Amsterdamsche Sears. (voor de mannen 18.04, 16.38 voor de Automobielenfeest. vrouwen). oe xed. automobiel-club zal een Voorts blijk:, dat vergeleken metautomobielfeest geven te Scheveningen. 1900. over het geheel de kindersterfte j Op Donderdag 28 Augustus, des namiddags, is toegenomen; daarentegen de Sterf- te in de hoogere leeftijdsklassen ge daald. Het sterkst steeg de dterfte op den leeftijd van 14 jaren (van 9043 tot 10.824). Van de sterfte tengevolge van ver schillende besmettelijke ziekten steeg buitengewoon sterk die tengevolge van mazelen, 405 dt erf gevallen in 1899 1326 in 1900, 2744 in 1901, terwijl bij de andere besmettelijke ziekten het sterftecijfer meer stalfcionnair bleef. Aan influenza stierven in 1901 476 personen, of 5.67 per 1000 overlede nen. 0.0912 per 1000 ingezetenen; pok ken 0.01; mazelen 3.05; roodvonk 0.11; kinkhoest 1-35; diphtherie 0.70; croup 0.33; dysenterie 0.01; dysenlterie epi- demica, 0.05; influenza 0.53; aziati- sche cholera 0; cholera nostras 0.08; andere epidemische ziekten 0.18; long tuberculose 7.98: hersentubereulose 1.24; andere vormen van tuberculose 2.0-4: kanker en andere maligne tumo ren 5.-45; meningitis 2.30; apoplexie. hersenverweeking, 4.44: organische hartgebreken 3.02: acute bronchitis 2.76: chronische bronchitis 1.92; pneu monia 5°50: ziekten van de maag 0.47: gastroenteritis bij kinderen beneden 2 jaar. 10.21; hernia, darmocelusie 0.50: levercirrhose 0.48; nephritis en Brightale ziekte 2.86: ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 0.11 kraamvrouwenkoorts 0.16; andere ziekten van zwangerschap en kraam bed 0.31: aangeboren zwakte en gebre ken 4.64; ouderdomszwakte 6.96; ge welddadige dood 1.87; zelfmoord 0.34; andere ziekten 20.65, onbekend 6.71. Naar den leeftijd stierven percents gewijs: levenloos aangegeven 7.52; beneden 1 jaar 25.89; 14 jaar 11.15; 5—13 jaar 3.80: 14—19 jaar 2.34; 20— 49 jaar 13.19, 50—64 jaar 11.11, 657.9 I Turner. concours d'adresse en marche arriè gereden door ringsteken door dames; vrije oefeningen; slot-défilé der deelnemers. Des avonds gemeen schappelijk diner. Den avond te voren heeft de feeste lijke ontvangst van de leden der Club op het Wandelhoofd plaats en bij goed weer daarna een tochtje per stoom boot op de Noordzee en vervolgens concert op de pier. het programmacon- dame Kegeleu. Het groot nationaal kegel-concours te Arnhem op 23 31 Augvstus zal aldus verdeeld zijn: A. korpswedstrijd; B. Kampioenwedstrijd; C. personeele wedstrijd; D vrije baanwedstrijd. Wedrennen te Clingendaal. Het weer, in den aanvang dreigend, heeft zich gelukkig goed gehouden; het talrijke publiek heeft met belangstelling de verschillende nummers gevolgd. I. Harddraverij, Derby voor Nederland- sche 3jange hengsten. Prijs f 700, 200, en /100, afstand 1600 meter. I. Red Star van Stal Carlo, rijder Schönrock, in 2.59; 2. Don Carlos van Stal Avanti, rijder J G. de Boer, in 3.01 4/5; 3. Don Juan, van F. v. Niekerken, rijder J. F. de Boer. Tot. placé f 5 en f 3. II. Clingendaalren IV, fokren voor 2ja- rige inl. paarden. Prijs f 1000, f 300 en 1 150, afstand 1000 meter. 1. Golden Lilly (53 1/2) van A. van Ho boken, rijder Wienert; 2. Kempred (56) van A. van Hoboken, rijder Garrard, en' 3. Engel (53 1/2) van jhr. Boreel, rijder jaar 18.06, 80 jaar en daarboven 6.! ouderdom onbekend 0.05. Gedaald is de sterfte -door typhus en febris typhoïdea (544 in 1900, 500 in 1901; het aanJtal sterfgevallen, door pokken bedroeg 8 (in 1900 6); de rood- vonkstevfie daalde van 152 tot 101; de sterfte aan kinkhoest ëteeg van 1180 tot 1214; de aan diphtheritis van 428 tori 634; de croupsterfte van 267 to-t 303: gedaald is van 65 op 61 de sterf te aan dysenteria en dysenteria epi- demica. De influenza eischte in 1901 576 slachtoffers of 0.0912 per 1000 ingeze tenen: 5.67 per 1000 overledenen. Koloniën. Een ergerlijke vertooniug. Toen de vorst van Seba. an het eiland Savoe, overleden was. werd door de stemgerechtigden met algemeene stem men „een van de meest geachte leden der Christelijke gemeente op Seba" tot vorst gekozen. In bet maandbericht van het Nederl. Zendelinggenootschap van Juli jl. nu komt het volgende voor „Den 29en October kwam de resi dent van Koepang (Timor) om den nieu wen radja te bevestigen. Alles was gereed voor het afleggen van den eed het glas stond gevuld met arak kruid en kogels zijn er in gemengd: de resi dent staat met zijn statiedegen ge reed. den eed af te nemen Een Christen-resident zou, dus van een Christen-radja den eed afnemen op heidensche manier Gelukkig was de inlander verstandi ger dan de Europeaan. Hij nam on gevraagd het woord en zeide in het Maleisch ..Uw dienaar vraagt ver schooning voor hetgeen hij gaat zeg gen. hooge heeruw dienaar is een Christen en daarbij een hoofd (diaken) van de Christelijke gemeente. Moge het den hoog en heer behagen, mij al leen den Christelijken eed af te nemen en niet den Savoeneschen eed." ..En alzoo geschiedde het", verhaalt de zendeling Leddeboer, _dat voor het eerst een inlandsch Christen in zijne hooge waardigheid bevestigd werd na het afleggen van den Christelijken eed." De houding van dien vorst pleit voor hem hij schaamde zich zijn godsdienst n'iet. En gaf hij niet tevens een em stige les aan den resident Sport en Wedstrijden Cricket. Donderdagochtend te half twaalf is de cricketmatch tusschen M. C. C. en AU Holland voortgezet. C. B. Hulton en Taylor Jones zetten het batten voort. Bij den eersten bal werd Hulton door Posthuma gebowld. Voor 11. Stand 3 voor 34. Eenigen tijd daarna werd Taylor door Rincker gebowld voor 21. Stand 4 voor 73. Dan komt Hornby aan bat- die met Hulton de score langzaam doet stijgen. Voor Posthuma ging Dubow bowlen en voor Rincker mr. Feith Hulton, die, toen de pauze werd ge houden, nog aan was, werd op 38 door Eigeman gemist. De kans was echter zeer lastig, en door Posthuma op 42. Even voor de pauze werd Hornby door Dubois voor 34 gebowld. 5 wickets zijn nu neer voor 131. Door het forsche spel der beide bats- lui werd het totaal weder in de 200. zoodat Holland 339 maken moest, om te winnen. Hierin faalde het. zooals te verwachten was. De eenige kans om te winnen was den tijd uit te spelen, doch kalm overleg is niet de kracht van onze spelers. Wie een oogenblik aan was. legde het hout erop en zo.- zagen wij een schitterend vuurwerk van Rincker en Dubois, die samen een kleine 100 maakten, Rincker 68 en Dubois 34. Hun spel was verre van onberispelijk, doch ze sloegen, alsof de match in éen slag te winnen was Hornby nam op het laatst achter el kaar 3 wickets. Holland maakte 15? en verloor dus met 187. III. Duindigt, prijs, handicap-harddra verij. Prijs f 600, f 150, f 75 en f 25. 1. D D van S. Witteveen, rijder eige naar, in. 5.31 3/5; 2. Debutant van A. de Koning, rijder Schönrock, in 5.32 2/5; 3. Bellwood van A, A. van den Berg, rij der Ten Hagen, in 5.33 1/5 en 4. Anselor van .T. Schuyll, rijder Schuyll Jr., in 5.38 2/5. Tot. placé f 2 50 f 3.50. f 5.50 en f 8. IV. Groenendaalprijs, verkoopswedren vlakke baan. Prijs f 1200. 1 200 en f 100. afstand 1600 meter. 1. Marked man (57 1/2) van Baron Creutz, rijder Speck, met 2 lengten: 2. Reinette (48) van W. Jochems, rijder Kil- lick; 3. Cheeky (50 1/2) van A. v. Hobo ken, rijder Garrard. Tot. 2.50 f 5. placé f 2.50 4 en f 18. De winner bleef aan den eigenaar. V. Roomhuisprijs. recordharddraverij. Prijs r 500, r 100, f 75 en 25. 1. Moquette, van Stal Unitas, rijder Oppelaar, in 4.20 2/5; 2. Robert See Steele, van Joh. de Mol, rijder Schippers, in 4.21 3/5; 3. Colombine van Stal Avanti, rijder De Boer, in 4.23 4/5 en 4. .Anselor, van J. Schuyl, rijder Sehuyl Jr., in 4.27 1/5 Tot. t 2.50 12, placé 3.50, 1 6 en f i. VI. Prijs van het Zeebad Scheveningen verkoops-steeple chase. 1. Laura Gold, van jhr. C. de Pesters, rijder Speek; 2. Dusky Duck, van W. Jochems, rijder Eltzbacher, en 3. Lough Arrow, van W. ridder Huyssen van ICat- tendijke, rijder eigenaar. Total. 2 50 - 5; placé f 2.50 f 4 en fi Don Quichotte is voor 4 weken gedis- qualificeerd, tefwijl den jockey zijn rijbewijs is ingetrokken om het in houden van Don Quichotte. Wiel rij den. De groote prijs dei- stad Antwerpen is Woensdag ven-eden. De demi-fina les werden gewonnen door Dangla, Morno en Movers; terwijl die beslissing dezen uitslag gaf: Meyers, Dangla. Mo nro. Onze landgenoot kreeg een 'bloem stuk en moest onder levendige toejui chingen een eereronde rijden. In den volgenden handicap won Meyers andermaal den eersten prijs met Bourotte en Heller achter zich. Hij reed over de 800 meter van meet 1 minuut 4/5 seconde. Hel of Toeter. In de Kampioen is een pennestrijd gaande over het gebruik vaja bel of toeter op de fiets. Een van de leden de heer Saiomonson, heeft het belletje verdedigd, waarop een welbekend Am- sterdamsch journalist, de heer Ferd. Wier dels, antwoordt met een humoris tisch stuk. waaraan wij een en ander ontleenen, daar de quaestie bel of toe ter voor lederen wielrijder een strijd punt is. „Geachte Heer Hoofdredacteur Lang reeds, voordat de Latijnsche dichter Horatius op die waarheid een bekenden versregel maakte, werd al gemeen aangenomen, dat over den smaak niet valt te twisten. Ik zou dan ook niet eraan denken, mijn voorkeur voor den toeter uit een aesthetisch ge- zichts- ear gehoorpunt. in een twistrede te verdedigen tegenover de teedere voorliefde van ons mede-Bondslid Jo seph Saiomonson Fzn. voor bellen, neen, voor belletjes. Een beteekenisvol. practisch voordeel van een instrument, dat een breed, diep. vol. groot geluid uitstoot, boven een dingetje, dat zenuwachtig en lief lijk, een reeks zachte hooge piepin gen voortbrengt, mag ik hier. ter wille van de eer en de waardigheid der ge bruikers van den toeter wel even uit eenzetten. Maak eens. geachte heer Joseph Sa iomonson Fzn., een fietstocht over landwegen, in de vroege ochtend- of avonduren, wanneer de melk „naai stad" gereden wordt, en de karren met ledige, melkvaten stalwaarts kee- ren, of in Juni en Juli, wanneer zwaar beladen hooiwagens ook den oogst der weilanden binnensleepen. De boerenkar snelt over den weg in den schokkenden cadans van den horn pipe. de hooiwagen kruipt, breed, zwaar en plomp, als een dikke dame van de kermis. De weelde van het be- van goede veeren of van veeren zelfs versmaadt zoo:n gevaarte. De kiesquedie (qu'est ce que je dis) eens boers schijnt gemaakt te zijn van een stof. die tegen het gehobbel op den harden bok van zijn arleveensch voer tuig beter bestand is dan de materie van ons gelijk geplaatst lichaamsdeel het uithoudt tegen de wibbelende druk king van een slecht zadel. Ten min ste de boer sjokt maar door, zonder sporen van pijn op zijn achtbaar ge laat. Zoo hotst de kar over den weg. Het oor van den berijder is gehuld in een schier ondoordringbare wriemelduike- ling van luchttrillingen, waardoor hij zichzelf ternauwernood hoort als hii niest. En hooiwagens worden niet zoo snel voortbewogen, dat de wielen luid ratelen, maar niets is zoo ondoordring baar voor het geluid als een bouffant van gedroogd gras. Tik dan maar met uw tingeüngetje. als gij achter zoo'n vehikel aankomt op uw fiets Schuif met de spanning der wanhoop het lipje van uw.bel le t j e heen en weer G ziet den wa gen geen haarbreed wijken op den smallen weg. Een paar weken geleden nog snel den wij, met ons vijven, over de wegen en weggetjes onzer noordelijke pro vinciën vier belletjes waren meegeno men en mijn toeter, een nieuwe, die ik mij had aangeschaft, wijs gewor den door ondervinding. Ik liet mijn gezel en gezelinnen met vier belletjes maar ringelingen een oogenblik of wat, als wij achter zoo iets moois wa ren aangekomen, want mijn aangebo ren voorkomendheid verbood mij den toeter te doen hooren. als het niet uiterst noodzakelijk was. Een van de meisjes had een even grooten jonk vrouwelijken hekel aan toeters als de heer Joseph Saiomonson Fzn. er een ridderlijken afkeer van heeft Eindelijk moest het wel. Nauwe lijks had ik dan de metalen stem van mijn toeter laten hooren en klonk van mijn „stuur" dat geluid over beemden en velden, of de melkkar en de hooiwa gen schrikten op zij. Nu bezit ik eenmaal dat heil-appa- raat en mijn belletje heb ik weggege ven. Mag dan de heer Joseph Saio monson Fzn. mij op onkosten jagen, door den dwang van zijn politieveror dening, en mij doen gelasten voor Am sterdam een belletje en voor de land wegen een zoo onontbeerlijken toeter te maintineeren De verordening-makende heer Saio monson verwijt ons, toeter-bezitters, dat wij opzettelijk bulderen om onge lukkige slachtoffers te maken van den schrik. Wat sommigen doen weet ik niet. maar men mag het fietsen niet verbieden, omdat wel eens een fietser op de kleine steentjes rijdt en niet den toeter, omdat er wel eens een toeter verkeerd gebruikt wordt. Heusch, burgemeester, ik ga met mijn trompet op de kerkelijke archieven, het regle ment werd artikelsgewijze behandeld en daarna voorloopig aangenomen, zoodat het aan de consideratiën der prov. kerkbesturen en der classicale vergadering zal worden onderworpen. Omtrent de door de commissie voor gestelde instructie van den te benoe men kerkelijken archivaris werd be sloten, dat deze eerst in behandeling kan komen, na"3at de bedoelde consi deration zullen zijn ingekomen. Gemengd Nieuws, Een „koetsierster". Dat verschijnsel is de nieuwste ver overing van de zwakke sekse in New- Zeeland. In Nelson namelijk kan elk zich het genoegen verschaffen door vrouwelijke p aarden temsters rond ge reden te worden en het schijnt nog maar een kwestie van tijdi te zijn, dat ook trams en omnibussen door poezele handen worden bestuurd. Een dame te Nelson, zoo luidt het verhaal kocht zich een paard en wagen en vol goeden moed begon ze den concurren tiestrijd met haar mannelijke collega's Dezen verklaarden dra. vol minach ting voor de vrouwelijke zakengeest, dat de schoone koetsierster geen per missie van liet stadsbestuur had. een euvel, dat deze weldra uit den weg wist te ruimen. En thans troont zij vol trots op haar bok. wenkt vreemde lingen met haar zweep en doet in een woord alles wat een koetsier pleegt te doen. Optimisten beweren dat. mocht de vrouwelijke koetsier eenmaal de ge- heele aarde bevolken, het dit voordeel zou hebben dat men althans niet geplaagd zal worden door den stank van de pijp. waarmee de Lon- densche omnibus-koetsier het verblijf op de imperiale vaak zoo goed als on mogelijk maakt. De scuoone zomer. Het zal wel niemand verwonderen, dat het ergens in Europa gesneeuwd heeft. Dit zomersche feit viel Woensdag te Hildesheim voor. Prof. Virchow's overlijden is elk oogenblik te verwachten. de dat hii. een hulpelooze grijsaard, de weinige jaren, die hem van zijn el lendig leven restten, in een vreemd land bij menschen, zou doorbrengen die zelfs zijn taal niet verstonden. Een vreemd, en wreed genadebetoon Gevaarlyke kunstenmakers. Het Duitsche paardenspel „Circus Gebr. Belli und Co." schijnt een zeer zonderlinge onderneming te wezen. Te Kropelin in Mecklenburg gaf het diezer dagen voorstellingen. De inwo ners van dit plaatsje vonden echter zoowel het optreden van het circusper. soneel als deszelfs kunstverrichtingen hoogst matig Dit verdroot, den spelers zeer en aan het einde der laatste voor stelling zag men in plaats van een buigend en dankend personeel, dit laatste iïi eens veranderen in een woe dende bende, die met diverse utvoe- rings- en andere attributen op het verschrikte ..Publikum" instoof en dat aan den lijve strafte voor de ongunsti ge kritiek. De straf was bloedig en verscheiden personen werden zwaar gekwetst. Politie en nachtwacht ston- machteloos tegenover de gespierde circus-kerels en weldra was het plein tje van Kropelin een bloedig slacht- veld geworden. Eindelijk bracht de gendarmerie uitkomst. Het circus werd 's nachts opgebroken en trok naar Do- beran. waar evenwel de intusschen verwittigde magistraat het opslaan der gelegenheid1 verbood. Een waarschuwing voor alle burge meesters en wethouders, ook in ons land: Wacht u voor het ..Circus Gebr. Belli tfnd Co!" Een executie. Pijnlijke voorvallen bij de terecht stelling van den moordenaar Wabor. schel te Weenen door de strop hebben in Oostenrijk zekere ontsteltenis te weeg gebracht. Het duurde nl. 12 mi nuten. voordat de doktoren den dood van den terechtgestelde konden con. stateeren. De scherprechter had reeds verkondigd, dat aan de gerechtigheid was voldaan, cn de geestelijke had hoogst bescheiden te werï. Ik ben mij reeds sün gebed uitgesproken, toen r.-u j -.--jj- de doktoren naderden en bemerkten. bewust, dat de donderende stem van mijn toeter onheil kan storten over de lichamen van schrikachtige menschen. dames en heeren, ook vrouwen en mannen. Daarom heb ik mij de ge woonte eigen gemaakt, als 't noodig is, met een ietwat gemaakt, aanminnig, zoet smeekend -eigen stemmetje van mijn keel een „pas er op!" te doen hoo ren. Dat is nog nobeler dan h.et belle tje. waarvan kinderen schrikken kun- nenSlechts als het absoluut noodzake- liik is. nijp ik, altijd nog lichtelijk, in mijn blaasinstrument. Mij dunkt, d'e heer Joseph Salomon- son Fzn. had wel in aanmerking mo gen nemen, dat er ook nog toeters in de wereld zijn, die wijselijk worden bestierd. Daarom vind ik. dat hij wat erg bar uit zijn slof schoot, toen hij schreef nat die vreeselijke dingen „tot niets anders dienen dan baldadigheid", en dat het „voor 't meerendeel jongens zijn van minder allooi, die ze gebrui ken". Ik ben een jongentje, dat hard loopt naar de veertig, en mijn allooi is iets. waarover ik nit- vrees voor te veel zelfverheffing in het openbaar ntet mot den neer Joseph Saiomonson Fzn. behoor te twisten. Le«er en Ylnot. De minister van marine brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat. in verband met den uitslag van het laatst gehouden examen voor adelborst der 3de klasse bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, de hierna genoemde jongelieden, gerang schikt naar de bij het examen geble ken kundigheden, voor eene benoeming tot adelborst voor den z&sdiensl m aanmerking zijn gekomen: A. F. Ove naar; J. T. Furstner: H. A. Crommeliii ,T. A. V. Sweaker; P. C. Callenfels; W. J. D. Posthumus: H. G ro ene mei jee: K. Tad erna; S. Viisman: H. J. Koster; A. de Bruyne: S. E. Palache, C. J. .T. Bruinsma: L. J. van Rosseni; P. Post Uiterweer; T. P. van dan Bergh: G. H. Poolman: jhr. W. A. van den Brandm ier. H. A. Greve: W. L. C. Brunings; F. A. A. Gregory: J. A. Kruys; P. S van !t Haaff. W. Wijnaendts: R. Kwast; II. C. M. Pernis: G. E. la Rütt?: II. van Nie: I. A. Rom Colthoff: H. Ferwerda. Onderwijs. De heer H. C. van Cappelle. leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar, is benoemd tot leeraar in de natuur kunde aan de H. B. S. en hét Gym nasium te Nijmegen. Kerknieuws. Algemeene Synode. In de zitting van Donderdag kwam ter tafel een verzoek om voorlichting van de provinc. kerkbesturen van Gro ningen en Drenthe ten aanzien van de getuigschriften, die candidaten noodig hebben omtrent hun getrouw bijwo nen dier colleges, door wijlen Prof Reitsma gegeven. De vergadering besluit te antwoor den, dat bedoelde candidaten hierom trent zelve een schriftelijke verklaring moeten afleggen. Aan de orde van behandeling kwam het rapport over het concept-reglement dat het hart nog sloeglater hebben ze verklaard, dat het mogelijk geweest ware, den gehangene nog tot het lp ven terug te brengen. Yan Terliefden aard. Het Berd. Tagebl. zegt dat het ver haal van de verliefdheid van den Duit- scheu kroonprins op miss Gladys Dea con niets nieuws bevat. Alléén vech ten ia de artikelen in die Matin waar heid en phantasie om den voorrang. Den 30n December 1901 verscheen in het Duitsche blad een feuilleon Sei ne eirste iLiebe van Theodor Wolff, waarin d'e ware geschiedenis werd ver haald met verdichte namen. Deze ver liefdheid was echter zeer onschuldig. Zóó onschuldig zelfs dat kort daarop in Bonn de Kroonprins een soortge lijk avontuur beleefde. Een maaltijd voor ongelukkige hni8Taders. De getrouwde mannen uit Turijn en omgeving, wien de vaart in't huwelijks bootje niet meevalt hebben dezer da gen een feestmaaltijd gehouden. Na dat me den imvendigen mensch ver strekt had hield de man, die het initia tief tot den maaltijd nam een rede. waarin hij er op wees, dat daar de regee ring zich vol ijver gaat interesseer, voor de kwestie der echtscheiding, men aan nemen kan. dat weldra betere tijden zullen aanbreken. Aan den niet aan wezigen socialistischen deputé Bereni- no. den onvermoeiden strijder voor de echtscheiding werd een telegram van hulde gezonden De maaltijd liep zonder incidenten af. wat vooral wel daaraan toegeschreven moet worden dat de „hetere helften" ditmaal afwe zig waren. De speelduirel in den spoorweg Op dien Semmerimger bliksemtrein diie 's zomers eiken middag om half vier uit Weenen vertrekt en den vol genden ochtend terug is heeft zich een tarock-club gevormd, die reeds 41 le den telt. Het bestuur der maatschappij heeft de club een slaapwagen afge staan; daar ziin eenige zetels geplaatst benevens een paar uittrektafehjes. waarop die tarockkaarten steeds ge reed liggen Elk lid betaalt een kroon contributie per jaar en ontvangt daar voor een bewijs van lidmaatschap dat met de „trouille" versierd is. De club telt een aantal hooge spoorwegambte naren onder ziin leden. De directeur- generaal van de club is een rentenier te Sommeringen Wreede gratie. Een vreemde soort van gratie kreeg lil de maand Mei j. 1. zekere August Böhm. die sedert 1850 in de gevange nis te Graventonna (Thuringen) had gezeten Hem werd namelijk genade geschonken op voorwaarde dat hij naar den vreemde zou gaan. Böhm trok naar Zn id-Amerika, kon het daar niet lang uithouden en keerde onder een valschen naam naar zijn land te rug. Maar de politie vischte spoedig uit wie hij was en de 70-jarige onge lukkige werd weder in de gevangenis gezet, waarin hij waarschijnlijk zal sterven. Men stelle zich den toestand van dien man voor, die een halve eeuw achter de tralies had gezeten, die dus van zijn eigen volk vervreemd was en eindelijk gratie kreeg onder voorwaar- Vervolg Stadsnieuws. Gisteren is uit de Keizers gracht te Amsterdam opgehaald het lijk van den onlangs verdwenen boek houder der firma Kersten te Heem stede. Mossïnkoff. Gevonden voorwerpeneen rijwieL ketting. een zwarte doeshond. een gouden ringetje met blauw steentje. Bekeurd. Een gezagvoerder van een sleepboot is bekeurd wegens het sleepen van zeven schepen met staan de masten in het Spaarne. Botsing. De electrische tram kwam heden morgen omstreeks 12 uur weder met een flink vaartje van de Groote Markt de Jansstraat inrij den. Het gevolg hiervan was, dat ee-n wagen groenten welke niet spoe dig genoeg kon worden weggehaald, werd aangereden, eenige manden werden ineengedrukt en de inhoud stortte op den grond. De tram stopte geen oogenblik, maar bovendien riep de conduöteur den verschrikten groentenhandelaar toe: „Zoo moet je leergeld betalen", een o.i. zeer ongepast gezegde. De schuld toch lag hier aan den wagenvoerder, die niet luid genoeg belde en veel te hard den hoek om reed. Varia. Schlangenbad. Men schrijft ons: Nu ge in mijn vorige correspondentie aanleiding vindt naar nog weder iets te vragen, wil ik aan uw wensch voldoen. De keus is ruim. We zijn eenigszins in 't geval als waar Mevrouw Caprice in een harer jongste causeriën in „de Groe ne" zoo geestig een loopje mee neemt, nl. ■an lui, die zich eens zullen verpozen, maar „de bezadigdheid missen om uit te rusten". Nu ja, maar men wil graag veel zien en veel lucht happen; de gele genheden zijn vele. En neemt men in grootsche natuurstreken als deze den wandelstaf op, dan is men niet zoo gauw 'weer tot „rust": doch om rust is 't ook niet altijd te doen. Het weder is hier ge lijk bij u in 't vaderland, naar we van daar uit verschillende kanten vernemen: nat en koud. Om beweging te nemen dus niet kwaad. Begin der week gingen we naar Schlangenbad. Eerst een kleine spoorrit naar het Chausseehaus: daarop een wandeling door 't woud over hooge bergpaden en met heerlijke gezichten in breede dalen, over 't vriendelijk gelegen dorpje Georgenbom. Een heerlijke wandeltocht, bepaald „lohnend" en opwekkend. Na Georgen- bad ziet men betrekkelijk spoedig Schlan genbad liggen; maar door de kronkelin gen van 't berg- en boschpad leert men den naam Schlangen begrijpen en ook waardeeren, want te langer geniet men van 't eenig tafereel. Schlangenbad zelf is een idyllisch örtchen. Prachtige den nen, accacia's en allerlei ander geboom te, fraaie Kurhüuser en een reeks voor name hotels, pensions en villa's ge kroond door de statige lieflijke nieuwe in Gothischen stijl gebouwde R. IC. kerk. Wel doet dit oord ons denken aan vrede en rust! Dat de ozonrijke lucht frisch was, be wijst de temperatuur van 54 1/2 gr. F. in dit saisoen, nog niet half Augustus: maar wat nood! de frissche wandeling brengt ons tegelijkertijd op aangename tempe ratuur. Ook hier de muziek eener Kur-kapelle, "n twintig man sterk, die met den hoo- gen hoed gedekt van af een hoog stand punt hun tonen lieten hooren en na eeni gen tijd overliepen naar een tweede mu ziektent niet heel ver van de eerste ge legen. SchwaJbach heeft voortreffelijke bron nen. en 't is overbekend hoe gunstig in vele gevallen hun uitwerking is. Men moet er zich wel prettig gevoelen: althans wij namen de aangenaamste In drukken mede. De stoomtram of secundarbahn (Bimanelbahnchen zou uw Berlijnsche correspondent het noemen maar deze belt niet) voerde ons via Eltville, vandaar per trein, naar Wiesbaden te rug. Die tram rijdt o. a. doo rRauen- thal en aldaar ook door ééne zoo nau we straat dat hij deze in de breedte vrijwel beslaat. Daar. in Rauenthal, aan de bergen, gelijk hier overal wijd in den omtrek. „d:a wachsen unsre Reben" zooals de Dichter zegt. De Rauenthaler wijn is trouwens zeer gezocht en overheerlijk naar go weet Men zei ons, dlat een paar warme maanden dienen te komen anders zal de oogst ditmaal weinig zijn. We schreven daarom sedert on zen wijnkoopers in Nederland, die er goed mee op de hoogte zijn, ons nog wat van hun voorraad te reserveeren; ziin dus nu op dat punt gerust. Schlangenbad en Wiesbaden zijn door hun ucht en door hun bronwa teren plaatsen waai< men genezing vindt voor velerlei ongemak; de gan- sche omtrek deelt in die eigeschappen Dat Wiesbaden in JuliAugustus vergeliikerderwijs te warm zou zijn is reeds in 1S99 volgens gegevens van 19 jaar ziffernmassig weerlegt in een geschriftje door J. J. Maler, dat men er in 1902 ook niet over te klagen heeft, zult ge buiten dit wel gelooven.. 't Is nu zelfs prettig dat in Wiesbaden hier en daar door roosters m 't pla veisel de verkwikkende dampen der heete bronnen opstijgen! Bij terugkomst in Wiesbaden wer dén we ais 't ware alweder verwel komd door de fraaie muziek van het avondconcert in den Kurgartenver volgens komt er dezer dagen Strausz in eigen persoon met. ziin orkest. Hier mede basta; den lezer, die lezeres, heil! Vraagt men u wie we zijn, dat doet niets ter zake. Maar toch er is een groep van ons „genomen" en blijkt die goed uit te vallen wie weet zenden we ze U voor uw „Zaterdagavond"; tot zoo lang: Persgeheim! Vale! Ze waren in de Pyreneën op reis en spraken over een beroemde echo aan de Fransch-Spaansche grens. 't Is verbazingwekkend, zei een in woner .van de Garonne, zoodra je iets ge zegd hebt, hoor je hoe de stem rolt van rots tot rots, van afgrond tot afgrond en zoodra ze de grens over is hoor je duide lijk een Spaansch accent. - Ik onderstel dat het je een hoop geld gekost heeft, je dochter zoo ver te bren gen in de muziek, zei vriend A. tot vriend B. - Ja, maar de kosten zijn ruim ge dekt, antwoordt B. Dat geloof ik gaarne, zegt A. beleefd, ik hoorde haar onlangs Zoo meende ik het eigenlijk niet, hernam B. Maar ik heb altijd te vergeefs geboden op 't huis van mijn buurman, en eerst toen mijn dochter in volle oefe ning was, heeft hij zich bereid verklaard het voor een matigen prijs over te doen. Gister. Heden. Dl 14 Aflj. V. 15 AD2. 21/. pCt. Vod. Werk. 8chul<i32s/s S2S/s 4i/.) pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij... Aund Koninkl. Petroleum.... 460 Aand. Moeara Enim462 107'/. Aand. Terlak Petroleum147 Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand.Am.Car&FoaudryCy... 341/j 3F/4 Aand. United Steel Compdl'/g 41"/uj Aand. Atchison Topeka'J2'/i 921 /o Aand. Union Pacific10fi'1/;. 108 Aand. Missouri Kansas Texas lOV'/s 10"s/i 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 30»/jc 31% Aand. New-York Ontario34'Aj 33"/a Getv. aand. Kansas City South. Só'^/io 8Gl/ia Pref. aand. id. id59"/je 59' Gew. aand. Southern Railway. 40'/,i 4( Aund. VV'asbash30s/t 31®/xa Aand. Denver Rio Grande44*/i 45 Gew. aand. ErieSt^/jo S9U/©" Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Aug. E. J. Rustige Roza» z. 14. M. M. J. Dalmeyer—Serné, d. H. FranssenNederkoorn,z. 13. A. EdelEelman, d. 14. W. G. van DamKlomp z. Overleden14. Aug. J. Focking. 78 j., Nieuwegr. G. Breuker. 17 mnd. d.. Heerensingel. C. P. van der KlosKm ij er, 73 j.. Morinnest. telegrammen. ENGELAND EN PORTUGAL. LONDEN, 15 Aug. (R. O.) Do Mor- ning Post verneemt uit Johannesburg van 13 dezer, dat, in verband, met lord Milners bezoek aan Delagoabaai het gerucht loopt, dat de Engelschem daar een haven zullen aanleggen, an dat zij het -toezicht zullen krijgen op de douanerechten en de spoorwegen als waarborg voor de terugbetaling der kosten. De souvereiniteit van Portugal in het eigen gebied zal ech ter niet worden verkort. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembawa vertrok 14 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Isis. met de Indische Chineesche en Australische mails ex ss. Oceana, vertrok 13 Aug. van Port Said naar Brindisi. Faillissementen. Uitgesproken: 12 Aug. J. W. van Heek. zich noe mende van Heek Dekkers, schoenhan delaar, te Rotterdam. Rechter-comm. mr. C. O. Segers. 12 Aug.. A. M. van Drongeien, voor heen notaris te Klaaswaal, thans par ticulier, wonende te Rotterdam, Rech ter-comm. mr C. O. Segers. Vernietigd het vonnis van faitliet- verklarng d 27 Juni 1902 der Neder- landsche Biograaf, en Mutoscope-Mij.. in liquidatie, te Amsterdam Geëindigd het faillisement van P. .T. .1. Huybrecht. te Gouda gehandeld hebbende onder de firtna P. Huybrecht

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3