weermiddel heeft- hij zijn revolver meegenomen. Men heeft hem toen gesard, door te zeggen, dait dit „poppenkasterij" was, dat 'hij toch niet durfde schie ten. De zenuwachtige man heeft toen willen toonen dat hij wel durfde schieten, zonder nog iemand te wil len raken; maar ongelukkig is dat wel gebeurdi, doordajt Hoch op bekl. toe liep. Hij heeft niet op Hoch gemikt, maar lang9 hem geschoten. Als Hoch zijn arm niet gebogen had gehouden, zou hij vermoedelijk njiet verwond zijn geweeslt. D© toeleg, de opzet om te verwonden zijn, volgens pl., niet bewezen. pi. geloofde dus dat niet wegens poging tot doodslag of wegens zware mishandeling, kan veroordeeld wor den. En wordlt veroordeeld wegens eenvoudige mishandeling, dan vroeg pl. met het oog op de gezondheid van zijn cliënt, omdat hij de eenige steun van een oude moeder is en omdat de geivolgen gelukkig nielt ernstig zijn geweest, een lage straf. Uitspraak over 8 dagen. Leger en Vloot. Dit jaar zullen gehouden worden: I .Oefeningen van onderdeelen der le divisie infanterie., onder die leiding van de command eerende officieren der betrokken regimenten infanterie A. Oefening van het regiment grena diers en jagers in. de omstreken van '3 Gravenhage. van en met 25 Aug. tot en met 3 Sept. Aan deze oefeningen zullen deelne men: de staf en de vijf bataljons van het regiment grenadiers en jagers, als mede: een detachement van het eska dron ordonnansen; een detachement- trein Voorts va-n en met 29 Aug. tot en met 7 Sept. de dagen van heen en van terugmarsch daaronder begrepen, een half eskadron van het 2e ergünent hu zaren. B Kampeeren in de legerplaats bij Mil li gen door het 4e regiment infan terie van en met 23 Aug. tot en met 3. Sent. C. Kampeeren in de legerplaats bij Laren door het 7e regiment infanterie van en met 23 Aug. tot en met 3 Sept II. Oefeningen van onderdeelen der 2e divisie infanterie, onder de leiding van de commandeerende officieren van de betrokken regimenten infanterie, en wel: A Oefeningen van het le reg. inf. in de omstreken van Assen van en met 25 Aug tot en met 6Sept., voor het le en voor het 3e bataljon. B. Oefeningen van het 5e reg. inf. in de omstreken van Amersfoort van en met 8 Sept. tot en met 20 Sept. C Oefeningen van het 8e reg. inf. in de omstreken van Arnhem van en met 29 Aug. tot en met 9 Sept., voor het le en voor het 2e bataljon. III. Oefeningen van onderdeelen dei- Se divisie iïif. onder de leiding van de co mm artdeerende officieren der be trokken regimenten inf.. en wel: A. Kampeeren in die legerplaats bij Laren, door het 2e ree. inf. van en met 8 Sept. tot en met 20 Sept.. B. Kampeeren in d'e legerplaats bij Rijen door het 3e reg. inf. van en meit 28 Aug. tot en met 10 Sept. C. Oefeningen van het 6e reg. inf. in d'e omstreken van Breda van en met 28 Aug. tot en met 10 Sept. De minister van buitenlandsche zaken noodigt alle op Zaterdag 2 Augustus a.s. te 's-Gravenhage aanwezige ridders der Militaire Willemsorde uit, tot bijwoning van de plechtige uitreiking op dien dag, des voormiddags te 12 uur, op het exer citieterrein de ..Maliebaan", van het rid derkruis der 4e klasse in de Militaire Willemsorde aan den heer W. .J. van Duysberg, leerling-tolk aan Hr. Ms. lega tie in China, thans met verlof hier te lande. werd 'in de 3 demi finale achter Jac- quelin niet geplaatst. Het tandemnummer 2800 M. won EllegaardVan den Born. 2. ErosBi- xio, 3. Heer inAlthoff. Wedstrijd met voorgift 3500 M. 1. Ellegaard (0), 2 Schilling (501, 3. Bi- xio (60). De vreemdelingenprijs won de Belg Van den Bom, 2. Jacquelin, 3. Bixio. Op de Pare des Princes baan te Pa rijs zal de kleine Jimmy Michael eenige jaren geleden ook hier welbe kend, na zijn tweede jockey carrière weder debuteeren in een 100 E. M. en wel op 10 Aug. a.s. Van een oud man te Bergen, in Noord-Holland ontving de „Kamp." den volgenden merkwaardigen brief WelEde Heer ik ben zoo vrij met een vriendelijk verzoek tot u te wenden, het welk ik hoop u mij niet ten kwade zult duide, ik ben 71 jaar en nu begind het lope mij moeijelijk te worden dog kan nog wel fietse, dog helaas ontbreekt het kapitaal daarvoor en nu went ik mij tot u, zouw er onder u bonslede niet een gevonde kunnen worde, die een ouwde fiets heeft staan die hij niet meer gebruikt misschien is er wel een die zoo een oude fiets aan de ouwde man wil geve mij ouwderdom zal wel geen beletsel zijn om dim edele sport te doen. hopende eenig goet antwoort te moge blijf ik Hoogagtig A. LAUWE, te bergen bij Alkmaar n. h. Kerknieuws. meenlteraad verzocht in hare geldelij ke positie verbetering te brengen zóó dat lo. aan elke school werkzaam zul len gesteld worden: één onderwijzeres le kl., en verder onderwijzeressen 2e kl.; 2o. dat heit aanvangssalaris der onderwijzeressen le kl. blijft f 40 Per wekelijksch lesuur, en dat der onderwijzeressen 2e kl. wordt f 15 p. wekelijksch lesuur; 3o. dat het diplo ma, waaruit blijken moet, dat men met vrucht een cursus in de paeda- gogiek gevolgd heeft, voor allen ver plichtend wordt gesteld, en 4o. dat iedere onderwijzeres, in het bezit van dit diploma zijnde, haar aanvangs- hoogd meit f 5 voor ieder wekelijksch lesuur, tot een maximum van f 60 per wekelijksch lesuur voor de onder wijzeressen le kl. en f 35 per weke lijksch lesuur voor de overige onder wijzeressen. Koloniën. Letteren en Kunst. Op het koninklijk conservatoire te Gent is de eerste prijs, met de hoogste onderscheiding, voor pianospel en theorie der muziek, behaald door mej. Juliette Culp* te' Groningen. Examens Ned. Toonlcunstenaars-ver- eeniging: Van de 5 candidaten zijn Don derdag geslaagd voor piano (lager onder wijs) de dames J. W, van der Heide, uit Leeuwarden. A. M. E. Winthouwer, uit Amsterdam en de heer C. H. B. Tolle naar, uit Haarlem. Twee candidaten trokken zich terug. Sport en Wedstrijden Cricket- Het programma van den N. C. B. voor Zondag a.s. bevat de volgende competitiewedstrijden Rood cn WitA. C. C. in Heemstede en Volharding'sGrav. C. C. in Am sterdam, voor de eerste klasse en 'sGrav. C. C. IIHollandia in den Haag en Volharding IIOlympia in Amsterdam voor de tweede klasse. Voor de R. C. B. competitie moeten de volgende wedstrijden gespeeld worden OlympiaAchilles in Gouda en VolhardingVictoria II op Volhar- ding's terre'in. Beide voor de eerste ronde. Wielernieuws. Te Dresden had dezer dagen een belangrijke wielerwedstrijd op de baan plaats voor ruim 10.000 toeschouwers onder wie tal van hooge autoriteiten. Het hoofdnummer, 1 uur, met motor- ?angmaking, werd gewonnen door Th- Robhl et 66 köoni. 35 meter, 2e Dick- entman 64 kil. 20 m., 3e Rijser 56 kil. Te Kopenhage was de Deen Th. El legaard Dinsdag j.l. de held van den dag. door in drie nummers te winnen. Het resultaat was Grand Prix 2000 M. le Ellegaard. 2e Van den Born. 3e Jaquelin, 4e. Mayer. Schilling won zijn serie, doch In de zevende zitting der Alg. Syno de bracht prof. Cannegieter rapport uit over dc zaak van den heer J. H_ F. Gangel, die weer beroepbaar wenschte te worden gesteld. Voorts werden nog rapporten uitgebracht door de heer en Komijn en Campers. Het rapport van prof. Cannegieter zal worden gedrukt. Hierna werd de kennisgeving van 't verslag der synodale commissie voort gezet. Hiertoe behoort wat gedaan is met het oog op de vraag, in hoever de waarneming van het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal door een predikant ten gevolge heeft verzuim in de uitoefening der be trekking van predikant. Uit de ver slagen, ingediend door de provinciale besturen van Zuid-Holland en Fries land blijkt, dat noch te Amsterdam, noch te Kouduin klachten zijn gehoord over de waarneming van hun kerkelij ke bediening door de predikanten- ka merleden. Prof. Cannegieter meent, dat op den duur de combinatie van de twee gewichtige ambten nadeelig moet werken op de waarneming van het predikambt. Wat Amsterdam aan gaat, wordt in elk geval bewonderd, wat. dr. de Visser, niettegenstaande zijn© politieke werkzaamheid, in zijn gemeente verricht. Hetzelfde is ech ter te Koudum, wegens den afstand van 'Gravenhage, onmogelijk, Dr. Bronsveld1 is stellig van meening. dat de verbinding van de twee betrekkin gen nadeelig is en niet geoorloofd be hoorde te zijn. De heer Gunniög doet opmerken, dat de Synode reeds vijf ja ren geleden als hare meening heeft uitg.sproken, dat de twee betrekkingen niet tegelijk goed waargenomen kun nen worden. De secretaris doet op merken, dat geen wettelijke bepaling dienaangaande bestaathij wenscht. dat de commissie, in wier handen deze zaak gesteld is, zal onderzoeken, of de> Synode, zonder wetsverandering, be voegd is een verordening aangaande de 'incompatibiliteit van de twee amb ten uit te vaardigen. Deze zaak komt dus later weer ter sprake. l'it de Arbeiders wereld BINNENLAND. Gecommitteerden der typografen, le den van de afd. 's-Gravenhage van den N. R. K., hebben in een adres aan den gemeenteraad hunne adhaesie betuigd aan de loonregeling, ontworpen door de Kamer van arbeid voor de drukkers- bedrijven, op grond dat die loonregeling, hoewel slechts eene kleine verbetering brengende in den zeer lagen loonstan- daard der typografen, hoofdzakelijk daarom aanbeveling verdient, omdat door hare invoering^een einde gemaakt zou worden aan de stelselloosheid wat betreft opleiding van leerlingen, loon en arbeidsduur. Bij kon. besluit van 21 dezer is op geheven de ih September Ï0Ö0 opge richte Kamer van Arbeid voor de druk- kersbedrïjven te Groningen, daai» een behoorlijke samenstelling ervan niet mogelijk is gebleken. Verder is bepaald, dat art. 1 van het Kon. besluit van 15 September 1900, tof oprichting van eene Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Groningen, als volgt zal worden gele zen: „Voor de gemeente Groningen wordt eene Kamer van Arbeid opge richt, waarin vertegenwoordigd zul len zijn de navolgende bedrijven: bet bewerken van hout, steen- of metalen; het leggen van elecitrisch geleidingen of van gas- of waterleidingen; het schilders-, stoffeerders-, behangers-, heiers-, stucadoors-, mandenmakers-, borstelmakers-, aardwerkers-, .en Straatmakersbedrijf; het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen; het vervaardigen van lijslten; het ver vaardigen van terracotta; het reini gen van tapijten; de boek-, couran ten-, handels-, steen- en plaatdrukke rijen; de boekbinderijen, de .carton- nage- en de photographie-inrichtin- gen." Onrlerwiis. Een 131-tal onderwijzeressen in handwerken aan openbare lagere scholen in Den Haag hebben den Ge- Opstand in Alliance. Men schrijft aan Onze West uit Commewijne: Zaterdagmiddag (28 Juni) kwamen op station Frederiksdorp ongeveer 140 Briitahc-Indische en Javaansche immi granten van de suikerplantage Allian ce. zich beklagen over te zware werk taken en te gering loon. De immi granten. die blijkbaar zonder verlof zich van de plantage hadden verwij derd. bleven op Frederiksdorp tol Maandagmorgen, itoen de districts commissaris verscheen, wien het ge lukte de immigranten terug te zenden, met belofte hunnerzijds dat het werk zou worden hervat, terwijl eenige hun. ner een brief nnedekregen voor den dis- tricts-commissaris van Ephrata, tot wiens ressort zij belmoren. Des namiddags nadat de immigran ten waren teruggekeerd', brak een op stand op die plantage uit, waaraan bij na alle ,of althans het grootste deel der immigranten deelnamen. Het dliri- geerend personeel, alsmede de geringe aanwezige politiemacht onder commis saris Kremer. verkeerden geruimen tijdl in levensgevaar. De muiters tra den zoo driest op. dat men de wijk moest nemen in de woningen, nadat de hoofdagent Spetter zeer ernstig was gewon'i geworden, en ook de beambte Hooghart buiten gevecht gesteld was. Ongeveer drie uur 's namiddags ver keerde de commissaris in levensge vaar, omsingeld door de immigranten. Er werd naar alle richtingen geseind om hulp. De eerste assitentie werd verleend door het districts-commissa- riaat op Frederiksdorp. Militaire macht werd onmiddellijk ontboden. Onze West schrijft nog: „Tot het oproer hebben twee quaes- ties aanleiding gegeven. Ten eerste wenschte de bevolking een hoofdman te dwingen de plantage te verlaten, wien lot dat doeleinde twee dagen voor bet oproer een flink pak slaag was toe gediend. Verder klaagden de immi granten over te zware taken en gering loon. Het. doel van den opstand is in zoove rbereikt. dat thans vanwege de autoriteiten een nauwgezet onderzoek is ingesteld. Wij vernemen echter met genoegen, dat. voor zoover tot dusver kon worden nagegaan, de Machten de rarbeiders over taken en loomen on gegrond: bevonden zijn. „Op het oproer zelf moeten wij nog met een enkel woord terugkomen. Men weet dat de ongeregeldheden uitbarst ten terwijl de riistricts-commissaris een onderzoek had aangevangen, waarbij een der arbeiders was gearresteerd. De oproerlingen stelden den arrestant met geweld weder in vrijheid, en richt ten een formeelen aanval op de woning van den directeur. Huis en kantoor, die door een beschot waren gescheiden, zijn het toonbeeld van verwoesting. Al het huisraad werd kort en klein gesla gen. het beschot m elkaar getrapt, de aanwezigen ergerlijk mishandeld. Den directeur werden de kleederen van 't lijf gescheurd Hij is bont en blauw geslagen en bekwam verscheidene hoofdwonden, zoodat zijn opname in het mil. hospitaal noodig was. Wij vernemen zelfs dat zijn toestand zor gelijk is. De andere gewonden in het mil. hospitaal, de beambten Spetter en Hooghart en d'e opzichter Keese, maken het redelijk wel. Tijdens 't gevecht op de plantage zijn een viertal van de oproerige koelies licht gewond. De heer Shields bekwam geen letsel. „Van af d'e aankomst van den com missaris van Breen met een detache ment politie, en later een detachement militairen, is van eigenlijk verzet geen sprake meer geweest, hoewel eenige koeren de toestand er nog zeer gespan, nen uitzag. Slechts ééns was d'e over komst. der militairen noodig. Een en kele charge met gevelden bajonet, was echter voldoende de koelies als kaf te doen uiteenstuiven. Ten slotte wer- dien 11 belhamels (10 Br.-Indiërs en 1 Javaan) gearresteerd, en werden de overigen gesommeerd het werk te her vatten. Daaraan Is voldaan. Alleen een ploeg van 50 man weigerde Donderdag morgen 3 Juli) naar 't werk te gaan. zoo de arrestanten niet werden in vrij heid gesteld. Toen echter de belhamel van de pai*tij werd gearresteerd, ko zen de anderen eieren voor hun geld, en trokken naar 't werk. De rust kan thans als hersteld geacht worden, hoe wel veiligheidshalve de aanwezigheid van eenige militaire macht nog wordt noodi" geacht stel van het dagelijksch begluur om 1 ;e renvoyeeren naar de commissie in zake rationeele veefokkerij het vraag punt van den Noord-Nederlandschen Boerenbond „Eendracht", dat helt Ned. Landbouwcomité bij de Regee ring aandringe op meerdere subsidie ten behoeve der veefokkerij, in 't bij zonder voor het houden van goede dekstieren. Na eenige discussie werd verwor pen een voorstel om onmiddellijk subsidieverhooging aan te vragen en werd goedgekeurd het voorstel van 't dagelijksch bestuur om, na onderzoek en in overleg meft de commissie, voor de veefokkerij, zich tot de Regeering te wenden met vrzoek om subsidi- verhooging. Gelijk voorstel werd aangenomen omtrenlt het vraagpunt van de Gelder9ch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw: is het moge lijk en gewenscht om melt de varkens fokkerij den weg op te gaan dien men Denemarken gevolgd heefL" Hierna het debat over de heffing der tiendrechten. De Voorzitter maakte aan de com missie zijn compliment voor haren arbeid en stelde voor, dht d'e verga dering dankbaar voor de door de commissie genomen moeite en die hoog waardeerende het verslag voor kennisgeving aanneemt, met op dracht aan het dagelijksch bestuur het verslag zoo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van de regeering, in het vertrouwen, dat de zaak wel dra bij de weggevende macht zal wor- dn aanhangig gemaakt. Die conclusie werd d'oor de verga dering met algemeen© stemmen aan genomen. Namens de geheele verga dering werd aan de commissie dank betuigd voor den door haar verrich ten arbeid in het belang van den va- dcrlandschen landbouw. Helt rapport der commissie betref fende den termijnhandel in granen, gevende zij als haar gevoelen te ken nen, dat de termijnhandel in granen aan de Nederlandsche graanbeurzen geringe beteekenis heeft, en da/t zij eene internationale regeling van den graanhandel onuitvoerbaar acht, wordt goedgekeurd ond'er dankbetui ging aan de commissie. In behandeling kwam vervolgens het rapport inzake de oprichting van goed ingerichte zuivelfabrieken,waar omtrent de heer Löhnis, adviseerend lid van het comité inlichtingen heeft verstrekt. In zijn rapport wijst hfj er o.m. op dat door de aanstelling der zuivelconsulenten voor ieder belang hebbende de gelegenheid opengesteld is in zake fabrieksbouw kosfteloos te worden voorgelicht. Zijn rapport '•vermeldt verder aan welke inrichtin gen van onderwijs in Nederland een geheel voldoend en volledig onder richt in de zuivelbereiding kan wor den genoten. Na discussie werd op voorsltel van .den heer Bultman besloten af' te wachten het rapport van Holland's N o orderkw ar ti er. Ten laatste was nog over helt rap port van de commissie inzake vleesch- exporthandel en vleeschkeuring. De Commissie meent, dalt als af doende maatregel gestreefd' moet wor den naar het (tot stand komen eener wet tot verplichte keuring van vleesch voor export bestemd en in afwachting van het tot stand' komen dier welt ge tracht moet worden het nemen van de door de commissie geschetste maatregelen tot verbetering te verze keren. Hij zou het hoogst wenschelijk achten indien de regeering reeds da delijk bij het betrokken Engelsche de partement stappen zoude willen doen ten einde een betrouwbare statistiek te verkrijgen omtrent aanvoer, afkeu ring van beesten, en de oorzaken daarvan, op de Londensche markt. De vergadering vereenigde zich met de conclusie der commissie. man'& been. Door een vlugge wen- ding wist deze zich aan een onvrijwil lige amputatie te onttrekken. Inmid dels riep de aangevallene uit alle macht om hulp. Op de pier had men den strijd reeds gezien en twee man nen snelden den badgast te hulp. Voor zij bem echter kondeu bereiken, was het den haai gelukt, zijn scherpe spit se tanden vast in Speerman's arm te boren Dc gewonde gilde van pijn, Juist wilde de haai zijn tanden in Speerman's heup zetten, toen een der helpers hem met. een bootshaak har poeneerde. Speelman werd bewuste loos in een boot getrokken en kwam spoedig bij. Zijn wond' is pijnlijk, doch niet gevaarlijk. Een nieuwe orchidée is in België gekweekt en heeft den naam gekregen vaai Odontoglossum crispum ardentissimum. Het i's een prachtige, roode bloem met witte randen. Een Engelsche liefheb ber heeft ze gekocht voor 5100 gulden. Land- en Tuinbouw. Ne der 1. Landbouwcomité. Onder leiding van den heer P. J. A. de Bruine hield het „Nederl. Land bouwcomité" heden in de vergader zaal der EerSte Kamer te 's-Graven- bage eene huishoudelijke algemeene vergadering. De rekening over 1901 werd goed gekeurd, de contributie blijft op f 10 bepaald. Mr. Ph. A. Tydeman werd tot vicc-voorziiiter gekozen. Het punt betrekkelijk helt. onderzoek naar dé marktnoteeringen werd ge- renvoyeord naar het dagelijksch be stuur omt te trachten in de richting als heden aangewezen gegevens te verzamelen door middel van een com missie van deskundigen, die haar rapport zal uitbrengen. Daarna kwam aan de orde het voor Een I^kkist door het Tonster. Te Parijs is dezer dagen een onge woon schouwspel te zien geweest Ze kere juffrouw Delacour. die drie dagen geleden is gesiovren. was zóó zwa&rlij- vi~ dat de lnkkist niet door de dui der kamer kon. De hulp der brancD- weer werd ingeroepen, die de kist uit het venster heeft laten zakken. Bootongeluk op de Tyne. Nabij Scotswood is dezer dagen 's avonds op de Tyne, door de deining van een voorbijvarend stoomschip, een boot omgeslagen, waarin 5 werklieden zaten. Allen verdronken. Bescherming van vogels. De ..Kerkelijke vereeniging tot be vordering van vriendelijke behande ling van dieren" in Engeland, waar van koningin Alexandra bescherm vrouw is. heeft tot. den president dire Fransche Republiek een schrijven ge richt, waarin zij er diens aandacht op vestigde, dat. het aantal vogels enorm zal verminderen, als het wetsontwerp, dat binnenkort in de Fransche Kamer zal worden ingediend en dat bedoelt het verstrekken van jachtpermissies voor den Zondag, wet wordt. Radica geïntervieuwd. Een medewerker van de „Francais" heeft een onderhoud gehad met Ra dica. de overlevende van de beide Hin di e-tweelingzusters van Barnum en Bailey, die indertijd door dr. Doyen te Parijs langs operatieven we<r zijn ge scheiden. Het kind is nog altijd on der dokters behandeling. Radica weet niets van het sterven haar zusje DoodL ca en verlangt zeer naar haar. De wond. door de operatie veroorzaakt, is geheeld, maar het meisje lijdt nu aan kleine gezwellen in den hals. Ham- gezondheidstoestand is over het alge meen bevredigend. Gemengd Nieuws. Cholera te Weenen. In het ziekenhuis te Weenen is dezer dagen een geval van cholera nostras met doodelijken afloop voorgekomen. l)e pest. Te Braila, in Rumenië, is een zieke in observatie genomen, die waarschijnlijk lijdende is aan pest. Aardbeving. In den morgen van Woensdag der vorige week is te Bunder Abbas, in Britsch-Indië, een hevige aardbeving waargenomen, die drie tot vier minu ten duurde. De voornaamste gebou wen werden alle beschadigd. Het pa leis van den gouverneur is gedeelte lijk ingestorthet douane-kantoor is vernield. Een inboorling werd gedood. In den loop van denzelfden en den volgenden dag werden nog eenige schokken gevoeld. In de omstreken van Bunder-Abbas is de schade zeer groot- Volledige bijzonderheden ont breken echter tot dusver. De bevolking heeft de wijk genomen naar da kust. Gevecht met een haai. Een strijd op leven en dood is de zer dagen in de Amerikaansche bad plaats Atlantic City gestreden door een badgast, Speerman genaamd. Speerman nam een bad en was een halven kilometer ver in zee gezwom men, toen hij een donker voorwerp oogenschijnlijk op de golven drijvend, zag naderen. De zwemmer dacht he! lijk van een drenkeling voor zich te zien, dook onder en pakte tot zijn ver. hazing in plaafs van het verwachte been den staart van een 8 voet langen haai beet. Natuurlijk liet hij het dier onmiddellijk los en trachtte weg te ko men. De haai zette hem na en beet het volgende oogenblik naar Speer- menten eivormige rioolbuizen in den Bin nenweg van de Kastanjelaan naar de IJzeren Brug met bijkomende werken, als opbreken en vervoeren der keibestra ting, baan maken voor klinkerbestrating. levering en plaatsen van 5 straatkolken, enz.; 2. het bouwen van een brandspuit huis met bijkomende werken aan de Koediefslaan. Voor perceel 1 waren ingekomen 5 bil jetten. Laagste inschrijver de heer P. Smit alhier, voor 579; voor perceel 2 waren eveneens 5 biljetten ingekomen. Voor dit werk was ook de heer P. Smit de laagste inschrijver voor f 718. Vervolg Nieuwstijdingen. Treinenbotsing. Nabij het station Thionvillo, in den Elzas, zijn dezer dagen 's morgens twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Twee spoorwegbeambten zijn ernstig, twee andere licht gewond'. De beid© locomotieven en 7 waggons zijn vernield. Hev ige brand. In de vorige week is brand uitge broken in een groote petroleumbron te Jennings in den Amerikaanschen staat Louisiana. Nadat die brand' zes dagen had' geduurd!, is men er in geslaagd, hem te blusschen door mid del van stoom en een oplossing van salmiak. Petroleum als stookstof. Ook bij -de Engelsche marine zijn in den laatsten tijd proeven genomen met petroleum als stookstof op schepen en wel met zulke schitterende resultaten, dat de petroleum waarschijnlijk alge meen zal worden ingevoerd. De cholera breidt zich in Egypte uit. Tot heden waren te Moncka 210 gevallen voorge komen, waaronder 147 met doodelijken afloop. De zieken zijn allen geisoleerd in een diorp op 10 KM. afstand. D© ziekte is ontstaan door watergebruik uit besmette bronnen, die nu door een cordon soldaten zijn afgesloten. Te Kairo is een vrouw, die uit Moncka was gekomen, aan cholera overleden. Ook in Mantsjoeaïje woedt de vreese. lijke ziekte. Van 3 tot 14 Juli zijn 234 Russen en 523 Chineezen te Kharbino aangetast; 81 Russen en 363 Chineezen. overleden i'n dien tijd aan cholera. Moordaanslag. In den avond van den 18en op den 19en Juli omstreeks 11 uur, ter gele genheid van het zomerfeest te Munten dam, is volgens de „Veend. Ct.n op den Pol dei- een moordaanslag gepleegd op den bekenden Heero Woldhuis. bij genaamd! Heere Hollo, paardensiach- ter. wonende op den Polder aldaar. Door zekeren P. B„ venter te Veen- dam. werd Wolhuis. die zich alleen huiswaarts begaf, onverwachts aange vallen en bem met een mes of ander scherp voorwerp twee diepe en ge vaarlijke wonden in het hoofd leoge- bracht. De eene wonde is lang 8 cM. en tot op den schedel doorgedrongen de andere minder diep. doch moeilijk geneesbaar, omdat een gedeelte van de huid va nhet hoofd afgesneden is en er bijhangt als een lap. Bij beide won de nwas een slagader getroffen, zoodat het bloed er uitspoot, was een vreese- lijk gezicht opleverde. Bovendien was de hoed van Woldhuis en de kraag van zijn jas dwars door gesneden .zoodat het mes vlijmscherp moet geweest zijn. Na bij dokter Co- hen verbonden te zijn. .waarmede 1 1/2 uur weggingen, is Woldhuis onder he vige pijnen dfes nachts ruim één uur huiswaarts "aan en i.s de dader door den wachtmeester No let en veldwach ter Hollé van zijn bed' gelicht, gear resteerd en voorloopi'g opgeborgen tot na het eindigen van het onderzoek. Risico van den arbeid. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad aan het in aanbouw zijnde nieuwe goederenstation buiten de Boschpoort te Maastricht. Een tweetal metselaars stonden op een stelling, toen de opperman met een dracht steenen naar boven kwam. Eensklaps kantelde de plank, met het ongelukkig gevolg, dat de drie man nen naar beneden vielen. De opperman B. werd zoo ernstig aan den rug gewond, dalt hij naar Calvariënberg moest gebracht wor den, waar zijn opneming noodzake lijk bleek. De metselaar M. bezeerde zich aan de beenen, zoodat men hem per rijtuig naar zijn woning moest brengen. De meitselaar B. kreeg een plank tegen het hoofd, waardoor zijn gezicht door een hevige wonde bijna onkenbaar is geworden. De politie sitelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. Woningnood. Aan de Middelb. Crt. meldt men uit Goes De woningnood is thans zoo groot, dat niet alleen geen enkel huisje be- schikbaar is, maar als er een open i komt de huurders zich bij de vleet opdoen. De directie der houtfabriek ..La Vitesse" heeft nu het plan opge vat. een twintigtal woningen in den Poel te bouwen, hoofdzakelijk voor haar personeel, ook omdat mannen, die daar arbeiden, een woning moesten zoeken op naburige dorpen. Telegrammen. Vervolg Stadsnieuws. Gevonden voorwerpen een portemonnaie met geld een kope ren rijtuigdopeen notitieboekje een lot van de Haarlemsche paarden- loterij. De Generaa 1-M ajoor Duy- ker, commandant der le divisie Infan terie. zal morgen (Zaterdag) een in spectie houden over het bataljon in fanterie, alhier In garnizoen. Naar vvij vernemen zal Prins Hendrik niet te Woestduin komen, waar Z. K. H., naar aanvankelijk het plan was. de wedstrijden van Nimrod zou bijwonen. De temperatuur van het water dei- Zwemschool aan de Boutvaart was heden s'morgens 6 uur 64 gr. Fahr. 'smiddags 66 gr. F. Hedenmiddag werd door den ar chitect Jos. Ingenohl in café Brink manu alhier aanbesteed Het bouwen van een villa te Bloe- mendaal. voor den heer F. Hackman te Amsterdam. Ingekomen waren 6 biljetten. Laag ste inschrijver bleek to zijn de heer J. S. v. Veldhuysen alhier, voor f16856. Uit de Omstreken. Heemstede. Hedenmiddag werd door het gemeente bestuur alhier aanbesteed: Het leggen van 250 M. door de gem. te leveren ce- ITTGEBREIDE VAART TUSSCHEN CA NADA EN ENGELAND. LONDEN. 25 Juli. (R. O.) De „Times" verneemt uit Montreal van 23 dezer, dat men verneemt, dat óp verzoek van de nu te Londen aanwezige Canadeesche ministers, de Canadian Pacific Spoorweg- maatsch. Woensdag seinde, dat zij aan bood wekelijks een snellen passagiers- dienst in te stellen tusschen Quebec en Liverpool in den zomer, en Halifax—Li verpool in den winter, tegelijk met een vrachtdienst van moderne stoombooten. UIT ZUID-AFRIKA. LONDEN, 25 Juli (R. O.) De „Times" verneemt heden uit Johannesburg, dat de Regeering uit de Boeren eenige op den voorgrond tredende landbouwers koos om ze de Engelsche kolonies te doen bezoeken en daar de wetenschappelijke landbouwmethode te bestudeeren. Een eerste groep zou deze week naar Canada vertrekken, een andere gaat de volgende maand van Ceylon naar Australië en N.- Zeeland. Men verwacht, dat alle krijgsgevange nen iu het einde van November in Zuid- Afrika zullen zijn teruggekeerd. Burgerlijke Stand. Bevallen Juli 22 J. E. Stom—Mons 2 z. 25. W. HeijnermanVoerman z. 23. C. SchaapTimmermans d- C. G. BoogaardEruneel, d. 24. E. Dorrepaal—Êraunstahl d. 22. M. Emm*rde Groot, z. 24. J. PeekKlaassen z. Overleden: 24 Juli. C. M. Andela, 9 m. d., Zoetestraat; T. C. Hardebil, 3 m. z., Oranjeboomstraat. Markt nieuws. Haarlem, 24 Juli 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 490 HL. 460 HL. 2.50-/ 3.50 Peren 1 HL. 1 !IL. f 12.00. Spinazie 29 mand 29 mand 0.40—0.50 Salade 480 mand 480 mand 1—2 cents. Bloemkool 2000 stuks 2000 stuks 8—15 ct. Wortelen 1000 bos 1000 bos 5—6 cents.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3