De uitspraak van dit geval over 8 dagen. Overtreding Vogelwet. Tiemeier moest hedenmorgen terecht staan omdat nij een nest met jonge leistors in de duinen nabij Bloemen daal had uitgehaald, en omdat hij na door de politie te zijn gesnapt deze een verkeerden naam heeft opgegeven. Bekl. was zelf niet tegenwoordig en werd bij verstek veroordeeld. Na de getuigen ie hebben gehoord, alsook dr. Calkoen. die bevestigd had. dat het leisters waren geweest, wérd tegen den bekl. geëischt 2 maal f 5 of 2 maal 5 dagen hechtenis. Nog een vogelwetovertreding. G. C.Bouman moest eveneens terecht staan voor het uithalen van eitjes na bij Vogelenzang. Ook deze persoon had een verkeerden naam opgegeven. Hier moest dr. Calkoen wederom als getuige optreden om te bevestigen, dat het een ei was van beschermde vogels. Bekl. werd veroordeeld tot 2 maal f4 of 2 maal 4 dagen hechtenis. Joh. van den Berg moest, heden te recht staan omdat hij in de maand Juni een paard onbeheerd op den weg had laten staan, bij het spoor. Het paard was op hol gegaan en had een grocte massa schade kunnen veroor zaken. Nadat twee getuigen gehoord wer den, werd tegen van den Berg f2 2 dagen geëischt. Uitspraken van 23 Juli 1902. V. C. L.. te Vogelenzang, wegens overtreding dér Drankwet, vrijgespro ken: A..L.. J. L., C. F. G. L. en C. E. T.. allen te Amsterdam, wegens over treding der Spoorwet. ieder tot f 0.50 of 1 d. h.; .1 S. en C. H., heidlen ta Haarlem .wegens overtreding der Bo terwet. ieder tot 3 maai f 0.50 of 3 maal 1 d. h.; L. L„ te Velsen, wegens over treding der Jachtwet, f 3 of 3 d. h. met vrijspraak van het meerdere; C. de G. te Beverwijk, wegens zonder ver gunning over een anders grond loo- pen. tot f 3 of 2 d. h.: P. v. O., te Vel sen. wegens in staaf van dronken schap de orde verstoren, 3 of 3 d. h.: C. W.. te Beverwijk, wegens verwek ker) van rumoer, f 3 of 2 d. h.J. A. v d. S., B. J. G,. J. R. M. en R. B., allen te Haarlem, wegens straatschen derij. f 1 of 1 d en f 3 of 3 d. h.; A. G. v B.. te Haarlem, G. v. B., te Zand voort. V. N. J., te Bloemendaal. en Corneli> D.. te Sloten .wegens een vqetpad berijden zondter noodzaak, resp. tot ƒ0.50 of 1 d. h. en f 1 of 1 d. h. J. T.L. van A.; C. K. B,: J. J. M.; allen te Haarlem, wegens rijden met een rijwiel z. lichlt, resp. tot f 0.50 of ld. h. en f T of 1 d. h. W. J. L. en J. van G„ beiden te Haarlem, wegens o. d. grasperken loopen ieder tot f 0.50 of 1 d'. h. C. J. de Z. te Haarlem, wegens in de openb. wateren asch storten tolt f 1 of 1 dag hechtenis. J. B. te id. wegens z- verg. een be kendmaking aanplakken tot id. Ch. S. 'te id. wegens met een voert, rijden z. licht tot id. C. A. de R- te id. wegens een hond' op andere wijze aan een wagen be vestigd hebben dan behoorlijk in een trekboom tot f 1 of 1 d. h. H. J. S. Ie Beverwijk en K. T. te ÏJmuiden tot f 1 of 1 d. h.; H. M. Jbzn. te Zandvoort, wegens a. d. openb. straat met of om geld spelen tot id. H. S. fe Zandvoort wegens de Kerkstraat in de richting vanaf hotel Driehuizen berijden, tolt 1 of ld. hechtenis. M. S W. J. de W. en D. K. te Zand voort wegens op het strand koopwaren venten in pacht bij de gemeente ieder tot f 0.5i> of 1 d. h. F. 11. v M.. zwervende. -T. Ch. de G. te Amsterdam. M. v. H. te Haarlem mermeer. P. J. S. M. J. K, G. v. D.; A. P, B. H. H. A. R. J. W. C. al len te Haarlem. H. 'den O te Bloemen daal A. C. K. te' Beverwijk P. S. V. te Wijk a. Zee e. Duin J. S. te ÏJmui den H P. te Zandvoort. P. J. S. t€ Amsterdam H. M. te Beverwijk, V. S. te Zandvoort, B. B. te Heemstede, res pectievelijk tot fl of 1 dag hechtenis, fl of 2 dagen hecht, en f2 of 2 d. h. N. D. te Haarlem, wegens vijf hon denkarovertredingen, tot 5 maal f 0.50 boete of 5 maal 1 dag hecht. S. Mededeelingen en ingekomen stu ken. Onder de talrijke bezoekers van Duin en Daal op Zondag kan men in den regel veel badgasten uit Zandvoort aantreffen, die de weiwat herrieachtige drukte van liet strand komen verwisselen met prachtige natuur van dit villapark, en zich ten slotte op het grasveld" vóór het Hotel-Restaurant komen verkwikken. Zondag was het er weer zeer druk met menschen, die van het prachtige uitzicht kwamen genieten en meteen een lafenis noodig hadden na de wandeling in den omtrek. Heemstede. Op 16 Augustus a.s. honen de echte lieden J. Klooster en C. H. Kerkhoven, wonende aan de Kèrklaan. hun 40-ja- rige echtvereeniging te herdenken binnenland. H. M. de Koningiu. Na op het speelplein van de Ivo- ningsschool te zijn opgesteld, trokken Dinsdagmiddag ruim 500 kinderen uit Apeldoorn op naar het Paleis, vooraf gegaan door de Harmonie, om H. M. het welkomstlied toe te zingen. Gedurende het opstellen op het bas- secour en het aanbieden van een bloemstuk aan H. M. de Koningin, die met Prins Hendrik en het gevolg op het bordes stond, speelde de Harmonie eenige volksliederen. De heer H. Ph. Buysman leidde het kinderkoor, dat den welkomstgroet op de wijze van het vlaggeliedJ H. M. toezong. Daarop volgde heit door het muziekkorps ge speelde Dankgebed van Valerius, waar op de kinderen het Wilhelmus aanhie ven. Nadat de feestcommissie, liet be stuur van de Harmonie en de heer Buysman aan H. M. wanen voorge steld en II. M. de kinderen minzaam had bedankt voor hun attentie, verliet de stoet weder met muziek het basse- cour. gevolgd door een groot aantal belangstellenden. De kinderen werden op het terrein van die Koningsschool onthaald op chocolade en daarna is de stoet ontbonden. Iuternationaal Perscongres. lu verkeerde hauden. Dezer dagen heeft zich aan het post kantoor te Utrecht iemand aangemeld tot het intvangs nemen van een aange- teekenden brief, bevattende f 1200. La- tor bleek, dat deze persoon niet de ge adresseerde was, zoodat een valscbe handteekening was geplaatst. De po litie doet onderzoek; tot heden vruchte loos. Onheil voorkomeu. Aan den overweg nabij de- halte Biltstraat, te Utrecht had gisteren morgen door de zorgeloosheid van den spoorwegwachter een ernstig onheil kunnen gebeuren. Dc trein van 4.35 van Amsterdam stond op 't punt van te vertrekken, naar het station Malie baan, zonder aat de boomen neerge laten werden. Nog eenige oogenblik- en de locomotief had zich in beweging gesteld. Gelukkig zag- een politieagent dit juist bijtijds. Hij wist degenen, die passeeren wilden, aan de eene zijde van den overweg tegen te houden terwijl een melkboer het aan den an deren kant deed. Inmiddels had men den haltechef gewaarschuwd die nu eigenhandig de boomen deed dalen, daar de wachter niet te vinden was. Gratie. II. M. heeft, op een daartoe door zijn vrouw ingediend verzoekschrift, gratie verleend aan W, van S.. te Zonnemai- re. die wegens overtreding der leer plichtwet was veroordeeld tot 2 maal 2 dagen gevangenisstraf, subs. 2 maal f3 boete. Ken ongeluksdag. Men meldt uit Deventer Voor de Geld. Overijselsche Stoom trammaatschappij washet gisteren een ongeluksdag. Ten eerste weigerde, wegens een de fect. onderweg de machine van den trein, die van hier ongeveer half vijf naar Bare hein vertrokken was. Ten tweede haperde ook aan de machine van den trein, die hier ongeveer vijl uur moest aankomen, bij Later plot seling wat. Ook deze trein kon niet verder. Het verkeer was hierdoor ge heel m de war. tot groot ongerief van de bezoekers der schoone streek, waar door de tram rijdt. Tot overmaat van ramp echter de railleerde, waarschijnlijk door te snel rijden, bij het Roode Hert. de machine van den trein, die hier om half acht was vertrokken. De voorste personen wagen kantelde geheel. Gelukkig kreeg niemand letsel. De dienst was toen geheel gestremd. In de Maandag te Bern gehouden ver gadering heeft de voorzitter, de heer W. Singer, uit Weenen, rapport uitgebracht over de middelen om voor den goeden toon in de pers te zorgen en te waken tegen een onbehoorlijk bespreken van za ken en personen. Hij beval als zoodanig aan, dat de Internationale Persbond V. Ui^Llüt UrO ftV/llt*.! gCCtLCiUU. daarvoor grenzen aanneme, maar vooral Den geheelen nacht heeft men moeten dat het internationaal scheidsgerecht van arbeiden om den weg weer vrij te den Bond worde belast met de taak uit-1 krijgen, spraak te doen, zoo vaak men zijn tus- schenkomst inroept en het scheidsge recht zelf de zaak tot zijn bevoegdheid rekent. In menig geval van vrijspraak der tegenpartij door een bevooroordeelde jury of een aan de wet gebonden rechter, zal dan de grievend beleedigde journa list gebaat worden door een beroep op het scheidsgerecht, dat met vakkennis en naar billijkheid kan oordeelen. Het bataljon infanterie, hier in garnizoen, vertrok hedenmorgen per spoor naar Zandvoort, tot het hou den van schietoefeningen aan het strand aldaar. De lSjarige Daniëlvan Aken, die sedert Zaterdag uit zijne woning in de Hoogstraat vermist werd, is aldaar teruggekeerd. De heer Mr. H. C. Obreen, advo caat te Heemstede, is ter terechtzitting der rechtbank alhier den 22en Juli jl, toe gelaten en beëedigd als procureur bij de Techtbank. Gevonden voorwerpen: Een blauw koralen kinderarmband. Een witte vrouwenzak, waarin een zakdoek. Een gummiband van een sportwagen. Een ring met sleutels. Een portemonnaie met geld. Een zilveren suikerschepper. Een stuk zink, Een jongensjas en een konijn. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der gemeen te Bloemendaal op Donderdag, den 24en Juli 1902, des namiddags ten 7 1/2 ure. Punten van behandeling: 1. Verordening op de levering van drinkwater. 2. Geldleening-besluit. 3. Benoeming van een opzichter van gemeentewerken en inrichtingen. 4. Aanbieding gemeente-rekening 1901. 5. Voorstel ontwerp-wet van Ged. Sta ten in zake grenswijziging. 6. Benoeming van een stembureau. 7. Regeling v. d. jaarwedde van den nachtwaker-gemeente-werkman Heidla- ger. Boud vau Steenkolenhandelaars Op initiatief van eenige steenkolen handelaren. groot- zoowel als detail handelaars, had gisteren in een. der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrechlt eeai vergadering plaats, om te trachten ee-n „Bond van Ned. Steenkolenhan- delaars" op ite richten met heit doel zooveel mogelijk verbetering te bren gen in de toestanden in den kolen handel. Na eenige besprekingen werd tot oprichting besloten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Siebesma te Leeuwarden; J. B. Wolters, te Zwolle; Henkens te Deventer: H. C. Knaap te Arnhem; Reusing te idem; Swencker te Utrecht G. C. Melchior te Doorn; Schneiders, Van den Berg, Honing, fte Am,ster dam; Hageman te Dordrecht; Wein- tjes te Leiden; De Vroede te Gouda; Van der End© te Zierikzee; Van der Zee te Teraeuzen; Pieters te Middel burg; A. Zwagemaker te Tilburg; Van der Hart te Eindhoven; Deleppen te Breda; Vugt te 's-Hertogenbosch; tot secretaris werd bij acclamatie gekozen de heer P. G. Kamphuis te Utrechlt. Overreden. Bij Suameer (Fr.) is een70jarige vrouw, die met haar man van 't land kwam en ondanks zijne waarschuwing de rails overstak, door de tram overreden en di rect gedood. Uit den schommel gevallen Bij gelegenheid der kermis te Hal steren viel een persoon gisteren uit een schommel en werd bewusteloos opgenomen en bij den genee-sheer bin nengedragen. Geneeskundige hult) mocht echter niet meer baten, De on gelukkige bezweek kort- daarop. Lijk gevonden. Aan den Naarderweg te Amersfoort is gisterenmiddag het lijk gevonden van een tot dusver onbekend geble ven persoon. Het lijk is naar de alge- raeene begraafplaats gevoerd, alwaar het werd geschouwd. Men vermoedt, dat ongesteldheid de oorzaak was van plotselingen dood. Keuiuz;}i;en. Een rij wiel dief. J. Ph. F. van Falkener, die volgens zijn opgave is van beroep rijwielre parateur, doch van wien blijkt ter te rechtzitting van de vacantiekamier der rechtbank, te Amsterdam, dat hij meer in het bijzonder zijn werk maakte van het stelen van rijwielen heeft terecht gestaan. Er zijn althans ter audiëntie aan wezig zeven fietsen, aan verschillen de personen toebehoorende, en door bekl. melt het oogmerk zich die we derrechtelijk toe te eigenen, wegge nomen onder de gemeenten Naaiden en Bussum. De fietsen werden door opkoopers gekocht. Het O. M. eischftie, omdat bekl. recidivist is, 1 jaar en 6 maan den. Dnitsche inbrekers. Dinsdagmiddag had te Emmerik de uitlevering aan de Duitsche gendarmen plaats van Otto Bangerman, bijgenaamd „de slangengrijper", die onlangs met zijn medeplichtige Rud, Hennings gearres teerd werd in een woning aan de Belle- voystraat te Rotterdam. Door de Neder- landsche regeering was op advies der rechtbank te Rotterdam hunne uitleve ring toegestaan aan de justitie te Hann over, Oldenburg en Hildesheim, wegens diverse feiten van braak en diefstal. Hen nings werd de vorige week uitgeleverd Het transport geschiedde door de rijks politie uit Rotterdam. De medeplichtige Adolf Hennings,, die te Amsterdam werd gearresteerd, is mede uitgeleveTd. Dansen. Door de heeren S. Meijer Fils „pro- fesseurs de danse et de maintien" te Arn hem zijn een drietal nieuwe dansen uit gedacht, welke blijkbaar zeer in den smaak vallen. Het zijn „La Gavotte des Mathurins", muziek van G. J. Mulder Sr.. „Pas de Quatre novelle" en „Nouvelle Quadrille Lanciers", van welken laatsten dans de muziek geschreven is door P. A. Steur. Mishandeling door een politie agent. Te Amsterdam heeft in de vorige weèk wederom een politieagent ter zake van mishandeling tereent ge staan. Deze politieagent, N. van Meenen genaamd, werd beschuldigd, (jat hij in den nacht van Zondag 25 Mei aan den overkant van het IJ nabij het Tolhuis, zonder dat daartoe noodza kelijkheid bestond, eenige slagen met den wapenstok had toegebracht, aan een 21-jarig bankwerker Steenbergen die, toen hij vechtende was met een anderen jongeling,door den agent van politie van dezen was gescheiden. De agent voerde tolt zijn verdediging aan, dat het nacht was en een eenza me weg, en dat, als hij niet zoo was opgetreden, er 'iets ander^ gebeurd zou zijn en hij wellichjt het hem vroe ger beloofde pak slaag zou hebben gekregen. Het was nl. gebleken, dat deze agent vroeger al eens meer last had gehad van een troepje jongens aan den overkant van het IJ, waartoe ook Steenbergen behoorde, en dat 's mid dags, bij de Tolhuisboot, die jongens hem nog beschimpende woorden had den toegevoegd en op dreigenden toon gezegd hadden: „We komen vanavond om twaalf uur iterug". Het O. M. eischte een maand ge vangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde bekl. tot drie weken gevangenisstraf. Vorralsdiing Vuor de Haagsche rechtbank had zich te verantwoorden een vroegere bediende van e-'u bankiershuis aldaar, die in de maand Maart als houder van hei rekening- en courantboek in dat boek valschelijk posten te hebben aangebracht en zich als gevolg daar van de gelden op de gefingeerde notes te hebben toegeëigend. Verder zou be klaagde uit een kistje, geplaatst in een kluis, een zak met f500 aan gul dens weggenomen hebben. Beklaagde erkende zich aan de fei ten te hebben schuldig gemaakt, en naartoe gekomen te zijn. omd c. zijn ontslag bij de firma tegen April in het vooruitzicht was gesteld. Van de f500 had bekl.'f350 aan zijn vrouw gegeven, de rest zelf gebruikt voor het betalen van schuldden. Be- f ~nngde v?';diende het Matste jaar f '00 en verklaarde door tegenspoeden tot het misdrijf te zijn gek.- n-m. üii was 12 jaar bij de firma in dienst. De subst.-officier van justitie, mr van Geuns, was van oordeel, dat de dielstal wettig en overtuigend wn- I. e- wezen, doch meende dat ten aaiïz'en van de ten laste gelegde valschheid ui geschrifte bekl. zou moeten worden vrijgesproken. In aanmerking nemende het zeer vunstig verleden van dezen beklaagde vfel berouw toont, over zijn daad. ei-chte het O. Ivl. een. gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. Be verdediger, mr. G. van Haaf ten voerde verschillende verzachtende om standigheden aan, en verzocht de rechtbank het opleggen van een l'ich t- iF. straf. Uitspraak over 8 dagen. Eeu oiitrouw bediende. Voc-r de Rotterdamsche rechtbank stond terecht een twintig-jarig maga zijnbediende, van de firma Slinkert en Go., een zaak en gros in manufactu ren, tapijten, tafelkleeden enz. Als de patroon er niet was, had be doelde bediende de bevoegdheid aan winkeliers en handelaars te verkoo- pen, niet aan particulieren. Het ont vangen geld droeg hij dan aan zijn patroon af. In het vorige jaar nu was er een koopman aan het magazijn eekomen, vragende of er ook bescha digd goed te koop was. Daar dit niet ""oorbanden was had de bediende eenige tafelkleeden verkocht voor den gewonen prijs, doch dit geld niet aan zijn patroon afgedragen, maar ten eigen bate aangewend. Eenmaal zich vergrepen hebbende, was hij op dien weg voortgegaan. Het O. M. eischte. een jaar, en voor de opkoopers, die de goederen gekocht hadden, terwijl ze wisten, dat ze ge stolen waren, resp. zes en negen maanden. 16 li alpbei toevende gemeenten, tot een gezamenlijk bedrag van 52,940.70. Enkele vragen moesten afgewezen worclen als zijnde of te- laat ingeko men of niet van de vereisehte stukken voorzien. Aan d'en kerkeraad der Evangelische gemeente te Ruhrort werd een bedrag van f 635.70 toegestaan, makende met. de gecollecteerde bijdragen een som van f 1000, ter voorziening in den dienst voor de Hollandsche schippers aldaar. In behandeling kwamen nog i- zondei'e fondsen ten behoeve der Wal denzen en de gemeente te Assweiler en Lithauen; de rekeningen, die resp. be droegen in ontvangst en uitgaaf f 337.50, f 115 en f 407.50. werden goed gekeurd. Hiermede waren de belangen der verschillende fondsen afgehandeld en weid den quaestor-generaal door den president den dank der vergadering ge bracht voor zijn medewerking. De vergadering werd' daarop ver daagd tot den volgenden dag. (D.) Ds. E. Bourlier, hofprediker, predikant der Waalsche Hervormde gemeente te 's-Gravenhage, is ter gelegenheid zijner 25Jarïge evangeliebediening bevorderd tot officier in de Oranje NasÜsau-orde. I it de Arbeulerswereld Oplichting. Voor de liaagsche rechtbank hadden zich te verantwoorden twee mannen, beklaagd van poging tot oplichting. Een der beklaagden had zich in Ja nuari van dit jaar bij een geneesheer daar ter stede vervoegd, met lijsten van een Amsterdamsch ziekenfonds, onder voorgeven bode van dat fonds te zijn. Beklaagde kwam den genees heer aanbieden dokter van het fonds te worden, fin plaats van een zijner collega's, die daarvoor bedankt had. De geneesheer kon zich op deze wijze verzekeren van een praktijk over 700 leden van bedoeld fonds en had daar voor slechts een zeker bedrag voor elk lid te betalen. Aanvankelijk had de geneesheer wel zin in de zaak. Hij verklaarde nl. he den, dat „handel in leden van zieken fondsen" wel gedreven wordt en ook andere getuigen kwamen dit ter te rechtzitting bevestigen. De aangeboden lijsten brachten den geneesheer aan het twijfelen. De ge zinnen waren bijzonder groot, hij ging informeeren bij den geneesheer, die voor het fonds zou bedankt hebben, en hier bleek hem, dat van het gansche verhaal niets waar was. De pseudo- hnde liep den volgenden dag, toen hij :.i den dokter terugkwam, in den val. Beide beklaagden verklaarden de valsche lijsten te hebben samenge steld de eerste ze ook te hebben aan geboden. De subst.-off. van justitie, mr. van Geuns, wijzende op de onbeschaamd heid, waarmede beklaagden zijn te werk gegaan, eischte voor ieder 9 maanden gevangenisstraf. i NG EZ>N JL) h N M E G D h E. LI NU EN. 30 cents per regel. Een kostbaar bonbon. Meent niet dat de PASTILLES VICHY- ETAT een bonbon zijn zonder speciale nuttigheid. Zij zijn integendeel zeer nut- tig om het maagzuur en maagzwaarten te doen verdwijnen, die steeds pijnlijk zijn. Bovendien met de zuurheid van den mond te doen verdwijnen, kalmeeren zij de dorst geheel en al en op duurzame wijze, en onderhouden de schoonheid der tanden, waarvoor die zuurheid zoo nadeelig is. Deze kostbare hoedanighe den bekomen zij door het zout Vichy-Etat, getrokken te Vichy uit het water der Bronnen van den Franschen staat: Céles- tins. Grande Grille en Hópital. Men eisehe; Pastilles Vichy-Etat metalen verzegelde doozen, voorzien met het merk V i c h y-E t a t. Odol-lföond water parfumeert den mond! Kerknieuws. In de zitting der algemeen© synode van Dinsdag werd de behandeling der financieele aangelegenheden van de generale kas voortgezet. Na bespreking van alle voordrach ten afzonderlijk werd besloten tot uit- keering eener toelage aan 21 gemeen ten voor bouw en herstel van kerken en pastorieën, aan 9 gemeenten voor het tractement van een godsdienston derwijzer. aan een gemeente als bij drage in het fonds tot oprichting van een nieuwe predikarttsplaats en aan BINNENLAND. Dezer dagen arriveerde te Rotter dam iemand' uit Hamburg niet het doel om in verband melt de werksta kingen aldaar werkvolk aan te wer ven. Hij koos domicilie in het Hang 99 en inderdaad meldden zich een 80- tal arbeiders bij hem aan. Hij zegde hun een uurloon toe van 33 cent en beweerde 250 man noodig te hebben, in hoofdzaak lood- en zink-, gas en waterleid'ingwerkers. Zij die zich aan meldden, werden terug bescheiden, ten einde de benoodlgde papieren, waaronder gtetuig^chriflten, over te leggen. Dit geschiedde, doch inmiddels had de Rotterdamfcche Bestuurders- bond lucht van de zaak gekregen. De vrnrzittter. Spiekman sprak de verza melde werklieden toe <vn hui: op het huxt te drukken ge«n onderkruipers diensten te gaan verrichten. Dra wa ren ook manifesten verspreid van de zelfde strekking, met het gevolg, dat de werklieden, op een vijftal na, hun voornemen om Ite gaan opgaven. Het gevolg va,n al die drukte was natuur lijk een groot© samenscholing die den Duitscher niet al te welgezind bleek, althans toen hij buiten kwam, werd hij uiltgejouwd en kon zich slechts door vlug op een tram te springen, aan de bedreigingen onttrekken. Mén bericht uit Rhenen: In ons kleine plaatsje hebben we een aantal tabaksfabriekjes, werken de melt 430 man. In de kleinste werken de patroons gewoonlijk met hun volk gelijk op. Nu is voor een week of drie aan 't fabriekje van den heer Van de Waal, waar 7 man werkten, eene werkstaking uitgebro ken, omdatt de sigarenmakers klaag den, dat er geen voldoende voorraad tabak was, en zij dus nidt. konden doorwerken en daardoor genoeg ver dienen. Toen op hunne klachten, daarover geen verandering kwam, staakten zij, op één na, die nu thuis werkt, en gedwongen is in huis te blijven, omdat de stakers en hunne vakgenootten Voortdurend betoogin gen voor zijn woning houden, waar voor reeds een paar malen d'e mare chaussee uit Wageningen hier ontbo den is. Vrijdagavond liepen mis schien wel 40 man in de straat twee aan twee op en neer, doch daar zij geen feitelijkheden pleegden, kon de sur velill eenend e politie, niets andiers doen dan toezicht houden. Men had gedacht, dat Zaterdags ook aan de fabriek van den heer Voorthuizen zou gestaakt worden. Daar wordt gewerkt, met een dertig man. Omdat nu de heer V. op 't oogenblik meer voorraad heeft dan nieuw werk, wenschte hij zeven man te ontslaan, waarop de anderen aan boden zelf zooveel minder per dag te werken, dat ze allen konden aanblij ven. Toen de patroon hierop niet in ging, vormden zij ook plan tot staken en ontboden een paar bestuursleden van den Bond. Deze zijn nu Vrijdag geweest en hebben geadviseerd niet te staken, daar den Bond het onder houd van zooveel stakers wel wat zwaar wordt. Nu is voorloopig be paald, dat de 7 man nog eene week aan het werk zullen blijven, en dat één hunner voor goed zal blijven doorwerken. Ged. Staten van Noord-Holland zijn uitgenoodigd een ontwerp-pensioenwet voor de wegwerkers in te dienen. BUITENLAND. De spoorwegbeambten in Rome. die kort geleden ij'verig werkten voor de doorvoering der algemeene staking, zet ten thans hun agitatie voort. De reden van hun hernieuwde ontevredenheid is, dat de Kamer tot Januari heeft uitgesteld de invoering der bepalingen, getroffen tusschen de regeering, de spoorweg maatschappijen en de afgevaardigden der beambten, ter verbetering van het lot van het personeel. wijden Ook de lieer C. H. den Hertog heeft daarop verklaard, met het einde van den loopenden jaargang zijn aan deel in de redactie te wfillen neerleg gen. De uitgever is er reeds ten deels in geslaagd, zoowel wat het middel baar en gymnasiaal als wat het lager onderwijs betreft, in overleg met het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap nieuwe re dactieleden aan zijn blad te verbinden die met den heer II. de- Raaf in het vervolg de redactie zullen uitmaken Leger en Vloot. Bij heit oe reg. infanterie zijn gedu- ren-d'e de laatste weken niet minder dan 1 serg.-rnajoor, 1 serg. majoor- tfitulair, 1 fourier en 7 sergeanten voor de verdere waarneming van den militairen diendt ongeschikt bevon den, terwijl bovendien te Utrecht en Amersfoort nog eenige onderofficie ren in de hospitalen worden verpleegd omtrent wie nader moeit worden be slist. Van dezen zijn er 8 die meer dan 20 en 15 dienstjaren hebben. De nieuwe Pensioenwet is nog niet in werking; met. het oog op de belan gen van hen, die gedurende den laat- siben tijd ongeschikt werden bevon den, is door idlem Minister bepaald, dat door hem de voordrachten niet worden ingewacht, vóór dat de wet in werking zal zijn en wel met het oog op de gunstiger bepalingen in de nieuw© wet voorkomende. Letteren en Kunst. De heer C. van der Linden zendt ons een geschriftje waarin hij behandelt; ..Het standpunt der Nederiandsche Ooera in vergelijking met die opera in andere landen." De schri jver toont aan hoe in andere landen de kunst en met name de mu- zikaal-dramatische kunst zeer gesteund wordt, terwijl het bij ons immer klinkt als gedragen op de wieken van den ijslcouden No orde wind'; ..Kunst is seen regeeringszaak". Hij zegt o. a.: Van vorstelijke, regeering©- of stede lijke subsidie, keine Spur! Hier in dit kleine hoekje van Europa, dat met zijn „Kunst is geen regeeringszaak" als motto, van de beschaafde wereld als door een Chineesche muur schijnt te zijn afgescheiden, laat nuen wat overa' de trots van Vorst en volk is. aan de particuliere zorg van eenige kunstbe schermers over, En zulks geschiedt in het vrije Ne derland dat. voor ruim driehonderd ja. ren. aan de spitse stond van politiek, handel, nijverheid, wetenschappen en kunsten (vooral de schilder- en toon kunst!) Mag men dan niet met bewondering en dankbaarheid opzien tot die edele kunstvrienden (dames en heeren) die op zoo onbekrompen wijze bijdragen, om onze Nationale Opera, ondanks de hierboven aangeduide veronachtza ming. in stand f e houden? Waarlijk, hunne lankmoedigheid wordt op een zware proef gestéld en niet ie verwonderen is het dat eenigen, na lang en vruchteloos vertrouwen op officieele erkenning en hulp. evenals de Boeren de handen in dén schoot leggen. 's Gravenhage. 22 Juli. Examens der Ned. Toonkunstenaars- vereeniging Van de 5 candidaten zijn geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames A. M. C. Verdam uit Leiden, en A. S. F. Stakman uit Rijswijk en de heeren L. W. W. Kleine uit 's Gra venhage, en J. H, Lumer. uit Wor- kum (Friesl.). Eén candidaat werd af gewezen. Sport en Wedstrijden Paarden, Men meldt uit Zwolle aan de ,.N. R at": De sinds eenige jaren op kennis- Donderdag alhier gehouden groote harddraverijen en wedrennen vanwege lit Groningsch comité zullen, naar wij vernemen, dit jaar hier geen voort gang hebben, wegens de ongunstige financieele resultaten van vorige jaren. Onderwi)s. Het Schoolblad meldt, dat met het begin van den volgenden jaargang, in November, zijn redactie een verande ring zal ondergaan. Eenia-e weken ge leden heeft dr. Vitus Bruinsma aan den uitgever meegedeeld, dat hij na ruim 20 jaar als zoodanig werkzaam te zijn geweest, thans gaarne van be trekking sis redacteur wenscht onthe ven te worden, om zich geheel aan zijn andere werkzaamheden te kunnen Cricket. De wedstrijden tegen Engelsche cricketspelers, die in 't vorige jaar in ons land niet gehouden werden, zul len op 29 en 30 Juli a.s. op het terrein „Clingendaal" van bar. Van Brienen van de Groote Lind to 's Gravenhage aanvangen. De navolgende Nederiand sche spelers zijn hiervoor uitgenoodigd: C. J. Posthuma, Rood en Wit, Haar lem A. A. Diemer Kool. id J. Rin- oker. Amstels C C. J. C. Schroder, idJ. Hisgen, Volharding, (Amst.) jhr. mr. C. Fefith, 'sGavenh. C. C. V Boese van Groenau, id. E. G. S. Bourlier id P. F. de Groot. id. W. Eigeman en J. W. Beyerinck, beiden van Ajax uit Leiden. In de „Rad-Welt" geeft zekere heer Ho- fer een antwoord op de vraag: „Uit hoe veel deelen bestaat een rijwiel?" Goed geteld en hij deelt het in bijzonderhe den mede bestaat een fiets uit 980 stukken. Wij staan er niet voor in, dat hij er geen heeft overgeslagen. Door het bestuur van die Bredasche Wielerbaan is besloten, dat de 50 KM. race tusschen Jaap Eden Lootens en Engbersen. die Zondag jl. om verschil lende redenen niet is doorgegaan, als mede de motor-race over 10 KM., die ook werd uitgesteld, a.s. Zondag 27 Juli zullen gereden worden. Voor Rijwieltoeristen. Nu met de meeste vacantiedagen voor de meeste liefhebbers van het rijwiel het echte toerseizoen is aange broken, en zeker daardoor velen reeds naar gelang van beurs en tijd, een program hebben vastgesteld, kunnen vermoedelijk enkele wenken te dien opzichte nog wel van pas komen. Iemand deelt daartoe het volygende mee uit een artikel van prof. Langen- berg in de „Deutsche Radfahrer Zei- tung. Ten eerste is de zaak den toer te

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2