NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Maandag 4 Augustus 1902. No. 5857 HAAHLElfS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ote.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.80 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat» Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.0*2^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Zulder Buitenspaaroe No. 6» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0&I)4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. „de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES§ucc., Parijs 31*** Fauboura Mommartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haanem's Dagblad Tan 4 Ang. bevat o. a.: Engeland en het tweevoudig ver bond, Over Znid-Afrika, Sniker- aecijns en suikerconventie, Ber- lynsche Brief. Tevens behoort bij dit nummers on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 100 van „De Zaterdagavond", bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames; De Muis (humoreske), Licht en Schaduw: De geschiedenis van grootva der, De Harz (particuliere corresponden tie), benevens de gewone rubrieken, af beeldingen, oplossing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS, Brengen ter openbare kennis dat door ben is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der gemeente Schoten, houdende, dat ter se cretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Zuijderduijn te Schoten, om vergunning tot het op richten eener blikslagerij aan den Scho- terweg, gemeente Schoten, kadastraal be kend in sectie B. no. 1304 en dat op Woensdag, den 13en Augustus a.s. des voormiddags ten elf ure, ter secretarie van Schoten (Bakenessergracht 79 t£ Haarlem) gelegenheid zal bestaan om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het boven gemelde tijdstip kunnen belanghebben den ter secretaris van Schoten kennis nemen van de betrekkelijke stukken. Haarlem, 1 Augustus 1902. Burg. en Weth. voorn., BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L. S. een verbond met Frankrijk en Rusland aangeprezen. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat het Tweevoudig Verbond daar veel zin in zal hebben! Met Macedonië, speciaal Albanië, ™al het ditmaal wel gaan. De onlusten zul len, ondanks de alarmeerende geruch ten, wel niet zulk een vaart nemen, dat er een algemeene opstand uit groeit. Men, zoo wordt uit Weenen geschreven, en blijkbaar wordt hier de „men" in re- geeringskringen bedoeld, men is het echter eens dat de tegenwoordige, toe stand een schande is voor een staat, die geacht wordt een beschaafde regeering te bezitten, en dat er zoo spoedig moge lijk verbetering moet aangebracht wor den. Met hêtTnvoeren van die verbetering gaat het echter niet van een leien dakje. Volgens berichten uit Constantinopel heeft een Turksche ministerieele com missie een programma van hervormin gen opgesteld, dat reeds door den Sul tan is goedgekeurd. Dit plan omvat, zoo als we reeds met een enkel woord heb ben medegedeeld, een reorganisatie van de gendarmerie, het aanleggen van we gén, het bouwen van scholen enz. Het plan staat dus reeds op papier, maar nu is de grootvizier ziek geworden en de verbetering van de schandelijke binnen- landsche toestanden van Turkije wacht nu op de verbetering van den grootvizier Politiek Overzicht. De „National Review" bevat een arti kel, dat vele pennen in beweging heeft gebracht. Het is geschreven naar aan leiding van lord Salisbury's aftreden, „dat de grootste ramp kan worden voor het rijk". De schrijver zegt nl., dat En- gelands buitenlandsche politiek noch anti-Russisch, noch anti-Duitsch, noch anti-Fransch moet zijn, maar dat de lei der der buitenlandsche politiek moet trachten op de beste wijze Engeland's vreedzamen bloei te bevorderen. Maar daartoe dient men goed het doel dat men volgt, voor oogen te hebben; en in het opstel wordt de vraag gesteld: Zien de Engelsche staatslieden dat doel? Het artikel bedoelt echter het den staats lieden gemakkelijk te maken, en niets meer of minder wordt aan de hand ge daan dan een bondgenootschap met Frankrijk en Rusland! Het opstel in de „National Review", welk blad geïnspireerd heet uit officieele kringen, trekt om dit verbond aanneme lijk te maken eerst tegen Duitschland te velde. Alle grieven tegen dit land moe ten de revue weer eens passeeren, na tuurlijk het meest, dat Duitschland onaf gebroken bezig is zijn vloot uit te brei den en dat het op zulk een goeden voet met de Vereenigde Staten trachtten te komen waarbif natuurlijk verzwegen worden de Engelsche pogingen, die in Berlijn schipbreuk leden, om een samen gaan van de Ver. Staten, Duitschland en Engeland te verkrijgen. Een van de redenen, die de „National Review" nu laat gelden voor het wen- schelijke van het nieuwe bondgenoot schap met Frankrijk en Rusland, is... dat daardoor de Nederlandsche onafhanke lijkheid beter gewaarborgd zou kunnen worden tegen de uitbreiding van hetpan- germanisme. Dit schijnt wel een onderwerp dat En geland voortdurend veel belangstelling inboezemt, want nog geen maand gele den werd in de Engelsche bladen een soortgelijk bericht opgenomen, dat als strekking moest hebbën, te waarschuwen tegen Duitsche intriges ergens in onze Indische koloniën. De bewering kon toen uit de beste bron worden tegenge sproken. Doch heden trekt de „National Review' al weer ten strijde en met een nieuwe verdachtmaking van Duitschland, wordt Buitenlandsch Nieuws Dit Znid-Afrika. Uit een stuk dat het „Christelijk School blad" deze week weer publiceert over „onze onderwijzers in de verstrooiing" blijkt, gelijk uit zoovele vroegere berich ten van dat blad, dat een groot aantal van onze landgenooten, die in tijd van vrede de Boeren aan onderwijs geholpen hebben, hen in den oorlog te velde bijge staan hebben. En naast de onderwijzers is er nog een heele schaar Nederlanders, die voor de Boeren hun leven gewaagd en hun leven geofferd hebben. Het ware te wenschen, dat men van het aandeel dat landgenooten en oud-landgenooten van ons aan den heldenstrijd der Boeren gehad hebben vertrouwbare opgaven kon doen. Er zijn voorbeelden te over, dat de Boeren zelf die hulp erkend en gewaardeerd hebben. Maar hier te lan de zelf hoort men wel eens een of ande ren nurks schamper vragen, waar de Nederlanders in den oorlog gebleven zijn. Het Christelijk Schoolblad, het Dordtsche Perskantoor, het Informatie bureau konden allicht gegevens aan de hand doen om dezulken^den mond te snoeren. Dillon wilde in het Lagerhuis nog eens hooren hoe het met de censuur in Zuid- Afrika stond. Brodrick antwoordde: De censuur is nu opgeheven, met uitzonde ring van een gewijzigde censuur op pers telegrammen uit en naar Zuid-Afrika en op uitgaven (ook in kranten) in Zuid- Afrika. Of kranten uit Engeland vrijelijk toegelaten worden, kon Brodrick niet zeggen. De censuur is opgeheven, behalve dat zij op het belangrijkste punt gehand haafd blijft. De openbare meening in de wereld mag niet over den waren staat van zaken ingelicht worden. In het ver borgen gaat Engeland daar voort. Alleen mogen de leugenachtige voorstellingen van Engelsche jingobladen ongestoord over de lijn. De plannen betreffende spoorwegaan leg, die bij de financieele commissie van het spoorwegtoezicht in de twee repu blieken in overweging zijn, betreffen de volgende lijnen: In Transvaal: Van Springs over het hooge veld naar den Delagoaspoorweg in de buurt van Machadodorp; van Krugers- dorp naar Rustenburg; van Pretoria naar Rustenburg; van Belfast naar Lijden burg. In den Vrijstraat: verlenging van den spoorweg van Harrismith over Reitz of de Wilgerivier naar Vereeniging; van Thabanchu door Modderpoort naar Ficks- burg; van Fauresmith naar Koffiefontein als verlenging van een lijn Springfon teinFauresmith. Bij den aanleg van deze spoorwegen zal het strategisch belang wel gelden. Men kan nooit weten of er niet nog eens oorlog komt. In het Lagerhuis vroeg Mansfield ten bate van de fokkers van paarden, vee, schapen en varkens in Engeland hoe het ston dmet de behoefte aan paarden, vee enz. in Zuid-Afrika. Hanbury antwoordde uit naam der regeering. dat er reeds in April een ambtenaar voor dat doel naar Zuid-Afrika was gezonden. Zoodra de regeering op de hoogte is. zal zij zich met landbouwers en fokkers in verbin ding stellen. Een verslaggever van de „Daily Ex press" vroeg Woensdag aan Lucas Meijer of hij naar Southampton zou gaan om president Steijn te begroeten. De heer Meijer kon 't niet zeggen; hij had aller lei afspraken, en hij zou binnenkort naar Dresden gaan om daar wat uit te rus ten. Maar als hij 't kon schikken, zou hij zeker gaan. ..Ik ben den heer Steijn nog genegen." zeide de heer Lucas Meijer. Verder meldt de verslaggever: „Gene raal Lucas Meijer is uitstekend van ge zondheid. Hij draagt het ongeluk als een echt wijsgeer. Hij stelt de ontvangst, die hij in Engeland heeft gevonden, op hoo- gen prijs". De kroning. Alle teekenen zijn er naar, dat die krening den 9en dezer stellig zal door gaan. Het laatste bulletin over de ge zondheid van den kening luidt zeer gunstig. De twee voornaamste genees kundige bladen, de Lancet en het Bri tish Medical Journal geven met na druk te kennen, dat, als er geen on voorziene keer in den toestand komt, de koning best in staat zal wezen, de kroningsplechtigheid te doorstaan. Gisteren is dan ook het- program voor den optocht verschenen. De ko ning rijdt in dc staatsiekoets van het Buckingham-paleis naar de abdij van Westminster. (Mogelijk zag hij uit 't rijtuig in een draagstoel, waarvan de zer dagen een bericht, sprak, naar zijn plaats in de kerk worden gebracht en weer tea-ugj. Om elf uur rijden de ko ning en de koningin af. Aan den op tocht en het afzetten van de straten doen 1327 officieren en 23.139 minde ren mede. Kanonschoten worden ge iost in Hyde Park en od den Tower, ais de koning en de Koningin het pa leis verlaten, als de kroon den koning op het hoofd is gezet enz. Ondanks alle gunstige berichten en beschikkingen zijn er natuurlijk nog menschen. die vreezen. dat de kroning nog zoo vast niet staat. Versterking van hun boos voorgevoel, vinden die lieden in de uitnoodigingskaarten voor de abdij, die ditmaal niet gedagtee- kend zijp, zooals bij de eerste kaarten. De agitatie in Frankrijk. Het resultaat van de mededeelingen Vrijdag gedaan aan den ministerraad, die te Rambouület vergaderde onder voor zitterschap van president Loubet, is dat van de 6000 inlichtingen die zich niet onderworpen hadden aan de voorgeschre ven bepalingen er 400 slechts verklaard hadden dat zij de sluitingsdecreten wil den afwachten alvorens zich te onder werpen aan de Vrijdagochtend geteeken- de decreten. De zaak-Lynch. Het Engelsche Parlementslid Lynch, beschuldigd van hoogverraad, is naar den rechter verwezen op de beschuldi- diging de Iersche brigade bij de Boeren te hebben gecommandeerd. Algemeene Berichten. Wonsdag is de zesde bijeenkomst van Engelsche koloniale eerste ministers on der leidng van den minister van koloniën gehouden. Over het houden van derge lijke bijeenkomsten op vaste tijden kwam men niet tot een beslissing. In het alge meen keurde men echter goed, dat er om de vier jaar zoo'n bijeenkomst zou we zen. Een aantal andere onderwerpen kwam in behandeling, maar zoover het bericht aan de pers aangeeft, kwam men in geen enkel tot een besluit. Het schijnt, dat Chamberlain ook geen wil heeft van zijn plan, dat de koloniën een vaste som voor de vloot bijdragen of, in het geval van Australië, hun bij drage verdubbelen. Naar het heet. zal met betrekking tot Australië aldus beslo ten worden: het Australische eskader wordt versterkt met nieuwerwetsche schepen; dat eskader zal ook dienen als opleidingsschool voor de marine: het Au stralische gemeenebest- en Nieuw-Zeeland zullen stations voor de vloot onderhou den: de tegenwoordige bijdrage van 125.000 pd. st. 's jaars, die Australië geeft, za lverhoogd worden naar mate het Australische eskade rversterkt wordt. Volgens de eerste berichten zijn bij het oproertje te Shenandoah in Pennsylva- nië twintig stakers en vier politieagenten gedood, alles ten gevolge van een on verwacht verzet tegen het geleide van een „onderkruiper" naar de mijnen. Latere berichten echter melden dat het zoo erg niet geweest is. Er werd nie-, mand gedood, noch zwaar gewond en het z.g. oproer was niet meer dan een kleine botsing die wellicht bij wat meer bedachtzaam optreden te vermijden ware geweest. ïntusschen zijn uit vTees voor ernstiger onlusten twee regimenten mili tie naar Shenandoah gezonden. Er is te Parijs weder een vonnis gewe zen in verband met de Dreyfus-zaak. De „Echo de Paris" had een artikel opgeno men, waarin kolonel Piquart was belas terd. De rechtbank heeft de aantijgingen ..ten eenenmale onwaar" verklaard en den schrijver van het artikel en den uit gever der courant tot 20.000 francs scha devergoeding veroordeeld. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Augustus 1902 Het elect-risch licht. Voor de Haarlemmers was het gis teren een hoogst gewichtige avond, want Haarlem is toen gepromoveerd tot een moderne stad, die vele groote Hollandsche steden vooruit is... het heldere, rustige, wit-gloeiende licht bescheen voor het eerst onze hoofd straten en welgemoed togen de stad- genooten er omstreeks 9 uur op uit om zich zelf van het mooie nieuwe licht te kunnen overtuigen, dat be paald een phantastische indruk maakte. Zoo druk en gezellig was het op de weg van de Groote Houtbrug tot het station, dat het was, of een der vorstelijke personen voor een bezoek aan Haarlem verwacht werd. Precies te 9 uur werd het licht ont stoken en hier en daar klonk een luid! hoeraatje. Ook het licht der verschillende aan gesloten winkels in de hoofdstraten voldeed goed. Maar ook was het de moeite waard een wandeling langs het Spaarae te maken, waar de booglampen, wier licht in het donkere Spaarne weer kaatste. een prachtig effect maakten. aan herinneren, dat het doel van den Verbruikersbond is: ,De verbruikers aanmoedigen zoo veel mogelijk die voorwerpen te koo- pen, welke vervaardigd zijn en ten verkoop worden aangebodjeèi onder billijke arbeidsvoorwaarden voor het personeel, dat bij die vervaardiging of verkoop dienst doet." Wait de Bond wil tegengaan is al dus allereerst: Onnoodige nachtarbeid!; Gejaagd overwerk; arbeid in ongezonde werk plaatsen en met vergiftigde stoffen; te gering loon; te weinig rust en ge legenheid itoit zelfontwikkeling; Ex ploitatie van jonge en zwakke werk krachten. De Bond wil dit doel bereiken door het instellen van een nauwgezet on derzoek naar de firma's die allereerst in aanmerking komen om, met heit oog op de voorwaarden waaronder zij doen arbeiden, door de leden en anderen begunstigd te worden. De na men dier firma's op een Lijst te zet ten. deze te verspreiden, en de artike len of magazijnen dier firma's mét een Bondsteeken te voorzien. De controle door den Bond te oefe nen, zal aldus het maatschappelijk goed fatsoen der verschillende firma's ten aanzien van hun personeel doen staven, op gelijke wijze als die van de Vlaremigting Itegen Vervalsching van Levensmiddelen zekerheid geeft omtrent de zuiverheid van verkochte waren. Frans Rosier. Voor de rechter commissaris, jhr. rar. R. de Marees van S wind eren werd Vrijdagmiddag als getuige gehoord de heer Dekker, godsdienstonderwijzer in de strafge vangenis te Scheveningen, die gedu rende de 5 jaren, da)t Rosier daar heeft doorgebracht, hem heeft bestu deerd en leeren kennen als een per soon, die bezield is met anarchistische denkbeelden en voor de maatschap pij veel gevaar oplevert. Na zijne vrijlating in October van het vorige jaar ontving Rosier van genoemden getuige een colbertfcos- tuum van blauw cheviot, hetzelfde dat hij Woensdag in de zitting van het Kantongerecht droeg. Bij zijn vertrek deelde Rosier aan getuige mede. dat hij naar Engeland ging, welke mededeeling aan de justitie werd bekend: gemaakt. De confrontatie leverde niet veel op, daar Rosier elk antwoord beslist weigerde. Mr. von Baumhauer, officier van jusltitïe te Amsterdam, was bij het verhoor tegenwoordig, daar men ver moedt, dat Frans ook niet vreemd is aan enkele ernstige misdrijven in de afgeloopen maanden te Amsterdam gepleegd. Verbruikersbond. In een ad vertentie in dit nummer van ons blad kan men lezen waar vlugschriften over den Verbruikersbond te beko men zijn. Die vlugschriften zeggen wat die Bond is en heteekent. Wat zijn waarde als zedelijk lichaam is, wat de Bond wil tegengaan en door welke middelen men het doel berei ken wil. Wij mogen er nog wel eens koetsiers hedennacht te twaalf uur in het Geheel-onthouders-lokaal in de Klei ne Houtstraat vergaderd ten gunste van verkrijging van een vrijen dag in de week. De voorzitter, aldus werd ons me degedeeld. voerde het woord. Aan de zwemschool aan de Houtvaart as hedenmorgen te 6 uur de tempera tuur van het water 63 1/2 gr. F 's mid dags 1 2uur 65 gr. F. Onderricht in handenar beid. Plotseling ontvingen wij Vrij dagmiddag laat een briefkaart, mel dend dat 's avonds half acht de heer R. P. J. Tutein Nolthenius eene lezing zou houden over „Onderwijs in Noord- Amerika". Blijkbaar waren voor deze lezing op 't alleruiterste moment die menschen bij elkaar gebriefkaart. Hoe het precies zit. weten wij na tuurlijk niet. maar het komt ons wen- schelijk voor dat dergelijke lezingen tij dig worden aangekondigd, want nu kwamen wij en'met ons nog enkele anderen eenst op de vergaderplaats aan. toen reedis een gedeelte van die lezing was uitgesproken. In korte trekken schetste spreker dit schoolhervormingen en het groote nut van het onderricht in handenarbeid, dat geheel gebaseerd is op aanschou welijk onderwijs. Geestesarbeid en lichaamsoefening moeten elkander afwisselen, en daar voor zorgt de handenarbeid, welke ui! een sanitair-oogpunt ook zeer aanbe velenswaardig is. Maar ook heeft de handenarbeid een sociale waarde. Wie heeft geleerd met de hand t arbeiden, zal steeds den arbeid waai deeren Spreker zou gaarne zien dat het onderwijs op de lagere school in verschillende vakken als rekenen, ge- schiedenVs etc. werd vereenvoudigd en het onderricht in handenarbeid nog meer toenam. In verband hiermede zou spr. wenschen dar een gediplo meerd onderwijzer vóórdat hij als zoo danig werd aangesteld, een vol ledigen cursus aan d'e ambachtschool moest doorloopen. Dit zou ook dit voordeel hebben, dat zwakken van lichaam bui ten het onderwijs bleven. De arbeid is paedagogisch, nuttig en daarom juicht spreker het ten ste toe. dat kinderen in hun vacanue. tijd b.v. aan den aardappeloogst deel nemen. Vreemd vond spreker het dai ook dat toen op de laatste vergader.n; van het N. O. G. te Leiden een onder wijzer het afkeurde dat te Groningen de vacantietijden zoodanig waren ge regeld dat de kindteren aan het binnen halen van den oogst konden deelne men, niemand zijn stem daartegen verhief. In het uiterste hoekje van Amerika is het Slöjd-onderwijs overal ingevoerd In New-York is het op 30 scholen inge voerd. De school moet bij de leerlingen den drang naar zelfschepping. de verbeel ding opwekken. De boeken zou spr. in de bibliotheek willen laten, men heeft de bibliotheek der natuur, die steeds blijft voortleven Het onderricht in den handenarbeid moet op alle scholen worden ingevoerd en meer en meer toenemen, want dan alleen wordt de school, wat zij wezen moet, de plaats der harmonische ont wikkeling van geest, hart en hand Na de pauze werd door lichtbeelden een denkbeeld gegeven van den han denarbeid in 't algemeen. Koetsiers-vergadering. Naar wij vernemen heeft de vereeniging van Vrijdag middag omstreek» 3 uur had een jongen de baldadig heid den lö-jarigen H. Brand, die op het Buiten Spaame stond te visschen een duw te geven, zoodat deze te wa ter geraakte. Op helt hulpgeroep schoot de heer Houtkamp, aldaar woonachtig, toe en slaagde erin den jongen op het droge te brengen. Na dat de heer Houttkamp hem van schoone kleederen voorzien had, en een boodschap naar zijn ouders in de Rozenprieelstraat gestuurd had, om hem af te halen met bovenkleederen, en hieraan voldaan werd, kon de vis- scher met een droog pak huiswaatre keeren. Museum van K u n s t n i j <v e r- heid. De Tentoonstelling van Ckineesche Kunstvoorwerpen blijft nog e enigen tijd geopend. In het trapportaal <j©r 2e étage werdten verschillende Europeesche stoffen der 17e, 18e en 19e eeuw ge rangschikt, waardoor dit gedeelte der textiel-afdeeling een aanzienlijke verbetering onderging en een verge lijking tusschen de Europeesche bor duurwerken en weefsels en die van het verre Oosten gemakkelijk is ge maakt Opening. Hedenavond wordtin het perceel Kleine Houtstraat 24 de 20e winkel geopend door de naamï. vennootschap „Goedkoope winkjels" voorheen L. v. d. Berg Co. Bovengenoemde maatschappij, die in Amsterdam 18 filialen en in Alk maar 1 filiaal heeft, (tracht door dé enorme omzet hare artikelen voor buitengewoon lage prijzen te verkoo- pen. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, is alles op huishoudelijk gebied betrekking hebbende, daar te koop. Bij de opening krijgen de koo- pers een fraai orderboekje cadeau, benevens gratis een lot op een gou den dames-horloge en een bon op 3 hoofdprijzen. Kermis. Op de Botermarkt komt ook een heel interessant panopticum, al. Jean Baumeister's panopticum, dat be looft even leerzaam als mooi te zijn. Dit panopticum heeft in het buitenland veel naam gemaakt. Een rijke verzameling, keurig in was geboetseerde beelden en groepen, waaronder vele beweegbare, vindt men daar bijeen, alsook de spre kend gelijkende levensgroote borstbeel den van Joubert. Steijn, Bulier e a. Voor de liefhebbers van land- en vol kenkunde is er een gansche reeks volks typen geëxposeerd, voorts munten, vlin ders, gesteenten, vogels, eieren, skeletta zeedieren, visschen amphibren. reptilen, doodsmaskers van Schiller en Goethe, enz. enz. Inbraak uit wraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er ingebro ken bij den varkensslager Geukers in de Palmstraat, terwijl de bewoners aan het bruiloft vieren waren. De dief of dieven zijn door opschuiving van een raam naar binnen gegaan, en hebben in een zijkamertje rookworst zit ten eten, want de velletjes lagen op den grond en 6 vorken en lepels hebben zij medegenomen. Het schijnt hier niet om geld te doen geweest te zijn, maar wel uit wraak, want de inbrekers hadden op het papier in een kast geschreven: „Het is niet om- geld, maar uit wraak van een oud- beminde". n het douchebadhuis 7. ijnin de afgeloopen week 531 baden genomen. Vrijdagavond om half zeven sloeg iemand, die een tent hielp opbou wen met een bijl boven op de hand. zoo-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1