegen van den moord. Men denkt aan wraak. De Morgan-combinatie. Niettegenstaande de herhaalde te genspraken van de Cunard-maatschap. pii doet in Londen hardnekkig heit bericht d'e ronde, dat deze lijn zich aangesloten heeft bij de Morgan-com- binatie. Men acht het onmogelijk, dat deze maatschappij langer den strljdl volhoudt tegen de Oceaan-trust, terwijl zij deel kan nemen in d'e combinatie op voorwaarden, gunstiger dan een en kele Engelsche maatschappij kon be dingen. Uit Brussel wordt aan de Matin" be richt. dat het Morgan-Syndicaat van plan is in Antwerpen een centraal- bureau te stichten, waai- alle zaken voor het vasteland behandeld zullen wordén. Aan Pierpont Morgan wordt even eens het plan toegeschreven een stoom. bootdiensi op te richten tusschen Ant werpen en de voornaamste handels plaatsen aan de Middellandsche Zee. Ook een trust. Van trusts gesproken; de drie groote handelaars in wilde dieren. Jamrach en Crosse in Engeland. Hagenbeek en Reiclie in Duitschland en Barkels te New-York, hebben zich toi een syndi caat vereenïgd met een kapitaal van twaalf millioen. Tolstoi en de Czaar. Werd vroeger reeds gemeld, dat de Czaar liet voornemen zou koesteren zich persoonlijk m contact te stellen mei de erkende leiders dter vooruit strevende partij in Rusland, zoo wordt nu verzekerd, dat Nicolaas II binnen kort een onderhoud zal hebben met Tolstoi, die zal worden uitgenoodigd voor den Czaar te verschijnen, "t Is bijna te mooi om waar te wezen. Vervolg Stadsnieuws. Donderdagavond omstreeks half elf trok In de Spaarnwouderstraat een automobiel de aandacht, die door een paard getrokken werd. en op die manier naar Amsterdam vervoerd moest worden daar hij in de stad de fect geraakt was. Donderdagmiddag omstreeks half vijf waren een drietal kinderen van J a 4 jaar oud in den Kloppersin gel aan het nootje baden". Op een gegeven oogenblik zakten zij in de modder Op het hulpgeroep schoot een voorbijganger toe, die de kleinen uit hun benauwde positie redde. Naar wij vernemen, zal de aid. Haarlem van den Ned. Chr. Geh.-Onth.- bond gedurende de kermisweek gezel lige bijeenkomsten houden in zijn verga derlokaal, Parklaan 17. De bijeenkomsten zullen worden afgewisseld door zang en voordracht. De toegang is voor ieder vrij. Hedenmidda g omst'reeks half twee uur reed op de Turfmarkt een wa gen beladen met een tiental kisten aard beziën tegen een andere wagen, met het gevolg, dat 3 kisten op den grond vielen en de inhoud over de straat verspreidde. De lieve jeugd hielp de man flink met de aardbeziën op te rapen, doch er werd er nogal eentje opgegeten. Aan de zwemschool aan de Houtvaart was hedenmorgen te 6 uur de temperatuur van het water 68 1/2 gr. F., en 's middags te 12 uur 70 gr. F. H e t a r 11 k e 1 „R e i z e n bij d e O u- den" in ons nummer van 17 Juli was overgenomen uit ..Op den Uitkijk". Dij. blad van het weekblad ..De Aarde en haar Volken". Verzuimd was bij bedoeld artikel de bron te vermelden. Ge vonden voorwerpen: een geel smoushondje. twee paar wit glacé- handschoenen. Uit de Omstreken. Bennebroek. Hedenmorgen geraakte de tram uit Haar lem bij het afrijden van de Bennebroe- kerbrug juist op het hooge talud uit de rails. Een groot ongeluk had kunnen ge beuren indien de locomotief van de nog al belangrijke hoogte was afgevallen. De wielen geraakten gelukkig dadelijk diep in het zand waardoor een onheil werd voorkomen. Vervolg Nieuwstijdingen. Hofberichten. Prins Hendrik heeft op „Het Loo" een jachtschietbaan doen maken. Dwars voor den kuil, op den beganen grond, loopen sporen waarover kleine wagentjes zich met groote snelheid kun nen bewegen. Deze wagentjes worden in gang gebracht door ijzeren draden, welke over katrollen loopen, en dragen de levensgroote op karton geschilderde afbeeldingen van dieren: herten, bokken, gevogelte enz., welke gedurende het schieten met snelheid op de rails in be weging worden gebracht. relegrammen. EEN DUITSCH KOLENSTATION IN NED.-INDIë. LONDEN, 18 Juli (R. O.) De „Daily Telegraph" vemeeemt uit Weenen. dat tusschen Nederland en Duitschlandl onderhandelingen worden gevoerd, om Duitschland toe te staan een kolen station in Nederlandsch-Indië in te richten; in ruil voor déze cAicessie zou de Triple Alliantie de integriteit van de Nederlandsche Koloniën waar borgen. SPAANSCHE FINANCIëN. MADRID. 17 Juli. (R. O.) De minis ter van financiën teekende de conven tie tusschen de Bank van Spanje en de schatkist, waarin o. m. bepaald wordt, dat voor voorschoten door de Bank aan de Regeering verstrekt, 2 pet. rente zal worden betaald. DE SULTAN VAN ZANZIBAR. ZANZIBAR. 18 Juli. (R. O.) De Sul tan van Zanzibar is hedenmorgen over leden. Alles is rustig. Stoom vaariberichlen. Het dubbelschroefstoomschip Sin- doro. van Rotterdam naar Java, arri veerde 16 Juli te Padang. Het stoomschip Soembing. van Java naar Rotterdam, vertrok lë Juli van Marseille Het stoomschip Bogor vertrok 17 Juli van Rotterdam naar Java Het stoomschip Flores van Am sterdam naar Batavia vertrok 17 Juli van Suez. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam, van de HollandAmerika-lijn, vertrok 17 Juli van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Prins Willem III, van Amsterdam naar Paramaribo, pas seerde 17 Juli Ouessant. Faillissementen. Uitgesproken: Roermond. 12 Juli. Cornelis van Erp, borstelmaker, te Helmond. Rechter commissaris mr. R. baron de Bleber- stein de Rogalla Zawadsky. Geëindigd: Alida Meijer, firma A. Meijer, te Amsterdam: Gerrit Jan van den Berg, koopman te Hengelo (O.) Burgelijke Stand. Bevallen: 18 Juli. J. Scheidier—v. Eg- mond z. 17. N. Maarleveld—Kaan d. 18. H. S. P. WijersSwaanswijk d. 16. J. Kruithof—La Maitze z. 17. J. E. Cornet— Meine d. Overleden: 17. Juli. M. J Keupe 2 j., z., Breestraat. H. Sieben 25 j Gasthuisvest. 18. A. Koornhof 20 j.. Zoetestraat. H. C. Houwink. 64 Hasselaersplein.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3