ghe, ooi reden van gezondheid aftreedt en vervangen wordt door den Luik- schen afgevaardigde Francotte. De Beiersehe kunst-quaestie. De Augsburger Ahendzeitung, een blad1 dat in betrekking staat tot ds Beiersche regeering, schrijft:..Het staart nu vast dat de openbaarmaking van den Keizer en den prins-regent van Beieren gewisselde telegrammen uit sluitend geschied; is op bevel van den Keizer, nadat dit van Beierscho kant. waar men het pijnlijke van de zaak van den beginne af aan zeer levendig voelde geweigerd! was. In liet hofkwar. tier van den Beierschen prins-regent had de openbaarmaking een uitwer king die door het woord ..verrassing" bij lange na nog niet weegegeven is." A lee mesne Berichten. Bij den brand in de Heinitz-mijn bij Beuthen in Opper-Silezië zijn negen tien mijnwerkers gestikt. In het zie. ken hu is te Beuthen liggen, tachtig zwaargewonden. Lord Hopetown, de pas afgetreden gouverneur-generaal van Australië, die op weg naar Engeland is. heeft te Montreal verklaard, dat hij niet uit eigen beweging is afgetreden, maar uit Londen is teruggeroepen. De zittingen van de Fransche Alge. meene Raden zijn Maandag geopend. Bijna overal werden de oude voorzit ters herkozen. De Conseil général te Versailles nam een motie aan. waar in de regeering wordt uitgenoodigd. de gesloten zusterscholen te herope nen tal van andere Raden besloten daarentegen aan de Regeering een adres van hulde te zenden met haar krachtige houding bij de tenuitvoer legging van de wet op de congregaties. Tori-Shima, een eilandje tusschen de Boningroep en Japan is tusschen 13 en 15 Augustus geheel verwoest Het ei landje had 150 bewoners, van wie geen spoor is teruggevonden. De geheele oppervlakte is bedekt met vulkanische uitwerpselen, alle huizen zijn verwoest. De uitbarsting duurt nog voort en de wateren om het eiland worden zoo sterk bewogen door onderzeesche aard bevingen, dat de nadering hoogst ge vaarlijk is. De Frankf. Ztg. meldt, dat de Ham burger politie zich bereid heeft ver klaard de inwerkingtreding van het nieuwe reglement op de huurrijtui gen, dat aanleiding heeft gegeven tot de staking der huurkoetsiers, drie maanden uit te stellen. Vermoedelijk zal dientengevolge de staking worden opgeheven. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Aug. 1902. Gondelvaart. Men schrijft ons: Het is een ontegenzeggelijke waarheid, door de ondervinding van alle tijden ge staafd, dat de leden van het geslacht, hetwelk, van gelaatkundig standpunt ten minste, met recht het schoone wordt ge noemd, de ondervinding heeft ons geleerd, zeg ik, dat die kunne met groo- tere openhartigheid en meerdere vrijpos tigheid dan de mannen, de schaamte over hare liieuwsgi engheid uit het hért hebben verbannen. Laten wij ech ter niet meenen, dat het andere ge slacht die eigenschap mist! Het bestuur1 van de roeiclub „Het Spaarne" krijgt daar in deze dagen voortdurend de be wijzen van, naar aanleiding van de oranje-kleurige aanplakbiljetten in de stad verspreid. Het ontbreekt onzen secretaris, den heer De Kanter, aan tijd om op alle vra gen te antwoorden: „Wat is dat eigen lijk, een gondeltocht? Hoe moeten wij een boot versieren? Zijn het mooie me dailles?" enz. enz. Verscheidene Amsterdammers zijn ook van plan met verlichte booten aan den tocht deel te nemen, doch wij hopen en vertrouwen dat de jury, evenals in 1896 ter gelegenheid van het waterfeest, geor ganiseerd door de vereeniging „Ver fraaiing van Haarlem en Omstreken".... wij hopen en vertrouwen, herhaal ik, dat ook ditmaal de jury aan Haarlem's,che burgers de prijzen zal mogen uitreiken. Deelnemers en belangstellenden wor den verzocht a.s. Vrijdagavond 22 Aug. 's avonds om 8 1/2 uur in het Bronge bouw te komen vergaderen. Toegang vrij Den heer D. van Leeuwen in de Van MaTumstraat alhier ls een zeldzame on derscheiding te beurt gevallen, n.l. de hoogste onderscheiding, eere-diploma met gouden medaille en lauwerkrans, op de internationale Bakkerij-tentoonstel ling te Keulen. DeheerE. H. Amelungalhier slaagde te Amsterdam voor de hoofd akte en de heer B. Coster te 's-Gra- venhage voor de akte lager onderwijs handteekenen. De heer W. Schellener aL hier is geslaagd voor de akte gymnas dek L. O. De kiesrecht-meeting op 24 Aug. Voor de openlucht-meeting op 24 Aug. is thans een prachtig terrein ge huurd, achter de B. K. begraafplaats aan den Schoterweg, het zoogen. voetbal terrein. Nu een optocht met muziek en vaandels is geweigerd, zal men zich te vreden stellen met een gezamenlijken wandeltocht van het Houtplein, waar men te elf uur bijeenkomt, langs Raam- singel, Leidscbe Vaart, Kinderhuissingel en Schotersingel' naar het terrein. Merkwaardige vondst. Naar wij vernomen, zegt de „Limb, Courier", is de merkwaardige versteening. onlangs in den Pietersberg gevonden door den bergwijzer J. Ogg, aangekocht door prof. dr. E. Dubois, ten behoeve van Teylers museum te Haarlem. Deze versteening bestond uit een gedeelte boomstam, ter lengte van ongeveer anderhalven meter' uit het voorhistorische tijdperk, gedeel telijk versteend hout, gedeeltelijk in vuursteen overgegaan. Talrijke paalwor men kronkelden zich in den stam en ge ven een beeld van 't inwendige werken en woelen der natuur. Ook nog eenige andere versteeningen zijn door prof. Dubois bij bedoelden bergwijzer aangekocht voor het museum te Haarlem. Kantongerecht. Voordat heden de behandeling der strafzaken een aanvang nam, richtte de kantonrechter Mr. A. A. van der Mersch een hartelijk afscheidswoord tot den vertrekkenden griffier Mr. N. F. van Nooten, die in gelijke betrek king te 's Gravenhage is overgeplaatst. Het deed spr. genoegen, dat Mr. van Nooten zijn wensch thans vervuld heeft gezien, doch aan die andiere zijdie deed het hem en den ambtenaar van het O. M. leed dat iemand, jïie op voorbeeldige wijze gedurende 7 jaren zijn ambt had' waargenomen, ging vertrekken Ten slotte sprak de Kantonrechter de wensch uit. dat het Mr. van Nooten wel moge gaan in zijne nieuwe be trekking en dat hij daar eene even prettige samenwerking als hier moge vinden. Mr. van Nooten. hierna het woord nemen-die. zei'de dank voor die vrien- schappelijke woorden tot hem gericht en bracht dank aan H.M. de Koningin voor zijne benoeming tot griffier bij het Kantongerecht te 's Gravenhage. 1-let scheiden viel hem zwaar, zeide spreker; op aangename wijze had hij steeds niet allen samengewerkt en de tijd te Haarlem doorgebracht zal dan ook steedis bij hem in aangename her innering blijven. Na deze plechtigheid nam de be handeling dei-1 verschiLlandn kleine overtredingen een aanvang. F. J. Misset had enkel uit baldadig heid een ruit van een lantaarn inge worpen. Voor dit feit werdi f 2 boete of 2 da gen hechtenis gevorderd. Tegen D. Bos, die verzuimd' had aangifte te doen van een kind' binnen den door de wet bepaalden tijd (3 da- genl werd f 2 boete of 2 dagen hech tenis gevorderd. P. H. de Jong hadi op 14 Juli met een harmonica muziek gemaakt en op een nachtelijk uur. Dit laatste nu maakte dat hij zich voor den kantonrechter hadi te verantwoor den wegens liet maken van nachtru moer. waardoor zoo de nachtrust vaai and:eren niet was gestoord1 deze toch had kunnen worden ge stoord. D,e eisch was 1 of 1 dag. Tegen Jac Jansen, die op 27 Juli in de Smed'estraat blijkbaar wat meer nachtrumoer had gemaakt dan De Jong op 14 Juli. werd f 2 boete of 2 dagen hechtenis geëischt. Zekere Kaart, die beweerde zetkas- telein te zijn, van een houdier van ver gunning. doch dit niat genoeg kon aantoonen. zoodat het O. M. aannam dat hij de huurder van het perceel was en derhalve geen vergunning tot het verkoop en van sterken drank had. hoorde terzake van drankwetovertre ding f 10 boete of 10 dagen hechtenis tegen zich vorderen. Ten slotte werden nog eenige straat schenderijen en spoorwegovertredin. gen behandeld. Eerste H. Mis opgedragen. Hedenmorgen mocht de parochie St. Joseph weder een harer vroegere paro chianen voor het altaar Gods zien treden om de plechtige eerste H. Mis op te dra gen. Het was de weleerw. heer C. Jonck- bloedt, die 15 Augustus jl. in de kathe draal tot priester werd gewijd. Evenals gisteren prijkte ook nu het al taar in rijken bloementooi, en was de hoogeerw. heer Mgr. B. Dankeiman in groot paarsch tegenwoordig op het pries terkoor. Als feestredenaar betrad den Ranselde weleerw. heer Ch. Schoemaker, missio naris. Naar aanleiding van Is. 12. 6 „Exulta et lauda, habitatio Sion; quia magnus in medio tui Sanctus Is raël," „Jubelt en prijst, gij inwoners van Sion; want groot is in uw midden de heilige van Israël", hield ZijnEerw. eene schoo ne predikatie, waarin hij, den jeugdigen priester en zijne ouders toesprekend, de woorden van den tekst op den priester toepaste. Spr. schilderde in zijn feest rede den priester, als de uitverkorene van Christus, die in het H. Misoffer Zijn leven en sterven toont. Vervolgens stelde de weleerw. heer Schoemaker het leven van den priester voor als het evenbeeld van het leven van Christus en ten slotte de verhevenheid van het Priesterambt besprekende, wees spr. er op, hoe Christus in Zijne pries ters voortleeft. Talrijk waren de opgekomen parochia nen, die het voorrecht mede wilden heb ben den weleerw. heer C. Jonckbloedt aan het versierd hoofdaltaar te zien cele- breeren, bijgestaan door: de weleerw. heeren W. C. Zuidgeest, als presbyter- assistens, F. M. X. van Kersbergen, als diaken; J. J. Bruning als sub-diaken; ce- remoniarius was de eerw. heer J. Jansen- Schmidt, theologant van Warmond. Voor den aanvang der H. Mis zong het zangkoor het „Veni Creator" en be sloot het de plechtigheid met een „Te Deum". (N. H. Ct.) Dinsdag avond omstreekg half tien vernam die heer Inpijn, wo nende Spaarn wou derstraat, dat een fiets, welke hij vermislte, in een café in de Damstraat was. Terstond begaf de heer Inpijn zich naar genoemd café, kocht er een glas bie,r en ontdekte de fiets. Nadat hij zich overtuigd had dat het de vermis te fiets was. begaf hij zich naar het politiebureau om het geval mede te deelen. Inpijn had de fiets aan een zekere R. de W. verhuurd. Deze had de fiets aan een groentenboer in da Begijnenstraat voor f 7/.50 verkocht en deze verkocht ze aan den eigenaar van het café in de Dam straat. Heden herdacht de heer G. Meijer, ketelmaker aan de Centr. Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Door twee zijner kameraden werd hij bij den ingang der C. W. opgewacht. Na dat hij door den opzichter, assistent-! opzichter, ploegbaas en de kamera den geluk gewenschit was, werd hem door zijn kameraden zes stoelen en een karpet aangeboden. Van de H. IJ. S. M. ontving hij eene enveloppe met inhoud en een diploma. Om 11 uur begaf de jubilaris zich naar huis om met. zijne familie den dag verder genoeglijk door te bren gen. Uit de Omstreken. h «hui,stede. Van Dinsdag- op Woensdagnacht is alhier op twee verschillende plaatsen inbraak gepleegd. Bij K. Schultz, winkelier, wonende in de achterbuurt, heeft de dief (of dieven) met een beitel, die ze vooraf van een nabijzijnd timmerwerk heb ben ontvreemd, het raam opengebro ken, en kwamen zoo in de kamer. De vrouw des huizes werd spoedig wak ker zij wekte dadelijk haar man. het geen zeker door de inbrekers werd op gemerkt. althans zij kozen het hazen pad. Bij den heer K. Stoffels, winkelier, in sigaren, wonende aan den Binnen weg. nabij het Blauwbruggetje, heb ben de dieven met geweld de voordeur opengebroken en daarna nogal huis gehouden. Verschillende voorwerpen als goud en zilver, sigaren enz. zijn ontvreemd. Er schijnt echter niemand iets te hebben gehoord. In den vroe gen morgen vond men alles geheel en al open. Van een en ander is natuur lijk dadelijk de politie in kennis ge steld. Door den Rijksveldwachter, brig.-tu., de Man en den gem.-veldwachter Bou- man, zijn geboeid voor den burgemeester gebracht twee personen, de bekende van der Klashorst en Stiphout, verdacht van de in den afgeloopen nacht gepleegde inbraken. llillegom. De heer H. G. de Boer alhier slaagde voor de hoofdact© te Amsterdam. Dinsdagmiddag werd door de half- twaalfstram van Leiden vtouw v. R. bij de brug overreden; de ongeluk kige was onmiddellijk dood. De Molenbrug is van 18 Augustus tot 20 Sept. voor het publiek verkeer met rij- en voertuigen afgesloten, ten behoeve der aan die brug te verrich ten werkzaamheden. Yelsen. Aan G. Spanjaard, Opperbrandmees- ter aan spuit 3, te Jan Gijsenvaart (gem. Velsen) is als zoodanig eervol ontslag verleend wegens vertrek uit de gemeente. Zand voort. In de Dinsdagavond gehouden openbare raadsvergadering, waarbij de heer Zwaan afwezig was, werd na opening der vergadering lezing en goedkeuring der noltulen van de vori ge vergadering metdedeieling gedaan dat heeren Ged. Staten de goedkeu ring hadden verleend aan hert, raads besluit van 25 Juni jl. no. 5, tot ver koop van eenigen grond aan den heer P. Varekamp en de onitvangst hadden medegedeeld van de verordening, re gelende het herhalingsonderwijs al hier. Een verzoek van de heeren J. v. d. Boogaard en W. v. Dooremaalen om een stukje gemeentegrond te huren voor het perceel Dorpsplein 5, werd aangehouden tot de volgende verga dering. Een requeslt van d'e afdeeling N.- Holland van den Algem. Ned. Politie bond, nopens bezoldiging van politie ambtenaren, werd aangehouden tot de behandeling der gemeentebegro ting. Ingekomen was een schrijven van de erven den heer de Favauge, waar bij eenige sltraten aan de gemeente ter overname werden aangeboden. Aangezien aan de bepalingen, bij bovenbedoelde straten bedoeld, was voldaan, werden die wegen overge- nomen. Daarna besloot de Raad de straat achter Holtel Beau Site over te nemen op de voorwaarden, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Juni 1902 no. 8. Omtrent een verzoek van de Zand- voortsche Terrein- en Holtel-Mij., om richiting-verandering van een straat, loopende van de Boulevard de Favau ge naar de Br. Engelbertsstraat, staakten de stemmen en werd alzoo de beslising aangehouden tot de vol gende vergadering. Daarna werden vastgesteld de ver ordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgeld! voor het herhalingsonderwijs alhier. De heer SLAGVELD wenschte geen gelijkmatig schoolgeld van f 2 per cursus en achtte f 2 voor hen, die een klein inkomen hebben, te hoog, weshalve hij voorstelde om f 1 school geld per kind te heffen voor kinderen van hen, die een belastbaar inkomen hebben van f 10 tot f 1000 en 2 per kind van hen, die een belastbaar in komen hebben van 1001 en meer. Na eenige besprekingen werden de verordeningen vasltgefsteld; overeen komstig de concepten, met inachtne ming van het voorstel van den heer Slagveld. De openbare vergadering werd ge schorst en eene geheime zitting ge houden. Na heropening der openbare ver gadering werd de rekening over 1901 voorloopig vastgesteld in onvangst tot f 686G7.23J) en in uitgaaf tot een bedrag van f 59813.68i, alzoo met een batig saldo van f 8853.55. Daarna werd de vergadering ge sloten. INGEZONDEN MEDEDEE- I. ING EN. cents per regel. Alleen echt in onze patentflacons. Men schrijft ons: Meer dan honderd millioen flesschen zijn in een betrekkelijk korten tijd van het beroemde Hunyadi Ianos Bitterwater' iSaxlehners Bitterquelle) voor het ge-: bruik afgeleverd. Zulk een succes mag met recht gelden als bewijs, dat deze; natuurschai een onontbeerlijk genees middel geworden is, dat het bijzondere voordeel heeft, dat het zelfs door perso nen met een zwak gestel, door vrou wen en kinderen zonder schade kan worden gebruikt. li i n ne n I a n d. Hofbericht. Dinsdagochtend te 19 uren zijn die hertogin van Albany en hare dochter, prinses Alice van Groot-Bntanmë, per extratrein aan de halte Soestdijk aan gekomen. opgewacht dioov H. M. de Koningin-Moeder en den burgemees ter van Soest. De begroeting tusschen de vorstelijke personen was zeer har telijk. Prins Hendrik te Leeuwarden. De dag van het bezoek van prins Hendrik te Leeuwarden bij gelegenheid der landbouwtentoonstelling is nog niet vastgesteld. Wel is bepaald, dat de Prins op éen dag heen- en terug reizen zal. Ambteuareu Z. A. JR. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de vereeniging der in Europa aanwezige gouvernements ambtenaren van de voormalige Zuid- Afrikaansche Republiek werd een nieuw bestuur gekozen bestaande uit de heeren M. H. Bruyn, voorzitter, H. C. de Bruijn Prince, secretarisJ. A. Pott. penningmeesterH. C. Kok en C. B. van der Heide, Daar door verhuizing van vele ambtenaren de juiste adressen niet in het bezit der VeTeeniging zijn. sprak de secretaris den wensch uit. dat alle leden opnieuw hun adres zouden opgeven aan het se cretariaat. postbus 88, te 's Gravenha ge, en dat die ambtenaren, die nog geen lid zijn, zoo spoedig mogelijk lid zouden worden. Het bestuur zal dan zoo spoedig mogelijk de leden inlich. ten over belangrijke punten, die het van bevoegde zijde mocht ontvangen. Rn nip te Herwijten. Dinsdag te ongeveer een uur seinde de Nijmieegsche stoomboot. Koningin der Nederlanden" aan het bemeden- veer te Herwij nqn met één vlag, het geen beteekent dat de veerman met één boot moet uitkomen. Niettemin moes ten 11 of 13 passagiers aan dat veer .van d'e boot. Dit aantal passagiers werd dus in het eene veerschuitje ge laden. Of nu die stoomboot niet tijdig gestopt of te snel afgevaren is. moet nog geconstateerd worden, zeker is het. dat het veerbootje overladen was Men beweert ook dat dfe veerboot on der het berghout van de stoomboot is geraakt. In elk geval liep hert bootje- vol water. Twee heeren redden zich door op de stoomboot te klimmen, zes personen werden gered door toegesnel de roeibooten. dale andteren verdwe nen in d'e diepte, en vermoedelijk ook nog een juffrouw en een kind' uit Rot terdam. De namen d'er verdronken personen, voor zoover bekend, zijn: de veerman Hendrik van der Velden. Ant. van Arend'onk. rentenier, en de 13-jarige jongejuffrouw Neeltje Pannekoek, dochter van den wethouder, allen te Herwijnen. Het lijk van Van Aren donk is onmiddellijk opgehaald, de anderen zijn bij het afzenden van dit bericht nog niet gevonden. Het bovenstaande ontleenen wij aan de ,.N. R. Ct.". waaraan van andere zijde nog het volgende wordit gemeld: Vijf personen werden, gered, d'e veer man en vier passagiers verdronken. Ge neeskundigen wend d'en bij twee dren kelingen. die na korten tijd gevischt werden, pogingen tot opwekking der levensgeesten aan, doch zonder gevolg. Een nauwkeurig onderzoek door de justitie iïigesteld moet aan het licht gebracht hebben, dat de kapitien dei- boot. aan bet ongeluk onschuldig is. Brand te Rotterdam. Gisterenavond half twaalf werd de brandweer te Rotterdam gealarmeerd voor een uitslaanden braid in het perceel Nieuwehaven 144. De brand welke hevig woedde, sloeg voorname lijk door een ingebouwden koker over op de hooger gelegen verdiepingen en door heft neervallende vuur ook in het benedenhuis, waarin oe margari nebergplaatsen van d'e heeren Prin- zen en Van Glabbeek. I'aarden en wagens werden hier intijds in veilig heid gebracht. Zes handbrandspuiten werden In werking gesteld en halden omstreeks halftwee den brand onder öe knie. Het bleek toen dat het geheele ach tergedeelte van het drie verdiepingen hooge pand zoo goed als uitgebrand was. Door de eigenaardige bouworde van het huis had het voorgedeeite maar weinig te lijden. Assurantie dekt -Ie schade; onge lukken vielen niet voor. De Mijnraad. De Staatscourant no. 193 bevat de volgende Instructie voor d'en Mijn- raadt. Art. 1. De Mijnraad dient Onzen Minister van Waterstaart, Handel en Nijverheid! desgevraagd van raad in alle zaken het mijnwezen betreffende. Hij houdt toezich/t op de wijze waar op de dienst der Staatsmijnen in Limburg naar de bevelen van Onzen voornoemden Minister wordt uitge oefend en geeft dezen kennis van het geen naar zijn oordeel in het belang van den dienst behoort rte geschieden. Art. 2. Zoo dikwijls de Mijnraad Onzen Minister van Waterstaart, Han del en Nijverheid desgevraagd van raad dient, of uit eigen beweging voorstellen doet en in verband daar mede schriftelijk hert gevoelen heeft ingewonnen van den directeur-gene raal dier Staatsmijnen in Limburg, wordit diens verslag bij het bericht aan genoemden minister overgelegd. Ail. 3. De Mijnraad is bevoegd den d Lrecrteur-generaal defr Staatsmijnen in Limburg, en andere personen, uit te noodigen zijne vergaderingen bij te wonen tot het geven van inlich tingen. Art. 4. De Mijnraad treedt recht- streeksch in briefwisseling met Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, en met den directeur-ge neraal der Staatsmijnen in Limburg. Hij kan zich ook tot het bekomen van inlichtingen met. andiere perso nen of colleges in beterkking stellen. Art. 5. Zonder toestemming van onzen Minister van Waterstaart, Han del en Nijverheid wordt aan de door den Mijnraad behandelde zaken geene openbaarheid gegeven. Art. 6. De Mijnraad vergadert zoo dikwijls de voorzitter dit noodig acht of het door ten minste twee leden schriftelijk, met opgave van redenen, wordt gevraagd: De vergaderingen worden gehou den te 's-Gravenhage. tenzij die voor zitter noodig acht die elders te doen plaats hebben. Art. 7. De leden van den Mijnraad onthouden zich van stemming over zaken welke hen, hunne echtgenoo- ten of hunne bloed- of aanverwanten •tot den derden graad ingesloten, per soonlijk aangaan. Art. 8. Alle van den Mijnraad uit gaande stukken worden door den voorzitter en den secretaris ondemtee- kend. De Mijnraad kan aan dien voorzit ter overlaten 'spoedeischende zaken van weinig aanbelang af te doen. Abt. 9. De Mijnraad brengt jaar lijks vóór 1 Juli aan Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid een verslag uit over zijne ver richtingen gedurende het afgeloopen kalenderjaar. Art. 10 De voorzitter wordt bij ont stentenis vervangen door den oudste in jaren der leden, tenzij een der an dere leden door Ónzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid daartoe wordt, aangewezen. Art. 11. De secretaris wordt bij ont stentenis vervangen door een der le den, door den voorzitter aan te wij zen, tenzij op andere, wijze in zijne vervanging door Ons wordt voorzien. Zaterdagmiddag heeft rte Veen en daal onder leiding van mr. Troelstra, uit dien Haag. en J. Oudgeest, uit Utrecht, eene socialistische bijeen komst plaats gehad, een openlucht- meeting. die door een 300 personen werd hijgewoon,d. B. en W. hadden het gevraagde ver lof voor het houden van de bijeen komst niet geweigerd, en ook verlof gegeven tot een gematigd bekend1 ma ken en propageeren. Dat bekend ma ken mocht geschieden door 't doen aanplakken van biljetten op de daar voor bestemde borden, en op last van B. en W. plakte dan ook dfe gemeente- bode die biljetten er zelf op. De ge meente-secretaris echter, protest wil lende aanteekenen tegen de meeting krab d'e met een scherp voorwerp het biljet van een der borden w-eg. Dit ge schiedde tijdens het propageeren, dus vóór dfe meeting nog plaats had, en werd' gezien, door een dei' deelnemers aan dfe beweging, die hem vroeg waar om en met welk recht hij dit deed, er. daarop een antwoor.dkreeg. dat er liem toe bracht naar mr. Troelstra te gaan. die daarop een aanklacht in diende bij rijks- en gemeentepolitie, ten gevolge waarvan die brigadier dier rijkspolitie. Brandeis, proces-verbaal heeft opgemaakt tegen den gemeente secretaris. diie over het door hem be dreven feit dun ook reedis in voorloopi'g verhoor geweest is. De heer Van Kol bericht aan Het Volk. dat hij tijdig genoeg weer in het land zal zijn om dfe behandeling der Indische begrooting in dfe afdeelingen der Tweede Kamer mede te maken. Drankmisbruik. Het hoofdbestuur van dfe Nedierlaoicl- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft zich met een adres tot de Koningin gewend waarin er op gewezen wordt dat tot nu toe de viering van Koningins ver jaardag gekenmerkt werd door het aan militairen ter ze© en te land' extra verstrekken van alcoholhoudende dranken. Best hoofdbestuur spreekt den wensch uit dat voortaan eenige versnapering van minder gevaarlijken aard zal wordfen aangeboden. Alweer ingebroken. In den nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in dfe woning van den concierge der Portugeesch-Israë-1 lietüsch synagoge aan de Prineesse- gracht, te 's Ilage, De inbrekers hebben zich toegang verschafL in de Jan Evertstraat, zijn daar een hek overge- klommen en door opschuiving van een raam in de keuken die woning binnen gekomen. Vermist worden eenige zil veren voorwerpen en kleedingstukken. Stnivertjessparon. In de nalatenschap van een ingeze tene van Borssede vondien dezer dagen de erfgenamen een bedrag van f 272 aan opgespaardie stuivertjes, dus 5440 stuks. De Internationale Raad voor liet onderzoek do. zee Op 22 Juli 1902 kwam de commissie ot island, wier taak hert zijn zal, voort aan bij het onderzoek der zee regel matige en vruchtbare samenwerking van de verschillende in den raad ver tegenwoordigde naties te verkrijgen. Dr. Hoek's „Maandblad" deelt daarover dfe volgende bijzonderheden mede: Aan de eerste bijeenkomst van dien raad werd deelgenomen door verte genwoordigers van Denemarken, Duitschland', Finland, Groot-Brirtan- nië. Nederland, Noorwegen, Rusland en Zweden; er bestaat echter gegronde hoop. dat ook België zich bij deze üi- ternational'e organisatie zal aanslui ten. Uit de mededeelingen van de ver schillende afgevaardigden bleek, dat de landen, die aan de conferenties van Stockholm ein Christiania deelgeno men hadden, ook bereid waren aan de uitwerking der programma's, zooals zij op die conferenties waren vastge steld, deel te nemendJat sommige na ties geheel gereed wanen om die uit werking aanstonds ter hand te nemen, dat al de andene zich genoegzaam voorbereid) hadden om d'aarioe binnen enkele maanden over te gaan. Ej werd besloten dat Denemarkans hoofdstad, waar deze eerste bijeen komst van den raad van 2226 Juli plaats vond'., de zetel zou zijn van hert bureau van dien raad dat die heer dr. W, Herwig, Gehfeimrarth. voorzitter der Duitsche zeevisscherij-ver. (Han- noveri de voorzitter, en dr. O. Petter- son. hoogleeraar aan de hoogeschool te Stockholm, de 2e voorzitter van den raad' zou zijn. Schrijven* dezer re- gellqn werd tot algemeen-secretaris van den raad', tot chef dus van het te Kopenhagen te vestigen bureau be noemd. Als honorair penningmeester weird de beer C. EDrechsel, comman dant, van de haven van Kopenhagen, aan het bureau toegevoegd;. De raad benoemde vierden* den heer Martin Knudsen, docent aan die univer siteit te Kopenhagen, tot le adsi&tent, terwijl spoedig tot het aanstellen van de verder© assistenten zal worden overgegaan Dr. Fridtjof Nansen. hoogleeraar te Christiania, werd uitgenoodigd zich t© belasten met de directie van te Chris tiania te vestigen hydrographische la boratorium en de heer dr. W. Ekman (Stockholm) tot 1ste. adsistent van be doeld laboratorium benoemd. Met het oos* op de wenschelijkhiei'dl de hu.l^- midldelen en 'werkkrachten waarover men in. verschil!endfe landen beschikte, van den aanvanr af bij voorkeur dien stig te maken aan d'e bewerking van enkele ook uit economisch oogpunt bij. zonder belangrijke vraagstukken, werd een organisatie ontworpen, waarbij voor elk vraagstuk aan een bekende specialiteit wierd opgedragen dfe' nade re regeling d'er samenwerking ter band te nemen. Zoo belastte die heer dr. Joh Hjord (Bergen) zich met de taak van de studie van d'e op hert trekken d'er visschen betrekking hebbende vraag punten en de heer W. Garstang (Ply mouth) met die voor het ondier zoek der cruaiesties van dfe' te sterke hevïssching der Noordzee de vangst van kleine visch. enz. enz. Volapük. Dezer dagen is de twaalfde algemee- ne vergadering van de Algemeene Ne- derlandsche W ereldtaalvereeniging gehouden, in het café-restaurant Hst Gouden Hoofd, te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer E. F. L. Haastert, uit Rotterdam. Het aantal leden is in het afgeloo pen jaar vrijwel hetzelfde gebleven. Het boekjaar sloot met een klein na- deelig saldo, Daartegenover staat, dat de vereeniging een zeker getal exem plaren van de pas verschenen volapük- spraakkunst., bestemd voor den ver koop. in bezit heeft. De stand der vo- lapük-beweging in het buitenland kan tamelijk gunstig genoemd worden. De Centrale Wereldtaal vereeniging te Graz is nog steedis het brandpunt der beweging. Aldaar verschijnt regelma tig het groote, uitstekend geredigeerde en geheel in volapük geschreven Cen trale Wereldtaalblad. De bestaande wereldtaalvereen'igingen zijn grooten- deels plaatselijke clubs. Twee nieuwe vereenigingen zijn er opgerichtte Re gensburg en te Montevideo. De heer Moll van Santbergen leidde het onderwerp „Volapük of Esperan to in. Hij had een vergelijkende studie van Volapük en Esperanto ge maakt, en daarbij den indruk gekre gen, dat Volapük beter, eenvoudiger en meer logisch geconstrueerd is dan Esperanto dus d'at Volapük de voor keur boven Esperanto verdient. Als ondervoorzitter, tweede secreta ris en lasiedel werden respectievelijk de heeren A. A. Moll van Santbergen, H. J. Bulthuis; en H. Bakker gekozen. Met algemeene stemmen werd dr. H. van de Stadt tot eere-voorzitter der vereeniging gekozen als klein bewijs voor de vele gewichtige diensten, welke hij én als voorzitter der vereeniging, è.n als redacteur van nuns blefik se Volapükavol aan de vereeniging bewe zen heeft. Het bestuur van de Algemeene Ne- derlandsche Wereldtaal vereeniging bestaat thans uitDr. H. van de Stadt te Arnhem, eere-voorzitterE. F. C. Haastert, te Rotterdam, voorzitterA. A. Moll van Santbergen te Oosterbeek. onder-voorzitter, J. G. M. Reynders. te Delft, eerste secretaris-penningmeester. H. J. Bulthuis, te Gouda, tweede secre taris mej. C. W. Eek, te 's Gravenha ge, jilasiedelH. Bakker, te Kampen lasiedel. Als plaats voor de volgende algemee ne vergadering werd Utrecht aange wezen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2