Politierapport 9—10 Aug. 1902: Gevonden: een hond, een gouden ring; een witte vrouwenzak, waarin een portemonnaie met geld; een witte kinderzak, waarin portemonnaie met geld en zakdoek en ketting] e; een schaar aan een gekleurd bandje; een stukje van een oorbel; een portemon naie met geld en een visitekaartje er in; een sleutel; een kindierpoppenwa- gentje: een sleutel; een boezelaar met een stuk gordijn; een koperen gewicht van 5 d.G. Dronkenschap. Ter zake van dron kenschap werden Zaterdag- en Zondag avond 7 personen in arrest gesteld, een voor deze kermisdagen zeer gering aan tal. Een dure kermis. Iemand, die Zondagavond wat te veel kermis had ge houden, en daarbij flink aan Bachus geofferd had, lag zich in de Olieslagers laan te slapen. Bij zijn ontwaken kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat zijn portefeuille met 900 was ver dwenen. Door de politie is aangehouden een 18-jarig schoenmaker, verdacht Van diefstal van leer. Na bekentenis en opgemtaakt proctjs-varbaal is hij in vrijheid gesteld. Tegen een tapper op den Kruisweg is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zelf geen vergunning voor het ver- koopen van sterken drank in 't klein had. Een werkman reed met een twee wielige wagen op helt trottoir van de Groote Houtpoort en werd deswege bekeurd. Een tapper, die te vroeg tapte werd deswege bekeurd. Bran d. Zondag-avond omstre 12 uur werd de brand wei- gealarmeerd voor een brand uitgebroken in dien komenijswinkel van G. Dreijer aan de Nassauïaan hoek Urselasteeg. terwi." de bewoners afwezig waren. In een oogenblik stond1 de benedenwoning in lichtenlaai'e en tastte het vuur ook de trap naar het bovenhuis bewoond door v. d'. Burgt en echtgenoote. aan. De vrouw, die alleen thuis was en reeds te bed lag. wseürd door biet lawaai der buren wakker, en zag- zich ge noodzaakt daar de uitgang haar reeds was afgesneden door het raam hare woning te verlaten. Zij werd daarbij flink geholpen door eenige bakkers gezellen der firma Franken, die aan stonds met ladders kwamen toesnellen Dreijer en echtgenoote waren een oogenblik voor het uitbreken van de brand nog thuis geweest, en waren toen met de kinderen weder de kermis opgegaan, terwijl zij de lam" die de fect was. hadden laten branden. Even na hun vertrek haddien de bu ren den brand ontdekt, weike vrijspoe dig door de brandweer werd gebluscht. Toch kon zij niet voorkomen dat het geheele perceel uitbrandde. Door de Politie werd heden een streng onderzoek naar de ooi-zaak van den brand ingesteld'. Dreijer was verzekerd: de bovenbe woners. wier geheele i'nboedbl even eens een prooi der vlammen is gewor den. waren dit niet. Tot vader en moeder in het Stads- Armen en Ziekenhuis alhier zijn benoemd de heer J. Van Spronsen en echtgenoote. te Den Haag. Veget ariërsbon d. Ter gele genheid van de algemeens vergade ring van den Ned. Vegetariërsbond, op gisteren. Zondag, \te 's-Gravenhage gehouden, bracht de- bekende dr. Al- linson Zaterdag een bezoek aan onze stad. In het hotel Scholten hield hij eene conferentie over „de behandeling van den gezonden mensch". De lezing werd vertaald door den heer D. die Clercq. Dr. Allinson is een tengere, smalle figuur, met een zeer gezond uiterlijk, dat een sprekende tegenstelling is van de gedachlte dat vegetarisme zwakke menschen zou maken. Dr. Al linson begon met de stelling, dat de mensch is wat. hij eet. Dr. Allinson dankt zijn voortdu rende gezondheid allereerst aan zijn vegetarische leefwijze gedurende meer dan 20 jaar. Hij staat op het algemeene Engelsche standpunt, da)t hij niets versmaadt van het levende, maar enkel de voortbrengselen van het doode dier. Hij gebruikt dus wel de zuivelprodukten van heit dier. Evenwel, is de zaak zoo ver gevor derd, d'at de menschen tot dit stand punt overgaan, dan is hij volkomen bereid den tweeden sltap te doen. Hoe dikwijls zullen wij per dag eten? Dat is de eerste vraag. Drie lceer per dag is wel het uiterste, dat de mensch zich moeit toestaan. Spr. voor zich houdt met twee maaltijden zijn lichaam volkomen op kracht en zijn geest ge zond'. Tusschen eiken maaltijd moet een rusttijd van zes uren zijn. Goed kauwen is een tweede eisch voor ver teerbaar voedsel. De maag kan voor heit ontbijt wel twee uur nchter zijn. Het eenvoudigste ontbijt is meelpap met bruin brood. Daarbij versche vruchten. Dit is echter voor wijziging vaJtbaar. Wittebrood keurt dr. Allin son onvoorwaardelijk af, gerste- en roggebrood beveelt hij aan, vooral ook als purgatiemiddél. Het middag maal behoort op het midden van den dag te worden gebruikt. Allerlei groenlten, rijst, en macaroni is daar toe te gebruiken. Avondeten en ont bijt kunnen ongeveer gelijk zijn. Voor heit naar bed gaan moet men volstaan meifc een kop chocolade of limonade, vooral geep kogelfleschjes, want dat is zuiver vergif (zeide de vertaler, de heer D. de Clercq). Op dezelfde wijze behandelt dr. Allinson de voeding twee maal per dag. Hij eet niet voor 1 uur, en werkt van 's morgens 6 uur af, niets gebruikend dan een kop chocolaad, en twee als hij uitbundig is. Om 1 uur dan do eerste, 's avonds tusschen 6 en S de tweede maaltijd. Als men geen etenstrek heeflt, moet men niet eten en er ook geen prikkels voor gebruiken. Fr.issche lucht is een van de voor naamste levensbehoeften. Zonder voedsel kan men het zelfs 14 tot 40 dagen uithouden als men goed water heeft. Nacht en dag dus ramen open. En leer vooral goed ademhalen, raadt de dokter aan. Borstr en longaandoeningen moe ten vooral door fri'ssche lucht worden tegengegaan. Een dwaling is, dat de nachtlucht vergiftig zou zijn. be halve in de kerm-isweek, voegt de heer De Clercq er bij. De lucht in de slaapkamer moet altijd fri9Ch zijn. Als derde gezondfheadsmiddel be veelt dr. Allinson veelzijdige gymnas tische oefening aan, wandelen, enz. en als vierde middel reinheid van huid en lichaam. Hebben we geen al te vuil werk, dan is d'agelijksche wrij ving van de huid met een ruwen handdoek en eens per week een war me wassching, voldoende. Sterke kof fie en thee acht! dr. Allinson ook slecht. Wanneer men al deze dingen in 't oog wilde houden, zou het niet on mogelijk zijn 100 of 120 jaar oud te worden. Enkele aanwezigen vroegen inlich tingen, die welwillend werden ver strekt. Inbraak. Wederom heeft in den avond van Zondag een brutale inbraak met diefstal hier ter stede plaats gehad, tusschen 8 en 10 uur. Toen het echtpaar Berg met hunne kinderen eene wandeling deed langs het kermisterrein, hebben on welkome gasten een bezoek gebracht aan hun woning aan de Hooimarkt. Vermoe delijk met een valschen sleutel hebben de inbrekers zich toegang tot den winkel verschaft, hebben daar de toonbanklade opengebroken en al het aanwezige geld ontvreemd. Daarna zijn zij brutaal weg naar de boven den winkel gelegen kamer gegaan, hebben daar alle kasten en laden opengebroken, het daar aanwezige geld. den inhoud van eenige kinder spaarpotten, benevens gouden en zilve ren voorwerpen weggenomen. Het geheele bedrag, dat gestolen is, is ongeveer f 150, alles wat. de familie bezat. Men kan zich de schrik van de bewo ners voorstellen, toen zij tot de ontdek king van de inbraak kwamen en zagen, dat al hun geld door de gewetenlooze boosdoeners was medegenomen. Hoe brutaal de inbrekers zijn te werk gegaan, blijkt wel hieruit, dat de gordij nen der voorkamer zijn open gelaten en de afgebrande lucifers bewijzen, dat zij telkens en telkens licht Tïebben gemaakt, niettegenstaande in het Spaarne tegen over het huis verschillende schepen la gen, -wier bewoners, waren zij op het dek geweest, het een en ander hadden moe ten zien- De politie doet onderzoek. B i n n e n i a n d. Uitde Omstreken. Beiinebroek. Zondagmiddag sloeg een hit, gespan nen voor een vierwielig rijtuig alhier op hol Een vrouw die nog in het voertuig gezeten was. sprong er uit, en bekwam door den val een hoofdwond, terwijl een der wielen haar over het lichaam ging zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Het paard dat door holde, is bij den zoogenaamden Konijnsberg gegrepen, waar de wagen door materieele schade moest worden achtergelaten. Hillegora. Het bouwen van een villa aan de Sixlaan, voor rekening van den heer K. Langeveld, notaris alhier, is opgedragen aan den hr. J. Kraaij alhier, voor f 25500, Velsen. Op het verzoek van C. van Beuse- kom, P. Kooijman en wed. L. van Hage, allen bierhuishouders alhier, die vergunning hadden gevraagd voor het verkoopen van sterken drank in het kjlein, is door Burgemeester en Wethouders afwijzend beschikt. Haarl ein m erm eer. Het bouwen van een woonhuis op den Ringdijk bij Aalsmeer is gegund aan C. Luik en D. Roos, voor f 2607. Voor een tweede woonhuis was de minste der 10 inschrijvingen, die van H. Wessels alhier, zijnde f 3780. In fJ- en I-Iaarlemmermeerpolders wordt met het oog op de oogst zeer naar droog, zonnig weer verlangd: de laatste week is door de regen reeds veel schade aangericht-, terwijl de eigenlijke oogst nog moet beginnen. Zandyoort. Zaterdagavond hield die vereenigmg ..de Zandvoortsche Feestcommissie" in het café de gekroonde Valk" eene vergadering ter verdere bespreking van de feesten tea- gelegenheid; van den verjaardag van H. M. de Keizerin Ingekomen was een bericht d'at de Eerste Nederlandsche Electrdciteit Mij. genegen was de muziektent 's avonds gratis te verlichten. De overdracht van de kas had plaats. Zij werd) nagezien door eene commissie, bestaande uit de heeren Bakels, van den Bos en die Jonge, die haar in orde bevonden, waarna die werd overgenomen d'oor dien heer Büchmann. Besloten werd de schoolkinderen te onthalen op krentebrood. te leveren door alle bakkers alhier, limonade, een reep chocolade en een koek. De tractatie van •»-. kinderen der be waarschool zal plaats hebben Woens dag '3 September a. s. namiddags 2 uur Vorstelijke gasten. Zaterdagavond! arriveerden met den trein van 7,21 aan 't Station te Baarn de vorst en de vorstin van Bentheim. Zij werden op het perron ontvangen door H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld' van freule Van de Poll en jhr. Pauw van Wiedrecht. terwijl ook de Burgemeester van Baarn in ambtsge waad aanwezig was. De vorstin nam plaats naast de Ko ningin-Moeder en de Vorst tegenover haar. In twee andere koninklijke rij tuigen reden d'e kinderen en heit ge volg naar het paleis Soestdijk. In de op 17 dezer te 's Gravenh age te houden buitengewone vergadering der afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren komt in behandeling een voorstel tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten, om eene al gemeene herziening va" die jaarwed den der secretarissen en ontvangers in de provincie. Salarissen politie ambtenaren De gemeenteraad te Nijmegen heeft aangenomen een voorstel van B. enW. om aan H. M. de Koningin te var- zoeken het salaris van den commissa ris van politie te brengen op f 2800; b. voor de inspecteurs en d'e agenten van politie de volgende jaarwedderegeling vast te stellen: Inspecteur le klasse f 1200 tot f 1500. id. 2 klasse f 900 tot 1100, hoofdagenten f 725, agenten le kl. f 625, idem 2e kl. 600 en id. 3e kl. f 550 ieder. en. om de laatste jaarwedde na 3 dienstjaren bij de gemeente te be palen op f 575: c. de jaarwedden van den inspecteur le kl. op f 1400 en die van den inspecteur 2e kl. op f 1000; al les met ingang van het volgend jaar. Yerlaging van gasprys. Naar de ..Tielsche Ct." verneemt wórdt bij de begrooting voor 1903 der gemeente-gasfabriek voorgesteld, den prijs zoowel voor verlichtings- als ver- warmingsgas te bepalen op 7 cent per kub. M. Thans is de prijs van het- ver- lichtingsgas 8 1/2 cent, en van het ver- warmingsgas 6 1/2 cent per kub. M. Gevaarlijke sujetten. Te Amsterdam vertoeven blijkbaar weer gevaarlijke misdadigers, die daar heen zijn geweken. Door het hoofd van de politie te Wee nen is bericht gezonden, dat waar schijnlijk te Amsterdam verblijf houdt Martin Tobi'asz. kantoorbediende, d'ie onder verschillende namen hier en daar oplichting pleegde vooral zich uitgevende als artist onder den naam van Paul Bruckner. In zijn gezelschap bevindt zich eene vrouw, Franciska Krantzier. De laat ste misdaad door hen in gemeenschap gepleegd, is diefstal met braak bij de familie Kakofer Schleïfmühlegasse te Weenen. Daar werden gestolen ver schillende spaarbankboekjes waarop belangrijke sommen, een voorraad gou den en zilveren voorwerpen, eene en veloppe met bankbiljetten van 20 kro nen, en een zakje zilvergeld. Door den commissaris van politie tg Zaandam werd bericht gezonden, dat zekere Antoon Isanovick. bediende hij den koffiehuishouder G. Post, daar ziin dienst heeft verlaten, en dat na zijn vertrek vermist worden verschil lende gouden voorwerpen, horloges, kettingen en geld. die door hem ont vreemd moeten zijn. Hij is zeker niet van plan terug te komen, want aan het station Zaandam nam hij een baai tje enkele reis Amsterdam. Nog wordt opsporing verzocht van Piet Hommes, bedliende van den var kensslachter Ros. in de Nes. te Am sterdam. die verdwenen is met een vrij groote som geld en die te Rotterdam is gezien vermoedelijk in gezelschap van een meisje. Ook wordt opgespoord zekere T. V> Goldischmidit, dii'e verdacht wordt van verduistering van geldl ten nad van den expediteur, den heer Glasius. Vermoedleliik is G. een oude bekende van die politie. merking te nemen, door Reudink en Van Lier als leden der afdeeling te blijven handhaven, doch constateert, daar dit feit ernstig tot nadeel der vak- vereeniging kan leiden, hen voorloopig niet tot bestuurs functiën te kunnen toelaten; draagt verder haren leden op. deze personen zoo krachtig mogelijk te steu nen in hunnen handel, opdat zij op eerlijke wijze hun eigen brood mogen verdienen. Reitz te 's-Graveiiliage Zondagavond' te elf uur is pea- Staats spoor te 's-Gravenhage aangekomen de heer Reitz, laatstelijk staatssecretaris der Z.-A. Republiek. Hij kwam thans van Luzern, waarheen hij zich na aankomst te Napels had begeven. Twee zoons, die heidien aan verschillende gevechten hebben deelgenomen, Lys en Arthur, kwamen met hem mede, twee flinke, stoere jongens, die nog den Boeren-hoad droegen. Op het per ron had een allerhartelijkste ontmoe ting plaats tusschen den heer Reitz en zijn overige kindaren. die. zooals men weet, met hun moeder reedfe eeni- gen tijd aan den Kan.w. te Schevenin- gen woonden. Mevrouw Reitz was hem te ge-moet gered sd. De vooral ook door zijn geschriften bekend geworden Staatssecretaris (men herinnert zich zeker wel zijn: „Een eeuw van onrecht") ziet er weinig ver anderd uit. Tot zijn verwelkoming waren aan wezig de heeren J A. Mul der, familial id en vroeger secretaris van den heer Reitz; A. Fischer, hoofd1 van het Bóe ren-driemanschap. De Bruyn Prince, secretaris, en Kok, bestuurslid' van de vereeuiging van Gouvemements-amh- tenaren in Zui'd-Afrika. Straatman, oudambtenaar te Johannesburg, Sie- vert van Reeserna en een der heeren Beelaarts van Blokland, zoon van wij len den Transvaalse hen gezant. Reudinh en Yan Lier. In twee achtereenvolgende ledenver gaderingen der afd. Enschede van den „Katoenbewerkersbond" is de volgen de motie aangenomen: De vergadering van den Katoenbe werkersbond ..De Eendracht", afd En schede. spreekt hare afkeuring uit over de daad Reuclink-Van Lier enz.; ver klaart, d'at de afdeeling. waarvan ge noemde personen lid zijn, niet aanspra kelijk kan worden gesteld; keurt tevens af, dat dr. Borgman het organisatie-comité niet direct van de uibetaling der f 52 na de staking heeft in kennis gesteld, en besl. den wenk der afdHengelo van onzen Bond. om de slachtoffers zoo zacht mogelijk te behandelen, in aan. Mooniaaiislag. Zaterdagnacht tegen twaalven bracht de kolenwerker J. de Ju, die in de Bokelstraat no. 15 woont, met zijn vrouw een bezoek aan het bier- en dans huis Victoria Halie. van de weduwe H. Gollberg, in te Zandstraat te Rot terdam. Nauwelijks hadden zij zich daar een plaatsje uitgezocht, om daar heel kalm een oogenblik te ziitten. toen daar zekere A. ten Voorden binnen kwam. Hij woont naar men meent, in de Tweede Stampioenstraat. Zoodra hij de Ju zag, liep hij regelrecht naar hem toe, trok zijn mes (een soort dolk, dien hij gewoon is te dragen) en .stak op de Ju los, dien hij drie maal raakte, eenmaal in den lin kerschouder, eenmaal in zijn linker arm en de derde maal in de borst, even beneden het hart. Na het vol voeren van zijn daad liep ten Voorden doodgewoon de Victoria Ilalle uit en verdween onder de menschenmassa op straat. De getroffen 25-jarige De Ju zakte, onder hevig bloedverlies, ineen. Aan vankelijk bracht men hem naar den politiepost op de Coolvest. en vervol gens werd hij met behulp van zijn vrouw, een paar burgers en politie agenten naar het ziekenhuis gedra gen. Bij zijn aankomst daar was hij goed bij kennis en zoowel hij als zij n vrouw duidden onmiddellijk Ten Voor den als de dader aan. Een voorloopis- onderzoek bracht al dadelijk aan het licht, dat 'smans toestand levensge vaarlijk is. vooral de steek onder het hart toegebracht is verschrikkelijk en heeft de wond veroorzaakt, die zoo- hevig bloedde. De gewonde man klaagde over hevige pijnen in de maag. zoodat waarschijnlijk ook deze beleedigd is. Het blijkt, dat een broeder van A. ten Voorden gehuwd is met een zuster van De Ju. Dit echtpaar leeft sedert een paar weken gescheiden en deze zuster heeft zoolang haar intrek ge nomen bij den getroffene. Men ver moedt. dat de veete hierdoor ontstaan in beide families, de drijfveer is ge weest voor den dader om de Ju te treffen. Bubbel-getrapte verkiezingen. Art. 75 der Ongevallenwet luidt: „Over de beslissingen, waartegen inge volge de bepalingen dezer wet beroep openstaat, wordt geoordeeld, door raden van beroep en in het hoogste ressort door een college voor het Rijk. „In de raden van beroep hebben werk gevers en werklieden zitting. „Voor het overige wordt alles wat de samenstelling der in het eerste lid be doelde colleges en de wijze van behande ling der beroepen betreft, bij nadere wet geregeld". Van de nadere wet, in het laatste lid van het artikel bedoeld, de zoogenaamde Beroepswet, is nu door de tegenwoordi ge regeering een nader gewijzigd ont werp ingediend. Volgens dat ontwerp zullen in de ra den van beroep zitting hebben een voor zitter of plaatsvervangend voorzitter en leden werkgevers en leden werklieden in gelijken getale of hunne plaatsver vangers. De benoeming van den voorzitter en zijn plaatsvervanger geschiedt door de Koningin, die van de leden werkgevers en leden werklieden en hunne plaats vervangers door Gedeputeerde Staten. Maar Gedeputeerde Staten zijn niet vrij om te benoemen wie zij willen. De werkgevers en de werklieden zullen hun personen ter benoeming voordragen. Met die voordracht zal het op een cu- rieuse manier toegaan. Aan den werk gever of werkman, die voldoet aan de eischen door de wet gesteld, wordt op zijn verzoek door den burgemeester zij ner woonplaats een kaart op naam uitge reikt. waaruit zijn benoembaarheid tot lid of plaatsvervangend lid van den raad van beroep blijkt. Alleen zij, die m het bezit van zulk een kaart zijn, zijn be noembaar. De werkgevers, die in het be zit van een kaart zijn, kunnen nu werk gevers, eveneens in het bezit van een kaart, machtigen mede te werken tot het opmaken van een voordracht voor de be noeming van werkgevers. Zoo kunnen ook de werklieden in het bezit van een kaart werklieden, eveneens in het bezit daarvan, machtigen tot bet opmaken van een voordracht voor de benoeming van werklieden. Blijkens de Memorie van Toelichting stellen de ministers zich voor, dat dit volgenderwijs in zijn werk zou kunnen gaan. Een nader te bepalen aantal (stel 100) gerechtigden wij zullen hen maar kie zers noemen wijzen samen één ge machtigde laat ons dezen groot-kiezer noemen aan. Wie als groot-kiezer wil erkend worden heeft te zorgen, dat hij de kaarten van 100 kiezers in zijn bezit krijgt. Legt hij deze aan den burgemees ter over. dan ontvangt, hij twee biljetten, een voor de voordracht van een lid, het tweede voor de voordracht van een plaatsvervangend lid van den raad van beroep. En nu begint voor de groot-kiezers het zelfde spelletje weer als voor de kiezers. Een nader te bepalen aantal (wij stellen 20) dezer groot-kiezers wijzen samen een der groot-kiezers aan, die de voordracht doet voor een lid of een plaatsvervan gend lid van den raad van beroep. Wij zullen dezen door de groot-kiezers aan gewezene nu maar opper-kiezer noemen. Wie als opper-kiezer wil erkend worden, heeft te zorgen, dat hij de kaarten van 20 groot-kiezers in zijn bezit krijgt en die aan Gedeputeerde Staten overlegt. Hij l dan aan dezen een voordracht indie nen voor een lid of plaatsvervangend lid van den raad van beroep. Het totaal aan tal der aldus aan Gedep. Staten voorge dragenen mag 1 1/2 maal zooveel bedra gen als er personen te benoemen zijn. Gedeputeerde Staten mogen personen op een gedane voordracht voorkomende mei anders ter zijde stellen dan om bijzonde re redenen en bij gemotiveerde beschik king. .Als men het wetsontwerp leest, zou men meenen, dat de bedoeling was, dat de personen, die wij opper-kïezers ge noemd hebben, zelf de tot lid of plaats vervangend lid door de groot-kiezers voorgedragenen zouden zijn; maar, alsof dit nog niet mooi genoeg was, voegt de Memorie van Toelichting in de uiteen zetting van het stelsel er nog een trapje bij, door deze opperkiezers bevoegd te verklaren tot het indienen van eene voordracht voor een lid of een plaatsver vanger. Begrafenis van de marechaussee Hoekstra. Onder groote belangstelling van een van alle zijden toegestroomd publiek is te Zwolle van uit de kazerne het slacht offer van den moord te Ommen, de ma rechaussee Hoekstra, op militaire wijze plechtig op het R. K. kerkhof ter aarde besteld. Een zestal fraaie kransen, o.a, van den officier van justitie te Zwolle; van den burgemeester van Stad- en Ambt-Ommen; van de bevolking van Ommen; van de manschappen en officieren dér derde di visie, dekten de kist. Afgevaardigden van de verschillende districten over de geheele divisie, ver tegenwoordigers der Rijksveldwacht en rijtuigen met familieleden zag men in den somberen stoet, die voorafgegaan werd door de muziek van het instructie bataljon ie Kampen. Diep bewogen ver vulde de marechaussee De Lange, die bij den ongelukkige was toen hem het nood lottig schot trof. met nog drie kameraden den treurigen plicht als slippendragers dienst te doen. Op het kerkhof waren nog tegenwoor dig mr, Van Outeren, officier van justi tie, baron Aerssen, en mr. Sichterman van de rechtbank te Zwolle, de divisie- commandant der marechaussee Wij- naendts, en de burgemeester van Om men, jhr. Van Nahuys. Nadat de katholieke eeredienst en mi litaire plechtigheden vervuld waren, trad de divisie-commandant Wijnaendts naar voren om als chef dezen kranigen marechaussee te huldigen als een glans rijke figuur, gestorven in zijn trouwe plichtsbetrachting. Tot de nabestaanden en in het bijzon der tot de verloofde van den doode, wier smart diep aangrijpend was, richtte spre ker hartelijke woorden van troost. De luitenant der marechaussees, Van Oort, sloot zich hierbij aam, terwijl de burgemeester van Ommen namens de in gezetenen den doode herdacht als mensch en als politiedienaar, er op wijzende, dat hij in beide qualïteiten bij de bevolking zeer bemind was. Aangedaan keerde de ontzaglijke volks menigte stadwaarts. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit van 6 Augus tus 1902 no. 56 is: lo. op hunne daartoe gedane verzoe ken. eervol ontslag verleend, ondier dankbetuiging voor de in hunne na te noemen betrekking bewezen diensten, aan: mir. J. C. Rooseaiburg. lid van het college van regenten, over het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpstraf gevangenis tg Dordrecht; mr. M. d'Aumerie, lid1 van het col lege van regenten over d'e Rijkswerk inrichting voor vrouwen te Leiden; mr, H. R. A. Boon-en, lid van het college van regenten over de gevan genissen te Roterdiam; jhr. mr. J. F. Schuu-rbeque Boeije. lid van he college van regenten over' de gevangenissen te 's-Gravenhage; 2o. benoemd) tot lid van het college van regenten over: a. het huis van bewaring, voorloop! tevens hulpstnafgevangenis, te Dor drecht. mi*. G. J. W. van Tri'cht officier van justitie bij de arrondissements rechtbank aldaar: b. die Rijkswerkinrichting voor vrou wen te Leidien. mr. H. M. G. Cloppen- burg. kantonrechter, en mr. O. W. Siplces. advocaat en procureur, beiden aldaar; c. de -gevangenisesn te Rotterdam, mr, G. T. J. de Jongh. rechter in d'e ar non dii ssern ents-rechtb ank aldlaar d. d'e gevangenissen te 's-Gravenha ge. mr. B. Ort, advocaat-generaal bij d'en Ho ogen Raad dar Nederlanden, wonendie aldaar. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Aangaande de werkstaking op de katoen drukkerij te Leiden, wordt gemeld dat de Kamer van arbeid voor de Textielnijverheid hare bemiddeling heeft aangeboden. Zaterdagavond zal het bestuur dezer Kamer niet de direc tie en een comité uit de werkstakers op het Raadhuis bijeenkomen. Men werwacht dat men wel tot overeenstem ming zal komen. Leger en Vloot. Kon. Ned. Bond van Oud-Onder- offleieren. Te Utrecht werd Zaterdag de 15© al gemeene vergadering van den Kon. Ned, Bond van Oud-Onderofficieren geopend door den voorzitter, den heer A. C. de Koek uit Haarlem. De sterkte van den Bond gaat zeer langzaam vooruit. Nieuwe afdeehn- gen werden niet opgericht, versprei de leden kwamen er niet bij. In Indlë heeft zich gevormd een afdeeling „Ba tavia en Omstreken en Meester Cor nells. De afdeelingen Banjoe-Biroe, Wil lem I, Oengarang, Salatiga en omstre ken volgden weldra met een sterkte van 8 leden, met 108 militaire dona teurs. De totale sterkte van den Bond is thans 38 afdeelingen, met 1663 leden, 54 beschermers, 8 beschermvrouwen. 1621 militaire donateurs. 774 burgen donateurs, 37 donatrices. In totaal 4157. In het H.-B. had een verande ring plaats door het ontslag nemen van den. heer J. II. Gerritsen. De winst- en verliesrekening van den algemeenen penningmeester deed zJien, dat de ontvangsten f3268.60 be droegen. terwijl de uitgaven f 2265.42^ bedroegen. Na afschrijving voor ver schillende fondsen ad f 1307.44 is ech ter een nadeelig saldo over ad f 304.26L Door den Bond waren bij de behan- ling van dé militaire Pensioenwet^, ten in de Tweede Kamer der Staten- Generaal alle mogelijke pogingen aan gewend om de zg. slachtoffers van den pensioenraad te doen deelen in de gunstige bepalingen van de nieuwe wet. Deze pogingen bleven echter vruchteloos, evenals een op 9 Juni door het H.B. bij het Departement van oorlog ingediend request, om de slachtoffers, leden van den Bond. te doen deelen in de door den Minister in uitzficht gestelde gratificatiën. De vergadering, welke goed bezocht was, werd. ook bijgewoond door de he'eren Louis Goedert, voorzitter, ea Erneist Dery, rapporteur van den Koninklijken Belgischen Bond van Oud-Onderofficieren". Telegrammen van hulde werden gezonden aan H. M. de Koningfin, Z. K. H. Prinis Hendrik en Z.M. den Koning van België. Bij den. Zondag gehouden schiet wedstrijd hield Haarlem zich weer kra nig zooals uit onderstaand blijkt: Korpswedstrijd op 12 meter met buks. voor die af dé-el ingen van den Bond. 2d;e prijs de afdeeling Haarlem. Korpswedstrijd op 12 meter mei cy- linder-geweer. voor afdeelingen van dien Bond: 4de prij-s afd. Haarlem. Zilveren draagmiedalille voor den hoog sten korpsschutter met d'e buks toegekend' aan dien heer G. d>e Lugt te Haarlem. Korpswedtetrijd op 12 meter met buks voor schietvereenigingen in de afdeelingen: 1st© prijs (zilveren me- d'aille van Z. K. H. Prins Hendrik) Schietvereenlging ..Generaal van Mar len" te Haarlem. Koi-pswe'dstiïjdi op 12. meter met cy linder voor d.e s c hiietv ere eni ging en in de afdeelingen: 2db prijs die Scha et ver eeuiging ..Generaal Van Merlen" te Haarlem. Nieuwe regimenten infanterie „Twaalf in plaats van négen regi menten infanterie, dat belooft wat voor dte promotie", merkt de „.Haag schei Courant" ojd naai- aanleiding van 8 dezer, omtrent de vermeerdering der inf anterie-regi m enten. Ter verduidelijking van ons bericht achten wij het gewenscht dienaan gaande nog het navolgende toe te lich ten. Zooals wij meldden, zal elk regiment in vredestijd bestaan uit vier batal jons; dit geeft dtas voor de twaalf regiL inenten te. zanten 48 bataljons. Thans is oen regiment gevormd uit vijf bataljons, hetgeen voor de negen regimenten een aantal van 45 batal jons bedraagt Hieruit volgt dat de besproken uit breiding eigenli jk slechts een vermeer dering van drie bataljons te gevolge zal hebben. De pro-motie zal zich der halve ook hoogstens tot deze vermeer dering bepalen. Wij kunnen nog toevoegen, dat het plan bestaat, het garnizoen te Leeuw arden in 1903 met een regimentsstaf en een bataljon te vermeerderen. Voorts wenscht het legerbestuur te Assen een kazerne voor een bataljon te doen bijbouwen, dde in 1904 zal kun nen wordlên betrokken Ook bestaat het voornemen in 1905 t.e Nijmegen een regimentsstaf en een bataljon méér te doen huisvesten. (Hbld.) Rechtszaken. In hooger beroep voor de Haagse he Rechtbank heeft de ambtenaar van het O. M. ontslag van rechtsvervolging ge vraagd: voor den ondernemer van het ieu de pou le européen. Sport en Wedstrijden Yisgchen. De Nationale Hengeiaarsbond houdt Zondag 17 Aug. een vnschwedstrijd in deu Am-stel tusschen Uithoorn en Vrouwenakker. Paarden. Courses 'e Woesidmn- Zeer buiig er. guur, toch nog veel publiek oe baan in goeden toestand. In de draverijen nebben Fanfare en Georgia II hun record verbeterd.; Eiber was geheel in de achterhoede hij scheen heden geen luist in winnen te hebben. Van de- vier wedrennen waren er twee voor stal Creutzde ren voor inlandsche paarden was eea gemakkelijke overwinning voor Vale rie, die zich in het rechte eind meester van de baan maaktede hordenren verloor veel van zijne aantrekkelijk heid, omdat Jue en Loafer niet dan met moeite over de hindernissen wa ren te krijgen en later zelfs geheel weigerden en het verdere loopen staakten. Stal Hoboken had wederom pech door het storten van Europa met haar berijder, wat gelukkig goed af liep. I. Javaprijs, wedren vlakke baan voor inlandsche paarden, prijs f400, 'f75 en f25. Afstand 1600 M. Na de eerste valjsche start gaan de vijf deelnemers weg, met Diamant aan het hoofd, dan Curagao, Billiton, Va lerie, en Ducaat, In de linkerbocht passeert Billiton Curagao. terwijl Dia mant met tamelijken voorsprong het eerste de rechte ljjn ingaat, om daarna die plaats af te istaan aan Valerie, die met 2 lengtes wint 1. Valerie, van baron van Heemstra, rijder Mac Cord 2 Curagao van baron Creutz, rijder Speek en 3. Billiton van A, van Hoboken. rijder Wienert.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2