tegen was, dat er geen rijdieren wa ren. En zonder die kon men niet. Reeds was een deel van De la Key's commando's op muildieren bereden. Dat dleze vrede vele Boeren persoon lijk oen grief is. is waar. Er zijn er. in wie de haait tegen Engeland zoo sterk is. dat zij niet spijt hun geweer afge ven. ..Dokter, ik is met die Engelse nog niet klaar nie," zeide er een tegen Dr. von R. En li i j (of oen ande r) vroeg: „Wanneer komt er oorlog tusschen Rusland en Engeland? Dan kom ik over om tegen die Engelschen te vech ten." Zoo was er een Boer. die zeide: ..Dokter, ik krij swaar dat ik niet dood is nie." Waarom dan? ..Kijk, die Engclsche het. mijn huis verbran en mijn heeste gevat. Dat kan mij nie fcaing skeel nie. Mar helle het mijn vrouw en kinders weggehaal, en helle as nou doad. Wals al ik nou?" En zoo zijn er velen. En dan zijn de vrouwen uit de kampen verbittert- en zij hitsen de mannen nog op. Die allen hebben geen wede, dat. die oor log uit is. Maar zij gaan slechts met persoonlijke overwegingen te rade, niet- met die redenen, dde de leiders tot hun beslissing gebracht hebben. De agitatie in Frankrijk. De uitdrijving der zusters uit het pensionaat „Saint-Julien" te Lander- neau had gistermorgen plaats door (twee commissarissn vaxi politie, één compagnie infanterie, en drie briga des gendarmen. Een menigte van eenige duizenden menschen bepaalde zich als teeken van protest ftot schreeuwen. Alle deuren zijn geze geld'. De Temps" meldt dat een compag nie infanterie, de gendarmen en de commissarissen van politie die naar Landerneau waren gegaan om de zusters uit de scholen te zetten, voor het pensionaat een tweeduizend men schen vonden opgehoopt, die riepen: „Leve de vrijheid! Leve de zusters!" I)e commissaris moest drie somma/- ties doen na de gebruikelijke roffels. De menigte verbrak het cordon der troepen. 7)aar de slotenmaker de sloften niet kon opensteken, werden de ruiten verbrijzeld' en vervolgens trad de commissaris binnen. Hij sommeerde de zusters uiteen te gaan, waaraan deze voldeden. Daar de me nigte een dreigende houding bleef aannemen, gaf de commissaris, na nogmaals gesommeerd te hebben, be vel tot chargeeren. Dank zij het op treden van den afgevaardigde Villiers trok de menigte terug, den slotenma ker met den dood bedreigende. Deze moest door de (troepen worden be schermd. Het pensionaat werd verze geld. Er werd zeer hevig getwist. Voor het pensionaat lagen gewonde vrouwen_ op den grond. De raiinisterraad liet Donderdag morgen president Loubet weten daft In 29 van de 32 departementen de uitvoering der sluitingsi-bevelen als geëindigd kan beschouwd worden. Thans wordt de uiftvoering der bevelen voortgezet t.e Morbihan en de Noordkust, terwijl een aanvang ge maakt zal worden in Finisterre. De Keizersontmoeting te Reval Keizer Wilhelm en keizer Nicolaas hebben als teeken van persoonlijke vriendschap, van epauleftten verwis seld. Keizer Wilhelm verleende graaf Lamsdorf en baron Frederick de orde van den Zwarten Adelaar en bood hun persoonlijk deze onderscheidin gen aan. Beide Keizers bezichtigden den Duitschen kruiser „Prins Hetinrich", waar aan keizer Nicolaas in het bij zonder het hospitaal en de verband- plaats werden getoond. In den namiddag woonden de vor sten een landiingsmanoeuvre van het schooleskader tegen het eiland Car lo© bij, waarop een parademarsch van alle landingstroepen voor de mo narchen volgde. Deze hadden eerst per boot en daarna te voet de belang wekkende manoeuvre gevolgd. Bij het vertrek van het eiland weerklonk schier eindeloos hoera-geroep van de manschappen. De in de Revaler Club vergaderde Duitscbers en tal van andere inwo ners zonden den beiden Keizers tele grammen van hulde. Daarin wordt keizer Wilhelm begroet als de krach tige beschermer van het Duiltsche volk en keizer Nicolaas wordt gehul digd als de verheven vredesvorst, on der wiens scepter de Duitsche kolonie een tweede tehuis heeft gevonden, en hem dank wordt gebracht voor zijn bezoek. Ten slotte wordt Godes zegen afgesmeekt op de Keizerg en d'e Keizerlijke Huizen. Algemeene Berichten. De Iersche leiders in het parlement mr. J. Redmond en Dillon gaan in October naar Amerika om lezingen te houden over Ierand. Zij zullen in de eerste tijden van de najaarszitting afwezig zijn, doch hopen in November, wanneer de debat ten over Ierland beginnen, weer terug te zijn. Tijdens hun afwezigheid is mr. Ed ward Blake de leider. Stadsnieuws. Haarlem, 8 Aug. 1902. Droevig ongeluk. Tijdens de voorstelling in den Schouwburg, onder directie van Barendse, Verhagen en Pot- harst, werd Donderdagavond een der be zoekers, de heer Kensen, plotseling on wel. Zijn vrouw, die naast hem zat, en zag dat hij eensklaps bleek werd, vroeg nog „Man, wat scheelt je?", doch kreeg daarop geen antwoord meer. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Adrian kon slechts den dood constatee- ren. Per brancard werd het lijk naar het St. Elizabeth's Gasthuis vervoerd. De voorstelling werd tijdens dit onge val gestaakt. Een gedeelte van hetbataljoni infanterie, alhier in garnizoen, onder den len luitenant-kwartiermeester Ver-, brugh, is reeds naar Milligen vertrok ken tot het in gereedheid brengen vani het kamp. Maandag a.s. zullen door he bataljon infanterie, alhier in garnizoen, schietoefeningen worden gehouden aan het strand te Zandvoort. Het teekencollege „Kunst zij ons Doel" alhier, houdt dit jaar van 15 September tot l October in het Museum van Kunstnijverheid een tentoonstelling van kunstwerken op het gebied der schilder-, teeken-, beeldhouw-, ets-, gra veer- en toegepaste kunst, vervaardigd door leden en oud-leden van het teelten- college. Werd het vorige ja ar d' o-o r de Hol]. IJ. Spoorweg MD. een wagon in gebruik genomen (als proef) be staande uit 11 afdëelingen. dus plaats biedlen.de voor 110 personen, dioor die firma Beijnes alhier zijn thans weder 5 zoodanige rijtuigen afgeleverd: zij bestaan uit 6 af deel togen gemengd, 4 niet rook en en 1 dames. Bij de gewone lokaaltremen kan dus met één zoodanige wagon, in den trein volstaan wordJen. A. s. Z o n dl a g (kermisZ-ond ag) zullen er op het traject Amsterdam Haarlem een twintig extra treinen loopen. De geheime zitting die Woens dagmiddag door den Raad werd gehou den, toen aan de orde was de benoeming van een directeur voor de gemeentewer ken, had, naar wij vernemen, haar aan leiding hierin, dat de heer A. W. Weiss- man, die als no. 2 op de voordracht was geplaatst voor de benoeming van een ge meente-architect alhier, zich daardoor achteruitgezet oordeelende, te elfder ure aan de Raadsleden een schrijven had ge richt, waarin hij hen bekend maalde met zijn langen staat van dienst en de wer ken, door hem uitgevoerd, vooral toen hij in dienst- der gemeente Amsterdam was. Dit schrijven werd in de geheime zit ting druk besproken en het gevolg was, zooals reeds gemeld is. dat de benoeming werd uitgesteld. „N. R. Ct." Het Haarlemsch Muziekkorps We lezen in de 's-Hertogenbossche Courant: Zijn we hier ih Den Bosch goede, zéér goede muziek gewoon die we gister avond hoorden mag zeker wel tot de al lerbeste gerekend worden. Kenden wij reeds uit de allergunstigste recensies van elders de voortreffelijkheid van 't Haarlemsch Muziekkorps, was dus onze verwachting hoog, zéér hoog ge spannen wij moeten volmondig erken nen, dat wat de luitenant-directeur, de heer Chr. P. \V. Kriens en zijn artisten gisteravond hebben gegeven, die ver wachting verre heeft overtroffen. Na ieder nommer van 't welgekozen program steeg de bijval der toehoorders, die met klimmende aandacht de uitvoe ring volgden. Jammer dat hun getal betrekkelijk zoo gering was jammer bedoelen wij voor de afwezigen, want het genot, dat op dit concert bijv. schonk de uitvoering van Liszt's „Zweite Polonaise" en diens „Pi ano-Fantasie (eerste Rhapsodie), beide arrangementen van den directeur zal Den Bosch in lang niet meer te genie ten-krijgen. Doch nog heerlijker waren de groote fantazie uit Wagners „Walküre" en voor al die van Faust (Gounod-Coenen). Trouwens, ieder nommer verdiende af zonderlijke vermelding en zeker ook de toegift-marsch als compliment op 't lang durig applaus na de „Faust-fantazie". Wij willen hopen, dat het veel te gerin ge bezoek 't welk wij in de eerste plaats wijten aan de vrees dat het con cert wegens mingunstige weersgesteld heid in de zaal zou moeten plaats heb ben, waar zoo'n volmaakt harmonie korps veel te machtig isden heer Chr. Kriens niet zal doen besluiten, bij een volgende kunstreis door Nederland onze stad over te slaan. Uit de Omstreken. Heemstede. Maandag 11 Juli a.s. vergaderen de R. K. en Liberale kiesvereenigingen alhier, in 't Wapen van Heemstede, tot het stel len van candidaien van de Commissie voor de grensregeling. Tegen 13 Aug. a.s. zijn de navolgende verlofgangers der militie opgeroepen tot het bijwonen van herhalings-oefeningen. A. van der Aar, grenadiers en jagers, 's-Gravenhage; H. Blijken en N. G. Klijn, 4e reg. infanterie, Leiden; M. F. Schab- bing, J. J. van Tongeren, J. M. Draaijer, G. J. Willemse, A. P. Warmerdam en W.1 Baltus, 4e reg. inf. Haarlem. Haarlemmermeer. De heer W. Vallentgoed, hoofd van school no. 7, wordt behoudens goedkeu ring van den schoolopziener, op zijn ver zoek, overgeplaatst naar School III te Haarlemmermeer (Vijfhuizen). GEMEENTERAAD. 1. Ingekomen stukken en mededee- ling worden voor kennisgeving aan genomen. 2. Aanbieding gem|eenJterëkening dienst 1901 wordt in handen gesteld der finantieele commissie. 3. Idem van, het Burg. Armbestuur. 4. Adres van V. Eggink tot het plaatsen van een hek en steen op een koopgraf, wordt goedgekeurd. 5. Bestek levering grond voor de scholen wordt goedgekeurd. 6. Bestek levering meubilair voor de nieuwe lokalen bij school 1 en 10, wordt besloten'.dit onderhands uit te besteden. 7. Verzoek van mej. K. Westra, vroedvrouw te Abenes. om overplaat sing naar Nieu w-Vennep wordt toe gestaan. 8. De heffing der hegraafrechten wórdt herzien en onveranderd, vast gesteld. 9. Benoeming van leden voor de Commissie tot wering van Schoolver zuim worden benoemd de heeren G. W. van Driel, P. Uythoorn en A. v. d. Stadt. 10. Voordracht, voor leden van het College van Zetters: de heeren De Breuk. C. Bos en J. H. M. Evelein. 11. Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot f 11.000 voor den bijbouw van schoollokalen, wordt goedgekeurd. 12. Regeling herhalingSond'eirwijs, wordt vastgesteld, behoudens goed keuring van den schoolopziener. 13. Verzoek van den heer G. Stout om eervol ontslag als hoofd van school III. Wordt besloten dJit op d'e meesit eervolle wijze te verleenen. 14. Het kohier hoofdelijken omslag 1902 wordt aangehouden tot eene vol gende vergadering. Vijf jongens, die een wandeling maakten uit Amsterdam naar Haar lemmermeer besloten toen ze aan die Nieuwe Meer kwamen te gaan baden. Drie er van ontkleedden zich en g.in- ren te water, maar verdwenen oogen ic likkel ijk in de diepte. Een er van werd gered', docli de twee anderen zijn verdronken. Men heeft de 2 jongens, een van 11 en een van 13 jaar. opgevischt en te Hoofddorp in het lijkenhuis gebracht. Zandvoort. Donderdag voerden de schuiten ver schei visch en garnalen aan. De. besomming bedroeg f 816. Tong van 0,25—0,80; schar f 1,70 per mand; garnalen f 2,20-^-2.70 per mand", bakschol f 1,20 per mand. Bloeinendaal. Hedenmiddag werd door den Archi tect Karei Muller alhier aanbesteed: Het bouwen van eene villa in het park ..Duin en Daal". Ingekomen waren 8 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer J. W. Matthijs te Utrecht voor f 21427. Vervolgens werd aanbesJteedi: Het bouwen van eene villa te Bloemeindaal. Voor dit werk waren eveneens 8 bil jetten ingekomen waarvan laagste in schrijver bleek te zijn de heer H. van 't Wout te Haarlem voor f 17830. Moord te IJ muiden. In den vroegen morgen van Donder dag kwam aan het Nieuwe Gat, zeezijde groote sluis, een zwaar verminkt lijkt bovendrijven. Na op den wal te zijn ge haald, bleek de zware verminking ver oorzaakt door vermoedelijke beklemming tusschen de sluisdeuren. Behalve deze verminking aan het onderlijf, werden door den inmiddels gekomen geneesheer steekwonden ontdekt aan hoofd, voor- en achterhals en dadelijk rijpte het vermoe den aan een afschuwelijke misdaad. De politie werd gewaarschuwd en de offi cier van justitie te Haarlem van het feit in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijk van N. Bood, die stoker zou worden op stoomtrawler „Oceaan II." Omtrent den ongelukkige vernemen wij het volgende: Een paar weken geleden was hij met zekeren P. van Santen werk komen vra gen op trawlers, doch daar alle trawlers in zee waren, was er geen werk. Toen de trawlers uit zee terug kwamen, bleek dat er twee plaatsen openkwamen. Bei den mannen werd door de „Maatschij. Oceaan" getelegrapheerd te komen varen; zij kwamen en kregen een voorschot van vier gulden voor kleine uitgaven. Bei den vertrokken, doch alleen P. v. S. keer de terug en is dan ook gaan varen. Voor Bood werd inmiddels een ander aange steld. Later bleek dat de verongelukte naar zijn zuster te Beverwijk was ge gaan. Diefstal kan geen oorzaak der ver moedelijke misdaad zijn, want op het lijk werd nog f 2.28 gevonden. De justitie doet onderzoek in deze duistere zaak. INGEZONDEN MEUEDEE- LÏNGEN. 30 centg per regel ODOL-^IONO WATER is heerlijk verfrisschend Binnenland. Hollaudsche werkkrachten voor Transvaal. De firma De Vries en Co., te Am sterdam, agenten van de Union Castlc-- lijn, ontving van een hunner passa giers die de reis naar Kaapstad met het stoomschip Saxon maakte en reeds vroeger verscheidene jaren in Trans vaal en Durban vertoefde, een schrij ven. waarin hij den actueelen toestand in Zuid-Afrika eenigszins weergeeft en er op wijst, dat Hollahdsche werk krachten thans plaats kunnen vinden. Hij schrijft o.a. Durban, schijnt 't verbruid te hebben. Daar hs de Per- mit-wet nog van kracht. Alles gaat gelukkig voorspoedig en de Boeren be ginnen in te züen, dat het nu beter is het hoofd te bukken. De Engelschen van hun kant doen ook al hun best als gentlemen om de Boeren als hun medebroeders te behandelen. Dit is ook volgens mijn idee de beste manier om eindelijk na zooveel onrust elkan der de hand te reiken en een flink ge setteld Zuid-Afrika te verwekken. Za ken in Kaapstad zijn volgens mijn idee uitstekend. De straten zijn vol men schen, en alles toont dat er betere tij den op handen zijn. Alreeds op den eersten dag dat ik hier was, werden er al twee mijner medepassagiers als joiner en enginer geplaatst. Vooral dienstmeisjes, timmerlieden en flinke vaklui zijn erg noodig en worden er flink betaald. Vele regens zijn in den laatsten tijd gevallen, zoodat de straten vol modder zijn. Maar na een wannen dag, (hoe wel winter), is alles weer droog. Vele voorbereidselen van de helaas uitge stelde kroning zijn h'ier op te merken De postdiefstal te Amsterdam. De Londensclie correspondent van de „N, R. Ct." schrijft: In zake den postdiefstal te Amsterdam, waarvan ik de behandeling in Bow- Strèet herhaaldelijk gemeld heb, naar aanleiding der dagvaarding van den hoofdcommissaris van politie te Londen door de Nederlandsche regeering. optre dende voor de weduwe Smits te Schoon hoven, heeft de politierechter aldaar Dinsdag eindelijk beslist, dat het prove nu der te Amsterdam gestolen effecten, voor zoover- deze nog niet gerestitueerd zijn, teruggegeven moet worden, behou dens het bewijs in rechten door de wedu we Smits te leveren, dat zij de rechtheb bende eigenares dier effecten is, blijkens hettestament van wijlen haar man. Daar van moet een notarieel verleden afschrift binnen acht dagen den politierechter voorgelegd worden. Zelfs dan echter moet de hoofdcommissaris van politie het provenu der in het kantoor van Cai'r gevonden en verkochte papieren nog zes maanden onder zich houden, ten einde den genoemden Car in staat te stellen zijn rechtstitel er op, welken hij beweert te kunnen leveren in het hooggerechts hof, waar hij, naar men zich herinneren zal, een proces tegen den hoofdcommis saris aanhangig gemaakt heeft, goed te maken. De Hogerliniszaak. Door het „Landelijk Zuid-Holl. Hoger- huis-comité" is over deze bekende zaak tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin gezegd woTdt: „Wij vestigen thans meer bepaaldelijk uwe aandacht op deze punten: le. dat het verzoek om revisie van de zaak der Gebroeders Hogerhuis is afge wezen, doordien de Hooge Raad de zaak heeft beoordeeld, alsof dit lichaam zelf revisiehof ware, zonder dat het beschik te over de waarborgen, die de wet aan het hof van revisie toekent. 2e. dat bij het arrest van den Hoogen Raad is aangenomen, dat Eeltje Ringia een meineedige is, maar dat, toen op diens eigen verzoek een aanklacht we gens meineed tegen hem is ingediend, geen termen zijn gevonden om tot ver volging over te gaan. Deze beide oordeel vellingen bestaan tot heden naast elkaar in schrijnende tegenspraak. 3e. dat het initiatief door vijf leden uit, uw midden genomen, om aan de gebrek kige regeling van de revisie in strafzaken die hier bestond, een einde te maken,' heeft gefaald door de interpretatie aan die wet gegeven. 4e dat men thans na de interpretatie van de revisiewet door den Hoogen Raad niet kan zeggen, dat de wet alle redelijke middelen heeft uitgeput om tot kennis der waarheid te komen in de zaak der ge broeders Hogerhuis, zoodat hier de her innering niet ongepast is aan hetgeen de vijf voorstellers van het wetsontwerp schreven in him eerste Memorie van Antwoord over den eerbied voor de ge wijsde zaak: „Wie meenen dat aan den eerbied voor de gewijsde zaak zou worden te kort ge daan, indien de revisie niet binnen enge grenzen beperkt bleef, vergeten, dat al léén dan die eerbied kan worden ver wacht, wanneer de wet alle redelijke mid delen om tot de kennis der waarheid te komen toelaat". Daarom vragen wij u thans; hetzij door het aanbrengen van de toevoeging in de eerste alinea van art. 378, die voorge steld wordt in het slot der bij dit adres behoorende Memorie van Toelichting, hetzij op zoodanige andere wijze als uw vergadering zal goedvinden; de bedoe ling die u bij de beraadslaging bezielde met meer nadruk in de wet te schrijven dan thans het geval is". In de uitvoerige Memorie wordt voor gesteld al. 1 van art. 378 te lezen: „De Hooge Raad, gehoord ter openba re terechtzitting den Procureur-Generaal en den gemachtigde, indien deze er is, of dezen behoorlijk opgeroepen, en in dien het nader onderzoek omschreven in art. 379 of 379a bevolen is geweest, in plaats van den gemachtigde, den geko zen of toegevoegden raadsman of dezen behoorlijk opgeroepen, beslist slechts of de omstandigheid, waarop de aanvraag steunt, indien zij zou blijken waar te zijn, aan de eischen van art. 375 vol doet en of de vlg. art. 377 opgegeven be wijsmiddelen blijken aanwezig te zijn. Hij spreekt deze met redenen omkleede beslissing in het openbaar uit". Knoeierijen met vleesch. Men schrijft uit Maastricht: Onze branders, die zoo vindingrijk wa ren om de wet op de branderijen illuso- risch te maken, zoodat een nieuwe wet in 't leven moest worden geroepen, heb ben navolging gevonden in de speksla gers. Deze zijn begonnen het vleesch dat als minderwaardig aan de bank van het slachthuis in 't openbaar verkocht werd, op te koopen, zoodat er geen controle be staat of het niet weder als gewoon, goed vleesch in den handel gebracht wordt. De gemeenteraad zal nu ook genoodzaakt zijn een nieuwe, meer strenge verorde ning op dat stuk vast te stellen. Ongeluk op de flets. Ton mej. A. v. ct. M. van Weidum (Fr.) Aug. jl. langs den Kunstweg te Oranjewoud op de fiets reed, om met hare vriendinnen heft festival van den Frieschen Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen hij te wonen, werd zij door een wagen aangereden, viel van de fiets tusschen de wielen en werd, gesteund door een koetsier en een harer vriendinnen naar een na- bijzijnde woning gebracht, waar men haar dadelijk te bed legde. Mót den meesten spoed' werd dr. Van Schou wen van Heerenveen gehaald, die rust voorschreef, zoodat er niet gedacht mocht worden om haar naar huis te vervoeren. De ongelukkige heeft aan het hoofd, erge wondien en geeft van tijd tot tijd bloed op. De geneesheer vond dén toestand voorloopig bevre digend. Zij is 25 jaar oud. Moord te Ommen. Omihrent den moord op de mare chaussee Hoekstra verneemt men nog het volgende: Nadat de dader het doodend schot gelost had, koos hij ijlings met zijn kameraden het hazenpad'. De mare chaussee de Lange moest begrijpelij kerwijze de vervolging opgeven, daar hij zijn kermenden collega niet in den steek kon laten. Onmiddellijk werd de getroffene naar de kazerne te Ommen vervoerd, waar hij na een half uur den geest gaf. Inmiddels was geheel Ommen in groote verslagenheid uiltgeloopen om wraak te nemen voor deze afschuwe lijken moord. Het ontzette publiek stroomde in grooten geltale naar de polderkeet, de verblijfplaats der stroopers, om den geliaten moordenaar te lijf te gaan. Naar een ooggetuige verhaalt, wierpen de (talrijke omstanders zich in woede op de keetbewoners, die deerlijk in het nauw werden gebracht Aan de flinke houding van den bur gemeester, die spoedig ter plaatse was, aan het optreden der polittie, maar bovenal ook aari de ferme hou ding van het publiek dat door zijn beslist en onverzoenlijk optreden het den moordenaar niet langer mogelijk maakfte te blijven ontkennen, -i.s het ongetwijfeld te 'danken, dat de wer kelijke dader zoo spoedig in handen van de justitie gesteld kon worden. Hedennacht is het lijk van den ver slagene (te Zwolle gebracht, waarheen ook de dader getransporteerd is. Te ongeveer middernacht keerde het gerecht te Zwolle met mr. Van Outeren als Officier van Jusltitie van het onderzoek te Ommen terug. Om trent dit onderzoek vernemen we, dat de beklaagde ontleende met opzet te hebben geschoten. Hij beweert bet geweer onder den arm gehad te hebben, doch zich plotseling omdraai ende, zou het door een 'toeval afge gaan zijn. Een zijner mede-keetbewo ners kon echter verklaren dat bekl. bij thuiskomst gezegd had: „kom, laten we het geweer schoonmaken, ik heb een marechaussee geschoten". Het bleek dat ook Hoekstra een schot gelost had, maar verklaard werd om dat beklaagde op de marechaussee aanlegde. In alle geval heeft dat schoit geen doel getroffen. Heden zal de lijkschouwing der verslagene plaats hebben. Het over schot van den verslagene zal Zater dag te Zwolle ter aarde besteld wor den. Voor een eigen graf met öteen en verdere eerbewijzen worden, naar men verneemt, dooT de Ommenische burgerij reeds maatregelen genomen. Dit strekke als een bewijs hoezeer de verslagene aldaar bemind was. Het lijk van den marechaussee Hoekstra is gistermiddag, in een ver zegelde kist, onder politiegeleide naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle over gebracht. Door de rechterlijke autoriteiten uit Zwolle, die om 3 uur te Ommen aan kwamen, werden eerdt de getuigen en d'aarna. de verdachte gehoord. Laatstgemeld© werd onder een sterk politie-escorte van het arrestanftenlo- kaal overgebracht naar het stadhuis, waar het verhoor plaalts had. Een massa menschen was op de been. Kindermoord. Te Mildiwolda. (Otdiambt) is Woens dag een kindermoord- gepleegd1. Het lijkje van een pasgeboren kind is in een privaat gevonden. Verdacht hier van wordt een vlastrekster van Fries land tijdje!ijk al-daar werkzaam. De politie doet onderzoek. Een niet alledaagsch geneesmiddel Het „Rott. Nbld". bevat het volgende verhaal van een zeker niet alledaagsche geneesmethode: Een zich noemende specialiteit kreeg dezer dagen als patiente een naaister, lij dende aan een hevige maagkwaal, wel- tevergeefs door eenige doctoren was be handeld. Na onderzoek constateerde onze specialiteit dat de oorzaak der pijnen hoofdzakelijk hierin bestond, dat de juf frouw door het voortdurend afbijten van den draad bij de uitoefening harer werk zaamheden steeds stukjes van den draad inslikte. Als middel schreef hij haar nu voor, een levende spin op olie in te slik ken. Nadat zij dii gedaan had, kreeg zij een braak- en slaapmiddel en "na eenige uren ten huize van de specialiteit ge bleven te zijn, braakte zij het „beestje" weer uit, dat geheel met stukjes garen omwonden was. De juffrouw voelde veel verlichting na gebruik van het huivering wekkende middel en is nu geheel gene zen Ook een adres. Op de enveloppe van een der in de tweede helft der vorige maand te Almelo ter post bezorgde onbestelbare brieven prijken alleen de woorden: „Aan advo- kaat en procureur Almelo". „Stortebier". Te Maastricht bestaat nog bet gebruik, dat de brouwers door hun afnemers ge dwongen worden de bierresten of het zoogenaamde „stortebier" terug te ne men. Die bierresten worden dan onder ander goed bier gemengd en zoo weder in den handel gebracht. De plaatselijke gezondheidscommissie beeft reeds lang tegen dat misbruik geijverd, doch haar pogingen stuitten al' op den onwil der brouwers. Brand. Te Oudedijk bij Enkhuizen is de hofste de van J. Roelofs door onbekende oor zaak een prooi der vlammen geworden. De lSjarige knecht H. Verwoert bekwam zulke ernstige brandwonden, dat hij in hoogst zorgelijken toestand moest wor den opgenomen. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Overreden. Nabij de Loosduinscbe brug te Den Haag werd een vrouw door een wagen, zwaar beladen met hout, overreden. De wielen gingen haar over de borst, zoodat de dood bijna onmiddellijk volgde. Per brancard door de politie naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, werd al daar de dood geconstateerd. Trein vertraging1. Woensdagmiddag is een wagen vaai den goederentrein, die ruim 5 uur van Almelo te Deventer moest binnenkomen, .even voor het station gederailleerd. De wagen kantelde, doordat een zware ijze ren wals zich in beweging zette bij het passeeren van den eersten wissel. De weg was gedurende geruimen tijd ver sperd. De sneltreinen naar den Hoek en naar Duitschland ondervonden daardoor 1 1/2 uur vertraging. f Bestrijding der Tuberculose. Het Internationaal Centraal- Bureau tot bestrijding der Tuberculose zond een circulaire aan die leden, betreffende de eerste conferen tie. diie van 22 tot 26 October a. s. te Berlijn zal w-oxdlen gehouden, met een exemplaar van de statuten. Het bureau heeft gewone-, buiten gewone- en correspondeerde leden. De gewone leden wordlen aangewezen dJoor de eentra al - organen in de ver schillende landen: twee voor ieder land, telkens met één meer. tot hoog stens vijf, voor iedere 5 millioen inwo ners boven die 10 mik. Men zal trach ten heft doel t° bereiken door verzame ling van alle ervaringen en berichten die van belang kunnen zijn, door het uitgeven en verspreiden va.n populaire, geschriften en van een tijdschrift enz. Wij plaatsen gaarne een woord van opwekking tot het dieeiLnemem aam deze conferentie. Tot 1 Septembqp* kan men zich aanmelden voor het houden van een med'ed.'eeling. Woningwet. De „St.-Ct". bevat een Kon. besluit, van den 28en Jui 1902, tot uitvoering van de ar tik een 7, 8, 9, 26, 27 28, 30, 34, 35 en 36 der Woningwet. Bij dit besluit, dat 10 Augustus in werking treedt, zijn vastgesteld: het formulier van afkondiging voor de krachtens artikel 1 der Woningwet door den Gemeenteraad of krachtens artikel 8 d.'ier wet door Gedeputeerde Staten vastgestelde voorschriften en voor de besluiten van den Gemeente raad' houdende verbod tot aanbouw of herbouw; voorschriften betreffende de inrichting van registers van aan gifte van verhuurders van w-oningen; de vereischten van toelating van ver- eenigingen. vennootschappen of stich tingen als uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam; voorschriften betreffende de inrichting van plannen van uitbrei ding van de in artikel 28 der wet be doelde gemeenten; voorwaarden waar onder door die gemeente aan vereeni- gingen, vennootschappen en stichtin gen en doo het Rijk aan de gemeenten voorschotten ingevolge die. artikelen 30 en 31 der Woningwet, zoomede bij dragen in de aflossing hiervan kunnen wordien verleend; en bepalingen betref fende d.e werkzaamheden, d'e bevoegd heid en d'en werkkring van het college van bijstand, bedoeld to artikel 35 der wet. Krankzinnigen-verpleging. Van 1—7 September wordt te Antwer pen het internationaal congres gehouden van krankzinnigenverpleging, bepaalde lijk in gezinnen. Vier hoofdvragen komen aan de orde: lo. hoe is de tegenwoordige stand van het vraagstuk der verpleging in gezin nen en in gestichten, in verband met we tenschap, humaniteit en geldelijke lastenT' 2o. Voor welke zieken is de gezinsver pleging en voor welke de verpleging in gestichten gewenscht? 3o. Hoe behooren koloniën en gestich ten te worden ingericht met het oog op wetenschap en beheer? 4o. Waardoor worden niéuwe koloniën noodig en hoe behoort men tot de stich ting daarvan te komen? Onder de aangekondigde rapporten en mededeelingen zijn er drie van Nederlan ders. Dr. Van Dale, geneesheer-directeur van het gesticht- Veldwijk te Ermeloo, zal handelen over de ontwikkeling, tegen- woordigen stand en toekomst der gezins verpleging in Nederland; dr. Van Deven ter, le geneesheer-directeur van Meeren- berg, over werkverschaffing aan krank zinnigen in gezinsverpleging; en dr. Vost geneesheer-directeur van het gesticht te 's-Gravenhage, over de keuze van de plaats voor gezinsverpleging. Op 2 September zullen de congresleden Voor het magazijn bevinden zich een te Gheel te bezoeken, en op 4 Sept. die te Lierneux. De havens van Vlissingen. Aan de oproeping van het bestuur der dokwerkers vereeniging „Een voor allen, allen voor éen, te Vlissingen tot bijwoning van een vergadering ter bespreking van het onderwerp „een betere expoitatie der havens te Vlis singen". was Woensdagavond gehoor gegeven door de besturen van 13 ver- schillende vereenigingen. Door verschillende sprekers werd het doel van deze bijeenkomst uiteengezet en geconstateerd dat „de Schelde", de exploitant der havens, deze steeds te gengewerkt heeft. De volgende motie

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2