Zondag 27 Juli hield de Postduiven vereniging „de Zwaluw'' haar 3de wedvlucht van dit seizoen van uit Zalsbergen, (afstand 200 K.M.) De duiven werden met een sterken zuid westen wind te 6 uur (greenwichtijd) door de goede zorgen van den heer Stationschef in vrijheid gesteld en bereikten hun hokken als volgt Uren Min. Sec. Ie pr. A. Kamp, 10 43 29 2deH. Sondorp, 10 46 13 3de.. W. Aartsen. 10 49 3 4de P. C. v. d. Goes, 10 51 11 5de H. Jantz 10 51 50 Gister hield de onderafdeeling der gymnastiek- en schertn-vereeniging „Wilhelminagarde", alhier, een wan deltocht naar Zandvoort en Noordwijk, onder leiding van den instructeur den heer Hassen. Om 8 uur marcheerde men langs Dreef, Wagenweg ,Zandvoortsche laan naar Zandvoort. Op den Zandvoortschelaan werden door de gymnasten eenige oefeningen uit de recrutenschool, welke bij deze vereeniging ook beoefend worden, uitgevoerd. Om half twaalf kwam men in Zand voort aan. De leden vermaakten zich uisstekend. Des middags om vijf uur vertrok men weder naar Haarlem, waar men om acht uur arriveerde. Komende langs de Leidsche vaart ontdekten zij nabij de remise een paard, dat in een modderpoel zat. Terstond werden pogingen aange wend om het dier uit deze netelige positie te redden. Na drie kwartier slaagde men er in het dier op het droge te brengen. Was de vereeniging hier niet voorbij gekomen, het paard zou zeer zeker verdronken zijn, daar het reeds tot aan den kop in den modder zat. Jubileum. Den 15den Augustus a.s. zal naar wij vernemen de HoogEerw. heer B. Dankelman, pastoor en deken der St. Jozefkerk, den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar de priester wijding ontving. Van den 18den Augustus a.s. af zal naar wij vernemen de markt van Maandag en Zaterdagavond weder als vroeger op de Botermarkt gehou den worden. Zondagavond omstreeks half tien veroorzaakten eenige be schonken personen een opstootje in de Zaksteeg. Een hunner wilde eenige onder officieren met een parapluie te lijf. Een soldaat snelde toe, maar werd door den beschonken persoon ge dreigd. De soldaat dien dit niet beviel trok den sabel en gaf hem een ge- duchten klap op den rechterdij. De man droop af maar zocht toen ruzie met den schildwacht bij de Bakenessergracht. Eerst na een ernstige vermaning der onderofficieren vervolgde hij zijn weg. Teraardebestelling. Op de algemeene begraafplaats alhier werd heden ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den heer A. H. Kuipers, in leven oudgezag voerder van de Kon. Ned. Paketvaart, ridder der M. W O. Om de groeve stonden vele vrienden en bestuurders van Doopsgezinde Vereenigingen, na men wie Ds. J. Craandijk de verdien sten van den overledene in het licht stelde. Dinsdag zal naar wij vernemen het koor .,Te Deum Laudainus", dir. den heer N. H. Andriessen van de kerk van den H. Jozef alhier een uitstapje maken naar den Haag en Scheve- ningen. Museum van Kunstnijver heid. In het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem zal in het najaar eene Tentoonstelling van Oude en nieuwe kantwerken worden gehouden die zeer aanzienlijk belooft te wor den, daar voor deze Tentoonstelling reeds verschillende (toezeggingen van zeer merkwaardige stukken, zoowel uit het binnen- als het buitenland werden ontvangen. De Directeur van het Museum, de heer E. A. von Saher, vertrouwt, dat deze tentoonstelling hier ite lande de hooge artistieke waarde van deze tak van kunstnijverheid' in het licht zal stellen en er toe zal bijdragen, de, al gemeene belangstelling daarvoor te doen ontwaken. Hij zal het op Imo gen prijs Stellen, indien de gelukkige (eigenaressen van oude kantwerken hem hunne schatten voor eenigen tijd zullen willen toevertrouwen. De inzendingen worden behoorlijk verzekerd en achter glas tentoonge steld. De Tentoonstelling zal ver moedelijk in October worden geo pend. H a a r 1. Huishoud- en In dustrieschool. Na gehouden examens voor huis- fa oud-onderwijs werd uitgereikt: een diploma voor huishoudster aan Mej. W. Colenbrander te Zutfen; een getuigschrift, voor hulp in de huishouding aan mej. H. Garvelinck te Eefde hij Zutfen. Mej. L. Rasch te Amersfoort, werd bevorderd tot de klasse voor oplei ding Leerares Koken en Voedings leer, terwijl de dames E. ten Bolckel te IJmuiden, A. de Haan te Leeuwar den, A. Bijll de Vroe, S. Ritsema en A. Timmer, allen 'te Haarlem, over gingen van het eerste in het tweede leerjaar. Provinciale Meeting, In de Sociëteit „Vereeniging" te Haar lem had Zondagmiddag de provinciale meeting van bakkersgezellen plaats. Op het podium prijkten enkele vaandels, nl. het bondsvaandel, het vaandel der afd. 's-Gravenhage. vaandels van Stuca- doors- en Metaalbewerkers en van de S. D. A. P. i Twee borden waren aangebracht, waarop stond „De nacht is om. en frisch arbeiden zij'' en „Dedag is om en loo- mer dan lommer arbeiden wij." De bijeenkomst werd geopend met zang van de Haarlemsche vereeniging „De Stem des Volks", die een tweetal nummers zong. Dat was maar een voorproefje om het lange wachten (ten gevolge van het laat aankomen der booten) wat te verzoeten. Toen de meeting-gangers uit Alkmaar en de Zaanstreek in de „Vereeniging" aankwamen zong „De Stem des Volks" den socialistenmarsch. Intusschen was de zaal stampvol ge- loopen. Het Zaansche muziekkorps was hier na op het podium. De heer Wisdom, voorzitter afd. Haar lem. opende de vergadering en bracht in herinnering, dat de vergadering be doelt agitatie voor afschaffing van nachtarbeid en bevordering van Zon dagsrust. Spreker deelde mede, dat tegenwoor dig waren de afdeellngen Delft, Den Haag, Rotterdam. Utrecht en Arnhem. Sympathie-betuigingen waren ingeko men van de Haarlemsche vereeniging van broodbezorgers, c*e R. K. vereeni ging van bakkersgezellen te Amster dam; de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel, bakkers-gezellen-vereeni- ging afd. Rotterdam, en Ontwikkelings club de Zaaier, Amsterdam. .Als eeTSfce spreker trad op de heer Hu- genholtz. Spreker achtte het een geluk- wensch waard, dat de honderden betoo- gers zich niet hadden laten weerhouden door den storm en noemde dit een sym bool van de zich ontwikkelende arbei dersbeweging. die zich ook niet laat weerhouden door stormen, die over haar heen gewaaid zijn en rukwinden van burgerlijke critiek en regenvlagen. Al was het alleen een bakkers-belang, waarvoor men samenkwam, dan zou spreker reeds juichen over de groote opkomst, doch hei geldt een algemeen arbeidersbelang, in allerlei vakken heeft men nog nacht- en Zondagsarbeid. En alvorens de afschaffing biervan niet ver kregen is zal men ook nooit kans heb ben van verkorting van arbeidstijd, dat leert de geschiedenis der arbeids-wetge- ving, hetgeen door den heer Hugenholtz met voorbeelden werd aangetoond. Eerst bescherming van kinderen, daar na van vrouwen, dan van dien arbeid waar mannen en vrouwen samenwerken en van gevaarlijke bedrijven, dan eerst gaat men er aan denken de volwassen arbeiders in elke industrie te bescher men. We hebben dus een reeks, en daar in is afschaffing van nacht- en Zon dagsarbeid een onmisbare schakel. Voor spreker is de wettelijke weg zoo niet de eenige, dan toch de beste weg. Men kan ten opzichte der afschaffing van nacht-'en Zondagsarbeid drieërlei standpunt innemen: Wet ethische, het anarchistische en het wettelijk. Alle drie werden door spreker besproken en ge- critiseerd, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de ethische beweging niet veel zal uitrichten, getuige hetgeen in Haarlem met bakkers en kappers en barbiers geschied is. De alleen-vakalctie zou een voortdurende waakzaamheid der vakvereenigingen noodig maken, die afmattend zou zijn. De wettelijke weg ls de beste, want als er wetten zijn in den geest als wij wenschen moeten bij de toepassing justitie en politie aan onzen kant staan. Door het optreden dezer Christelijke regeerïng heeft niemand zoozeer geleden als de bakkersgezellen; het wetsontwerp der vorige regeering, die zich er niet op liet voorstaan te handelen overeenkom stig Gods Woord, doch die gevoel had voor de afgejakkerde bakkersgezellen, is door de tegenwoordige ingetrokken, ter wij] naar het Christelijk beginsel de Zondag geheiligd moet worden en nacht arbeid het gezinsleven verwoest. Ten slotte waarschuwde spreker tegen het, alcohol-misbruik. Daarna trad op de heer Moll, voor zitter van den Bakkersbond, die ver klaarde „geen preek" te hebben ge maakt en „geen tekst" te hebben geko zen, doch te zullen spreken over hetgeen het oogenblik hem zou ingeven. Hij begon met met uiteen te zetten, wat het publiek „de eischen" van den bakker noemt en deed in de eerste plaats uitkomen, dat het een verkeerd denkbeeld is, dat als de nachtarbeid wordt afgeschaft het publiek dan oud bakken brood zou krijgen. Dat is niet zoo. Het tegendeel wordt bij herhaling beweerd, doch men bedriegt en beliegt u daardoor zeide spreker en... ge slikt het. Weigeren den nachtarbeid te verrichten is gemakkelijk gezegd, doch moeilijk uit te voeren, omdat de bakkersorganisatie nog ie jong is. De bakkers verrichten een tegen-na tuurlijken arbeid, die ten koste van maatschappelijk en huwelijksleven ge schiedt, voor het gezin vaak de verschrik kelijkste gevolgen heeft, en vooral ook daarom moest ieder samenwerken, ten einde den nachtarbeid af te schaffen. Dat die nog bestaat, daaraan acht spre ker alle bakkers schuldig, den een meer den ander minder. De euvelen van het vaJc moeten door de betrokken arbeiders worden verbe terd en de eenige weg daartoe is aaneen sluiting, vakorganisatie. Ter illustratie deelde spreker mede, dat er te 's-Gravenhage patroons zijn, die de krachten der vermoeide knechts trachten aan te vuren met de jenever- flesch, zoodat die mannen beschonken huiswaarts gaan. Spreker hoopte, dat de bakkers met moed waren hier geko men en met moed weer heen gingen, wetend dat men een stap verder op den goeden weg is gekomen. Dien verder te betreden daartoe werden ten slotte alle gezellen, hun vrouwen en meisjes op gewekt. Nadat de muziekvereeniging het Bak kersbondslied had doen hooren, was de heer Te Boekhorst, redacteur der „Bak kerscourant" aan het woord. Deze schet- ste, dat de bakker deel uitmaakt van de gemeenschap, doch geen krachtig deel daarvan kan uitmaken, zoolang de menschonteerende nachtarbeid duurt. Door eigen kracht dient die arbeid te worden afgeschaft, niet de plaatselijke, maar de landelijke. En reeds zijn pogin gen in het werk gesteld om gedaan te krijgen, dat in de aanstaande Zondags wet de nachtarbeid wordt verboden. Dit is noodig, opdat de bakker, zal kunnen deelnemen aan het openbaar leven, opdat de tegen-natuurlijke arbeid wordt afgeschaft, opdat hij aan zijn ge zin worde teruggegeven. Niets is er tegen, dat dit geschiedt, zeide spreker, dat de tegenwoordige Christelijke regeering daartoe mede werkt. Ook hij sprak den wensch uit dat deze provinciale meeting een stap moge zijn in de goede richting en vruchten moge afwerpen. Op voorstel van den heer Hugenholtz werd daarop onder luide toejuichingen aangenomen de volgende motie: „De groote provinciale meeting, gehou den te Haarlem op 27 Juli 1902; betreurende, dat door de regeering ls ingetrokken het ontwerp van Zondags wet, overtuigd, dat afschaffing van nacht arbeid noodzakelijk is voor het welzijn vap den bakker, overtuigd, dat Zondagsrust niet ver kregen kan worden zonder 'opheffing van den nachtarbeid. dringt aan op afschaffing daarvan en verklaart zich intusschen te zullen ijve ren voor algemeen kiesrecht." De bijeenkomst werd daarop gesloten Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdagavond zal alhier door Vriend schap Bloeiende eene Vergadering wor den gehouden ter bespreking over het stellen van candidaten betreffende de aanhangige grensregeling, Even als vorige jaren zal alhier de Wilhelminaboom ter gelegenheid van H. M. Veraardag door vrijwillige bijdragen door kinderen van de Openbare Lagere School met bloemen en vlaggendoek worden versierd. Bennebroek. Den 14en Augustus a.s. zal de fa milie Willink den ingezetenen dezer gemeente en feest aanbieden en daar voor vei-schillende wedstrijden uit schrijven. Tot feestterrein is gekozen de Ben- nebroekerlaan. terwijl het muziek korps van den heer Fuchs het geheel zal opluisteren. Des morgens om 10 uur zal een aan vang worden gemaakt met d'e navol gende spelen: Ringrijden en sleuiteltdekken voor paren op 2-wielige rijtuigen. Harddraverij voor paarden en hit ten uit deze gemeente. Tonsteken. Wedstrijd in versierde rijwielen. Idem voor gecostfcumeea-de faeeren en dames per rijwiel.. Harddraverij met lange pijpen per fiets. Ook de kinderen der R. C. school wonende te Bennebroek, maakten voor rekening van de familie Willink een tocht naar Zandvoort. In drie groote Jaoipleiziers, trokken ze getooid met vlaggen, derwaarts. Te Zandvoort vertoefden ze gerui- men tijd aan zee en genoten volop van heit strand, terwijl ze ten slotte in „Ons Huis" ruim werden onthaald. Hoogst void aam en zeer zeker met een dankbaar hart kwamen ze tegen 8 uur weer terug. K. J. Philip, Amsterdam, idem. Mr. F. Jansen, Appingedam, Hotel Zee- rust. Th. van Oostveen, .Arnhem, 5 pers., id. B. Spanin, Mannheim, idem. Mej. J. Benjamins, Amsterdam, id., 4 p. Mevr. Gonipertz, Amsterdam, Grand Hotel, 3 pers. Mevi. Boissevain, Amsterdam, idem, 5 'pers. J. Siebenborn, Keulen, 2 pers. idem. Dr. Henoch, Weenen, Hotel Kurhaus. S. van Weel, Nijmegen, idem. C. E. van Weel, Nijmegen, idem. Mevr. Mijs—Wolff, Nijmegen, idem. S. L. van Weel-Havelaar, idem, idem. C. A. van Weel, Nijmegen, idem. J. W. Langeler, Amsterdam, School straat no. 3, 3 pers. Fam. Huizenga, Groningen, 2 pers. id. Fam. Mopper, Amsterdam, 4 pers., id. Fam. Hayenga, Amsterdam, 3 pers. id. Fam. Italiaander, Amsterdam, 3 p. id. Mevr. R. Benjamins, Amsterdam, Wed. Gompertz. Mevr. Schaap, Deventer, Hoogewegno. 18, 3 pers. Jongh. M. de Busser, Amsterdam, Villa Mildriat Charlotte, W. Groesz, Amsterdam, Wagemaker- steeg 2. 5 pers. S. Jonker, Groningen, Villa Maritime, 2 pers. F. A. Schmidt. Amsterdam, idem, 6 p. P. H. Smithuysen, Abcoude, idem, 3 p. Mej. M. E. Dingemans, Leiden, Tram straat 1. Wed. M. Riecker, Amsterdam, Halte- straat 2, 4 pers. B. Steenweg, Amsterdam, Villa Auro ra, 8 pers Fem. Koopmans. Amsterdam, Kostver- lorenstraat no. 2, 7 pers. A .Kottelbrink, Amsterdam, Haltestr. no. 42, 3 pers. Mej. Oldenborgh, Amsterdam, Pension de Roos. Mej. Brederode, Haarlem, Pensioen de Roos, 3 pers. Mej. M. E. Meekers, Amstei^Lam, Haar lemmerstraat no. 42. 2 pers. S. v. d. Scheer, Groningen, Paulus- lootstraat, no. 10. J. Wiersema, Baflo, idem. W. Havie. Amsterdam, idem, 5 pers. Fam. Sc-hols. Amsterdam. Schelpen plein 2. 5 pers. W. E. Vos, Amsterdam, Hotel d'Oran- ge. 2 pers. P. L. Pieterse, Amsterdam, idem. J. Brouwer, Amsterdam. 5 pers., idem. Fam. Roelvink, Winterswijk, Hotel Bei- Belvedère, 5 pers. L. Mohem, Amtserdam, idem, 2 pers. A. Werner, Hannover, idem, 4 pers. Fam. Ritsema. Haarlem, Villa Louise, 5 pers. Mej. Prinsen Geerligs, Amsterdam. Hillegom. Tot voorziter van het ziekenfonds „Hulp in Nood' is in de plaats van den heer A. G. Vernooy benoemd de heer G. J. W. Mathot. Tijdens de kermis alhier, 2 Sept., zal ons Hillegomsch Mannekoor „Crescen do" een uitvoering geven in de zaal van het hotel „Sistermans", met medewer king van het kwartet „Zanglust" en de heer A. M. Vrugt van Haarlem. Zandvoort. Aangekomen badgasten. A. W. SehwierHeeren, Amsterdam, Duinweg 12, 3 pers Fam. Aletrino, Amsterdam, Poststraat 11. 3 pers. P. J. van Delft, Amsterdam, Kerk straat, 6 pers. A. F. Schut, Amsterdam, Huize Her- raina, 9 pers. W. M. Boerkoel, Dieren, Huize Her- mina, C. van Veelen, Dieren, idem. Dr. Wezenfeld, Barmen, Villa Frede- rika, 5 pers. Dames Meijers, Amsterdam, Pension Quisisana, 2 pers. Mevr. v. Delden, Deventer, 3 pers., id. Fam. van Zijp, Arnhem, 8 pers., idem. Mevr. H. Tibbe, Amsterdam, idem. Herbig, Haarlem, idem. Alberda van Ekenstein, Haarlem, 5 pers., idem. J. H. Wildervanck de Blecourt, Alme- loo, idem, 6 pers, F. Goldsmith, New-Pork, Hotel d'Oran- ge 1 pers. Jongej. Libeit, Amsterdam, Pension Noord-Holland. Fam. Giesbert, Amsterdam, 4 pers. id. Lioni, Amsterdam, idem. Mej. Schief, Herisan, Villa Buiten rust N. Almero'th, Frankfort, id. M. Judell, Amsterdam, Hotel d'O- range, 3 p. J. .T. Sanders, Baarn, ld. F. A. Kokosky, Amsterdam, idem J. P. Wolff, Amsterdam, idem. Velsen. Men schrijft van hier aatn de N. Rott. Ct.: „De stoomponit Kjeoinetmerlaaid is gisterochtend om half twaalf uur, ko mende van IJmuiden, gevaren op het remmingswerk van de spoorbrug en wel zoo vast. dat er itwee-en-een-half uur noodig. was en dommekrachten moesten gebruikt worden om het ding los' te krijgen. Al dien 'tijd was de scheepvaart ge stremd. wat voor ditmaal alleen op onthoud veroorzaakte voor de passa giersboot van den heer Goedkoop, omdat er toevallig geen andere boo ten moesten passeeren. Van het ge beurde zijn photographische) opna men vervaardigd. Binnenland. Beëdiging. H. M. de Koningin heeflt Zaterdag op het Loo tea- beëediging ontvangen den benoemden raadsheer in den Hoogen Raad, mr. Nelissen. President Steyn. Omtrent de vestiging van president Steyn in ons land meldt de N. Rott. Ct., datt ZHEd. met zijn gezin zijn in trek zal nemen op de villa Norma, op den Badhuisweg te Scheveningen. Prof Winkler uit Amsterdam, die zich op het oogenblik in Duitschland bevindit, komt over om den zieke te onderzoeken en voor zijn behandeling van raad te dienen. Het is de wensch van de vrienden van president Steyn en zeker ook van hem zelf, dat zijn komst hier te lan de tot geenerlei betooging aanleiding geeft. Verlof. Ook die minister van financiën, mr. Harte van Tecklenburg. zal geduren de do maand1 Augustus met verlof af wezig zijn. De nieuwe Goeyerneur van Suriname. Men meldlt uit 's-Gravenhage: „Omtrent die aanstaande vervulling van het openvallende ambt van Goe- verneur van Suriname wordt van goe- derhand' vernomen dat door de Regee rïng inderdaad de wenschelijkheid is erkend' der uitzending van een itech- nisch-economisch man. Met het oog hierop gaat het gerucht, hetwelk on der het noodige voorbehoud wordlt me degedeeld, dat het gewichtige ambt zoo zijn aangeboden aan den oud-mi nister van waterstaat den heer C. Lely lid1 van de Tweede Kamer voor het 9e district van Amsterdam, lid van den Haagschen gemeenteraad en kortelings opgetreden als voorzitter van den mijn raad." Vereeniging tegen vallende ziekte De Nederlandsche Vereeniging tot wering van vallende ziekte: onlangs opgericht, mocht van de Koningin- Moeder toezegging van steun ontvan gen. De eerste vergadering zal gehou den worden op Woensdag 30 Juli a. s. in. den Ilaagschen Kunstkring te 's- Gravenhage: alsdan, zal onder meer behandeld worden eon voorstel om, in verband met bezwaren van taalkun dig-religieuzen aard door sommige le den ingebracht, den naam der vereeni ging te veranderen in „Nederlandsche Vereeniging tegen vallende ziekte." Een ongeluk. Zaterdag ha" er een ongeluk plaats bij de Laakhaven te 's-Gravenhage. Een schuit met steenkolen voor die fir ma K. moest verhaald wordien en d'aar- toe werd' een wagen, waarvoor twee paarden gespannen waren, tevens aan het vaartuig verbonden. Bij het aanzetten daarna door de paarden schoot het onderstel van den wagen ios en werd een knecht van de firma K daardoor aan het hoofd' getroffen. In bedenkelijken toestand is de man in het ziekenhuis opgenomen. Aanranding. Nabij den Amersfoortschen weg te Apeldoorn is Zaterdag een dame aan gerand. De daden-, een vreemdeling, die reeds vroeger met de justitie in aanraking kwam, was op zijn door reis en ontstal zijn slachtoffer de por- temonnaie. Hij is in hechtenis geno men woordde de minister d.d. 8 Juli dat dan maar op andere wijze de inlichtingen moeten worden verzameld en dat hij ver trouwde dat de Kamer daarmee spoedig een aanvang zou maken. De Kamer heeft na dien nog niet vergaderd, zoodat nog niet bekend is of zij evenals de Deiftsche voor den Minister zal bnigen. „Tehuis voor ontslagen gevan genen." De commandant van het „Leger des Heils" !in Nederland deelt ons mee, dat hei plan van het Leger, tot stichting van een „Tehuis voor Ontslagen Ge vangenen" thans werkelijkheid zal worden. De plannen van den houw zijn zoo goed als gereed en men hoopt in het begin der volgende maand eein aanvang te nemen met het bouwen. Dit Tehuis zal worden opgericht op de Landkolonie van het Leger, gele gen te Bavneveld, in de gemeente Lun- teren, waar dan ook zuilen ingericht worden werkplaatsen voor verschillen de vaklieden, zooals timmerlieden, schilders, smeden, mandenmakers enz Hei nu gevormde plan zal het Legei in staat stellen, behalve de personen die thans reeds op die kolonie zijn, en waarvan het meerendeel in boerenar beid bezig is, nog dertig man op te nemenzooveel mogelijk zal men trachten deze plaatsen te doen inne men door ontslagen gevangenen. Een der grootste moeilijkheden, dlie de gewezen gevangene bij zijn ontslag ondervindt, iis dat bij om zoo te zeg gen gebrandmerkt is door zijn verblijf in de gevangenis, al is het voor nog zoo korten tijd. Dit was de voornaamste reden, waarom besloten werd het op te rich ten Tehuis voor Ontslagen Gevange nen te verbinden aan de Landkolonie. daar de in een afzonderlijk Tehuis op genomenen toch bij voortduring als ex-gevangenen zouden bekend staan. Een andere niet minder belangrijke reden was ook, dat tot nog toe nog lang niet het benoodigde bedrag voor de op richting was bijeengekomen en het Leger nu meer dan ooit genoodzaakt is, alles op de zuinigst mogelijke wijze aan te leggen. Daar de Landkolonie ruimschoots plaats en gelegenheid heeft voor zulk een Tehuis en er ook in de toekomst voldoende arbeid kan gevonden wor den voor meerdere personen, terwijl er tevens zoo noodig gemakkelijk uit breiding gegeven kan worden aan de ze poging, om een klasse van ongeiuk- kigen te helpen, die tot nog toe een groot maatschappelijk vraagteeken vormden, 'is besloten tot de vestiging van dit Tehuis op de I,andkolonie. Het plan is een plaatsingis-bureau op te richten, in verband met de maat schappelijke inrichtingen van het Leger. Daar van de benoodigde f15 000 nog niet de helft aan de Stichting „Het Leger des Heils" is verzekerd, verzoekt de commandant de belangen van dit „Tehuis voor Ontslagen Gevangenen' ondër de aandacht van het publiek te brengen. Weer een conflict. Ook te Rotterdam heeft zich een Ka mer van Arbeid-conflict voorgedaan, en wel tusschen de Kamer van Arbeid veer het logement- en koffiehuisbedrijf aldaar en den Minister van Binn. Zaken. Het ging ook hier over het verstrek ken van inlichtingen. Deze Kamer ontving 24 April van den Minister een schrijven, waarin haar er op gewezen werd dat zij nalatig was ge bleven in het geven der inlichtingen, bedoeld in liet eerste lid van art. 2 van het Kon. besl, van 9 Juli 1901. Reeds den Volgenden dag werd den Minister geant woord, dat bij gebrek aan de noodige bescheiden nog geen inlichtingen gege ven waren en 14 dagen uitstel verzocht. Den 6en Mei volgde een tweede missive, waarin de Kamer moest bekennen aan het verzoek van den Minister niet te kun nen voldoen. Met name werd gewezen op het feit dat kellners geen vast loon hebben, zoodat hun salaris niet behoor lijk volgens de verstrekte lijsten kon worden ingevuld. Den 12en Mei schreef de Minister, dat hij van de betrokken Ka mers voor hetzelfde bedrijf te Amster dam reeds de gevraagde inlichtingen had en die van Den Haag ze hem had toegezegd, waarom Z. Exc. in overweging gaf om zich met de Kamer te Amster dam in verbinding te stellen, ten einde daarvan de noodige inlichtingen te ont vangen. Aan dien wenk werd gevolg ge geven. De Kamer te Amsterdam deelde mede, dat, zij ter verkrijging van de noodige ge gevens aan 500 ondernemingen vragen lijsten had verzonden, waarvan 130 te rugkwamen, en daarvan 65 ingevuld. Den 12en .Tuni hield de Kamer alsnu een vergadering ter behandeling van dit Am- sterdamsche schrijven, waarin eenparig de meening werd uitgesproken dat geen betrouwbare inlichtingen kunnen worden verstrekt omtrent den arbeidstijd en het loon der werklieden tot het ressort der Kamer behoorende, waarin men door 't schrijven der Amsterdamsche Kamer was bevestigd. In dien geest werd nu aan den Minister geschreven, terwijl hem er bovendien op werd gewezen dat fooien in geen geval onder loon begrepen kun nen worden, daar deze zeer afwisselend zijn. Bij breed gemotiveerd schrijven ant-1 Spoorwegongeluk. Zaterdagochtend om acht uur kwam trein 509 der H. IJ. S. M. van Maas sluis te Rotterdam aan heit station Delftsch Poort binnen, juist toen een machine van een draaischijf kwam en in plaats vooruit, achteruit reed, waar door het gevaarte midden in den van Maassluis komendten trein reed. Drie wagens van dezen trein, diie zeer veel passagiers had, werden uit de rails ge worpen. Vel© reizigers moesten door de portierramen naar buiten worden gehaaid. Vele vrouwelijke passagiers waren door den schrik flauw geval len ,twee dames kregen verwondingen aan de been .en. Verwonderlijk is het dat alles nog zóó goed afliep, de ma terieel© schadle is groot. Van andere zijde meldlt mem: Het. ongeluk werdl veroorzaakt juist voor de lokaaltrein 509 uit Hoek van Holland het station binnenreed. Door een gebrek aan die Westingh ouserem kon, een locomotief, d'ie de draaischijf verliet, niet tijdig gestopt worden. De ze machine trof de trein drus in de flank, niet het gevolg dat een wagon derde klasse derailleerde en twee an derewerden omgeworpen. Hoewel zich in die rijtuigen veel passagiers bevon den. vooral hariiigvrouwen uit Vlaar- dineen. kwamen allen met den schrik vrij." Valsche munt. Nog steeds wordt hier en daar valsch geld uitgegeven onder meer weer bij ee^ winkeli'er op Kattenburg, te Am sterdam. In voorarrest bevindien zich nu be halve zekere s-, nog een persoon die reeds vroeger in zake valsche munterij als verdachte was betrokken. De Gr. en nog is gisteren op last van d'en of ficier van justitie naar het Huls van Arrest en Bewaring, overgebracht ze kere H. eveneens verdacht in dit geval. Ofschoon bij een van de drie huiszoe king is gedaan, heeft de recherche on danks haar speuren nog geene andere aanwijzing dan van het uitgeven van valsch geld. Van het maken beweren de aangehoudenen niets af te weten. Men zal goed d'oen bij het ontvan gen van geld goed toe te zien en als het geld er twijfelachtig uitziet te wel p-eren en de politie te waarschuwen. Zoodoende zal men gelegenheid geven tot het ontdekken dier schuldigen en kunnen zij die valsche munt maken, dieze niet aan den man te brengen. Crimineele statistiek. Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is thans in de Bijdrage voor de Statistiek van Nederland ver schenen de ..Crimineele Statistiek o-ver het jaar 1900." Dit ondkwerp iis nu voor 't eerst be werkt do or het Centraal Bureau; vroe ger werd deze statistiek aan het de partement van justitie opgemaakt Er zijn verschillende uitbreidingen en aanvullingen aan toegevoegd, waar door de verschijning van het zeer lij vige boekdeel is vertraagd. De crimi naliteit van vereenigd1© personen is dit jaar gekozen als voorwerp van meer opzettelijk en gedietailLeerd onder zoek. Deze studie is, evenals de inlei ding en graphische voorstellingen, be werkt door dien adj.-commies mr. J. R. B. de Roos. chef der afdleeling gerech telijke en gevangenis-statistiek. Onderwijs. Ned. Onderwijzers-Genootschap. Aan hel, algemeen verslag van het N. O. G. over 1901 is het volgende ontleend Het aantal algemeene en gewone le den bedraagt resp. 1534 en 5288 waar bij gevoegd moeten worden 55 voor standers en 340 contribuanten. Over het algemeen werd het doel van het N. O. G. goed in t oog gehou den. Ten einde het onderwijs te ver beteren dóór behartiging van de stof felijke belangen der scholieren sloot laet H. B. zich aam bij het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekoloniesenkele afdeelin- gen deden dit ook. Goere en Overflak kee richtte een adres aan de gemeen teraden van Goedereede en Stellen dam met het verzoek om de gemeente- geneesheeren toezicht te doen houden op den gezondheidstoestand der kinde ren. De voeding en kleed'ing der ar. men werd ook niet geheel vergeten. De verslagen over dit belangrijk element in een goede onderwij sregie- Iing zijn zer uiteenloopend. Een vijf- en twintigtal afdeelingen beantwoord den de vraag ,.Is er door de gemeen teraden in uw omgeving gebruik ge maakt van de bevoegdheid haar bij artikel 35 van de Leerplichtwet toege kend om ter bevordering van school bezoek voeding en kleeding te ver schaffen" niet, met een lange streep of met een laconiek ..neen" zonder een oordeel uit te spreken over het al of niet noodzakelijke. Negentien anderen motiveerden hun neen door de mededeeling., dat de geheele streek Uitmunt door wel vaart, dat er geen armoede geleden wordt, of dat het niet noodig was. In samenwerking met het hoofdbe stuur der Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van Middelbaar on derwijs, verzocht het hoofdbestuur aan de Regeering, de toelatingsexa mens voor de hoogere burgerscholen facultatief te stellen. Naar de wen sch elijkheiid, om het onderwijs tot een Rijkszaak te maken, werd een onder zoek ingesteld doch daar slechts een vierde deel der afdeelingen zich de de moeite getroostte om de meening hunner leden aan de commissie ken baar te maken, had het desbetreffen de rapport niet dewaarde als uitspraak van het N. O. G., die het gehad zou hebben, als de pogingen van het hoofd bestuur beter ondersteund waren Over de werking der Leerplicht, heb ben vele afdeelingen zich niet uitge sproken de eene omdat de gevevens niet voldoende waren en zeer verschil lend. de andere, omdat de wet te kort werkt weer andere, omdat zij niet besproken werd op de vergaderingen

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2