Tweede Blad, beboorende bij „Hasriem'e Dagblad" van Donderdag 21 Aug. 1902. Na. 5872 Binnenland. 3de Internationaal |Congres voor denjliauddrijvenden middenstand Wij ontvingen het programma voor hot 3de Intematianaal Congres voor tien handeldrijvenden Middenstand' op 3 en vier September in de zalen van het Concertgebouw te houden en voor de bijwoning waarvan zich meer dan 700 personen uit Nederland en uit den vreemde hebben opgegeven. In overleg met de Belgische vereenï- ging tot studie en verdediging der be langen der kleine burgerii. is het we tenschappelijk program van het Con gres verdeeld in drie afdeelingen. De eerste af deeling zal zich bezighou den met het bespreken der volgende ondervvepen 1. Consumptie-coöpera tie 2. Productie-coöperatie2; Het Ver- eenigingsleven 4. Het Krediet5. Con tante betaling 6. Inf oraalatle-bureaux. De tweede afdeel'ing met: 1. Oneer lijke concurrentie Uitverkoop onder valsche voorgevenis Vervalsching van koopwaren4. Zwendelarijen, 5. Wet geving op het faillissement6. Ge dwongen winkelnering, 7. Hel, venten 8. Arbeid in gevangenissen. De derde afdeeling met1. Beroeps- en handelsonderwijs2. Vervroegde winkelsluiting 3. Zondagsrust4. Belastingen 5 Snel en goedkoop recht. Voor al deze onderwerpen zullen rap porteurs zijn, welke, op vooraf den Congresleden toegezonden rapporten, deze vraagstukken zullen inleiden. Reeds een dertigtal rapporten kwa men in. De werkzaamheden op beide Con gresdagen zijn. als volgt, vastgesteld' WóensdagS September, des morgens te half tien in de groote zaal van het Concertgebouw plechtige openingszit ting, vaststelling congresbureau des namiddags half tweeVergaderingen der afdeelingen des namiddags half vier Algemeen© vergadering in de groo- te Concertzaal. Donderdag 4 September des morgens negen uurVergadering der afdeelin gen des nam. half twee Algerneene Vergadering in de groote Concertzaal Sluitings-zitting. Als redenaars zullen in de algernee ne vergadering op beide dagen zich doen hooren de volgende heeren dir. D. Bos, lid der Tweede Kamer Win schoten ..Het Krediet" Karei van der Cruyssen te Gent. ..Het Beroeps- en Handelsonderwijs in de Kunst in ver band met den Middenstand"M. H. G. T. Fiedeldy Dop, Amsterdam, ,,De Positie van den Handeldrijvende® Middenstand tegenover de coöperatie en groote magazijnen" mr. ,T. A. Le vy, oud-afgevaardigde. Amsterdam; „Oneerlijke concurrentie" dr. Anton Retzbach, Freiburg (Baden), „Ein Bild von der gegenwartigen Lage des Deut- schen kleinen undl mittleren Kaufmans- Standes dr. Schaepman. lid der Twee de Kamer, Driebergen. ..De Ontwikk ling en Gedaanteverwisseling van den Middenstand"; da*. De Visser, lid der Tweede Kamer, Amsterdam, „Résu mé van het behandelde op het Con gres". Hieronde rvolgen de feestelijkheden door de verschillende Commissiën van het Comité tot Organisatie voorbereid Dinsdagavond 2 September Plechti ge ontvangst der Congres-leden door de Commissie van Ontvangst van Vreem delingen. des.jvon.ds ten 9 ure. Daar na receptie aangeboden door de Ver- eeniging „Het Koggeschip" in het lo kaal „Frascati", O.-Z. Voorburgwal, over het stadhuis. Woensdagavond 3 Septemberdes avonds ten 8 uur Plechtige ontvangst der Congresleden ten Raadhuize door het Gemeentebestuur van Amsterdam Vervolgens ten 8.30 uur Feestavond in „Bellevue", met welwillende medewer kingvan de Zangvereeniging „Apollo" Groot Concert door het Militair Muziek korps van Aken. Tot de feestelijkheden in „Bellevue" hebben de Congres-leden met éen dame uit het gezin vrijen toegang op vertoon van hun congreskaart. Donderdag 4 Septemberdes na middags ten 6.30 ure Officieel-e Feast- Maaltijd in de groote zaal van „Artis" opgeluisterd door Strijk-concert. Gaarne zal het Comité tot Organisatie (Comité voor ontvangst der vreemde lingen) zich belasten met het hespre ken van Logies voor lien, die daartoe aan het Secretariaat. Kalvepstraat 155. aanvraag zullen doen. Dinsdag 2 September zal, vanaf des morgens 9 uur, het Algemeen Secreta feuilleton. 24) Castaldi lachte op zijn eigenaardi ge wijze. Hebt gij het gehoord. Car- lucoio? vroeg- hij aan dezen. Ik ben niet doof. Ge ziet dus, hoeveel er van de zaait afhangt. Wanneer het ons ge lukt. eerder dan de recht er van instruc tie Ghilazzi de ware 'toedracht der zaak uit te vorschen, dan zijn wij al len rijke lui. De oude hertog betaalt zijn kostbaarheden goed. haha! en die eer van zijn zoon nn'sschiem nog beter. Maar we moeten weten, hoe het met de zaak staat,, en wel zoo spodig mo gelijk vandaag nog, zonder verwijl Want elk uur kan ons de schoon® kans ontglippen, wanneer hertog Attilio geld weet los te krijgen, de sieraden inlost en ons d&airdbor het corpus de licti onder de banden weghaalt. Ziet ge niet in, van hoeveel belang hier om zichtigheid en spoed1 is? riaat van het Congres gevestigd zijn in lokaal „Eensgezindheid". Spul. Vreemdelingen, welke Dinsdag te Amsterdam aankomen, worden ver zocht, zich daarheen te begeven, alls inlichtingen enz. worden gratis ver schaft, terwijl H. H. Commissarissen te hunner beschikking zullen zijn. Tijdens de zittingen zal het Alge meen Secretariaat gevestigd zijn in 't. Concertgebouw, evenals het. bureau van den Penningmeester. Tot de algerneene vergadering van het Congres zullen ook vrijen toegang hebben de Dames der Congres-leden. Of ze gelijk liad! Een jongen te Utrecht wildle niet naar school. Hij was er met geen stok heem. te krijgen. Moeder riep de hulp in van buurvrouw, want vader was niet thuis. Het gevolg was. dat buur vrouw hem nam bij zijn boenen en moedler bij zijn hoofd. En zoo ging het in gestrekte dtraf naar de Kievit- straat, naar school. Aan schreeuwen natuurlijk geen ge brek! Ergerlijk. Zondagnacht is de veerman, die het pontveer over den Ouden IJsél bedient tijdens de brug in reparatie is, door eeni- ge beschonken jongens mishandeld en in de rivier geworpen. Van het gebeur de is proces-verbaal opgemaakt. Kolonie n. Ourïerwijzersnood. Het Onderwijs schrijft: „Ofschoon er in helt begin van het jaar reeds 18 onderwijzers voor dien Indischen dienst zijn aangevraagd, blijkt thans, dat er nog gebrek aan onderwijzend personeel is, zoodat de directeur van O. E. en N. telegrafisch aanvulling beeft verzocht. De groote vraag is nu maar of er in Nederland candidaten zullen ge vonden wordien. Het is toch bekend, dat het den laatslten tijd heel wat- moeilte kost om liefhebbers voor Indië te vinden en de Indische minimum- lijders zenden zulke jeremiades naar de vrienden in Patria, dat verbete ring in den toestand wel niet te ver wachten is, tenzij de regeering ertoe overgaat de aanvangstraktementen te verbeteren." Gemengd Nieuws. Weervoorspellingen. De voorspellingen van den heer Capré voor de eerste twee weken van Augustus zijn precies uitgekomen. Helaas, voor de laatste helft der maand voorspelt hij niets beters. Hij kondigt aan dat de me- tereologische storingen, waarvan wij de slachtoffers zijn, nog aanhouden. Van 14 tot 18 Aug. regen en onweer. Van 18 tot 31 Aug. onzeker en twijfel achtig, wel enkele mooie dagen. De lee- lijke dagen zijn 2.1 Aug. en van 24 tot 29 Aug. Na den 29sten komt een geregelde sterke depressie over Engeland, waar door Z. W. en W.N.W. winden over het. Kanaal waaien en regenachtig weer brengen. JEen gevaarlijke ballontocht. Twee Engelschen hebben een ge vaarlijken tocht in een ballon over 't Kanaal gemaakt. Dr. F. A. Barton, de uitvinder van een nieuwen ballon en M. Goudron stegen des middags om tien minuten over 4 te Beeken- harn in Engeland op. Het was hun eerste poging om het Kanaal over 'te steken. Zij hadden drie bundels brie ven bij zich, die zij voor zij d'e kust bereikten, op den grond wierpen. Over het verloop van dien toehit vertelt dr. Barton: „Wij vlogen 2000 voe,t hoog en genoten spoedig een prachtig uitzicht. Den eersten bundel brieven lieten wij bij Leed's Castle, den tweeden bij Lewi sham, en den derden bij Dover vallen. Het was kwartier voor achten. Wij konden de 'Verlichte stad Dover en de lachten der schepen zien. Daarna stegen zij tolt 5200 voet hoog Na een half uur was de verbazend snel vliegende ballon in een ondoor dringbaar zwart gehulde De wind wakkerde plotseling aan. De lucht schippers zagen, dat zij naai' de Noordzee dreven, en daar de ballon weder sterk gevallen was, wierpen zij ballast wit en stegen tot 4100 voet. Nu ging de ballon recht vooruit. De beid© passagiers zagen door den donkeren nacht de signaallichten van Waarom zou ik dat niet inzien? Wat. zijt ge voornemens te dioen? Ik zou terstond met den generaal willen spreken. We moeten de siera den met alle ons ten dienste staande mididielen trachten op te sporen. Zij kunnen niet buiten Napels zijn. De ge neraal moet mij lielpeu. CarlUccio dacht een oogenblik na. Gij kunt hem hier niet spreken, zei- de hij toen. Dan. ergens andersHet. is mij volmaakt, onverschillig, waar ik hem maar te spreken krijg. Ga d'an maar mee. sign ore. Maar gij alleen, uw zoon niet. Goed, al zie ik ook niet in. waar toe dpze noodidlooze voorzichtigheid dient. Of gij dlat inziet of niet, doet er niets toe. Een kan ik er bij bean bren gen; twee niet. Vooruit dan maar. Laat ons geen tijd verliezen. Gij weet. wat er op het spel staal Deemoedig met dien hoed in de hand als een echte bedelaar, die voor eene ontvangen© gift bedianikte. hinkte Car- lucoio nu weg. zonder er oogenscliijn- lijk op te letten, of iemand hem volg de of niet. Castaldi kreeg haastig hoed en stok en ging hem achterna. Hij was voorzichtig genoeg altijd een twijn den vuurtoren van Calais, en om tien minuten over 9 waren zij boven de haven. Daar zij aan de binnenzijde van Calais wilden landen, dreven zij over de stad heen en daalden in de duisternis tot 2500 voet af. Een opko mende wind dreef hen echter weer naar zee. Daar zij in de duisternis niets konden zien, lieten zij zich ver der naar beneden zakken. Toen be merkten zij eerst de branding ©n hoorden liet brullen van de zee. Snel opende Goudron het ventiel en d'e snelheid, waarmede zij dreven, nam terstond toe. Het bruisen van die zee overstemde hun eigen geluid. Het anker werd uitgeworpen, maar zij konden in de duisternis dein afstand niet schatten, en de gondel schudde zoo, dat de luchtschippers zich aan de touwen moesten aSthoudeu. Het anker greep echter niet vast en een oogenblik later slierde helt schuit je door de golven. De ballon steeg weder 200 voet en dreef snel weg. Daarna zakte hij weder en het anker sleepte een kwartmijl door de bran ding. Ten slottte greep het anker vast, en de ballon viel een paar voet van het water verwijderd op de ku#t Daar de eb intrad besloten de lucht- scliiippers hun ballon Ite verlaten en hulp te gaan zoeken. Zij waadlden nog wel een uur in bet drijfzand rond voor zij vasten bodem onder de voelten hadden. Eindelijk vonden zij een her berg, waar men hun vertelde, dat zij eenige mijlen van Calais verwij derd waren geland. Bedrijfsongevallen in Oostenrijk Aan de Amtliche Nachrdchten van heit ministerie van binnenlandsche zaken in Oostenrijk ontleenen wij, dat in 1900 in dat land 83.378 bedrijfson gevallen voorkwamen, waarvan 978 den dood tengevolge hadden. Aan het einde van het dienstjaar genoten 53.228 personen levenslange pensioe nen van de Versicherungsanstalten: het bedrag der gedurende 't jaar aan die personen gedane uitkeeringen be droeg 9.5 millioen kronen. De inkom sten van alle ongevalsverzekerings* ,bureaux bedroegen 28 millioen kro nen, de uitgave voor permanente en tijdelijke uitkeeringen 15 millioen, voor administratie 2 millioen, voor onkosten van scheidsgerechten millioen. Het 'totaal vermogen der Unfall- Veirsichernngsansltalten bedraagt 95 millioen kronen. Altijd meer bergongelukken. Zaterdag beklommen twee Engel schen, vergezeld door twee gidsen den Welterhorn.Toen zij terug wilden leeeren, werden zij gegrepen door een sneeuwval. Een der touristen, de heer Gai'den, werd dood gevonden; de andere. Brown ge naamd, zwaar gewond. Van de gidsen overleed er één, Imbroden, terwijl zijn metgezel Knuszer in ernstigen toestand verkeert. Komkommer-onzin. Een'boer in Kansas beeft, een oor spronkelijk plan uitgewerkt, om de honingproductie in de Vereenigde Sta ten te verdubbelen. In een brief aan dr. Howard', entomoloog van het de partement van landbouw, stelt hij voor, de honingbij te laten kruisen'met den lichtköver. om die bij in bet bezit te stellen van een toestel dat haar in staait stelt, oolc 's nachts te werken Be groote revue te Mainz. In vervolg op onze vorige correspon diemties schrijft men ons Natuurlijk hadden we o.a. e'ens een afzonderlijk bezoek gebracht aan Bie bericht, om den R ij n te zien een Hol lander stelt het niet lang buiten groote wateren, en de lieflijke beek Rambach is zooals Nederlanders zeggen, toch altijd1 maar een beek, die meer in Wiesbaden ligt, dan dat de stad er aan ligt. Vader Rijn dan. al zijn hier en daar mooier punten, 'is overal ge zellig. en een half uur per electrische tram van Wiesbaden uit iis een mooie, aardige rit. Maar aardiger, althans eigenaardi ger. had het een onzer, die daar ook langs kwam, toen hij de groote wapen schouwing te Mainz kon bijwonen en wien ik thans hierover het woord geef. Twee Amerikanen, die me een plaats je in hun landauer met twee mooie paarden bespannen inruimden, stel den me in de gelegenheid; om een zeer fraai schouwspel bij te wonen. Ten 6 ure' Zaterdagochtend verlieten we in flinken draf Wiesbaden 't weer is thans zoinerachtig en de morgenstond tig of dertig pas achter Carluccio te blijven, zoodat geen der voorbijgan gers op de gedachte had kunnen ko men. dat deze beiden iets met elkan der hadden uit te staan. De. weg was niet lang. Zij gingen langs de haven, en na ongeveer vijf minuten sloegen zij links af, naar bet marktplein van het oude Napels. Aan de rechterzijde staat daar eene kleine kerk, waarin zich een marmeren mo nument bevindt van Konradijn von Hobenstaufen. dat de plaats aanduidt, waar deze ongelukkige telg van het machtige keizershuis in 1268 op bevel van Karei van Anjou werd' onthoofd. Bij den ingang vaai deze kerk lag in dte schaduw van een kleine uitstek een man. die een eindelooze reeks getal len op verschillende blaadjes papier geschreven had) en nu Ln een moeilijk probleem scheen verdliept. Hij maakte dien indruk, alsof men ee.n van die on. gelukkige wezens voor zich had, die zich in het hoofd hebben gezet, de nummers uit te rekenen, welke don volgende Zaterdag in het Italiaanse!)e staatslotto getrokken zullen worden. Zulke lieden ziet men hier en d'aar in dte straten op d'e pleinen der Italiaan- sche steden. Zij verkoopen ook voor een paar soldi hun geheimen aan d'e spelers d'er laagste voklsklasse. was aangenaam. Onze weg voerde door Biebrich en verder langs den Rijn en we zagen reeds de groote brug, die we moeten passeeren om van devóor- stad' Kastel naar Mainz te komen, toen we eensklaps den Rijn verlieten on landwaarts ingingendoch gelukkig zagen we spoedig den Rijn weer; we waren nu al voorbij genoemde brug. zoodat we een oogenblik langs den Rijn terug moesten gaan. Na bruggeld ad 40 pfennig betaald te hebben, be reikten we Mainz. waar de straten a.l vol mensqben en rijtuigen waren. Plots hooren we muziek en jawel, even voor ons uit reed Z. M. de Kei. zer. te midden van zijn adjudanten naar hef, paradeveld. Verder door Mainz gereden kwamen we buiten de stad en bereikten binnen een half uur bet veld, waar we ten circa S ure wa ren. Daar we niet in 't bezit waren van toegangskaarten, moesten we aanvankelijk wachten op de rijtuigen die wél zoo gelukkig waren, iets wat de Americaansche heeren niet bevrp digde, die meenden, dat ieder burger gelijk staat eindelijk werden we dan toch toegelaten. Aan de eigenlijke revue ging nog een spiegelgevecht vooraf, waar wij toeschouwers we'inig van konden vol gen. zoowel, omdat wij als leeken het rechte er niet. van konden vatten, als ook omreden dit alles veel te vèrweg gebeurde*, want het terrein was zoo enorm uitgestrekt, dat. men in de leng te genomen aan het éene einde staan de. cle ruiters nog slechts als stippen kon zien. Na dit gevecht dan begon de revue over de. ruim 20.000 aan wezige militairen. De rijtuigen moch ten toen op het terrein komen. Het zal intusschen half tien geworden zijn; prachtig was het weergeen Avolkje was aan de lucht, en de zon scheen helder edoch ook warm Ik had me een plaatsje in de voorste rijen welen te verschatten door op Imo gen toon te1 vragen ,Bitte, einen Augen. bliek Platz, meine Herrschaftenen de omstanders dan zachtjes weg te duwen. Zoo kwam ik telkens vooraan testaan en gelukte het me. laat ik dan maar zeggen door deze manoeuvre, door de menschenhaag tot geheel naar voren te dringen:, vanwaar ik een mooi uitzicht had op het gansche veld. Tegenover me, maar toch nog op flin- ken afstand, stond de Keizer met aan weerszijden zijn staf, allen te paard. Z. M. onbeweeglijk op een f raaien schimmel. Heel ver weg de soldaten. Doch eensklaps kwam er beweging in de troepen een gedeelte maakte zich van de massa los en marcheerde in de richting van den Keizer, de muziek voorop. Wanneer de muziek den Kei zer dicht naderde, beschreef zij een halven cirkel, en stelde zich als in tweëen tegenover Z. M. op. een breede opening formeerende tusschen zich en Z. M. en dan trok het regiment in den. strammen paradepas den Keizer voor hij. Onder het voorbijgaan zagen hem de troepen strak 'in d,e oogen en Z. M. stond daar onbeweeglijk, als uit me taal gegoten op zijn eveneens onbe weeglijk staand.en schimmel. En zoo ging het. steeds doorgeen einde scheen er te komen aan al die mar ch eer einde menschep', eerst infanterie toen dragonders, waarbij zeer veel Uhlaneii, eindelijk de artillerie. Het was een zeer „groszartig" gezicht, ai die schitterende uniformen en mooie paarden. Van een der Uhlanen-mu- ziekcorpsen waren vrijwel alle paarden prachtig donkerbruin, bij zwart af. En dan de uniformen der officieren, de eene al imponeerender dan de an dere In 't bizonder trof me in dit op zicht een punthelm, die geheel van zil ver was, met van achteren een klep eveneens van zilver, (in model gelij kenis vertoonende met de helmen der Am sterd am se h e brandweermann en) Poen de troepen den Keizer gepasseerd hadden, maakten ze een grooten boog en keerden dan langs het publiek naar bun oorspronkelijke standplaats terug. Vervolgens werd- hetzelfde herhaald maar nu vlugger. De keizer was in tusschen op een bruin paard gestegen en voerde nu een regiment aan van den gastheer, den Groothertog van Heissen-D arimstadteene beleefdheid lecenover dezen. Nog een ander'regi ment werd aangevoerd door de Groot hertogin. eene zuster van Keizer Wil helm. De vorstelijke personen kwa men echter niet voorbij aan het pu bliek, maar bleven op een flinken af stand. Na afloop der wapenschouwing re. den we naar Mainz terug, alwaar we vóór den Keizer aankwamen en nog tijd hadden met het rijtuig een goed plaatsje uit te zoeken. De Keizer liet zich niet lang wachten, doch verscheen al spoedig, aan weerszijden een paar adjudanten. Z. M. reed lachende en pratende met hen voorbij, oridertus- schen het volk groetend door aan te slaaa. Hiermede' was voor ons het schoone en indrukwekkende schouwspel afge- loopenvoorwaarts .ging het naar Wiesbaden terug, waar we juist te 2 n u.r aankwamen. Dat is de generaal! zei' Carluccio zacht. Onmiddellijk hief de maai liet hoofd iets op. Carluccio? Wat is er? vroeg hij. Een zaak. antwoordde Carluccio. Goed breng hem hij Pietro. Ik kom terstond Toen scheen hij zich weer in zijne getallen te verdiepen, maar pas 'had Castaldi zich omgekeerd., om den voor- uitgaanden Carluccio te volgen, of en- viel uit het magere, energieke en dioai de zon verbrande gezicht van den ge nei-aal een blik op den advokaat. zoo scherp, zoo doordringend en uitvor- scheaid; als wilde hij hem tot in zijn binnenste doorzien. Deze Mik en ook hief; geheel© gezicht was met de bezig heid van den man zoo weinig in, har monie. dat een ieder die hem gezien had, op cle gedachte moest komen, dat al dat gereken maar een voorwendsel, een masker was. waarachter de man zich ongestoord aan zijne waarnemin gen wilde wij dien. Nauwelijks had Castaldi zich in het kleine wijnhuis waar Carluccio hem heen had gebracht neergezet, of de generaal" verscheen er ook weer. Gij zijt de advokaat Castaldi'? vroeg hij kortaf. Kent ge mij? vroeg deze venvon- Tooneel thuis. Mevr. Cornelius Vanderbiit heeft dezer dagen haar gasten iets heel buitenge woons willen voorzetten. Zij heeft het heele gezelschap van een der Newyork- sche theaters, het Knickerbocker Thea ter, geëngageerd om in haar villa te spelen. De schouwburg werd natuurlijk gesloten, wat om zulk een reden nog nooit gebeurd te. Deze grap kostte mevr. Vanderbiit 350Ö dollars. De Campanile. De directeur der opgravingen van het Forum, Boni, heeft aan een medewer ker van de „Figaro" verteld dat met het opruimen van het puin van dien Campa nile nog wel twee maanden zouden heen gaan. De toren zou weer opgericht wor den gelijk hij was en op de plek waar hij stond. Dat zou vijf jaar duren (een jaar voor de fundeering) en drie mil lioen lire kosten. De Pans De Paus heeflt, ter gelegenheid van het St. Joachimsfeest gehoor veriec- nende aan een twintigtal kardinalen en and'eh-e waardigheidsbeklceders, een overzicht gegeven van de bijdra gen. door Engelsche, Nederlandsche, Belgische, Fransche, Spaansche, Ra- liaansche ©n Canadieeschc katholieken bijeengebracht tea- oprichting van kerken en kapellen, aan den H. Joa chim opgedragen. Leo XIII was zeer ingenomen met de offervaardigheid van al deze katholieken en maakte bijzonderlijk melding van de 50.000 fres., bijeengebracht in Frankrijk, een groot bedrag in de tegenwoordige omstandigheden, vond de Paus. Nieuwe mannenkleedingr. Te Parijs is een vereeniging opge richt, met bet doel grondige verande ring ie brengen in de leelijke, stijl- looze Euiropeesche mannetnkleeding. De vereeniging telt. reeds 84 leden en ijvert voor de invoering van de „gan- dourah" een soort mantel van een wit calicot, die bestemd is, om dien pantalon, de jas, belt vest en... het hemd te -vervangen. Deze nieuwste heerenkleeding bezit, iedereen zal het er mee eens zijn het voordeel, „luchtiger" te zijn en kleedt, ook ge brekkige figuren goed. De nieuwe mode is reeds aanvaard) door cle ..élégants" te Philippeville in Algerië. Museumbezoekers. Een medewerker van de Gaulois schrijft: Men kan zich nauwelijks voorstel len hoeveel soorten museumbezoekers er zijn. Eerst heeft men de methodi sche bezoekers. Dat zijn zij. die met cle „Gids" in die hand, conscionteans alle bezienswaardiigheden der stad gaan bezoeken. De gids heeft hun ver teld dat zij liet schild'&rijeinmuseum om tien uur 's morgens op den twee den. dag na aankomst moeiten bezoe ken. en zij zijn precies od tijd. Met hun boek in die handJ overschrij den zij dien dremoel van het heiligdom orienteeren zich. richten hun schre den naar zaal no. 1, zooals het in dien .gids staat en beginnen rechts van cle.n ingang, volerens het voorschrift. Voor d'e schilderijen die aLs meesterwerken, aangeteekend staat, het hoofd van de familie, die dien gids draagt, klokt to nen uit. waarop cl'e verstrooide Ledien der familie, als kiekentjes om een hen. zich rondom hem plaatsen. Half luid leest hij en allen luisteren aandachtig ..Door dien glans dier decoratieve wer king en die kracht van uitdrukking neemt, dit beeldl ongeveer die eerste plaats in ondier die. werken van den meester. Men lef,te slechts op de imtemeaKte physi'onomie van d'e figuur links... Al le hoofden wende® zich naar luiks en schijnen de innemende physionomie dadelijk volkomen te begrijpen...... ge woonlijk is ond'er liien een. dte, om alle verwarring to voorkomen, naar de fi guur waai'van sprake is met dien vin ger wijst. Een een-volle vieaimefMing verdient de bezoeker, die haast, heeft. Hij doet. wat hij kan. Hij heeft weinig tijd' een uur ongeveer voor zijn trein ver trekt en hij heeft 500 schilderijen van meer of minder beroemde mees ters te bezichtigen. Hij heft dus voor elk stuk zoowat 12 seconden... Haas tig... Voort!Hij verslindt de mees terwerken. zooals men rauwe eieren leegdrinktHoe laat is het?... Nog een kwartierWat is dat. daar? „De aanbidding der Koningin'.Hoeven we niet, te zien... Hola! neen. dat gaat niet aan! Het ds immers een meester werk van Rubens!.Dat haddten we ook kunnen makenVerdien... Jon ge. nog 10 minuten! Hij eindigt zijn wandeling dloor het museum bijna liard lonpend en zal derd. Waarom zon ik niet? Waf. wilt gij? Gastald'i had er op durven zwe ren. dat hij dezen man/ nog nooit li ad gezienMaar hij kon zicli nu niet met vel© rpÖ'eneeringen ophouden. De ..ge neraal" had1 iets kortafs en geretireerds over zich. als een man. dlie niet ge woon is, vee] woorden te vermorsen. Zijne sjofele en vuile plunje dirocg hij met een zekeren zwier en toen Castal di langzaam en nauwkeurig begon te vertellen, waarvoor hij bij hem kwam. wijdde dte generaal al zijn attentie aan de flarden, die aan zijn jas bengelden, alsof bij zooiets in zijn leven no a no oir gezien bad, Ik weet. ik weet, viel hij Castaldi in de redie, maar wij zijn niet bij de zaak betrokken. Maar zou het u niet mogelijk zijn die kostbaarheden op te sporen? De prijs die u daarvoor betaald zou wor dien. zou niet gering zijn. Dat spreekt vanzelf. Maai- als wij de zaak ter hand nemen, moet gij die geheel aan ons ©verlaten. Maar...... Gij kritet natuurlijk uw aandeel, daaromtrent kunt gij gerust zijn. Wij hebben nog niemand bedirogen, die eerlijk met ons te werk ging. dezen winter in de salons vertellen, dat hij „zijn" museum in Antwerpen grondig, o zoo.grondig kent... Nu de altiid vermoeide bezoeker. Die zoekt Ln elke zaal dadelijk de ca napé of een bonkje. Hij neemt plaats en beschouwt die schilderijen non cha_ lant. Als hij eten eenen muur gezien, heeft, draait hij zich half om en be ziet, dien tweeden muur. enz. Dan is er nog een man. die een mu seum bezoekt om zijn geweten gerust te stellen. Hij begrijpt absoluut niets van kunst en blijft in elke zaal een oogenblik gapend staan alsof hij van daag de 25e kamer, geannonceerd als: „Hier i.s een kamer te huur", bezich tigde. Hier en daar houdt een moord- tooneel hem een oogenblik staande... Voeder zijn er meoischen die belan geloos den man volgen, die bun. die schoonheden van enkele schilderijen verklaart, zooais de schaapjes (ten herder volgen Zij loopen met den neus in de lucht half open mond, stooten tegen iedereen aan en blijven in hoopjes voor een schilderij staan, dan volgen ze hun leider weer, blij ven op nieuw plotseling staan te to. taal zonder gratie -- Laten we niet den man vergeten, wiens vrouw vindt, d'at het vervelend is en ten slotte altijd dezelfde ..chose" Zij blijft op de canapé zitten, terwijl de man. uit vrees voor al te scherpe aan merkingen van zijn betere helft, zoo snel mogelijk rondgaat. Deze typen hebben hun pendanten: de paart jes, dte hun huwelijksreis ma kenZij loopen gearmd of hand in hand en kijken volstrekt niet naar de schilderijen Zij wisselen zachtjes, oog in oog tee der heden, en gaan heen. zonder iets gezien te hebben. Als zo thuis terugkomen .vraagt men den „lieven kinderen", wat ze van de ..Begrafenis van Christus" van. Metsys of van Rembrandt's ..Les in de Anatoini'o" denken: natuurlijk her inneren zo zich niets van deze schilde rijen. blozen, trekken verlegen gezich ten en goede tantes zien elkaar be teeken =vol aan en komen tot (te con clusie, d'at rte twee het hoi el in "t ge heel niet verlaten hebben... De zwarte hulptroepen. Do „Avondpost" heeft „van iemand die uit den aard zijner betrekking het best daartoe in staat was", een aaneengeschakeld verhaal ontvangen van (le overrompeling van het repu- blikeinische leamp bij Vrijheidberg door de Kaffers. Op deze moord wordt gelijk in en weet. ©en toespeling ge maakt in de overwegingen van het volkscongres te Ver een i gang. De be richtgever schrijft: „üp 7 Mei nog in Vrijheiddistrict zijnde, ontving ik rapport, dait bij Vrijheidberg liet. lager van Vrijheid Wijk I onder veldkornefc Jan Potgie ter, (len dag 'te voren dloor de Kaf fers was aangevallen en vele dooden op hetslagveid waren achtergebleven. Direct wilde ik mij te paard daarheen begeven, maar kon op dat oogenblik geeni voldoend aantal burgers krij gen om met mij door het vijandige gebied der Kaffers te gaan. Voor mij alleen was het toen onmogelijk naar de legerplaats van Wijk I dat ik een paar dagen te voren verlaten had, 'te gaan. Ik besloot toen op ge neraal Mïjburgh (generaal van do Vrijheid-Utrecht. commando's) te wachten, die niet ver van het lager van Vrijheid Wijk I vertoefde, en elk oogenblik op zijn kampplek, waar ik ook was. terug werd gewacht. Op 8 Mei kwam iiij terug, en deelde mij als volgt mede: ..In den ochtend, omstreeks 5 uur, op 6 Mei 1.1., werd sterk geweervuur in de richting van Vrijheidberg ver nomen. Onmiddellijk liet hij de bur gers van Utrecht opzadelen en begaf zich met hen naar het leger van Vrij heid Wijk I. vanwaar het geluid vaai het geweervuur kwam. Op den weg daarheen vernam hij van een paar vluchtelingen, uit bovengenoemd la ger, dat het lager door de Kaffers was aangevallen. In vliegenden galop ging men toen naar het lager, maar helaas! het gevecht was reeds afge- loopen, en generaal Mijburgh zag de Kaffers nog juist den berg omtrek ken, naar heit dorp Vrijheid gaande, (lus onder bereik van de Engelschen aldaar, waardoor liet hom onmoge lijk was de Kaffers nog te achtervol gen. 56 burgers, waaronder 5 Hollan ders. .Tan Streefkerk, Otto Mooi jen, Frits Goldman, Bezaans en J. B. Bio- mond, waren gesneuveld;, na een bit teren tegenstand te hebben geboden. Slechts 20 minuten heeft het gevecht geduurd', 12 burgers zijn ontvlucht en 3 waren eerst vermist, maar die zijn door de Kaffers al,s gevangenen medegenomen, en aan de Engelschen En wanneer zoudt, ge mij eonig bericht, kunnen doen geven? Hm. Misschien reeds spoedtig. In elk geval kunt ge mij vanavond' weer spreken. Laten wij zeggen om tien uur Waar? Hier? Ja, Carluccio zal u afhalen en u hierheen brengen. Gij moogt in geen ander gezelschap komen. Hoort ge? Om all© misverstand te vermijden, be hoort gij u daar stipt aan te lioudén. Wij laten in dat opzicht niet met ons gekscheren. Ge kunt u op mij verlaten, ver zekerde de advocaat Castaldi. Ik speel geen valsch spel. En wanneer gij te weten zijl gekomen, waar ziich die kostbaarheden bevinden zij zullen natuurlijk ergens verpand zijn wilt dan. ook nader onderzoek laten doen naar den persoon, die ze verpand! heeft? Natuurlijk, antwoordde de gene raal Gij begrijpt dat er zeer veel aan ge legen is, dat te weten. Dat spreekt vanzelf! En nu nog iets! Gij moet er op bedacht, zijn. dat de rechter van in structie Ghilazzi. die ook een onder zoek naar het gestolene en don dief instelt, niets van onze nasporingen verneemt, en er althans niet zijn voor-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5