dat juist op dat moment een wielrijder1 kalmweg langs de randen van een voet pad reed. ..Demonstratio ad oculos", zei een van de I.atinisten van het gezel schap. En het gras, dat. verderop in ver spreide bosjes uit een van de rijwegen naar boven stak, toonde aan, dat, zeer weinig koetsiers dien weg in ziin tegen- woordtgen toestand voor berijdbaar hou den. De zoogenaamde Napoleonslaan wil de heer Springer doortrekken tot aan den Wagenweg, waar het, publiek nu reeds' paadjes gemaakt heeft. Verder gaat deze weg als beharde rijweg in het Plan dwars door den Hout naar den Heem- steedschen Binnenweg en komt daarj vlak naast de Spanjaardslaan uit. Aan dien kant wordt een ande re bestaande rijweg opgeheven, of als voetpad ingericht. Langs den gehee- len Wagenweg wil de heer Springer hak hout aanleggen en Meidoorns en ander bloemhout. De Spanjaardslaun verkeerde in een toppunt van onbegaanbaarheid. Zelfs de tegenstanders van de plannen konden er niet door en moesten het voetpad gaan. Had men vandaag de bemodderde schoe nen van de wandelaars ergens in een winkelkast kunnen tentoonstellen, dan zou dat een welsprekende etalage zijn ge weest. Hoewel de Spanjaardslaan gee nerlei rijweg-verbinding heeft met de rij wegen in 't bosch (in 't nieuwe plan staat die trouwens ook niet) rijden de koetsiers kalmweg dwars over het gras heen. Een diep wagenspoor gaf daarvan het duidelijkste beivijs. De Raadsleden bekeken de situatie van de nieuw ontworpen rioleering naar de sloot aan den zuidkant en wandelden toen over den Binnenweg heen in de richting van 't Haarlemmerhoutpark. Daar zagen allen, hoe 't doortrekken van de Spanjaavdslaan naar dat villapark als vanzelf spreekt. Het grasveld ligt vol komen ïn 't verlengde van de Spanjaards laan en voor den aanleg van dien weg behoeft geen enkele boom te val len. Een moet slechts wat worden opge- snoeid. Ten slotte werd nog een kijkje geno men aan het einde van den Kleinen Hout-* weg, die thans als rijweg doodloopt en dien de heer Springer wil doortrekken naar den Binnenweg. Ook dit zal zeer weinig boomen kosten. Het geheele plan, van reorganisatie zal, naar ons de heer' Springer bevestigde, geen twintig boomen koste n. Ons dunkt, dit cijfer is veelzeggend. Wij kunnen niet. alles wat bekeken en besproken werd in détails mededeelen, maar gewezen mag nog worden op de bandeloosheid van 't publiek, dat hier en daar en overal maar paadjes maakt en op de voor eiken leek, duidelijke ver- waarloozing van 'l hakhout, dat in spich tige stokken omhoog schiet ïn armoedige boschjes. Geen wonder, dat de wande laars het betreurden, dat niet meer Raadsleden van de partij waren. Ons werd verzocht mede te deelen, dat de heer Springer zich gaarne voor nog een tweeden ommegang beschikbaar stelt en daartoe gaarne de Raadsleden, die dezen wenschen mede te maken. Woensdag ochtend te 10 uur achter Hötel Scholten zal afwachten. Omstreeks 12 uur heden nacht werd de stilte op de Oranje- kade verbroken door het vallen van een schot. In allerijl toesnellenden zagen dat iemand zich een pistool voor het hoofd zetten en ten tweeden male aftrok.waar na hij voorover in het water stortte. De Politie, die direct werd gealar meerd, bracht na eenigen tijd den drenkeling boven. Het leven was reeds geweken en geconstateerd werd dat het eerste schot hem het oor had1 ver scheurd, en het tweede recht door zijn hoofd was gegaan. Per brancard werd, het lijk naar het St.-Elizabeth's Gasthuis overgebracht, waar bleek dat, de verongelukte was B. Snijders, die hoewel vroeger hij de Politie ongunstig bekend, in den laat st en tijd een beter leven was gaan leiden. Naar wij vernemen hinderde hei hem nu ten zeerste, dat hij wegens eene vroegere vechtpartij met de Po litie nog eenige maanden gevangenis straf moest ondergaan. Te betreuren is het, dat hij nu juist den goeden weg ingeslagen zijnde, op zulk eene wijze de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het politic-rapport vermeldt omtrent B. M Snijders nog dat hij door een politie-ageni werd herkend, die Snijders voor het ondergaan van gevangenisstraf wilde arresteeren. Hij zette het toen op een loopen en benam zich even later het leven. Hij had hij zich een doosje met 44 scherpe patronen eene portemonnaie met geld. Naar wij vernemen zal de h'eor A Spierenburg, ladJingm,eesten- bij de H .IJ. S. M, alhier. 1 Sept. a. s. dén dasr herdenken waarop lu] voor 25 jaar bij die maatschappij in dienst trad. O n v.e r d i e n d ver w ij tMen maakt er. zoo wij hoorden,, de Politie een verwijt van dat zij den Duitscher Dïdero. den vermoedelijken inbrd dei- beide Zaterdag-avond plaats gehad heb bende inbraken niet langer heeft ge houden. Dit verwijt is echter, naar men ons doet opmerken, geheel on verdiend. Volgens de bestaande wetten mag de d.d. Inspecteur wanneer iemand' nachtlogies wordt verleend; hem niet langer houden dan tot 's morgens, wanneer de man zijn wensch te kennen geeft om te vertrekken. Alleen wanneer er mededeelingen komen van diefstallen en inbraken in dien nacht,, dan mogen de Inspec teurs de des nachts opgebrachte eeni gen tijd langer houden. Doch daar des morgens te 8 uur nog geen mededee lingen van het een of ander was inge komen en de man *bleef aandringen om in vrijheid te worden gesteld ten einde zijn reis naar Amsterdam te kun nen vervolgen, kon de inspecteur niet anders handelen, wilde hij zelf niet met. den strafrechter in aanraking komen. Aan wie dus de schuld, dat de inbre ker weder op vrije voeten is? Tn de allereerste plaats aan de wet. en ten tweede aan de bestolenen, die resp. te 5 uur en te 7 uur reeds tot de ontdekking van den inbraak en den diefstal waren gekomen, en eerst om streeks 10 uur daarvan aangifte kwa men doen. Wij voor ons begrijpen volkomen die moeielijkheid, waarin de politie ver keerde, maar vragen ons af. of het 11 mogelijk zou zijn geweest den nuui door een rechercheur te doen volgen zoodat men weten kon waar hij ble f 't Is toch geen alledaagsch geval, dat een onbekende met 160 aan zilver iu zijn zak. 's nachts over straat zwerft. Uit de Omstreken. Zand voort. Om 13 Augustus a. s. in werkelij ken dienst te komen, teneinde in den wapenhandel te worden geoefend, zijn opgeroepen de verlofgangers: S. D. J. Deinum. en W. Plevier van het 4de regiment Infanterie, W. Dijkstra van het 7de reg. Infanterie en H. Bluijs van het 2de reg. Huzaren. Thans zijn alhier aanwezig 3866 badgasten. De concerten zijn titans alhier in vollen gang. Dagelijks matynée en concert in Passage, 'en Germania, die steeds goed bezocht worden. En dan Woensdag. Donderdag en Vrijdag avond: a. s. in het Kurhaus „Uiber- bret.tT", wat zeker veel bezoekers zal trekken. In de 2die helft van deze maand komt in het Kurhaus nogmaals het Nederlandsche Opera^So listen- Quartet, en zal dan eenige actes uit bekende opera's opvoeren in concert- vorm met medewerking van een Co- 1 oratuu rzangeres. Ook het hotel d'Orange blijft niet achter. In de vorige week 2 maal uitvoering van het Nederlandsche Dames-Concert Orkest, onder directie van Mej. Marie Stips. waarna bal, wat zeer in smaak van de logeé's viel en zeer geanimeerd was. Het. aantal pensions aan de Boule vard de Favauge zal weder met een vermeerderd worden: de bouw worden aanbesteed op Woensdag a. s. In het Haarlemsch Kinderhuis aan de Parkstraat en in de Am sterdam sche Vacante-Koloni'e in ..Kostverloren" zijn aangekomen de 3de ploeg kinde ren. respectievelijk ten getale van 45 en 60 kinderen. Beverwijk. De kermis zal alhier aanvangen op den 14en Augustus 's middags 12 uur, en ein digen Dinsdag d. a. v. te middernacht. De fiyma V. Ph. Braun en Zn. alhier, zijn de laagste inschrijvers, voor f 15,189. voor het bouwen van een fabriek en ke telhuis ie Wormerveer, voor rekening van de Mij. Noordholland. De harddraverij die hier ieder jaar ge houden wordt, zal dit jaar zijn op Don derdag 25 Sept. Door den laat sten trein zijn Maan dagnacht 4 koeien van de landbouwer L. Hagen verpletterd. Het is voor den eigenaar, een moeilijk te dragen ver lies. IJinuideu. Na zijn eerste reis kwam heden het hospitaal kerkschip ,.de Hoop-', van zijne kruistocht onder de visschers hLr binnen. Aan boord was alles wiel. De reis had zich gekenmerkt door veel ruw weder, hetgeen evenwel niet belet heeft dat toch veel tot heil en nut van de visschierslieden verricht is. Ruim een honderdtal lijdenden wer den door den dokter behandeld terwi als het weder niet te ruw was steeds gelegenheid werd geboden de gods dienstoefening bij te wonen. Bij binnenkomst waren nog een -3 tal van patiënten aan boord. Morgenochtend vroeg vaart het schip naar Amsterdam op om daar voor zijne tweede reis te worden uit gerust. INGEZONDEN MEDEDEE- UNGEN. 30 cents per regel. ODOL-^IONOWATER is heerlijk verfrisschend Binnenland. Vertrek ran het Kon. Echtpaar van Soestdijk. De correspondent van het Hbd. schrijft -. Hoewel het juiste uur van vertrek van 't Koninklijk Echtpaar niet bekend was. hield men het voor vrij zeker, dat het vertrek tusschen 3 en 4 uur zou zijn. Velen maakten zich dan ook reeds tegen halldrie op. om zich een goed plaatsje op Soestdijk te verzeke ren. Men was bij aankomst aldaar wel1 e enigszins teleurgesteld, dait de looper nog niet uitlag, immers hieruit bleek dat het vertrek niet zoo spoedig zou plaats hebben, als men aanvankelijk dacht. Intusschen begon de stroom van belangstellenden steeds meer te was sen en tegen kwart voor vieren zag men weer een compacte massa voor de hekken opgehoopt. Omstreeks dien tijd werd de looper gelegd., en daar mee wist Tn en. dat. het verbeide oogen- blik naderde. Algemeen dacht men. dat het Kon. Echtpaar den oostelijken ingang van 't park zou uitrijden, daar die naar den kant van Amersfoort ligt. Aan die zijde stond dan ook het mees te publiek. Maar even voor 4 verscheen het koninklijk rijtuig met twee paar den bespannen en reed den oostelijken ingang binnen een teeken, dat het aan de Westzijde zou uitrijden. Een algenieene volksverhuizing was hier van het gevolg. Nauwelijks was de massa weer tot rust gekomen, 't was 10 minuten over 4 geworden, of daar verschijnt de Koninklijke Familie op 't bordes eerst <le Koningin-Moeder, daarna haar Dochter en de Prins. Na een hartelijke omhelzing begeeft zich het. Koninklijke Echtpaar naar 't rij tuig. terwijl ook de Koningin-Moeder de trappen afdaalt. Nog een hartelijke, begroeting en de Prins stilst in. wacht' staande met een mantel de Koningin af. die weldra volgt en wie de Prins wegens het eenigszins gure weder den mantel omslaatdan nog eenige woor den gewisseld niet de Hoogs Gas vrouw aan het portier en het rijtuig vertrekt. Bij den ingang gekomen, verheffen zich stormachtige toejui chingen en vriendelijk ouigt de Vorstin naar alle kanten, terwijl de Prins ment. Toch kan de Koningin, vlak te genover het Paleis gekomen, niet na. laten, nog eyerx met de hand Haar Moeder in de verte toe te wuiven, een echt. kinderlijke t.rek. die door het nu bliek met groote geestdrift wordt be antwoord. In de verte sterft eindelijk als dé laatste toeschouwers gepasseerd zijn, het gejuich weg en het Koninklijk bezoek aan Soestdijk behoort weer tol het verleden. H, M. de Koningin en Prins Hendrik kwamen Maandagavond 7.15 op 't Loo per vierspan aan, gemend door den Prins. In het rijtuig lagen verschil lende bloemruiker®, die II. M. waren aangeboden. President Steyii. De doctoren die president .Steijn be handelen zijn van meening dat de ver lammingen van de ledematen.en van de oogspieren waaraan président Steijn lijdt, zijn te beschouwen als gevolg van; de ontberingen en de inspanning door' Z.H.E. doorstaan. De geneesheeren koesteren de beste lioop op zijn herstel, dat echter uit den aard der zaak langzaam zal gaan. Brand. De brand die Maandag te Maastricht gewoed heeft en een dreigend aanzien had aangenomen, heeft zich beperkt tot een gedeelte van de woning van den heer Ch. Hollman, dat geheel is uitgebrand, benevens het dakwerk. Het vuur vond voedsel in het daar geborgen hooi en stroo, benoodigd voor het inpakken van flesschen. Aan de militaire brandweer komt een pluimpje toe voor haar kranig optreden, zonder welke de brand een grooten omvang zou hebben gekregen. De oorzaak van den brand is onbekend; alles was verzekerd. I)o held van Spioenkop. Men meldt uit Vlissingen aan het Handelsblad" Hedenmorgen kwamen alhier ter re ede de Du'itsche Bijkspoststoomsehe- pen Reichstag en Kronprinz. rasp. met 7 en 168 passagiers. Met de Kronprinz kwam ook mede de heer II. F. Slegt- kamp, de held van Spioenkop. die door zijn familie werd ontvangen. 104 Passagiers vertrokken met de dag mailboot naar Engeland. Behalve Slegtkamp waxen slechts enkele man nen uit den Boerenkrijg meegekomen. Toen Slegtkamp hedenmorgen in ho tel Zeeland kwam. waar ook eenige Engelschen vertoefden, riepen zij hem toe ..trainvernieler" en als zijn fami lie hem niet had teruggehouden, zou de dappere held zeker op deze uitda ging wel het zijne geantwoord hebben Slegtkamp werd slechts eenmaal se- wynd en wel te Lindley op 30 Juni 1000, in de linkerdij. Hij toonde ons een photo van een li-jarig kind uit een der concentratie- karn pen. dat op een skelet geleek, en ook een photo van gewapende Kaf fers. wat de bewering logenstraft, dal de Engelschen geen naturellen in den oorlog zouden gebruikt hebben. Alvorens Slegtkamp heden met den trein van 1.07 naar IJmuiden vertrok, werd den dapperen held een fraaie krans aangeboden met een toespraak van den luitenant Middelaar. Op de krans stond ..Hulde aan Henry Slegt kamp. den held van Spioenkop. van eenige Vlissingsche vrienden en ver eerders". De krans aanbiedende, ein digde luitenant Middelaar met een driewerf hoera voor den held. wat geestdrift en weerklank vond. Slegt kamp bedankte zeer getroffen door dit. huldeblijk en stelde een driewerf hoe ra -in voor Koningin Wilhelmina. On der geestdriftige begroetingen vertrok de held van hier. Nog kwam met de Kronprinz aan jhr. Van Weede, milliter-resident voor Holland ta Lissabon'. Een medewerker van de N. R. CL, die te Vlissngen aan den trein was, toen Slegtkamp zou vertrekken, heeft den held van Spioenkop gesproken en schrijft over dat gesprek: Ik vroeg hem of hij na den vrede vrijwillig of gedwongen het land had verlaten en hij antwoordde, dat de Engelschen hem gezegd hadden, hij moest weg. Maar toen hij aan boord van de Kronprinz was,werd hem een stuk ter teekening voorgelegd waarin hij verklaarde het land vrijwillig te hebben verlaten. Hij weigerde, maar dan zou hij van boord gehaald en in de gevangenis gezet worden. De ge zagvoerder van de Kronprinz raadde hem aan maar te teekenen aangezien het schip onder de krijgswet sftond. De Duitsche vlag beschermde hem hier dus niet. Toen schrapte Slegt kamp door. dat hij niets tegen de En gelschen had en 'teelcende de rest. Ik vroeg hem ook nog wat er fwas van dat tegenhouden van Hindoo's man nen, die zich wilden overgeven. Hij zeide, dat dit verkeerd in de krant had gestaan; het waren geen mannen van Hindon, maar anderen. Op dat oogenblik van het gesprek namen andere dingen Slegtkamp in beslag en hij vergat zijn. ondervrager. Ik vond nu ook maar beter hem over te laten aan zijn vrienden en de me nigte, die den dapperen krijgsman kwam huldigen. De kroning in Engeland. Meit het oog op den eenvoud, waar mede ten bestemden dage de kroning van den koning van Engeland zal plaats hebben, is van eene nieuwe afvaardiging van het buitengewone gezantschap van H. M. de Koningin naar Londen bij de kroningsfeesten aldaar afgezien. Ook aan onzen ge zant te Londen is voor die gelegen heid geen vertegenwoordigende func tie opgedragen. Hond van Oud-onderofficier® In het lokaal Eensgezindheid te Am sterdam werd eene zeer druk bezochte alge nië ene' vergadering gehouden van leden van dien „Eerste Nederlandsche Bond van Oudonderofi'icieren van Land-, Zeemacht en Koloniën." Voorzitter was de heer A. B. Mich,els die in eene kameraadschappelijke Toe spraak alle aanwezigen welkom heette Onder diepe stilte werd door hem een telegram, van gelukwehsch voorgelezen aan II. M. de Koningin, aangehoord door de actief dienende leden onder militair saluut, en door de burger-le den'mei ontbloot hoofd. De heüwensch voor het Koninklijk Echtpaar, aan het slot van zijn toespraak, werd met da verend applaus begroet. Vervolgens bracht de secretaris, de heer J. L, Muller, jaarverslag van den Bond uit. waaruit bleek dat het 'ledental zachtjes aan vooruit gaal. Uit, het.' verslag van den penning meester van het ondersteuningsfonds den heer M. S. Matzen. bleek dat een batig saldo in kas is, groot 2599. De uitkèering bij overlijden, thans groot 75, hoopt men spoedig te vergrooten, terwijl bij ziekte of werkloosheid ge durende 8 weken f 5 per week wordt verstrekt. De commissie tot het nazien van dlit beheer verklaarde alles in orde bevon- te hebben. Vervolgens werden herkozen als bondssecretaris de heer J. L. Muller en tot leden van de commissie voor het ondersteuningsfonds de heer-en M. C. Gre.górius, J. R. Brnschwieiler en N. S. Matzen. Daarna had eene bijzondere plech tigheid plaats De heer H. G. Hopman en zijne echtgenoote mevrouw N. C. Hopman Kwast, donateurs van den Bond. werden door den voorzitter voor de bestuurstafel geroepen. Dit echtpaar had sedert de laatste jaren gedurig door het doen opvoeren van kinder operettes. gecomponeerd door mevrouw HopmanKwast zelve, waarvan de baten uitsluitend tot- steun van deh Bond waren, den Bond aan zich ver plicht. De heer Michels benoemde, na zeer waardeerende woorden, mevrouw Hopman tot eered'aine en hare echt genoot tot lid', van verdienste. Onder eene ovatie van de aanwezigen wer den hun de eere-insignes op d'e borst gespeld. Nadat als plaats voor de volgende vergadering bepaald was Amsterdam sloot de voorzitter de vergadering. Taco Mesdag is hedenmiddag te 1 uur overleden. Zaak Noëls Tan Wageningen. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad (vacantieka-mer) werd met het oog op het getal, dei. omvang en ingewikkeldheid der mid delen van cassatie, door mr. L. W. van Gigch, als raadsman- van den re- quirant, voor te dragen in de zaak- No Si's van Wageningen, de behande ling dier zaak uitgesteld tot 9 Septem ber a. s. Diefstal te Renkum. Omtrent een diefstal, gepleegd in de. villa van den heer van V., en toebehoo- rende aan mevr. Van R., geb. v. V., te Renkum, verneemt de „N. R. CL", dat een deel der vermiste voorwerpen zijn opgespoord ten huize van verschillende werklieden te Renkum en te Wagenin gen. Hoewel er artikelen van waarde on der waren, hebben die menschen ze voor een luttel bedrag in hun bezit gekregen. Evenwel zijn nog niet alle ontvreemde voorwerpen gevonden, o. a. zocht men nog naar eene schilderij, waarvoor de politie reeds nasporingen heeft gedaan te 's-Gravenhage, Utrecht en Arnhem, tot nog toe echter te vergeefs. Ook zijn en kele artikelen ontdekt, die niet als van dezen diefstal afkomstig zijn opgegeven, Omtrent den dader heeft men nog geene voldoende zekerheid. Vermoedelijk is 't een jongmensch, die op avontuur uit is. Men meent, dat hij na den diefstal ge ïnformeerd heeft, hoeveel een rit per tram van Renkum naar Wageningen kost. Zijne financiën schijnen hem toen niet veroorloofd te hebben van dit ver-' voerrniddel gebruik te maken. De politie zet ijverig hare onderzoekingen voort. Misgeloopeu. Een der leden van het hoofdbestuur van het „Selskip for Frysky Tael en Skriften Kennisse" zou op den avond na die algenieene vergadering te Grouw het logement-, waar die vergadering had plaats gehad, verlaten om vóór zijn vertrek naar huis, nog een vriend te Grouw te bezoeken. Daar hij in t logement ten eenen male een vreem deling was. liep hij in plaats van de voordeur de achterdeur uit en stortte in 't diepe vaarwater ..De Grouw" dat zich op zeer korten afstand vlak voor de deur bevindt. Gelukkig snelden dadelijk een paar personen toe. die den drenkeling van een wissen dood redden. Brand. Dezer dagen ontstond te Edam brand in de bakkerij van L.. die geheel uit brandde. Het huis on de aangrenzen de perceel en bleven door het flinke op treden der brandweer gespaard. Vóór eenige weken was er ook een begin van brand bij L., die inUidis gebluscht werd. L. en vrouw waren heden uit. (oen de vlammen uitbraken. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Ontsnapt. Zaterdagavond is weder een der ver pleegden van het Rijksopvoedingsge sticht ontsnapt. Brand in een postrijtuig. Vermoedelijk door het werpen van een brandend' eindje sigaar door het portierr aam ontstond i n den locaal- trein naar Doetinchem een begin van brand, waardoor de trein even voorbij het station Wehl moest stoppen. Na dat de machinist het vuur gedoofd had werd de reis voorgezet. Een bloemenhulde. Ter gelegenheid' van de verjaring van H. M. de Koningin-Moeder l!s er in de Nederlandsch afd-eelïng op cL internationale tentoonstelling te Tu rijn een bloemenpyramide, geflan keerd door twee vruchtdragende oran- jebooinen, geplaatst. Uit den top dezer pyramide staken, gekruist, le vlaggen van Italië en Nederland.-De bijna zus meter hooge bloemenhulde werd! zeer geroemd. Opgeviseht. Te Xumansdiorp is opgevischt hei lijk vaneen ongeveer dertigjarig nia.i persoon, gekleed in bruin manchester bovenbroek en blauw boezeroen; op het lijk werd bevonden een portemon naie met twee gulden en een sigaren zakje, gemerkt Dordrecht. Men ver moedt dat het 't lijk is van den per soon, die vóór eenige dagen van de brug te Moerdijk is gevallen. Interpellatie oyer den brand te Maastricht lu de laatst gehouden raadszitting te Maastricht werd het dageliiksch be stuur ge interpelleer d door rnrs. Jans sen, Wijnans en Van Geusau, betref fende den Zondag plaats gehad heb benden brand. Volgens interpellanten voldeed ma terieel en personeel niet meer aan de eischen dies t-ijds, en zou een flinke reorganisatie noodig zijn. De voorzitter verklaarde met bekwa men spoed een nieuwe verodening op bet brandwezen in het leven te zullen roepen en een flink crediet bij den ge meenteraad te zullen aanvragen tot uit breidmg der brandweer. Een zonderlinge. In een der woningen van het Nieuw- sticht te Schiedam woont de 72jarige we duwe Van Zijl, een vrouw, die geheel op zich zelve leeft en zich volstrekt niet met hare buren bemoeit. De opzichter van het Nieuwsticht ontvangt elke week getrouw haar bezoek, want geregeld el- ken Vrijdagavond brengt zij hem haar huur; enkele malen geschiedt dit ook wel op Zaterdagavond. Deze week kwam de wed. Van Zijl Vrijdagavond niet met haar huur, en ook Zaterdagavond ver scheen zij niet. Zondagmorgen ging dus de opzichter eens bij de buren informee- ren of deze ook iets van baar wisten. Tevergeefs bombardeerde hij op de deur; geen antwoord gaf eenig teeken van le ven in de woning, en 's avonds werd de politie geraadpleegd. Besloten werd om de deur aan de achterzijde te forceeren, wat Zondagavond te 6 1/2 uur geschied de. Men vond toen vrouw Van Zijl op bed liggende, geheel buiten kennis en verzwakt, zoodat men vreesde dat zij spoedig zou sterven. Onmiddellijk werd een dokter en een priester geroepen, die spoedig verschenen, en beiden aan den patient hunne hulp verleenden. Op last van den dokter werd zij daarna naar het ziekenhuis vervoerd. De buren hadden inmiddels aan de vrouw wat melk gege ven en een geklutst ei toegediend, wat zij gretig tot zich nam. Vermoedelijk heeft zij sedert Woensaag op bed gele gen, zonder iets te hebben gegeten of gedronken. Dat vrouw van Zijl een zon derling was bleek wel hieruit, dat alle deuren behalve op het slot nog gesloten waren door grendels; over de met blin den gesloten vensters liepen ijzeren kruislatten; het privaatraampje wasvoor zien van een hangslot. Wat de aanlei ding tot deze solide insluiting is geweest is nog onbekend; evenzeer wat de aan leiding is geweest dat zij zoolang zon der voedsel en drinken op bed heeft ge legen, Haar toestand is nu bevredigend. Men zal trachten haar in het Liduïna- gestichi te doen opnemen. Lucas Meyer. Uit Den Haag meldt men: Generaal Lucas Meyer, die heden ochtend in het Hotel den Ouden Doe len is aangekomen, heeft er in toege stemd kort na zijn aankomst een ver slaggever te ontvangen, maar onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat niets aangeroerd zou worden omtrent de ts Vereeniging gevoerde vredesonder handelingen waaraan hij, zooais men weet, heeft deelgenomen. Met dit verbod voor oogen kon dan ook slechts van den generaal als eenig antwoord, op een algenieene vraag be treffende den vrede, verkregen worden de met zeer veel overtuiging afgelegde verklaring, dat d'e ijzeren noodzake lijkheid het sluiten van den vrede ge bood. Generaal Lucas Meyer, een stoere 54-jarige, erg vriendelijke man, deelde mede, dat zijn komst naar Europa een absoluut privaat karakter draagt. Hij is met geenerlei politieke zending of opdracht heiast en komt alleen zijn vrouw en zijn dochter halen, want in November denkt de generaal terug te keeren met de zijnen naar Zuid-Afri- lta. Wellicht zal d'e HollandSche vee stapel verschillende van zijn beste exemplaren aan generaal Meyer moe ten afstaan, want uit de bewondering die hij uitsprak over de prachtige bees ten, die bij. na zijn aankomst te Hoek van Holland op de landerijen zag van uit den spoortrein en uit eenige inlich tingen die hij inwon, mag worden op gemaakt dat de generaal, die een land bouwer in zijn hart is en door diein oor log een groot deel zijner bezittingen door verwoesting heeft verloren, hier te lande zal trachten fokwee mede te nemen, al achtte de generaal het een groot bezwaar, dat het vervoer naar Zuid-Afrika de beesten zoo duur maakt, en dat er daar zooveel uit Holland in gevoerd vee sterft. Na dit praatje, met recht over koe tjes en kalfjes, zeide de generaal, dat, hij omtrent de aanstaande komst van Botha, De Wet en de la Reij niet beter weet dan dat deze voormannen der Boeren uitsluitend komen met die be doeling om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den oorlog, een reusachtig weduwen en weezenfonds. Generaal Meijer heeft ook met hunne zending niets uitstaande. Zoo spoedig mogelijk vertrekt hij naar Carlsbad om daar eenigen tijd' onder geneeskun dige behandeling te blijven en met rust en ontspanning te zoeken na den veelbewogen tijd. die achter hem ligt. Hij zal echter niet vertrekken, dan na de beide Presidenten, die thans hier te lande vertoeven te hebben bezocht Allereerst den heer Kruger, dien hij' zoo lang niet zag en wien hij erg ver langend is de hand' te drukken. Wel licht gaat hij reeds morgen of over morgen naar Utrecht. De reden waarom de generaal zich niet over de politieke quaesties iu verband met den oorlog zoowel als den wede wil uitlaten, is. dat lvij be. vreesd is, over d)ie zaken sprekende, on willekeurig dlingen te zeggen diie ge voeligheden zouden opwekken, tets wat hij onder de gegeven omstandig heden. op het oogenblik althans, nou- deloos en ongewenscht acht, Hij uitte zijn verbazing over de vriendelijkheden waarmede men hem in Engeland reed's dadelijk bij zijn aankomst te Southampton heeft, over laden. Waar hij geheel met particu liere doeleinden naar Europa kwam, zag de generaal in een bezoek aan Londen, zoo kort na het sluiten van den vrede, geen bezwaar. Hij zou er dan ook nog langer gebleven zijn. in dien hij niet naar Carlsbad ging. De generaal heeft te Londen bijna alle officieel© personen ontmoet. Maar over hetgeen met hem gesproken is wilde hij zich niet uitlaten. In En geland, ja reeds op cüe boot te Sout hampton, kwam een heir leger van jour nalisten op hem af. Maar hij heeft geen hunner te woord gestaan anders dan met een kort vriendelijk praatje. ..Toch hebben uwe Engelsche col lel ga's interviews met mij openbaar ge maakt, waar ik hartelijk om gelachen heb" zeïd'e d'e generaal. Generaal Lucas Meijer verwacht Botha, de Wet en dela Reij d'en 16 of 17 dezer te Southampton. De generaal heeft in den loop van het gesprek wel eenige andere dingen meegedeeld maar... hij was telkens spoediv bij d;e hand' met zijn dreigen den wijsvinger ter onderstreeping -van zijn nadrukkelijk uitgesproken verma ning: ..Niet in de krant hoor!" De minister van financiën, de heer Harte van Tecklenburg. i's naar het. buitenland vertrokken, om eenige we ken vacantia te genieten. „De Hoop." Het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop" kwam heden te IJmuid'en binnen. Al- Les wel aan boord1. Het schip vaart- morgen naar Amsterdam op Toelatings-examen Cadettenschool Voor eene plaatsing als cadet komen inaanmerking: Voor den dienst hier te lande: A. H. Drijfhout van Hooff; H. A. Cromme lin, D. M. van Oordt, A. dte Bruyne; A. G. Evert®. II W. Tilanus; L. F. F. Coblijn; T. P van den Bergh, F. F. van der Staay, K. Tadema; F. A. A. Gregory, F. F. Everwijn Lange; H. J. H. van Tarel, S. E. Palache; A. B. C. von Bose; J. A. V. S wen leer, K. G. W. baron van Wassenaar, G. E. la Ruette en R. J. Hinlopen. Voor den dienst in Nederlandseh- Indië: A. G. van Hoogstraten; G. J. Berenschot. D. M. Lu cardie; D. Schme des; A. G. van Tricht; E. H. die Nys Bik; W. II. van Pesch; J. F. Furstmer; A. F. Oxenaar; T. Bakker; H. T. van Goor; H. C. M. Per-nis; jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen;A. H. van Dijk; H, GroenemeTjer; H. M. Luteijn: H. P. Maassen; P. B. J. van Hille, C. G. P. van Goor; W. C. M. Slabbekoorn; F. J. Bmijnis, B. Stom en L. P. J. Savelle. De moord te Tilburg. De anonymus J. II. O., tegen wien mr. Pels Rij eken, advocaat te Breda, dezer dagen in een vlugschrift is op gekomen, ter nadere verdediging van zijn cliënt den schilder Mutsaers, ia het wederwoord niet schuldig geble ven. In een „Open brief aan mr. F. E. Pels Rij eken" (verschenen bij Geerlang en Co. te Tilburg), dient J. H. O. den heer Pels Rijeken van du pliek. Ten opzichte van zijn anony- miteit schrijft J. H. O., dat in geheel Tilburg reeds lang bekend was wie hij is, en dat hij voor zijn eerste bro chure, waartegen mr, Pels Rij eken te velde is getrokken, ter verant woording is geweest, waarschijnlijk op diens aanklacht. Ned. Vereen, tot Afschaffing vau Alcoholhoudende Dranken. In de groote zaal van 't Nut teRotter. dam werd Zaterdag de 19e algemeene vergadering der Ned. Maatsch, tot af schaffing van alcoholnoudende dran ken gehouden. Zij werd met een toespraak geopend en verder geleid door den voorzitter, den heer P. van der Meulen, die in zijn openingswoord lot de talrijke afgevaardigden er op wees dat de vereeniging voortgaat het volk te ontworstelen aan de drankbe- dwelming, trots tegenwerking, zelfs door mannen van naam, en den wensch uitte, dat de vergadering vrij zal blijven van partij-politiek, daar de politiek gevaar voor scheuring zou kunnen opleveren en alleen de drank bestrijding in het oog dient te worden gehouden. Verder maakte' spr. mel ding van een door den heer Brunings te Joure aan de vereeniging gemaakt legaat van f5000 en een legaat aan de af deeling aldaar ven f 1000. Na eenige opmerkingen omtrent het jaarverslag dat ten slotte voor kennis geving werd aangenomen, en waarin geconstateerd wordt, dat dé bestrijding der drinkgewoonten in omvang toe neemt, en nadat de rekening was goedgekeurd', werd de begrooting voor 1903 in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f4953.62L Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren Ds. F. Delhez, Ds. A. v. d. Heide en mevr. Mendel®— Stokvistot redacteur van ..Sluit Schiedam" dië'heer R. Casïmir. Zeer uitvoerige discussies volgden omtrent de wijziging der artikelen 5 en 7 van het reglement, rakende de quaestie van de neutraliteit der ver eeniging. Het, hoofdbestuur had voorgesteld de volgende motie De algemeene vergadering, gehoord de besprekingen over de politieke neu traliteit der vereeniging, van oordeel, a dat de natuurlijke groei der ver eeniging niet moet worden belemmerd noch geforceerd b. voorts dat het steunen van bepaalde candidaten bij politieke ver kiezingen en het zich bij bestuurders- bonden aansluiten voor die politieke en economische doeleinden, welker bevordering wordt geacht te zijn in

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2