Tweede Blad, beboorende bij ^Haarlem's Dagblad" van Maandag 18 Ang. 1902. Ho. 5869 Haarlemsche Handels vereeniging. Goedgèh bij Kon. Besluit van 12 Kov. Ko. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereeniging bier ter stede, opgericht 10 Mei180B, beeft in den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen, in Mer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is rij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen Biet meer blijk geeft, dit te waar- deoren door ais lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wei meer dan 600 leden, maar dat is met vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten e©' voelen, dat men het werk op pril* etelt, dat de Haarlemsche Handelsver eniging steeds opneemt als doende, wal hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard hare leden aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche cofntributie van f2.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er me do de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en information voor he«n in te winnen. Bovendien hebben de leden hei recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- cedurwi en f&illisamanten gratia voor hun optreden, natuurlijk alleen voor saken betreffende den handel oi het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat. 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt, der vordering berekend. Bovendien moet 1U c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bul ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratia verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet lü ct. voor portovergoe- ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven. In de maanden Med. en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald, 15 vorderingen wor den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 3 tot 1 uur en 'snamiddags van 2 tol 4 uur, waar dan ook verdere inlich tin gen zijn te bekomen. Men wordt geraden, alvorens te leveren aan J. W. Greidanus, ladingmeester H. IJ. S. M., Wouwermansstraat 22, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Stadsnieuws. Jubileum E. A. Ivruseman. In aansluiting op het bericht in ons num. mer van gisteren omtrent het jubilé van den oudste onzer musici, den heer E. A. Kruseman, kunnen wij thans nog mede- len, dat de reeds genoemde commissie zich omstreeks half vier ten huize van den jubilaris vervoegde om hem en zijne echtgenoote namens de eere-leden, leden en oud-leden der Haarlemsche Bachver- eeniging te complimenteeren en den ju bilaris eene portefeuille met inhoud aan te bieden. Hierbij werd het woord gevoerd door den heer Mr. W. Jager Gerlings, die den man, die zooveel heeft gedaan voor het muzikale leven in Haarlem, van harte geluk wenschte met zijn 80sten geboorte dag. Verder schetste spr. het ontstaan en de geschiedenis der Bach-vereeniging en sprak met zeer veel waardeering over de groote toewijding, waarmede de jubila ris steeds de belangen der Vereeniging had behartigd, waardoor deze hier ter stede zulk een hoog standpunt heeft be reikt. Nog roemde spr. de groote werk kracht, door den jubilaris in zijne func tie van secretaris-penningmeester -en thans nog alleen in die van penningmees ter, steeds aan den dag gelegd en hij ein digde met dein wensch uit te spreken, dat -de heer Kruseman nog vele jaren voor de Vereeniging en voor zijne familie ge spaard moge blijven. Hierna maakte eene deputatie uit het bestuur der Bachvereeniging den jubila ris hare opwachting en bood hem bij monde van den heer G. B. Crommelin een prachtig bloemstuk aan. De heer Crommelin sprak ongeveer^als volgt: Geachte heer Kruseman! Na de welsprekende woorden van den heer Gerlings valt er weinig voor mij te zeggen, maar het Bestuur der Bach-Ver- eeniging stelde er toch prijs op om u ook op dezen dag te komen feliciteeren. Meestal worden de menschen geëerd na hun dood. U, mijnheer Kruseman, heeft hei groote voorrecht gehuldigd te wor den tijdens uw leven. De heeren van de commissie hebben zich ver-plicht geacht u, onzen hooggeachten penningmeester, hulde te brengen met uw 80en geboor tedag. Zij deden dat met genoegen, om dat zij wisten wat u voor de Bach-Veree- nigirig gedaan hebt en nog doet. Wat u tijdens het öOjarig bestaan voor de Bach-Vereeniging geweest zijt, is niet te beschrijven. De Bach-Vereeniging is uw kind, en gij hebt er voor gewerkt en gezwoegd, zooals geen vader het u verbeteren zal. Van een vereeniging met een klein aan tal leden, waarvan er enkele als dilet tanten optraden, hebt gij er van gemaakt een groote vereeniging, die het .uitste- kendste orkest van ons land engageert met de grootste sterren van de wereld. En ieder die wel eens een zaak beziet, zal weten hoeveel daarnij komt kijken en hoeveel moeite en zorg het kost een zaak zoo te doen bloeien. Aan u, geachten jubilaris, hebben wij dat te danken; aan uw liefde voo-r de ver eeniging danken wij dat naast andere vereenigingen door de Bach-Vereeniging de kunst te Haarlem hoog gehouden wordt. Uw naam is zoo zeer aan de Bach vereeniging verbonden, dat wij als wij op een programma lezen ,,Bach", wij aan een vergissing denken, nl. dat er Kruseman achter moet staan. Wat het bestuur u aan eere-titels heeft kunnen aanbieden, heeft het gedaan. Meer dan lid van verdiensten van onze vereeniging kunnen wij u niet maken. Er blijft ons dus niets anders over dan u met dezen mand van harte geluk te wenschen met dezen voor u gelukkigen dag, en u toe te wenschen, dat het u nog lang gegeven moge zijn, dat te blijven wat u voor ons is, n.l. de ziel van onze vereeniging. Ook u, mevrouw, wenschen wij van harte geluk, aldus sprak de heer Crom melin de echtgenoote van den jubilaris toe. Al is u geen lid van het bestuur van Bach, wij weten hoe ook u met de veree niging medegeleefd hebt, en hoe u uw man in zijn werk steunde. Daarvoor zijn wij u dank verschuldigd, want als een vrouw haar man niet steunt, dan kan hij zijn werk niet doe-n zooals uw man dat gedaan heeft. Moge u uw man nog lang behouden tot geluk van u en van onze vereeniging. De jubilaris bedankte hierna voor de hartelijke tot hem en zijne echtgenoote gesproken woorden en voor de talrijke bewijzen van sympathie, welke hij op de zen dag had mogen ontvangen, waar door zijn 80ste geboortedag voor hem tot een onvergetelijke is gemaakt. Meer Politie? Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen, oordeelt de burge meester het noodig het politiekorps be langrijk uit te breiden, daar de tegen woordige sterkte, met het oog op de uit breiding der gemeente, geen behoorlijke bewaking toelaat. Als dit bericht juist is, dan meenen wij. toch, dat het oogenblik om over uit breiding der politie te spreken, al zeer ongunstig is gekozen. We staan aan den vooravond van een nieuwe grensregeling, waarvan intus- schen niemand met zekerheid zeggen kan of ze zal doorgaan al dan niet. Totdat hieromtrent zekerheid is ver kregen schijnt het ons verkeerd, aan uit breiding van 't politiekorps te denken. volgeladen wagen, met zakken graac. Iie't voorste wiel ging hem over de borst, waarop de paarden bleven stil staan. De dood is waarschijnlijk wel dra ingetreden. Het ongeluk werd door een paar passeerende personen opgemerkt. De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen op Woensdag 3 September des och tends elf uur. Naar wij vernemen heeft prof. dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Groningsche universiteit, wien het ambt van hoog leeraar was aangeboden aan de hooge- school te Utrecht, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. Van der Vliet, voor dat aanbod bedankt. (N.'G. Ct.) van Mgr. Wolflngh. Eerie groote menigte belangstellenden bevond zich Vrijdagmorgen op en om den West-Indischen steiger om een laatst vaarwel te brengen aan Mgr. Wulfingh, bisschop van Suriname, die met het stoomschip ..Prins Maurits" weder naar West-Indië vertrekken ging. Met hem vertrokken daarheen 5 zus ters uit Tilburg en 6 paters, om aldaar hunne diensten te verrichten. Aan boord bevond zich pater Lohmeljer die naar men zeide, mgr. Wulfingh tot Engeland zal vergezellen De Boeren-generaals. De generaals De la Reij, De Wet en Bo tha zijn vergezeld van den heer Ferrei- ra, ais secretaris, en den heer W. J. C. Brebner, gedurende den oorlog thesau rier-generaal van den Oranje-Vrijstaat. De heer Fischer is naar Southampton vertrokken ter verwelkoming van de Boerengeneraals. Verdachten. De 3 personen, ver dacht van den inbraak met diefstal ten huize van den landbouwer van den Berg aan den Heerensingel zijn reeds weder op vrije voeten gesteld, daar geen enkel be wijs tegen hen kon worden ingebracht. Vanwege de politie worden weder eens de tijden opgeteekend, dat de afsluitboomen aan den Kruisweg zijn af gesloten. Waarvoor deze. maatregel dient, weten wij niet, maar wel dat het resultaat zeer povertjes is, daar de sluitingstijd de.r hoornen nog geenszins vermindert, doch integendeel eerder schijnt toe te nemen. Althans wij hebben Vrijdagavond lan ger dan 5 minuten voor de barrières moe ten wachten en de stremming van het verkeer en de daaruit gevolgde opeen- hooping van personen, karren en wagens kunnen zien. Uit de Omstreken. Heemstede. Door de gemeentepolitie is aangehou den en naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht Jan Stevens, ge signaleerd in 't Algemeen Politieblad. Woensdag werd de groentenkoopman A. Hopman, woonachtig te Hillegom, op den Rijks straatweg alhier, nabij de Ivoe- diefslaan, door drie personen aangeval len, en zonder reden ergerlijk mishan deld; proces-verbaal is opgemaakt. Binnenland. Men schrijft uit Barneveld aan de Tel. Donderdag bezocht Z. K. H. de Prins der Nederlanden, in tegenwoordigheid van den heer Lovinck, directeur-gene raal van landbouw, de houtvesterij Kootwijk. Op het terrein werd Z. K. H. verwelkomt door den heer Van Dis sel. inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen, en den heer J. Jager Gerlings. houtvester in genoemde hout vesterij. De Prins onderhield zich op minzame wijze met de verschillende beambten en nam alles met de meeste belangstelling in oogenschouw. Tusscheu Buiksloot en Monniken dam Viel een boerenknecht van een De Petit Bleu" heeft een vraagge sprek rnet den heer Reitz, waaraan wij het volgende ontleenen. Op de vraag waarom de Boerenlei ders in Zuid-Afrika den vrede hadden geteekend, zonder vooraf overleg te hebben gepleegd met de vertegenwoor digers in Europa, antwoordde Reitz; dat de Boeren in Zu'id-Afrika wel de gelijk de noodzakelijkheid daarvan hebben ingezien, en dat zij herhaalde lijk aandrongen op het verleenen van een verlof daartoe, doch Lord Kitche ner weigerde, omdat de Engelsche re geering eenmaal bevolen had dat de vredesonderhandelingen in Zuid-Afrika en niet in Europa zouden worden ge- voord. ..De Boeren in Afrika, zeide de heer Reitz. hebben geen oogenblik geloofd, dat de Boeren in Europa in overeen stemming handelden met dx. Kuypér, den Hollandschen eersten minnister. want bet initiatief der Nederlandsche regeering bleek duidelijk uit den tekst zelf der nota." Op de vraag, of de Engelschen te Vereeniging mondelinge beloften had den afgelegd, die niet in bet vredes verdrag voorkwamen, antwoordde de heer Reitz, dat Lord Kitchener beslist aan generaal Botha beloofd had., dat. onafhankelijk van de amneistie der re bellen, die door het vredesverdrag be paald was. hij al het mogelijke zou doen om d'e Engelsche regeering te be wegen, om de rebellen een volkomen amnestie te verleenen bij gelegenheid van de kroning. Op nog een ander punt was een mondelinge belofte afgelegd lord Kit chener zou aan de Boerengeneraals hebben beloofd, dat bet herstellen van het burgerlijk bestuur zou plaats heb ben, en, naar alle waarschijnlijkheid, reeds enkele maanden na den vrede Tot zoover het interview, waarbij slechts de opmerking, dat, indien het vraaggesprek juist is weergegeven, de Engelschen. zoowel in zake de am nestie als de wederinstelling van het civiel bestuur, tot dusver in gebreke zijn gebleven. De nieuwe Beurs te Amsterdam De tijd is niet ver meer, waarop ook de overige schuttingen, die de nieuwe Beurs nog omgeven, zullen worden ver wijderd, zoodat het gebouw geheel zicht baar zal worden. Daarbij zijn in de laat ste weken eenige onderdeelen afgewerkt, die als werkelijke verfraaiing mogen worden aangemerkt. Aan de eene zijde van den klokketoren is een groot tegeltableau als wijzerplaat aangebracht, met de woorden: „duur uw uur". Aan den tegenovergesteld en. kant (Damzijde) komt een overeenkomstige wijzerplaat, in gekleurde tegels, met de woorden: „beidt uw tijd". De groote fries, met tal van figuren aan den voorgevel, is nog in bewerking, maar nadert de voltooiing, zoodat zelfs binnen korten tijd de stellingen zullen worden afgebroken. Tegelijkertijd wordt een ander werk, van den beeldhouwer Zijl, uitgevoerd aan den achtergevel van het gebouw. Daar, aan de Damrakzijde, bij den ingang van de aanstaande Koren beurs, verrijst het beeld van Jan Pieters zoon Coen, den grondlegger van den handel op het verre Oosten. Evenals Gijs- breght van Amstel, is ook dit beeld ten voeten uit, de stichter van Batavia, in de dracht van zijn tijd, met breeden stuip kraag, zooals men hem zich voorstelt als een krachtige figuur, waarin vooral strengheid en wilskracht zijn uitgedrukt. Ook hier is een schild aangebracht, waar door alleen het linkerbeen zichtbaar wordt. Aan den tegenovergestelden hoek, bij de nieuwe Beursstraat, daar waar de ef fectenhandel zijn hoofdzetel vindt, komt het beeld van Hugo de Groot. Met dit werk is echter nog geen begin gemaakt. Boven de ingangen in het midden van den Damrakgevel (Schippersbrug) is eveneens nieuw beeldhouwwerk voltooid, waarbij een paar symbolen van het ver keerswezen te water en te land als een vaartuig en een wagen. Wat ,,ritueele wijn" is deelt naar aanleiding van een uitdrukking, die onlangs in een beschikking van den minister van Finantiën voor kwam heft „Weekblad voor de Ad-i minïstratie der Dir. Belastingen'" als volgt mede (voor wie 't niet al wis-1 ten). j Ritueel© wijn is wijn, die van het, plukken der druiven tot op het fus ten of op flesschen aftappen onder voortdurend toezïchlt staat van een Joodsch kerkelijk ambtenaar, door of vanwege den operrabbijn benoemd, die zorgt dut de grondstof of het pro- ducit niet in aanraking komt met stof fen, waarvan het gebruik aan Joden niet geoorloofd is, noch ook dat vaat- of kuipwerk, voor dien wijn gebezigd' gebruikt wordt voor doeleinden, die hem zg. „tereife" maken. „Tereife" kan vertaald' worden met ..ongeoorloofd". Om een voorbeeld te noemen: het is algemeen bekend, dat Israëlieten geen paardenvleesch mo gen eten, om de bekende reden, in 't Oude Testament te vinden, dat een. paard geen gespleten hoeven heeft. Indien nu in een mand of vat paar- dienvleesch is geweest, is dlie mand tereife; d.w.z. een brood, daarin ge legd, is voor een Israëliet ongeoor loofd te nuttigen. De kerkelijke ambtenaar nu heeft maar te zorgen, dat alles wat dient voor de wijnindustrie uitsluitend daarvoor gebezigd wordt, althans niet in aanraking komt met tereife stof fen, noch ook dat zoodanige tereife stoffen bij den wijn gevoegd worden. Dei wijn, die Israëlieten melb Pa- schen gebruiken, schijnt niets anders te zijn dan z.g. koscfrere (geoorloof de) wijn; koscher is de tegenstelling van tereife. Heit is bekend, dat met Paschen, behalve het Paaschbrood, een geheel ander menu in de Joodsche gezinnen zijn intrede doet; bijv. erwten en boo- nen zijn dan niet gep&rmL >r«L Ge heel andere potten, ketels, vorken, borden, messen, worden gebruikt dan gedurende het overige gedeelte van het jaar, dat reeds voor alles twee stellen noodig maakt, n.l. een voor vleesch- en een voor melkspijzen. De fusten of flesschen wijn, die nu ingevoerd wordlen, zijn doorgaans voorzien óf van een stempel, óf gaan vergezeld van een verklaring, dat ze onder rabbinaal toezicht vervaardig den wijn bevatten; en ten einde nu voor Paschen, wanneer alles zooveel strenger is, de afscheiding tusschen geoorloofden en ongeoorloofden wijn te bewaren, heeft zelfs een halve eeuw geleden de minister, op een verzoek van convooiloopers te Amster dam om wijn, in te voeren voor godsdienstig Israëlitisch gebruik, op fust ongeopend en ongeroeid te laten tegen accvjnsbetaling naar de hoog ste inhoudsmaat der fusten, te ken nen gegeven, dat bij invoer van wijn, blijkbaar voor godsdlienstig gebruik bestemd, de roeiing kan worden na gelaten, mits de aanvoer steeds in bekend fust plaats hebbe, de fusten tegen de hoogste inhoudsmaat, die zij bevatten kunnen, worden aange slagen en de overtuiging bij de amb tenaren. besta, dat zich in de fusten werkelijk wijn en geen gedisteleerd- of andere goederen bevinden. het gegapt" en ze hebben er niéts ,,En je ziet horloge noch kompas meer terug." ,,Je kunt niet weten; misschien lezen zij of hun heelers je kran/t. Zet wat ik je vertelde, er in, misschien hebben ze nog wel zóóveel eergevoel dat ze een oud-strijder bij de Boeren zijn herinneringsstukken terug willen geven. Ze behoeven ze niet zelf >te brengen, laat ze ze eenvoudig aan de redactie van het „Handelsblad" stu ren, dan krijg ik ze wel van je terug. Nog eens die klok mogen ze hou den en ik zal ze niet aangeven." Wij doen zegft het Hdbl., waar aan wij dit ontleenen door boven staand verhaal dus een beroep op „heeren'-inbrekers en hun heelers. Daar wij ook inbrekers te Haarlem hebben, verspreiden wij het verder. Het verwisseld varken. Een boertje uit een onzer Noordbra- bantsche dorpen kocht Zaterdag-voor- middag een jong biggetje op die markt te Weert. Hij slak het beestje in een zak en trok er meê on zijnen rug naar huis. Onderweg trok hij herberg in, her berg uit. Óp het gehucht Boshoven gekomen, ging hij nog een glaasje pak ken bi' een ouden vriend. Hij legde den zak buiten aan de deur. Een hondje kwam daar bij toe val aan ruiken. Een drietal huurlie den van het boertje, dat ziende, namen, het varksken uit den zak. zetten den hond in de paats en trokken met het varken naar boertjes woning. Daar de vrouw afwezig was nam een van hun het beestje mede naar huis. Een kwartier later kwam h.j hoertje buiten, nam weer den ra' np_ den r en trok met slappe h-coijos' voorwaarts. Onderweg blafte de hond luid, Ja ja, zegt het boertje, g'hebt schoon den hond uit te hangen, ge komt toch niet uit den zak. Thuis gekomen praatte hij met zijn vrouw over zijn schoon varken schoon, zegt hij, 't kost maar elf gulden; ge gaat met me zien. Hij trok den zak open en... wip. de hond was weg. zoo hard hij maar loo pen kon. Of het boertje op zijn neus keek, op den koop toe gaf hem moeder nog een flinke afstraffing. Een uurtje later werd het beestje bij den eigenaar te rug bezorgd. Dat er toen gelachen is geworden laat zich denken. Nog een gesnapt,. Op den Koninginneweg te Amster dam is een man aangehouden, die ver dacht wordt van den diefstal in een onbewoond huis in de Van Baerl- straat, gepleegd in den nacht van 7 op 8 Augustus. Hij is in bewaring gesteld. Alweer een fietsongeluk. Donderdag is er op den Holleweg die van Beek steil naar het Hotel Berg. endal leidt, weer een rijwielongeluk gebeurd. Een daar logeerend jonge- ing reed, niettegenstaande de waar schuwing. boven aan den weg, in vol le vaart en zonder hellen, naar bene den, tegen een ouden heer en dame den heer eu mevrouw C. uit Nijmegen; dezen, de fiets en haar berijder, rolden over elkander, met het noodlottig ge volg. dat de oude dame haar rechter bovenarm brak. Na door drie docto ren voorloopig verbonden te zijn. is de patiente naar Nijmegen vervoerd. Een beroep op ..heeren" inbrekers Naar wij vernemen zijn gedurende de laatste weken aan de Nassaukade te Amterdam nog enkele inbraken ge pleegd, die niet ter kennis van heit pu bliek kwamen, steeds in tijdelijk on bewoonde huizen. O.a. vernamen wij dat een bewoner van buiten thuis ko mende, helt heele huis overhoop ge haald vond. Daar alles wat waard© had, elders was geborgen, hadden de inbrekers niet veel van hun gading gevonden, doch uit wraak daarover, o.a. een fraaie japon van de vrouw des huizes, die in een der kleerkasten hing, stuk gesneden. Ook werd; een bezoek gebracht bij een 'stadgenoot, daar woonachtig, wiens naam in den Zuid-Afrika-krijg menigmaal genoemd werd. ..Bittere ironie," zeide hij tot ons ,,om hij mij te komen inbreken. Alsof er bij ons wat te halen zou zijn. Toch hebben de kerels mij 'n paar dingen afgenomen, die ik ongaarne miste. Zij stalen eeu klok. horloge en een zak- kompas. Die klok mogen ze voor mijn part houden, maar aan dat hor loge en dat kompas waren voor mij herinneringen verbonden, het waren voor mij relequiën geworden uit den oorlog." „Hoe zoo?" „Wel, ik onderging voor den eer sten maal den vuurdoop. De kogels der Engelschen vlogen ons om de oor,en, en ik waagde mij jn jeugdigen overmoed wat al te veel. „Leg plat!" riep mij mijn commandant toe. Ge hoorzamende aan het bevel lielt ik mij dadelijk languit voorover vallen. Toen het gevecht gedaan was en ik op mijn hoijlogJ keek, beimerkte ik, dat ik het bij dat plotseling „plat leggen" ge havend had; glas en wijzerplaat wa ren gebroken, dloch ik bewaarde het steeds als een herinnering aan het eerste gevecht dat ik medemaakte." „En het kompas?" „Dat heeft een andere geschiede-1 nis. Op een goeden dag nam ik, com- mandant van een 'troep zijnde, per-' soonlijk een soldaat van de „New Zea land Rifles" gevangen, 't Was een nette kerel en hij was er door ver moeienis en ontbering ellendig aan toe. Ik deelde met hem wat ik zelf bezat en later schonk hij mij uit dankbaarheid als herinnering dat zakkompas, En nu hebben die kerels De „eeuwige Herrie". Naar aanleiding van de „eeuwige her rie'' onder de socialistische broeders, waarover de beer Van der Zwaag on langs klaagde, een herrie, die hem met ontmoediging had vervuld, schrijft het vrijzinnig-democratisch orgaan „Voor uitgang": De schuld ligt in de leiders zelf. Zij hebben wind gezaaid en moeten nu storm oogsten. Jaar in jaar uit hehben de socialisti sche leiders niets anders gedaan dan het volk tegen andersdenkenden opzetten. Zij predikten slechts haat en wantrouwen en het gevolg is, dat de lieden, aldus ge leerd en opgevoed, overal slechts zelf zucht, grof eigenbelang en verraad kun nen zien. Men gewende de socialistische arbei ders zoo langzamerhand, slechts op min achtenden toon te spreken over de lie den. die anders dachten en handelden dan zij meenden dat juist was, en men wekte wantrouwen tegen ieder, die zich tegen een wensch of een eisch des volks dorst te verzetten. Van deze opvoeding plukt men thans zelf de wrange vruchten. Bij geschillen tusschen de leiders wordt dezelfde tak- tïek gevolgd en in dezen zoo goed voor bereiden bodem woekeren nu. de zaden van haat. naijver en wantrouwen welig voort. vuil en vervallen uit. bij velen zou men eerder aan een verblijf voor die ren dan voor menschen denken En inderdaad staan de meeste van die plantage-woningen, leeg. De eigenaars wonen voor het mee- r end eel in de stad; beschouwer» hun plantage als een soort verbannings oord. waar zij, als het veel is. een maal in, de week eens een kijkje gaan nemen, terwijl het beheer geheel over gelaten wordt aan een slecht betaal den negeropzichter. Wat. er op die wijze van de onderne ming terecht komt. behoeft wel nau welijks gezegd te worden. Daarbij ont breekt het den eigenaars evenals den opzichters meestal aan de kennis van de allereerste beginselen van den land bouw. zoodat men ddn ook dingen ziet gebeuren, die een ervaren land bouwer de haren te berge zouden doen rijzen. In verband1 daarmee staat, dat de meeste eigenaars niet in staat zijn betrouwbare inlichtingen, die men krijgt, steeds met de nooclige omzich tigheid1 moet aanvaarden. Kenmerkend is het bijv. dat bijna niemand de uitgestrektheid van zijn plantage kent. Nu heef het Gouvernement ook niets gedaan, om daarin verbetering te bren_ gen: 7.00 bësüaaü er geen kaarten, waarop de uitgegeven gronden zijn aangegeven. Alleen in de laatste ja ren is de districtmeester in het tweede district bezig, zulke kaarten te ver vaardigen hoewel hij daarbij met ge brekkige hulpmiddelen moet werken. lot staving van het hier uitgespro ken oordeel, bespreekt dë schrijver dan eenige ondernemingen meer in bij zonderheden. Prol. Went bestrijdt vervolgens de op Curafao algemeen verspreide mee ning dat het eiand alleen door den hande zou kunnen bestaan, en dat landbouw niet. of zoo goed als niet mo gelijk zou zijn. Het ontbreekt echter ook aan land- bouwkennis op het eiland, en evenzoo aan deskundige voorliichting. Weird) deze laatste verkregen, dan zou niet alleen de belangstelling in den land- bouw toenemen, maar eenige van de ergste misstanden zouden dan zeker ook spoedig verdwijnen, desnoods door wettelijke maatregelen. Enkele daar van worden door prof, Went bespro ken. Het onderzoek naar de landbouw. toestanden op de Nederlandsche An tillen, door Prof. Went ondernomen, heeft ook voor de andere eilanden vermeldenswaardige uitkomsten opge leverd. Ten aanzien van Bonaire waar de misstanden nog eenigszins erger be vonden werden dan op Curacao, ver wijst de schrijver in hoofdzaak naar hetgeen hij van het groote eiland zei. Ook op Bonaire is cultuur mogelijk, maar nog in sterkere mate dan op Cu racao ontbreken hier kennis ex» ener gie. Een zeer groot, nadeel is voorla, het ontbreken van voldoende gemeen schap met de buitenwereld, zelfs met Güracao. Ook Aruba heeft, veel overeenkomst met Curacao, in enkele opzichten is de toestand hier echter beter. St. Eustatïus en de andere eilanden boven den wind verkeeren in geheel andere omstandigheden dan de groep van Curacao. Van geringen regenval is daar geen sprake meer. Toch was ook de indruk, dien prof. Went van St. Euistatius ontving, ongunstig. Op St. Martin kreeg prof. Went. een vrij goeden 'indruk van de hoofdstad Philipsburg. ook in vergelijking met het Fransche stadje Marigot. Alles in het Nederlandsche gedeelte van het eilandje ziet er veel beter uit. Prof. Went vat zijn beschouwingen samen in eenige conclusiën. Hoofd zaak acht prof. Went. het verspreiden van kennis van den landbouw onder de bevolking. Een landbouwdeskun dige op de Curacaosche eilanden zou in hoofdzaak de volgende taak hebben: lo. Het verspreiden van algemeene landbouwkennis onder de bevolking door het houden van voordrachten, het publiceeren van brochures, het orga- n'iiseeren van landbouwonderwijs. 2o. Het geven advies aan den Gou verneur en de gezaghebbers en aan particuliere planters, omtrent alles, wat op landbouw en veeteelt betrekking heeft. Zulke adviezen zullen dikwijls eerst gegeven kunnen worden, nadat omtrent de gestelde vragen onderzoe kingen zijn ingesteld, die gedeeltelijk zullen moeten bestaan uit proeven in bet laboratorium, gedeeltelijk uit veld- cultuurp roeven. So. Het nemen van proeven omtrent verbetering aan te brengen in land bouw en veeteelt op de Nederlandsche Antillen, ook wanneer hierbij niet juist een door het gouvernement of door particulieren gestelde vraag be antwoord moet worden. Prof. Went denkt daarbij vooral aan .proeven om trent de mogelijkheid van het kweeken van bepaalde gewassen op de Bene- denwindsche eilanden. Er zou ook, naar Engelsch voor beeld, een 'inspecteur voor den land bouw voor onze gezamenlijke West Indische bezittingen aangesteld moe ten worden Het rapport van prof. Went. In het. Koloniaal Verslag over 1902 komt hef zeer uitvoerig rapport voor van Prdf. Dr. F. A. C. Went., over zijn inspectiereis in West-Indië. Aan dial rapport is het volgende ontleend be treffende dien tegenwoordigen toestand op Curacao en de andere eilanden on der Nederlandse^ gezag. Hoe is, vraagt Prof. Went, de tegen woordige toestand van den landbouw op Curacao? Vooropstellende, dat naar zijn meening. landbouw op Cu- tragao zeer goed mogelijk is. moet ik hier dadelijk vermelden, dat de alge meene indruk ongunstig was... „Hoewel men in de hofjes dikwijls fraaie boomen aantreft en somtijds van zoodanigen omvang en zulks zwa re schaduw gevend, dat men zich niet verbeelden zou op een dor en onvrucht baar eiland, te zijn. zoo is toch de al gemeene indruk van de meeste onder nemingen. dat deze zich in een 1 op stand van groote verwaarloozing be vindenEn ook de woonhuizen op die ondernemingen zien er meestal Rechtszaken. llooge Raad. De Hooge Raad verwierp heden (in strijd met de conclusie van adv.-gen. Macaré, die ambtshalve tot verwijzing hacl geconcludeerd) bij gebreke van aangevoerde of ambtshalve gevonden gronden tot cassatie, 't cassatieberoep van een 28jarigen teekenaar en litho graaf tegen een arrest van het ge rechtshof te Amsterdam waarbij was afgewezen de aanvraag van zijn raads man tot het doen instellen van een onderzoek naar den geestestoestand vari bekl. en bevestigd het vonnlis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte in voor omloop bestemd credietpapier werd veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf, onder aftrek van de preven tieve hechtenis, voor den tijd van 4 maanden. Mede werd verworpen het cassatie beroep van den Zienkzeesehen evan gelist. wegens opzettelijke brandstich ting. waarvan gemeen gevaar voor goederen te duchten is, tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, alsmede dat, van een Ylaardinger, door de Rot- terdamsche rechtbank en het Haagsch Gerechtshof wegens oplichting tot i jaar gevangenisstraf veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5