k Ster ra liet Men Tweede Bind, „De Ster van het Zuiden", drie jaren in zee hebben doorgebracht Is de kuit geschoten, dan gaat de vtsch naar zee terug, om daar weer een jaar itwee. drie. te vertoeven. Den gemiddelden duur van zijn vrblijf in den Rijn kan men op 6 a 9 maanden schatten; soms echter duurt dat wel 15 maanden. Merkwaardig is. dat do zalm, van liet oogenblik. dat hij het zoete wajter verlaat totdait hij daarin terugkeert, volsterekt geen voedsel gebruik. Een oplettend onderzoek van 300, te Basel, in alle tijden des jaars. gevangen vis- schen heeft niet hém gettoond dat niet slechts hun spijskanaal volstrekt geen spijs bevattte. maar dat zelfs de diges- tie-organen ongeschikt waren om spijzen in te houden, laat staan dan te verteren. De slijmhuid van de maag toch was versehilferd en rea geerde alcaliseh. de galblaas was leêg en de alvleeschklier verschrom peld. Als de zalm uit zee komt, verkeert hij altijd in welvarenden toestand; dan zijn zijn? ingewanden omgeven door massa's vet. al zijn spieren zijn hard en tussqhen de vezels bezet met tallooze balldtjes olie. Maar dat vet uerewijnt Iamgzam{e<rhani, aersti van rondom het darmkanaal, dan uit de spieren, zelfs nemen sommige rug spieren. die voor het zwemmen van minder belang zijn. voor ongeveer de helft af. zoodal. liegen den rijtijd het gemiddeld gewicht van de vïsschen van beider kunne wel Hen percent minder dan dat van een even grooten viech, als die in Mei gevangen wordt. (Eigen Haard). Sport en Wedstrijden Wielernienns. De uitslag van den wielerwedstrijd, te Breda, op Zondag 2Ü Juli was als volgt: I. Juniores-wedstrijd over 1 KM. in series, démi-finales en finale. Inge schreven 27 deelnemers, van wie slechts 16 zijn opgekomen. In d«j^demi-finaks werden geplaatst: le serie v. d. Mat ten. Dordrecht; v. d. Kemp, Zevenber gen. 2e serie: De Wit. Zevenbergen; Potters. Breda. 3e serie: Gardïjn, Dordrecht; De Kluyzenaar. Dordrecht 4e serie: Dekkers, Rozendaal; Hoogeu- beek. Helmond1. 5e serie: Liotard, Zwolle; Van lis. Den Haag. 6e serie: Lubbe, Amsterdam; Sevens. Helmond. II. Match Jaap EdenLootens in 2 afdeelingen le manche 1 KM. Scrateh- raec. 1 Jaap Eden m 1 minuut 42 4 sec., laatste ronde in 27 2/5 sec. HE Demi-finales van den juniores- wedstriicfi ov.er 1 KM. le demi-finale. Deelnemers: Gartlijn, De Wit en Vaii der Matten. 1. Van der Matten, in 2 min. 5 3/5 sec. 2 Gardijn, in 2 min. 5 4/5 sec. 2e demi-finale. Deelnemers: Liotard en Van Es. Liotard is geval len. 1. Hoogenbeek, in 1 min. 59 3/5 sec 2. Van Es. <n 2 min. 1 3/5 sec. 3e demi- finale. Deelnemers: Lubbe (gevallen). Sevens. Liotard en Dekkers. 1. Liotard in 1 min. 31 4/5 sec.. 2. Sevens, in 1 min 33 1/5 sec. IV. Match Jaap Ed/enLootenfe. 2e manche. Match pour suite over 2 KM., doclx. met goedvinden, der deelnemers .gewijzigd in match over 1 KM. Winner Jaap Eden, in 1 min. 35 4/5 sec. V. Handicap-race over 1 KM., open voor amateurs, voorzien van een gel- dig rijbewijs. Ingeschreven) 14 deeine- mers,_ opgekomen 6. le serie. Lubbe met 25 M. handicap en Broos van meet. Lubbe en Broos komen beiden tegelijk aan in 1 min. 31 4/5 sec., en komen dus beiden in die finale. 2e serie. Sevens met 15 M., Fack van meet, W. Jansen met 10 M.. en Van Es met 15 M. handicap. ISevens in 1 min. 29 3/5 sec.; 2. Fack. yi. Finale juniores. Wedstrijd1 over 1 KM. Deelnemers: v. <i Matten. Hoo genbeek en Sevens. 1. Hoogenbeek in 1 min. 50 4/ 5sec.. laatste ronde in 28 2/5 sec. VII. Finale. Handicap voor amateurs met geldig rijbewijs over 1 KM. Deel nemer-: Lubbe met- 5 M.. Sevens met 15 M. handicap en. Fack van meet. 1. Fack in 1 min 32 4 5 sec. laatste ron de in 30 1/5 sec. VIII. Wedstrijd over 50 KM. met motor-gangmak ins. D© commissie be slist echter. dat er maar 25 KM. zullen gereden worden. Deelnemers: Jaap Eden. Loolens en Engbersen. Alle dïrie vallen in 47e ronde. Jaap Eden verlaat de baan. Engbersen en Lootens rijden door. Het publiek fluit. Engbersen roept omeeu andere kar en Jaap rijdt weer mee. Eyghersen valt. weer twee maal Ook Lootens valt nog eens. Na veel getwist noemt de kamprechter het volgende eindbesluit. Lootens is no. I. Jaap Eden no. 2. Engbersen no. 3. Jaap Eden protesteert en rijdt de 50 K M. door, waarvoor hij oorspronkelijk was aangenomen. Hij maakt dus aan spraak op den. voor dien afstandsrit. uitgeloofden prijs, zijnde 120. IX. Motor-race u\vr lu KM. gaat wegens de gladheid der haan niet door. Niettegenstaande het hoogst ongun stige weer i.liet. regende voortdurend!) was de opkomst van 't publiek zeer groot. Paarden. Cous§c it Rotterdam. Openingsprijs. Van de 14 ingesclire- ven paarden verschijnen Marianne. 1S00Jan de Wit, 1800; Benny lt>05; Krylatyna, 1950 Premier II. 1965 Jonge Joel, 1980; Don Quichotte, 1995; tn Controleur, 2025. aan de start- Aan de overzijde is de volgorde nog dezelfde, en zelfs voor de tweede maal passeerende is alleen Jan de Wit naai de achterhoede verhuisd. Benny blijft haar voorgift kranig verdedigen. De tribune thans passeerende, is Don Quichot op de tweede plaats ge komen, onmiddelijk daarachter Con troleur. In 't laatste rechte einde gaat Don Quichot naar voren en wint in prach tigere stijltweede wordt Benny, der de Controleur. Totalisator 3 10 3. De Exercitieprijs was een heat. Bij liet vallen der vlag gaan afMay D., 1672: Dobrina, 1684: A. Mountai neer, 1708; Quicklime, 1708 Robert See Steele, 1720. De strijd is zeer span nend. Voor de tweede maal passee rende is Robert reeds op de eerste plaats, daarachter May I). Quicklime tn Amountainer. Bij hei ingaan der matste ronde hebben May D. en Quicklime van plaats verwisseld, en zoo wordt de eindpaal gepasseerd. Totalisator 46.50. In de tweede heat ioopt alleen Do brina niet mee. Aan de overzijde is de volgorde May D.. Robert, Quicklime. Amountaineer. Bij het voor de laatste maal passee- ren van de tribune is Robert opnieuw eerste geworden en wint dezen prijs schitterend met grooten voorsprong. INveede wordt Quicklime, derde May. 1) Totalisator 34. In den Wilhelminaprijs een mooi veld mei paaiden. Benny 2200 Kry latyna, 2220. Premier II 2240: Jonge loei '2260 D. D. 2260 Don Quichot 2281». Debutant 2300 Swaska II 2300 Controleur 2340; Fanfare, 2360. Wanneer het. schot valt, gaan alle goed af en wordt de volgorde niet verbroken. Aan de overzijde is voor de tweede maal Don Quichot reeds tweede geworden, terwijl Controleur ais ongevaarlijk, de laatste plaats in neemt. Benny houdt opnieuw goed vol. doch deze' afstand schijnt hem te machtig, vandaar dat wij voor de laat ste maal aan den overkant de plaat sen zien innemen door Don Quichot, onmiddellijk daarachter D. D. terwijl Fanfare van hare laatste plaats derde is geworden. In de bocht vóór het luiden der bel schiet D. D. naar voren en wint zeer moeielijk van stal Ockhorst derde blijft Fanfare, vierde Jonge Joel. Ver daarachter, dicht, bij elkander, de overigen, en ver daarachter Benny, Totalisator 429. De Quicklimeprijs bracht een verras sing. Minimum afstand 3200. waarin slechts uitkomenGeorgia H. 3300; May D. 3325,; Moquette 3350. Als het schot, afgaat, staat. Moquette gekeerd; doch heeft spoedig dit verlies inge haald. Voor de eerste maal de tribune pas seerende is de volgorde May D., Geor gia H., Moquette, terwijl de tweede ronde reeds Moquette is. May D. is tweede, doch loopt blijkbaar slecht. Bij het ingaan dier derde ronde is Georgia H. dan ook op de tweede plaats gekomen, en het laat zich aanzien, dat een geweldige strijd gevoerd zal worden. Zoo blijft de verhouding. Alleen May D. vergroot voortdurend den afstand, zoodat deze ten slotte» een halve haan achter is, bovendien slaat zij voortdurend door. Wanneer het laatste rechte einde wordt ingezet; zet Georgia II. alles op, doch het gelukt haar niet Moquette te passeeren welke dan ook. zij het dan met. een koplengte. schitterend de overwinning behaalt. May D. gedisqualificeerd. Tot. 3-3. De Mountaineerprijs was zeer zeker de onbelangrijkste match en bracht dan ook .slechts 3 paarden in het veld. Jonge Willies» io00; Benny, 1830; Don Quichot, 1920. Jonge Wilkes wordt verbazend onhandig gereden, en is voor de eerste maal reeds tweede ge worden. Benny gaat nog aan het hoofd doch moet haar plaats heel spoedig aan stal Ockhorst afstaan. Kranig ge reden komt „Doeleman als overwin naar aan. Benny tweede. Prachtig weer en veel publiek zette den wedstrijd den noodigen luister bij. behoorer-ce bij var. Domlerilftg 24 Jal11102. No. 5848 Binnenland. Vrij a au plak ken. Men schrijft aan de Nederlander Voor ©enige dagen werd in 't licht gesteld welke de gevolgen zouden kunnen zijn, wanneer ieder de vrijheid moert hebben biljetten aan te plakken cp muren, welke daarvoor niet be stemd zijn. Dit schrijven stond in verband met een gevoerd proces tegen de verordening der geni. Groningen, waarbij het aanplakken van biljetten op daarvoor nist bestemde muren ver boden was. De Hooge Raad heeft het Daeelijksch Bestuur, voor zoover ons bekend is, in het. ongelijk gestéld. En het gevolg Te Groningen woont een kapper, die niet wenscht mede te doen aan de negenuursluiting. Thans is op een muurvlakte, naast het' per ceel. waarin de kapper woont, het na volgende biljet met. groote letters aan geplakt „Dringend wordt het publiek verzocht zich niet bij een onsolidairen barbier (een hand wijst naar den win kel van den barbier) te laten kappen daar zij hem, door zulks te doen. steu nen in zijn verzet tegen de georgani seerde patroons en bedienden. Wij herinneren aan het oud-Hfollandsche spreekwoord „Een rotte appel in die mande. ..maakt, de' heele boel tot schande." Wel wordt het biljet er herhaalde lijk afgescheurd, maar telkens wordt een nieuw biljet er weer overheen ge plakt. Verdronken. Te Biielie heeft Maandag een droevig ongeval plaats gehad. Het 8jarig zoonije van Kriens, dat aan de lange Vest was gaan visschen, is ongezien te water ge raakt en jammerlijk verdronken. Schip per Arie van Rij vond hem staande in de modder: hoewel hij het kind spoedig op den kant had, kon slechts de dood ge constateerd worden. Een vreemde geschiedenis. Men schrijft, uit Doetinchem aan de „Graafschapsbode" Een vreemde geschiedenis houdt hier velen bezig. Maandag was de koopman Salomons van hier met zijn kar met manufac turen op weg naar 's Hoeren berg, t oen hii ten huize, van een zijner klanten, nabij die plaats, door den veldwachter werd aangehouden en naar 's-Heeren ters werd medegevoerd, onder be schuldiging van den 11-jarigen zoon van den gemeente-veldwachter te ZecF am, zekere Dales, in de onmiddellijke nabijheid van diens woning, aan den publieken weg waar meerdere huizen staan, aangegrepen, gebonden, op zijn kar geworpen, een eind meegevoerd en eindelijk in ee.n nabijgelegen bosch aan, een boqm gebonden te hebben, waarna hij hem met zijn eJlestok zou hebben mishandeld. De knaap zou .met zijn eigen zakdoek door den koopman zijn vastgebonden, wat op zijn minst al een sterk stuk zou zijn. Te 's-Heerenberg werd S., bij afwe zigheid van dén burgemeester, voor den secretaris gevoerd, die ordér gaf hem naai' de marechausseekazerne tie brengen, waar hjj eenige uren gehou den en verhoord werd. Tegen dien avond werd hij weder vrijgelaten en kon hij zijn weg vervolgen; nadat hem het verlof, door den burgemeester van Bergh verleend, om in die gemeen te te venten, was ontnomen. Wat deze geheimzinnige geschiede nis nog vreemder maakt, is, dat voor een paar jaar onder bijna gelijke om- stan dagheden een dér gelijke beschuldi ging tegen een paar Israëlieten werd gericht, die ten slotte op niets is uit- edVaaid. Toen zou een broertje van den jongen Dales het slach offer ge weest zijn. Men vraagt zich af, wat hiervan tc denken Naar men nog verneemt, heeft de marechaussee proces-verbaal opge maakt en kan Salomons, die overal ter goeder naam en faam bekend staat, getuigen b:jbrengen, die verklaren kunnen .dat althans de bewering, dat hij iemand op zijn kar had liggen, on waar is. Geyangenispoëzie. De schrijver van ..Uit de Rechtszaal" in het „Haagsche Dagbl." heeft de ont dekking gedaan dat de muren der cel len van het nieuwe Paleis van Justitie in Den Haag. waar personen wier zaak voor de rechtbank behandeld wordt. voorloop'ig in bewaring worden ge- Feuilleton. Heden vangen Be»jS§Bk wij «tan met de publicatie van ons nieuwe feuilleton een zeer boeiend verhaal uit het Italiaansch. dat de aandacht on zer lezers overwaard is. Vertaald uit hel Italiaansch. 1. EERSTE HOOFDSTUK. 't Was drukkend heet. Loodrecht schoot de zon haar sifcralen op de diepblauwe wateren van de Golf van Napels, aan welker oevers eene onge wone stilte en rust heerschte. De in woners, anders 200 druk en be- vendig, hadden zich voor de verzen- bracht. van onder tot boven met op schriften en rijmpjes zijn volgekrab beld, zelfs teekeningm ontbreken niet. uit sommige opschriften spreken bij zondere karaktertrekken der preventief gehechten. andere leggen geheugen-ge tuigenis af van de oogenblikkelijke ge moedsstemming waarin zij verkeerden. Doch geven wij het woord aan bedoel den medewerker van het ..Dagbl." Mensehelijke ijdelheid blijkt wel uit het opschrift: „Voor tien jaar lang geknipt en ge schoren. Toch kan ik nog een meissie bekor.m Dan 1p >- ik opschriften die van groo te overtuiging spreken, als: - ..Tien jaar cis en 3 jaar uitspraak, o schande, dan maar heelemaal niks gegeven, ik ben toch heel onschuldig". Dag Henk. dag Arie. (Get.) Albert Hazend Als w ijze les lees ik Ver-der het mo tief. waarom in deze cel deze woorden zijn gekrabbeld: ..Beter schrijven, dan met elkaar mondelings te kijven. Joopie van Duijsen." Nog klinkt van overtuiging het vier regelig vers: ..Hier in dit schrikkelijk hol! W ie zal er nog op snoeven. Word ik als eerlijk man. Gelijkgesteld met boeven. (Gei.) Kobus Drieberg". Voorts traft men aan troostwoorden, als: ..Houdt goeden moed" (volgens zes handteekeningen). Van optimisme en berustig in het lot getuigt het vers. aangebracht on der een roeibootje: ..Laat waaien de bóót De jongens van Rotterdam Be n.n e vrij En hebben geen noot. (Gel.) Hendrik Meijzenberg en Ba rend Mosterd. (Van Rotterdam l. Vergeten we niet de opschriften, ge tuigende van sarcasme, o. a.: ..Welkom binnen Anne stakkers." Erg hatelijk is ook het vragende: ..Lus je nog poffertjes?" Ook lees ik er zeer pikant: ..Groote honden bijten malkaar niet". En dan de verwijzing naar 's we relds onrecht v aardii ah eid; De spin zit in haar v#.-b Om vliegen te gaan vange. De groote breken er door. De kleintje blijven bange". Een herinnering aan 's menschen on volmaaktheid? sedert die uitdrijving uit het Paradijs, ligt. wel in de woor den van: ..Aap. dief. schooier, is een ieder. Wie heeft nooit gestolen. Wie zegt dót hii behoort tot de niks-nemers". Zeer interessant is het rijm dat den bezoekers er op wijst 1e buigen voor waarheid en recht: ..O. wonder der natuur. Gij arme of rijke. Al naamt g' uw hoed, nooit af. De vlag zult ge hier sirijke". Niet nader behoeft wel te worden aangeduid, tot welke partij de schrij ver behoort: ..KIeiine Steele Groote steele Maar groote steele 't meest". Van teekeningen, gemaakt door hoe ren die blijkbaar d'e anatomie bestu deerd' hebben, zal ik maar zwijgen. Wol is zeer treffend1 een groot bloe dend1 hakt. met een naamcijfer er on der. en de woorden: .Vaarwel Sefie, vaarwel meid!" Ook zijn er mooi'e rebussen. die niet te ontcijferen zijn, of men zou minstens tot tien jaar veroordeeld! moe ten worden. Dan treft men weer heel gemoedelijk die handteekeningen aan van Napoleon en Julius Caesar Vermelden wij ten slotte' een groot schip met zeilen, met d'e aloudle kern spreuk: ..Wij gaan naar Atsie toe!" Om te eindigen met een va ar wel s- groet van een der pensionnaires: ..Dag jongens! Adi'e! Saluu". Koloniën. De Mentawei-eilanden. Naar de MerUtawei-eilanden is eene gewestelijke land1- en zeemacht er nog eens op uitgetrokken, om poolshoogte te nemen, hoe thans de stemming der eilanders op Si Oban ds, na de tuch tiging, hu» toegediend, toen ze bij aankomst van den controleur dér Om melanden van Padang met de mili taire macht weigerachtig bleven de boete voor bun euveldaden te voldoen en zich gewapend verzetten tegen de annexatie van twee prauwen, zoo le zen wij in ^de Sumatrabode van 11 Juni. Tot informatie moge dienen, dat het reeds genoemde Si-Oban dezelfde plaats is, waar vroeger onze eerste vestiging gestaan heeft, welke echter door de» inlandschen posthouder en zijn politie-oppassers moest verlaten worden wegens vijandige gezindheid der bevolking. De eilanders zetten gende stralen der Juli zon in hun hui zen teruggetrokken en veirbeidldën met een smachtend' verlangen de avondkoelte. De zee was uiterst kalm. maar glinsterde en schitterde in den feilen zonneschijn zoo sterk, dat het oog pijnlijk er door werd aan gedaan. Zelfs dé rookwolken, welke uit den Vesuvius opborrelden, trok ken langzaam en traag door de lood kleurige lucht. Aan de haven van het eiland Capri. die een schoon gezicM op Napels biedt, liep ee" nog jeugdige heer hij gend en in zich zelf pruttelend door het mulle zand. Hij kon ongeveer24 jaar oud zijn en was gekleed met de wel wat opzichtige elegantie der jon ge Napoliitanen, maar hij de drukken de hitte vergat hij het achteloos ele gante spel met den monocle, het pronken nudt zijn hooggekleurde handschoenen en zijne sierlijke ver lakte laarsjes. Zelfs aan zijn" eenig&- züis kreupelen gang wijdde hij heden niet de opmerkzaamheid, waarmede hij anders dit lichamelijk ge brak- zocht te verbergen. „Checco" riep hij eenige keeren luid. Uit zijn zeilboot verhief zich op dit geroep een jonge schipper van een hem toen met zijn oppassers in een kruisprauw. om de reis naar Padang te doen, wat hem dan ook gelukken mocht. Dit is ongeveitr twee jaren ge leden gebeurd en sedert is nu onlangs Sawang-Toengkoe, op het zuidelijke gelegen eiland Noord-Pagan, aan de straat van Si Kakap, de plaats, waar onze nieuwe vestiging verrezen is met een inlandschen posthouder en een twintigtal inlandsche gewapende po litiedienaren. Zaterdagmiddag den 14en Juni ver trok nu het gouvemementsstoomschip Condor met den controleur der Om melanden en twintig infanteristen onder den le luitenante Rijnen aan boord naar Sawang Toengkoe. waar men Zondagmorgen aankwam. Hier nam men den posthouder aan boord en zijn kruisprauw op sleep touw. waarna men koers zette naar S'if-Oban., dat dienzelfden namiddag bereikt werd; Ofschoon de Condor tót Maandag middag daar bleef wachten, kwam geen der eilanders aan boord; wel zag men aan het strand eenïgen hunner aan het rondloopen en meende men die lieden uitdagende gebaren te zien doen tegen de opvarenden van helt stoomschip, doch niets is gebeurd dat onzerzijds aanleiding had kunnen geven om handelend op te treden.Men verzuimde aan boord echter niet met de uiterste waakzaamheid wacht te houden, daar men niet wist, wat de eilanders voornemens waren te doen. Maandagavond lichtte de Condor de ankers en vertrok weder naar Pa dang terug, doch de posthouder had weinig lust, met zijn kruisprauw zoo dicht in de buurt der gansch niet sympathiek gesfcemde Si-Obanners op eigen gelgenheid naar Sawang-Toen- koe te zeilen, weshalve de Condor de kruisprauw nog een eindje uit die ge vaarlijke omgeving sleepte, en ver volgens naar Padang koerste. In den morgen van Maandag op Dinsdag kwam de Condor ter hoogte van Emmahaven, doch wegens den harden wind moest groote voorzich tigheid betracht worden, daar de zwaTe regen niet toeliet de Emmaha ven juist te verkennen. Er stond een tamelijk hooge zee, zoodat men zich kan voorstellen, dat de infanteristen aan het inslaande zeewater en het stroomende regenwater meer dan ge noeg hebben gehad. Eerst bij het aanbreken van den dag klaarde het weder op en stoomde de Condor <le haven binnen en daar mede behoorde ook deze Menltavwei- sche excursie tot de geschiedenis. Geneeskundigen in Djambi. Hoe weinig oordeelkundig de afaïi- vankelijlce samenstelling eener troe penmacht, welke handelend moet op treden, vaak lis, zegt het B. N.", leert ons de jongste Djambi-geschiedenis. Het tweede bataljon, dat de Djambïèrs tot gehoorzaamheid moest gaan dwin gen, werd in den beginne gevolgd door slechts een officier van gezondheid, ondanks de zekerheid welke men had, dat het bataljon al zeer spoedig over meerdere punten verdeeld zou worden. De nadeellige gevolgen van die slecht begrepen zuinigheid bleven niet lang uit. Uitbreiding van het, medisch per soneel was weldra dringend noodig Van een officier van gezondheid kwam men al gauw op drie, en thans bevin den zich in het Djambische niet min der dan vijf militaire geneesheeren. Zeerooi. Een geval van zeeroof, zeldzaam in deze streken, is ter kennis van het be stuur gebracht. Dinsdag zouden 15, man, vermoedelijk uit het Tangerang- sche afkomstig, in een prauw op het eiland Onrust geland zijn. waar zij de drie inlanders, belast met de bewaking van de lijdelijke gebouwen van het quarantaine-station aangrepen, vast bonden en met den dood bedreigden, zoo zij een poging tot ontsnapping durfden wagen. Het weinige dat de lieden bezaten, werd nu bij elkander gepakt, en niet tevreden met den ma- geren buit, zaagden zij de dakspanten van een der gebouwen door. laadden de djatiebalken en planken in de prauw en kozen weder zee. de bewa kers aan hun lot overlatend. Deze wer den den volgenden middag in deernis- waardigen staat gevonden door het vaartuig, dat hen eens in de week de noodige voedingsmiddelen moet bren gen en overgevoerd naar Batavia. Van de roovers is nog geen spoor ge vonden. krachltige, 'ineengedrongen gestalte. Donkere, fonkelend!© oogen, het dikke lange zwarte haar, gedeeltelijk bedekt door een schuin staande, roode schip persmuts, sterke, gespierde armen en beenen waarvan d'e kleeren waren opgestroopt, gaven den jongen man schier een dreigend aanzien. Maai de ongetemde energie van overvloedi ge jeugdige kracht.die uit zijn gehee- le wezen sprak, had iets ongemeen sympathieks, wat meer voor hem in nam. Eene vergelijking met het blee- ke. magere, kreupele heertje, dat hem toeriep, kon nielt anders dan ten gun ste van den jongen visscher uitval len. Wat is er, don Luïgi? vroeg hij wederkeerig. We moeten weg. Er is niets an ders aan Ite doen. Leg met de boot aan. We krijgen storm voor we over zijn. Het lijkt er niet naar. Waar zou die storm vandaan komen? Ge zijt. alleen bang voor de hitte. Maar al kost het ook wat zweet. Checco, het rnoet gebeuren. Op een 20 soldi drink geld zie ik nielt. Het spreekt vanzelf, don Luigi. Wetenschap. Luchtonderzoek. Bij het plaatsje Hald op Jutland zullen dezen zomer onderzoekingen worden gedaan van de luchtstroomiri- yen. Daaraan zullen Fransche, Deen- sche en Zweedsche geleerden deelne men. Er zijn eenige gebouwen gezet, en instrumenten geplaatst. Men stel; zich voor veel met papieren vliegers le werken. Onbetrouwbare barometers. In het jaarverslag over 1901 door curatoren van het Kon. Nederl. Meteo rologisch Instituut uitgeracht. leest men o.a. het volgende Toen Curatoren gebleken was, dat in de aanwijzing van den barometer van het meteorologisch station te Maastricht een fout van 0.7 mM. ee- vonden was. die op het centraalhu- reau en de filiaalinrichtingen bij den telegrafischen weerdienst en de weer- kaartjes toegepast werd, doch waar van in het jaarboek geen melding was gemaakt, kwamen Curatoren tot do overtuiging, da; er onderzocht moes' worden, of nog andere opgaven in het boekjaar verbetering behoefden en of de door de stations verstrekte gege vens wet voldoende nauwkeurig wa ren. Het scheen curatoren daarom noodig 1. allereerst de barometers van het hoofdobservatorium te doen onderzoo ken en zoo noodig te. doen herstellen en daarna die der observatoria te Maastricht. Groningen. Helder en Vlissingen te laten verifieeren 2. Maatregelen te beramen in het belang van hen die de publicaties van liet Instituut raadplegen. Betreffende het. eerste punt kunnen Curatoren het volgende mededeelen Aan dr. Hartman is nog vóór zijne benoeming in Juli 1901 als adsistent- directeur voor de waarnemingen hier te lande opgedragen in het natuurkun dig laboratorium te Leiden een begin te.maken met liet onderzoeken en zoo noodig herstellen van de barometers van het hoofdobservatorium. Curato ren ontvingen 7 Augustus 1901 een verslag van zijn hand over het omler. zoek en de herstelling van de barome ters „W. C. Olland no. 326" en ,,Ne- gretti en Zambra" no. 1188", dat door Curatoren ter kennismaking aan don hoofddirecteur en den directeur der nfdeeling ..waarnemingen te land" i« gezonden. Nadat dr. Hartman «als adsistent-di- recteur aan do afdeeling waarnemin gen le land" was opgeireden, heeft de hoofddirecteur hem opgedragen de ha ïometers tc Maastricht en te Gronin gen te verifieeren. Hoewel bet officieels verslag over deze in September en November 1901 gedane verification niet eerder dan in Maart van dit jaar ons bereikt heeft, was Curatoren uit mondelinge mede deeling reeds bekend, dat de correc iieis min 0.8 en plus 0.85 mM. bedragen. Dit ongunstige resultaat, dat de ba. rometers twee hoofdstations, op wel kor aanwijzingen de weervoorspellin gen berusten niet minder dan 1.65 m.M. van elkaar verschillen, maakt het noodig, zoo spoedig de werkzaam heden van dr. Hartman aan liet, Insti tuut maar eenigszins toelaten, hem op te dragen, ook de barometers te Helder en te Vlissingen te onderzoe ken. Verder zullen curatoren, dit. zij ge zegd tot. toelichting van het. tweede punt, overwegen, welke de beste wijze is om hen die de vorige jaarboeken ontvangen hebben, opmerkzaam (e ma ken op de daarin voorkomende foutie ve getallen. De gewoonten van den zalm. De heer F. Miescher, van Bazel, heeft zich verdienstelijk geanaakt door zijne belangrijke, langen tijd voortgezette onderzoekingen omtrent het leven van den zalm; onderzoekin gen, wier ras uitaten men in 'tal van buitenlandsche weekbladen o.a. in de Revue Scientifique vernield vindt en waaromtrent wij ook hier iets willen rffiddiedeelen. Het is algemeen hekend, dat de zalm in liet laatste van November en in het begin van December kuit schiet; de eieren worden in de warme voor jaarsdagen van het volgende jaar uit gebroed. Dan leeft de jonge zalm in de sitroonien, tot hij, zeven a 9 cen timeters lang geworden, naar zee af zakt. Minder zeker is men van den tijd. die verloopt, eer hij terugkeert. Mie scher zegt, dat 2ijiie waarnemingen er op wijzen, hoe vele zalmen, man nelijke en vrouwelijke, eerst naar de rivier op reis gaan. nadat zij Kwee of dat men bij zulk een hitte niet vaart voor helt gewone tarief. Doch ik maak u er nogmaals opmerkzaam op, dat wij storm krijgen, eer wij te Posita- no zijn. ja misschien nog voor wij de kusten van Sorrent bereiken. Nu laat de sjtorm dan voor mijn part maar komen en maak gij uw boot maar in orde. Ik moet vandaag nog op het kasteel zijn en morgen vroeg te Napels. Dus vooruit! Checco richtte den blik onderzoe kend naar den hemel, waar echter op dat oogenblik niets bijzonders te zien was. Buiteen eenige kleine, op rook gelijkend» wolkjes, diei nauwelijks in liet oog vielen, was de hemel in zijn geheele uitgestrektheid blauw. Don Luigi. zeide hij toen, het kost 6 lire. Zïjtt gij een Camorrist"? vroeg de andere driftig, zijn wij de vaart niet voor vier lire overgestoken? Maar niet bij dit weer. Och wat, het w-eer is heet, maar niet gevaarlijk. Ge zijt een afzetter, die meer vraagt, omdat ge merkt, dat ik haast heb. De tocht is bij dit weer zeker ge vaarlijk, don Luigi, en ik vaar u niet over dan op uw verantwoordelijkheid en niet anders dan voor zes lire. Zou men zijn lijf voor niemendal wagen'? Checco sprak kalm en beslist, als iemand, die weet dat hij gelijk heeft. Den ander schoot niéts over dan toe te geven. Hij betaalde aan den schipper en deze bracht, terwijl het zweet hem van heft hoofd gudste, dè boot voor d'e afvaart in gereedheid. Het zeil zette zich slechts weinig uit. Povera Italia! merkte don Luigi op. toen hij in de boot had plaats ge nomen. wij hebben geen muts vol wind. Wij zullen meer wind hebben, dan oils lief is. zoodra wij om de rot sen van Capri been zijn. Zieit gij die lange witte golven daar in open zee. don Luigi? Dat is storm! Onzin. Checco, roei er maar op los. De jonge visscher antwoordde niets en begon met zijn lenige krachlt de roeispanen Ke hanteeren, zoodat de boot weldra met vrij groote snelheid over den nu nog altijd' gladdén wa terspiegel voortvloog. Maar al gaf Checco er ook d'e voorkeur aan. in plaats van nutteloos praaltjes te voe ren, zich met zijn werk, waarvoor hij betaald werd, bezig te houden, toch had een goed waarnemer uitt het spel zijner bewegelijke trekken gemakke lijk kunnen opmaken, dat het eigen aardige, vlugge bevattingsvermogen der Zuid-Iialianen in hem niet sliep. Hij Itrachtte te gissen, wat don Luigi toch wel zoo noodig in Positano te doen zou hebben. Hij kende den jon gen man reeds sedert jaren. Zijn va der. een oogensehijnlijk zeer welge steld advokaat te Napels, had voor eenige jaren een grondbezit in Posi tano gekocht en vervolgens den eenen wijnberg na den anderen daaraan toe gevoegd. zoodat hij nu een der aan zienlijkste grondbezitters in die streek was. Daarbij kwam, dat Chec co den laatsten »rïjd had opgemerkt, dat don Luigi Castaldi op in liet oog loopende wijze het hof maakte aan een jong meisje, de arme. maar schoone Carmela Cioffi. Carmeia werd voor de parel van de Golf van Salerno gehouden. Met de wantrouwende, ijverzuchtige scherp zinnigheid, die slechts aan de liefde eigen is, zag Checco in den jongen, voornamen en rijken heer zijn mede dinger. Hij had er wel geen bewijs voor, het was slechts de stem des

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5