NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Donderdag 31 Juli 1902. No. 5854 MS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider JBuite «Spasme NO. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE T.A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W* Faubourg Monvrnartre. 1)21 nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 31 Juli bevat o. a,: Chamberlain over Zuid-Afrika, De kroning, De reorganisatie der S. D. A. P., Het laatste interview met Minister Kuyper, De heer Yau Kol in Indië, Vivisectie, Ned. On derwijzers-Genootschap. Politiek. Overzicht, In het Engelsche Lagerhuis is de be grooting van het Departement van Ko loniën in behandeling. Chamberlain werd bij zijn binnenko men in het Huis, de eerste maai na het ongeluk, luide toegejuicht. Antwoorden de op een reeks vragen van Campbell- Bannerman, zeide Chamberlain met be trekking tot de koloniale conferentie, dat hij niet geloofde, dat de conferentie zon der resultaat zou zijn. „Ik meen integen deel, dat een schrede is gezet in de rich ting van die algeheele unie, waarop ik het oog heb.'- In verband met Zuid-Afri ka zeide hij, dat nooit een onizaglijker taak aan een regeering was opgelegd dan de taak om het land in staat van bloei terug te brengen. Met het oog op de ver banningsproclamatie liaa de beëindiging van den oorlog den toestand geheel ge wijzigd. doch de Regeering behoudt zich de macht voor om den terugkeer te wei geren van lieden, die door hun gedrag zich als ongewenschle burgers toonen. De algeheele en onmiddellijke repatriee- ring der Boerengevangenen is onmoge lijk en zou tot de nadeeligste gevolgen leiden. Wat het karakter van de tegen woordig? administratie aangaat, zijn de Boeren zëlven er tegen, dat lieden van hun bloed betrekkingen aanvaarden, en zij verkiezen Engelschen. indien deze sympathiek zijn. Chamberlain eindigde met te zeggen, dat de Regeering niets zou doen om tusschen zeiden te komen bij de ontwik keling der mijnen en in het algemeen gesproken was er een normale staat van zaken, tot stand gekomen, wat betreft de bestaande mijnen, doch met betrek king tot nieuwe mijnen mogen wij voor het welzijn van den Staat een goede op brengst vragen voor de toekomstige ont wikkeling van het land. Wij mogen eveneens verwachten een aandeel te ontvangen van het surplus van de Transvaalsche inkomsten. Wij mogen uit deze twee bronnen een vol doende jaarlijksh bedrag putten, om de leening te rechtvaardigen, welke zal uit gegeven worden voor de vermindering der oorlogsuitgaven, aangegaan door En geland. De Regeering achtte het moge lijk op het land een aanzienlijk aantal Engelsche kolonisten te vestigen, die tot voorbeelden en modellen voor de Boe ren zouden zijn. De Regeering wenschte niet, dat de Boeren hun oude tradities zouden opgeven en hoopte dat zij met ons zouden medewerken om den bloei te verzekeren van Zuid-Afrika onder En gelsche vlag. De Regeering. was verplicht, in haar belang en eer, zich aan de vre desvoorwaarden te houden zoowel naar den geest er van als naar de letter. Voorts deelde- Chamberlain nog mede, dat de rechtspraak in Zuid-Afrika door krijgsraden over burgers (geen krijgslie den) rechtsgeldig was, zoolang de krijgs wet niet was opgeheven. Lord Roberts heeft «ij de uitdeeling van prijzen op den schietwedstrijd te Bisley een redevoering gehouden, waar in hij betoogde, dat de ervaring opge daan in den oorlog in Zuid-Afrika voor schreef, verandering te brengen in de schietoefeningen van het leger. Wij heb ben geleerd, zeide. hij, dat de vuurdisci- pline te ver gevoerd kan worden, zoodat de manschappen verzuimen op eigen hand van een goede gelegenheid gebruik te maken. Wij hebben geleerd, dat salvo- schieten niet wel mogelijk is, als de troe pen in verspreide orde opgesteld zijn of aan hevig vuu bloot staan. En vooral hebben wij geleerd, dat het wel eens voorkomt, dat scherpschutters op verren afstand met goed gevolg op een doel kunnen mikken en schieten, maar dat 't meest handig snel vuren (snap-shooting) op korten afstand vereischt wordt: daar op komt het vooral aan en dat zal, zoo ver wij zien. in de toekomst de veldsla gen beslissen. De oefening op de lange schietbanen op een individueel doel heeft dus slechts betrekkelijk nut. Lorei Ro berts zou daarom willen, dat de schiet verenigingen zich in hun programma's meer naar de eischen van den oorlog richten. Dat zal wel meer muriitiewerk verbruik en slijting van geweren ten ge volge hebben, maar 't is noodig. En in de kazernes moeten de soldaten leeren gemakelijk met hun geweer om te gaan: schijfschieten alleen baat weinig. In 't algemeen vreest Lord Roberts, dat het geweer meer verbeterd is dan 't schieten. Huitenlandsch Nieuws Generaal Lucas Meyer. De Manchester Guardian" publi ceert een Lnlervieuw dat een zijner me dewerkers gehad heeft met generaal Lucas Meyer. De generaa] verklaarde dat zij; commando 6000 man telde. De Boeren hadden nooit meer dat 30,000 weerbare mannen m het veld. Over het alge meen is het voedsel onvoldoende ge weest. altijd mielies en vleesch. Koffie en thee waren zeldzaam. Water wa er in overvloed. Over ziekte werd1 wei nig geklaagd, geen enkel typhusgeval is geconstateerd. Over de vredesonderhandelingen zei Lucas Meyer het volgende: Den Gen Maart kregen wij een brief van Lord Kitchener, die niets behelsd© dan de correspondentie tusschen En geland en Nederland over de nota. Kit chener had zelf er niets bijgesclnv Wij vroegen een vrijgeleide om met Steyn te kunnen spreken over de for- muleering onzer vredtes-voorslellen. Dit werd ons den 16en Maart toege staan. Vervolgens werd aan den generaal gevraagd of het waar was dat de Boe ren blij waren dat zij Britsche onder danen werden. En er kwam bitterheid: in de stem toen hij antwoordde: ..Neen hoe kunt gij dat denken? Het was hard. zeer hard. Ik zal nooit verge; n hoe wij alle keken, toen liet besluit genomen was. om onze vrijheid en on afhankelijkheid prijs te geven." President Steyn. Steyn die zich aan boord van de Carlisbrook Castle op weg naar Sout hampton bevindt, gaat een weinig vooruit, doch kan nog geen vast voed sel tot zich nemen, of wandelen, lit is in staat op een rustbank aan Jek. te blijven; hij kan niet veel spreken. Zijn familie bevindt zich goed De Kroning. Over den toestand van koning Eduard en de toebereidselen voor de kroning op Zaterdag 9 Augustus vinden wij de vol gende berichten. Het plan is, dat de koning en de ko ningin den 7en Augustus naar het Buc- kingham-palace te Lpnden terugkeeren. Tot zoolang blijven zij voor 'Cowes aan aanboord van het koninklijk jacht. Daar heen keeren zij dadelijk na de kroning terug. Aldus zullen zij de vioolschouwing op 16 Augustus kunnen bijwonen. Daar na vertrekken zij, als alles goed gaat, naar Denemarken. Het heet verder, dat de prins van Wa les Maandag den llen Augustus de vreemde oorlogsschepen te Spithead zal schouwen. Zaterdag heeft koning Eduard van boord een zeilwedstrijd gadegeslagen. Van een bezoek van keizer Wilhelm aan zijn oom schijnt niet te zullen ko men, aangezien de keizer reeds in het begin van Juni een uitnoodiging van den Czaar heeft aangenomen om den 4en Au gustus de Russiche vlootoefeningen bij te wonen. Heel misschien echter komt hij den 2en nog even naar den zieke kijken. De „Nieuwe Gazette" verneemt van zijn Londenschen correspondent: De lichaamskrachten van den koning schijnen nog niet veel te beteekenen. Men overweegt nu, of Z. M. niet door eene andere deur van de Westminster-abdij kan binnentreden, dan door 't program ma is vastgesteld, daar de afstand van de groote deur tot aan den troon 400 voe ten bedraagt; ook schijnt men er bezwa ren tegen t.e hebben, dat de koning ook slechts een enkelen trap tot den troon zal opstijgen. Verder zullen wijzigingen worden aan gebracht in de kleedingsceremonie. De gebruikelijke kroningskleedij met de su pertunica (bovenste onderkleed uit zui vere gouden stof), waarover een keizer lijke zwaar geborduurde mantel komt, nadat de omgording met het zwaard en de aanbinding van gulden sporen heb ben plaats gehad, zullen eveneens weg vallen, daar de tunica en de mantel zeer zwaar wegen. Daarvoor zou de gansche plechtigheid door den koning in staan de houding moeten verricht worden. Men gelooft, dat deze inspanning voor Z. M. al te groot zal zijn, en stelt daarom voor, dat de omgording van het zwaard niet plaats vinde. Ook zal de weg tot de Westminster- abdij met eene hooge laag zand bestrooid worden, om het schokken van den wa gen te vermijden. De ambulancewagen des konings is overigens naar Londen teruggezonden, niet wijl deze overbodig is, maar eene herziening of herstelling noodig heeft voor het mogelijk gebruik Kij de terug reis. Koning Akuasi Prempeh, koningin Yachia en koning Asibi en al de overi ge hoofden, d. z. de Asjantijnen, die te Mahe op de Seychellen in ballingschap zitten, hebben een roerenden brief aan hun „goeden koning" gericht, om hem beterschap te wenschen. Nieuwe gruwelen. Naar aanleiding van het Armenische congres te Brussel kwam eenige dagen later bericht, dat de Sultan inderdaad wat voor net ongelukkige volk zoude gaan doen. Daarvan heeft men sedert geen bijzonderheden meer vernomen, maar wel blijkt nu, hoe de vaderlijke pa- disja wil, dat alle zijn geliefde Armen i- sche onderdanen zooveel mogelijk mede zullen genieten van de weldaden van den Grooteu Heer, als deze straks losko men. Daartoe wil hij hen nu alvast be letten nog langer de Russische grens te< overschrijden. In de eerste plaats komen voor dat verscheiden bataljons het grenscordon versterken Verder worden er 35 nieuwe blokhuizen op de Rusische grens opge richt en komt zich te Hassan-Kalé een buitengewone grenscommissaris vesti gen. Een bijzondere commissie vertrekt j dezer dagen naar Konstantinopel, om met de regeering de meest geschikte plaatsen voor den bouw der blokhuizen te bepalen. Beteekent dat alles de inwijding van een nieuwe periode van gruwelen? Die blokhuisllnie lijkt een verdachte onder neming. Het laatste interview met minister Kuyper. Het Wiener Fremdenblatt bevat het volgend verslag van het interview van een zijner medewerkers met flr. Kuyper, tijdens ddens verblijf te Wee- nen. Een onzer medewerkers zocht he den. namiddag den Nederlandschcn minister-president en minister van binnenl. zaken. dr. Kuyper in het Ho tel Impérial op, en werd zoo vriende lijk mogelijk door hem ontvangen. De Nederlandsche minister-president is de Duitsche taal volkomen mees ter. „Ik ben" zeide hij, ,,in Oostenrijk en in Weenen geen vreemdeling; sinds jaren kom ik naar Oostenrijk, om te genieten van de heerlijke ber gen van Tirol en Salzburg en van het overige schoon, dat Oostenrijk in zoo ruime mate aanbiedt. Zoo dikwijls ik in Oostenrijk kom, voel ik mij op nieuw gesterkt en gestaald. Ik ben een groot bewonderaar der natuur en ik voel mij werkelijk nergens zoo wel als op de Oostenrijksche bergen en in de Oostenrijkscha Ku-rorten. Zoodra de bezigheden het maar toelaten, be gint voor mij het reisseizoen. Ik ben thans 65 jaar, maar u zult toegeven, dat ik er veel jonger uitzie." (Inder daad zou men de krachtige ineenge drongen gestalte en het frissch volle gezicht van den Nederlandschen mi nister-president de zes decennia, die hij achter den rug heeft, niet aanzien en hem voor een veertiger houden). „Nu, ik kan zeggen, dat ik mijne ge zondheid en mijne frischheid van geest en lichaam hoofdzakelijk aan mijn oponthouden in Oostenrijk te danken heb. Maar voegde dr. Kuy per beminnelijk er aan toe ook overigens heb ik aan Oostenrijk veel ie danken. Door de Oostenrijksche wetten loopt een zekere vrijgevige trek en ze hebben mij evenals de van staatswege gestichte inrichtingen van Oostenrijk sedert lang buitenge woon bevallen. Bovenal echter de scholen. Mijn bezoek dit jaar aan Weenen geldt dan ook in de eerste plaats de school, en wel de Gewerbe- schule. Ik wil nl. de Oostenrijksche Gewerbeschule, waarover ik reeds zeer veel gehoord en gelezen heb, lee ren kennen en heb het voornemen, ze in mijn land naar Oostenrijksch voor beeld in te voeren. Bij ons zijn er al weefscholen, die ongeveer met de Oostenrijksche „untere Gewerbeschu le" overeenkomen; nu wil ik ook de „ubere Gewerbeschule" invoeren. De Oostenrijksche Gewerbeschule staat mij het meest aan; er is eenheid in hare organisatie. De kosten zouden wel niet al <te> groot zijn; Oostenrijk heeft het sedert lang verstaan, met weinig geld uitmuntende dingen tot stand te brengen en ook ons zal het naar ik hoop, gelukken, met geringe geldmiddelen deze scholen in te voe ren." Daar onze medewerker in den loop van het gesprek over de in richting der Oostenrijksche Gewerbe schule ook den tiiel-strijd tusschen de absoiventen van de Hochschule en van de Gewerbeschule aanroerde, zeide dr. Kuyper: ,,Ja, ik ben over al deze kwesties nauwkeuttig ingelicht, en heb ook gelezen wat de technici er van zeggen. Mijns inziens behooren zij, die het einddiploma der Hoch schule verkregen hebben, den titel van doctor-ingenieur te voeren; sinds aan de technici het. doctoraat toege staan' werd, bestaat voor ben de mo gelijkheid, een acad-amischen graad te verwerven, .die hen van diegenen, die niet aan de Hochschule hunne opleiding hebben genoten, onder scheidt. Ik voer die Gewerbeschule bij ons daarom in, wijl ik aan jonge lieden, aan wie het niet mogelijk is de Hochschule te bezoeken, gelegen heid geven wil, zooveel van hun vak te leeren. als voor de praktijk noodig is. Ik heb ook Gewerbeschulen van andere landen leeren kennen, doch deze zullen bijna niet in aanmerking komen; hoofdzakelijk zal ik mij aan het voorbeeld der Oostenrijksche Ge werbeschule houden. Ik blijf tot Maandag in Wenen en zal niet nala ten, mij de imrichting van de Ween- sche Gewerbeschule heel nauwkeurig te laten verklaren, om zoo een helder en volkomen beeld er van te krijgen. Dr. Kuyper. die uiterst ongedwon gen en beminnelijk vertelt, vervolgde daarna: ..Maandag vertrek ik naar Salzburg. Ik zou hier graag met eeni ge ministers gesproken hebben; doch ik had slechts met zijneExcellentie Hartel (minister van Onderwijs en Eeredienst) een samenspreking. Uw minister-president, von Ivoerber is tgenwoordig niet te benijden; hij staat voor een groote en moeielijke taak. Ik had oorspronkelijk het voor nemen, mij te Ischl op te houden en dr. v. Koerber op te zoeken doch ik zal dat bezoek liever achterwege laten, daar ik bang ben, dat ik onge legen zou komen. Tegenwoordig is toch elke minuut kostbaar." Onze medewerker zeide eenige woorden over den stand der onderhandelingen over den Ausgleich en over de confe rentie te Ischl: dr. Kuyper toonde over alle stadiën der onderhandelin gen nauwkeurig ingelicht te zijn. ,,Ik volg de courantenberichten met de grootste belangstelling: naar te hopen is, zullen de bemoeiingen der minis ters met succes bekroond worden. Uw verheven monarch, tot wïen alle vol ken met vereering en eerbied opzien, zal als altijd ook jn dit geval den weg vinden om zich te verstaan en alle bestaande verschillen uit den weg te ruimen." Dr. Kuyper kwam daarna over de journalistiek te spreken. Dit thema ligt hem na aan het hart; want hij zelf was journalist en gold als de uit- stekendste publicist, van zijn land; hij heeft ook een aantal redevoeringen en vlugschriften gepubliceerd. De minister-president toonde groote be langstelling voor de Weensche jour nalistiek. ..Gedurende meer dan 30 jaren was ik publicist en ik weet uit eigen ervaring, hoe inspannend' dit beroep is. Tot den huidigen dag heb ik een levendige belangstelling inde journalistiek behouden. Ik was vroe ger president van de Nederlandsche persvereeniging en nog heden ben ik haar eere-voorzitter. Voor de Oosten rijksche pers heb ik mij sedert lang geïnteresseerd en het Flremdenblatt lees ik in mijn club". Op de vraag naar de gezondheid der Koningin ant woordde dr. Kuyper: „Alles wel". Met een hartelijken „Groet aan de Redactie" besloot de minister het on derhoud. De agitatie in Frankrijk. Over de troebelen sprekende, zegt het Centrum o. a.: „Een schitterend voorbeeld van cor recte houding heeft de aartsbisschop van Albi, mgr. Mignot, gegeven in een brief aan de overste van een zusterhuis te Massac. Z. D. H. teekent krachtig verzet aan tegen den maatregel van Combes, maar raadt aan, zich niet te verzetten tegen de wet. Wij allen, Katholieken, en gij het eerst, Dochters van Jezus, wij moeten in deze eeuw van anarchie en wan orde, het voorbeeld geven van ge hoorzaamheid aan de wetten van ons land. Daartegenover begaat minister Combes onrechtvaardigheid op onrechtvaardig heid. Nu beroept hij zich voor zijn maat regelen ophet Concordaat. Maar dan haalt hij, om dat beroep te rechtvaardi gen, een artikel aan der organieke arti kelen, die eigenmachtig door de regee ring ingevoerd en nooit door Rome zijn erkend. Het Concordaat zelf geeft in zijn eerste artikel dezen duidelijken grondregel: „De Katholiek-Apostolisch-Roomsche gods dienst wordt in Frankrijk vrij uitgeoe fend". Niet beleden alleen, maar uitgeoefend, exercée, met al wat voor dit uitoefening noodig is. - Zelfs een blad als de „Radical" ver klaart da nook van Combes' taktiek: ..Deze methode is onduldbaar, onwaar dig, onwetteijk". Alpeineëne Rerichten. De correctioneele rechtbank t« Bé- ziers beeft tot zes dagen gevangenis straf en 500 francs boete veroordeeld do heer en1 Nizas. Tasan en Allery, die zonder machtiging te vragen, voortge gaan waren met het. geven van onder wijs üi de congregatie „des Perés *a- lésiens de Dom Bosco". in Beziers. Dh directeur Tasan werd tevens veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf wegens beleediging van den rechter. Frangois Coppée geeft een eigen aardige reden op voor het mislukken van de reli'gieuse beweging. „Ons ont breekt zegt hij de groote man. die volksmanifestaties op touw kan zetten, de groote „opwinder", Paul Dé- rouléde. Wal deck-Rousseau wist heel goed wat hij deed, toen hij dezen ijve- rigsn strijder verbande." Af en toe leest men dat die stavng der mijnwerkers iln Pennsylvania op stootjes veroorzaakt. Thans wordt mel ding gemaakt van een ernstige vecnl partij in Lansford en Tamaqua (Penn sylvania.) zoo zelfs dat de gouverneur den kleinen staat van beleg zal a;kon digen. De kellners in Triest staken ondat zij geen. fooien wenschen aan te ne men. Ten eerste omdat dat strijdt te gen hun eevoel van eer. en ten twee de omdat deze bron van inkomsten wisselvallig is. Zij vragen dus afschaf ftng van de fooien en vast loon. Uit Creta wordt aan de „Times" ge seind. dat er op dit eiland een zekere agitatie heerscht. een beweging op touw is gezc-t. tengevolge van de wei gering der mogendheden om dit eiland te doen annexeeren door Griekenland Het middelpunt van deze beweging is Vnezelo, oud-raadsman van Prins Ge. org. Van het door eenige F.ngelsche bladen aangekondigde bezoek van Keizer Wil helm aan Londen bij gelegenheid van de kroning, zal naar uit Berlijn wordt be richt wel niets komen: In Berlijnscho kringen is zelfs van zulk een voornemen nooit iets bekend geweest. Te Brooklyn zijn twee electrische trams van den luchtspoorweg met elkaar in botsing gekomen. Wonder boven wonder stortten de wagens niet omlaag, maar de paniek onder de reizigers was er niet minder om; er waren er die in hun rade loosheid langs de pijlers omlaag klau terden. Bij het ongeluk werden vijf-en- twintig personen ernstig gewond. De Engelsche premier Balfour heeft in. het Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering geen verklaring kan afleggen vóór de sluitingszitting van 8 Augustus over de Atlantische Scheepvaarttrust. Indien en verdrag gesloten mocht wor den met de trust, in verband staande met financieele aangelegenheden, zal het Lagerhuis daaraan natuurlijk zijn toe stemming moeten hechten. Zondag werden te Kaïro 38 sterfge vallen van cholera en 35 nieuwe geval len geconstateerd; in Mucha 28 sterf gevallen en 10 nieuwe gevallen. „Heel de clericale aristocratie in Bel gië is bezig landgoederen ter beschik king te stellen van de monniken en de nonnen, die zich verzetten tegen de Fran- sche wet", zegt de Petit Bleu". Een Amerikaansch blad had gezegd, dat Chamberlain na het bekende on geluk met zijn rijtuig, last van zijn hart had. Dit wordt nu in Engelaaid tegengesproken: Chamberlain heeft geen last van zijn hart, nu zoo min ais ooit. Uit „Montreal wordt geseind- aan de ..Morning Post" dat de vier snelgaan- de stoomschepen die in dienst gesteld zullen worden tusschen Canada en Li verpool. zóó gebouwd zullen worden dat zij gébruikt kunnen worden, in tijd van nood. als kruisers voor het auxïliaire eskader. De vrachtboolen kunnen dan dienst doen als transport schepen. Musolïno heeft al oen opvolger in de Calabrische bergen en een ui het genre waardig ook. Een zekere D< mi- nico Lombardo heeft zijn zevenden moord al achter den rug: zijn laatste slachtoffers ziïn geweest de gendnrme Triveri en een zekere Marcellino, dio-n hij verdacht hem verraden te nebbïn. Ilij ging naar Marcellino's woning en schoot hem in bijzijn zijner vrouw door het hoofd. Een vrouwenhistorie ligt natuur lijk weer aan de hcele vendetta en Lombardo's moordenaarsbedrijf ten grondslag Hij wordt scherp vc 'Olgü door de openbare macht, maar re be volking vindt over t algemeen, dat hij 't. gelijk aan zijn kant heeft. Uit het proces-Musolino kennen wij dio eigenaardige rechtsbegrippen der '.a- labrïërs. Voor de rechtbank te Sousse is do behandeling van het proces tegen de moordenaars van markies Morés ge ëindigd met het requisitoir van den procureur-generaal Mathieu. di? do doodstraf voor den hoofdbeklaagdc El Kheir eischte. Voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van het ongeluk op de Elbe is thans 50,000 Mark bijeenge bracht. Er schijnt echter wel driemaal zoo veel noodig te zijn om eenigszins voldoende hulp te kunnen verleenon. Stadsnieuws. I-Iaarlem, 30 Juli. Bij gelegenheid van den Ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus e. k. zal alhier door het garnizoen eene groote parade worden gehouden, waaraan ook door de dienst doende schutterij alhier zal worden deel genomen. Voor den troep den geheelen dag groot tenuef terwijl van al de militaire ge bouwen de vlag zal worden uitgestoken. Door den heer Commissaris in deze provincie zijn benoemd tot zetter voor 's Rijksbelasting: le Ankeveen, de heer Hendrik Koster, ter vervanging van wijlen den heer Jan Meijer, en te Heiloo. de heer Pieter Hart- land, ter vervanging van wijlen den heer Cornelis van der Velden. Dinsdagavond brandden de electrische booglampen weer od proef. Welke de indruk is? Op de Groote

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1