Binnenland. Uit de Staatscourant. Benoemd tot notarissen te Amster dam de candidaten L. Th. Muller, J. A. Hugenholtz, C. H. van Lottom en E. Heimans met ingang van 1 Sept. tot directeuren van het post- en tele graafkantoor te Ede C. M. Engelen burg, hans te Brielle te Oldenzaal C. F. S. van der Ven, thans commies der posterijen 2e klassete Waspik L. C. W. ten Brummeler van het postkantoor te Onderdendam. Bevorderd met 'ingang van 1 Aug. tot commiezen der posterijen le klasse G. W. W. C. Diest Lorgion en H. J. Lettink, thans 2e klasse tot 2e klasse G. J. Somer. thans 3e klasse; tot 3e klasse P. J. Kraft, thans 4e klasse. Ingesteld een commissie tot het in het laatst der maand Augustus en in het begin der maand September 1902 houden van een vergelijkend onder zoek naar de bekwaamheid van can dl daten voor de betrekking van adspi- rant-ingenieur van den Rijkswater staat en zijn benoemd tot lid. en voor zitter dier commissie R. O. van Ma nen. inspecteur van den Rijkswater staat tot leden J. W. Welcker, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat voor de rivieren, te 's-Gravenhage P. H. Kemper, id. in het 9e district te Haarlem dr. C. A. Scheltema en dr. P. Zeeman Gzn., hoogleeraren aan de Polytechnische School te Delftmr. H. A. Hooft, referendaris bij het de partement van waterstaat, handel en nijverheid te 's Gravenhage A. E. Kempees, ingenieur van den Rijkswa terstaat te Gorinchem W. K. du Croix ingenieur van den Rijkswaterstaat te Assen, laatstgenoemde tevens als se cretaris. Rijksmiddelen. De opbrengst der middelen is in Juli jl. weder belangrijk hooger ge weest dan in die maand van 1901. Het gunstig verschil bedraagt bijna 7J ton. waartoe vooral een ruimere aan. zuivering op de grond- en de bedrijfs belastingen een verdere vooruitgang van het successierecht &3A ton meer) hebben bijgedragen. De meeste accijn- sen bleven (f 110.000) ten achter, be paaldelijk die op het gedistilleérd. en ook uit zegel- en registratierechten kwam minder in. Daarentegen hebben invoerrechten, domeinen, posterijen en telegrafie, meer ingebracht en too- nen ook de loodsgelden, die in de eerste helft des jaars waren afgenomen, we der een kleine stijging. Over de afgeloopen 7 maanden zijn nu al 27 ton meer dan in dat tijdperk van het vorig jaar ingekomen, wat te gunstiger is, omdat op de directe be lastingen nog bijna 8 ton minder is af betaald, waarvan 5 ton aan grondbe lasting en 24 aan bedrijfsbelasting. De vooruitgang is voor het grootste gedeelte te danken aan het ruimer vloeien der successierechten, die reeds een voordeelig verschil toonen van 27 ton met het vorige jaar, terwijl ook 7/12 der geheele raming al met bijna 16 ton zijn overschreden. De overige indirecte belastingen hebben te zamen f60.000 meer gegeven. Aan accijnsen is slechts f330.000 meer ingekomen, omdat het gedistil leerd bijna 3 ton achterbleef (ruim 6 ton beneden de raming), waardoor de- ruimere ontvangst vooral uit suiker (ruim 4 ton) en Uit rundvleesch. (li ton) voor de helft werd opgewogen. De invoerrechten toonen een vooruit, gang met f 122.000 en de posterijen met f380.000, De rijkstelegrafen zijn ech ter f 10.000. de domeinen f33.Ö00. d'e loodsgelden ook f33.000 ten achter bij het jaar 1901. Over het geheel geeft, de loop dei- ontvangsten reden tot tevredenheid. Zeldzaam brutale inbraak In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te Amsterdam een inbraak ge pleegd, zoo brutaal als in jaren niet is voorgekomen. Bijzonderheden daarover zijn de volgende: In perceel 383 aan den Overtoom, woont sedert jaren de familie H. Bern- hard Jr. De heer B. was sedert Zaterdag van een huwelijksreis teruggekeerd en daar de dienstmaagd gedurende die reis met een familielid het huis had bewaakt, was haar eenigen tijd vrijaf gegeven om naar hare familie buiten de stad te gaan. De heer en mevrouw Bernhard waren dus hedennacht alleen thuis en toen zij hedenochtend ontwaakten werd al dade lijk op de slaapkamer ontdekt dat er die ven waren geweest en dat alles letterlijk doorzocht was. De. hulp van de politie werd ingeroe pen en onmiddellijk een onderzoek inge steld. Het bleek dat de dieven, want er moeten hier meer dan een hebben ge werkt, aan de zijde van het Vondelpark zijn binnengekomen, achter perceel 3S1. Dit perceel, bewoont door de familie Maks, is tijdelijk onbewoond, en de tuin man, clie daar eiken avond komt nazien of alles goed gesloten is, had ook het hek dat van uit den tuin toegang geeft ln het Vondelpark, goed gesloten Bij het. onderzoek vond men dit hek open en zag men aan voetsporen, dat de dieven over de schutting waren gekomen aan de achterzijde van perceel 383. In de tuinkamer, is toen een ruit uitgesneden en zijn do tuindeuren geopend. Hier had de heer Bernhard, denkende aan de tal rijke inbraken, eene bijzondere sluiting laten maken op de deur, die uit deze ka mer toegang geeft, tot het verdere gedeel te van het huis. Op de scharnieren zelfs waren koperen binnenrennen om het uitduwen te verhinderen. Met een blijkbaar zeer hard voorwerp we.rcfcn een slot van solide constructie en een koperen slotlip van vijf duim breed letterlijk uitgebroken en toen was hun de weg naar boven vrij. Allereerst werd gezorgd voor licht. Daartoe word van onder een mooien bouilloir een spirituslamp weggehaald en aangestoken en een kaars van de pia- noliisters. Toen is blijkbaar beneden een onderzoek ingesteld en werd u.it drie ver trekken een voorraad zilveren voorwer- pe* »en kostbaar horloge eene porte-, monnaie inhoudende ruim f 150 gestolen. Opmerkelijk is dat om in verschillende laadjes te komen, men gebruik maakte van een partijtje sleutels in een hoekje liggende, die een voor een zijn gepast op die laadjes, zoodat blijkbaar de dieven op hun gemak hebben gewerkt. Dit blijkt ook dat eenige platen-artike len netjes zijn uitgezocht en achtergela ten. In de voorkamer vonden de dieven een groot vierkant rek. met glas bedekt, waar in tal van gouden, zilveren en bronzen medailles, prijzen door den heer Bern hard, een bekend beoefenaar van de zeil- sport, behaald in verschillende wedstrij den. De bronzen medailles alleen lieten de heeren achter. Maar met dezen buit vergenoegden zij zich niet; hun doel was een mooie Chad- wood-brandkast in een zijvertrek. Aan een poging om deze open te breken, heb ben zij zich niet gewaagd, maar toen werd brutaal een bezoek gebracht aan de slaapkamer, waar zij de sleutels van de brandkast vermoedden. Deze bevon den zich werkelijk daar in een pantalon die, op circa 70 duim afstand van het le dekant waarin het echtpaar sliep, aan •een deurknop hing. Zóó voorzichtig hebben de dieven ge werkt, dat zij zelf nog voorbij het lede kant een onderzoek instelden in een bu reau en ook hier nog iets van hunne ga.- ding vonden. Eenmaal weer beneden met de sleutels werd de brandkast ge opend en alle effecten, circa t 29.000 aan waarde, gestolen. Dit openen heeft iemand gedaan, die zich goed op de hoogte van de zaak heeft gesteld. De kast was namelijk met de sleutels niet te openen als niet de greep van de deur, van solide constructie, even we.rd opgelicht. Dit moet dus de inbreker heb ben geweten. De stukken in de kast aie geene waar de hadden, acten enz. en een aantal spaarbankboekjes die tot herkenning zouden kunnen leiden, zijn achtergela ten. Een voorraad diamanten die toeval lig verplaatst was, hebben de dieven niet Runnen vinden. In tegenstelling met vorige inbraken ls bier niets vernield dan de sluitingen en ook niets bevuild. Het onderzoek heeft nog niets opgele verd. Verpleging van krankzinnige gedetineerden Bij Kon. besluit van 31 Juli 1902 wordt aan eene Staatscommissie op gedragen: lo. een onderzeok in te stellen naai de wijze waarop die verpleging dient geregeld) te worden: a. van de gedetineerden die krank zinnig zijn bevonden volgens genees kundige verklaring of lijdende zijn aan gekrenkte of achterlijke geestver mogens; b. van hen wier plaatsing in een krankzinnigengesticht door den straf rechter is gelast; c. van de krankzinigen. die met de onder a en b genoemde personen wat hun ziektetoestand betreft zijn gelijk te stellen 2o. aan de Regeering zoo spoedig als het vereischte onderzoek dit toelaat de noodige voorstellen dienaangaande te doen; In die. commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter, mr. C. Pijnacker Hor dijk, lid van d<e Eerste Kamer, te 's- Gravenhage; tot lid en secretaris, dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, inspec teur voor het Staatstoezicht op krank, zinnigen en krankzinnigengestichten, te Utrecht; tot leden mr. J. Situ on van der Aa. hoofdinspecteur van het gevangenis wezen hij het departement van justiü'e, te 's-Gravenhage; dr. A. H, van An- del, inspecteur voor het. Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten. te's-Gravenhage; dr. T. E. Frijlinck, geneesheer-directeur van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik; mr. H. .T. H. Modderman, officier van. justitie en lid van het college van regenten over de Gevangenissen en liet Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar: mr. A. P. L, Nelissen. benoemd raads heer in den Hoogen Raad dier Neder landen te Breda; mr. N, de Ridder, lid van dis Tweede Kamer, officier van ju stitie en lid van het college van regen ten over de gevangenissen te Gronin gen: dr. D Schermers, geneesheer-di recteur van hel krankzinnigengesticht .Bloemendaal" te Loosduinen: mr. D. Simons, oud- advocaat, hoogleer aar in het strafrecht aan de Rijks-imi- versiteit te Utrecht; dr Th. Ziehen, hoogleeraar in de psvchia-tiTe aan de Rijks-uiniversiteit. ie Utrecht. Verder is bepaald, dat de leden de bevoegdheid' bezitten, om ingeval hun ne meening afwijkt van die der meer derheid. van hun gevoelen door nota's ti- doen blijken. Het verplaatsbare Duivenhok. Men meldt uit den Haag aan de ,,N. R. Ct.": De proefneming met het verplaatsbare duivenhok mag zich zelfs verheugen in de belangstelling van I-I. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Op verzoek van Z. K. H. is de wagen de zer dagen met zijne gevleugelde bewoners van Amersfoort naar het Loo overge bracht, omdat Z. K. H. verlangend was om de oefeningen van den heer Hendriks, en voorai het groote succes, van nabij te kunnen aanschouwen. Ongetwijfeld mag van dit .succes gezegd worden dat het de stoutste verwachtingen te boven gaat, wat reeds blijkt uit het feit, dat de diertjes zich na twee dagen volkomen thuis gevoelden in hunne nieuwe omge ving. Toen zij een paar dagen vrij gevlogen hadden, wenschte Z. K. II. enkele duiven per rijtuig naar Voorst te brengen, op 3 uur afstands van het Loo gelegen, en daar in vrijheid te stellen. De heer Hendriks stelde onmiddellijk een viertal duiven ter beschikking, en de uitslag was schitterend: in 20 minuten tijd waren de. reizigers op hun hok te ruggekeerd. Op dit prachtige resultaat ontving de heer II. van verschillende zij den eelukwenschen. Op 11 en 12 Aug. zijn wederom enkele' oefeningen gehouden in verschillende richtingen, o.a. uit Deventer. Twelloo en Beekbergen. Een der duiven bracht daar bij het volgende bericht, over: ..Duiven- post. Hulde aan Hare Majesteit, Onze Geëerbiedigde Koningin, aangeboden door den uitvinder van het verplaatsbare duivenhok en zijne trouwe helpers". Woensdag 13 Aug. zal de wagen vervoerd worden naar het kamp van Oldenbroek, en daarna naar de legerplaats bij Hars kamp, in welker nabijheid dit jaar de groote manoeuvres zullen gehouden wor den. De heer H. stelt zich voor het dan zoo ver gebracht te hebben, dat de. duiven terstond na aankomst aldaar hun hok zullen weten terug te vinden, wanneer zij in den omtrek worden losgelaten. De Prins kwam Woensdagmiddag te kwart over tweeën op het terrein van de Ko.nJn.kl. Scherpschutters van de Veluwe te Apeldoorn aan, vergezeld van jhr. v. Suchtelen v. d. Haere, in een rijtuig met appelschimmels bespannen. Aan den ingang werd de Prins verwel komd door den voorzitter, den heer J. B. Hugenholtz, die de erkentelijkheid voor het bezoek uitsprak, en door den secretaris, den heer Max Levert en den commandant. In de directiekamer bekeek de Prins de uitgeloofde prijzen, het vaandel der vereeniging en de gewonnen medailles, waarna Z. K. H. de hanen in oogen- schouw nam. De Prins schoot enkele se ries. De le leverde 9, 7, 9,12, de 2e 10, 10, S en 10 als resultaat op. Twee durfallen. Een meisje van vijftien en een jon gen van veertien jaren, zuster en broeder, hebben van Rotterdam naar Goes een voetreis gemaakt. Des mor gens te zeven uren gingen zij op marsch en tegen den avond van den derden dag arriveerden zij te Goes, waar hun ouders vertoefden. Over vijf overzet veren waren zij getrokken en twee nachten hadden zij in hotels doorge bracht. Zij waren van reisgeld voor zien en ook van een pas voor even- tueele aanhouding. Een wielrijder iu augst. Een wielrijder werd in 't holle van den nacht te Krimpen aan de Lek nagejaagd door een stier. De man sprong van zijn macnine en klom in een telegraafpaal. De stier, den wiel rijder niet kunnende bereiken, koelde zijn woede aan het rijwiel, dat ver nield werd. Preraiën aan Agenten. De heer Mr. Höfelt dient in 't Weekblad van het Recht den hoofd commissaris van politie over boven staand onderwerp van antwoord en komt tot de conclusie dat deze zijn opmerkingen niet heeft weerlegd wat o. i. juist is. Het verschil tusschen belooning en premie ligt volgens den schrijver hierin, dat de laatste reeds is toege zegd voor het verrichten der daad waarop zij .betrekking heeft. Dat geeft dus den schijn van winstbejag en dit keurt schrijver af. Bij belooningen is daarvan natuur lijk geen sprake. Na hun bezoek te Leiden zijn de Duitsche anthropologen naar den Haag gegaan en hebben ook Scheve- ningen' bezocht. Nu zijn ze op weg naar Rotterdam. Aead. Examens. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit te Utrecht namen van 11 tot 13 Augustus deel 8 candi daten voor de faculteiten der godge leerdheid enz. Toegelaten zijn 4 can didaten, de heeren A. J. Ketelaar, L. J. van Leeuwen. H.« Groeneveldt en .1. Thijs. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 8 candidaten geëxami neerd. Toegelaten zijn 4 candidaten, de heeren M. C. van Wïjhe, J. T. Steenhuis, H. Planter en mej. T. J. Geest. Het examen wordt voortgezet met 4 candidaten. Na voortzetting van het examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd mej. E. Th. Lievegoed (voor beide diploma's) en de heer G. van der Laan. Yalsche munters. Na langdurig onderzoek en velerlei bemoeiingen is het aan een paar re chercheurs te Amsterdam gelukt, het spoor te ontdekken van de vervaardi gers of uitgevers van valsche rijksdaal ders. dlie zoowel daar als elders veel vuldig voorkwamen. Twee hij de politie welbekende per sonen oefenden dit bedrijf uit. Een hunner is te1 Delft aangehouden, en op hceterdaad betrapt bij het uitgeven van valsche rijksdaalders en in het bezit van nog een aantal gevonden. Later werden nog twee personen, in deze zaak betrokken, opgespoord en aangehouden. Verschillende personen hebben hen alle drie herkend. Uit het Jacob van Lennepkanaal is een zak met valsche rijksdaalders opgevischt door een der drie daarin geworpen. Onder de aangehoudenen komen voor de beruchte de Groot, Spekkers. en Van Breemen. De Generaals. Het vrijwilligerscorps.Wilhelmina te 'sllage zal de drie Zuidafrikaansche helden de Wet, Botha en de la Rev met een eerewacht te paard en te voet bij bun komst alhier gaan begroeten, terwijl Slechtkamp zal worden ver zocht, als commandant van die eere wacht op te treden. Zondagmorgen te negen uren zal in de Maliebaan worden aangetreden. In den Haag is bericht ontvangen, dat de Saxon, met de Boerengeneraals Botha, de Wet en De la Rey aan boord. Woensdagmiddag 5 uur Madei ra verlaten heeft en Zaterdagochtend te Southampton wordt verwacht. De heer Fischer vertrekt dezer dagen naar Engeland, om bij de aankomst der ge neraals tegenwoordig te zijn. Te Utrecht is voor generaal De Wet aangekomen een prachtig en kostbaar huldeblijk, van een dame. mej. Anna P. Postman uit Zürick. Het stuk. van gedreven zilver, stelt voor den overval van een gepantser- den trein door Boeren. Op den ach. tergrond ziet men generaal De Wet, ie paard voorgesteld, terwijl bovendien zijn portret voorkomt aan een der hoe ken van het kunststuk. Te Amsterdam is opgericht ale Am sterdamsche Vrouwelijke-studenten- vereenïging. Aan hare goedgekeurde statuten ontleenen wij, dat zij wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren, aanvangende 24 Februari 1902. Zij stelt zich ten doel den ouderlingen omgang der vrouwelijke studenten te bevorderen en bij te dragen tot d'e algemeene ontwikkeling harer leden. Zij tracht dit doel te hereiken. a. door het oprichten en in stand houden van een eigen clublokaal b. door algemeene bijeenkomsten tot het houden van lezingen en voor drachten. De vereeniging bestaat uit gewone leden, oud-leden, eereleden en dona teurs. Gewone leden zijn zij die als stu denten aan de Amsterdamsche uni versiteit zijn ingeschreven en zich bij de secretaresse als lid hebben opge geven. De jaarlijksche contributie bedraagt minstens f 5. Tot oud-leden kunnen door de alge meene vergadering zij benoemd wor den die het gewone lidmaatschap hebben verloren door het voleindigen barer studiën. Tot eereleden kunnen op dezelfde wijze benoemd worden alle personen aan wie de vereeniging bijzondere verplichting heeft. Donateurs zijn zij die de vereeni ging door geregelde jaarlijksche bij dragen steunen. Men schrijft ons uit Zaandam: Een zeer felle brand, waar van de weerschijn zelfs de verslaggevers van Amsterdamsche bladen tot ons riep, woedde heden nacht hier ter plaatse. Door onbekende borzaalt brak omstreeks half twee in de stoomhoutzagerij de Mor genster van de firma H. van der Stadt brand uit. Een van de omwonenden, A. Kraaij, bemerkte het eerst het vuur en maakte alarm. De machinist, die in aller ijl geroepen was, zette de stoomkraan open, zoodat nog grooter onheil voorko men werd. Hoewel het blusschingswerk werd ver richt dooi' vijf spuiten, waaronder de stoomspuit, was aan redding van de schaverij, de balkenzagerij en één schuur niet te denken. Ook de oude machine verbrandde, maar de nieuwe machineka mer en de nieuwe machine bleven be houden; alleen het dak van deze machi nekamer verbrandde. 's Avonds te half negen, toen het per soneel de fabriek verliet, was alles nog in orde. De brandweer ondervond grooten last van de omwonende boeren, die niet wil den toestaan dat men over hunne lan derijen het terrein van den brand be reikte. Zelfs moest de politie nog tus- schenbeide komen, toen de hoofdkom- mandeur van de brandweer, de heer Van Doesburgh, een oogenblik werd aange grepen. Er waren veel belangstellenden, waar onder eenige autoriteiten, aanwezig. Dezen morgen rookten de puinhoopen nog. Alles was verzekerd, maar de scha de kan niet precies worden opgegeven, omdat veel hout al is het niet verbrand, toch onbruikbaar is. Zonder twijfel be draagt de schade duizenden. De RotterdamscUe brandweer. Bij den Rotterdamschen gemeente raad is door B. en W. een nieuwe ontwerp-verordening ingediend, hou dende voorschriften ter voorkoming van gevaar van of bij brand. Tot nu toe bestonden nog afzonderlijke ver ordeningen voor Rotterdam, Kralingen en Clrarlois. Voor de nieuwe verorde-. ning is tot grondslag genomen de ver ordening van oud) Rotterdam van 1893 met de noodige veranderingen, deels aan de tegenwoordige jurisprudentie van den Hoogen Raad te danken; deel.? ook hebben de wijzigingen slechts ver betering van redactie ten doel. Wat de algemeene bepalingen be treft. is thans ook voorzien iin het ge bruik voor verlichting van electrioi- teit. calcium carbide, groofcere vlam men dan. 20 normaal kaarsen," het ver voer of bergen van brandbare stoffen enz. Ook is er een bepaling in opge nomen betreffende het, gebruik van bijzonder hooge gebouwen. In gebou wen n. 1. van meer dan 25 M. hoogte hoven de straat, zullen de hooger ge legen gedeelten n.l. voortaan van middelen tot blussching voorzien moe ten zijn. Wat de bijzondere voorschrif ten betreffende openbare bijeenkomsten aangaat, zijn de bestaande artikelen ,betreffende die. veiligheid in gebouwen waai bijeenkomsten gehouden of ver- toonii.gen opgeven worden, met eenige bepahVgen aangevuld. Een vreemd dier. Te Borger liepen voor eenige dagen ge ruchten van een vreemd dier, dat zich in de bosschen aldaar zou ophouden en door een of meer koeherders of koedrijvers herhaalde malen gezien was. Terwijl en kelen dachten aan een hert, anderen reeds spraken van een lama of van een uit een dierentuin vrijgeraakt dier, en nog anderen twijfelachtig het hoofd schudden, werd door tal van personen in de vorige week een onderzoek in dat bosch ingesteld, daj niet tot eene ontdek king leidde. Een oude vrouw, wonende in het heideveld bij Drouwen, kwam dit gerucht ter oore, en deze ging nu, verge zeld van de knapen, die beweerden het vreemde ruigharige dier te hebben ge zien, het bosch in, waar zij werkelijk haren sedert een week vermisten hoorn- loozen bok in goeden welstand terug vond. Gemeen volk. Maandagavond werd te Arnhem onder het gejoel van een verontwaardigde me nigte een heer, aanzienlijk inwoner eener andere gemeente, naar het politiebureau gebracht, gearresteerd wegens poging om een I2jarig meisje over te halen toti het plegen van ongeoorloofde handelin gen.' Uit de instructie in deze zaak is even wel gebleken, dat men hier met een bru tale poging tot afpersing te doen heeft. De twaalfjarige was door een veelbelo vende oudere zuster van 16 jaar op den heer afgezonden om geld te vragen en toen dit niet gegeven werd, veroorzaak ten de meiden een oploop door het bo venstaande verhaal op te disschen .Als gevolg daarvan had de arrestatie plaats. De twaalfjarige heeft volkomen bekend. De arrestant is natuurlijk op vrije voeten gesteld. De Bedouïnen. Woensdagmiddag had onder de Bedouïnen te Amsterdam een plech tigheid plaats, er werd namelijk een huwelijk gesloten. 'tZal wel een ge fingeerd huwelijk geweest zijn, maar dat doet er niet toe. de toeschouwers konden zien, hoez ulk een ceremonie in het Oosten toegaat. Begeleid door ruiters, te paard, ka meel en ezel werd' de bruidegom naai de tent gebracht, waarvoor dienaren matten hadden uitgespreid. De bruid kwam, vergezeld van vrouwen, zij was gehuld in een zwarten mantel, die zelfs haar hoofd bedekte. Van haar gezicht was de onderste helft ook nog door een zwarten doek verborgen. Met gekruiste beenen plaatsten zij zich op de mal. Dan kwam een stoet fiere rijders en de priester. Het bruidspaar rees op, de oudste der mannen legde hun han den in elkaar en de priester hing daar een doek over, lezende uit zijn gebe denboek. Nu mochten ze weer gaan zitten, de priester naast hen en het, feest nam een aanvang. Woest werd er muziek gemaakt, woest werd' er gedanst, woest werd er gereden en on derwijl werd aan het publiek ter e,ere van de bruiloft Arabische mokka en Hollandsche taartjes aangeboden. De gewone ruitervertooning had nu plaats ter eere van het bruidspaar, evenals het schieten en de tentdansen. Weer stelde de stoet zich op, ditmaal om de jonge echtgenooten weg te ge leiden, die nu samen op éen paard za ten. Daarnaast gingen te voet de die naren. van welke éen de huwelijksge schenken droeg, die d'e bruid juist had ontvangen. En met een Wilhelmus was de ver tooning afgeloopen. 't Was een rare mengelmoes van Arabische echtheid en Europeesche onechtheid. De, prachtige vurige paarden en het kranige rijden der krachtige donkere mannen is wel het mooiste, dat hij de Bedouïnen te zien is. De goochelaars en vuurvreters en al de mannen, die zich allerdwaast aan stellen, met hunne lange haren en hun idioten lach, gekleed in vieze Ooster- sche hemden en met Europeesche zwarte kousen aan, d'ie allen kunnen ons niét bevredigen, en alleen wan neer zoo'n Arabier even in gedachten voor zich uit staat te turen, in een non chalante houding, mét zijn kleed los gedrapeerd, misschien vol verachting voor de dwaze aanstelling om hem heen. dan is hij mooi. (Tel.). Sociaal democratische raadsleden De commissie van voorbereiding voor de organisatie vari soc.-dem. raadsleden heeft aan de soc.-dem'. gemeenteraadsle den het ontwerp-reglement rondgezon den, ter behandeling in de eerstvolgende ledenvergadering. De gewone jaarvergadering is gesteld op Zondag 5 October; in den regel zal zij in September plaats hebben, met het oog op de behandeling der gemeentebe- grootingen; ditmaal echter moet zij wachten op het reorganisatiecongres der partij. De commissie vraagt aan de leden om opgave van onderwerpen voor de jaarvergadering, zij zal dan, in verband met de belangrijkheid en den beschikba ren tijd. een keuze doen. Aan de commis sie zijn de volgende soc.-dem. gemeente raadsleden bekend: Almelo (Ambt), J. Tijhof, G. Schotveld en G. Steenbergen; Almelo (Stad), N. Schoots; Arnhem, J. W. A. Zoesthergen, C. L. Treffers en A. Borgardijn; Deven ter. M. Pach: Dordrecht, D. A. Smits en dr. Th. Stoop: Enkhuizen. J. Schild en Jb. de Veen; Enschedé, J. F. Tijhof; Gro ningen, J. II. A. Schaper, E. Rugge en G. Namiinga: Haarlem. L, Modoo, J. Hof land en F. W. N. Hugenholtz; Heng.elo (O), H. .T. Hekelaar; Hoogezand, Bonte koe en Bruining; Hoorn, W. Dekker; Idaarderadeel, T. M. de Boer; Koog aan de Zaan, P. Leguit; Leeutvarderadeel, (Stiens), K. Groenewoud, en idem (Lelc- kum), F. K Dekenga; Lochem, H. II. Maes; Rotterdam, II. Spiekman; Sappe- meer, .T. J. Petersen, M. B. Roukes en S. van Delden; Scheemda, J. Stoffers en T. Blauw: Schoterl'and, K. de Jong; Smal- lingerland, (Drachten), J. G. Jansonius en E. Boonstra; Steenwijk, K. W. Hogewind; Tietjerksteradeel (Oostermeer), P. J. van der Bij; Utrecht, J. Oudegeest, Veendam, K. Prummel; Winschoten, H. Kenther; en Zwolle, K. Admiraal. (Het Volk). Koloniën. Atjeh. In de Javasche Courant is het ver slag afgedrukt over die maand Mei van de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorig- heden. Het beslaat bijna zes dikke ko lommen druks, niettegenstaande bijna iedere paragraaf aanvangt met, de verzekering dat het rustig en veilig is en dat ondeugende kamponghoofden beboet werden voor kleine pekelzon den en dat zij di'e boeten ook behoor lijk betaalden. Alleen voor T. Ben Gedijong Rimha die in Tiro in de fuik liep, kwam dit wat duur uit; hij zal, behalve eenige geweren, 1500 dollars moeten betalen om zijn vrijheid terug- te koopen. Een onderzoek naar de aanwezig heid van steenkolen in de af deeling Seulimeum leverde niets op; er werd jonge formatie. De mijningenieur zit nu op het eiland Simeuloe. Want er moeten uit Atjeh zelf kolen komen voor Sabang, welke haven in Mei door 2 Engelsche. 1 Fransch en 1 Oosten- rïjksche schepen werd aangedaan. Ook de Koninklijke was nog druk in de weer in Langsar; op 1 1/2 uur afstands van de keu dé zou een nieuw pomp station worden opgericht tem. behoeve der pijnlijding Rantau Pandjang-Be- sitan. De van eerstgenoemde plaats weggepompte nnve olie bedroeg in Mei ruim 20,8 millioen-liter. ï)e colonne Matthes. Over wat gebeurd is met dieze colon ne heeft de Javabode een correspon dentie1 uit Kotaradja. waaraan het volgende ontleend' is: Op verzoek van den controleur na melijk was een detachement, van 40 man onder een officier op ongeveer 2 1/2 uur afstands van d'e hoofdmacht in dle> kampong Seunangan gebiva- keerd. om daar den aspirant-contro leur bij te staan bij dé registratie van de bevolking, dlie al een vrij groot aan tal passen.' was komen halen. Die 40 man. in 4 groepen verdeeld, lagen in en onder een Atjehsch huis. waaromheen men voor de veiligheid de gebruikelRke pagger had! gezet. Bo ven iti het huis lagen dé officier. de adspirant-controleur en 2 groepen en de rest met dé dwangarbeiders er on der. Den 26en Juni jl. om 12 uur 's nachts was dé wacht omgewisseld en lagen de 2 groepen onder het huis te rusten, terwijl een groep van die andere sectie ook beneden op wacht was; dus be vonden zich daar pl. m. 30 man. Te half een had: de officier nog de posten nagegaan en niets bijzonders opgemerkt, toen ongeveer een kwar tier daarna plotseling door een aer schildwachten een. schot werd afgege ven. en van twee zijden een bende Atjehers naar schatting pl. in. 25 man depagger ondierst boven rende, na. di© noodiige lansen naar de wacht geslingerd te hebben, alles on dér een fanatiek Allah-il-Allah. Voordat de slapende wisten wat er aan de hand was. had de bende reeds een groot bloedbad1 aangericht; die wackthsbbenden stormden natuurlijk op de bende in. en in kort, handgemeen was het drama spoedig afgespeeld; aan onze zijde waren gesneuveld 3 mi litairen en 3 dwangarbeiders, en ge wond 24 militairen en 3 dwangarbei ders. terwijl van dén vijand bleven liggen 12 doodlen, 7 geweren en veel blanke wapens. De gesneuvelden waren erg' toege takeld; een der gesneuvelde militairen werd een '25 pas buiten de omheining .gevonden met gekloofd) hoofd en tal rijke kiewanghouwen over armen, borst en rug. Blijkbaar was de onge lukkige, al worstelend om zijn ge weer, door een paar Atjehers naar huL ten gesleept en in dien strijd aldus toegetakeld; zijn geweer alsmede die dier 2 andere dooden, was door de bende medegenomen. Hoe verwoed het korte handgemeen moet geweest zijn, valt wel daaruit op te maken, dlat alle overige gewonden, waarvan er enkelen ook erg toegeta keld1 waren, allen hun geweer hadden weten te behouden, en de vijand on geveer die helft van zijne sterkte dood heeft achtergelaten, terwijl er wel meerderen gewond zulten zijn, want een der gesneuveldé Atjehers had zich nog buiten, de omheining weten te sle pen en zi'ch verborgen in heit kreupel hout. waarin men zijn lijk dien vol genden morgen vond. In het geheet waren aan onze zijdie slechts 10 mindere militairen onge deerd gebleven. Ziekten in Indië. De Jav. Ct. bevat een aankondiging van den directeur van onderwijs, eere- dienst en nijverheid dat volgens tele grafisch bericht van den resident der Preanger Regentschappen de pokken te Bandoeng epidemisch voorkomen. De tiendaagsche officieele rapporten over de cholera, opgenomen in de Java Crt., vormen een heele lijst. Van 11 tot 20 Juni kwamen voor: in de afdeeling Brebes 25 gevallen, waar van 14 doodelijk; te Precalongan 105 gevallen, 70 doodelijk; in de afdeeling Pemalangan 120 gevallen, 48 doodelijk; op het eiland van Saleier één nieuw geval met drie doodelijke gevallen. Van 20 tot 30 Juni kwamen voor in Pecalongan 62 gevallen, 56 doodelijk; in Pemalang 62 gevallen, 37 doodelijk in de afdeeling Poerworedjo elf ge vallen, 8 doodelijk; in het district Gendingan (Ngawi) 20 gevallen, alle doodelijk. In de verschillende kampongs en dessa's in het Semarangsche heerscht onder de inlanders, Chineezen en ook Europeanen, veel koorts. Bijna geen inlandsch huis of men vindt er een of twee koortslijders. Sport en Wedstrijden Wielernieuws. Den 15 dezer zal een twintigtal leden van de Belgische Touringclub uit Brus sel, Antwerpen en het land van Waes een rijwieltocht naar Zeeland maken. Zij bezoeken Tholen, Goes, Middelburg en Vlissingen. Cricket. Op het veld) van de 's-Gravenhaag- sche Cricketclub ving Woensdag hij mooi weder te half twaalf de wed strijd aan tegen dé Marylebone Cric ketclub. Feith verliest den toss en werd met zijn mannen het veld inge* zouden. De Engelschen begonnen met C. Hulton (captain) en Homby. De eerste is dadelijk door Posthuma ge bowld voor. De stand 1 wicket neer voor 12 runs. Dan komt Hollins in, die met zijn partner Homby langzaam maar zeker de score doet stijgen. Beide batslui blijken het overigens goede bowlen, van Posthuma en Rincker, volkomen meester te zijn en worden eerst gescheiden als Feith

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2