Prijsraadsel. Hoe snen een geheelen os braadt. Voor de feestelijke viering, die'n zij elkaar ongeveer in het midden] één kant van het dikke gedeelte het 26 Juni zou plaats hebben van de van het lichaam ontmoeten, en .dj dichtst bij het aschvuur en die ande kroning van koning Edward VII zijn i moeten aan de ond'erzijdie van den j re kant het dichtst bij helt vuur op op het platteland van Groot-Brittan- romp aangebracht worden. Is de os i zij is. Natuurlijk is het noodzake- nië tal van kroningsfeest-commissies i zeer zwaar, dan kunnen twee spitten i lijk den os van tijd tot tijd te draai- gevormd,die de feesten voor de dorps-1 aan iedere zijde noodig zijn. De <jn, wat gemakkelijk gedaan kan of stadigenooten zullen organiseeren. tuitten rusten op Ifjwee drievoeten, word'en door het verplaatsen van de In verschillende dorpen heeft die j die van gegoten ijzer of van eiken-drievoeten, commissie haar voornemen te ken-1 hoult zijn. Onmiddellijk onder dien os Het binnenste van den romp mag nen gegeven op het programma ook bevindt zich een vuur van heete j op geenerlei wijze worden opgevuld, een diner voor het geheele dorp te asch en aan iedere zijde van dit vuur De braadpannen moeten Van ge- plaatsen, voor welken maaltijd dan j staat een braadpan, die van gegoten noeg braadvet voorzien zijn, om het een geheele os gebraden moet wor- ijzer is. Het voornaamste vuur wordt j vleesch, zoodra het bij het vuur je- den. Het is natuurlijk gemakkelijker opzij van den os aangebracht op een bracht is, te kunnen insmeren, of een goed dier te koopen, dan het in j afzonderlijke spookplaats. Deize be- van te voren moet koud vet ova* het zijn geheel te laten braden en ieder- staat uit een tweesteens muur van de vleesch gebracht zijn. Is de os een een zal heit hiermee eens zijn, als hoogte van dien os. Op 60 a 70 cM. maal aan het braden gegaan, dan hij hoort welk een moeite men zich 1 van den grond zijn in horizontale moet helt bevochtigen met braadvet voor het braadproces van een geheelrichting ijzeren staven aangebracht voortdurend worden voortgezejt, om rund moet getroosten. die op een lagen éteenen muur rusten J aanbranden te voorkomen. Men oe- In de eerste plaats moeten de kop j en op dezen muur zijn lange ijzeren rekent, dat voor ieder pond, dat de en de pooten van helt dier worden .f-staven in loodrechten stand geplaatst gesneden, waarna de romp op die ge- en vormen, aldus het front van den wone wijze voor braden gereed ge- oven. maakt wordt. Een lang spft van Het vuur moét aangemaakt worden staal of van gegoten ijzer wordt aan jvóór het vleesch .er bij gebracht wordt ieder eind van den romp bevestigd. j De romp wordt schuin op de drievoe- De spitten moeten zoo lang zijn, dat1 ten gestoken en wel zoodanig, dat os weegt, 1012 minuten braden noodig as. In den regel zal heit onderste ge deelte van den os schroeien, maar daar dit het slechtste vleesch bezit, kan hét worden weggesneden. Kunstmatige voeding. Het komt niet zelden voor, dat zieken in een toestand van onmacht vervallen, waarin zij weigeren eemg voedsel tot zich te nemen, en waarin het slechts met geweld mogelijk is hun datgene toe te dienen, waardoor hun leven kan worden gered. Niet altijd zijn echter in zulke ge vallen de spijsverteringsorganen in staat het voedsel te verwerken, dat op zulk een onnatuurlijke wijze het lichaam is binnengekomen. Daarom heeft men naar andere middelen omgezien om den pa- tienten te verschaffen, wat hun lichaam noodig heeft en de buitenlandsehe' medi sche pers deelt thans mede. dat men dat middel heeft gevonden. Het bestaat, in een onderhuidsche inspuiting met een stof, die bijzonder geschikt, is de gewone verliezen van het lichaam aan te vullen en het schadeloos te stellen voor de ge ringe voedingsbestanddeelen. welke het spijsverteringskanaal den verschillenden deelen van het lichaam toevoert. Het schijnt, dat men in zuivere olijfolie zulk een stof gevonden heeft. Zuivere olijfolie is namelijk een chemisch zuiver vet, dat de gewone bewerkingen van het spijs verteringskanaal niet meer noodig heeft. Bij een onderhuidsche inspuiting (zoo als gemeld wordt, neemt men gewoonlijk een vierden liter) met olijfolie wordt der halve het lichaam rijkelijk van verbran- dingsmateriaal voorzien: het heeft dan geen eiwit meer noodig ter instandhou ding van zijn verschillende organen. Bij patiënten, die langs dezen weg kunstma tig werden gevoed, verminderde de af scheiding van stikstof zeer snel, en ge lukte het ook al niet het. lichaamsgewicht op dezelfde hoogte te houden, de snelle gewichtsafname hield toch onmiddellijk na de behandeling op. patent op gloeilampen verkregen Gardi ner en Blossom in het jaar 1858, voor den I meest eenvoudigen vorm van de platina- spiraallamp. die voor het wisselen van signalen hij de marine werd toegepast. Niet hoesten. Met hoesten wordtf, heel wat kracht verspild. E.en dier geduldige statistici, waar voor Duitschland vermaaa*d is, heeft uitgerekend, dajt ee|n patiënt, die éénmaal per kwartier hoest, in dien tijd van tien uren daaraan zooveel kracht verspilt als verkregen wordt door hét gebruik van drie eieren of twee glazen melk. Bij de normale ademhalnig wordt de lucht uit de longen gedreven met een snelheid van 4 voeten per secon de, en bij hevig hoesten soms wlmei een snelheid van 300 voeten. Het is geraden den prikkel tot hoestetn zooveel rnjpgelijk tel weer- moet beproeven het gelukt niet al tijd1! dietp adem Itei halen 'en deii adem zoolang in te houden, totdat longen heeft verwarmd. De ingeademde luchjt werkt dan als een verzachtend middel op dé (Slijmvliezen en bevordefrjt het gene zen van de longen, de luchtpijp en hare vertakkingen. Een of ander verzachtend hoest middel, daarbij gebruiklt, zal dé ge nezing nog verder bevordlerenj Voortdurend hoesten heeft diezelf de uitwerking als aanhoudend! krab ben van eene uitwendige wond. Zoo lang dat wordt gedaan, zal de wond niet genezen. Wie nu aandrang tot hoesten heeft De kapster van. Victor Hugo- Waarom Victor Hugo de voorkeur aan een kapster boven een kapper; gaf Hijzelf beweerde, dat de vrou wen beter het haar verzorgden dan de mannen. De eoiffeuse zelf zeide weet u waar ilc hem vond, als ik bij hem kwam Voor zijn eigen buste, die op een zeer in het oog vallende plaats in den sa lon gezet wasnu eens met lauwer bladeren, dan weer met een krans van vergulde bladeren getooid. Wat zijn haren betreft, de friseertang ging er uren doorheen, zonder dat hij ooit vol daan was. Hij heeft niet de beschei denheid uitgevonden." De voorgeschiedenis der gloeilamp. De electrische gloeilamp wordi alge meen als een uitvinding van de 19e eeuw aangemerkt. Toch is zij, in haar meest eenvoudigen vorm ouder dan men denkt, want in het jaar 1705 gelukte het reeds aan Hawkesbee electrisch licht in een luchtledige ruimte (vacuum) te verkrij gen. Davy maakte vóór 1810 "het eerste sterke licht door electrische verhitting van houtskool en platina en Meinecke sloeg voor het jaar 1821 voor, den licht- boog op te wekken in een luchtledige ruimte, ten einde de verbranding van de eleetroden te vertragen, zooals het thans is toegepast bij de lampen met ingeslo ten lichtboog. Practisch werd dit plan reeds door Deleuil en Archereau van 1841 tot 1844 ten uitvoer gelegd. Een va- cuumlamp met dóórwerkenden geleider (dus zonder lichtboog) werd het eerst door Starr, volgens anderen door Jobart in 1838 vervaardigd. Frederik de Moleyns vond in 1841 een lamp uit, waarhij eerst het platina lichtend-gloeiend gemaakt, en dan gescheiden werd, waardoor de licht boog ontstond. Door het inblazen van koolstof kon de lichtkracht worden ver hoogd. Eenige maanden vroeger maakte professor W. B. Grove licht door middel van een ingesloten platina-spïraal, waar bij de glazen bol echter niet luchtledig was gemaakt. Het eerste Amerikaansche Om hout te splijten. Al komt ook gasverwarming voor keukenbezigheid meer en meer in ge bruik, voor de meeste gezinnen 's voor het oogenblik evenals vóór de zen, een goed kolenvuur de warmte bron voor koken en warmen, en over al, waar het hout niet 'te duur is, wordt nog, evenals voor duizenden jaren, hout gehakt, om het vuur aan te maken. Geheel zonder invloed op deze eerwaardige bezighelid is onze itijd van staal toch niet gebleven. Se- dlert eenige jaren worden toestellen voor het splijten van hout vervaar digd en in den handel gebracht, die in de keuken van practisch nut zijn gebleken. Het nieuwste werktuig van dien aard', dat door zijn verbluffende een voudigheid opvalt, is voorgesteld' op het plaaltje. H'et is een aambeeld met dttie scherpe kanten. Hierop wordt het hout gezet, dat gespleten moet worden; met de linkerhand wordt hét vastgehouden, terwijl de rechterhand een slag met een hamei i geeft op het boveneinde. Op die ma- nier wordt het hout in zeer dunne j gemakkelijk vuurvaJttende stukjes gespleten. Hoe]oud is de thermometer? De uitvinding van den thermometer wordt gewoonlijk toegeschreven aan Cornelius Drebbel, die te Alkmaar ge woond heeft, en die geboren zou zijn in het jaar 1638. Verrani en Caslelli hebben uitge- vischt, dat onze landgenoot geen aan spraak kan maken op deze uitvinding en volgens hen was het Galilei, die de uitvinding heeft gedaan en wel in 1597. In een onlangs uitgegeven werk van H. C. Bolten worden de onderzoe kingen van Verrani en Castelli te dien opzichte bevestigd, maar hij neemt als jaar voor de uitvinding 1592 aan. Het $oor Galilei uitgevonden instrument schijnt een luchtthermometer geweest, te zijn. Legredo, eer leerling van Ga lilei, spreekt reeds in 1613 van een uit vinding om hitte te meten, en schrijft haai* toe aan Galilei, Sanetorius. een tijdgenoot van Galilei, spreekt van den thermometer als van een zeer oud instrument. De thermometer kreeg zijn tegenwoordigen vorm van de Aeca- demiica del Cemento te Florence. Groothertog Ferdinand II gebruikte reeds in '1641 zulk een, instrument. In het jaar 1662 legde Robert Boyle de Royal Society een thermometer voor. 1-Iooke was de eerste, die het nulpunt op de schaal vaststelde en daarvoor het ismeltpunt van ijs nam. Het kou de, vasto punt werd in 1694 door Re- naldini vastgesteld. Het gebruik van kwikzilver was aan de Florentijnse!)e Academie bekend. De zuiverste kwik-thermometer werd eenst. in 1714 door Fahrenheit te Dant- zig vervaardigd. Ondanks de beken de ongeriefelijkheid van de Fahren- heit-schaal worden deze termometers. behalve in ons land thans nog in En geland en Amerika gebruikt. Bonte steentjes. 80.000 katten worden jaarlijks uit Engeland uitgevoerd. Het aantal kat ten van het land wordt op 7.000.000 geschal In enkele boerendistricten van China worden... varkens aangespan nen, die veelal kleine wagentjes e trekken hebben. Hertog Karl Theodor van Beieren de beroemde en itoch zoo onbaatzuch tige oogarts heeft reeds meer dan 4000 staaroperaties met goed gevolg verricht. Van alle staten verbruikt Frank rijk het meeste goud. In de laatste 40 jaren werden daar 2300 (ton gouds aangemunt, tegen 1400 ton aan de Engelsche munt. De totale spoorwagens der aarde vervoeren jaarlijks 2000 millioen pas sagiers en bij eenigszins levendigen handel 950 millioen ton a 1000 kilo gram vrachtgoed. De grootstiet schilderij, di'ei er be staat, is het „Paradijs" van Tintore- to. Het stuk wordt bewaard in het Doge-paleis te Venetië en is 28 me ter lang en ruim 11 meter hoog. De grootste lucifersfabriek van die ge geheele wereld is de „Vulvan" te Tidaholm in Zwedlan. Deze) fabriek gaeft werk aan 1200 arbeiders en produceert dagfelijks 00.000 dloosjes. In eene voordracht over wielrijden en de krachtsinspanning van het hart daarbij heeft onlangs een Duit- sche dokter verklaard, dat van het hart geen bovenmatige inspanning wordjt gevergd, zoolang de wielrijder nog met gesloten mond kan rijden. Een merkwaardige tramlijn is die tusschen Atami en Yoshihoma, twee ruststeden der provincie Izie in Ja pan. Deze lijn is iets m)eer dan 11 kilometer lang en het rollende mate riaal bestaat uit één enkelrijituig, dlat door een paar gespierde Koelies over al geschoven wordt, waar de lijn niet af helt. Waar dit het geval is, sprin gen zij zelf mede op de itra.ni. Een onschadelijke soort van tabak is uitgevonden doos den heer Gerold te Halle. De nicotine in die tabak is geneu traliseerd! door het spoelen van de De Velograaf. De velograaf, die hierbij is afge- beeld, is een controle toestel voor koet- siers. Links onderaan bevindt, zich een tandrad, dat gedraaid wordt door ee.i op de naaf gevestigden ring, van den 1 vorm. als rechts is te zien. Deze ring. I die bij iedere omwenteling een tand verspringt, werkt op een schrijfstift die op een controleplaat beweegt, in overeenstemming met de snelheid van den rit. Na ie deren rit van 1 Kilom. valt d'e stift in haar heginstand aan j den buitensten omtrek van de plaat I terug'. Doordat zich bij het op en neer bewegen van de stift de controleplaat gelijktijdig- om haar midden draait, schrijft, de stift op de plaat als resul- tante der beide bewegingen een zigzag- lijn ne-ey, die de snelheid' van den r't aanduidt. Hoe scherper hoek, hoe I sneller rit. Zoolang de wagen stil- staat, geeft de sti'ft dezen tijd aan doo een gebogen lijn, waarvan de den duur bepaalt. De controleplan is ingedeeld als de wijzerplaat van horloge. Rehalve de rijtijd is dus met dit stel ook de snelheid te controleeren. bladen in eene oplossing van looi zuur. De geur wordjt bewaard dloor later de tabak te doopen in een afkooksel van de plant Origanum Vulgare. Mien heeft welgeslaagde! proeven met die niet vergiftige tabak geno men op gezonde jongelieden, die on- patssellijk werden van gewone siga ren en van die als boven, geprepareer de ibabak geen hindter hadden. Ook proeven, op dieren genomen met den roolc van die tabak, leverdien een dergelijk resuljtaat op. Zijn de linten weinig gedragen, dan kan men volstaan ze af te was- schen met een spons met water, waarin een weinig spiritus is ge mengd. Verlangt men een grondi ger reiniging, dan moét men gebruik maken van een oplossing van Vene- 1jiaan(schei zeep. Men diompeilt de linten in het lauwe zeepsop en wrijft ze met een zachten, wollen lap, die telkens met het zeepwalter gedrenkt wordt, ;af, steeds in d'ezelfdle richUng. Zijn de linten zeer vuil, zoo moet men d'e onderliggende zachte doeken verwisselen. Daarna worden ze met schoon wajfcér uitgespoeld, niét uit gewrongen, dóch met een zachten doek zoo droog mogelijk gewreven. Bij het strijken is het raadzaam over de linten een mousseline-lap of gaas doek te, leggen. De bekende Engelsche dichter Ste phen Philipp, de schrijver van het drama Ulysus, dat in het jongste speelseizoen in Engeland veel opgang gemaakt heeft, za.t op zekeren nacht in het donker in zijn villa, nabij Brighton, Met een sigaartje in den mond zat hij in een gemakkelijken stoel te peinzen, toen plotseling de dleur openging. Een man met een mantel over den arm trad binnen. Wie ,zij|t gij? vroeg de dichter verwonderd. Een inbreker, antwoordde de ander, niet minder verbaasd1. In dat geval zal ik het genoegen hebben u naar die deur terug te ge leiden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Bij dé deur had de heer Stephen Philipp het geluk dajt juist een poli tieagent passeerde. Aan hem leverde de d ichter den onwelkom en nachte- lijken bezoeker over. ren, zoowel als het onkruid aan oppervlakte dier potaarde, enz., ma ten steedis zorgvuldig worden verwi derd; de aarde moet zoo nu en opengemaakt worden ien die bovei aardsChe deelen der plant ste.eds stof worden gerinigd. Als op die 1 deren zich stof bevindlt, dan moet d zoo spoedig mogelijk worden verwi derd met een zachte, droge spons, met een zacht penseel. Zit het stof zoo vast, dat het i eien droge spons niet kan word! verwijderd of hebben zich andere o reiheden op de bladeren gezet, moet men een vochtige spons gebit ken. Soms, vooral ook als bladlti zen aanwezig zijn, doet hét afborst len met een tandenborstel goe< diensten. be Houdt uwe potplanten rein. Afstervend!© len afgéstorven blade PUZZLE. Het zonlicht als reinigings middel- Interessante onderzoekingen hee professor Von Esmarch in Kiel gonnen, die bewijzen dat de zon sommige gevallen als een reiniging middel van groote kracht kan nen. Hij infecteerde kleederen, den, huiden, meubels, linnengoed etc., met de meest verschillen! ziektekiemen, stelde die bloot aan zonnestralen en onderzocht daan alle uren of en waar ziektekiem! nog voorhanden waren. De result (ben waren, zooals het Medicina» Wochenblatt médédeelt, betslist gu stig. Voornamelijk de cholera-bac len werden niet alleen aan de opp; vlakte, maar ook in de diepere lagi der bedden enz. snel door de zoni slfcralen gedood. Evenzoo vernietig?, al was het ook eerst hi tijd, werkte 'die belichting der bactf riën van den typhus, van he|t mi vuur, van de tuberculose^ longo: éteking en andere ziekten. Zoo h? ben wij dan in het blootstellen de zon het beste en goedkoopste infectiemiddel. Vcor het dagelijksche leven is natuurlijk van buitengewone) bet kenis. Want daar zich bijna alti en overal ziektekiemen bevinden, moet men alle voorworpen,die metü lichaam in nadere aanraking kurm komen, zooals kleedieren, linnengo en bedden, dikwijls verscheid" uren achter elkaar aan het zonlic blootstellen. Daard'oor zullen ovelrige aanwezige kiemen ied'ea keer gedood worden en kunnen zich dus niet zoo gmakkelijk zulk eejn overvloed, venmieefcdlefc dat de menschen in den strijd daai gen het onderspit delven. Waar is de beer De oplossing van ons vorig prijsraJ sel is POPPENKAST. De prijs is bij loting ten deel gevsl aan JOHAN ANTONISSE, Esschiló straat 2rood. Ons nieuwe prijsraadsel luidt: Een zeker «tijdperk, kort van duur, Is 't voorste of eerste deel: Terwijl 't verloop daarvan u steed Vermeld wordt door 't geheel. En dit geheel nu is een ding, Dat ge overal schier ziet; Maar 't tweede is iets (hoe zeldzaam" Hetwelk de luiaard vliedt Als prijs loven wij uit: EEN INKTKOKER,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8