dit heel verrassend. Want me drinkt, als er iets onzen Raad! karakteriseert, dan is het zHn absolute onbetrouw baarheid! wat betreft den steun aan voorstellen van B. en W. te verleenen. Xe kunt er wel een gooi naar doen, denken dat de. Raad nu dit of dat zal steunen, maar heel dikwijls komt dat absoluut faliekant uit. Dai ligt nu in de eerste plaats hier aan, dat do meeste quaesties eigenlijk met bepaalde beginselen niets te ma ken hebben, dat de meeste leden er heel en al geen beginselen van gemeente politiek op na houden, dat ze gekozen zijn buiten alle beginsel-overwegingen om (tenzij dan de gewoon-politieke, waar onze Raad meestal niets mee te maken heeft.) En daar zij nu veelal van de quaesties nog geen studie gemaakt hebben (wat. als zij 't doen wilden, ook veel te veel van hun tijd zou kosten en. als leeken toch dikwijls ook alweer niet zouden kunnen) en daar zij toch ook volstrekt niet toonen willen dat dit zoo is. ontstaat uit dit alles een psychologische gesteldheid van onzen Raad, die bij de spreekwoordelijke van wind en weer te vergelijken is. Nu eens drijft er een stroom van zunigheid, dan van royaliteit: nu eens willen zij die dingen haastig doen. dan weer zijn ze bang zich de vingers te branden; nu eens willen ze groot scheeps en dan weer kruideniersach. tig; nu eens ziin de heeren erg wettisch gestemd en staan ze op hun gezag en dan weer hebben ze persoonlijk mede lijden en ontzien ze te pakken en spe len zij schuilevinkje met hun eigen wetten, bepalingen en besluiten. En zooals bij zulk een gemis aan stabie- liteit te verwachten is: als de heeren voor een moeilijk probleem zitten en ze door dezen naar den eenen kant. door genen naar dien kant gedreven worden, dan is een halfslachtig be sluit, dat niets beslist, maar de verant woordelijkheid! van ze afschuift, dat do geit en de kool spaart .hun het liefst." Dit alles slaat op Amsterdam Op geen andere gemeente tevens? Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Bij de commissie uit de beide Kamers van Arbeid te Delft, die sedert eenigen tijd nagaat of en waar overtredingen der Arbeidswet worden gepleegd, werden dezer dagen twee gevallen aangebracht. Na nauwkeurig onderzoek door de le den der commissie werd het eerste geval geconstateerd en tot den betrokken per soon een vertrouwelijk schrijven gericht, waarin hem werd verzocht de overtredin gen te staken, dewijl anders de bevoeg de macht met een en ander in kennis zou worden gesteld. Het tweede geval wordt nog gecon- stateerd. Waar de politie in vele gevallen on machtig is de overtredingen te consta- teeren, hoopt de commissie uit de K. v. A. op dezen langeren weg, volgens hare methode meer resultaat te hebben. BUITENLAND. In Barcelona wordt het weer onrustig. Werklieden uit verschillende vakken hebben getracht propaganda te maken voor een algemeene staking. Zij zijn in hun pogingen niet geslaagd, omdat de stad nog steeds verkeert in staiafwan be leg, en het toezicht dus zeer scherp is. De voorzitter van de groote mijnwer kersconferentie, dezer dagen te Indiana polis gehouden, hoopte dat de eigenaars der anthracietkolenmijnen in het oosten van de Vereenigde Staten zouden toege ven, nu de andere mijnwerkers het voor stel tot algemeene staking hebben ver worpen, maar die verwachting is niet verwezenlijkt. Het is de vraag of de werk stakers inderdaad het kwart millioen dollar wekelijks, dat de kameraden hun •beloofd hebben, zullen ontvangen, in elk geval ziet de toestand er voor de 100.000 mijnwerkers die nog staken vrij treurig 'uit, en men schijnt overtuigd te zijn dat zij de staking nu in geen geval langer dan een maand kunnen volhouden. Land- en Tuinbouw. In eigen fering In een schrijven aan de gewone, plaatsvervangende en adviseerende le den van het Ned. Landbouw-comité komt de heer D. R. Mansholt er "tegen op, dat het dagelijksch bestuur vau het comité, telkens wanneer er com missies moeten worden benoemd voor de behandeling van economische vraagstukken, waarbij de belangen van den landbouw betrokken zijn, hulp zoekt buiten den krin? der eigenlijke landbouwers. Speciaal heeft hij daar bij het oog op het vraagpunt, dat voor een paar laar door de Gron. Mij. van Landbouw en Nijverheüd bij het dage lijksch bestuur van liet Ned. Land bouwcomité is ingezondenten doel hebbende een onderzoek te doen instel len naar de gevolgen van den termijn- handel in granen, alsmede naar de mogelijkheid van een internationale regeling van den graanhandel, in aan sluiting bij de ten dien opzichte in het buitenland op touw gezette beweging. Leger en Vloot. Yeldoefeningen. In dit jaar zullen van en met 4 Sep tember to»t en met 13 September de dagen van heen- en terugmarsch daaronder begrepen, veldoefenin- gen bij de le divisie infanterie worden gehouden onder de leiding van den commandant der divisie. Aan deze oefeningen zullen deelne men: de staf van het late divisie in fanterie; de staf, het 1ste, het 2de, het 4e en het 5e bat. van het regim. grenadiers en jagers, de staf en de vier veldbataljons van het 4e en van het 7ereg. inf.; de staf en de vijf veld- eskadrons van het 3e reg. huzaren; de regimentsstaf, de twee afdeeüngs- staven en de zes batterijen van het 2e reg. veld-art.; de 1ste veldcompagnie en een telegraafafdeeling van het korps genietroepen; een detachement van de koloniale reserve, zoomede: detachementen van het eskadron ordonnansen en deta chementen huzaren, trein-, hospitaal soldaten en marechaussee; voorts v.an en met 11 September tot en met 18 September den dag van heen- marsch eventueel daaronder niet, dien van terugmarsch daaronder wel begrepen de staf en de vijf veld- eskadrons van het le regiment huza ren. Bovendien wordt op 11 en 12 Sep tember aan de oefeningen deelgeno men door den staf en de vier veldba taljons van het 8ste regiment infan terie en door den staf en de twee bat terijen van het korps rijdende artille rie te Arnhem. Als scheidsrechters zullen bij de oefeningen optreden: a. de kolonel van den dtaf der inf. F. H. A. Sabron. gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie. b. de commandant van het 3e reg. huzaren; c. de commandanten van het le en van het 2e reg. veldartillerie; d. de luit.-kolonel van den Genera- len Staf R. G. Moerbeek, chef van den staf der Nieuwe Hollandsche Waterlinie; voorts: e. van en met 4 September tot en met 8 September de luit.-kolonel van den Generalen Staf F. N. Thiange, toegevoegd aan den chef van d-en Ge neralen Staf; en f. van en met 8 September (marsch- dag) 'tot en met 13 September de com mandant van het 1ste regiment infan terie. Een detachement van het korps genie troepen zal het voordetachement in de legerplaats bij Laren en Milligen behulp zaam zijn in het opslaan van tenten enz. tot het in gereedheid brengen van het kamp. Te Bussum en te Laren zullen worden ingekwartierd de huzaren en veld-artil- lerie, die aan de oefeningen in de leger plaats bij Laren zullen deelnemen. Op 23 Aug. zal naar de legerplaats bij Harskamp vertrekken een detachement onder leiding van 1 kapt. en 2 luits. van het 3e bat. grenadiers tot het opslaan van een tentenbivak voor het reg. grenadiers en jagers ten dienste der manoeuvres met de le divisie infanterie. Onderwijs. De Commissie voor Elind^-examens in Noord-Holland (Zuidelijke afd.) heeft in de 2e groep geëxamineerd 20 candidaten. Toegelaten: J. Bom, L. Leger, A. Pierson, L. Reynvaan, T. Westerdijk, G. Heinemann, J. F. Hulk, J. Teixeira de Matte, H. M. de Munck, C. L. Philips, J. H. W. Plate allen van Amsterdam; en R. Meijer, W. J. Modderman, A. van Vloten, H. Jos, J. M. Waller. allen van Haarlem Afgewezen 4 candidaten, waaronder een extraneus. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Alleen echt in onze patentflacons. Letteren en K.un!>t. Examens der Neder], Toonkunstenaars- vereeniging: Van de 5 candidaten zijn Woensdag geslaagd voor piano (lager on derwijs) de dames C. B. Wiggelendam, uit 's-Gravenhage en M. H. van .41de- werelt v. Rosenbijrgh, uit Wageningen. Eén candidaat heeft zich teruggetrokken en twee werden afgewezen. V\ etenschap. Tuberculose. Dr. Garnault, die zoo vast over tuigd is van Koch's dwaling, waar deze onoverdjraagbaarheid predikt van rundertuberculose op den mensch dat hij zichzelf mei tuberculeuse stof fen, aan runderen ontleend, inspuit, om aan zijn eigen lichaam te bewij zen, dat men op die manier wel dege lijk tuberculose krijgt, heeflt zich voor de tweede maal opzettelijk be smet, nu in veel heviger mate dan den eersien keer. Toen had hij slechts eenige puisten kunnen te weegbrengen. Maar nu is hij over tuigd, dat hem gelukken zal, hevige tuberculose te krijgen. GarnauUt ver telt, dat hij binnen een paar maanden dood kan zijn, maar tot zelfmoord wil hij het toch liever niet brengen; zoodra hij ziet dat zijn arm ernstig aangetast is, zal hij dien la ten afzetten. Gemengd Nieuws, De roovers. De twee mannen, die te Sousse te rechtstaan, beschuldigd van den moord op den markies dc Morés, loochenen alle schuld en zwijgen met oostersch geduld bij alle vragen hun gesteld. Doodelyke kus. Een moeder te Velten, in Pruisen, had het lijk van haar kindje, dat eenige da gen geleden aan brandwonden bezweken was, kort voor de begrafenis nog eens gekust. De vrouw werd ziek en stierf aan een bloedvergiftiging die 'Zij bij het kussen van haar doode kindje bad gekre gen. Zeehondeu. De vorige week heeft iemand zich bezig gehouden met het vangen van zeehon den op de Grevelingen en het Krammer. Het gelukte hem o. a. drie daarvan te dooden, waarvoor bij nu de uitgeloofde premie kan ontvangen. Naar verzekerd wordt, heeft dit uitlo-J ven van premies wel eenige Uitwerking en vooral in de Grevelingen schijnt het. dat-vermindering van het getal zeehon den merkbaar is. Het is te begrijpen, dat de jacht, welke op deze dieren gemaakt wordt, hen schuwer doet worden en zij meer en meer naar de monden afzakken, waar zij althans voor de botvisschers niet zoo schadelijk zijn. De zeehondenvangers aan de monden der Schelde waarbij in de eerste plaats de Gebroeders van der Klooster, te Burgh, in aanmerking komen, schij nen voornamelijk de jongere dieren weg te vangen, die niet zoo schuw zijn, zoo dat eerst na verloop van eenige jaren een merkbare vermindering zal kunnen vastgesteld worden. De boekdrukkunst. In 1900 werd te Mainz ter herinnering aan het onbekende geboortejaar van Gu tenberg een tentoonstelling gehouden. Die tentoonstelling had tot gevolg het stichten van een museum en van een vereeniging, die zich ten doel stelt, ge schriften over de uitvinding der boek drukkunst en over de oudste drukwerken uit te geven. Thans is zulk een eerste studie van de hand van den Wiesbade- ner bibliothecaris, dr. G. Zedler, versche nen, en wel naar aanleiding van een door hem ontdekt brokstuk van een met losse gegoten typen gedrukten kalender van het jaar 1448, dien hij als één der oudste drukken aan Gutenberg toe schrijft, Voor ons Nederlanders is dit werk van den heer Zedler van het groot ste belang, zegt de „Haarl' Cf'. Daarin •ch wordt thans erkend, dat de Donaat van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra venhage en het Abeeedarium op het Ste delijk Museum te Haarlem berustende, op een van Gutenberg onafhankelijke wijze tot stand zijn gebracht en dat de jongste Nederlandsche onderzoekingen op dit gebied in zoover jiiist zijn ge weest, dat het lettergieten een Nederland sche uitvinding is, terwijl de vinding van de beweegbare gegoten drukletter Gutenberg toekomt. Roovers. De stoomboot Trier", die bij Coruna schipbreuk had geleden, werd bewaakt door Spaansche carabiniers, om te be letten dat strandroovers de lading zou den stelen. De kapitein der boot noodig- de de soldaten aan boord, daar de be waking dan gemakkelijker zou zijn. Daags na dien deed de kapitein der ca rabiniers de nog te bergen koopwaren aan land brengen. Maar in den loop van den dag verdwenen èn de koopwaren èn de soldaten. Het was enkel een troep roovers, die zich in het uniform van carabiniers had den gestoken, om des te gemakkelijker te kunnen stelen. De kapitein der boot, tot wanhoop gebracht, moet reeds een poging gedaan hebben om zelfmoord te plegen. Een dameshoed. De prijs van een dameshoed. De dure dameshoed, naar welken de vrouw smacht en dien de man niet koopen wil, de vreeselijke dameshoed, die ten minste eenmaal per week in elk wel geridigeerd „humoristisch" blad op de proppen komt, is te Seattle in den Amerikaan- schen staat Washington eens de aanlei ding geweest tot een werkelijk huiselijk drama. Een zekere mevrouw Davis Tho mas zag voor een winkelraam een hoed, die ruim f 43 moest kosten. Haar man bood haar den hoed aan, maar mevrouw Davis Thomas weigerde tegen alle re gelen der traditie in, gelijk trouwens ook het aanbod van haar man was het naar haar meening te kostbare hoofddek sel. Haar broeder Samuel Lake drong er daarop bij zijn zwager op aan, dat hij den hoed toch zou koopen, maar zij bleef weigeren. Toen het gezelschap thuis kwam, was men nog steeds over den hoed bezig. Plotseling trok Lake een revol ver, schoot zijn zwager dood en bracht zijn zuster een doodelijke wonde toe. Deze kon de politie nog de toedracht der zaak vertellen, voor zij stierf. Toen men Lake ging zoeken vond men hem ook met verbrijzeld hoofd. De Prins Tan Braganza als kroningsgast. Prins Frans Jozef de Braganza. lui tenant in het Oostenrijksche leger, i's dezer dagen voor de vierde maal door den politierechter van Southwark ge hoord. De prins, een 22-jarige. groote. welgebouwde jonge man met een vrij aristocratisch uiterlijk, is betrokken in een zaakje van geheel bijzonderen aard, waarin hij overigens beweert het slachtoffer te zijn van een poging tot afpersing. Op de bank der verdach ten zitten drie zeer jonge deugnieten, wier schuld nu duidelijk is aange toond. De jongste, een lo-jarige knaap, een krantenjongetje, heeft de hoofdrol ge speeld. de twee anderen hebben hem bijgestaan. Een verhuurster van ge meubileerde kamers verklaarde onder welke omstandigheden zij een kamer verhuurd heeft aan de bedoelde jonge-- lieden, die zij zeer goed herkent, maar zij kan niet met zekerheid zeggen t" de prins wel de persoon is geweest, dien zij in hun gezèlschap heeft, gezien. Zij verhaalt de brokstukken van de gesprekken, die zij heeft kunnen op vangen en de scènes die zo door het sleutelgat of door een andere, expresse- li'k voor dat doel in de deur aange brachte opening, heeft afgekeken. De politieman, die de arrestatie heeft gedaan, verhaalt, dat op het oogenblik. dat hij den prins en zijn medeschuldige ieder bij een arm naar 't politiebureau bracht, de gentleman zou gezegd heb ben: „Laat me maar gerust los; ik zal u wel volgen zonder dat ge me vast houdt" .."t Spijt me. maar dat is onmoge lijk". had de agent daarop geantwoord. ..Indien gij wist. wie ik ben. zoudt ge me zeker los laten loopen", zou de prins toen weer gezegd hebben. Aan dé politiepost heeft de getuige aan den prins zijn naam gevraagd. „Ik zal mijn naam opschrijven", antwoordde deze en hij schreef op een velletje papier: „Prins Franz Jozef de Braganza. lui tenant bij het Oostenrijksch leger". Te genover deze verklaring zegt de prins eenvoudig: „Nu begrijp ik er geen jota meer vani" Van ziin kant doet de prins een ver haal. hoe hij dien avondl heeft besteed. Nadat hij in 't café chantant Empire kennis had gemaakt met een beminne lijk persoonf -• en met haar tegen den laten avond een rendez-vous bij den uitgang van 't café chantant bepaald had. is hij in 't hotel Cecil met eenige vrienden champagne gaan drinken en is daarna weer naar Empire terugge gaan. waar hij echter het gezochte persoontje niet heeft teruggezien.Op dat oogenblik hebben twee der ver dachten hem aangeklampt, zeggende dat zij hem wel aan het goede adres zouden brengen. Denkende dat zij hem naar de woonplaats der betrokken da me zouden brengen, heeft hij hen ge volgd. Prins Franz Jozef, zegt de ma gistraat eindelijk om een eind aan de zaak te maken, ik vraag u op uwe eer af. wat is waar van de beschuldiging waarvan gij het voorwerp zijt? Er is volstrekt niets van waar. beweert de prins. De advocaat van den prins vraagt om nieuwe getuigen te mogen aan brengen. die de onschuld van zijn cliënt zullen aantoonen en vraagt 8 da. gen uitstel Dit uitstel wordt verleend. Papagaaien als stationsafroepers Het nieuwste product van de korn- konunertijdphantasie der buitenland- sche bladen schrijft de Tel., zijn papegaaien als stationafroepers. voor Duitschland. Het Brusselsche blad La Gazette' bericht namelijk, dat bij keizerlijk besluit op alle stations papegaaien zullen geplaatst worden als stationsafroepers. Op bevel van den keizer moeten alle stationchefs een papegaai aanschaf fen. Deze dieren zullen er op afge richt worden den naam van het sta tion waartoe zij behooren. af te roe pen. Het is volstrekt verboden de die ren iets anders te leeren. Op deze wij ze behoeven de reizigers als de trein stilstaat, den beambte niet lastig te vallen., wiens aandacht nu ook door onnoodige vragen niet afgeleid wordt. De Duitscha bladen zijn over dit nieuwtje' volstrekt niet gesticht. De Nat. Ztg. zegtWij kunnen den me dewerker van de Gazette in vertrou wen medëdeelen dat speciael voor Dall- dorff (een krankzinnigengesticht na bij Berlijn) een buitengewoon geleerde papegaai aangeschaft moet zijn. Mis schien komt de geëerde redacteur er eens heen. om zich er zelf eens van te overtuigen. Oorlogsmateriaal in de toekomst Ongetwijfeld herinnert men zich nog den Duitsclien kleermaker Dowe, die eenige jaren geleden een stof had uit gevonden ondoordringbaar voor ko gels. Proeven die genomen werden hadden toen succes. Toch schijnt de toepassing van deze gewichtige uit vinding in het groot, bezwaren met zich mede te brengen. Althans men hoorde er nooit iets van. Nu heeft een Italiaan, Benedetti, een soort laken gemaakt, dat- nog beter is dan de stof van Dowe. Proeven zijn .genomen in tegenwoordigheid van den Italiaan- schen minister van oorlog. Een pop werd aangekleed met deze stof, een peleton vuur er op afgeschoten en de kogels vielen plat op den grond. Aan de pop of het laken was niets te be speuren. 500.000 gulden voor een lucht ballon. Van den bekenden Engelschen uit vinder der snelvuurkanonnen. Hiram Maxim te Londen, werd onlangs hét valsche gerucht verspreid dat hij een prijs van 600,0000 gulden had uitge loofd voor een bestuurbaar luchtschip. Deze bekendmaking heeft den beroem den ingenieur een zoo groote hoeveel heid sollicitaties bezorgd, dat hij zich genoodzaakt zag het antwoord te la ten drukken. Van iedere 1000 aan biedingen betroffen er gemiddeld 300 ontwerpen voor sigarenvormige en langwerpige ballons. 75 voor onregel matig gevormde ballons. 50 voor ge wone ballons. 50 vliegmachines met, hand. of voetbeweging. 150 vliegers met motoren. 200 geheime systemen,1 die de uitvinder niet wilde bekend ma ken. enz. Ruim 900 brieven waren af komstig van niet-wetenschappelijk ont wikkelde personen, ongeveer 50 van deskundigen. 980 persr/ien vroegen voorschot op den prijs, sommigen zelfs telegrafisch Maxim heeft zich nu bereid verklaard een bruikbaren bestuurbaren ballon te koopen voor 500,000 gulden. Alle honden verboden. Een grappig proces is t© Parijs ge voerd over een hondje. Een huisheer had een woning in zijn perceel ver huurd mét het beding: .verbod om eenig dier te houden, zooals hond, kat, papegaai of ander dat hinderlijk of schadelijk kan zijn voor de andere huurders". Nu heeft de huurder een schoot hondje en weigert 'te voldoen aan de aanzegging van zijn huisheer om het weg te doen. Zij het is een wijfje is noch schadelijk, noch hinder lijk; alle huisgenooten zijn dol op haar. Dat doet er niet toe, beweert de huisheer; volgens de woorden van de huurceel is elke hond kat of pape gaai verboden; andere dieren enkel als zij hinder of schade kunnen veroor zaken. In rechten heeft eerst de verhuurder gelijk gekregen. Maar het gerechts hof te Parijs is van 'n ander gevoelen. Het legt -de woorden van het beding in beperkende zin uit, zoodat binder en schade ook op hond, kat en pape gaai slaan. In alle gevallen zijn de woorden niet duidelijk en dan moeten zij ten nadeele van den verhuurder worden uitgelegd. Een nieuw luchtschip. Weer is een nieuwe bestuurbare luchtballon uitgevonden, nu door een bewoner van den Amerikaanschen staat Montana. De man beweert, dat hij Santos Dumont's ballon de baas zal blijven. In September a.s. zal hij voi.. hei eerst te New-York opstijgen. »Generaal de Wet.t Men schrijft aan het „Hbld".: Als een bewijs dat het bij de Engel- schenniet geheel ontbreekt aan sympa thie voor de Boeren, kan dienen, dat aan de werf van de firma John Kievits van Reede Cz. te Papendrecht Dinsdag met goed gevolg te water is gelaten de schroefstoomboot „Generaal de Wet", gebouwd voor Engelsche rekening en bestemd voor Zuid-Afrika. De machine voor deze boot en de daarbij passende ketel zijn mede door genoemde firma vervaardigd. Daarna zijn de kielen gelegd van 6 stoomsleepbarges, eveneens voor Engel sche rekening. Een Indische minnebrief. Toevallig komt ons een minnebrief in handen vermoedelijk van een klerk aan een of ander Regeeringsburaeu in Indië. die wij voor de curiositeit hier afdrukken. Voor wie het niet gelooven wil .is het epistel in originali aan ons bureau ter inzage. Het. fraaie stuk luidt dan als volgt: HoogEdelG©strenge Mejuvrouw I Naar aanleiding van de bal waar U op mij gedans, ik wil U vragen, mijn gart (hart) wil wel, mijn mond durf niet omdat ik uitgegleden met U en gevallen. Mijn gart hij gaat kateplok kateplok kateplok (bonsen) mijn verstan hij gaat naar boven; ik kan niet spreken mijn tong ais hij ziet met U hij ia verslik in mijn keel ik krijg de hik en wordt zwarthallig (zwartgallig) daar om ik denk beter U schrijven. Liever dood. u mij gelooven. omdat ik geloof; u geloof mij niet. en ik denk poera poera sadja (dat dit slechts voor gewend is) beter dood ik als zonder u alles, norma (juffrouw) u wil niet zeg gen tramau (ik wil niet) want ik ben dood gevallen als dé bliksem. Plat op mijn buik gevallen voor u, durf niet eer op kijken voor u zeg „ja". Die ...ja" als ik hoor van u ik spring op en vlieg in de hemel want u is mijn en- gei op aarde waar d'e ware pisang groeit. Ja juffrouw er zijn honderd soorten maar een goeie en die pisang is 'ik. U zeg „ja" beproef mij u weet eerst hij is goed als u geantwoord „bo- leh" (het mag) ik kom voorbij, ik ge bruik broek zwart, jas wit en wil mijn toppie (hoed) voor u openmaken als u wil geven, ik gebruik een roos op mijn jas, zoo niet ik gartpijn (hartpijn) tot oogwater er uitkomt u niet boos met mii als u boos. ik spring in de water bij gottalemaftiv maar wil nog niet dood! als nonna leef Anders niet. Alleen vele groeten en ik heb met referte aan bovenstaande en met ver zoek van terugzending de eer te zijn Uw Ho o gE del G estr en ge PS. Na gelezen te hebben, u ver scheur mij. (Het tusschen geplaatste is de vertaling van de redactie). (Dbl). Ontsnapt. Harry Tracv. een boef. die eenige weken geleden uit de gevangenis te Tacoma, in den Amerikaanschen staat Washington wist ie ontvluchten, is ziin vervolgers ontkomen De vervol ging, die 40 dagen onafgebroken heeft geduurd en waarbij bloedhonden ge bruikt werden, is gestaakt. Deze expe ditie heeft zes nienschenlevens en 10.000 dollars gekost. Vreemde manieren. Tijdens d© behandeling van een pro ces voor de rechtbank in de Italiaan- sche stad Casalmonferrato. maakte de verdediger van den beklaagde zich de zer dagen zóó boos. dat hij een revol ver voor den dag haalde en er mee op den officier van justitie schoot. De kogel veroorzaakte slechts een schamp- wond. Bijzonderheden over dit vreem de incident ontbreken. Haar kind verbrand. In het dorp Tanu, nabij Avranckes, heeft een 28-jarige weduwe haar dood geboren kind in een ouden rok gewik keld, in den schorsteen op hout gelegd en vervolgens verbrand. Twee dagen later strooide zii de asch in haar tuin. terwijl zij de verkoolde beenderen bij een doornhaag neerwier- De zaak- werd ontdekt en de vrouw is gearres teerd. Daarom! Dezer dagen ontving de pensioen raad te Washington een brief, waar van de schrijver verzocht zijn pen sioen. dat 30 dollars per maand be droeg ,te verminderen, daar hij sedert eenigen tijd veel geld verdiende en zijn geweten hem het verdere aannemen van het volle pensioen verbood Den directeur van het pensioende partement leek dit verzoek zóó vreemd, dat. hij den inspecteur van het be trokken district opdroeg een onder zoek in ie stellen naar den ongel oofe- lijk eerlijken en daaromverdach ten schrijver van den brief. De inspec teur rapporteerde kort daarna, dat de man reeds sedert gemimen tijd in een krankzinnigengesticht verpleegd werd. Vervolg Stadsnieuws. Gevonden voorwerpen. Een wit hemd. Aan de zwemschool aan de Houtvaart was hedenmorgen te 6 uur de tempera tuur van het water 64 gr. F. en 12 uur 65 gr. F. Heden zijn alhie* door George Busé en Zoon. wonende aan de Törf- markt, de eerste peren aan de groenten- markt gebracht en opgekocht door L. Verkooij, winkelier, Pieterkiesstraat' 10. He dé n morgen werd door het prov. bestuur alhieT aanbesteed: Het egaliseeren van de duinen in den zeereep onder de gemeente Cal- lantsoog. bezuiden de bebouwde kom, behoorende tot de rijkszee werk en in Noord-Holland Ingekomen waren 3 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer G. Ruigewaard .te Egmond aan Zee. die 6700 uren werkens van één arbeider le vert (met bijlevering van materialen) voor een bedrag van 2000. Uit de Omstreken. Heemstede. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een hond, zeer groot van stuk en licht van kleur, die al hier is komen aanloopen. Varia. Overtuigend bewijs. Zii. Verbeeld je. de notarisvrouw, dat nare mensch. vertelt overal, dat ik geen tanden meer in mijn mond heb! Hij. Nu. lievert laat haar de rekening zien. A. B. 5. Een ongehuwd heer verlangt een goede tafel: liefst in het centrum der stad. Adressen onder bovenstaande letters verzocht. Hierop kwam het volgendie schrijven in: A. B. 5. Een zéér goede tafel kan u bekomen hii ondergeteekend©; zij is met grijs wasd'oek overtrokken en heeft sterke gedraaide pooien. HOBBELMAN, Meubelmaker. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 24 Juli. J. J.-Heerens en C. van Norde. Getrouwd: J. R. L J. Koster en M. E. van Steenwijk. J. L. H. de Jong Schou wenburg en A. J. Parker. Bevallen: 24 Juli. T. Spronk—van Dam, z., 23. G. v. Zwieten—van Veen d. J. F. Luttik—Kernekamp d. C. Bijl—Visser d. M. Sondorp—Voetberg z. G. Koldert©— Vink z. 'telegrammen. DE HAMBURGER SCHEEPSRAMP. HAMBURG, 24 Juli (R. O.) Tot twaalf uur 's nachts waren 7 personen als ge red aangegeven. Daar 112 personen als vermist zijn vastgesteld, mag dit als eind resultaat. beschouwd worden. DE AGITATIE IN FRANKRIJK. PARIJS. 24 Juli. (R. O.) Het inter- fédéral© comité dier socialisten maakt een manifest openbaar, waarbij de so cialisten worden uitgenooddgd, straat- betoogingen te gaan houden als ant woord op d'e katholieke betoogingen. Het gerucht, dat een priester ernstig door een messteek gewond is. wordt niet bevestigd' Te middernacht werden voor het café „Vachette" revolverschoten gelost, waarbii één persoon gewond werd. 370ste Staatsloterij. Trekking van 24 Juli. le Klasse, 4e Lijst, Nr. 14417 f 1000, Nrs. 6857, i2288 en 20187 ieder 100 Prijzen van f 20. 119 34446745 965612072154101S436 277 3499710810039121461541318637 530376072641060212421 155361922-5 1420376374111075112442157*919400 1532 39S0 766010812125571603719449 1615 3994 80411098312744 16281 19488 185241848451110501323416427 19630 1807 4218 s57511104132511692319772 19614345 S788112-541397117295 20274 2377 4632 897611564 1402017428 20319 2495495092311163514 OS 17670 20717 2582 5255 9383116981484717894 20796 2905 5294 9407118411525317120 20925 3369 5535 9507120581531018208 Stoom vaartberieti ten. Het stoomschip Soembing, van* Java naar Rotterdam, passeerde 22 Juli des avonds Ouessant, en wordt 24 Juli des ochtends te Rotterdam verwacht. Het dubbelschroefstoomschip Goen- toer. van Java naar Rotterdam, ver trok 23 Juli van Port Said. Het stoomschip Koning Willem II, van Arasterdam naar Batavia, passeer de 23 Juli Ouessant. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Juli Gibraltar. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Juli van Suez. Het stoomschip Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 23 Juli des vm. 10 u. 30 min. te Havre. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Juli Wight en wordt den 24sten des voorm. te Rotterdam verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3