Wat het verbetaren van den Hout met het bestaande personeel aangaat, doet schrijver opmerken, dat wél" het aantal wachters vermeerderd is, maar niet het aantal arbeiders. Toont mettertijd hei publiek de plant soenen te waardeeren. dan zullen de pa len met prikkeldraad weer worden weg genomen. Van grint of schelpen is in de plan nen geen quaestie. De sloot waarin de schrijvers (der bro chure) vielen» is een voorbereidende maatregel tot beteren waterafvoer. Uitvoerig betoogt schrijver, dat zijn eerbied voor oude boomen groot is, mis schien grooter, dan die van de ondertee- kenaars der brochure, onder wie er zijn die herhaaldelijk verzochten ter wille van hun persoonlijk belang oude boomen te kappen of te misvormen. B. en W. we ten, dat schrijver meermalen afwijzend op zulke aanvragen adviseerde en wie met hem op Duin en Daal en elders heeft gewerkt, dat hij nooit noodeloos een boom kapte. In de plannen is geen sprake van een groote slachting onder de boomen: toch moet hier en daar licht gemaakt worden om de vele schoone boomen beter te doen uitkomen. Wat het beharden van de wegen be treft, aan de beharding der Spanjaards laan is eene rioleering verbonden tot af voer van 't overtollige water, waarvoor de schrijvers der brochure zoo bang zijn. Achten zij 't gewenscht. dat een Weg hol ligt in plaats van bol, zoodat het hemel water als in een goot blijft staan? Vak-tijdschriften en boeken wijzen juist aan, dat de weg droog moet worden ge houden en het water naar de boomen aan den kant wordt gebracht. Schade zullen deze verharde wegen dus niet aanbrengen, getuige de Kleine Houtweg, de oude toegang naar Ooster hout, het werkmanspad, de beharde rij weg van Scholten naar den Wagenweg. Wat de vrees voor rustverstoring aan gaat, juist door den aanleg van kenbare rijwegen wordt het veiliger óp de wan delwegen en zal men niet meer, zooals nu, met rijwielen, automobielen en an dere rijtuigen op de wandelpaden kun nen komen. Nog zeer kort geleden is een electro-motorwagen van een Raadslid over de voetpaden en speelplaats achter Verbrugge gereden. Men kan een schoone fontein, zonder nevenzaken, hebben voor 't Paviljoen; daarbij moet het water hoofdzaak en niet hijzaak wezen. Tn elk geval zal een fon tein daar beter staan, dan op de vroeger geopperde plek, de Hertenkamp. Ten slotte zegt de heer Springer van de brochure: Het geheel is een aaneenschakeling van verkeerde uitleggingen van feiten, blijkbaar bij geen der schrijvers bekend. Men is verkeerd ingelicht of heeft ver keerd gehoord, maar zeker ware het beter geweest, dat een of meerdere der onder teekenaars bij mij gekomen waren om in lichtingen. Men heeft ze echter niet alleen niet gezocht, maar blijkbaar niet gewild." Aan de zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water he denmorgen te 6uur 62 gr. F., en 's mid dags 12 uur 64 gr. F. Zonda gm iddag omstreeks half vier geraakte een fietsrijder in de Bake- nessergracht tegenover de broodfabriek. Hij zwom naar den overkant, en slaag de er in zich tegen een aldaar liggende schuit van de firma van Breemen op te trekken. Eenige omstanders vischten zijn rijwiel op. Gevonden voorwerpen. Een stukje van een zilveren horlo geketting een. sleutel, een bijbel en een sleutel. Nijverheid. Het Augustus-nummer van het Tijd schrift der Maats, van Nijverheid bevat uit den aard van de zaak veel over de algemeene vergadering te Utrecht, wat onzen lezers reeds bekend is; verder een art. van een Rotterdammer over de ka- naalplaunen in Duitschland. De schrijver wijst daarin op de enorme kosten, vermoedelijk 380 millioen Mark, die met deze plannen gemoeid zullen zijn en beschouwt dan de gevolgen, die het reeds bestaande kanaal van Emden naar Dortmund voor Rotterdam zal kun nen hebben. Op grond van de inrichting van 't kanaal, mindere waarborg voor regelmaat in 't vervoer, kanaalrechten en vrachtprijzen, komt schrijver dan tot de conclusie, dat de opkomst van Emden nog niet verontrustend is voor Rotter dam, maar dat het Eemskanaal naar Dortmund toch van groot belang is voor de streek, die het doorloopt. Door een paar ontworpen kleinere kanalen kan dit voordeel voor Emden weer verloren gaan. Het ontworpen groote Mittelland Canal zou een groot voordeel opleveren voor Amsterdam en Rotterdam, vooral het laatste. Een en ander is ontleend aan een rap port van den heer C. G. Rommenhöller. consul-generaal van Roemenië te Rotter dam. De heer Van der Breggen, civiel inge nieur, geeft een stukje „Geen schoorstee- nen meer", waarin een methode van den Ingenieur d'Altoff te Brussel wordt be schreven, om den rook door een pomp of ventilator naar een gashouder te zuigen en.vandaar te brengen in een reservoir, zoodat de rook eerst van roetbestanddee- len wordt'gereinigd en daarna gecarbu- reerd, zoodat men het z.g. pyrogas ver krijgt. Naar aanleiding van vragen, gedaan op de algemeene vergadering, geeft de redacteur van het tijdschrift de vertaling van het arbeidscontract van een firma te Gronau. Uit de Omstreken. Heemstede. Heden Maandagmorgen vertrokken van hier het R. K. Zangkoor met hun ne daancs om een uitstapje te maken naar Nijmegen en Omstreken. Donderdagavond! zal alhier in het Wapen van Heemstede door de beide bestaande Kiesvereenigingeu eene openbare vergadering worden gehou den om .te zamen te beraadslagen tot het stellen van candid'aten betreffende de grensregeling. Hillegom. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Hillegoni werd gedurende de maand Juli 1902 inge legd f 4097,38; terugbetaald 952,19. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 1303. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 7 Augustus, des namid dags te 7 172 uur. Ondewerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekendng 1901. 3. Voorloopig vaststelling begrooting rustende schutterij 1903. 4. Voordracht van zetters 's Rijks Dir. Belastingen. 5. Tijdelijke belegging van kasgel den. 6. Af- en Overschrijvingen. 7. Vernieuwing huur Postkantoor. 8 Plan van verordening Kwakel over de Vinkensloot. Tot onderwijzer aan de Gerefor meerde school aan de Wittenkade te Amsterdam is benoemd de heer H. Evers, in dezelfde betrekking nan de school met de Bijbel alhier. Onze plaatsgenoot die heer J. v. Wa- veren. thans onderwijzer te Amster dam, slaagde Zaterdag voor het exa men Hoofdacte te Amsterdam. Zand voort. Zaterdag brachten de 3 schuiten versche visch aan. Besomming f 8 f 16. De prijzen der visch waren: tong f 0,251.30; makreel f 0.25 per stuk; scharren f 2.10, bakschol f 0.70, bot f 0.50 en garnalen f 2.40 per mand. Zaterdagavond vergaderde de f eest- co mmss ie ter bespreking van de plannen voor de feestviering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De Voorzitter, de heer Tates, sprak eenige waardeerende woorden ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Het programma van de feesten werd vastgesteld, aan de heeren Groen opgedragen het feestterrein in orde te brengen. Ingekomen berichten van de firma Loosjes tot het gratis leveren van het benoodigde drukwerk en van de firma Driessen, dat zij 25% korting geeft op levering van chocolade. Haarlemmermeer. Het is den politie nog niet gelukt, den dader van den inbraak ten post kantore Haarlemmermeer te ontdek ken. Door het raam na verbreking der sluiting heeft hij zich door de kamer van den besteller toegang verschaft tot het kantoor, lessenaars open gebroken en pogingen gedaan aan die brandkast. Er wordt weinig vermist omdat er in 't kantoor weinig aanwezig was. De brievenbus was geledigd, doch zoover rnen kon nagaan bevatte dlie geene stukken met waarde, een klein bedrag aan postzegels en een paar spaarbank boekjes is al wat vermist wordt. De inbraak heeft veel overeenkomst met die van voor 2 jaar. zoodait men bijna zou gelooven, d'at dezelfde per soon werkzaam is geweest. De gemeenterekening van Aalsmeer bedraagt in ontvangst f 37960.43 in uitgaven f 38800.85 Nadeelig saldo 840,42 Bij kon. besluit is benoemd tot Directeur van de Rijkstuinbouwwinter- school. de heer P. de Vries, die aan gemelde school 1 eeraar is. De den raad1 der gemeente Aalsmeer aangeboden rekening wijst aan in ont vang f 37960,735 en in uitgaaf 38800, 85. sluitende alzoo met een na deelig saldo van f 840.413. Vanwege de pas opgerichte Boeren bond zal dit najaar reeds in coöpera tie veevoeder en kunstmest worden aangekocht. Sloten. De gemeenterekening over 1901. door den raad voorloopig goedgekeurd heeft tot eindcijfer, ontvangsten f 111579,57, uitgaven f 110528,20; zij sluit dus met een batig saldo van f 1051,37. Binnenland. Armbestuur. Uit het aan de Tweede Kamer over gelegd verslag over de verdichtingen van het Armbestuur over 1899 blijkt het volgende Het aantal burgerlijke armbesturen daalde met éen, in Noord-Brabant. Het aantal kerkelijke armbesturen steeg met 7, dat der particuliere daal de met 21, d. i. ruim 7 pet,, dat der gemengde steeg met 1. Hét aantal godshuizen nam met 9 toedo burger lijke verminderden, de kerkelijke ver meerderden met éen. de particuliere vermeerderden met 9. Het aantal der burgerlijke en gemengde ziekenhuizen nam resp. toe met 2 en 1. De instel lingen voor werkverschaffingen in daartoe ingerichte werkplaatsen na men toe met 2: 1 burgerlijke' en 1 kerkelijkehet aantal instellingen \oor werkverschaffing op andere wij ze nam tce m,et 2 nl. particuliere. In ,-t geheel waren er 1222 burgerlijke, 3892 kerkelijke, 953 particuliere en 71 gemengde instellingen van weldadig heid. Er werden 4755 collecten gehouden. 177 gestuit. In 1898 werden er 3783 collecten gehouden. Gehouden en ge stuite collecten zijn afgenomen in de gemeenten met meer dan 15.000 inwo- nersners nl. met 163 en 21 en in de gemeenten van 5001—15000 zielen nl. met 75 en 1de vermeerdering komt dus uitsluitend voor rekening der ge meenten met minder dan 5000 inwo ner:-. Daar namen de gehouden col lecten toe met 1200, de gestuite met 23. Dc vermeerdering der gehouden col lecten was voor instellingen in de ge meenten sterker dan voor instellingen elders en wel! 79 tegen 61 pCt Ondersteund zijn door gemeentebe sturen en besturen voor bedeeling van armen 168,128 gezinshoofden, en 72,143 eenloopende personen door ge nootschappen 4672 kraamvrouwen door godshuizen 34,048 verpleegden door ziekenhuizen 50.198 verpleegden; door instellingen tot werkverschaffing 14,297 behoeftigen in daartoe ingerich te werkplaatsen, en 1601 personen op andere wijze. Door de gemeentebesturen en door alle instellingen van weldadigheid is voor onderstand van allerlei aard in .1899 mlinstcns uitgegeven f14,881.356, d.i. f 227.0S5 meer dan in 1898. Onder bovenvermeld bedrag zijn niet begre pen de uitgaven van de instellingen tot werkverschaffingen aan behoefti gen. In het door de gemeenten recht streeks aangewend bedrag zijn niet opgenomen de door deze aan instell lingen van weldadigheid- uitbetaalde subsidiënin de uitgaven der instel lingen niet die, welke door haar on derling worden uitgekeerd. De gemeentebesturen en burgerlijke armbesturen gaven te zamen aan on- dehoud ulitf2,870,393, de gemengde instellingen f71,395, de kerkelijke f4.299,374, de particuliere f 488.800, to taal f7..729,962. Van den onderstand in engeren zin, d. i. afgezien van ver pleging van krankzinnigen, van werk verschaffing enz,, droeg duis de bur gerlijke armenzorg ruim 37 pet,, ge mengde 0.92 pet., de kerkelijke ruim 55 pet., de particuliere ruim 6 pet. Over 1988 waren1 deze verhoudingscij- fers onderscheidenlijk 34 pet., bijna 56 pet., 7 pet., 1 pet. Villa „Petronella". De Haagsche hoefijzer-correspon dent van het Hdbl. sclirijfit: De „Villa Petronella", die thans voor den heer Steijn is gehuurd, ligt, zooals reeds is gemeld, aan den ande ren kant van den Badhuisweg en wel dichter bij Scheveningen. De stoom tram loopt niet aan dien kant van den weg, hetgeen echter niet verhin derd, dat hij er nog vrij dicht langs loopt en dat trouwens over 't alge meen heit geraas op dien weg gedu rende een belangrijk deel van den dag en den avond zóó groot is, dat ook dit verblijf ons zeer ongeschikt lijkt voor een ernstig zieke. Ik woon zelf aan den Badhuisweg op ongeveer gelijken afstand van de tramrails en weet dus bij ondervinding welk een beproeving heit stoomtram geraas reeds voor de zenuwen van gezonde menschen is. De Villa Petronella heeft een zeer klein voortuintje, natuurlijk vlak aan het straatlawaai en een achter tuintje dat, zelfs voor een ligging midden in een groote stad, armzalig klein zou zijn. Daarachter benemen de huizen van de Parklaan niet al leen het uitzicht, maar door hun na bijheid ook heel wat licht. Tusschen itwee van die huizen door heeft men in een deel van de Villa Petronella een doorkijkje op de Parklaan. Het spreekt vanzelf, dat de voor stelling alsof deze verandering van keus te wijten zou zijn aan het ver langen om den zieke meer rust te ge ven, niet ernstig is op te vatten. Er waren dan ook gansch andere rede nen, redenen overigens die volkomen gegrond waren, maar nu men toch een ander verblijf koos, had mien, temeer nadat op heit rumoerige van den Badhuisweg de aandacht was gevestigd, wel wat meer zorg kunnen toonen voor den zieke. Achter onbekendheid q?et plaatse lijke 'toestanden kan men zich nu niet meer verschuilen. Deze keuze is bij afwezigheid van de Vrijstaatsche leden der deputatie in overleg met den heer Wolmarans, gedaan door twee bestuursleden van de „Haagsche pro-Boervereeinging", die volkomen op de hoogte zijn te achten van de locale omstandigheden en er waren elders, als men dan per se in Den Haag of in Scheveningen wilde huren, verscheidene veel meer geschikte woningen te krijgen, o.a. 4 villa's midden in de Scheveningsche Boschjes, die om haar afgelegen, maar daardoor juist zeer rustige lig ging, al lang leeg hebben gestaan en dus ook in finantieel opzicht zeker niet moeilijker te krijgen waren ge weest dan de zeer gezochte villa's aan den Badhuisweg. Een huldeblijk. Men schrijft ons: Botha en de la Reïj hebben te Kaap stad dingen gezegd, die onze grootste belangstelling verdienen. Wat ons bijzonder getroffen heeft, was de la Reij's verklaring, dat hij niet naar Europa kwam om roem te zoeken, maar om ite trachten iets voor de we duwen en weezen van zijn strijders te doen. Dat is een woord, den stren gen, onkreukbaren, nederigen veld heer waardig. Menigeen raakt nu al in geestdrift bij de gedachte de hoofdpersonen te zullen zien van heit heldendrama in Ziiid-Afrika, dat gedurende twee en een half jaar de wereld in gespannen aandacht heeft geboeid. Menigeen vraagt zich nu reeds af wat hulde hij dien mannen zal kunnen bewijzen, hoe hij den tol zijner bewondering zal betalen aan die grootsche figuren hoe het indrukwekkendst zijn geest drift lucht te geven. Het woord van Koos de la Reij geeft nogmaals zoo txeffendi eenvou dig antwoord op die vraag. Zij ko men niet hier, de leeuwen van het Zuid-Afrikaansche veld,, om roem te zoeken, d.w.z. zich te laten vieren. Dat strookt niet met hun aard. Zij komen om wat voor de weduwen en weezen der gevallen burgers te doen. Maar precies voor heitzelfde doel heb ben een aantal wakkere mannen te Scheveningen een Internationale Kuntstentoonstelling en verloting ge- orgaiseerd. Walt is nu logischer, wat eenvoudiger tevens, dan op vrijgevige wijze die poging tot verlichting der smarteai in ZuidrAfrika He steunen door zelf loten te nemen en loten aan den man te brengen in dc zeverloting? Welk schooner huldeblijk kan men de driei beroemde Bóeren-generaals want ook de Wet komt mee, naar 't schijnt walt schooner welkomst groet kan men hun brengen, vragen wij, dan hen bij hun komst in Neder land te verrassen met de mediedeeling dat er reeds een uitgestrekt en zwaar fundament voor hun werk der barm hartigheid op het Gevers Deynoot- plein is gelegd? Laten wij nu in de drie weken, die wij nog voor ons hebben vóór de drie generaals in onze stad' komen misschien duuri. het nog enkele da gen langer ons nog eens terdege weren. Laten wij, die reeds loten hebben, er nog eens wat bijnemen ter eere en ter huldiging van Louis Bo tha, Christiaan Wet, en Koos de la Reij; laten wij, als wij, nog geen loten gekocht hebben, nu geen oogen- blik meer aarzelen en talmen, maar onverwijld gebruik maken van de kans, die ons nog geboden is, om bij te dragen aan bet stille, maarwelspre- kende als het zijn mocht indruk wekkende huldebetoog, besitaande in de aanbieding van een dikke chè- que in het Tentoonstellingsgebouw op het laatst van Augustus aan die drie mannen, wier figuren onsterfe lijk zijn in de geschiedenis. Laait nog eens van die mannen de oude betoovering uitgaan. Komaan lezers, roept u voor den geest al wat uw hart van vreugde, tr.ots en bewon dering heeft doen kloppen in de laaitsle jaren voor generaal de Wet, voor generaal Botha en generaal de la Reij en helpt ons hen te kunnen begroeten met de woorden: Mannen, broeders! Ook in dezen bescheiden tempel der kunst en der menschen- liefde wilde het vasteland, Nederland vooraan, geltuigen van zijne diepe be wondering en onverminderde sympa thie voor U en uw zwaar beproefd volk. Ongelnk op»den IJsel. Door het springen der zoogenaamde klepkast had Zaterdag aan boord van de sleepboot „Pauline" van Rotterdam, kapt. Visscher, varende op den IJsel bij Katerveer een ernstig ongeluk plaats. De machinist Jansen van Rotterdam be liep hevige brandwonden aan hoofd en ledematen. De ongelukkige werd door een geneesheer te Hattem verbonden en daarna per stoomboot „Paul Kruger" naar Rotterdam vervoerd. De verdere op varenden zochten 'n goed heenkomen per roeiboot. De stoker had de tegenwoordig heid van geest den ongelukkige uit de machinekamer te trekken, daar hij an ders door het kokende water levend ver brand zou zijn geworden. Vivisectie. In de hoofdbestuursvergaderdng van den Ned, Bond tot bestrijding der vivisectie werden de bestuursfuncties voor het loopende jaar als volgt vastgesteld: De heer Hugo Noltheni- us, voorzitter; jhr. F. Orltt, vice-voor- zltter; de heer J. Westendorp, secre taris-penningmeester; mevr. C. van dle(r HuchtKerkhcxven, bihïiotheca- res; rar. C. Wienecke, besltuurslid be last met de leiding der enquête en adresbeweging; mej. S. Groshans, de heer S. B. riellaert. De commissie van enquête, door den heer mr. C. A. Wienecke, als gevolg van een besluit der algemeene ver gadering van 16 Maart 1902 bijeenge roepen, bestaat uilt: de heeren Hugo Nolthenius, Willem van den Heuvel, jhr. mr. R. A. Klerck, dr. Werndloy, Johan van Manen, mej. W. F. Fuchs en mr. C. A. Wienecke. Brand. Te Eersel bij Eindhoven brak een hevige brand uit in drie huizen, be woond door de gezinnen Koster. Prin sen en Jansen. De bewoners konden zich met hunne kinderen nog met zeer veel moeite intijds redden. Eenige varkens, konijnen en kippen kwamen in de vlammen om. Alles was tegen brandschadie verzekerd. Inbraak. Dezer dagen ontdekte men dat in het postkantoor te Haarlemmermeer weer inbraak was gepleegd. Door ver breking dier binnensluiting zijn onbe kenden langs den tuinkant in 't kan toor gekomen. Verdere bijzonderheden ontbreken. Slecht bekomen. Te Bennekom is een dienstbode, die zonder betaling met die tram naar Ede wilde mederijden en daartoe op de trede ging staan, daar afgevallen toen de conducteur haar wilde grij pen. Zij viel op den weg en kreeg de raderen van den goederenwagen over baar beide voeten, waardoor zij ernstige kneuzingen bekwam. Algemeen kiesrecht. De Alg. Ned. Typografenbond, die verjeden jaar mat groote meerder heid besloot bij hét Ned. comité voor algemeen kiesrecht aangesloten te blijven, heeft zich thans bij referen dum met 572 'tegen 248 stemmen van dit comité afgescheiden. Verdronken. Het water heeft te Brielle wederom een offer geëischt. Neeltje Reijtenbach, oud ruim 11 jaar, is daar onverziens in de achterhaven, bij het scheppen van een emmer water, ie water geraakt en kort daarop jamfderlijk verdronken. Zaterdagnamiddag is het -ijarig doch tertje van schipper A. Rerebrand, van Nijmegen, liggende met zijn vaartuig „Maria Johanna" aan de Handelskade te Dordrecht, door een noodlottig toeval overboord geraakt en jammerlijk ver dronken, ondanks de onmiddellijk aan gewende pogingen tot redding. Het lijkje is nog niet gevischt. Beetwortelsniker-industrie. De Algemeene Binnenschippersbond heeft een adres gezonden aan de minis ters van binnenlandsche zaken, van fi nanciën en va nwaterstaat, waarin hij verzoekt, „de wetgeving, waarin hij zich niet mengen kan als zijnde voor hem te ingewikkeld, zoodanig te willen inrich ten, dat onze beetwortelindustrie kan concurreeren met het buitenland, daar anders voor de schipperij in Nederland een tijdperk van verval en nood zal aan breken, waaraan adressant niet zonder huivering denken kan". De aankomst van den heer Steijn Uit 's Gravenhage wordt van Zon dag aan het Hdbl. gemeld: Geweldige slagregens gedurende den geheelen ochtend zijn wel in staat om den hartelijksten belangstel lende in de aankomst van een der heldenfiguren uit. den gevoerden strijd in Zuid-Afrika af te schrikken zich eenigen tijd wachtens in de open lucht te getroosten. Zulke stoiitbuien maakten zich hedenochtend de onge vraagde bondgenooten van president S'teijn, wiens verlangen het was bij zijn aankomst in Europa, ook met het oog op zijn geschokte gezondhei(f, niet te worden ontvangen met luid ruchtige beitoogingen. Toen hij dan ook dezen ochtend omstreeks kwart voor twaalf uur den Badhuisweg be reikte, waren slechts een honderdtal menschen in den omtrek van de villa waarin hij zijn intrek zou nemen.ver- eenigd en die belangstllenden moes ten nog hard loopen om den heer Steijn te kunnen zien, want zij ston den in afwachting geschaard voor de villa „Petronella", terwijl (tot alge meene veTbazing de president nu toch de villa „Norma" bleek te gaan be wonen, die aanvankelijk voor hem was gehuurd. Eenige dagen geleden was, gelijk gemeld werd, de villa „Petronella" gehuurd en geheel voor de ontvangst van den heer Steijn ingerichlt door vrienden die laatstgenoemde villa een passender verblijf voor den lijdenden staatsman oordeelden. Hoe dat. zij, het werd nu een wed loop om nog tijdig voor het hek der villa „Norma," Ite kunnen ben-eiken, waar drie rijtuigen stil hielden. Want de president heeft den tocht van Hoek van Holland naar Scheveningen afge legd in een rijtuig, bespannen met twee paarden, die rosetten aan het hoofdstel droegen in de Vrijstaatsche kleuren. De heer Kroeller, lid der firma Muller en Co. te Rotterdam, die gelijk men weet, de „Batavier III" te,- beschikking stelde van de familie Steijn, had ook thans weder zijn rij tuig aangeboden, voor het geval men het wenschelijker oordeelde den pre sident de vermoeienissen van een reis per spoor 'te besparen, na zulk een lange zeereis. Inderdaad blijkt men, na aankomst te Hoek van Hol land, deze wijze van vervoer verkie selijker te hebben geoordeeld, en reed-? hedenochtend werd aan het Hol- landsche Spoorstation te 's Graven hage berichit ontvangen, dat het tot vervoer van zieken bestemde salon- rijtuig ntet naar den Hoek van Hol land behoefde gezonden te worden. Nadat aan den I-Ioek de verwelko ming had' plaats gehad, en de heer Wolmarans, specia'al door president Kruger daarheen afgevaardigd, den heer Steijn welkom had geheet en en hem Krugers woorden had overge bracht, dat deze ernstig met hem, Steijn, bidt voor zijn herstel, werd té kwart voor tienen weggereden. De heer Steijn was ,in liggende en ge makkelijke houding in het rijtuig ge plaatst, waarin ook de heeren Fischer en Wessels plaats namen. In eenige andeire rijtuigen volgden sommige van den president vergezellende heeren, trwijl mevrouw Steijn en de kinideren later vertrokken. Die koet sier had in last niet te hardate rijden en toch werd de tocht, difPnu door de Westlandsche dorpen ging. in twee uren tijds volbracht. Voor de villa aangekomen, werd de leider, die zich naar verschillende heeren zijner omgeving mededeelden naar omstandigheden vrij wel ge voelt, voorzichtig uit het rijtuig op een groote matras geplaatst en door de heeren Fischer en Wessels, gehol pen door eenige andere heerén, o.a. den heer Van der Heyden, vroeger bij den verplegingsdienst in Zuid- Afrika, binnen de villa gedragen, op welker bordes een zoontje van'een der andere families, en pension op „Norma", met een bloemruiker inde band stond. Van de gelaatstrekken van den pre sident was weinig te onderscheiden, daar hij een grooten blauwen bril droeg; zijn gestalte was verborgen onder een langen reisdeken. Do lijder werd onmiddellijk naar zijn slaapver trek gebracht en ging dadelijk rusten op het bed. De vertrekken, door den heer Steijn en zijn familie bewoond, waren he den getooid met planten, waartus- schen verschillende portretten waren geplaatst, o.a. van president Kruger, een photographische groep van de leden der deputatie, enz. Toen de beroemd geworden staats man op de boven geschetste wijze langs de rijen der belangstellenden werd gedragen, ontblootte iedereen eerbiedig het hoofd, maar geen en kele uitroep werd vernomen, in eer biediging van het door den heer Steijn en zijn vrienden uitgedrukte verlangen. Een uur daarna kwamen mevrouw Steijn en de kinderen. Kort nadat de president was aange komen, werd aan de villa een reus achtig bloemstuk gebracht van 2.5 M. hoogte en 1.30 M. breedte. Het rustte op een bamboe schildersezel en vorm de een hoorn van overvloed1, die over een bed van witte cactus-dahlias een keur van de schoonste orchideeën, anjers, roode rozen en andere soorten uitstort, terwijl de bovengroepeerang geheel gevormd was uit leliën. Onder aan bevindt zich een strik met breede linten in de Vrijstaatsche kleuren en op welke de opdracht vermeld; staat: „Hulde den Vrijstaatschen held1 en staatsman." D-it huldebetoon kwam van de Haagsche Pro-Boervereeniging, de sympalthieke corporatie, dte reeds zooveel goeds tot stand bracht in het belang vooral van d© slachtoffers van den oorlog. Bij het kunstige bloemstuk was gevoegd het volgende welkomst-schrij ven: „Zijne Hoogedele M. .T Steijn, Welkom in Nederland. Hoogedele Het zij u gegeven, hier, gedragen door de vereering van allen, rust en genezing te vinden! Hebben wij vol spanning de jaren van bitteren strijd met u en uw edel volk meegeleefd, in stille bewondering voor de daden dier dapperen, 'thans lijden wij met u en de uwen, terneer gedrukt als wij zijn door uwe machtelooze smart-. Sober in woorden, groot in daden, is de leus gebleken te zijn dier hel den, .die door hun grootsch gedragen dezen oorlog hebben gestempeld tot een eenige in de geschiedenis der volkeren! Dat ook wij met woorden spaarzaam zijn en u alleen dit mo gen zeggen: In het land uwer voor vaderen wordt gij met groote liefde omringd en gansch ons volk ziet met diepen eerbied' op tot u, den Vrij staatschen held en staatsman. Het Bestuur der Haagsche Pro-Boer Vereeniging: Mi-. W. de Ridder, praeses. S. H. L. J. de Korte, secreitaris. Jhr. mr. F. Beelaerts v. Blokland, fiscus. Wij vernemen, dat dit welkom en deze hulde door den heer Steijn ten zeerste op prijs werd gesteld. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Ke,ij*ctic ufli niet uuitsprakeivik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivonlt de kopy den inzender niet teruggegeven. Geachte Redacteurl Den heer X (of mevrouw ...X is my- sterischer dan de ..bewuste biljetten!) zijn we zeer dankbaar voor zijne of hare zeker ook bijzonder goede bedoe lingen. Wij bewonderen zijn eenvou dig geloof in de onnoozelheid van 16, en 17 jarigen uit onzen tijd. Wanneer eene schets verkeerde toestanden in een scherp daglicht stelt, dan wordt daar niet door gezegd dat die toestan den noodzakelijk zóó moeten zijn integendeel slechts chit: dat ze zoo zijn en dat ze zoo niet moeten zijn! Wie een brandend licht plaatst op eene verborgene klip, moet hem een ver wijt treffen? De bevoegde macht verricht zeker gaarne weldaden en zal stellig het idéé van X hiertoe eene uitnemende gelt- genheid achten: toch denk ik dat ze dankbaar zal zijn, als er wat minder 16- en. 17-jarigen 's avonds kermishou- den. uit vrees voor de gevaren door ons volgens ware gegevens vermeld. Het doet me genoegeu, dat zelfs X door het afschrikwekkende der voorbeelden getroffen is geworden: ik kan hem of haar verzekeren, dat we zelfs bij dit tractaat ©en weinig nage dacht hebben en hopen, dat X het nu tevens zal doen. nig mogelijk het zedelijk gevoel le In het tractaat is getracht zoo wei- kwetsen. doch om dat gevoel kwets baar te doen blijven is het meer dan tijd, te waarschuwen voor zedelijke gevaren die het bij zoo velen verstom pen. Namens de Haarl. Jongelingsver. JOH. VISSER. Mijnheer de' Redacteur, Met het oog op de vele inbraken die te Haarlem herhaaldelijk plaats heb. ben. zooals ik in Uw blad. dat mij ge regeld wordt opgezonden, lees, kan het misschien zijn nut hebben de opmerk zaamheid te vestigen op een middel, dat men hier in New-Orleans met goe den uitslag toepast, voor zooveel het de winkels betreft, 't Is eenvoudig ditals de winkel gesloten is, laat men hier altijd éen licht branden, terwijl men ramen en deuren van gordijnen vrij laat. Zoodoende verschaft men de politiie op haar rondgang een ge makkelijke gelegenheid er zich van te vergewissen, of alles in ord© is, terwijl men van den anderen kant de inbre kers de diepste overtuiging inboezemt dat een zoo onvrij terrein voor hunne werkzaamheden onveilig is. 't Is hier misschien tevens de plaats voor de opmerking, dat de politie hier 's avonds en 's nachts veelvuldig rond gangen houdt en er zich huis voor huis van overtuigt, dat ramen en deuren goed gesleten zijn. Ik weet niet, of het aan deze samen werking tusschen burgerij en politie te danken is dat hier bijna nooit van braak wordt gehoord, maar mij dunkt het is allerwaarschijnlijkst. Hopende dat deze wenken van nut kunnen zijn, verblijft ik met hoog acht! ug, Uw dw. dr. Ad» New-Orleans, 22 Juli.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2