op 27 Aug. De gast zal zijn intrek ne men in een vleugel van het paleis te Potsdam. Er is ten slotte toch nog tegenstand gekomen, zoowel binnen als buiten het Lagerhuis, legen de bepaling, dat het on derzoek naar de leiding van den oorlog met de bezetting van Pretoria zou ophou den. Balfour heeft nu gezegd, dat alleen de zuiver militaire aangelegenheden niet verder dan tot die bezetting onder zocht zouden worden. Wat legercontrac- ten enz. betreft zou er geen beperking zijn. Zou de instelling en de inrichting van de concentratiekampen, uit militaire overwegingen verdedigd, binnen of bui ten het onderzoek vallen? En hoe jam mer, dat men in Engeland het fijne niet te weten zal komen van al het gehands- up en kanonnenverlies van de Engel- schen na de bezetting van Pretoria. Dat is toen eerst recht begonnen. En het ver woesten van het land, de barbaarsclihe- den op de hoeven bedreven, dat gaat ook in den doofpot, want verreweg het groot ste deel daarvan valt na Pretoria. Even wel, al zou de commissie vrij zijn alles te onderzoeken, zij zou ook wel kans heb ben gezien verborgen te houden wat zij wil. De Jameson-commissie kan haar doorluchtig voorbeeld wezen. En ten slotte is het de Engelschen meer te doen om te weten te komen of het legerbe stuur zakelijk zijn plicht heeft gedaan, dan wel of het in het humane en recht vaardige tekort is geschoten. De kellners te Triest hadden het werk gestaakt onder de leuze afschaffing van het fooienstelsel. Ze hebben den strijd echter moeten opgeven, daar de koffie huishouders kellnerinnen in dienst had den genomen en deze zich hoogelijk in genomen verklaarden met het oude stel sel. Generaal Firmin heeft thans zichzelf geproclameerd tot president van Haïti, Hij heeft een ministerie benoemd en te Gonaives een voorloopig bestuur voor de noordwestelijke provinciën en het stroomgebied van de Artibonite inge steld. Stadsnieuws. Haarlem, 7 Aug. 1902. Namens de stoombierbrou- werij ..'t Haantje" wordt ons, naar, aanleiding van onze mededieel-ioig, als zou het aan de bestolenen voor een groot gedeelte te wijten zijn, diat de inbreker weder op vrije voeten is,daar zij te laat aangifte van de diefstallen deden, geschreven dat deze eerst te 9.20 was ontdekt en 5 minuten later reeds telephonisch aan de Politie was medegedeeld'. Is dit zoo dan zou natuurlijk alle schuld ophouden. Wij vermeldden echter, dat de inbraak reeds te 7 uur bekend tv as. en moeten dit afgaande op onzen zegsman die blijft beweren dat de inbraak in de bierbrouwerij reeds te 7 uur en de andere reeds te 5 uur 's morgens was bekend, volhou den. De heer M. J. van der Mey de Bie. te Rotterdam die in de N. Rt. C. een ingezonden 6tuk schrijft over ambtsgeheim van den apotheker" haalt daarin, aan de confrontatie van den heer van Rijn apotheker alhier miet Frans Rosier en schrijft daarover; In de dagbladen heeft het bericht gecirculeerd, dat apotheker van Rijn te Haarlem is geconfronteerd met iemand, die van moord wordt ver dacht. Het doel dezer confrontatie wordt begrijpelijk als men weet, diat bij dezen collega 's nachts hulp is ge vraagd voor eene verwonding. Deze hulp werd niet verleend, omdat... ,,die man zulk een ongunstig uiterlijk had." Toen later bekend werd. dat dienzelf den avond of nacht een moord gebeurd was, heeft de apotheker aan de politie van dit hulpverzoek kennis gegeven. Nu kan men zich verbazen over het zonderlinge in het opgegeven motief dier hulpweigering. nog vóór er iets van misdaad bekend was. Niet met een beroep op onbevoegdheid, niet omdat de wonde misschien van dien aard was dat ze alleen door een heelkundige goed behandeld kon worden, neen, de verwonde werd niet geholpen, omdat hij het ongeluk had geen aangenamen indruk te maken; „zijn uiterlijk was niet gunstig." Doch ik laat dit rusten. Want een ernstiger feit dient bespro ken en de vraag moet gesteld: Is het een apotheker geoorloofd' ongevraagd mededeelmgen uit zijne praktijk aan de politie te dóen? Deze vraag meen ik reeds aanstonds met een beslist neen! te moeten beantwoorden, en ik geloof dat velen er evenzoo over denken en er naar handelen. Henri Slegtkamp. de held van Spionskop komt Vrijdag met den trein van 6.32 spoortijd alhier aan, gaat dan naar de woning van den heer Van Ooij om zich vervolgens na een kort oponthoud te begeven naar den Schouwburg, waar hij door de direc tie is uitgenoodigd de voorstelling van Vrijdagavond bij te wonen. Onze stadgenoot© mejuf frouw C. M. Botman slaagde voor die acte Fransch L. O. Aan de Zwemschool aan de Houtvaart, was de temperatuur van het water des morgens om 6 uur 63 graden Fahrenheit en te 12 uur 64 graden Fahrenheit. Uit de Omslrekeo. Zandvoort. Door B. en W. is goedgekeurd het bouwplan voor drie woonhuizen aan de Tramstraat en Schoolstraat voor re- kening van de Naamlooze vennoot schap tot Exploitatie van onroerende goederen genaamd „Kinheim", geves tigd te Haarlem, onder voorwaarde, dat het open terrein, grenzende aan den openbaren weg tuin blijve, niet gebruikt worde voor bergplaats en over de geheele lengte afgescheiden worde met een ijzeren hek op steenen voeting, alles ondere nadere goedkeu ring van B. en W. Ook is goedgekeurd het bouwplan voor een dubbel heerenhuis aan de Haltestraat voor rekening van den heer Varekamp. Rooiing en peil zal worden aangewezen. Alhier is aangekomen en afgestapt aan het Grand-Hotel H. H. Prinsete* Hans von Hohenlohe, met gevolg. Om 'in werkelijken dienst te worden gesteld voor herhalingsoefeningen is te gen 2 Sept. a.,s. opgeroepen de mili cien verlofganger Frederik Dekker, van de lichting 1897, dienende bij het 2de rog. Vesting-Artillerie. Tot 31 Augs. a-s. zal het Post- en Telegraafkantoofr alhier geopend zijtt van des voormiddags 7 uur in plaats van 7.30 tot 8.30 namiddags. Woensdagavond tra den alhier-in het Kurhaus op leden van het Berlijnsclie Orig. Secession „Ueberbrett'l". De zaal was goed bezet. De uilvoering mag als goed gesleagd beschouwd worden. Blijkens het applaus vielen de meeste nummers zeer in den smaak. Vooral muntten uit de humoristische voor drachten van den heer Theo Gieise ..de verliefde piano-onderwijzer", ten gehoore gebracht door den heer Jules Boesnach en „keinen Mann" en ,.Das nüchterne Madchen", mooi gezongen en geactc-erd. door mejuffr. Hilda Stadthagen. Wij twijfelen geenszins, of de volgende uitvoeringen van dit. gezelschap zullen zich in de meeste belangstelling der gasten kunnen ver heugen. Isr. Godsdienstoefeningen Vrijdag 6 Aug. 6.30 uur n.m. Zaterdag 9 Aug. v.m. 7.30, n.m. 12.30 en 's avondls. Thans zijn alhier aanwezig 397-i badgasten. LJmuideu. Heden morgen is hier drijvende bij de nieuwe sluis een lijk gevonden, dat bij nadere beschouwing bleek te zijn van een stoker van den steamtrawler Oceaan II. die de laatste1 reis bij het naar zee gaan niet present was. Uit eenige kenteekenen schijnt er twijfel gerezen te zijn, of men hier wel aan eenvoudig verdrinken mag denken, zoodat de justitie zfich reeds met de zaak bemoeit. Beverwijk. Door B. en W. dezer gemeente is tot 2e ambtenaar ter secretarie be noemd de lieer H. Delstra te 'sGrave- meer. Op het door die telefoon-juffrouw gedane verzoek, waaromtrent een schrijven bij de aangeslotenen gecir culeerd heeft, betreffende sluiting van het bureau op Zondag is afwij zend beschikt. Wederom is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens mishan deling van een hond. Het dier werd, onder toezicht van den eigenaar, door een knecht zóó op den kop ge slagen, dat het bloed' ui neus en bek liep en vervolgens in het hok gesleept. Ellendelingen! De gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leerlingen voor de Openb. Jongensschool al Wier, is opengesteld tot vóór 24 Aug. a.s., bij het Hoofd dier school. Door mej. Joh. Hoeksema. onder wijzeres aan de O. L. Schooi alhier, is als zoodanig eervol ontslag aange vraagd roet ingang van 1 October a.s. Haarlemmermeer. Benoemd tot onderwijzeres in Wijk IV te Aalsmeer Mej. J. de Boer. en mej. Veen voor de nuttige handwerken tot onderwijzeres in Wijk II aldaar mej. Popma. Binnenland. Prins Hendrik te Arnhem. De commissie voor het op 21 dezer op het landgoed Klarenbeek te Arn hem te hiouden concoursi-hippique, ontving van Prins Hendi-ik de toezeg ging dat hij dit concours zal bijwo nen. Gedurende de afwezigheid van jhr. mr. Schorer wordt het voorzitter schap van den Raad van Staite, afd. voor de Geschillen van Bestuur,waar genomen door eten Staatsraad mr. Asser. Een wethouder-kellner. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de nieuw benoemde wet houder van Schoterland, de heer K. de Jong, tevens is kleermaker, aan spreker en gelegenheidskellner. Moord op een marechaussee. Onder de gemeente Ommen is de marechaussée Hoekstra door een siroopend polderwerker doodgescho ten. Niet minder dan 60 hagelkogels doorboorden zijn borst. De dader had zich, ziende dat hij gesnapt werd, onmiddellijk omgekeerd en schoot op zijn vervolgers. Hij is gelukkig ge vat. Uit Ommen worden omtrent dit geval de volgende bijzonderheden ge schreven aan de ,,Zw. Ct.": Door de hier aanwezige polderwer kers aan de lijn van den N. O. Lo- caalspoorweg worde-n in deze bosch- en wildrijke streken dikwijls jacht- overtredingen gepleegd. De mare chaussees Hoekstra en De Lange, een paar flinke, en actieve jonge man nen, die vrij van dienst hadden, wa ren gisteravond uitgegaan om dezen lieden hunne stvooperijen ;te beletten. Ongeveer half 9 troffen zij in de buurt van de spoorweg over de Regge in de buurtschap Giethmen de stroo- pers aan, van wie de eene, zich ont dekt ziende, zich omkeerde, op den marechaussee Hoekstra aanlegde en' dezen een schot hagel op een afstand van S a 10 meter in de borst gaf. De Lange, den dader achtervolgende, keerde op het gekerm van zijn kame-. raad naar dezen terug, die nog over eind stond, doch spoedig daarna on der den uitroep ..De Lange, ik sterf" ineen zonk. Spoedig werd de getroffene per as naar hier vervoerd, waar dr. Warn- sinck direct ter plaatse was. Er was echter geen. hulp meer te verleenen: het hart, de long. lever en maag wa ren door ruim 60 hagelkorrels door boord, zoodat de dood spoedig intrad. Groot was de verslagenheid hier onder de ingezetenen, waar een ijve rig ambtenaar in de vervulling van zijn plicht zoo vreeselijk werd getrof fen. Oogenbliklcelijk spoeddle de burge meester zich naar de plaats des on- heils, waar des nachts achtereenvol gens in een polderkeet een vijftal ver dachten werden gearresteerd. Aan het krachtdadig en flink optre den van den Burgemeester, gesteund door de marechaussee, politie en in gezetenen, mocht het gelukken den moordenaar, zekeren Jacobus van Grose, oud 24 jaar, polderwerker, wo nende te Wagenberg (N.-B.) tot be kentenis te brengen. De politie moest den moordenaar tegen de woede van het publiek in bescherming nemen. Be „Temps" over Nederland. Reuter seint uit Parijs dat de ..Temps" in een artikel over Neder land zegt: „Als Nederland zich ooit in gevaar mocht bevinden, waaa-voipr voorals nog niet óe minste aanwijzing be staat, dan zou het alle reden hebben zich niet te beroepen op de een of andere mogendheid, noch op de een of andere groep, maar op geheel Eu ropa. De Nederlanders hebben liefst aan niemand Verplichting en daarin hebben ze gelijk." Gepakt. De beruchte Zuidhof die, na uit spraak van zijn vonnis door de Arr. Rechtbank te Middelburg op 28 Juli 1.1. bij zijne overbrenging naar het huis van bewaring aldaar ontvlucht te. is te Brussel gevangen genomen. Zijne uitlevering zal door den officier van justitie te Middelburg worden gevraagd. Be Ned. ambulance in gevangen schap. De verpleger bij dr. Koster's ambu lance, de heer Mèuleman, heeft aan een verslaggever van de „Zw. Ct," een uitvoerig relaas gedaan van de wederwaardigheden van de ambulan ce. Het meerendeel van zijn mededee- lingen is reeds bekend. Omtrent de lotgevallen der ambulance in gevan genschap deelde hij echter nog ver meldenswaardige bijzonderhedlen méde. Wij nemen daaruit het volgende over: Den Sen Juli werd de ambulance voorbij Kaah'onJiein aangehouden en naar Pretoria teruggebracht. Daar werd het geheel© personeel in een vuil Kafferhok opgesloten en toen dr. Pino bij den provostmarshaJl wat al tedringend opheldering vroeg, kreeg hij van dezen ambtenaar het ant woord, dat hij dadelijk zijn mond moest houden, „anders zou hij op de plaats neergeschoten wordien." Den volgenden morgen werden doctoren en personeel in een beesten wagen gezeit. waar de mest nog een voet dik op den bodem lag. Toen de officieren bleven aandringen op een betere behandeling, hebben dezen een uurtje misschien in een le klas waggon mogen zitten, maar daarna werden de leden der ambulance weer in een vullen kolenwagen gestopt. Dat was de blijvende verbeitering. Te Kaapstad werden zij op de „Mo hawk" gezet. Tot verblijfplaats ont vingen de ambulance-leden, behalve de doctoren, het deel van het schip, waar paarden gestaan hadden, ter woon. Matrassen en dekens werden niet verstrekt. Het paardenhok wrie melde van ongedierte, maar onze wakkere verpleger zat te veel in car bol en sublimaat, zoodat hij van deze plaag bevrijd bleef. De kost was er barmelijk slecht. Den eenen dag brood, den anderen dag biscuits ('n soort hondenbrood), 'tvleesch ging steeds overhoord, daar het stonk. Bij het vlee.sch werden een of twee ge schilde aardappelen verstrekt. Aan boord vond de hand des verplegers veel om te doen, want de Boeren le den ontzettend onder de zeeziekte. Wij besparen onzen lezers de beschrij- ving van de tooneelen in het met, per- sorien tot stikkens toe gevulde paar denhok. De aankomst op Cevlon was dan ook een verademing. Bij het ongeluk der nog niet geheel verkÜaarde gevangenneming kwam per slot van rekening een 'grooit geluk want wat hebben de gevangenen op Ceylon medische hulp noodög gehad. In de 3 eerste maanden "van het ver blijf op Ceylon heeft de ambulance 880 patiënten gehad, van wie 700 aan typhus leden. Vermoedelijk is de be smetting door het transportschip aan gebracht. In de gevangenkampen zijn, zegt de heer Meulemna, eerst de echte vriendschapsbanden tusschen Hollan ders en Afrikaanders gelegd. Daar vonden zij elkaar en leerden elkaar waardeeren en liefhebben. Wat het slagveld niet doen kon; deed het ver velende gevangenisleven. Ook M. zelf leerde daar de Afrikaanders kennen, en wel een trek, die anders zoo moei-1 lijk ontdekt wordt, nl. de dankbaar heid der Afrkaanders. Onze dappere stadgenoot ontving daarvan roerende bewijzen. Hij heeft ons, als zijn bagage is aangekomen een paar brieven van patiënten beloofd. De heer M. zou over een ontzagwekkend aantal mon den en handen moe1 ten beschikken, wilde hij zich met alle pijpen en wan delstokken, hem door zijn patiënten vereerd, -tooien. „Wij hebben geen geld, maar neem dien stok van mij aan, ik sneed hem voor u", was de gewone opdracht. Wij zagen een paar exemplaren; prachtige, fijn bewerkte stokken. Een er van is bijv. door conmmandant Potgieter vervaardigd. Over het leven in de kampen ver telde de heer M. nog menig staaltje, dat reeds bekende dingen bevestigt. Over Khaki en zijn bevelheibbers liet de heer M. zich liever niet uit. Zooveel is zeker, dat er ook vele goe den onder waren. Paalvast staat dat Khaki bijzonder graag met Hol]and- sche geneeskunde te doen had en dat hij gruwelijk klaagde over de Engel- sche doktoren, die zoo ontzettend gauw toit amputatie overgingen en na het operatieweïk het liefst het whiskey-glas hanteerden. Beide heb belijkheden kwamen zoo veelvuldig voor, dat de Briitsche regeering een onderzoek-commissie zond. Te Ghris- tiania bijv. kreeg onze zegsman een patiënt onder handen, die door lyd- dietsckerven gewond was. De wond zag er gruwelijk uit: op sommige plaatsen was verrotting ingetreden en bij de eerste reiniging haalde de ver pleger nog eenige homstukken uit de wond! In liet kamp te Ceylon bevonden zich twee Boerën-gevangenen ((wij onthouden ons van het noemen der namen óm begrijpelijke redenen), die als depêcherijder v.an De Wet "in gevangenschap raakten. De Engel schen wilden met alle macht deze mannen het geheim hunner zending ontlokken en schroomden daartoe niet hen met fusilatie te dreigen. Den morgen na hun gevangenne ming werden zij naar de executie- plaats gebracht en voor twee geopen de graven geplaatst: het vuurpeloton stond geschaard. Toen zei de Brit- sch© officier: „Nu vraag ik jullie voor het laatst, wat was jullie boodschap. Zoo gij niet antwoordt, hebt gij bin nen een minuut geleefd." Een der Boeren verschoot even van kleur, maar zijn kameraad zag hem een oogenSlik aan en de toestfand: was wéér. in orde. „Wij hebben niets mee te deelen, luitenant", klonk het fiere antwoord, en de mannen wer den naar Ceylon gezonden. Ned. Heidemaatschappij. De Nederlandsche Heidemaatschap pij zal op 29 Sept. a.s. te Eindhoven hare groote jaarlijksche algemeene vergadering houden. Op die vergade ring zal o. m. worden besproken de beste en voordee-ligste manier waarop heidegrond als bouwgrond in cultuur kan worden gebracht en zal den leden de gelegenheid worden gegeven om kennis te maken met de resultaten door baron Van Tuijll van Seroosker- ken verkregen met zijne ontginningen op groote schaal te Vallnnswaard. Ook zal Heeze worden bezocht, alwaar mede veel heöde tot vruchtbaar bouwland is herschapen. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de N. Rott. Ct.: Het was vandaag onder de jeugd op 't strand te merken, dat er wat bij zonders op til is. Wat hadden de jon gens en niet minder de meisjes het druk, om vestingen van zand te ma ken, die het heel lang tegen de baren van de zee zullen uithouden. Meisjes schepten als... polderjongens! en stond' er soms één een Sjaaltje te hou den, dan was het al spoedig: „nee, Suus, nou niet prate, maar werke, hoor!" En dadelijk verdween de schop weer in het strandzand; terwijl de jongens de vesting siterkten door met de schop de massa compact te ma ken. Een vorm van co-educatie, die allen ouders wat interesseerde. Een Caspar de Robles in spe ging in zee waden om bouwstoffen te ha len voor zijne verschansing, stukken korf en mat, die dé onmetelijke zee aanspoelde werden door hem gean nexeerd, om de wallen zijner vesting innerlijk te sterken; met een d'ikke laag zand bedekt, zouden zij het lang tegen de zee uithouden, zóó dacht-ie onder het werken in het zweet zijns aanschijns. 't Was een drukte op het strand als in de kazerne op den dag vóór de komst van den generaal, om inspectie te maken. Morgen is het hier inspectie met. uitloven van prijzen voor hem of haar „die zijn spullen het best in orde heeft." Het comité dletr visscherij-tentoon- stelling heeft nl. een wedstrijd uitge schreven, die morgen 'te 12^ uur aan vangt, en bestaat uit het maken van zandkasteeleo, die te drie uur het- hoogwater" zullen moeten .trotsee- ren. Anderhalf uur tijds dus om een schans te maken, die de Noordzee een tijdlang zal moeten weerstaan! En aan den schepper van de vesting, die het langst de golven weerstaat, wordt een prijs geschonken. Dat wist heden de jeugd; het was officieel door de politie aangezegd en daarom werd heden duchtig geoe fend. Zóó duchtig, dat nu reeds de baren „werk" hadden van die kasteelen... luchtkasteelen te maken; zelfs geen eerbied toonende voor de driekleur, die van menig vestinkje woei. Doch morgen pakt de jeugd weer even goed aan; dat is het mooie van de jon gens- en meisjes-jaren en... co-edu- .catie? Uit de Staatscourant. Kon. besluiten. Aan S. W. Middel koop is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger dier registratie voor de gerechtelijke ew administratieve akten en der domeinen te Arnhem. De- heer L. Overman, op zijn ver zoek, eervol ontslagen uit zijne betrek king van president der commissie tox de zaken der Protestantsche Kerken in Nederlandsch-Oost en West-Indië, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. (Herplaat sing wegens misstelling). Benoemd voor 1 jaar tot leeares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gro ningen en Warffum mej. W. Andreae, Zuid'horn; met ingang van 8 Augustus 1902 benoemd tot substituut-officier van justitie te Utrecht, mr. A. A. baron van derFeltz, thans te Zutphen; tot sub stituui-officier der Rechbank te Zut phen mi-. E. J. H. M. van Rijckevorsel, thans ambtenaar O. M. bij het Kan te 'Rotterdam No. 2 mr. G. W. F. ambtenaar O. M. bij het Kantongerecht te Rotterdam Noi. 2 mr. G. W. F. YVentholt, thans k an to nr e c Mers-plaats vervanger te Leidón en advocaat-pro cureur te Zoeterwoude. Tot een substituut-officier bij de rechtbank te 's Hertogebosch, mr. A. Tak, hans te Alkmaar; tot id. te Alk maar mr. A. A. Cnopius, thans amb tenaar O. M. bij het kantongerecht te Roermond; tot ambtenaar O. M. te Roermond mr A. J. A. A. baron Van Heemstra, kantonrechter-plaatsvervan ger te Arnhem, advocaat-procureur te Velp, Benoemd tot notaris te U ter standplaats Utrecht. P. A. Lens," candidaat-notaris aldaar; tot commis saris van politie te Vlaardingen H. F. van Rosmailiem, thans inspecteur te 's-Gravenhage; tot. kantönrechter- plaatsvervanger in het kanton Am sterdam (derde kanton), mr. F. L. G. Z. M. Verdunk advocaat en procureur te- Alkmaar. Een brief van president Steijn. Het bestuur der pro-Boervereeniging te 's Gravenhage heeft van den heer PI. Fischer het volgende schrijven ont vangen, namens president Steijn ..President Steijn heeft mij opgedra gen u dank te1 betuigen voor uw zeer waardeerend schrijven van 3 dezer en maakt van deze gelegenheid gretig gebruik zijn erkentelijkheid te doen overbrengen voor de hulde in den vorm van dat prachtige bloemstuk dax ieders bewondering trekt en waarmee ook mevrouw Steijn zoozeer iis ingeno men, dat HEd. last heeft gegeven er eene photografie van te vervaardigen, opdat zij een blijvend aandenken aan dit mooie kunststuk kan behouden. President Steijn verzoekt mij tevens u te berichten, dat Zijn Hoogedele met groote belangstelling vernomen heeft, hoeveel uwe vereeniging heeft gedaan en nog voortgaat te doen tot leniging van de diepe ellende, waaraan de Zpid- afrikaanische bevolking thans is bloot gesteld. De President hoopt, dat uw menschliievend werk met het grootst mogelijke succes zal bekroond worden. Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap De raad van commissarissen van het „Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap" te 's-Gravenhage, heeft met ingang van 1 September a.s. collectief ontslag geno men. Paardendieven. Dinsdag werd op die Veemarkt te Groningen een paard verkocht voor ongeveer een derde van de waarde De agent van politie Jongs- ma, wien dit geval ter oore kwam, vond het een beetje verdacht. De verkooper, een Duitscher, P. F. H. M. geheeten, werd naar het politiebureau gebracht en heit paard in beslag genomen. Maar er was nog een Duitscher, die ook een. paard ver beneden de waarde had verkocht Deze een zekere K. F. YV. S.. zette het. op een loopen toen Jongsma hem wilde aanhouden Jongsma hem achterna, jas en sabel weggooiend, door slooten en over hekken, door landlerijen en over wegen. Eindelijk gelukte het Jongsma, den Duitscher nabij Noord- dijk te grijpen. Hij werd geboeid en bevond zich spoedig met zijn landge noot onder één dak. Het vermoeden, dat de paarden ge stolen zouden zijn, is bevestigd. De Commissaris van politie ki-eeg Dinsdagavond' een telegram uit Buncle (Oost Friesland'), meldende dat de paarden daar gestolen waren. Be moord te Tilburg. Enkele weken geleden hebben wij melding gemaakt, van een protest van dien advocaat Pels Rij eken (den verde diger van Mutsaers) tegen anoniem geschrijf van iemand, die zich achter dei letters J. H. O. verborg en bijzon derheden mededeelde, welke naar het oordeel van genoemden advocaat al leen aan den waren schuldige of zijne medeplichtigen bekend konden zijn. Thans lezen wij in „De Tijd": „De ano nymus J. H. O. tegen wien mr. Pels Rijcken, advocaat te Bred'a, dezer da gen in een vlugschrift is opgekomen, ter nadere verdediging van zijn cliënt den schilder Mutsaers, is het weder woord' niet schuldig gebleven. In ©een ..Open Brief aan mr. F. E. Pels Rijc ken" (verschenen bij Geerling en Co. te Tilburg) dient J. H. O, <ien heer Pels Rijcken van dupliek. Ten opzich te van zijn anonymiteit schrijft J. H. O. dat in geheel Tilburg reeds lang be kend' was wie hij is. en dat hij voor zijn eerste brochure, waartegen mr. Pels Rijcken te velde is getrokken ter verantwoordig is geweest, waarschijn lijk op diens aanklacht. President Kruger naar Scheve- ningen. President Kruger begaf zich gister ochtend in een met twee paarden be spannen rijtuig van de villa Oranjelust naar het Centraalstation, van waar hij, vergezeld van de heeren Bredell en dr. Heijmans met den trein van 11.35 naar den Haag vertrok. Uit den Haag wordt gemeld „Hoewel het uur van President Kru ger's komst in de residentie niet be kend was, had zich toch dezen middag aan het station Staatsspoor een klein 'menigte geschaard, om den grijzen .staatsman te begroeten. Precies 1 uur stoomde de trein uit Utrecht, waarin de heer Kruger zich, vergezeld van de heeren Bredell en zijn lijfarts Heijmans bevond, het station binnen. De heer Kruger zag er zeer opgewekt, uit en liep, zonder ondersteund te worden, met krachtigen stap naar het gereed staande rijtuig, na door den heer Wol- marans bij het verlaten van den trein te zijn begroet. Vriendelijk beantwoordde de heer Kruger de groeten van de. belangstel lenden, die nog even hoera riepen. De politie, de hoofdcommissaris oe heer Versteeg, en de afdeclingscommis- saris. de heer Dietz, waren aanwezig. De weg tusschen het plankier en bat- rijtuig was vrijgehouden. Onmiddel lijk werd de 'tocht naar Scheveningeu ondernomen, waar de heer Kruger zijn kranken vriend' Steijn gaat bezoeken. De berichten omtrent dón toestand van President Steijn luiden ook heden bevredigend. Wel blijft absolute rust noodzakelijk, maar de patient slaapt rustig en neemt voldoende voedsel. Precies half twee bereikte de presi dent 'in een gesloten rijtuig de „Villa Costa", rijdende langs den Gevers Dey- nootweg en langs Villa Mar. Zoowel aan de land- als aan de zeezijde van ..Villa Cosla" hadden zich eenige hon derden geschaard, die, toen het rijtuig met den president naderde, een aller hartelijkste hoera aanhieven. Op het punt de Villa binnen te tre den, hield de grijsaard een oogenblik achter het hek stil en groette met het bekende breed e handgebaar de hem toejuichende belangstellenden, onder wie vele badgasten. Op het bordes der villa werd de pre sident ontvangen door hare bewoners mevrouw en nw. De Ridder, president van de Haagsclie Pro-Boer-Vereeni- ging. die hem binnenleidde in het sa. Ion. Het was zeer gemakkelijk, dat de president de villa aan de zeezijde kon bereiken, daar hij nu dadelijk de voor hem bestemde vertrekken kon binnentreden. De president verscheen eenige oogen- blikken aan het venster, zijn pijp roo- kende en het publiek toewuivende. Alvorens den president Steijn een be zoek te brengen, nam president Kruger eenigen tijd rust. Over het bezoek van president Kru ger aan president Steijn wordt ge meld': Om 4 uur kwam president Kruger, die bij het veerlaten van de villa Costa door een talrijke menigte werd toegejuicht, aan de villa Norma aan, in een half geopend rijtuig en al leen begeleid dbor den heer Wolma- rans. Ook hier werd de president met luide hoerakreten door een vrij talrij ke menschenmassa begroet. Aan hét hek der villa werd' hij ontvangen door een broeder van mevrouw Steijn, die hem met den heer Wolmarans onder steunde op zijn tocht door den tuin naar de veranda van de villa, waai de heer Fischer hem hartelijk welkom heette en binnengeleidde bij mevrouw Steijn. die tot ontvangst van den pre sident gereed1 stond. Na een oogenblik toewens in het salon, begaf de heer Kruger zich onmiddellijk naar liet slaapvertrek van den heer Steijn, di'e te bed lag. Maar met strenge eerbie diging van den wensch der doktoren dat hun patiënt volstrekte rust mocht genieten, bleef president Kruger niet langer dan een paar minuten bij den vriend dien hij na zoo langen tijd hier terugvond. De beide groote mannen wisselden een veelbeteekenenden handdruk, wel ken Kruger- deed vergezeld gaan van eenige aanmoedigende woorden en met de uitdrukking van zijn hart- grondigen wensch, dat het God mocht behagen den lijder genezing te schen ken. Daarna keerde de heer Kruger, nadat de heer Steijn hem met een'en kel woord bedankt, had voor zijn be langstelling. in het salon bij dó fami lie Steijn terug, waar inmiddels ook dr. Leyds was gekomen. Bij d'e ont moeting tusschen de presidenten was uitsluit/eind die heer Fischer tegen woordig Nog ongeveer een kwartier bleef de president vertoeven bij mie vrouw Steijn, wier kinderen dien be jaarden president de hand drukten. Om kwart voor vijven keerde die heer Kruger naar villa Costa terug. Vervoer van een lijk. De politie te Rotterdam heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, proces-verbaal opge maakt tegen den heer A. M., pachter van het buffet in de Diergaarde, wegens het doen vervoeren van een lijk met een ver voermiddel, daartoe door B. en W. niet aangewezen. Het betreft hier het doen vervoeren per bierwagen van het lijk van een heer, die plotseling in de Diergaarde doodgebleven was. Het gebruiken van dit ongewone vervoermiddel geschiedde op verzoek van eenige vrienden van den overledene, nadat de politie geweigerd had een brancard voor dit doel af te staan en gracelijk den drenkelingenbak aangeboden had, wat die vrienden, uit eerbied voor den gestorvene, een minder geschikt vervoermiddel vonden. Treurig einde. Een schuttersfeest te Hei-ten is op zeer treurige wijze geëindigd. Te Merum werd een arbeider des avonds door heftig ge klop op zijn deur uit zijn slaap gewekt. Opstaande ging hij naar men zegt ge wapend met een griep de deur ope nen. Nauwelijks was deze geopend of de man werd aangegrepen, en hem de griep ontrukt. De woestelingen .hebben daarna den man met schoppen en mes steken zoo verwond, dat hij spoedig daarop is overleden. De vermoedelijke daders, een drietal personen, waaronder een vader met zijn zoon, die reeds vroe ger in den avond met den verslagene twist gehad hadden, zijn reeds gevanke lijk naar Roermond overgebracht. Posten hij werkstaking. In het Paleis voor Volksvlijt heeft gisterenavond een druk bezochte, door ruim 50 vereenigingen belegde open bare vergadering plaats gevondjen, waarmede werd beoogd, protest aan te teekenen tegen de door den hoofd commissaris van politie aan zijne on- derhoorigen gegeven orders tot het tegengaan der actie van de zooge naamde „posten" in geval van werk staking, zoodra die actie het karakter

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2