pheus", directeur dfc heer Joh. Schou ten, aan de> ambtenaren der H. S. M. een matinée aanbieden in den tuin van het Brongebouw. Tentoonstelling. Hedenmorgen brachten wij een bezoek aan de zoo nut tige Ambachtsschool, waar eene ten toonstelling wordt gehouden van de di verse teekeningen en werkstukken dooi de leerlingen aldaar vervaardigd. Reeds meermalen hebben wij van zoo'n tentoonstelling genoten, doch steeds kan men zien, hoe deze school meer en meer aan de eischen der praktijk voldoet. De teekeningen, welke men in de verschil lende lokalen ziet hangen, bewijzen niet alleen hoe degelijk, maar ook hoe net en stipt het alles vervaardigd is. De teekeningen zijn allen in verschil lende groepen bij elkander gehangen van de eerste tot de derde klasse, zoowel van degenen, die het onderwijs ontvan gen voor het meubelmaken als voor hen die zich wenschen te bekwamen in het timmervak ol smidsvak. Tevens staan in de groote, frissche lo kalen de diverse prijzen voor de a.s. ver loting, waarvan reeds al de loten 2000 aan den man zijn gebracht. Die een lot heeft voor deze verloting, mag blij zijn, daar er niet minder dan 400 prijzen be schikbaar zijn gesteld, waaronder een zevental fornuizen, eenige ledikanten, mooi bewerkte tafels, twee schrijftafels, enz.; het zijn, in een woord gezegd, alle nuttige en fraaie prijzen, en ook dit alles wat door de leerlingen is vervaardigd, geeft bewijsvan de groote vorderingen,die gemaakt worden in den tijd van 3 jaar. Zoo zijn er bijvoorbeeld voetstukken bij, waarvan men zou zeggen, dat het mar mer is, doch dan vergist men rich, zoo fraai is dat hout bewerkt. Komt men in de afdeeling waar de teekeningen tentoongesteld zijn van de avondteekenschool, dan verbaast men zich over hetgeen men daar ziet, dat gemaakt is door personen, die een driejarigen cursus hebben meege maakt. Het is dan ook geen wonder, dat de jongelui, die de grondige studie der ambachtsschool geleerd hebben, ook steeds gemakkelijk aan eene betrekking komen. De tentoonstelling is Zaterdag geopend van "s morgens 1011 en 's middags van 2—4. Zondag is zij geopend van 11—3. Wij raden een ieder, die maar even in de gelegenheid is aan, om eens een bezoek te brengen aan de school, waar de ten toonstelling wordt gehouden, waar een ieder, die er belang in stelt, zeer gaarne toegelaten wordt. De afdeeling Haarlem van dien Ned. Drogisten-Bond heeft zich tot dien gemeenteraad gewend met het verzoek de politie-veror diening in dien geest te wijzigen, dat benzine, naphta, gasoline, enz. voortaan in onbepaalde hoeveelheid in voorraad zal mogen worden gehouden. Thans mag van deze artikelen niet meer dan 10 kg. van elk voorradig zijn. Namens het bestuur vand e Vereeniging tot Bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Neder land wordt bericht, dat die tentoonstel ling van den cursus in. handenarbeid, die van 28 Juli16 Aug. zal worden ge houden, Maandagavond1 te zeven uur zal plaats hebben in de Leerschool aan die GecL Voldersgracht. Ds. J. H. Gunning Wz. zal daarbij het woord voeren. Uit de Omstreken. Overveen. De openbare school alhier schijnt de lievelingsplek te zijn voor gepaarde zwa luwen. Niet minder dan zes zwaluwnes ten zijn in aanbouw. De volle schoollo-1 kalen schijnen den lieven en vluggen vogeltjes niet te hinderen. Door de steeds openstaande ramen vliegen ze af en aan enbouwen geregeld voort. De leerlingen, die hij het aan schouwen van zooveel bedrijvigheid in 't begin in verrukking kwamen en wien menige juichtoon ontsnapte, laten nu de vogeltjes stil begaan en niemand denkt er aan de nestjes te verstoren. Straks, als in de vacantie de hand der schoon- makerij de nesten vindt, zullen deze meedoogenloos weggestooten worden en de jonge paartjes zullen dan elders een plekje opzoeken om hun door de natuur aangewezen werkzaamheden opnieuw te beginnen. Bloemendaal. Vergadering van den raad der ge meente op Donderdag 24 Juli 1902, des namiddags te half 8 uur. Voorzitter die Burgemeester. Lezing der notulen, die goedgekeurd worden. Punt 1. Verordening op de levering van drinkwater. 1-1 et belangrijkste artikel dezer ver ordening is artikel 2, betreffende de kosten van het recht van aansluiting waarin tie heffing aldus bepaald wordt: Voor elk perceel van minder dan 100 huurwaarde f 2.50; voor elk per ceel van meer dan f 100 doch minder d&n f 151 huurwaarde f 5; voor elk per ceel van meer dan f 150, doch minder dan f 201 huurwaarde f 10; voor elk perceel van meer dan f 200, doch min der dan f 301 huurwaarde f 15; voor elk perceel van meer dan f 300, doch min der dan f 401 huurwaarde f 20; voor elk perceel van meer dan f 400, doch minder dan f 501 huurwaarde f 25; en zoo vervolgens voor elke f 100 huur waarde meer f 5 meer, tot een maxi mum van f 50. De huurwaarde wordt bepaald naar die voor de grondbelasting geschatte huurwaarde, en zoo deze nog niet heeft plaats gehad, door B. en W. geschat naar dezelfde grondslagen. De heer TER HOFSTEEDE vindt dit artikel niet conform het vroeger genomen besluit. Bovendien: we moeten liet aanslui ten bij de waterleiding bevorderen, en f 50 zou dat eer belemmeren. De VOORZITTER bestrijdt deze meening Nadat nog de heer TIDEMAN het daarin neergelegde beginsel van pro gressie had toegejuicht, werd het ar tikel aldus aangenomen, met een amen dement aan 't slot van den heer Tide- man. Art. 7 van die ontwerp-varordening bepaalt: Het tarief voor watergebruik bedraagt f 0.25 per kub. M. Aangenomen, Na aanneming van art. 8 werd de verdc-re behandeling van dit punt ver daagd. Punt 2. Besluit geldleening. De Raad besloot indertijd behou dens goedkeuring van Ged. Staten, een geldleening uit te schrijven. Ged. Sta ten. maakten daartegen bezwaar, op grond dat slechts f 56,000 bleek noodig te zijn, en dit bedrag juist gespecifi ceerd, diende te worden uitgeschreven. B. en W. stellen thans voor uit te schrijven een geldleening van ten hoogste f 56,000 .tegen een rente van ten hoogste 4 Goedgekeurd. Punt 3. Tot opzichter over de ge meentewerken en inrichtingen wordt beoemd' de heer C. W. de Jong. Punt 4. B. en W. bi eden aan de ge meente-rekening over 1901, in ont vangst tot een bedrag van f 53,940.Ül6 en in uitgaaf tot een bedrag van 46,272.78, zoodat het dienstjaar 1901 een voordteeli'g saldo .oplevert van 7667.235. Benoemd tot leden eener commissie tot nazien dezer rekening worden de heercn Tideman, Bijvoet en Ter Hof stee de. Punt 5 en 6. Meded'eeling van het ontwerp-wet van Ged. Staten in zake de grenswijziging. Ter betere beoordeeling hebben B. en W .aan een deskundige opgedragen een groote kadastrale kaart te ontwer pen. Een stembureau voor de verkiezing werd benoemd. De verkiezing van le den der commissie voor de grensrege ling zal plaats hebben op 12 Augustus en de stemming zoo noodig op 22 Aug. Punt 7. B. en W. stellen voor den nachtwaker-gemeente-werkman Heitla- ger een jaarwedde van f 200 toe te ken nen als werkman. De belooning als nachtwaker bedraagt f 300. Punt 8. Medted'eelingen en ingeko men stukken. De zoo vaak besproken en eenige malen uitgestelde beharding van de oud!e Mollaan wordt, nadat eerst een voorstel om deze zaak aan te houden was verworpen, behandeld. De Oude Mollaan zal weer met puin behard worden. B. en W. zijin voorts gemachtigd be treffende die nieuwe brug aan Duinlust dezelfde beschikking te nemen als ten opzichte van die aan. Elswoutshoek. Ten slotte wordt nog medegedeeld dat de in die vorige vergadering be noemde leden der schoolcommissie hunne benoeming hebben aangenomen, waarna de vergadering wordt geslo ten. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Fam. Nienian. Amsterdam, Hallte- straat no. 40. 4 p. A. A. Thone, id. Zande Laan 2. 3 p. W. E. Kalderwaag, id., id. 2 p. L. W. van Bork, id. id 3 p. D. van Oort, id id. 3 p. S. Kallenborn,. id. I-Ialtestr. 27 5 personen. M. Adelberg, id. Kerkstraat 35. 3 personen. G. Vigeveno, id., Pension Gompertz 3 personen, Mej. R. Frank, id., id. Mevr. Vogel, Londen, id. 2 p. Jongej. de Lieme, Utrecht, id. Fam. Delapère, Amsterdam, Villa Norma, 5 p. Fam. Lensink, Arnhem, id. 5 pers. Fam. Smit, Amsterdam, id. 5 p. Fam. Delamar, id. 6 p. Fam. Andren, Groningen, Villa Zo- merzorg, 3 p. Fam. Vogeding, Amsterdam, id. 4 pers. Fam. Klaveren, Rotterdam, id. 5 personen. Fam* Vredjra, Amsterdam, Villa Lelia, 8 pers. Fam. H. Mullum, id. id. 8 pers. Fam. J. Zody, id. id. 4 pers. E. Gerzon, id. Pension Gerzon, 4 p. Mej. Taddel, Utrecht, Wed. J. Hol- lenberg. S. Zwager, Amsterdam, Schoolsltr, 9. 7 personen. Mej. M. Hilden, Keulen, Zeestraat 7. 11 p. T. Meng.es, Amsterdam, id. 2 p. G. van Staveren, id., Villa Mildrid Charlotte. Fam. Geveke, id. id. 4 p. Fam. Boonakker, Leeuwarden, id. 5 pers. L. de Beer, Amsterdam, Duinweg 9. 8 pers. Fam. Buschen, id Kerkstraat 24. 4 personen. Fam. de Harme, id. id. 2 p. A. L. Picaid, id. Haltetsraalt no. 4. Fam. Mactreno, id Huize Golf en Duin, 4 pers. Mevr. ,T. B. T. Holman, id., HaJte- straat. 3 pers. E, Hoelen, id. Cottage Pretoria, 5 personen. Fam. Engbertzen, id., id. 3 p. Erkelens Covke, id. Villa Duinoord, 4 pers. Mevr. v. d. Broek, Amst.. Villa id. H. La Kurere, Zwolle, Pension Zee en Duinzicht, 6 p. Fam. Rust, Amst., Poelstr. 11, 3 p. Mej. Slteffens, Groningen, id Den heer Maris, Amsterdam, id. Dr. Potocky Nelker Berlijn, Pen sion Frederika, 4 p. A. T. Schmidt, Amsterdam, Pensi on de Roos, 6 p. Jongeh. S. Polak, id. id. Velsen Openbare vergadering van den gemeen teraad van Velsen op Donderdag 31 Juli 1902, voorm. 10 uur. Agenda: Besluit plaats nieuwe school IJmuiden (Heide). Haarlemmermeer. De kinderen van school no. 9 zullen a. s. Woensdag per stoomboot Bus (Cronjé) een tochtje maken naar IJmui den. De bijbouw der Chr. School aan den Aalsmeerderweg is opgedragen aan C. Luik alhier, zijnde de minste der 4 in schrijvers. Tot beambte ten kantore van het post en telegraafkantoor te Haarlemmermeer, is benoemd P. Balder. Binnenland. Gedurende de afwezigheid door ver blijf in het buitenland van den minis ter-president, dr. Kuyper, treedt de vice president van den ministerraad generaal Bergansius, tijdelijk als pre mier op. Hoe uitgebreid het centraalstation te Amsterdam ook is, de inrichting blijkt toch reeds in menig opzicht voor het verkeer onvoldoende te zijn, We geus den enormen aandrang van het reizend publiek is men genoodzaakt geweest van de vele uitgangen in de groote vestibule er drie te sluiten en de daarvoor staande glazen afschei dingen tot loketten voor het nemen van plaatskaarten in te richten. 1 Sept. te 's Hage. Op den verjaardag van H. M. de Koningin, die ditmaal op 1 September zal worden gevierd, wordt vanwege de gemeente 's avonds het Haagsche Bosch geïllumineerd. Evenals vorige jaren worden ook ditmaal in de lanen guirlandes met vetpotjes en tusschen de hoornen gekleurde ballons aange bracht. Een zeer oorspronkelijk en aardig plan is ontworpen voor de feestelijke verlichting van den Boschvijver. Zoo veel mogelijk zal een getrouwe na bootsing worden gegeven van het kas teel te Schaumburg, waar H. M. de Koningin eenige weken tot herstel van hare gezondheid heeft vertoefd. Het kasteel wordt langs alle lijnen verlicht. Naar men verneemt, ligt het in het voornemen der regeering om de mili- iaire pensioenwetten, zoo mogelijk, met 1 November a.s. in werking te doen treden. Ernstig ongeluk. Een ernstig ongeluk heeft onlangs te Maastricht plaats gehad aan het in aanbouw zijnde nieuwe goederensta tion buiten de Boschpoort. Een tweetal metselaars stond op een stelling, toen de opperman met een dracht steenen naar boven kwam. Eensklaps kantelde de plank, met het ongelukkig gevolg, dat de drie man nen vielen. De opperman B. werd zoo ernstig aan den rug gewond, dat hij naar ,,Calvariënberg" gebracht moest wor den, waar zijn opname noodzakelijk bleek. De metselaar M. bezeerde zich aan de beenen, zoodat men hem per rijtuig naar zijn woning moest bren gen. De metselaar B. kreeg een plank tegen het hoofd, waardoor zijn gelaat door een hevige wonde bijna onher kenbaar is geworden. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Het kasteel Bronkhorst. Men schrijft aan hei Hhl.r Het kasteel Bronkhorst. nabij den Geldierschen IJssel ondier d"e gemeente Steenderen, een der oudste eu meest bekende overblijfselen uit de middel eeuwen. zal weldira verdNvijnen. De eigenaar, de heer Metelerkamp, ritmeester dier huzaren te Deventer, laat het oude gebouw sloopen. Het kasteel Heeckeren, even-als het bo vengenoemd kasteel uit dien tijd) der Heeckeren en Bromkhorster twisten da- teerendte. dat. ook ondier de gemeente Steenderen, nabij het dtorri stond, werd! reeds in die 18e eeuw gesloopt; alleen een gedeelte dier grachten en fonda menten zijn nog aanwezig. Volgens oude teekeningen is het thans nog be staande gedeelte van het kasteel Bronkhorst een derde van het oor spronkelijk gebouw. De grachten zijn sedert jaren gedempt. Inbreker gesnapt. In den afgeloopen nacht is het der po litie te Amsterdam gelukt een inbreker op heeterdaad te betrappen. Voor perceel 15 in de Quellynstraat stonden drie personen, die door middel van valsche sleutels binnendrongen in de timmermanswerkplaats van den heer Neuman. Een politie-agent, die goed uitkeek, had gezien was er was geschied, maakte alarm, waarop twee van de drie konden ontsnappen, maar de derde aangehouden werd. Deze jonge man, Eveleens genaamd, is in arrest gesteld en waarschijnlijk zullen de anderen ook wel gevonden worden. De aangehoudene ontkent den opzet tot inbraak of diefstal. In het perceel is nog niet gebleken dat er is gestolen. Ik zon het wel haast «lenken Voor het kantongerecht in den Haag verscheen eene jonge dame. Beschuldiging: zij had op eene fiets het beschelpte verhoogde pad in het Lan ge Voorhout bereden. Op het hooren dezer aanklacht teeken- de zich op haar gelaat sterke verbazing. „Mijnheer de kantonrechter, ik kan heelemaal niet fiets rijdenl" Des kantonrechters blik dwaalde van de jonge dame naar den diender die de klacht, had aangebracht. Hoe zit dat, agent? En de diendersblik dwaalde benepen van den kantonrechter naar de jonge dame. Kijk de juffrouw eens goed aan, agent. De agent scherp aan het fixeeren. Zijn twijfel uitte zich slechts door een lang gerekt: Tjaa-a-a-a-a! Is de juffrouw het, agent? Tjaa-a-a-a-a, ik zou het wel haast denken, maar Heet u werkelijk Adriana Wilhelmi- na„. en woont u werkelijk... straat no...? Ja, mijnheer. Nu agent? Tjaa-a-a-a-a, ik durf het niet onder eede te verklaren, maar ik zou het toch wel haast denken. Den ambtenaar van het openb. minis terie restte niets anders dan vrijspraak te vorderen. En de kantonrechter kon digde aan „in dien zin" te zullen uit spraak doen. Het knaapje, dat een meisje was Gevolg gevend aan een door B. en W. op advies van den stads-advocaat mr. J. Ivappeyne van de Coppello bij den kan tonrechter ingediend request, heeft de kantonrechter tot voogd en toezienden voogd over 't meisje, dat bij den Burg. stand als Franciscus Gerardus v. d. Mey - een oud man den visscher toe, waar na deze dadelijk eerbiedig achteruit trad. U hebt slechts te bevelen, zeide hij beleefd en dienstvaardig. Vooruit dan, ik heb haast. Maak uw boot in orde. Dadelijk, excellentie. Eenige minulten later verliet d'e boot met den generaal-der camorristen en de visschers de haven. De roeiers dedea hun uiterste best, als hadden zij een vorstelijk persoon aan boord, en wierpen nu en dan ter sluiks een blik op den man, die over een geduchte, geheimzinnige macht beschikte. 1). 1). De camorra, dit geheim verhond van personen uit alle standen, was langen tijd in Zuid-Italië eene macht waarmee zelfs de rechterlijke macht rekening hield. Haar vaste organi satie weersitond alle pogingen der po litie, om haar den kop in te drukken; de camorra maakte de rijken aan zich schatplichtig door afpersingen van allerlei aard, benadeelde den staat door den smokkelhandel te be vorderen, hief eene geregelde belas ting van de te Napels ingevoerde le- staat ingeschreven en door den vader verloochend wordt, benoemd mr. Kap- peyne van de Coppello en den heer C. V. Gerritsen, wethouder van het armwezen. De heeren zijn in die kwaliteit beëe- digd. Den heer Gerritsen komt de eer toe, dat hij door het afleggen van den eed, wie weet welke zorgen, aan deze ongewone voogdij in de toekomst ver bonden, op zijn schouders heeft geno men, ofschoon hij in September als wet houder aftreedt. Zoolang nu het proces ter verkrijging van den wettelljken staat van het kind zal duren, zal het meisje geen anderen naam hebben dan Fran ciscus Gerardus. (N. R. Ct.) Dryfcostumes. Het Nationaal Bureau van Vrou wenarbeid vestigt de aandacht op een merkwaardige proefneming met red- ding-drijfcostumes, te houden op Za terdag 26 Juli e.k. 's namiddags te half 4 uur op helt Wandelhoofd te Scheveningen, Deze neid'dingBcostu- mes, reeds geëxposeerd te Parijs, Ha vre en Katwijk, zijn de uitvinding van een Neder landsche, vrouw, mej. J. Bakker Zuidewind te Helder, die er reeds uitsltekend ge slaagdie proeven mee aflegde op Texel. Thans zullen a.s. Zaterdag die proeven worden herhaald op het Wandelhoofd te Scheiveningen, door id'e welwillende medewerking van de directie der Mij. Zeebad-Schfeveaiingen". Personen die, niet kunnen zwemmen zullen meft het redding-coistuum over hun klee deren heen, in het water worden ge worpen, waarop zij met helt grootste gemak blijven drijven en verschillen de bewegingen kunnen maken daar het costuum hen volkome nbeveiligt .voor zinken. Wat deze vinding kan beteekenen voor alle zeevarenden, passagiers enz. (denken we aan de ramp (te Ham burg) maar ook voor bewoners van zeeplaatsen, badgasten enzj behoeft wel niet nader aangetoond. De costu mes kunnen gemaakt worden voor personen van allerlei leeftijd en bouw. Men seint ons uit den Haag: De gouverneur Tonckens, van Suri name. heeft ziin ontslag aangevraagd. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regeL OdoUlonillKiaier verdrijft den vuilen adem! Heclltzalcen. Te Muiderberg. Donderdag stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht J. van Beroo, vroeger zaalchef in het badhuis te Muiderberg, beklaagd van poging tot doodslag op den kok Mathias Hoch. Hoch was omstreeks half Mei aan het badhuis in dienst gekomen en had Van Berloo tot chef. Er bestond! een vrij goede verstand houding tusschen hen en Hoch had zeker niet gedacht dat Van Berloo eens op hem zou schieten. Op 1 Juni was het vrij druk in het badhuis. Er werd een diner gegeven en er moest zelfs hulppersoneel wor den aangenomen. Daarbij waren een paar kellnexs, die volgens het bewe ren van den kok, nog al een borrel op hadden en daarover maakte Van Berloo zich boos. Hij had' dien dag met iedereen, ook met den paltroon, den heer Rohling, ruzie en klaagde zijn nood bij den kok. Deze moet geantwoord hebben, dat de patroon moest weten, wie hij in dienst wilde nemen. Gelukkig liepen de werkzaamheden tot zoover goed af tot de buffetjuffrouw werd geroe pen en boven komende Van Berloo in hevige woordenwisseling vond. Van Berloo beriep zich op den kok om te getuigen of hij zijn werk niet goed deed, of de moestuin nielt goed in or de was e. d.. waarop de kok ant woordde dat de moestuin een wildier nis was en dat er geen blaadje salade te halen was. Van Berloo liep Itoen op Hoch toe en deze, bang zijnde, dat zijn chef hem te lijf zou gaan, begon met van zich af te slaan. Hoch verwijderde, zich daarop en Van Berloo ging naar zijn kamer. Toen Hoch op het terras kwam, III. Positano was te dien tijde nog ven armzalig verlaten visschersdorp, welks inwoners voor negen tienden een karig' bestaan vonden in de zee- visscherij. De mooie chaussée langs de kust, die nu als een voortzetting van den prachftigen weg van Castel- lamare naar Sorrento en van daar over Maffa, Positano, Amalfi en Sa-- lemo naar Calabrië voert, was nog in aanleg en slechts gedeeltelijk bruikbaar. De armoedige huisjes van Positano waren zoo goed en kwaad als het ging, tegen de steal oploopende rotsen aan gebouwd en boden overdag, inzonderheid van zee uit, een zeer schilderachtigen aan blik, maar des nachts lagen ze in een tastbare duisternis en in een geheim zinnige wanorde, doordat er in het geheele dorp geen enkele lantaarn vensmiddelen, legde aan alle nering doenden een belasting op en vormde een soort, van staat in den s/taai. Men weet dat op dit oogenblik nog in Napels de corruptie en de gehei me verhonden de hoofdrol spelen. werd hem door een jongeren bedien de erop gewezen, dalt de vlag half- stok hing, en terwijl zij daar naar stonden te kijken, hoorden zij Vac Berloo achter hen roepen: „Rohling, ik moet je spreken, ik heb de revolver bij me. Je vrouw mag er bij zijn, maar als iemand zich er mee bemoeit schiet ik hem neer". Hoch keerde zich om en riep: „Wat beduidt die flauwiteit, je kan wel spreken zonder revolver, leg dat ding ttoch neer", en toen hij op Van Berloo toeging om de revolver af te nemen, loste bekl. vier schoten op hem, waar van één hem trof aan den elleboog van den linkerarm, een in het vleesch daarvan en een in dien oksel. De vier- de ging langs helt hoofd. Hoch werd weldra duizelig en moest worden weggedragen. Hij is in het gasthuis te Naarden verpleegd en hersteld, maar het kan mogelijk zijn da|t er nog een kogel in zijn arm zit. Bekl. zeide niet geweten te hebben, dat hij op Hoch heeft gescholen. Hij was geheel buiten zich zelf. De heer Rohling getuigde d'at Van Berloo gewoonlijk gauw opgewonden was, maar ook spoedig weer berouw had van zijn drift. Een paar malen waren er zulke onaangenaamheden ontstaan, dat Van Berloo zijn betrek king zou verlaten. De zaak was ech ter telkens weer bijgelegd. Op 1 Juni was er weer hevig ongenoegen en ging Van Berloo zoover dat hij zij* patroon uitdaagde mat revolvers te dhelleefren, len daarop doelde bekl. dus toen'hij riep: ,,ik heb de revolver bij mij." Dat bekl. schieten zou had get. niet gedacht. Dat de extra-kellners te veel gedronken hadden, had get. niet opgemerkt. Als verdere getuige werd' ge hoord' mej. Rohling, die meende, dat bekl. zelf beschonken was. R. v. Kooy, de badmeester, die op het terras kwam om de vlag in te ha len, zag dat Hoch wegging om bekl. tegen te hou dien, en dadelijk daarop de schoten hoorde; en d'e veldwachter M. Vooren, die, bij den burgemeester zijnde, melt dezen op het hooren van de schoten is Itoegesneld, bekl., die naar zijne kamer was gegaan, op zocht en de revolver in beslag nam. Bekl. riep toen alleen, dat hij niet wist walt hij gedaan had, maar dat hij er spijt van had. Het O. M., waargenomen door den substituut-officier van jusltitïle, mr. Regout, wess er op, dat bekl. is ten laste gelegd poging tot doodslag, zwaar lichamelijk letsel of gewone mishandeling. Het primair ten laste gelegde acht spr. echter bewezen.Wie rnett een met scherp geladen revolver- op iemand schiet, maakt zich schul dig aan poging tot doodslag. Bekl. was toerekenbaar en in het volle bezit van zijn geestvermogens. Uit het ha len van de revolver van zijn kamer blijkt, helt opzet om te schieten; of hij verder in drift handelde of in dron kenschap, doet niets tot de zaak af. Spr. meende, dalt een ernstige straf noodig zal zijn. Beklaagde leefde ia een omgeving, waarin nogal eens on genoegen, gepaard met handtastelijk heden, voorkomt; te meer is het dan onvoorzichtig, om een met scherp ge laden revolver bij de hand te hebben. Een ruzie over een moestuin moet niet eindigen met schoten uilt een re volver. Spr. requireerde bekl.'s ver oordeeling tot gevangenisstraf voor denitijd van twee jaren. Als verdediger trad op mr. Bijvoet van Haarlem, die bekl. schetste als een man, die lijdende was aan bloed spuwing en daarom soms korzelig en kort aangebonden was. Het is zijn schuld niet als hij opstuift. Dalt hij een revolver bezat, achtte pl. niet zoo vreemd of hijzonder. Er zijn soms aanvallen op heft badhuis gedaan, waardoor het wenschelijk was dat er een paar personen in hui,s gewapend waren. Pl. weersprak echter de meening, dat bek], de revolver is gaan halen. Hij is naar zijn kamer gegaan om zich te ltleed'en, want hij wilde weg gaan. Toen heeft hij gehoord hoe het personeel op het terras hem bespotte; hoe men den patroon aanbood hem te gaan halen en het huis uit te gooien. Daarop heeft bekl. het in zijn hoofd gehaald te toonen dat hij geen lafaard was, dat hij zich zoo maar nielt uit huis liet gooien. En als dreig- of ver brandde, en ook in de huizen slechts zelden een spaan van pijnhout of een flauw oHepiltje aan was. Als de maan, de groote wereldlantaarn, niet medelijdend met- haar zilveren stra len het verlaten dorp overgoot, dan liepen de enkele personen,diie de traps gewijze steil oploopende steegjes en de nauwe straten passeerden, grooit gevaar, hals en beenen te breken. Ofschoon van het liefelijke, graci- euse Sorrenlto met zijne winter en zo mer welriekende Ituinen en glinste rende oranjeboomen, met zijn groot- steedsche hotels, zijn internationaal vreemdelingenpubliek en de daarmee gepaard gaande luxe en welvaart slechts een groot uur verwijderd, was Positano toch een armzalig, onbekend nest gebleven, dat nog geen enkelen rijken Amerikaan of Engelschman had gezien.. Maar daardoor had het ook juist de gansche drastische origi naliteit van het Zuid-Italiaan sch volksleven in al zijn eigen aardighe den bewaard. (Wordt vervolgd). lende aan de eene, en de onbeperkte rijkdom aan de ander© zijde. Dalt is de vruchtbare bodem voor de camorra, waaruit zij van eeuw tot eeuw tot- in onze dagen de kracht trekjt, en ook in de toekomst zal blij ven trekken, om zich te verzetten te gen het schandelijke onrechlt, dat de staat tegen den arme pleegt. Ja, dat maakt de camorra ite Napels zoo machtig, zoo onoverwinlijk. Haar levensstrijd is een voortdu rend zwijgend worstelen van het na tuurlijk versitand en van den nood onzer bevolking met, het wettig gezag en den geërfden rijkdom een voort durend heimelijk ondermijnen van het bestaande. De camorra ligt als een onzichtbaar weefsel over stad en land, dat dezelfde ellende er» netzelf- de belang bijeenhouden, als een slui er, dien iedereen kent en dien toch niemand kan verscheuren. Maar walt helpt het? Wij blijven toch altijd maar gespuis. Al naar men het neemt, hernam de generaal, met een licht schouder ophalen. Als ik door de straiten en stegen van Napels ga, en al die ge heime en openlijke handlangers van onze zaak aanschouw, die allen be reid zijn, een half woord, een wenk, van mij te gehoorzamen in het blin de verirouwen, dat het geldt een ver drukte te helpen, aan een onterfde en verschopte rech|t te verschaffen, of een offer aan de politie te ontruk ken, dan laat ik mij daarop meer voorstaan dan een generaal, die mis schien nooit een slagveld heeft ge zien, op zijn uniform. Mijn soldaten zijn wel niet in uniform gestoken. Koetsiers), '.visschers, waterve'rkoo- pers, straatzangers, en bedelaars dat is mijn leger, en alle armen zijn mijn bondgenooten. Behoort zoo ie mand tot het gespuis? En toch zou het beter zijn, als wij hertogen dei Tibaldi waren. Basta, dat zijn we niet, maar het zal ons gelukken, die hertogen van een deel van hun mammon te ontlasten. De, jonge kwast speelt dat is de hoek waaraan wij hem van gen. Het verdere zal zich wel schik ken. Gij schijnt iets tegen hem in het schild te voeren? Zeker doe ik dat. Ik zeg u, don Gianino, het geval zou zich kunnen voordoen, dat ik nielt gaarne de her tog Cesare dei Tibaldi zou willen zijn. Wilt gij mij niet zeggen wat gij van plan zijt? Ik wenschvan u te hooren,wie er beter aan toe is, de hertog dei Tibal di of wij.. —Maar ik begijp niet Dat is voorloopig ook niet noo dig. Als de tijd is gekomen, zult gij het begrijpen. De beide heeren hadden inmiddels de haven van helt eiland bereikt, en don Romeo ging nu door het oever zand naar een troepje visschers, dat zich om een op het land getrokken schuit had geschaard, om een water meloen te gebruiken. Hei daar, riep hij één van hen toe, maak uw boot klaar, wij willen naar Napels. - Jawel, excellentie, anltwoordde de jonge schipper een weinig brutaal, maar dat kost tien lire. De generaal glimlachte. Wel, kleine grappenmaker, zeide hij nader 'tredend, houdt ge mij voor een Engelschman? Toen deed hij haastig nog eenige passen vooruit en vroeg met halfluide stem maar hoog en gebiedend: Kent ge mij? Het is de generaal, fluisterde nu

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2