de heer dc Haan Hugenh'oltz hem (er- antwoord. dat hij daartegen niet hel minste bezwaar had, mits de commis saris het goedkeurde. Zelfs ging de wnd. burgemeester zoover, om don heer Hugenholtz bet land aan den Raamsingel in gebruik af te staan Vol goeden moed ging de heer H. daarop naar den wmd. commissaris, den heer Nolthenïus, en kreeg van de zen. na mededeeling van het met den Burgemeester behandelde, tot bescheid, dat hij tegen het houden van een op tocht geen bezwaar had en gaarne een regeling daarvan mei den aanvra ger zou treffen. Het gevolg was dan ook. dat een plan werd opgemaakt, en hoewel de heer Noitheniu^ zelf geen bezwaar maakte, de optocht door de stad te doen plaats hebben, werd toch op aanraden van den heer Hugenholtz. bepaald, dat een weg buitenom, met vermijding van alle kerken, zou wor den. genomen. Geenszins was het dus te verwonde ren, dat. toen de heer H. het politiebu reau verliet, hij de overtuiging had, dat het houden van een optocht was goedgekeurd. Doch hoe vreemd keek nij op zijn neus, toen hem den volgen den morgen bericht werd gezonden, datde commissaris afwijzend had be schikt op zijn verzoek tot het houden van een optocht. Wie lost ons dit raadsel op S o i r e. De stafmuziek van het 4e reg. infanterie uit Leiden, kapelmeester de heer W. van Erp, gaf Zondagavond eene muziekuitvoering in den tuin van het Brongebouw. Voor een fraai programma was zorg gedragen. Het bestond uit de volgende nummers: 1. ..Dolly Gray", Marche, van Sobieski. 2. Ouverture „Les Diamants de la Cou- ronne" van Auber 3. „Danse Macabre", van Saint Saêns. 4 „Coppélia", Ballet suite d'orchesire, van Delibes. I. Thème Slave varié II. Danse Fète et Valse des heures. III. Czardas arr. pour musique militaire par W van Erp. 5. Einleitung zu „Loreley", van Bruch. 6 ..G'Schichten aus dem Wiener Wald", Walzer, van Strauss. 7. a. ,.Wie berührt mich wundersam", Lied, van Bendel. b. „Tolle Streiche". Polka för Cornet, van Waldteufel. 8 Fantaisie sur ,.Le Barbier de Séville" Opéra de Rossini, van Van Erp. Vooral met de laatste 4 nummers werd een groot succes ingeoogst. Na afloop van nummer 7 barstte een luid en lang aanhoudend applaus los. waarmede het publiek te kennen gaf. dat het dit num mer nog eens gaarne zou hebben uitge voerd gezien, doch de heer Van Erp liet zich met het oog op den tijd, daartoe niet overhalen. Een groot publiek woonde dit concert bij. plechtige H. Mis in de Jozefskerk alhier opdragen. De feesirede zal gehouden worden door den WelEenv. Heer F. Kers bergen. Woensdagmorgen te 9 ure zal de Eerw. Heer Corn. Jonckbloed zijn eer ste plechtige H. Mis in de Jozefskerk op dragen. De feestrede zal gehouden wor den door den WelEenv.Heer C. Schoema- ker. Beide heeren hebben 15 Aug. de priesterwijding ontvangen. Naar wij yementen be staat het plan binnenkort het aantal brievenbestellers alhier met 10 man te vermeerderen. Aangehouden. Zaterdagavond omstreeks 11.30 uur is door de politie aangehouden T. Westerhoven, ver dacht van diefstal van een rol zeil doek. ten nadeel© van den winkelier v. d. Werff aan het Spaarne. Zwervers. Een 7-tal personen die zonder huisvesting alhier rond zwerven, zijn Zaterdagnacht slapende gevonden in 3 bestelwagens op het Sta tionsplein. De miliciens d e r li c ht inf 1902 van het bataljon infanterie, al hier in garnizoen, zullen, voor zoover zij niet. voor heit blijvend gedeelte zijn aangewezen, op 29 November a.s. in het genot van langdurig verlof wor den gesteld. Het blijvend gedeelte dier lichting zal wederom, bestaan uit 2 ploegen, waarvan die eerste tot einde Maart, de tweede van einde Maart tolt einde Juli onder de wapenen zal zijn. Aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs alhier is be noemd tot 'tijdelijk leerares in de Fransche taal mej. G. La Bastide. Onderscheiding. Op voor dracht van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is door Z. H. den Paus het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice aan den heer W, B. Guskens ver- leend. De Bisschop heeft deze onder scheiding persoonlijk den heer Gus kens overhandigd. <N. H. C.). Met de Friesland is van de krijgsgevangenschap op Ceylon o.a. te ruggekeerd de heer Dingeler, van hisr. Voor het examen handtee- kenen L. O. slaagde Zaterdag te IsGra- venhage_Mej._G. Pander_alhier. Uit de Omstreken. A. Meihuizen. Mödwolde. Ktt&tslr. no. 15. N. van Cingel. Eexta, id. H. K. van Vloten, Amsterdam. Vil la Cottage Pretoria, 3 p. Fam. de Vries. Haarlem, Hoogeweg no. 14, 5 p. Fain. Metelerkamp Cappenberg, Amsterdam, Passage 5. 6 p. Fam. O. Guning, Haarlem, Pensi on Seinpost, 4 p. E. J. Dingemans, Leiden. Tramstr. no. 1. E. v. d. Stempel. Amsterdam, Villa Agatha, 4 p. Mevr. Overlaek, Duren, Dorpsplein. H. Citroen. Amsterdam, Hotel d'O- range. E. Deus. Dusseldorp, id. 5 p. A. N. Bilkers, Amsterdam, id. Z. Romberg. Brussel, id. Fam. A. den Held, Amsterdam, id. 4 p. J. P. Wolf, id. id. HH. Violta. Den Haag. id. 3 p. Schout Velthuis, Haarlem, id. A. Roelofs, Amsterdam, id. 2 p. Siepman v. d. Berg. id. id. 2 p. Fam. Bos, Wildervank, id. 3 p. A. Finke, Haai'lem, id. 5 p. H. Z. van Moppes, Londen, id-. L. C. van Heukelom, Amsterdam, Villa Thalatta, 5 p. Mevr. Schatterkerk, Dlieren, Villa Thalatta, 5 p. F. G. ter Kuile, Enschede. Ho'el Groote Badhuis. 2 pers. Fam. Lantz, Bonn, id. 2 p. J. Proost. Amsterdam, id. 5 p. Fam. Tabingh Suermondt, Rotter dam. Hotel Beau Site. 3 p. I. Dorn. Riga, id. Dames J. Abresch. Frankfort, Grand Hotel, 2 p. Mevr. S. Baar. Amsterdam, id. 2 p. .T'r Pento. Brussel, id. 2 p. Prof. J. Buhl. Heidelberg, id. Jhr. v. d. Poll. Haarlem, id. M. H. Wefltheim, Frankfort, id. 3 personen. Ophoven, Dusseldorp, id. ter in. Geholpen: door de omstanders mocht het hem. zelf gehuwd en vader van zeven kinderen, gelukken den jon gen, die reeds zinkende was, op het dro ge tu brengen, Hier treedt wel het impul sief karakter van den oud-Indisch soldaat op den voorgrond, als men weet dat, de kapitein niet zwemmen kan en de Ring vaart daar ter plaatse vrij diep is. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is aan mr, H. van Lièr, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 November e. k., eervol ont slag verleend als notaris te Assen. In een Friesch dorpje heeft een diaken zich geld toegeëigend uit het collecte zakje der Ned. Herv. Gemeente, 't Geval verwekt heel wat sensatie. ijver en onverflauwde belangstelling] tot 't laatste toe voor alles wat de velvaart van zijn land1 kon bevorde- ■en. Hij gaf een mooi voorbeeld aan de jongeren. Zijn arbeid zal lang in herinnering blijven en zijn vrienden en vereerders zullen hem niet verge ten. De heer Van Vloten uit Amsterdam dankte, als bloedverwant en vriend van den overledene, voor de laatste eer aan hem bewezen. Bloemen et» bloei Het weekblad de Controleur zegt hooiden spoedig bekoeld en gingen de manifestanten spoedig naar alle kanten heen. Be Ansjovisvangst, in 19(12. Aan het overzicht in dr. Hoek's Maandblad opgenomen, is het vol gende ontleend'- De ansjovis-visscherij, die in dit jaar in de tweede helft van April een aanvang nam (te Helder werden de eerste honderdtallen aangevoerd' op 21 April. ,te Enkhuizen op 24 April"), die in Mei en Juni aan een gTOot deel van de Zuiderzeevisschersvloot werk en brood verschafte, werd tot in een aardigheiidl over de benoeming eerste dagen van Juli voortgezet. Te De gemeente-begrooting van Am sterdam dienst 1902/1903is ontvangst en uitgaaf geraamd f 26.797,251, met vermoedelijk f 82,993 voor onvoorziene uitgaven. Voorgesteld wordt het percentage der inkomsten-be lasting te verhoogen van 4 1/2 op 5 1/4 en de opcenten personeel van 80 op 120, De uitgaven voor onderwijs worden 1 452.000. voor armwezen f 194.000, voor renten en aflossingen t 573.000 hooger dan 1902 geraamd. Zondagmorgen, onder de Hoog. mis van half elf, sprak de Hoog Eerw. Heer B Dankelman tot zijn parochianen een woord van dank. Hij verklaarde te zijn getroffen door de groote belangstel ling, die hij ondervonden had ter gele genheid van zijn 40jarïg jubilé, en hoopte nog vele jaren werkzaam ie mogen zijn voor zijn dierbare parochianen. Het geld dat zijn hoogeerw. was aange boden zal hij besteden len dienste' van zijn kerk. Overveen. Zondag had alhier op den weg ach ter Elswoud een zeer interessante wielerwedstrijd plaats. Zekere wiel rijdersclub uit Amsterdam die ieder jaar op dien weg een wedstrijd: houdt was daar ook gisteren weder aanwe>Itlc" j'-~- ----- ^toegezongen van den heer S. Vlessmg Mr. J. 4 pers. Velsen Sedert Donderdag jl. wordt alhier vermist D. Sluys, 28 jaar. venter met beschuit langs de huizen. Hij was dier-, dag naar Beverwijk gegaan, al waar het kermis is. had zijn wagen bij iemand neergezet en was heengegaan. De wagen is den volgenden dag door een ander naar zijn huis gebracht en hij is zelf niet meer gezien. Vermoe delijk is hem een ongeluk overkomen. IJmuiden. Zaterdagavond is hier in hotel Noni- mer Een een buitengewone vergade ring gehouden van de leden der socie teit de Toekomst met hun dames, waar toe ook Henri F. Slegtkamp uitgenoo- digd was. Door een viertal jonge da mes werd hem, na een toespraak van den president, een nieuw welkomstlied De heer H. J. Trip alhier heeft de benoeming aan de H. B. S. te Almeloo aangenomen Kritiek. De „Stads-Editie" van del firma Enschedé is er slecht over te spre-l ken, dat de heer Engelbert. van Bever voorde den heer J. W. Enschedé als bibli othecaris zou opvolgen. Zij zegt daarvan: De heer Van Revervoorde is ons geheel onbekend. Wij denken er niet aan, hem eenig voordeel te misgunnen. Wij twijfe len niet, of hij heeft als officier het land even eervol gediend als hij zich tot dus ver als secretaris der Haarlemsche IJs club verdienstelijk heeft gemaakt. Maar door niets heeft hij, voor zoover wij weten, eenige geschiktheid, ja, eeni- ge voorliefde getoond voor het hooge ambt waarmede men hem thans wil be kleed en. O. men kan ook op boeken passen, zonder te vermoeden, wat daarin staat: men kan ze zelfs aan 't publiek uitrei ken zonder de beteekenis ervan te besef fen. Maar van den boeken-schatbewaar- der in de bakermat der boekdrukkunst vergt de geschied-onderzoeker nog wel wat meer! Hij moet den navorscher voor lichten. dikwijls zelfs de richting van diens onderzoek bepalen. Daarvoor is een opleiding noodig, daarvoor wordt jarenlange studie vereischt. En wil men voorzien in de sinds lang gevoelde behoefte dat onze gemeente boekerij meer toegankelijk wordt ge maakt voor het publiek, dan is het zeker niet gewenscht daar tot hoofd iemand te benoemen, die zelf nog alles leeren moet. Wij vernemen, dat er slechts een drie tal gegadigden waren. Dat belet evenwel niet. dat men. indien de rechte man on der hen ontbreekt, eene oproeping zou kunnen doen wat niet is geschied of den tegenwoordigen toestand zou kunnen bestendigen tot die rechte man gevonden zal zijn. De tegenwoordige amanuensis de heer Overmeer is naar ieders oordeel ten volle voor de taak van waarnemend bibliothecaris berekend. Een adres aan den raad. „om de leiding niet uit zijn handen te nemen, doch hem vooralsnog met die functie te belasten", is dan ook onderweg. Benoeming van den thans voorgestel den candidaat ware o. i. een stap terug. Naarwij vernemenis in deaf- geloopen week aan giften ontvangen voor den verderen afbouw der nieuwe kathedrale kerk aan de I.eidsche Vaart, de som van 2864.80. waaronder een gift van f 1000 en een van f 500. A.s. Dinsdagmorgen te 9 ure, zal de Eerw. Heer W. Slenders zijn eerste zig. Het was een aardig clubje met" clubpetten op, dat de benooddgdhe- den voor den wedstrijd met zich rae- devoerde. Zij gaven -wel geen bijzon der snel rijden te bewonderen, doch wait ze 'te zien gaven, was zeker niet minder amusant. Het ringrijden o.a. en het rijden met lange brandende pijpen in den mond, zonder dat deze voor het einddoel mochten breken of uitgaan, leverde geen minder kluch tig schouwspel op dan het snelrijden met een hand, terwijl de rijders inde andiere hand een lepel moesten hou den, waarop zich een ei bevond. De angstige gezichten der rijders alleen was de moeite waard om te zden. Der gelijke wedstrijden moesten meer aan de orde van den dag komen. Wellicht verdrongen ze dan wel die wielerwed strijden, waarop zoo-veel jongelui, voor hun geheele verdere leven, hun ne gezondheid verwoesten. Zondag had een ongeveer tweejarig meisje het ongeluk onder een paan- fietsen te geraken- die door touwen aan elkander verbonden waren. Het kind kwam er tamelijk goed af, maar den wielrijders wordt in overweging gegeven, voortaan op een minder ge vaarlijke wijze met elkaar te rijden. alhier. Verder wisselden voordrachten en dansen elkander af, terwijl de heer Slegtkamp zelf meermalen het woord voerde over zijn verblijf in Zuid-Afri ka. De recht gezellige bijeenkomst duurde tot laat in den nacht. Haarlemmermeer. Ds. Meijerink, predikant ie Olde- lamer. heeft voor hét beroep naar Kage bedankt. Heemstede. Zondag-avond tuisschen 8 en 10 uur hoeft ten huize van den heer \V. Meyer Ranneft, gepensionneerd Adj.- Inspecteur bij het onderwijs in Ned.- Indië. te Heemstede, een inbraak met diefstal plaats gehad. Door openschui ving van het keukenraam heeft, men zich toegang tot de woning verschaft en daaruit ontvreemd f40 aan zilver, c-en gouden tientje, verschillende gou den en zilveren voorwerpen, waaron der een gouden heeren cylinderhorlo- ge. een gouden halsketting met dito sluiting, een bloedkoralen halsketting en een bloedkoralen broche met goud gemonteerd. De politie doet onderzoek. Zandvoort. Aangekomen badgasten: Mej. Lichthart, Amsterdam, School straat no. 3. Dames Markus, id. id. 2 pers. J. Palache, id., Kerkstraat 30. Mevr. Camphuis, Oude Pekela, Vil la Zeerust, 3 p. G. Reeser, Haarlem. Villa Narda, O. FischerDulker, Pension Frank Gerzon, 2 p. J. van Leyden, Krommenie, Kust straat 32. 2 personen. L. Simonsz, Zaandam, id. Fr. Cohen. Amsterdam, id. Fam. Kempen, id. Villa Zomerzorg 3 personen. Cambier van Nooten, id. Villa Nor- ma, 2 p. Wed. Cohen, id. Haltestraat no. 31, Fam. Smith, id., Pension San« Souci, 5 p. Fam. Van Vliet, id. Hoogeweg no. 78. 7 pers. De heer J. de Vlieger, uit Haarlem mermeer, in de Cathedraal te Haarlem tot priester gewijd, is te Nieuw-Vennon door een stoet ruiters op plechtige wij ze ingehaald en zal Dinsdag a.s. de eerste H. Mis in de R. C. Kerk te Nieuw-Vennep opdragen. Nu reedis laat het zich al aanzien, dat liet koude en natte weder grooten invloed heeft uitgeoefend op de bieten teelt. Men gelooft dan ook algemeen aan een gering suikergehalte. Di: laatste en de lagere prijs zal ten ge volge hebben, dat de bietenteelt hoe langer hoe minder wordt. De jaarlijksclie collecten voor de School met den Bijbel hebben opge bracht te Beverwijk f 183.20. te Half weg niet Houtrakpolder en Noordelijk Haarlemmermeer, f 140.39. Gr. IJpolder f100. terwijl voor de Christel. School aan de Aalsmeerderweg te Haarlem mermeer f287.49 werd 'ingezameld. IN GEZ(IN H EN MEI» E1EE- TJNGEN. 30 cents per regel OOOL-^OWO WATER parfumeert den adem! Binnenland. Hofberichten. De vorst en de vorstin van Bentheim met hunne kinderen en gevolg, die eeni- gen tijd de gasten waren van H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk, vertrok ken weder naar Bentheim. De hertogin van Albany en prinses Alice van Albany komen met gevolg Dinsdagochtend uit Londen te Vlissingen aan om terstond naar Soestdijk door te reizen en eenige dagen de gasten van H. M. de Koningin-Moeder te zijn. Woens dag 20 dezer zal er te Soestdijk eene gar denparty worden gegeven. Een kranige redding. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur viel een spelend kind in de Ringvaart ter hoogte van de Ringkade. Ofschoon een groot aantal menschen door schreeuwen en hulpgeroep blijk van belangstelling gaf. sprong niemand in de vaart en trachtte men den jeugdigen drenkeling door het toesteken van stokken te red den. De gepensionneerde kapitein der infan terie O -I. leger Zweedijk zag uit zijne woning, Ringkade 12. het gevaar, vloog zijn huis uit en sprong gekleed het wa De commissie die zdch te Amster dam voor dé ontvangst van. de sene- aals heeft gevormd, bestaat uit de heeren: mr. W baron Röe-11, voorzit- jhr. .1, de Graaff, secretaris; H. Bi.jleveld: 11. I. Emous; J. C. Heester, man: jhr. J. A. van Kretschmar van veen. H. I, Meerkamp van Ernbden: Paul den Tex; G. A. baron Tindal: dr I J. J\ Vermeulen; dr. J. Th Visser; prof. mr. Yl van der Vlugt: R. W J C. van den Wall Bake: mr. W. S. J. v Waterschoot van dar Gracht; J wormser. Het spreekt vanzelf, dat in die om standigheden. waarin de generaal- ons land! bezoeken, elk feestelijk ver toon blijft uitgesloten. De ontvangst zal daarom een eenvoudig en ernstig karakter dragen en in bijzondierheden veel overeenkomst hebben met das. welke presidlent Kruger werd bereid. toen d'eze tij dens den oorlog de hoofdstad be zocht: met dit verschil evenwel dat «ie generaals niet twee dagen zooals president Kruger. d'och slechts één dag te Amsterdam zullen vertoevm De dag van ontvangst en de nadere regeling zullen intijds worden bekend gemaakt. Van de generaals is. in ant woord op een hun toegezonden tele "Tim reeds het bericht ontvangen dat zu deze eerste hun bij bun bezoek aan Medieriand' toegedachte lmldie gaarne aannemen. Staatsexamen. Aan het staatsexamen tot toelating aan die universiteit, namen van 14 tot Augustus deel 7 candidaten voor de ïacuHerten der godgeleerdheid enz toegelaten znn 3 candidaten: die hee ren J Bolt; J. A. C. van Heuscfe en mej. A. D. Bruin. Voor de faculteiten der gèneeekun- e'ïz- ™erd'en 6 candidaten geëxami neerd. Toegelaten zijn 2 candidaten: de heer H. W. Rutgers en mej. J. C. \v. Rouw. Beide diploma's werden gevraagd door een candiidaat. dviie het diploma B. verwierf: de heer A Kar stens. GedPrende dien loop van het. exa men trok zich één candidaat terug Met examen wordit voortgezet met 1 candidaat. Na voortzetting van het ^iTeTV\vaï? de vnri£re ?roep alsnog Sa A) R W Begrafenis Conrad. Zaterdag is het stoffelijk overschot I van den heer J. F. W. Conrad te s-f.ravenhage ter aarde besteld Een zeer groot aantal belangstel- lenden waren aanwezig. Zoo werden opgemerkt de minister van oorlog, generaal Bergansius. de oud-ministers Pierson, Goeman Bor- gesius, Lely, Jansen, jhr. J. A Roëll en Havelaar; eenige leden van dé Tweede Kamer, de oud-president van de Tweede Kamer, mr. Gleichman; de oud-gouverneur-generaal, de heer C. Pijnacker Hordijk: de leden van Ged! Staten, de heeren Goekoop Pn Krap en het oud-lid van dat college, de be^ jaarde P. L. F. Blussé, de griffier der Eerste Kamer, mr. Zillesen enz. Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs werd in den stoet vertegen woordigd door den president, den heer W. F. Leemans, door den heer Cluysenaer, lid van den raad van be stuur, en den algemeenen secretaris, den heen- R. A. van Sandick, terwijl tot de genood'igden der betrekkingen ook behoorde jhr. Ch. F. van de Poll. te Haarlem, voorzitter van de Neder- 1 andschei -Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, die buitendien op den doodenaklcer nog vertegen woordigd was door de directeuren A. van Rossum te Haarlem, dr. H. IJssel de Schepper, H. A. van Beuningen, C. Dy serin ck te Amsterdam, mr. M. Tydeman Jr. te Breda en G. S. d6 Ciercq, algemeen secretaris. Boden van de Tweede Kamer droe gen de slippen van het lijkkleed. Een schat, van bloemen was door vrien denhanden gezonden. Het. woord werd gevoerd doör de heeren Leemans, jhr. van de Poll en Boersma, door den laatste namens de Vereeniging tot veredeling van 't Ambacht. De heer Van de Poll herinnerde hoe onlangs Conrad te Utrecht een hulde blijk was gegeven, constateerde dat zelden met meer algemeene instem ming zulk een blijk was verleend. In herhalingen van hetgeen toen gezegd is wilde spr. niet treden. Conrad zelf was gewoon tot anderen te zeggen: „maak 't kort!" Dat woord is op zijn einde toepasselijk geweest. Hij werd gespaard voor lang lijden. „Repos alleurs", het fiere devies van Marnix, heeft Conrad tot het zijne gemaakt. 1 Hij heeft gewerkt met onvermoed den van den lieer Lely tot gouverneur van Suriname. Nederland zet zijn bloemetjes hui ten! Bloeit sedert een paar jaa<r de rozeboom in de Oost, straks zal dit ook het geval zijn met de lelie in de West. De koloniën alzoo in de bloe men. Men ziet het, de Regeering geeft wel gehoor aan de algemeene roep stem om de beide verwaarloosde In- diën eens tot bloei it.e gaan brengen. En dit is niet slechts van econo- miscb-politieke beteekenis, maar heeft ook een ver-strekkenden diplo-1 matieken zin. Immers, onze beide koloniale rijken zijn nu in de schoon st© harmonie met het rozenveld ^n 't machtige Amerika! Van dien kant is de gevreesde B. V. dus voorloopig niet te verwachten! Een bierbrouwerij nit de 1 le eeuw Te Ingen, bij Ti el, werden dezer dagen bij het aanleggen eener villa, op het landgoed 't Woud, van den heer J. van Westreenen, vier eikenhouten putten blootgegraven met een doorsnede van 90 cM., en een diepte van 1.50 M. Hierin vond men verscheidene bodems, randen, ooren van aarden vaatwerk uit de 11e eeuw of iets later en uit de 13de en 14e eeuw. Voet en rand eener mengschaal dagteekenen uit den Romeinschen tijd. Naar de meening der oudheidkundigen Breukman, te Lienden en dr. Jesse. Leiden, hebben de kuipen vermoedelijk tot een bierbrouwerij behoord, die geves tigd was in een groot klooster. De naam der tegenwoordige hofstede, de Comman derij, herinnert nog aan dien tijd, dat een. commandeur van St. Jan dat uitge strekte klooster bestuurde. De veronderstelling, dat de putten van veel vroeger dagteekening zijn. vindt wel eenigen grond in de omstandigheid, dat een der putten is vervaardigd van een uitgeholden boomstam. Daarin werd o. a. gevonden een grooten slagtand van een everzwijn. Protest™ eetine Te Amsterdam werd Zondag in het Paleis voor Volksvlijt een proteétmee- ting gehouden tegen (Je door den hoofdcommissaris van politie gege ven postenorder en ten slotte de na volgende motie aangenomen: „De Groote Openbare Protest-Ver gadering, uitgeschreven door het Plaatselijk Arbeidls-Secrefariaat te Amsterdam, opgericht 7 Augustus 1902. vertegenwoordigende 29 afd. van aangesloten Bonden bij het N. A. S. en daarbij zelfstandig aangesloten en niet aangesloten vakvereenigingen, waarbij de Vrije Socialistenvereeni- ging, gehouden op Zondag 17 Augus tus in het Paleis voor Volksvlijt, gehoord het willekeurig uitvaardi gen van de politie-ord'er op het posten bij werkstakingen, door den hoofd commissaris Franken, waardoor de vakorganisatie belemmerd wordt in den strijd op verbetering van levens- Enkhuizen en te Lemmer werden er tot op 12 Juli van deze vischjes aan gevoerd. op andere plaatsen (zoo te Hoorn en te Huizen) werd die aan voer echter reeds op 5 Juli gestaakt. Het resultaat der visscherij is dit jaar bij uitstek gunstig geweest; de geheele vangst wordt op 100.000 an ker geraamd. Indien men het feno menaal rijke jaar 1890, waarin 190000 ankers van deze vischjes ingezouten konden worden en dat als een uitzon dering beschouwd1 moet worden, niet mederekent, is hef jaair 1902 het gun stigste, dat men sedert 1840 gehad heeft. Dan volgt het jaar 1901 met rond 90.000 anker. 1885 met 85.000 an ker, 1869 niet 75.000 anker, 1866 met 65.000 anker, 1858 en 1860 elk met 60.000 anker, 1898 met 59.000. 1875 en 1894 elk met 55.000 anker enz. enz. Gedurende die periode van 18401902 dus 63 jaar, kwamen echter 27 jaren voor van minder dan 10.000 anker op brengst per jaar. 13 jaren van 10.000 ■tot 20.000 anker. 5 jaren van 20.000 tot 30.000 anker. 4 jaren van 30.000 tot 40.000 anker en 5 jaren van 40.000 tot 50.000 anker: op 63 jaren dus 52 met vangsten van 150.000 anker en slechts 11 jaren met een grootere vangst. Dit jaar zijn de prijzen, die aan de visschers voor de ansjovis uitbetaald zijn, belangrijk lager geweest dan in het vorig jaar. Dit kan niet verwon deren. als men bedenkt, dat de voor raad van onverkochte, van vorige ja ren afkomstige, ansjovis, op ultimo December 1901 nog ruim 66.000 anker bedroeg, waarvan -8.500 anker van het. jaar 1901. De visch was van uitstekende qua- liteit en voor zooverre dat uit ver schillende mij verstrekte opgaven valt af te leiden, van gemiddelde grootte: men schijnt door elkander op 3100 vischjes per anker te mogen rekenen. De honderd duizend ankers vertegenwoordfigen dus een aantal van 31 maal 100.000 honderdtallen stuks, voor elk waarvan gemiddeld een prijs van 0.40 aan de visschers is uitgekeerd. Volgens die prijsbere kening zou hetgeen aan de Zuiderzee- visschers gedurende dit jaar voor de ansjovis betaald is met een bedrag van f 1.240.000 overeenkomen. Terwijl de prijs, die voor de nieuwe ansjovis besteed werd, na de vangst van 1901 f 20 en f 21 per anker bedroeg, was deze aan het eind van die teelt van dit jaar belangrijk lager; op de laatste dagen van Juli werd de ansjovis ver handeld tot voor f 15.75 en f 15.50 per anker. Op de Oosterschelde, waar die vis- scherij op ansjovis met groote fuiken in weren geplaatst wordt uitgeoefend was de vangst 'dit jaar wederom van geringe beteeekenïs. In de Nieuwe Vlaardingsche Courant van 2 Juli 1902 vond ik vermeld, adt de geheele opbrengst slechts 30 ton bedragen had en dat tot f 165 voor een iton be- morwaarden en waardoor genoemde hoofdcommissaris openlijk partij ■trekt voor de werkgevers en hen, die den strijd der vakorganisatie willen bemoeilijken door het vervullen van onderkruipers-diensten en daarnaast het instellen van premies op bekeu ren en verbaliseeren; van meening, cfat voor Arasterdam, en wellicht voor geheel Nederland, hieruit kan geboren worden een ty* rannie gelijk aan Rusland, en de po litieagenten hierdoor worden aange spoord. met het oog op geldelijke be looning. het. leven voor de vakorgani satie in het bijzonder en voor de bui gerij in het algemeen ondraaglijk te maken; besluit, daar waar door den hoofd commissaris verordeningen worden afgekondfigd, staande geheel buiten de wet, en den politie-agenten de uit voering wordt opgedragen, dezen te beschouwen als gewone burgers, en hen als zoodanig bij voorkomende ge vallen dan ook te behandelen; spoort allen, de arbeiders in het bijzonder, aan, zich aan te sluiten bij hun vakorganisatie en in het alge meen de burgerij, de vakorganisatie behulpzaam te zijn, opdat daar, waar het noodig mocht blijken, waar han delingen plaats vinden hetzij wettig of onwettig in het nadeel der vakor ganisatie, krachtdadig kan worden opgetreden, om hierdoor te voorko men de tyrannie van den hoofdcom missaris. verklaart, dat alle gevolgen, daar uit voortkomende, voor rekening zijn van den genoemden commissaris en de verdere uitvoerders dezer partijdi ge en onwettige verordening." Nadat die motie aangenomen was, ontstond weer de gebruikelijke herrie. Hellingman, Pothuis en van Erbel kregen het aan den stok, tal van per sonen schreeuwden tegelijk, in de zaal zoowel als op het podium, ge fluit, gesis en geschreeuw weerklon ken van alle kanten en toen het op een vechten scheen te gaan, liet de Commissaris van politie Van der Wie- Ie de zaal ontruimen. Buiten in de open lucht waren de steedl was. Dit zijn echter groote ton nen, waarvan de inhoud met dien van ruim 4 ankers overeenkomt. Cholera. Uit Weltevreden werd 23 Juli aan de D. Ct." geseind: De cholera te Soerabaja eisc-ht onder de Europeanen talrijke slachtoffers. Gisteren zijn aan de ziekte overleden de kapitein der artillerie W. L. Zonne- ville, de muziekonderwijzer Kopman, de gezagvoerder van het stoomschip Som- merfield en Hicks van Harmston's Circus. Bevonden aangetast te zijn Reigers, chef van de exploitatie van de Oost-Java Stoomtram. Zakkenroller gesnapt Een net gekleed man wilde tijdens de voorstelling van de koorddansers op het Scheveningsche strand zijn slag doen door tegenover eene dame zich aan zak kenrollen schuldig te maken. Op heeter- daad door de politie betrapt, werd hij aangehouden. Het bleek een oude be kende bij de politie te zijn. Een gevaarlijk 8gent. Het politierapport bevat het volgende bericht: „Een agent heeft in opgewonden toe stand en eenigszins onder den invloed van sterken drank ter kalmeering aan het bureau Kattenburgergracht geleid een persoon, die in zijne woning in de Oostenburgervoorstraat met zijn schoon moeder en zwager twistende was ge weest en gedreigd had hen te zullen ver moorden". Zoo staat het letterlijk op 't politierap port van Amsterdam te lezen. De „opge wonden toestand" en de „invloed van sterken drank" zullen wel op den gear resteerde van toepassing zijn. Mishandeling op school? Voor ruim tweo maanden werd ge meld, dat een onderwijzer te Delft. z:ch zou hebben schuldier gemaakt aan mishandeling van een kind. Be doeld knaapje werd in het gasthuis opgenomen en is sinds 3 dagen, na een behandeling van 9 weken, ontslagen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2