De Ster van bet Zuiden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Woensdag 13 Augustus 1902. No. 5865 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regelB 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Jdr,7 I lj^ Groote letters naar plaaternimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 fff*-. -iIBjjI Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02Bureaux: Gebouw Het Spaarae. Zöider Btliteospasrue NO. Geïllnstreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per o maanden0.37J^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per poBt0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ngverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE DA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuccParijs 31W« Faubourg Mononwrtre. Haariem's Dagblad van 13 Aug. bevat o. a.: De kroning, De buitenlandsche vijand vau Java, „Grand hotel de Houten Lepel", Eenzijdige aanbe velingen. Buitenlandsch Nieuws De kroning. Een der ooggetuigen, die bij de kro ningsplechtigheid' in Westminster Ab bey tegenwoordig was, schrijft daar over nog bet volgende: Nadat de Koningin met baar ge volg feestelijk die kerk was ingetreden en plaats had genomen, duurde het vrij lang eer de Koning verscheen: er hieêrschte een pijnlijk stilzwijgen, ge durende hetwelk men de Koningin met blijkbare bezorgdheid naai' bet wes telijk portaal der abdij kon zien kij ken. Eindelijk verscheen echter ook die Koning met zijn gevolg. De aartsbisschop van Canterbury, die reeds meer dan 80 jaren oud is, scheen reeds bij den aanvang der ce remonie zwak en gebrekkig, doch niet temin wist hij zijn stem in de geheele abdij verstaanbaar te maken. De zalving des Konings op hoofd.' borst en handen bleef voor het meeren. deel van het publiek vrijwel onzacht- baar. daar vier ridders van den Kou senband, ear is Rosebery, Derby, Spen cer en Cadogan een baldakijn van goudst. boven hem hielden;doch dedud delijke woorden van den bisschop ver duidelijkten de handeling geheel. Toen eindelijk de kroon op het hoofd des Konings werd geplaatst, keek deze zeer ernstig, terwijl ook de Koningin zeer ernstig tot hein opzag. De aarts bisschop. omgeven door een aantal geestelijken en bisschoppen, nam de kroon van het altaar en sprak, vóór den Koning staande, een dankgebed uit voor de zegening des Konings. Dit gebed, op bijzonder verlangen van Z. M. ingevoegd, roerde de koningin diep en met tranen in de stem hoorde men haai- ..amen" zeggen. De aartsbisschop zette den Koning de kroon eerst verkeerd' op. doch ver anderde dit onmiddellijk, zoodat het bijna onopgemerkt bleef. Toen de geestelijke daarop zijn vermanende woorden gesproken had. wankelde hij en zou op de vijf treden, die naar den troon leiden, gevallen zijn. indien niet verschillende geestelijken op hem toe getreden waren en hem gesteund had den De Koning bemerkte bet en liet dadelijk door den lord kamerheer naar den toestand van den aartsbisschop vragen, dóch deze was in staat de plechtigheid tot het einde te kunnen volbrengen. Toen de prins van Wales den Ko ning kwam huldigen, was hij te bewo gen om de voorgeschreven huldigïngs- woorden te zeggen; aan het einde der plechtigheid kon meat den Koning en Koningin ook aanzien, dat zij ver moeid waren. De pairs en pairessen zaten onder den dienst van elkaar gescheiden, de pairs in het rechterschap, de dames links: de dames van de leden van het Lagerhuis zaten zoowel in het nechter- als linkerzijschip; haar kleederen wa ren fraaier dan de roode fluweelen robes der nairessen, die allen eender gekleed waren. Een der pairdanu^ hertogin van Sutherland, die met bet parlementslid sir Albert Rollet gehuwd is. was zonder haar roode robe aan de zijde van haar echtgenoot gezeten. Alle afgevaardigden droegen of hof- dtracht, of uniform, slechts twee radi cale leden en de Ierse he overste Nalan waren in zwarten rok. De kroon van de koningin was ex. presselijk voor de kroning onworpen en vervaardigd- Zij bestaat geheel uit diamanten, alle in zilver gezet, om den luister van de steenen geheel te laten uitkomen, goud was alleen ge bruikt voor de inwendige en onzicht bare deelen van bet montuur, om het geheel sterker te» maken. De cirkel- rand; die door geen enkele bestaande kroon in luister wordt vertroffen, is li EngeLscbe duim wijd en geheel ge. incrusteerd met brillanten van het hel derste water. De grootste van deze steenen weegt bijna 17 karaat.. De brillanten zijn zoo licht mogelijk op elkander geplaatst, opdat geen metaal zichtbaar is. De geheele rand was dan ook éen schittering van licht. Op den cirkel steunen vier groote kruisen croixpattées) en vier groote leliën van sierlijke teekening, die de kap van purper zijdefluweel beurtelings omslui ten. Het middelpunt van het grootste kru'iis vertoont den onschatbaren Ko- hi-noor, het meest grootsche en geheel eenige sieraad van de kroon. Drie zeer groote diamanten van buitenge wone helderheid vormen bet middel punt van de andere kruisen. Uit de kruisen en lelies ontspringen acht naar Winnen gekromde bogen, elk bestaan de uit drie rijen diamanten in illusion. zettingde middelste rij van eiken boog is van zeer groote steenen. De bogen vereenigen zich in het toppunt in een bol van diamanten, op dezelfde manier gezet als die langs den rand. Het geheel wórdt weer gekroond door een kruis van groote diamanten. Alles te zamen zijn voor de kroon van de Koningin 3688 steenen gebruikt. Toch weegt, zij maar iets meer dan 22 Engel- sche onsen, omdat H. M. vooral op lichtheid had aangedrongen. Het gewaad van de Koningin was van gouden weefsel, met een over- kleed van rnet gouddraad bestikt gaas. Van de schouders hingen gazen uit loopers af, die bijna tot den rand van den rok reikten. Het lijf was van ach teren afgewerkt met een gouden Me- dicis-kraag. Het goudlaken van het eostuum was van een zeer zachte, fraaie kleur, die mooi contrasteerde met den rijken robijn-kleurigen pur peren sleep van fluweel, die van de schouders afhing. De sleep was acht tien voet lang, ongeveer 5 voet breed en geheel gevoerd met Siberisch eek hoorn-bont (miniver). Aan den sleep was een cape bevestigd, ongeveer 18 duim lang van hetzelfde bont en afge zet met een hermelijnen rand van drie duim breed. De sleëh was bezaaid met van gouddraad en loovertjes gebor duurde rijkskronen, dertig in getal. De geheele sleep was afgezet met een rijken gouden rand, dan volgde een strook fluweel en ten slotte een herme lijnen buitenrand. Op den sleep was verder in den zinnebeeldigen vorm van een wijdvertakten bloei end en roze- boom, de groei van het Engelsche ko ninkrijk voorgesteld, enz. Brief der Koningin. Men meldt uit den Haag aan de ..Daily Telegraph", dat Koningin Wilhelmina den koning van Engeland een eigenhan dig geschreven brief heeft gezonden, waarin zij hem haar gelukvvensch toe zendt met zijn spoedig herstel en haar beste wenschen voor het geluk van zijn regeering. De Znid-Afrik. generaals. Betreffende de komst van de generaals Louis Botha, de Wet en de la Reij is nog niets naders bekend dan dat de aan komst te Southampton verwacht blijft op Zaterdag of Zondag a. s.. indien althans het vertrek van de boot, naar men bere kent, morgen uit Madera geseind wordt. Hun verdere reisroute van Southamp ton af zal vastgesteld worden na bespre king met de leden der Boeren-deputatie, die tot hunne verwelkoming naar Southampton zullen g«an. Ofschoon vermoed wordt, dat de gene raals het eerst naar Nederland zullen gaan, en wel naar Utrecht, kan het, na den onverwachten dood van Lukas Meijer wel wezen, dat zij van Southamp ton naar Brussel vertrekken om de voor- loopige bijzetting van Meijer's stoffelijk overschot bij te wonen. Uit Znid-Afrika. De landregeling houdt de aandacht van het hiertoe aangestelde besltuur nog steeds bezig. Het plan is nog niet finaal vastgesteld', maar inJtus- schen, daar veel kolonisten overzee en in Zuid-Afrika er op gesteld zijn om zich terstond in het land neer te zetten, heeft de regeering, om in dien dringenden nood te voorzien, edel moedig ter beschikking van zulke sëtlaars stukken akkerland gesteld in verschillende districten, om hun een zomeroogst en de gelegenheid tot het opdoen van ondervinding te ver- schaffen.Ieder setlaar krijgt dan een span ossen en een ploeg te leen, met een tent, zaad en rantsoenen. Die tij delijke maatregel is bedoeld om in den dringendten nood van hen lie voor zien, die geen middelen hebben om te wachten tot het finale plan aan het werk is. De oogst in de Ter. Staten. Volgens het maandelijksch verslag van het bureau te Washington is de gemiddelde conditie van voorjaars-- tarwe 89.7, mais 86.5, tarwe 89.4. De haver in handen van farmers wordt geraamd op 4.2 De geraamde op brengst der wintertarwe is 380 mil- lioen bushels, maar dit cijfer staat nog niet vast, daar men in helt Noor den nog niet ver genoeg is met het dorschen om een definitieve raming te kunnen doen. De oogst vait beter uit dan men verwacht had. Toltarievencommis8ie. De toltariefcommissie nam ten slotte in behandeling de eerste lezing van het geheele tarief; zij stemde het soci aal-democratische voorstel of tot toe voeging van een nieuw slotartikel op orden, ook voor die aan souvereinen verleend, tot een minimum recht van duizend mark. Dinsdag komen de voorstellen Ln behandeling van de be steding der tolopbrengsten. De agitatie in Frankryk. Zaterdag zijn in Frankrijk nog eenige scholen gesloten, nl. te Escosse (Ariège), Saint-Hippolyte bij Belfort en in Ploer- mel. Er waren op deze drie plaatsen groote massa's volk op de been, die met woedende kreten, doch zonder daden van geweld, de commissarissen van po litie en de gendarmen of soldaten ont vingen. De deuren moesten bij weigering om de overheid binnen te laten met ge weld geopend worden, waarna de zegels werden geplaatst, die echter spoedig daarna weer door de eigenaars van het schoolgebouw verbroken werden. De rechtbank te Cholet heeft bij ver stek reeds twee priesters veroordeeld, den een tot twee maanden en den ander tot acht dagen, wegens het verbreken dezer zegels; het hoofd der geestelijke school van Albi is gedagvaard voor de straf- rechtbank van Castres te verschijnen, omdat zij in strijd had gehandeld met de artikelen 8 en 14 van de wet van 1 Juli 1901. Terwijl de gemeenteraadsleden van Sainte-Amanssoult in het Tarndeparte- ment bij wijze van protest tegen de Re geering geweigerd hebben hun sjerpen te aanvaarden, hebben de gemeentera den van Octeville (Manche) en Carmaux moties aangenomen, waarin hulde wordt uitgesproken met de politiek van het ka binet Combes. De kabinetsquaestie in Beieren De Prins-Regent heeft het verzoek om ontslag, van den minister van eeredienst Landmann toegestaan, onder warme dankbetuiging voor zijn trouwe diensten, en hem tot nadere beschikking op non- activiteit gesteld. De gezant van Beieren te Weenen, baron Von Podewils-Dürnitz werd tot minister van eeredienst be noemd. Hongersnood in Engelsch-Indië De onderkoning van Indië meldt, dat de hongersnood toeneemt. De gevallen regen is verre van voldoende. In Guja rat, Bombay, Heiderabad en in de cen trale provincies genieten 386.000 men sehen onderstand. Stadsnieuws. der bezoekers een exemplaar aanbood van den bekenden Gids van Haarlem, van den heer Craandrjk. een attentie van de verfraai&ngsvereeniging. Daarna werden de musea in den Hout bezocht. Opdente Utrecht gehouden wedstrijd van den Bond van Oud-On derofficieren werden, behalve den uit slag in ons vorig nummer vernield, nog in den personeelen wedstrijd prijzen behaald door de heeren Pierlot, de Lugt, Kerst el, Fransen, de Raadt en van den Burg in de eerste sedie, door den heer Sonsenthaler in de tweede serie allen Haarlemmers. Naar wij vernemen zullen a.s. Vrijdag onze stadgenooten. de Eerw. Heeren Corn. Jongbloedt en Wilh, Slenders de heilige Priesterwij ding ontvangen in de nieuwe Kathe draalkerk aan de Leidschevaart alhier. Zaterdagmiddag stopten nabij de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M enkele treinen doordat de seinen defect waren. Ongeveer half vier kon de dienst weder geregeld doorgaan. der beroep te Haarlem, eenv. beleediging, f 4 boete of 2 dagen heentenis. 7. J. Kuyper, scheepskapitein te Wor- merveer, eenv. beleed, van een ambte naar, 10 boete of 5 dagen hechtenis. 8. S. Rem, visscher te VVormer, feit en straf als voren. 9. R. Koeman, oliesfftger te Koog aan de Zaan, feit en straf alsvoren. Haarlem, 12 Augustus 1902. De heer H. J. Trip alhier komt voor op de voordracht voor leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere burger school met 3jarigen cursus te Utrecht. Maandag heeft het Duitsch antropologisch congres, bestaande uit 40 dames en heeren, bezoek gebracht aan het museum op 't Stadhuis, waar het ontvangen werd door den heer Paul C- van Vlissingen. die aan elk Men seindeonsMaandag-.. avond uit den Haag. dat benoemd was tot griffier van het Kantongerecht aldaar de heer mr. N. F. van Nooten. thans griffier bij het Kantongerecht alhier. We vermeldden dial op ons reuzen bord'in de Groote Houtstraat No. 55. Wij vestigen de aandacht op die annonce voorkomende in dit nummer, waar tegen zeer lage doch vaste prijzen, een degelijke nieuwe Inboedel (ook alles afzondierlijk) te koop wordt aangeboden. Voor een ieder dagelijks ook Zon dags te bezichtigen Nieuwe Gracht No. 33 alhier. Aprondissements-Rechtbank. (Zitting van Dinsdag 12 Aug.). Voor de rechtbank hadden zich heden 2 bedelaars, J. de Ruiter en van Calste- ren te verantwoorden. Zij hadden in het begin van deze maand in bedelende hou ding gestaan voor enkele woningen in de Haarlemmermeer. Beklaagden beweerden dat zij lucifers te koop hadden aangeboden, hetgeen door de getuigen werd ontkend. Het O. M. vorderde 12 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrich ting voor den tijd van 3 jaren, voor ieder. De rechtbank deed verder de volgende uitspraken: 1. C. Wilkens, koopman, zonder vaste woonplaats, bedelarij, 12 dagen hechte nis. 2. L. Schol, arbeider te Zaandam, mis handeling, f 10 boete of 3 dagen hech tenis. 3. G. P. Voorting, stalknecht te Haar lem, mish. 3 weken gevangenisstraf. 4. G. Hekkert, los werkman, te Haar- lem, mish. 6 weken gevangenisstraf. 5. J. Selderbeek, vischventer te IJmui- den, wederspannigheid. 10 dagen gevan genisstraf. 6. G. E. Exmame hsvr. F. C. Blok, zon- In 'tBleekersvak. Aan de dezer dagen verschenen ver slagen der Kamers van Arbeid over 1901, voor het eerst uitgegeven van wege bet Departement van Binnen- landische Zaken, ontleenen wij o.m. aan het verslag der Commissie van onderzoek naar den toestand in de wasch- en strij kinrichtingen te Haar lem en Heemstede het volgende, waar uit blijkt, dat de toestanden in dit be drijf nog geen ideaaltoestanden zijn. ,Het gemiddelde weekloon in de waschinrichtlingen bedraagtvoor mannen f7 tot f8 per week, voor ma. chinedrijvers f8.50 tot f10, voor wa genvoerders f 8 tot f9. Het loon van vrouwen, gehuwde en ongehuwde, va rieert van f 4.50 tot f 6 per week, naar gelang van hun leeftijd en bekwaam heid. „Verder worden in de waschinrich- tingen een beduidend aantal kinderen, jongens en meisjes tusschen 13 en 17 jaar. gebezigd. Wier loonen varieeren van fl.50 tot f4.50 per week. In de strijkinrichtmgen bedraagt het loon van leerlingen hoogstens f3 per week, van meergevorderden f5. van bekwamen f7.50. „Algemeen is er een werktijd van elf uur per dag. Overwerk komt meestal voor in de atrijkinrichtingen en wordt niet ruim betaald. „In de wasch inrichtingen hebben de mannelijke werklieden ieder op hun beurt des Zondags bet opzicht over de werkplaatsen, welke dag met f 0.25 of f 0.50 wordt betaald. „Over het algemeen zijn de loonen te Haarlem iets hooger dan te Heem stede, wat met het oog op.de duurdere levenswijze in eerstgenoemde plaats dan ook gewenscht voorkomt. „In bijna alle leekerijen ontvangen de mannelijke werklieden om 12 uit een borrel. Deze gewoonte heeft haar ontstaan te danken aan de omstandig heid, dat vroeger de meeste knechts inwonend waren thans is dat bijna nergens het geval, doch het oude ge bruik is gebleven. Ofschoon er nootit misbruik van sterken drank wordt ge maakt, had een der patroons te Haar lem met het geven van sterken drank opgehouden en in plaats daarvan het weekloon met f 1 verhoogd, welke maatregel door de werklieden op hoo- gen prijs werd gesteld. ..De eigenaardigheid van het bedrijf brengt mee, dat onder de werklieden veel vrouwen worden aangetroffen. Een aantal gehuwde vrouwen, ver moedelijk naar verhouding grooter dan in andere inrichtingen of fabrie. ken, waar vrouwenarbeid wordt ver richt, neemt aan de werkzaamhelen deel. Onnoodig te zeggen, dat hier door de huishouding en vooral de op voeding der kinderen wordt verwaar loosd. „De lage loonstandaard is daarvan de oorzaak. Waar de man, niet in de gelegenheid is, om in het levensonder- houd van zijn gezin te voorzien, daar Feuilleton. Vertaald uit het Italiaansch. 17) Dat moet in elk geval verhin derd worden, antwoordde hertog Ce- sare schielijk. Vergeet niet, mijn heer. dat het mij er vooral om te doen is de sieraden ongeschonden terug te krijgen. Ik ben gaarne bereid, ter be reiking van dit doel, een aanzienlijk geldelijk offer te brengen, niet »oo zeer om de waarde der sieraden, dan wel om hun traditioneele beteekenis. Nadenkend; zweeg de rechter van instructie eenge oogenblikken en keek uilt het raam. Eerst na een vrij lange pauze zeide hij weer: Gij brengt mij daar op een idee, dat ik niet wil verzwijgen. Spreek, bid ik u. Wat dunkt u. als wij one eens van de Camorra bedienden om het ontvreemde op te sporen? Hertog Cesare hief een weinig ver rast hel. hoofd op. „Dat zegt gij een rechterlijk ambtenaar? Waarom niet? Ik heb mij om tolt ontdekking van den diefstal te geraken, tot de ju stitie gewend, de van staatswege in gestelde organisatie tot bestraffing der misdrijven, en gij, zelf het orgaan dezer machit, verwijst mij naar de spitsboeven om weer in het bezit van mijn eigendom te geraken? Wat voor verwonderlijks is daar in gelegen, hertog? Ik ben sedert 20 jaren rechter van instructie, wan neer ik u dus zeg wat ik in dit geval voor prachitisch houd, dan moogt gij er u gerust op verlaten. Maar Luister een oogenblik. De toe standen zooals ze zich nu eenmaal in Napels ontwikkeld hebben, en ik ze door een jarenlange ervaring heb lee- ren kennen, dringen mij er toe, u aan te raden u niet op de politie te ver laten. Onze politieagenten worden, zooals gij weet, slecht bezoldigd en dientengevolge hebben wij ook slech te agenten, menschen die vreezen krachtig in eene organisatie in te grijpen, welke sedert eeuwen in het Napolitaansche volksleven voortwoe kert, en waarin zich altijd leden be vinden, die op een goed gericht en dolkstoot niet zien, wanneer zij zich daardoor van een hardnekkigen en energieken vijand kunnen bevrijden. Wie van onze politieagenten zal zich dagelijks voor eene bezoldiging van ongeveer 30 soldi 1) daags bloot stellen? Maar dat is Itoch ongehoord! En toch is het niet anders. Aan de eene zijde eene van generatie tot generatie overgeërfde organisatie, welke niet alleen uit erkende spits boeven en misdadigers bestaat, maar waartoe ook tal van personen behoo- ren, die een zekere maatschappelijke positie innemen, een organisatie, welke door de onrechtvaardige en harde heerschappij van vreemdelin gen, waaronder Napels eeuwenlang heeft gezucht, populair geworden is. Aan de andere zijde slecht betaalde ambtenaren, die er in de mees/te ge vallen de voorkeur aan geven, niets te zien en niets te weten, wanneer daarmee eenig prsoonlijk gevaar ver bonden is. Ziedaar, hertog, de keus die gij hebt. 1) Een soldo staat gelijk met een halve stuiver. Maar ik kan me toch onmogelijk zelf met dat volkje in contact stellen. Dat is ook niet noodig. Laat dalt maar aan mij over, en ik meen u te mogen verzekeren, d'at ik u reeds na eenige dagen of weken de zaak tot klaarheid te brengen, en daJt ge weer tegen betaling eener ronde som in het bezSt van uw eigendom zult komen. Dat is beschamend, mijnheer, dat is stuitend, want het is een onge rechtigheid. De heer Ghilazzi haalde de schou ders op. „Zooals ge wilt, hertog, zeide hij toen. Maar mag ik u doen op merken, dat niet alleen te Napels, maar overal in alle landen de zooge naamde belooning voor het opsporen van dieven of van gestolen voorwer pen een groote rol speelt, en vaker dan men denkt of wil laten blijken, d'e scherpzinnigheid der ambtenaren moet vervangen. Gelooft gij, dat het iets anders is dan het aangaan van een verdrag, met de slechte neigin gen der menschen? Is het rechtmatig iemand te beloonen, als hij een dief verraadt of gestolen goed terug brengt? En toch gebeurt het hier zoo als overal. De eerlijkheid laat zich betalen, en hét gansche verschil be staat slechts daarin, dat te Napels de eerlijkheid wat zeldzamer en daarom wat duurder is dan elders. Hertog Cesare was over deze uit eenzetting van den rechter van in structie niet weinig verbaasd, hij mocht echter willen of niét, hij moest er wel aan gelooven.. Er was hem bij zonder veel aan gelegen, de sieraden ongeschonden terug te krijgen, en omdat hij nu eenmaal besloten was, daarvoor geen geld 'te ontzien, zoo kostte het hem geen al te groote zelf overwinning, om den heer Ghilazzi op te dragen, zich op de wijze die hem het meest geschik/t zou dunken met de Camorra van Napels in ver binding te stellen. Voor het overige had de heer Ghi lazzi geen noemenswaardige resulta ten verkregen. Van de hertogin Cesi- na kon hij niet eens nauwkeurig te weten komen, op welken dog de dief stal was gepleegd. Eerst had zij den sleutel van de kast vermist, dien zij verlegd meende te hebben, en toen zij dezen niet weervond, had zij eenige dagen later het slot van de kart laten opensteken, wat tot de ontdekking van hét verdwijnen van het kistje met de kostbaarheden had geleid Cesina moest zich bepalen tot het uit spreken van het vermoeden, daft de diefstal bij nacht was gepleegd, om dat zij overdag bijna altijd in de ka mer was geweest. Nadat dus zijne bemoeiingen in deze richting (tot niet9 hadden geleid meende eignor Ghilazzi bij het ver hoor van het dienstpersoneel van het kasteel, voornamelijk te moeten trachten uit te vorschen of Checco, dien hij voorloopig wel voor den da der moest houden, ook in verstand houding stond met de kamenier of met een andere persoon op het kas teel, die met de inrichting van het ge bouw en met de gewoonten van her togin Cesina bekend was. Doch ook dat scheen niet het geval. Checco was nooit op het kasteel, nog veel minder in de woning van Cesina gezien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1