gang zoo bfïp duren, zal de Koning den 6en Augustus hoogstwaarschijnlijk naar Londen terugkeeren. Thans onderneemt het jacht reeds kleine tochten, en deze beweging vermoeit den patient niet. Het strenge dieet is eenigszins opgeheven. Het dagelijksch menu wordt voorgeschre ven door een der doctoren. De koning mag zooveel rooken als hij wil. De „Daily Mail" zegt, dat koning Christiaan van Denemarken Eduard ge ïnviteerd heeft op Fredensborg, om ge heel op krachten te komen. De koning heeft hierop nog niet geantwoord. De Fransche oud-minister van justitie Monis heeft een aanklacht, wegens be- leediging ingediend tegen generaal Mer- cler, omdat deze tegen Monis in een ver gadering beschuldigingen heeft geuit, die zijn eer raken. De oud-minister eischt 100.000 francs schadevergoeding. Stadsnieuws. Haarlem, 24 Juli 1902. D r. A11 in s o n. Wij vea-nemen. dal, de ook bij ons beroemd geworden ge neesheer dr. T. R, Allinson, die schrij ver van verschillende populair-genees kundige werken, zooals over rheuma- tiek, over hvgiënische geneeskunde, maar vooral bij ons het meest bekend als de schrijver van de in drie deeltjes verschenen ..Medische Verhandëlin- sren". in het begin van Augustus, ver gezeld van een bijna 80-jarigen vriend, ons land zal bezoeken. De beidie hoeren zullen den dag na hun aankomst een tocht door ons land beginnen, waarop die schoonste pun ten zullen wo rden in o ogenschouw ge nomen. En als echte hygiënisten zul len zij dien tocht doen geheel per fiets, op welk vervoermiddel zij, ondanks hun leeftijd, interessante proeven van volharding en groote afstanden kunnen aflegven. De tocht zal een week duren en zich uitstrekken over Zuid-Holland Utrecht. Gelderland, Overijsel, het Gooi met daarna een be zoek aan Amsterdam. Zaandam, IJmuiden. Bloemendaal en Haarlem. Overal hebben zich vrienden bereid verklaard om op die fiets den reizigers tot gids en gezelschap te zijn. Het einddoel is Den Haag. waar op Zondag 10 Augustus de jaarvergade ring van den Nederl. Vegetariërsbond wordt gehouden, bij welke gelegenheid dr Allinson zal spreken over ..Sick ness and Diet" (ziekte en leefwijze). Zaterdag 9 Aug. zal dr. Allinson in of bij Haarlem zijn. waar des avonds in Hotel Scholten door de afd. ..Haar lem en Omstreken" van dien Vegeta riërsbond' een réunie zal worden ge houden. waartoe alle belangstellende vrienden .die ham willen hooren of spreken, worden uitgenoodigd. Bij het gehouden examen voor vaandrig slaagde die reserve-ser geant De Koek. van het bataljon inf.. alhier in garnizoen. Nieuwe Gids. Te Haarlem is op gericht de Naamlooze Vennootschap de Nieuwe Gids. ten doel hebbende het exploiteereai van het tijdschrift van dien naam. met een maatschappelijk kapitaal van f 5000, waarvan 2 aan- deelen van f 1000 worden toegekend aan den heer A. E. van d'er Heide Jr., uitgever alhier, voor den inbreng van het tijdschrift en 1 aandeel wordt ge nomen door d"en heer W. de Vries Gzn. te Haarlem, den heer W Witsen, te Amsterdam, en mevr. wed. Reijneke van Stuwe. te 's-Hage. De heer Van der Heidfe is directeur; voor er van winst sprake kan zijn, ont vangt hij f 200 's jaars. De acte is eepasseerd bij notaris Versfeit Gisterenmiddag omstreeks 1 uur geraakte een jongen van om streeks 10 jaar, spelende op een schuit in de Bakenessergracht, te water, Door een voorbijganger werd hij spoedig op het droge gebracht Bij de a.s. Zondag tehouden prov. meeting der Bakkers, waarin de heeren Hugenholtz. Mol en ten Boekhorst zullen spreken,,zal de zang- vereeniging „De Stem des Volks" eeni. ge nummers ten beste geven. Gisterenavond omstreeks 7 uur had1 een ongeveer 10 jarige knaap het ongeluk in het Spaarne te val len. nabij de B. K. kerk. De jongen stond te dicht, aan het water te kijken naar het visschen zijner vriendjes. Hij werd echter terstond door een voor bijganger uit het water gehaald en op het droge gebracht. Heden werd het Stedelijk Museum alhier met een bezoek vereerd van den heer G. Eifel, ingenieur van den bekenden Eifeltoren te Parijs. Gisterenmiddag had een 7j a. rig meisje, wonende in de Doelstraat, het ongeluk, bij het vuur halen in een de bodt in zee aan het zeil als die van Checco had herkend, daar nog eenige visschers waren, d'ie Carmela uit Po- sitano te hulp had geroepen. Ook de vader van Carmela, de oude Pasqua- le, was erbij. Hijgend en bevend van inspanning legde Checco het lichaam van don Luigi op den weg neer. Nog wist hij niet, of hij een mensch dan wel al leen diens lijk had1 gered. Don Luigi gaf geen enkel teeken van leven. Carmela knielde bij hem neer, riep hem luid bij den naam en wreef hem de slapen. Een der visschers legde een voorloopig verband om den ge- kneusden arm, waarvan het omkleed sel aan flarden was gescheurd1. Eersit na vele aangewende pogin gen bemerkte men: dat don Luigi nog ademde. Men tilde hem, zoo goed als het ging, op de schouders en droeg hem naar Positano terug, naar het landhuis, dat zijn vader daar bezalt. Het bleek al spoedig, dat de verwon ding van don Luigi van weinig betee- kenis was. De onmacht was bij de zen zwakken en hangen jongen man meer door schrik en doodsangst ver oorzaakt. Toch werd zijn vader nog test voor de stoof, waarmede- zij liep te spelen, dat haar kleeren in den brand geraakten. Door eenige personen werden een paar emmers modder over het kind heengeworpen, om de vlammen te temperen, en daarna werden alle klee deren van het lijf getrokken. Het kind heeft geen brandwonden bekomen, alleen de kleederen en de zolen van haar pantoffels waren ver brand, doch haar moeder brandde zich nogal ernstig aan den arm. Uit de Omstreken. Zaudvoort. In da Woensdagavond' gehouden openbare raadsvergadering, waarbij de heer P. van dier Mije afwezig was, werd' na opening d'er vergadering dooi den voorzitter, dien heer J. Beeckman, Burgemeester, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering medegedeeld; a. dat, lie eren G ©deputeerde Staten de goedkeuring hadden verleend: 1. aan het raadsbesluit van 21 Mei jl. no. 8, inhoudende bepaling van den leeftijd, waarop d!e kinderen op die school worden toegelaten en dien, waarop de kinderen die school moeten verlaten, volgens artikel 19e der wet op het lager onderwijs; 2. aan de suppLetoire begrooting voor den dienst 1902. vastgesteld 11 Juni 1902; 3. aan het raadsbesluit van 25 Juni j.l. no. 7, tot het overnemen van erf- pachtsrecht en het aanvaarden van eene schenking van grond; 4. aan het raadsbesluit van 25 Juni jl no. 11. tot aankoop van het perceel van den heer J. Schipper, gelegen aan de Haltestraat no. 20. kadastraal be kend onder sectie C no. 372; 5. aan het raadsbesluit van 25 Juni "T. tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrooting van uit gaven. dienst 1901; b. dat heeren Gedeputeerd^ Staten machtiging hebben verleend' tot de betaling van 7 vorderingen uit dien oost voor onvoorziene, uitgaven, dienst 1901; c. dat heeren Gedeputeerd'© Staten,, naar aanleiding van art. 167 der Ge meentewet ,dle ontvangst bericht heb ben van de door den Raad' op 11 Juni j.l vastgestelde verordening tot aan vulling d'er algemeene politie-verorde- ning in deze gemeente; d. dat de Zandvoortsche Terrein- en Hotel-maatschappij bericht gezonden had bereid te zijn de voorwaarden, vervat in het raadsbesluit van 5 Maart i 1.. betreffende het stratenplan op het, lcad'astrale perceel, sectie C no. 1285, te aanvaarden; e. d:at 28 Juni i.ldie boeken en kas van den ^emeente-ontvanger alhier zijn opgenomen, waarvan proces-ver baal is opgemaakt geworden. Een en ander aangenomen voor ken nisgeving. Door B. en W. werd dfen Raad aan geboden de gemeente-rekening over 1901. Tof, leden der commissie voor het nazien der rekening werdten geko zen de heeren Driehuijzen. Zwaan en Van Duivenboden. Daarna werden oninbaar verklaard eenige nieit ingekomen aanslagen in den hoofdelijken omslag, diensten 1898, 1899, 1900 en 1901, alsmede eenige no~ ingekomen aanslagen in dte hon denbelasting. diensten 1897, 1898. 1899, 1900 en 1901. Een verzoek van db Naaml. Venn. Maats, tot Expl. van Onroerende Goe deren. genaamd „Kinheim", om uitstel voor de bebouwing van gekochte gron den aan de Tramstraat, werd aange houden tot de volgende vergadering, zullende aan senoemde maatschappij nadere inlichtingen worden gevraagd. Daarna werd vastgesteld de veror dening tot resoling van 't herhalings- onderwijs. In het concept werd alleen gewijzigd dat het onderwijs zal gege ven worden van 6 1/28 1/2 uur, op voorstel van den heer M. Koning. Op de voordracht voor die benoeming van 2 leden van het college van zet ters .ter aanvulling van de perodieke aftredingen van die heeren Voet en Van Duivenboden. werden geplaatst de hee ren: H. C. Voet, J. van Duivenboden, Jb. Slagveld1 en D. Driehuijzen. De heer Zwaan wenschte de straat verlichting uitgebreid te zien, waar mede de Raad zijne instemming be tuigde. Daarna werd' de vergadering geslo ten. Thans zijn alhier aanwezig 3277 badjgasten. Woensdag is alhier een zeehond, een prachtig exemplaar, gevangen en is op het strand' ter bezichtiging ge plaatst. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht f 19.45. Donderdag bezocht eene christelijke school uit Sioterdijk deze gemeente. In 25 wagentjes kwamen die kinderen met denzelfden avond bericht van het on geluk gegeven. Don Luigi had dit zelf verlangd, omdat hij met-zijn vader over ge wichtige aangelegenheden had te spreken. Deze kwam dan ook nog in den nacht over uit Napels, waar hij woonde, en begaf zich dadelijk naar de kamer waar zijn zoon werd ver pleegd. Piertro Castaldi was een man van ruim vijftig jaar, een echte Napoli- taan. Haastig in zijn bewegingen, licht opbruisend en heftig in zijn woorden, was hij tegelijk sluw, koel en berekenend van aard, altijd zijn geldelijk voordeel in het oog houdend met zijn donkere doorborende oogen, overschaduwd door dichte, borstelige wenkbrauwen, en zijn forschen ha viksneus maakte hij op den opmerk- zamen toeschouwer den indruk van een gevaarlijk roofdier, van een mensch, voor wien men goed doet, op zijn hoede te zijn. Tn zijn uiterlijk voorkomen was hij elegant, vóór naam-vriendelijk en van een zekere innemende beminnelijkheid, zoolang hem dit niets kostte. Daarmee dacht hij hen, met wie hij in aanraking kwam, omtrent zijn overige, weinig hunne begeleiders alhier aan. Aan het strand vermaakte men zich kostelijk. Woensdag brachten de drie schuiten versche visch aan. Besomming f 9 f 13. De prijzen der visch waren: tong f 0.300.90. griet, f 0.80 per stuk; scharren f 2.30 en bakschol f 1.50 per mand. Bennebroek. De Christelijke Zang ver eeniging „Bennebroek" maakte gasteren een zeer goed geslaagde boottocht. Om zes uui' ongeveer stak het gezel schap van wal en, hoewel het flink regende en de lucht zich zelfs drei gend liet aanzien, kon het spreek woord Een droeve morgen geeft een blijden dag" worden toegepast, want tegen elf uur werd het mooi weer, en het bleef den geheelen dag goed. De tocht was naar Marken, alwaar men om half twaalf aankwam. Al het bezienswaardige werd' daar bekeken, en van daar werd naar Schin kelhaven gevaren, alwaar inen zich gedurende rUim anderhalf uur goed amuseerde. Op de terugreis werd in Halfvyeg in de bekende inrichting van den heer Coppée nog een uurttje geposeerd, en vonden de aardige automaten aldaar veel bekijks en aftrek. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid'' uit Haarlem, verleende wel willend zijn steun en medewerking en droeg een groot deel tot het welslagen van hat feest bij. De eer e voorzitter, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., onder wiens leiding het gezelschap was, en die er zulk een uitstekenden slag van heeft! dergelijke feesten in de goede richting te leiden en te houden, heeft wederom veêl" ge daan. om den dag zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Selioteu. Dinsdagmiddag is bij den heer Bre- dius, tuinier te Schoten, een staking begonnen onder personeel, dat den ouderdom heeft van 12 tot 20 jaar. Er werken aldaar ongeveer 25 personen. Zij moesten zwarte bessen plukken te gen 15 cent per mand. waai- men te gen opkwam, omdat dit te weinig was en men eischte 20 cent per mand. Goed berekend verdienden zij dan zcowat 10 cent per uur, Men had een onderhoud met den patroon, die weigerde, waarna 25 per sonen allen den tuin verlieten. Halfweg. Zondag a.s. wordt alhier een groote openlucht-meeting gehouden ten gun ste van het Socialisme, waarbij een zang- en muziekvereeniging uit Haar. iem zullen medewerken. Het woord zal worden gevoerd door den heer P. AVink van Gorinchem, m.ej. H. Hooge veen van Amsterdam en waarschijn lijk ook door d*n heer F. Domela Nienwenhuis. Sloten. Door het gemeentebestuur alhier is aanbesteed: Het ophalen van de asch en het vuilnis in de wijk Sioterdijk en an dere in de voorw. van aanbesteding gen. werken, gedurende het tijdvak 1 Oct. 1902 tot 31 Sept. 1905. Ingeschreven werd door M. v. Westen voor f 436 en door Jac. Heinis voor 400. Beide inschrijvers wonen alhier. Binnenland. Dankbetuiging. Van den gouverneur van Curacao is mededeeling ontvangen dat bij hem, ter zake van de deelneming en hulp door Harer Majesteits Regeering betoond bij de onlangs plaats gehad hebbende vul kanische uitbarsting van den Pelée, on der dagteekening van 19 Mei jl. van den gouvernebr van Martinique een dank betuiging Is ingekomen. Controle-station. In Friesland is een boter-contröle-sta- tion opgericht om aan hen, die Friesche boter koopen, de zekerheid te verschaf fen van de ontvangst van een onver- valscht product. Dr. Kuyper. De minister van binnenl. zaken, dr. Kuyper, verlaat deze week de re sidentie, om tot het laatst van Augus tus in het buitenland door te brengen. Staatsbegrooting. De ontwerpen voor de Staatsbegroo- ling dienst 1903, zijn dezer dagen in de departementen gereedgekomen en naar den Raad van State verzonden. humane hoedanigheden ite misleiden. Don Luigi lag 'te bed toen zijn va der bij hem binnentrad. Wat is er gebeurd? Wat is u overkomen Luigi? vroeg hij op zijn gewone haastige, levendige wijze. Niets papa, ga maar rustig zit ten en luister naar hetgeen ik u te vertellen heb. Die ezelachtige Chec co heeft mij zoo goed als laten ver drinken, en een aardig voordeeltje zou ons dan ontgaan zijn. Men moet den vent opsluiten, als hij zijn dingen niet beter in ored houdt. Hoe komit hij er toe, aan een verrotte boot fatsoenlijke menschen te wagen? Laten wij dat liever laten rusten 't Heeft niets te beteekenen. Ge weet, ik was op Capri. Ja, dat wist ik. En wat nu ver der? Ik ontmoette daar den jongen hertog Attilïo dei Tibaldi. Hij was met eenige vrienden van Napels naar het eiland overgestoken en in het ho tel Guisisanna afgestapt. Zooals ge wel kunt denken, was daJt niet zulk een onschuldig uitstapje als het wel scheen, 't Was een door gestoken kaart.. De heertjes kwamen Vivisectie Van anti-revolutionaire zijde is bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen dr. H. Cou- vee.arts, die voor eenige weken te Utrecht cum laude" promoveerde met een proefschrift ..over de oorzaak van den dood en het wegnemen der nie ren". In dit proefschrift waren de uitkomsten vermeld van een aantal op konijnen genomen proeven. Blijk baar wil men een rechterlijke Uit spraak uitlokken ten opzichte der, vi visectie. Ned. Zuid-Afr. Spoorw.-Maatsch. De Arrondissementsrechtbank te Am sterdam (Vacantiekamer) verleende voorloopige surséance van betaling aan de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Spoorweg-Maatschappij, geves.* tigd te Amsterdam, nadat geen der verschenen crediteuren de in Neder land wonende schuldeischers bene vens de schuldenares waren tegen he denmorgen 11 uur opgeroepen ten ein de op het ingediend' verzoekschrift voor de Rechtbank te worden ge hoord zich tegen het verleenen van voorloopige surséance had verzet. De rechtbank benoemde evenals de vorige maal, toen voorloopige sursé ance en vervolgens definitieve sur séance, van welke laatst© de termijn is verstreken, werden verleend, tot be windvoerders de heeren mr. J. C. de Vries, mr. L. H. Kuhn Jr., beiden ad vocaat, en A. Roelvink. bankier te Amsterdam, en tot deskundigen de heeren J. D. Reiman en G. F. Latorf. mede te Amsterdam. Bij het vonnis werd de termijn, bin. nen welken door de' deskundigen ver slag zal moeten worden uitgebracht; bepaald op drie maanden na heden, terwijl als dagbladen, waarin dit von. n'is. behalve in de Nederl. Staatscou rant, zal moeten worden gepubliceerd werden aangewezen h.et Algemeen Handelsblad, de Nieuwe Rotterdam =c.he Courant en de Franlcforter Zei- tung. Geheimzinnig. Bij den landbouwer B. van Wingen in de Schoolstraat te Hilversum is op geheimzinnige wijze een blikken trom meltje, inhoudende ruim honderd gul den, 'twelk in een kast in de huiska mer stond, spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat diefstal is gepleegd, en heeft reeds vermoeden op een vrouw D. De zaak is in handen der politie Verdronken. Te Maastricht is een jongeling bij het baden in de Maas ün een diepte ge raakt en verdronken. Nabij de ijzergieterij „Vulcaans- oord" te Doetinchem is de 42-jarige metselaar F. Smit uit Didam met zwemmen in den Ouden IJsel ver dronken. Drankbestrijding. Woensdag werd te Utrecht de twee de algemeene vergadering gehouden van de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding. Vertegenwoor digd waren 9 af deelingen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging in bloei toeneemt. Het aantal leden is thans 525, en het aantal donateurs 100. Er zijn thans 14 afdeelingen. Tot lid van het hoofdbestuur werd geko zen de heer J. E. van de Graaff te Rotterdam. Hierna werden verschillende voor stellen en vraagpunten aan de orde gesteld. In verband met een desbe treffend voorstel deelde het hoofdbe stuur mede, dat gepoogd' zal worden, het correspondentie-orgaan tweemaan delijks te doen verschijnen. Naar aanleiding van een voorstel van de af- deeling 's Gravenhage, luidende De algemeene vergadering, van oordeel, dat de uitsluiting van vrouwen van het kiesrecht in een vereeniging als deze geen zin heeft, besluit uit den tweeden volzin van artikel 5 van het statuut te schrappen het woord „man nelijke", werd besloten dat het hoofd bestuur reglementen van afdeelingen die aan vrouwen het stemrecht verlee nen, zal kunnen goedkeuren. De vol gende vergadering zal weer te Utrecht worden gehouden. 's Middags had een openbare ver gadering plaats, waarin als sprekers optraden de heeren ds. M. J. v. d. Hoogt te Veldwijk en J. Minderaa te Amsterdam. Beroeps-ongevallenwet. De commissie van voorbereiding voor de beroepsongevallenwet heeft in het gebouw van de Tweede Kamer een bespreking gehouden met de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, waarna zij haar verslag heeft vastgesteld. De commissie is uiteen gegaan in de verwachting dat de Ka. mier tegen 2 September zal worden bij er om *te spelen en speelden hoog. En hertog Attilio heeft verlo ren. Natuurlijk. Het tochtje had im mers geen ander doel. Vanmorgen verielde hertog Attilio mij in vertrou wen, dat hij noodzakelijk een groote som moest zien bijeen te brengen,die hij op zijn eerewoord1 verloren had en morgen te Napels beltalen moest. Hoeveel heeft hij noodig? Hij heeft geen cijfers genoemd, maar ik geloof, dat er minstens 100- duizend francs noodig zijn, om hem tè helpen. Hoe komt ge tot dait bedrag? Ik hoorde het noemen door don Gianino. Gij kent immers dOn Gia- nino? Zeker. Maar ge denkt toch niet, daft ik maar zoo honderd duizend francs uit de mouw kan schudden. Daar is toch geen kwestie van papa. Ge weet, dat ik alle jongelui ken, met wie de hertog heeft gespeeld en bij wie hij in het krijt staat, 't Zijn allen, misschien met uitzondering van graaf Tozzo, die een ezel is, mannen van zaken, evenals wij. Zij zullen voor rede vatbaar zijn. Het komt er maar op aan, van hertog At- eengeroepen ter behandeling van het wetsontwerp nog in dit zittingsjaar. Het ongeluk te Naarden. Omtrent den wielrijder uit Bussum die Zondag jl. onder de fcram op den wtg van Hakkelaarshek naar Naar- den geraakte, verneemt men, dat de amputatie van den gekwetsten arm te Utrecht heeft plaats gehad.Ook be kwam de ongelukkige eenige kwetsu ren aan het hoofd. De patiënjt is ui terst zwak door het bloedverlies,doch houdt zich flink. De woningwet. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gezonden aan de Gedep. Staten der onderschei dene provinciën, waaa-bij hun wordt verzocht de aandacht van de gemeen tebesturen erop te vestigen, dat de woningwet op 1 Aug. e.k. in werking zal treden, en een nauwgezette in achtneming van die wet ook voor zooveel de gemeentebesturen betreft, wel te willen bevorderen. Gelijk de minister schrijft, zal de algemeene maatregel van bestuur Itot uitvoering van de art. 7 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 35 en 36 der wet, naar hij zich vleit, eeliDang kunnen worden uitgevaardigd en zal hij fcot vaststel ling der modellen, bedoeld bij no. 6 van art. 6, voor de aangiften van verhuurders van woningen over gaan, zoodra hij na 31 Juli het adivies van den centra'len gezondheidsraad zal kunnen hebben ingewonnen. Zoo dra de modellen ter kennis van de ge meentebesturen zijn gebracht, be- hooren dezen, volgens het derde lid van art. 9 der wet, over te gaan tot heft vaststellen van den termijn, bin nen welken de eerste aangiften moe ten geschieden. Na ingewonnen advies van den centrallen gezondheidsraad zal de minister, ter voldoening aan het 2e lid van ait. 52 der wet, tevens d'en vorm bepalen waarin moet worden ingericht het jaarlijks door Burg. en Weth. aan den gemeenteraad in te dienen beredeneerd verslag van het geen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente is verricht. Bijna een conflict. Een ernstig conflict heeft gedreigd tus- schen den minister "vaSr bSmenlandsche zaken en de te Delft gevestigde Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genot middelen, waarvan ten tijde van het ont staan van het conflict voorzitter was de heer J. C. van Marken, en secretaris de heer A. J. Doornbos. Doordat de Kamer van Arbeid zich gebogen heeft voor des ministers wil is dit conflict voorkomen. De toedracht der zaak is in 't kort deze: Aan bedoelde Kamer werd bij circulai re de opdracht gegeven tot het verzame len van gegevens omtrent arbeiders-aan gelegenheden. De Kamer verklaarde bij breed gemo tiveerd schrijven aan die opdracht, niet te kunnen voldoen omdat zij van haar pogen geen heil verwachtte, o. a. aan voerende „dat zoolang de Kamer niet de macht bezit patroons en werklieden te verplichten voor haar te verschijnen, haar niets anders overblijft dan bedoel de taak te doen uitvoeren door commis- siën uit de (patroons en werklieden) le den der Kamer, dat, waar voor commis sie-vergaderingen bij de wet "geen ver goeding voor tijdverzuim wordt toege staan, het niet aangaat, een dergelijken omvangrijken arbeid, waarmede, indien over het geheele land stelselmatig ge werkt. wordt, een groote dienst aan de gemeenschap zal zijn bewezen, onbe loond te laten: da! toch deze arbeid, be hoorlijk verricht, veel meer tijd in be slag zal nemen, dan de vrije uren waar over de leden der Kamer misschien zul len kunnen beschikken. „Evenmin gaat het aan van een secre taris, die al de verzamelde gegevens tot een geheel zal moeten verwerken, zoo veel onbeloonden arbeid te vragen". De Kamer liet zich echter tot haar be sluit om de enquête niet te houden, me de leiden door de overweging dat een groot deel van ons land geen Kamers van Arbeid bezit; uit de aldus verstoken streken geen gegevens kunnen worden verzameld en dus van geen enkel bedrijf een volledig overzicht over het geheele land zal kuinïén worden verkregen. Om echter te doen zien, dat de Kamer va.n goeden wille was, zeide zij toe een enquête naar het bakkersbedrijf welke ook openbaar is gema«Kt.- De minister antwoordde dat andere iilio de schuldbekentenis van hon derdduizend francs te krijgen, waar tegen men dan de verplichting op zich zou moeten nemen, een accoord met zijn zoogenaamde, vrierudlen te treffen. Hm. Ik begrijp u. Als de oude hertog Cesare ons maar geen streep door de rekening haalt. Gij weet, Luigi, dat ik mij uit principe niet met gewaagde speculaties inlaalt. De schuldbekentenis van den jongen Attilio heeft toch dan alleen waardie, als zijn vader betaalt, en van .diezen veronderstel ik, dat hij daar hartelijk voor zal bedanken. Papa. gij kent den ouden hertog Cesare. Hij is zoo trotsch, dalt hij niet eens zijn eigen schaduw naast zich duldt. Op zulk een dommen trots kan men reedis iets wagen. Ik hen ©r zeker van, dalt hij de schuld bekentenis van zijn zoon zal honoree- ren, als men het maar goed aanlegt. En dan nog iets. Natuurlijk betaalt men aan de gelukkige winners niet eerder, zelfs geen soldi, voordalt de oude heer heeft opgedokt. Gij ziet dus. dat er geen risico bij de zaak is. Hm. ja, als de heeren daarop wil len ingaan. Kamers wel hadden voldaan aan de dracht, en dat bovendien het onderzo niet zoo uitgebreid behoefde te zijn. De Kamer liet zich niet van hare ziem wijze afbrengen en eerst toen de mimj ter dreigde met ontbinding werd beslj ten aan de opdracht te voldoen. De Ki mer verwacht echter dat haar geruim^ I tijd zal worden gelaten. Levend verbrand. Men schrijft ons uit Zaandam: Een weinig omvangrijke, maar nood lottige brand, woedde hedennacht aai den Westzanerdijk. Naast de boerderj Swikken stond een huisje bewoond doo; 2 lieden. In de linkerhelft woonde de bij na zeventigjarige Willem Klein, eet visscheT, en in de andere heift de land arbeider P. IJkhof, een nog jonge mao De laatste werd gewekt door eenen zn-8 ren rook, die zijne woning binnendrong Opstaande bemerkte hij, dat de helft vat W. Klein geheel in brand stond Ijlings redde hij daarom zooveel hij kot maar die pogingen moest hij spoedig opgeven, omdat de vlammen hem dl beletten. Voor er uit Zaandam hulp was verkil gen, brandde de woning tot den groni toe af. In de puinhoopen vond men h?, voor een groot deel verkoolde lijk vat Willem Klein. Hij lag in de nabijheid van de tafel, zoodat men vermoedt, da hij door slaap overmand, de lamp vat de tafel gooide, en niet zoo spoedig kun. .nende vluchten, een verschrikkelijkst dood vond. Het lijk werd door de Zaandam sche politie naar daar getransporteerd. De puinhbopen. die vanmorgen nog rook. ten,waren steenen, eenig ijzeren huisraad en wat verkoolde planken. Anders stond er niets meer. Iets over makelaars. De .Ned. Handelsgids" deelt ondo het hoofd' „De Koophandel van Oud Amsterdam" het een en andier mee óvet de makelaars, waaraan wij het volgen die ontleenen: In het geheel waren in Amsterdam omstreeks 1700 een 375-tal makelaars, welke zoowel in diverse artikelen ai ih obligatiën en wissels makelden. De ze makelaars hadden in handen van dé magistraat een eed van trouw al ts leggen. Kwam er een te sterven, dan werd de opengekomen plaats dloor een ander ingenomen. Het kantoor van deze makelaars was het Gildiehuis, staande N. Z, Voorburgwal hoek Nieuwstraat. ïn 't jaar 1612 was dit kantoor opgericht. Wanneer een makelaar beëedigd was, ontving hij een stokje met zilver beslag. d'at hij steeds in dien zak diroeg en bij het aangaan van iedere trans actie moest toonen. Op dit stokje ston den zijn naam en het stadswapen. De keur van 1636 stelde dit stokje in werking. Het werd gedragen als onderschei- dingsteeken. want behalve de beëedlg. de makelaas. waren er nog zeer veel, die niet beëedigd. waren en toch het beroep uitoefenden. In den wandel noemde men deze „beunhazen". Hub getal overtrof verre d'at van de. beëedig. de makelaars, doch voor 't gerecht ver schijnende hechtte men aan hun woord geen waar-die. Uit de ordonnantie op de makelaars blijkt, dat ze naast de noodige rechten ook vele en zeer zware plichten had den. Er werd veel van hen geëischt. De ordonnantie luidde: ..Vooreest moet een makelaar ge trouwelijk dienen; goede notitiën van de gesloten partijen houden; zoodra een partij in granen gedaan, die mon sters in goede bewaring leggen; geen twee godspenningen van een partij ontvangen; geen compagnieschap met een ander maken, veel min met beun hazen of bijloopers enz., enz. In de jaren 1693, 1694 en 1695 wer den: in de keuren nog de noodige be palingen ingelascht, te vermoeiend om hier mee te dCelen. Uit de lijst van die vastgestelde cour tas-es nemen we over: Aandeden O.I. Compagnie 4 pet. Aandeelen W. I. Compagnie 4 pet. Assurantie Inrov. alleen betaald' door den verzekeraar) 7 pet. Cacao en koffie van de 100 pond 1 gld' en 8 stuivers. Kaneel van de* 100 pond 6 gld. Diamanten van de 6 gulden 1 stuiver Suiker per 100 pond ongev. 1 gld. Tabak van de waarde van 6 gld. i stuiver. Naar aanleiding van de ontslagne ming van den Amsterdam schen wet houder erritsen. schrijft L. S., die schrijver over ..Gemeentebelangen", in het „Hbl." o. a.: „De heer Gerritsen is ontmoedigd, omdat raadsleden, die aan zijn kant hadden behooren te staan, ja zelfs par- tijgenooten, hem in den steek gelaten hebben, Eerlijk gezegd:, van iemand die zoolang raadslid geweest, is als hij, en oppositie-man daarenboven, klinkt Laat daar Gianino maar voor zorgen. Hij verlangt natuurlijk zijn deel en dat is natuurlijk niet meer dan billijk. Wat dat betreft, dat zal wel in orde lcomen. 't Is' niet de eersite keer dat ik iets met hem heb uit te staan Welnu, luislter slechts verder. Ik stelde mij, toen Gianino mij de zaak had medegedeeld, dadelijk ter beschikking van hertog Attilio, om dat zaakje voor hem op te knappen. In 'it begin mat hij mij van het hoofd tot de voeten en deed erg aristocra tisch. Maar ik pakte hem flink aan, en eindelijk werd hij tam. Hij noem de mij zelfs zijn goeden vriend. Ha, ha. De oude Castaldi lachlte, en dat was een heel curieus gezicht. De dikke, borstelige, pikzwarte knevel, zette zich in de breedte uit, en de punit van den neus zakte een weinig, terwijl die dikke onderlip vooruit schoof, alsof zij in den neus wilde bijten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2