PREDIKBEURTEN garnizoen, is door den minister van oor- log benoemd iot vaandrig. G o n d e 1 v a a r t. Door de Roei- en Zeilvareeniging „Het Spaarne'' zijn bij verschillende winkels aanplakbiljetten bezorgd, waarin de be woners der Spaarne-stad worden uitge- noodigd mede te doen aan de gondel- vaart. Wij gelooven dat deze oproep aan Haarlem's burgerij bijval zal hebben, en dat dit waterfeest zeer veel enthousiasme zal verwekken bij onze talrijke sportlief hebbers, die bepaald niet zullen nalaten voor dien avond een boot te huren en deze smaakvol te versleren, ten einde den algemeenen indruk te verhoogen en een schitterend effect te verkrijgen. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat reeds eenige vereenigingen en par ticulieren zich tot deelname aan den tocht hebben opgegeven. Dat weldra nog meerdere zullen vol gen, en het streven der Roie- en Zeilver- eeniging ,,Het. Spaarne"' met gunstigen uitslag mag worden bekroond, dat wen- schen wij het ijverige bestuur dier ver- eeniging gaarne toe. De 3 groote, prachtige medailles, wel ke als prijzen worden uitgeloofd, zullen binnen enkele dagen worden ten toon gesteld. Binnenkort zal ook eene vergadering worden gehouden, waarop een ieder toe gang heeft en waar de regeling der gon delvaart nader zal worden besproken. Dezeweekisin het Panorama in de Spekstraat weer de serie „een Reis in Nederl. Indië'-' te zien. Dit is thans voor de tweede maal; naar ons werd medegedeeld had de serie des tijds zooveel succes, dat verzocht, werd die nog eens weer te vertoonen. Zooveel is zeker, dat voor ons Neder landers er wel kwalijk een belangrijker serie kan wezen, dan juist die van onze eigen Indische bezittingen Uit de Omstreken. ZantftÓoi't. Tegen Dinsdagavond a.s. 74 uur, is eene openbare raadsvergadering be legd. De agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Voordracht straten. Wijziging richiting straat bij het oude Schuitengat. Verordening heffing schoolgeld herhalingsond erwij s. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1901. De collecte van het Burgerlijk Arm bestuur alhier heeft opgebracht de som van 74.23f. Een hoogst eigenaardige drukte heertschte. Vrijdagvo.ormftddag aan 't strand bij de badinrichting „Neptu- nus"; de wedstrijd tusschen kinderen van badgasten in het. opwerpen der schoonste en sterkste zandlvesting was aangevangen. Het was een lust om ze ie zien werken, de meisjes en knapen; veelal na rijp overlegd plan. steeds zonder eenig gekibbel, de corpsgeest had hen bevangen. Viel er geen groote verscheidenheid van hoofdmotief bij de verschillende zandkasteelen waar (te nemen, de oor zaak lag voor de hand; de meeste groepen toch hadden de sterkte niet willen prijs geven ter wille van de schoonheid. No. 8 had het wel ge daan. en daardoor werkelijk een mooi stuk geleverd, met volledige uitwerking van het denkbeeld, dat had' voorgezeten. Het eiland Martinique met den vul kaan, den Mont-Pelée. de rotsgrond hier en daar, de gestolde lava. palm- bosschen over het geheele eiland ver spreid. het stadlje St. Pierre, de ha ven met de landhoofdën, waarop een paar vuurtorens, de scheepjes in de haven niets ontbrak, en met behulp van eendg; vuurwerk werd zelfs de uitbarsting van den vulkaan nage bootst. Voor zee- en aardbeving zou natuurlijk d.e Groote Sloopster" zelf zorgen. No. 3 stelde een schip voor met door de driekleur omwoelden mast met. oranjewimpel in top; ook de voor plecht dToeg de oranjevaan; een zeer Sterke wal omringde beschermend het vaartuig. Overigens waren de motieven meest koppen of plateaux van verschillen den vorm: geheel of gedeeltelijk door borstwering omgeven. Tal van badgasten kwamen bewon derend d'e zandkasteelen bezichtigen en tusschen al de drukte door klon ken opwekkend de tonen van een Duitse h muzliekkorps In babbel wa gen. Te elf uur was het sein van staken gegeven en trad met den opkomenden vloed de groote verwoesting in. Te kwart voor twaalf was van al de kunstgewrochten niet veel meer over gebleven dan de hoogvlakten.. Kwart over twaalf was de jury, be staande uit de heeren M. Kattenburg, G. Everts, J. Hollenberg, Kerdijk en Reijnvaan. met haar moeilijke taak gereed. Prijzen verwierven: Ie prijs Schoonheid: groep 8. Jon gens en meisjes van 8—14 jaar (het eiland Martinique). 2e prijs schoonheid: groep 12. jon gens en meisjes van 7—12 jaar (een ronden top met dorpje en Witte Kruis vaan, van voren beschermd door zwakken voorwal). le prijs sterkte: groep 11. jongens en meisjes van 10—14 jaar (een met vlaggen versierd plateau met voor wal). 2e prijs sterkte: (bij loting toege kend) groep 6, jongens en meisjes van 613 jaar (vierkante vlakte met voor wal). Een woord van hulde aan de veel omvattende bemoeiingen der jury, die zich op zulle een onpartijdige wij ze van haar taak kweet. Thans zijn alhier aanwezig 4077 badgasten. t-i i n n e n 1 a n (t. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is jhr. mr. A. G. Schimmfolpenninck, gezantschapsse cretaris der tweede klasse bij Hr. Ms. gezantschap te Rome, benoemd tolt gezantschapssecretaris der eerste lel. bij dat te St. Petersburg. Brand weertentoonstelliu?. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat in 1903 te Londen eene internationale tentoonstelling zal worden gehouden van brandbluschmiddelen en van al les wat daarop betrekking heeft Belangstellenden kunnen rich ter verkrijging van nadere inlichtingen omtrent gemelde tentoonstelling wen den tot ,,The acting Secretary, The British Fire Preventive Committee, 1 Wterloo Place, London S.W." Mdt. mgang van 17 Augustus 1902 zullen de diensturen op Zon- en feest dagen van de nagenoemde telegraaf kantoren der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij worden vast gesteld als daarnevens lis aangege- een: Anna Paulowna, Bloem endaal, Heer-Hugowaard, Heilo Den Helder, Kastrikum. Noord-Scharwoude, Uit geest, 7.30—8.30 v.. 12.30—1.30 n., 6.30 7.30 n.; Beverwijk, Schagen, Vel'sen 7.30—8.30 v12.30—1.30 n.; Bobeldijk, 7.308.30 v.. 6.307.30 n.; Sandpoort 12.30—1.30 n. 14 Augustus 1665, Joan De Witt brengt de vlooit in zee: Misschien weten onze lezers niet dat de beroemde Dordrechtsche staatsman Joan De Witt, Hollands raadpensionaris, een hoogst bekwaam zeeman was. De oorlogsvloot, die tegen de Engelschen moest vechten, kon wegens tegenwind; het zeegat van Tessel niet worden uitgebracht door de loodsen. Toen kwam De Witt en liet hun zien dat met handige ma noeuvres de vloot wel degelijk naar buiten was te brengen en zoo stonden de loodsen met beschaamde kaken 'tegenover iemand, die nog nooit een schip had gecommandeerd. Huwelijk van aehoolopzienerR. De schoolopziener in het district Alk maar is in ondertrouw opgenomen met de schoolopziener(es) ia het arrondisse ment Tessel. Dit belangrijke bericht vinden we in 't Handelsblad. Daar het evenwel toch in 't, hartje van den komkommertijd is ne men we het maar over en breiden het onzerzijds nog uit met de niet minder belangrijke opmerking, dat Holland's uiterste hoek nu voortaan wel geducht onder schooltoezicht zal staan. De inbraak in de Tan Baerle- straat. Lenige dagen geleden werd medege deeld, dat bij de familie Mouthaan in de Van Baerlestraat inbraak was gepleegd en dat Gerrit Van Stelten bijgenaamd „de porstok" daarvan was verdacht. Een agent van politie had hem het perceel in haast zien verlaten in den nacht dat de braak was gepleegd. Natuurlijk werd zijn spoor gevolgd en is hij niet alleen gear resteerd, maar heeft hij ook bekend de inbraak te hebben gepleegd. Van Stelten heeft ook genoemd den naam van den „snees", zoo noemt men den man die van dieven in den regel de gestolen goederen koopt, maar deze is vertrokken naar Londen. Evenwel hoopt de politie hem toch in handen te krijgen. Wonderdokter. Te Loosarecht had eeningezetene zich onder behandeling gesteld van een wonderdokter. Als geneesmiddel onr ving hij een doosje met 200 zeer kleine granules. Gebruiksaanwijzing 4 maal 5 per dag, vooral niet meer, want 't was zwaar vergif. Nadat de patient 2 dagen had ingenomen, kreeg een tweejarig kind het doosje te pakken en at de nog overige 160 granules op. De ouders riepen aanstonds eeneeskundi ge hulp in doch werden aldra gerust gesteld met de verzekering, dat een kind geen nadeelige gevolgen onder vindt van meel en suiker, 't Bleek juist gezien, want het kind leeft nog en is nog niet ziek geworden. Waarom de domoor, die rich aan een wonderdokter toevertrouwde, de zen snaak er niet bijriep, toen het kind de granules had opgegeten, is niet dui delijk. Men zou mogen veronderstellen, dat hij toch niet zoo dom was als rijn eerste gang naar den wonderdokter zou doen denken. Een tragisch geval. In de Kattenburgervoorstraat te .Am sterdam werd Donderdag door een huis gezin vroolljk een feestje gevierd. De zoon des huizes was in het huwelijks bootje gestapt, en met familie, vrienden en goede kennissen werd bruiloft gehou den. Hoe prettig het avondje van Donderdag ook geweest was, Vrijdag waren allen diep bedroefd en terneergeslagen. Het Jonge paar was als verpletterd. Het pas getrouwde vrouwtje, wier ou ders opgeruimd en gezond aan het huise lijk feestje deelnamen, verloor Vrijdag morgen haar moeder en voor haar va der vreest men het ergste. Wat was er gebeurd? Toen Vrijdagocu- tend de moeder de ledige doozen ian den banketbakker teruggaf, zakte zij plotseling ineen en blies na eenige oo- genblikken den laatsten adem uit. De schoonzoon ijlde in zijne radeloos heid naar de fabriek van spoorwegma- terieel op de Oostenburgergracht, waar de vader van zijn vronw werkte. Niet aan de gevolgen denkende, vertil de hij dadelijk aan hem, hetgeen ge beurd was. De arme man schrikte zoó hevig, dat hij bewusteloos tegen den grond sloï-i. Hij moest per brancard vervoerd wra den. Men vreest voor zijn leven. Een zeer tragisch geval. (Nieuws), Sport en Wedstrijden Gymnastiek. Het gewest Noord-Holland zal ziin volgende voorturnersles houden op Zondag 24 Augustus te Midden Beem. ster, te 10 uur, in de open lucht. Aan deze les wordt weder verbonden een wedstrijd in volkisoefeningen om prijzen, dit keer bestaande uit een Driekamp te weten snelloop 100 Me ter. polsstok hoogspringen en gewicht heffen (halter van 40 Kg. met 2 handen drukken en wel 8 maal. Het bestuur van het gewest Zuid- Holland kondigt de volgende turnda- gen en voorturnlessen aan 7 September, turndag te Naaldwijk in het Veiiinglokaal. 5 October turndag te Leiden (open lucht). 9 November, voorturnersles te 's-Gra. venhage, in het lokaal Achter Raam- s'raat. 7 December, voorturnersleis te Delft in het lokaal Phoenixstraat. Tot het programma voor den Turn dag te Leiden behooren o.a. Een estafettenloop op 750 M. volgens dezelfde bepalingen ais op de Bonds- spring te Rotterdam. En een wedstrijd m volksoefeningen eveneens op denzelfden voet als te Rotterdam, zoodat daaraan zal kun nen worden deelgenomen door jonge lieden van 1619 jaar. hetzij al dan niet leden van het N. G. V. Aan hen die aan de gestelde eischen voldoen, zal een diploma en dasspeldje worden uitgereikt. Duiven. In de vorige maand is te Gent een prijsvlucht met postduiven uiit Rome gehouden, welke zeer de aandacht getrokken heeft van duivenlie/fh'eib- bers en militaire autoriteiten. Den 15en Juli werden 2835 duiven te Rome opgelaten. Na 36 uur was reeds de eerste duif te Gembloux gearriveerd1; doch de anderen kwamen traag af. Deze week, toen de prij.svluchrt, geslo ten werd, waren van de 2835 duiven slechts 218 wedergekeerd, zoodat er nog ruim 2600 niet in haar hok zijn aangekomen. Honderden zijn in Zwitserland omgekomen door de sneeuw of verscheurd door de roof vogels. Draverijen in Rusland. Nu wij ook spoedig eenige Russi sche dravers in ons land hopen te krijgen, zal het menigeen interessee ren, diat in 1901 niet meer dan 438 dlraverte in Rusland liepen, welke aan 170 eigenaren toebehoorden. Uit geloofd werden 292.369 roebels. De Amerikaansche dravers zijn sneller dan de Russische en ook in Rusland werden de snelste tijden door Amerikanen gemaakt. Op het oogenblik is het snelste re cord van Russische paarden 1.254 en van Amerikaansche paarden in Rus land 1.22$ per 1000 M. De „N. W. B.", het lichaam dat vau den A. N. W. B. de taak heeft, overgeno men de belangen van het renwezen in ons land te behartigen, heeft het „Sport blad" als rijn officieel orgaan aangeno men. De stal Jochams naar Engeland „Onze Paar dien" meldt: De heer Jochems is voornemens de zen winter in Engeland aan de ren nen deel te nemen. De paarden zul len worden getraineerd door Escott te Lewes. waar de heer Ridder Huys- seu van Kattendijke dezen winter verblijf hield. Deze heerrijd©r zal a.s. winter weer in denzelfden stal vertoeven, terwijl de heer Jochems ook verblijf zal houden in Engeland;. Tot nog toe zijn voor de campagne aangewezen: Madame Danglars, win ster van de groote hordenrennen te Brussel en Ostende, Bedhampton, die naar getoonden vorm, van betere klas se is dan Madame Danglars, Zip, ctöe in Engeland ook won en Le Cid, wel bekend. Zoo oogenschijnlijk zou men zeg gen, d'at het niet anders kan of de heer Jochems moet (tal van rennen met deze paarden winnen en de Hol landsche kleuren zullen dus a.s. win ter op eervolle wijze vertegenwoor digd worden. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De besturen van de afd. Rotterdam van den Ned. Aannemersbond, van den Rotterdamschen Bouwkring „AL gemeen Belang" en van de Eerste pa- troonsvereeniging „Rotterdamsche Bouwkring" hebben aan de leden de. zer vereenigingen medegedeeld, dat. ingevolge het door hunne besturen gegeven mandaat, is besloten, ingaan de op den eersten betaaldag in Novem ber a.s.. over te gaan tot de uitbetalins der volgende normaal-loonen aan timmerlieden, metselaars, en opperlie den aan een timmerman per uur 23 cent, aan een metselaar bij een bur gerpatroon 23 et. aan een metselaar, bij een bouwondernemer, of metse- laarspairoon. die per 1000 werkt 24 et, aan een metselaar bij een aanm- nier 25 ct.. aan een opperman bij een r-urgerpatroon 18 ct, aan een opper man bij een bouwondernemer, of mst- sëlaarspalroon die per 1000 werk? ",9 Ct aan een opperman bij een aannemer 20 ct, alles zonder door betaling van eenigen schafttijd, welke ook. én met verhooging van 100 pCt. voor Zohdagsarbëid, gerekend van Za terdagavond 10 uur tot Zondagnacht 12 uur. en van 50 pCt.vérhooging voor nachtarbeid, gerekend' van des avonds 10 uur tot des morgens 5 uur, behou dens hét bepaalde omtrent Zondagsar- beid. Vrijdag hebben een 60-tal losse werklieden in dienst van de firma Ar nold L. van den Bergh, kistenmake- rïj en'stoomzagerij aan dé Nassauha- ven te Rotterdam het werk gestaakt. Werkzaam voor deze firma aan het lossen van een met hout beladen schip, in aangenomen werk, weiger den zij reeds den vorigen dag dien ar beid voort te zeüten, indien geen hoo- ger loon betaald werd. Toen werd aan hun verlangen eenigszins tegemoet gekomen, doch vandaag kwamen zij op hun oorspronkelijken eisch om loonsverhooging terug, en itoen de firma dezen eisch niejt inwilligde, werd het werk nedergelegd. Het vaste personeel der firma heeft die- sltakers gedeeltelijk vervangen. Den geheelen dag hielden de stak kers zich in den omtrek van de Nas- sauhaven en in nabijgelegen bierhui zen op, en eenmaal is de politie, op verzoek van een caféhouder in de Persoonstraat. handelend moeten op-, treden om zijn inrichting door sta kers te doen ontruimen. Leser en Vloot. De directeur der Polytechnische school maakt hekend, dat hij tot in schrijving voor den cursus 19021903 zal zitting houden in het gebouw der instelling; Dinsdag 2 September en Vrijdag 5 September e.k. 'voor hen die reeds een of meermalen zijn ingeschreven geweest; Woensdag 3 September en Donder dag 4 September e.k. voor hen die zich voor eerste maal wenschen te doen inschrijven en wel Woensdag voor hen, wier familienaam begint met een der letters A. tot en met K, en Donderdag voor een der overige letters L toit en met Z, Alle dagen van des voormiddags 10 tot 12 uren en des middags van half 2—3 uren. Letteren en Kunst. Het 10 000e no miner. Vrijdagavond verscheen het 10,000ste nummer van ..Het Nieuws van den Dag." Het blad wijdt een artikel aan dlit feit, waarin het o.a. zegt; „Zal men 't ons euvel duiden, diat wij een oogen blik. stilstaan bij dat groote, ronde cij fer van 10,000 ons, die nog verschei- denen in ons midden zien. die aan no 1 meehielpen? Er komt eenmaal een tijd. dat we dit niet meer kunnen zeggen. Hei tijdschrift „Eigen Haard" van 16 Aug. bevat; Elisabeth, door L. E. V.; de Heldring-gestichten te Zetten, door M. W. Maclaïne Pont, met afbeeldingen, (slot), Indische tijdgenooten, door S. Ralff. Bij het tuinhuisje van Mejuffrouwen Wolff en Deken te Beverwijk, door Jer°. de Vries, met goed bewerkte portretten en afbeelding, naar een fotografie, van H. W. Schrier, Verscheidenheid, Eene nieu we Industrie. De ananas als hulpmiddel bij de spijsvertering; Een model coöp. Melkinrichting, en de Feuilleton; Het Phoenix-portret, naar het Engelsch van A. E. Thomas. Het tijdschrift „Op den Uitkijk", bijblad van de Aarde en Haar Volken, van 16 Aug., bevat: De omgeving van Colmar in de Vogezen. Een mooi plekje in Califor- nië, met zeer fraai bewerkte afbeeldin- gen;Van een dag op Malta; Tocht ter ont dekking van de Discovery. Koloniën. Onze West bericht: Maandagmiddag (21 Juli) kwam het ss. Albina (terug van d'e, reds naar Coppename, waar door den adv.-ge- nera'al een onderzoek werd ingesteld in zake deai beweerden moord door een balaita-ontginner op een Bosch neger .gepleegd. Wij vernemen dat het onderzoek de zaak weinig verder heeft gebracht. Het Boschneger- hoofd Alamoe hield eene, vergadering met zijne raadslieden, waarin beslo ten werd de zaak geheel aan de „bakra's" (blanken) over te laten. Ge tuigen konden niet voorgebracht wor den, die den moord hebben gezien. En voor lijkschouwing was eene op graving noodig, waai-voor geene per sonen konden gevonden worden. Er is sprake van, dat de adv.-generaal een tweede onderzoek in Coppename zal instellen, waarbij dan personen om het lijk op (te graven, zouden wor den medegenomen. Het doel van de sectie zou zijn, na te gaan of inder daad hagels of kogels in het lijk aan wezig zijn. De adv.-gen. was verge zeld van den diistr.-commissaris en den distr.-geneesheer van Saramacca drie beamüttën van politie en R-, den; beweerden moordenaar, die weder op vrije voeten is gesteld, daar de bewij zen zijner schuld ontbreken, Celebes. Nader verneemt de N. R. Ct., dat de Zwitsersche reizigers Sarasin niet gevangen genomen zijn, doch in hun ne reis bemoeilijkt worden door d'en vorst van Sigi. Het stoomschip Utrecht, met den gouverneur van Ce- lebes aan boord, is er heen om te handelen naar omstandigheden. Bovenstaand bericht komt overeen met het volgende telegram, op een verzoek om inlichtingen alhier van het departement van koloniën ont vangen: „Gouverneur-generaal seinde, djat reizigers Sarasin niet gevangen zijn, maar voortzetting hunner reis onmo gelijk is door tegenwerking van Sigi, ofschoon medewerking beloofd was. Pantserschip Utrecht met gouverneur van Celebes en compagnie infanterie naar Palosbaai om te handelen naar omstandigheden." Decentralisatie in Ned.-Indië. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch-Indië. In de Memorie van Toelichting zegt de minister van koloniën o.a. De vraag, of het wenschelijk en mo. gelijk is dé zorg voor de plaatselijke behoeften in Nederlandsch-Indië van het centraal gezag aldaar over te dra gen op plaatselijke besturen, en zoo ja. op welke wijze, heeft, gelijk bekend is. reeds sedert vele jaren de aandacht be ziggehouden, zoowel in als buiten de Volksvertegenwoordiging, zoowel van het Opperbestuur als van de Indische Regeering. Reeds onder het bestuur van de Indische Compagnie bestonden te Batavia colleges van Schepenen en Heemraden, elk belast met de behar tiging van zekere gemeentelijke belan gen, welke colleges door Daendels in een hervormd college van schepenen opgelost, eerst onder het Britsche tus. schenbestuur werdén afgeschaft. Het lag dus voor de hand, dat men zich af vroeg, of het niet wenschelijk was soortgelijke colleges naar de sede.t veranderde omstandigheden gewijzigd weder 'in het leven te roepen, toen her meer en meer. bleek, dat der Indische regeering, door haar ook grootendeels de zorg van de voorziening in de plaatselijke behoeften op de schouders le leggen, een taak was opgedragen, welke hare krachten te boven ging. En wat de gewestelijke behoeften betreft, geldt bij de voortdurende uitbreiding van de Regeeringstaak tot op zekere hoogte hetzelfde, ook buiten Java Bij den tegenwoordigen toestand stuiten de voorstellen, die de geweste lijke bestuurders doen, vaak af op ge brelc aan geld, waardoor de Regeering een keus moet doen, die wegens hare onbekendheid met de behoeften van elk gewest in 't bijzonder, dikwijls een misgreep wezen kan. De eerste stap in de aangegeven richting rnoet worden gedaan door de gewestelijke besturen, die daarvoor in aanmerking komen, de beschikking te geven over een zeker bedrag uit de aL gemeene middelen of een aandeel in paalde gewestelijke belastingen, welke maatregel in vele gevallen gepaard zal kunnen gaan met de oprichting van een gewestelijken raad uit de in gezetenen die onder toezicht van den Gouverneur-Generaal de aanwending van die geldmiddelen regelt en be voegd zal moeten rijn met toestemming der Indische regeering nieuwe heffin gen in te voeren. Het zal niet mogelijk zijn. aanstonds in alle gewesten tot oprichting van een raad over te gaan en terstond of zeer spoedig aan alle onderdeelen der ge westen een zekere zelfstandigheid toe te kennen. De gewestelijke flinantiëele decentra lisatie is vatbaar om binnen betrekke lijk korten tijd algemeen te worden ingevoerd. Met bedachtzaamheid zal daarmee moeten te werk worden ge gaan. zoomede bij het aandeel geven in het locaalbestuur aan ingezeteneu. De raden behooren te worden samen gesteld uit Europeanen en inlanders, benevens vreemde Oosterlingen, waar, deze in eenigszins belangrijk aantai, op duurzame wijze gevestigd zijn. Als voorzitter van den gewestelijken raad ware het hoofd van 't gewestelijk bestuur aan te wijzen- van den plaat- selijken raad die van 't plaatselijk be stuur. Voorshands zal de meerderheid der leden in den regel liefst uit. lands dienaren moeten bestaan en zullen waarschijnlijk alleen Europeesche ingezetenen voor de toekenning van kiesbevoegdheid in-aanmerking komen. Openbaarheid der vergaderingen wordt noodig geacht. Verder zou den raden de macht kunnen worden verleend om ver r de - ningen vast te stellen over onderwei- pen op 't gebied waarover hun werk kring zich uitstrekt. op ZONDAG 17 Aug 1902. te HAARLEM. Gereformeerde Kerken (Zuiderstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Tibben. Z ANDVOORT. Voorm. 10 ure, Schroder, Luth. pred. te Arnhem. Collecte voor het Diaconiehuis. KERKNIEUWS. Kathedrale Kérk St. Bavo. Zondag de gelezene H.H. Missen met onderrichting te 6 1,(2 en 9 uur; te half 11 uur de Hoogmis met predikatie, De Cate chismus. Maandag te half 11 plechtige conven- tueele H. Mis van het Hoogw. Kapittel, des avonds te 7 uur Lof, en Rozenh. tot lafenis der Gel. zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, de stille H.H. Missen met on derrichting te 7 uur en half 9, te half 11 de Hoogmis; te 2 uur Catechismus; te 3 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria voor de bekeering der zondaars. Maandag en verdere dagen dezer week te 7 uur het Lof van O. L. Vrouw. Dinsdag te 9 uur de plechtige eerste H. Mis van den Weleerw. Heer W. Slen ters met de Feestpredinaiie door den Weleerw. Heer F. van kersbergen. Woensdag te 9 uur de plechtige eerste H. Mis van den Weleerw. Heer C. Jonck. bloedt met Feestpredikatie door den Weleerw. Heer C. Schoemaker. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de Kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Het Lof des avonds te 6 uur, van 5 tot 10 uur gelegen heid om te biechten. In deze week uitgezonderd Dinsdag en Woensdag H.H. Missen en de Cate chismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag, te 5, 7 en half 9 de gelezene H.H. Missen, te half 11, de Hoogmis, 's- Namiddags te half 4 de Vespers. Dinsdag, 3, Dinsdag der maand, te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, voor de levende en overledene leden der Broederschap, 's Avonds te 7 uur Lof, Predicatie en Vergadering der Broederschap van den H. Antonius. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis 's avonds te 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Heden de H.H. Missen te half 6, 7, half 9 en te half 11 uur de Hoogdienst, Te 2 uur Catechismus, te 3 uur de Vesper, half 5 Oefening der H. Familie, te 7 uur het Lof. Gedurende deze week eiken avond te 7 uur het Lof, uitgenomen alleen Zaterdag avond. (N. H. Ct.) Faillissementen. Uitgesproken: 5 Aug., G. J. Krieboo, meubelmaker, te Oosterbeek. Rechter-comm. mr. H. J. v. d. Poli Hiddingh. 12 Aug., J. C. Wolf, openbare koop vrouw en modiste, en haar echtgenoot B. J. Boer, behanger en stoffeerder, beiden wonende te Rotterdam. Rechter-comm. Jhr. mr. J. L. W, C. von Weiier. 13 Aug., D. Finsy, commissionnair in effecten, wonende te Amsterdam, Govert Flinckstraat 297. Rechter-comm. mr. R. L. Scholten. 13 Aug., J. de Regt, handelsreiziger, te Rotterdam. Rechter-comm. mr. G. T. J. de Jongh. 13 Aug. Na gedaan verzet, vernietigd de faillietverklaring, d.d. 23 Juli 1.1., van R. Logger, huisvr. E. Hammelburg, han delende onder de firma R. Logger en Zn., fabrikante van chocolade en suikerwer ken te Rotterdam. 12 Aug., het faillissement van G. Eg- herinlc, vroeger tapper, thans zonder be roep, wonende te Enschedé, opgeheven wegens gebrek aan actief. Geëindigd 't faillissement van B. de Korte, destijds bouwondernemer, te 's- Gravenhage, en van J. Vleer, vroeger veehouder te Wijngaarden, onder Lange- zwaag, Familieberichten. Gehuwd: 14 Aug. C. L. Dalebout met A. A. C. Rothfusz, Arnhem. O. W. J. Strum- phler met H. L. Law, Glasgow. Bevallen: E. J. G. Verschuijl—v. Dom melen, z. Van HilleVan Woudenberg Hamstra, z., Ambon. 13 Aug. Van der Horstvan der Kolk, d., Klaaswaal. 14. M. C. Gerrits—Breman, d., Amsterdam. Overleden 12 Aug. Wed. J. Uijtenhoo- ren—Van Tubergen, 75 j., Amsterdam. Wed. M. M. Tödtmann—Van der Steen, 80 j„ Amsterdam. 13. A. van der Ploeg, jd. 15 j., Leer. J. J. de Beus, jd„ 59 j., Amster dam. B. Wiesner, 55 j., Amsterdam. Jong ste kind van J. A. van Holst, Arnhem. 14 R. van Beever—Swart 77 j., Amster dam. II. Vreede, 52 j., Nijmegen. Th. A de Neve, jd., 75 j., Leiden. Burgelijke Stand. Bevallen: 15 Aug. A. M. P. Maas Siewe z. Overleden: 14 Aug. M. v. d. Pek—Ce ders 69 j., Kampervest. 15. E. W. Kruijd 7 m. d., Romolenstraat. C. C. L. Hand- graafBolten, 68 jTulpenstraat. BENNEBROEK. Ondertrouwd: J. G. J. Hendriks en H. Dijt. Bevallen: J. M. HulsboschJansen zoon; L. WarmerdamCammaant, d. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: G. L. Tegelberg en C. CL F. Bunge. H. Stein en W. Beek. Bevallen: M. v. Kampen—Hulsebosch d. Overleden: C. de Vries 3 j A. Heijling 77 j., Meerenberg. S. J. v. Dijk 51 j. id. Stoomvaartberichten. H\ett stoomschip Soe^nbing, van Rotterdam, naar Java, passeerde 15 Aug. nam. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Oranje-Nassau arri veerde 15 Aug. van West-Indië te Newyork. Het dubbelscbroefstoomschip Noor- dam, van de Holland—Amerika Lijn van Rotterdam naar Newyork pas seerde 15 Aug. des avondis 6 uur 40 min., Scilly. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 14 Aug. van Genua, Het stoomschip Prins Mauriits ver trok 15 Aug. van Amsterdam naar Paramaribo. Het dubbelschroefstoomschip Noor- dam, van de HollandAmerika Lijn, van Rotterdam naar Newyork, pas seerde 15 Aug. des middags 12 uur Prawlepoint.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2