dat de heer Van Rliijn een vergissing bij de inschrijving begaan heeft, n.l. 850 M' metselwerk niet in rekening heeft ge bracht. De waarde daarvan stemt over een met het bedrag der voorgestelde premie. De waardigheid der gemeente, zeggen B. en w., gedoogt niet, dat zij door een vergissing komt in het bezit van werken, die zij niet betaalt. Hedenmorgen w ash et omhalf ■elf plechtige Hoogmis, in de St. Joseph- kerk alhier, welke opgedragen werd door den hoogeerw. heer Mgr. Bernardus Dan. kelman, ter eere van zijn 40jarig jubi leum, In de Jansstraat zag men uit ver scheidene huizen de Nederlandsche drie kleur wapperen ter zijner eer, hetgeen al dadelijk een feestelijken aanblik gaf.De fraaie St. Joseph-kerk was van binnen op een smaakvolle wijze met bloemen versierd, en zelden zagen wij zooveel menschen in deze kerk als hedenmorgen. Met een zeer goed gezongen Veni créa- tor begon de indrukwekkende plechtig heid, terwijl de jubilaris met zijn drie kapelaans het hoofdaltaar besteeg. Hier na werd de H. Mis opgedragen, doch er werd niet gepreekt. Na de H. Mis werd het Te Deum op bewonderenswaardige wijze door het zangkoor, onder leiding van den heer L. A. Laurey, gezongen. Een verrassing was het zeker voor den jubilaris, toen na de plechtigheden, een lied voor hem, door den heer Kersber gen, kapelaan van deze parochie, ge dicht, door al de aanwezigen uit volle borst werd gezongen. Honderden gingen nu naar de pastorie, om den zeer geachten jubilaris een handdruk te gaan brengen. De pastorie was geheel in een bloementuin herschapen, verschillende groote manden met bloemen, eenige manden met fruit, op zeer smaakvolle wijze opgemaakt, stonden daar als ca^ deauxvan den jubilaris. Een massa hand werken door dames vervaardigd, alsook verscheiden zilveren voorwerpen, waren zoovele treffende bewijzen van sympa thie en hoogachting, welke men voor den grijzen priester koestert. Voorzeker is deze dag door zijne pa rochianen tot een onvergetelijken dag voor den jubilaris gemaakt. Zooals wij reeds meldden bestond het hoofdgeschenk uit de belangrijke som van f 2000 van de parochianen, die den jubilaris door kerkmeesters werd over handigd. Gondel v aar t. In aansluiting op ons beriicht betreffende toet houd/en van een -ondjedtocht op 1 September a s.. kunnen wij nog mediecteelen dat hef uur van afvaart bepaald is op 9 uur van de loods dier Roei- en Zealver- eenigiocr ..Het Spaarne" (Spoorbrug) af, langs hef. binnen Spaarne naar heiti Zuididr-Buitenspaapne- waar ter hoogte van Schalkwijk en hef. Haar lemmerhoutpark. een fraai vuurwerk op het water zal worden afgestoken. Naar wjj vernemen bestaat er voor die ze gondelvaart zeer veel ani mo. Reedis zagen wij enkele aardige plan netjes. d'ie bij eventueels uitvoering zeer veel succes zullen hebben. Eén der plannen kwam ons voor zeer geschikt te zijn. om te worden uitgevoerd door onze vrijwilligers-ver eeniging de Tien", die zoo wij hopen, dit jaar niet zal ontbreken in den tocht Donderdagavond is door insluiping een rijwiel onltvreemd uit de vestibule van 't kantoor van d!e heeren Oolgaardt en Proot in de Jans straat alhier. De politie is melt die zaak in kennis gesteld. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, op Donderdag 10 Aug. 1902, des avonds ten 7 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Boreel, C. Roo- zen en van Hooff en Rouwens. PUNT 1. Voortgezet wordt de behandeling van de ontwerp-veronrdening regelen de de voorwaarden van "watterleve ring. Aan de orde komt art. 8, betreffen de het aanleggen der dienstleiding van de gemeenfe-buisleiding af, tot 0.50 M. binnen helt perceel van den aanvrager. De aanleg geschiedt door de gemeente op kosten van den aan vrager. Hiervoor werden berekend voor eene leiding van 13 mM. in dia meter 1.50 per meter, van 20, 25, 32, 38 mM. in diameter resp. f 2, f 2.75, f 3.45 en f 3.95 per meter, welke be dragen nog worden verhoogd met Tesp. f 10. 11.20, f 14.50, 20.85 en f 35 voor kranen. Is de buiswijdite grooter dan 38 mM., dan wordt de prijs door B. en W. bepaald. Alle bij komende kosten, als die van het ma ken en plaatsen der meterkast, het opbreken en herstellen dei- sttarat of andere beharding, enz. komen afzon derlijk voor rekening van den aan vrager. Dit art. wordt goedgekeurd en ver volgens worden de overige artikelen onveranderd of met eenige kleine wij zigingen aangenomen. Van die arti kels vermelden wij nog dat betreffen de den prijs der watermeters. De ver goeding daarvoor bedraagt voor me ters van 10 mM. per 3 maanden ƒ0.40 van 12, 15, 20. 25, 32 en 38 mM. resp. 0.80: 0.85. f 0.90: 1.20; 1.30 en 1.75. Voorts is bepaald, dat aan ieder, die handelt in strijd met bepalingen der verordening, door B. en W. eene boe te van hoogstens f 25 kan worden op gelegd, behoudens hetgeen anders zins mocht verschuldigd zijn. B. en W. kunnen de verlangde aansluiting doen toeslaan tegen voor uitbetaling van voor elk perceel van minder dan 101 huurwaarde f 2,50, van meer dan f 100 tot f 151 f 5; van meer dan f 150 tot 201 f 10; van meer dan 200 'tbt 301 15; van meer dan 300 to>t f 401 f 20: van meer dan 400 tot f 501 25. en zoo vervolgens voor elke f 100 huurwaar-. de meer 5 meer tot een maximum van f 50. De verordening txeedlt in werking 8 dagen na haar vaststelling. Deze verordening wordt vervolgens goedgekeurd. PUNT 3. Het kohier schoolgeld wordt vast gesteld en goedgekeurd fco't. een be drag van f 195.29. PUNT 4. Het kohier wordt vastgesteld en goedgekeurd tot een bedrag va.n f 80. PUNT 5. B. en W. stellen voor om, naar aanleiding va-n een 27 April aan bat gemeentebestuur ingediend adres der Binnenl. Exploitatie Maatschap pij, tot aanbieding van een wegen plan in den Aerdenhout, met verzoek om die wegen te mogen aansluiten aan de publieke wegen in de gemeen te, het besluit te nemen tot goedkeu ring van dat plan en om de wegen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, in eigendom te aanvaarden, onder verschillende bepalingen. B. en W. hebben gemeend' dat. het de bedoeling van adressanten is om op de aangegeven voorwaarden goed keuring van het plan te vragen en om de wegen aan de gemeente kosteloos in eigendom over te dragen. Enkele der voornaamste bepalin gen zijn, dat de rijwegen 8.25 meter breed, en de voetpaden aan weerszij den der rijwegen 2 M. breed zijn. Voorts, dat ni|euwe polderlasten voor rekening v.an de gemeente zullen komen; dat de overdracht plaats binnen drie maanden na de ophoo- ging en beharding, welke binnen 6 maanden na de dagteekening van dit besluit moeten zijn bewerkstelligd; dat bij gebreke van nakoming der verplichtingen door adressanten of hunne opvolgers, voor elke overtre ding eene boete van f 1000 wordt ge vorderd. De hr. TER HOFFSTEEDE wenscht de zaak uit te stellen, daar de sltuk- ken slechts 3 dagen ter inzage heb ben gelegen. Het plan is zeer inge wikkeld, en het. zou met al die boeit en wel eens een aardig zaakje kunnen worden, maar dat neemt niet weg, dat spr, eerst eens gaarne de stukken thuis zou willen bestudeeren en zoo mogelijk een onderzoek ter plaatse instellen. De heer TIDEMAN zegt, dat hier steeds de gewoonte van uitstellen heerscht. Iedere vergadering komen e,r dringender en steeds dringender voorstellen en blijft ons ten slottte zooveel te wachten, dat wij op het laatslt niet meer gereed kunnen ko men. De stukken hebben lang genoeg ter inzage gelegen. De VOORZITTER onderschrijft het door den heer Tideman gesprokene. De stukken hebben 5 dagen ter inza ge'gelegen, lang genoeg om fe besttu- deeren. Door de bouwondernemingen enz. worden telkens nieuwe adressen ingediend, en komt er steeds meeT en meer werk, waardoor de dringende zaken groote vertraging gaan onder vinden. De heer TIDEMAN verlangt, dat er stemming zal plaats hebben, over het voorstel van den heer Ter Hoff- steede, om punt 5 uit te stellen. Spr. is er tegen, de Stukken hebben lang genoeg ter inzage gelegen, dan hadden de leden zich maar de moeite moeten geven deze te gaan inzien. Z.i. moet de zaak thans afgehandeld worden. De heer ROOZEN wenscht in heit vervolg de Raadsstukken thuis te ontvangen. De VOORZITTER anrt.wooTdft, Üat spreker daarover laJfcer een voorstel kan doen. Het voorstel van den heer Ter. Hoff- steede, in stemming gebracht, wordt vervolgens aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Tideman. B. en W. stellen voor vergunning te verleenen aan den heer G. J. van der Vliet, tot heit plaatsen van een hek bij Voorduin", waardoor eenige hoornen aan de gemeente Itoebehoo- rendie, moeten vallen. Zonder stemming wordt dit goed gekeurd. Door de B. K. Kiesv.ereeniging is verzocht om een tweede stembureau te Vogelenzang op te richten, daar het vele kiezers moeilijk valt aan hunne verplichtingen als 'staatsbur gers te voldoen. Wordt aangehouden. Door Directeuren der Eerste Ken- nemer Bouwmaatschappij is een plan van bebouwing der gronden, aan de Noordzijde der Kleverlaan ingediend. Wordt aangehouden. Vanwege den Algemeenen Neder- landschen Politiebond is het verzoek tot den Raad gericht om bij de eerst volgende begrooting de tractementen der veldwachters Ite verhoogen. Wordt aangehouden. Het bestuur der Haarlemsche Huis houdschool heeft eene dankbetuiging ingezonden voor de haar toegekende jaarlijkscbe subsidie van 25. De heer C. W. de Jong deelt in een adres mede, dat hij zijne benoeming Jiot opzichter der Gemeentereiniging j aanneemt en niet 1 September in1 functie kan treden. Het kohier Hoofd. Omslag wordt! daarna in geheime zifting behandeld. Heemstede. Woensdag 20 Augustus namiddags twee uur vergadert ten Raadhuize de commis-1 sie uit de ingezetenen- voor de grensrege ling. Spaarudam. Uitslag der Donderdag alhier gehouden publieke veiling; een huis waarin win kel en bakkerij aan de Kolk, koopev J. Ivobus te Jan Gijzenvaart, voor f 1400; een woonhuis op de.Poel, kooper W. Val- lentgoed voor 1127. Telsen. Door H. .1. Hamers, koperslager te IJ- muiden, is aan B. en W. vergunning ge vraagd tot oprichting van een kopersla gerij in de Keizer Wilhelmstraat 17, al daar. Op Donderdag 28 Augustus a.s., zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan, om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen. Haarlemmermeer. Nog steeds gaat men voort in hef anders zoo rustige Abetters om zich aaai groote baldadigheid schuldig te ma ken en schade toe te brengen aan een andiers goed. Hier heeft men het afgemaaide ko ren met eene zeis. die men gevonden heeft vernield d'aar heeft men het op hoopen staande uit elkander geworpen en zoo gaat dat door. De politie doet streng onderzoek. INGEZONDEN MEDEDEE- l.INGEN. 30 cents per regel. QPGL-^GSeOWATEft Gezonde tanden lang leven Binnenland. Hulde aan de Koningin. Bij Haar terugkeer in Den Haag zal de Koningin als huldebetooging voor haar herstel een aantal corpo raties met banieren langs den weg geschaard zien. Daartoe nam de afd. 's-Gravenhage van den R.-K. Volksbond het initia tief. Donderdag dineerden ten Hove te Apel doorn mons. de Meijier, gen.-maj. Prins, kolonel Campbell, kolonel Higly, luite nant-kolonel Meuxsinge, majoor Knel, majoor van Hasselt. Heden wordt op alle tramlijnen in Am sterdam de regeling ingevoerd van de tramhalten, die tot dusver alleen nog op de electrische lijnen was toegepast. Men heeft evenals hier bij de bordjes te let ten op de richting van het pijltje, dat aanduidt in welke richting de daar stil houdende wagen zal verder rijden. Er blijken thans bij het omslaan der roeiboot met naar Dordrecht terugkee- rende werklieden der firma Kievits en van Reede te Papendrecht wel degelijk drie menschen te zijn omgekomen. Een hunner, de 14jarige J. van Sop, is Dins dagnacht reeds opgevischt en Woensdag morgen zijn de heide overige slachtof fers opgehaald: de 14jarige W, Kroes en de 27jarige H. Hurkmans. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam is een persoon gearresteerd om aan het politie bureau. aan den Overtoom gehoord te worden in zake den diefstal aldaar, in den nacht van Dinsdag op Woensdag ge pleegd. Op 13 dezer heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken de on. derteekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk betreffende de vaststelling van het invoerrecht op Nedierlanclsche koloniale producten in laatstgenoemd land. Treffend ongeluk Zekere A. v. d. Krabben, een flinke jongen van ruim 15 jaar, werkzaam bij v. d. Kallen, schoenmaker te 's- Hertogenboseh, had Donderdag het ongeluk zich bij het snijden van leder in het been te steken, meit het gevolg, dat hij een slagader doorstak. Het eerste oogenblik wist die jongen niet dat hij zich had geraakt, want hij werd eerst hierop opmerkzaam ge maakt. door het vele bloed, dat uit zijn broekspijp te voorschijn kwam. Nu werd geneeskundige hulp ont boden, terwijl inmiddels eenige buren probeerden door verbinding het bloed verlies te stuiten. Toen geneeskundige hulp verscheen, was aan dien ongeluk kige niets meer te dioen: hij overleed kort daarna. Een plechtige ontvangst. Het Alg. Hanidelsbl. meldt: Ons was ter oore gekomen dlat zich bier ter stede (dus it© Amsterdam) eene commissie gevormd bad met het doel om te trachten de groote man nen u'lt den. krijg in Zuid-Afrika, de generaals Botha, De la Reij en De Wet, die Zaterdag e.k. per Saxon te Southampton worden verwacht te Amsterdam een plechtige ontvangst te bereiden, bijaldien zij mochten wil len besluiten bij hun komst in Neder land aan d'e hoofdstad des land's al lereerst de eer van hun verblijf te gunnen. Hoewel wij nog geen officieele be vestiging van dit gerucht konden er langen, kunnen we toch wel mede- deelen, dat telegraphische besprekin gen tusschen bedoelde commissie en de generaals tot resultaat hebben ge had, dat deze heeren allereerst Am sterdam zullen bezoeken en op een der dagen der volgende week hier ter stede zijn 'te verwachten. Wij ver namen dat zij aan den Hoek van Hol land zullen landen en van daar door enkele heeren der commissie ontvan gen. naar Amsterdam zullen worden gebracht. Van de commissie is voorzitter de heer mr. baron Roëll, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, terwijl wij als medeleden hoorden noemen de heeren B. W. J. C. van den Wall Bake, H. Bijleveld, jhr. J- de Graaff, G. A. A. Mid'delberg, dr. P. J. F. Vermeulen, dr. J. Th. de Vis ser, Paul den Tex. J. A. Wormser, en mogelijk nog eenige anderen, wier namen wij niet vernamen. De ontvangst zal natuurlijk geheel in overeenstemming zijn met de om- standtghedem waaronder de 'leiders van den Boerenkrijg ons land bezoe ken, en dus zeer waardig wezen. Het voornaamste zal wezen een plechtige dienst in de Nieuwe Kerk, daartoe door den kerkeraad welwillend ter beschikking gesteld en waarin dr. De Visser eene rede zou houden. Ook zul len vermoedelijk die heeren H. Bijle veld en ds. W. H. Gispen, spreken. President Kruger en de in ons land vertoevende bekende mannen van het driemanschap: de heeren Wessels, Wolmarans, Fischer, alsmedie de hee ren Reitz en Leyds zouden t.ot het bij wonen dezer plechtigheid' worden uit- genoodiigd. Tot zoover onze inlichtingen, die naar wij vernamen spoedig door een officieel, communiqué van die com missie zullen worden aangevuld. Het Mfddenstauds-Coiigt es. Uit Amsterdam schrijft men Onder de rapporteurs treffen wij den secretaris der nieuwe Vereeniging Ier bevordering van het vreemdelingen verkeer ,,'t Koggeschip", den heer Fie- deldij Dop aan, die een en ander om trent de taak, welke de vereeniging zich gesteld heeft, mededeelt, en 't be lang onder 't oog brengt, dat voor den winkelier gelegen is in de verhooging der attracties van de stad Amsterdam. Mr. Aalberse te Leiden heeft, een uit. voerige verhandeling ingezonden aan gaande de oneerlijke concurrentie. Eerst geeft hij een definitie van het begrip vervogens beschrijft hij de vormen, welke de déloyale concurren tie aanneemtdan verdedigt hij het beginsel der wettelijke bestrijding van dit kwaad en geeft hij de strijdmidde len aan. Hij meent dat strafrechter lijke bepalingen noodzakelijk zijn te gen een vreeselijke concurrentie, die op bedrog berust, en een gansche cate gorie van winkeliers benadeelt, doch dat men kan volstaan met het verlee nen van actie tot schadevergoeding en verbod, als de manoeuvre tegen een bepaalden concurrent is gericht of al thans een winkelier in 't bijzonder treft. Aan het verbod kan dan ver bonden worden een voorwaardelijke veroordeel)Lng, tot waarborg, dat het verbod worde nagekomen. Voorts gaat de schrijver na, welke artikelen va-a ons strafrecht en van ons burgerlijk wetboek den rechter thans reeds ten dienste staan om den benadeelden koopman ter hulp te komen. Hij biedt een overzicht der jurisprudentie op dit, stuk aan en sluit zijn betoog met een tiental stellingen. De heer J. P- Nord Thomson te Am sterdam betoogt, dat art. 337. W. v. j S niet vcldoet ter bescherming van den industrieelen eigendom en herin nert aari het door den vorigen minis ter van justitie ingediende ontwerp int wijziging van enkele artikelen dei- strafwet, waaronder ook dit337, welk ontwerp echter bij de verandering van ministerie weder is ingetrokken. De schrijver kan mededeelen dat het par ket in de voorgestelde wijziging vol doenden grond tot vervolging zou vinden in verschillende gevallen van nabootsing van fabrieksmerken, welke de officieren van justitie thans niet aandurven, om d'e al te geringe kans op veroordeeling van den schuldige. Mr. J. A. Levy geeft als rapport een herdruk van zijn in de .Amsterdam mer" van 23 Februari jl. verschenen opstel over de vervroegde winkelslui tang. De heer Ed. Gerzon te Amsterdam bespreekt de wetelijke regeling van den arbeid in het winkelbedrijf. Hij erkent, dat er in het. winkelbedrijf door patroons misbruik wordt ge maakt. van de vrijheid van handelen. Er zijn bedienden, die van 's morgens 8 uur tot s avonds 12 uur in touw ge houden worden. Hij is daarom ge stemd voor een rijkswet tot regeling van den verkoop in winkels, maar ge looft, dat men het sluitingsuur in Ne derland niet vroeger dan op 10 uur mag stellen in verband m.et den gewo nen leefregel hier te lande, d'ie op dit punt geen vergelijking met Duit'sch. land toelaat. Deze eerste reeks van rapporten wordt gesloten met een korte verhan deling van den heer M. G A. Wennips te Zutphen over ..belastingen in ver band met gemeentebedrijven". Eerst wijst hij op den ongelijken en daar door oniullijken druk der personeeie belasting, die den winkelier en den hotelhouder zwaar treft, doch pakhui zen en fabrieken der groot© industriee len vrijlaat; den gierigaard, die geen cent over heeft voor de versiering van zijn woning, spaart, doch den ingeze tene, die den winkelier laat leven, fe! bezoekt. Vervolgens klaagt de schrij ver over d'e finantieele wetgeving, die de gemeenten te veel vrijheid laat in het opleggen van verkapte belastingen, die vooral den winkelier treffen, bij wege der gemeentelijke exploitatieën van bedrijven. De levering van het lichtgas speelt daarbij een hoofdrol. Tekorten cp begrootingen worden ge dekt door verhoogingen van den gas- prijs. Die verhooging wordt voor ver reweg het grootste gedeelte betaald door den winkelier. En het aldus door enkele ingezetenen opgebrachte geld wordt besteed aan uitgaven voor de ganscha gemeenschap, voor het onder wijs bijvoorbeeld. De rijke kan, door zelf een electri sche centrale te bouwen, deze extra belasting ontgaan. Maar het 'is alweer de eenvoudige winkelier, voor wien er geen -ontkomen is aan de schroeven, die de stadsbesturen al vaster aan draaien. wetende dat wie ook de siad moge verlaten de winkelier aan zijne plaats gebonden is en dus het belastingslachtoffer bij uitnemendheid. Het overlijden van Conrad. De heer Conrad heeft gelukkig geen smartelijk ziekbed gehad. Het begon vóór een lOtal dagen met een ongesteld heid, die zich niet ernstig liet aanzien. Ook toen de dokter bij den patient bron chitis constateerde, deden zich geen tee- kenert van onrustbarenden aard voor. Wel waren er verschijnselen van ver zwakking en van gebrekkige voedselop- name, die tot aan het zacht ontslapen van den zieke aanhielden, maar voor een ernstige complicatie bleef hij gespaard. Tot op het laatste oogenblik van zijn physiek welzijn was Conrad onverpoosd aan den arbeid. De ongesteldheid over viel hem, toen hij ijverig bezig was met het corrigeeren van de drukproèven van zijn groot werk over het Suez-1-canaal, waarvan hij in een der jongste vergade ringen van het Kon. Instituut van Inge nieurs een overzicht had gegeven. Ter verpoozing van zijn veelzijdigen arbeid voor de openbare zaak, had Conrad de laatste jaren aan dit oeuvre posthume met liefde gewerkt. Hij had er geduren de zijn ingenieurspraktijk de bouwstof fen voor verzameld en meermalen rei zen naar Egypte gemaakt, om op de plaatsen zelte de vorderingen van de verbreeding van het kanaal na te gaan. Het lijvige werk bevat dan ook een vol ledige geschiedenis van het Suez-kanaal van af de eerste plannen en de verwezen lijking daarvan, waaraan zijn beroemde oom F. W Conrad zulk een groot aan deel had, tot aan de jongste werkzaam heden, die de ontslapene hielp voorbe reiden in de vergaderingen van de Inter nationale Technische Commissie te Pa rijs, die hij getrouw bijwoonde. Als 'een bewijs hoe kort en snel het ziekteverloop bij den heer Conrad is geweest, diiendie wat een van zijn ken nissen mededeelde, n. 1. dat hij Vrijdag nog naar den schilder Haver man is gegaan, die aan zijn portret bezig was. Kouvatten en een daarop gevolgde bronchitis schijnt de oorzaak van de ziekte te zijn geweest. De heer Conrad was het oudste lid van de Kamer (77 jaar). De nestor is thans de heer Van Alphen als wij ons n-et vergissen. Goed afgeloopeii. Donderdagochtend is een ongeluk gebeurd dlat gelukkig goed is afgeloo- pen. Aan de stoomlijnolie-koker i j van die firma F. Alberdingk en- Co. aan de Spaanxtammierstraat naast, die voor malige Westerb eg-ra af.plaats te Amster dam, was men sedert -eenigen tijd aan. liet verbouwen. Men was nu bezig een zwaren schoorsteen (systeem-Mouaiier), ee,n gewicht vertegenwoordigende van 15,000 K. G.. op te hijschen. Men liad' dia ar toe twee dertig meiter hooge den nen geplaatst waartusschen het ge vaarte hing. Bijna op het hoogste punt gekomen, brak de strop en viel het gevaarte met donderend geraas op het nieuw aange- bouwde ketelhuis en langs den muur I van een aangrenzende school. Gelukkig hadden geene persoonlijke ongelukken plaats. Alleen is er be langrijke materiieele schade. Het geval lokte veel bekijk. De inbraak aan den Overtoom. Een uitgebreid onderzoek wordt door de politie en justitie voortgezet in zake de inbraak bij de familie Bomhard, maar geen enkel spoor is gevonden. Dat de inbrekers goed bekend zijn ge weest 'in de woning, kan nog blijken uit de omstandigheid, dat eenige voor werpen van waarde zijn blijven liggen die dien nacht op andere plaatsen wa ren geborgen en dat de plaatsen, waar die voorwerpen vroeger lagen, met de meeste zorg zijn doorzocht. Zeker is het. dat men hier staat voor een raadselachtig geval. Accijns gedistilleerd. Bij de regeering moeten voorstellen hangende zijn tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, teneinde te kunnen voorzien in het vermoedelijk tekort, dat op den aanstaanden dienst zou zijn geraamd en dat. naar verze kerd wordt, ongeveer acht millioen zou bedragen. Vooral de uitvoering van Ongevallen- en andere wetten moet een vrij belangrijke sttjging der gewone uitgaven doen verwachten. Nog een inbreker gesnapt Een tuinier te Nieuwerkerk a/IJ., Kar- reman geheeten, die zich naar de Rot- terdamsche kermis had begeven, ont dekte bij zijn thuiskomst dat bij hem was ingebroken en een aantal gouden en zil veren voorwerpen ter waarde van f 300 1 400 werd vermist. Hij stelde de zaak in handen van den burgemeester, die de Rotterdamsche politie in den arm nam. De verdenking viel al spoedig op zeke ren J. d. O., een bekend recidivist, die juist Zondag jl. uit de gevangenis ont slagen was, waar hij een straf van 7 maanden had ondergaan. Het onderzoek leidde er toe dat in de woning van zijne moeder werd in beslag genomen een pantalon aan den verdach te behoorende. In een der zakken van deze was een gat, en aan de rafels daar van bevond zich een oorbelletje, dat her kend werd als van den diefstal afkomstig. Ontkennen baatte nu niet meer en hij viel dus door den mand. Hij bekende het overige goud en zilver begraven te heb ben aan den Bermweg en de Prins Alex- anderpolder, waar ook werkelijk op zijn aanwijzing het grootste gedeelte van het gestolene in ongeschonden staat werd gevonden. Hij is naar het huis van bewaring over gebracht. Op het Scheven in gsche strand. Twee eigenaardige nieuwtjes zijn se dert eenige dagen op het Schevening sche strand te zien. Een zwemkunste naar geeft, van de Pier af, proeven van zijn kunst, die inderdaad niet gering is, maar het mooiste effect bereikt hij des avonds. Dan ziet men opeens van de Pier af een kolossalen vuurbol in de verte lijkt het een reusachtige droppel gesmolten glas zooals men die in een glasblazerij kan zien in zee vallen. Dat is de zwemmer die zich in een zak heeft doen binden die, als hij in zee wordt ge worpen, in brand wordt gestoken. Het tweede nieuwtje bestaat uit een vertooning van koorddansers, hoog ho ven het strand, tweemaal per dag, 's mid dags en 's avonds. Vooral 's avonds is de vertooning opmerkelijk omdat de uitvoe renden dan afwisselend met een door vuurwerk verlichten balanceerstok hun smallen weg beschijnen en dan weer zon der eenig licht er over gaan behalve het verwijderde schijnsel van de electri sche bollen der esplanade. Als 't hier maar niet gaat zooals in 't. Löndensche Aquarium waar dezer dagen een koord- kunstenaar, in weerwil van 't net, zijn nek brak. (Hbld.) Eeii hulpbehoevend gezin. Van den heer P. van der Meulen, inspecteur bij '9 rijks belastingen, tijdelijk te Appelscha (Fr.) ontving de N. R. Ct. een schrijven, waaraan heit volgende is ontleend: Achfcer een bosch, op een open plek, waar de gure, koude wind) vrij toe gang heeft, is een kuil, ten deele be dekt met eenige schuin-opstaande takken, waarover eenige oude dekens een paar stukken paklinnen en eenige hendepüaggen. Daar woondle, aan wind en weer blooltgesteld, een gezin, man, vrouw en vijf kinid'eren van 6 tot 23 jaar, goedige, ietwat onnoozele menschen. Niemand hielp hen. De aimwoogden verklaardein zich onbe voegd. Toen de beer v. d. Meulen een onderdak voor hen vroeg, verwe zen zij hem naar de politie. Zij ver klaarden zich overigens onbevoegd tot hulp. Door de ijverige bemoeiingen van den gemeenteveldwachter is het gezin eindelijk 's avonds tegen 11 uur tij delijk in een schuur onder dak ge bracht voor rekening van het armbe stuur. Door een samenloop van omstan digheden, door onverstand en door misleiding is dit gezin in die omstan digheden gekomen. D© vraag of zij hulp waardig zijn, beantwoordt de heer v. -d'. Meulen bevestigend. Wie er meer van weten wil, wil hij uit voeriger inlichten, terwijl ook inlich tingen omtrent bet gezin bij den bur gemeester zijn te bekomen. De heer v. d. Meulen verklaart zich bereid, geld, dekens en kleeren in ontvangst te nemen, maar ont- vanglt een en ander liefst zoo spoedig mogelijk, omdat thans vrijwel alles ontbreekt. Mocht men hem meer zenden dan strikt noodig is. dan zou hij het meer dere voor een ander oppassend gezin, dat het noodig heeft, willen gebrui ken. Lijkverbraii ding. De 27e jaarlijkscbe algemeen© ver gadering der Vereeniging voor Lijk verbranding zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 13 September te Haarlem. Het hoofdbestuur stelt voor weder twee kredieten elk van f 200 ter be schikking te stellen tot het verleenen van tegemoetkomingen in de kosten va.n het vervoer van lijken naar lijk- ovens. Er moeten 7 leden van het hoofd bestuur gekozen worden: 2 uit 's Gra- venhage (aftredende leden de heeren dr. C. A. Verrijn Stuart en W. F. Gerdes Oosterbeek), en 5 uit alle le den (aftredende leden de heeren dr. J. de Vrij, R. Eekhout, Jan Gaastra, en K. L. van Schouwenburg; overle den lid de heer M. J. van Duyl). Voorts worden door het hoofdbe stuur enkele wijzigingen van statu ten en reglement voorgesteld. Uit het jaarverslag over 1901 blijkt, dat een commissie, bestaande uit de heeren Gerhard', Beilenkamp en Knuttel, benoemd is om plannen voor propaganda te ontwerpen. Het aantal leden zal, volgens het verslag, niet veel verschil met het vo rige jaar opleveren, It oen het 646 be droeg. Te Middelburg en te Vlissin- gen werd een nieuwe afdeeling opge richt. Het hoofdbestuur hield zich bezig met het zoeken van. een gemeentebe stuur, d'at genegen zou zijn medewer king te verleenen. Zoolang deze on derhandelingen niet tot een bepaald resultaat hebben geleid, is het wen- schelijk, zegt het verslag den stand van zaken niet openbaar te ma ken. De kosten van vijf crematies wer den door het Fonds voor lijkverbrain- 'd'ing betaald. De Vereeniging bezat op 31 Dec. jl. een kapitaal, belegd in N. W. S., ter waarde van f 25.760, en aan kassaldo 1436.27. Sterfte-statistieko Uit de statistiek van de sterfte, naar den leeftijd en de oorzaken van d«n dood, over 1901 voor het eerst door het Centraal Bureau voor de Statis tiek bewerkt, blijkt, dat de totale sterfte in het Rijk in 1901 89.803 be droeg, terwijl zij in 1900 91.846, dus hooger, was. Dientengevolge is het sterftecijfer per 1000 der gemiddelde bevolking, in 1900 17.80 bedragend (18.56 voor de mannen, 17.19 voor de vrouwen), over 1901 gedaaldi tot 17.20

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2