deze vakken voor hei meerer.deel ook behandeld en worden er de practische en theoretische behandeling van hei jon ge kind, Fröbelmeihode, costuumnaaien, keukenscheikunde. enz. aan toegevoegd. Er worden ook cursussen van korteren duur gegeven (4 maanden; zoowel voor dames, dienstboden en kinderen, In ko ken, strijken, behandeling der wasch, verstellen, knippen en teekenen en naaien van lijfgoed en costuums, boek houden, enz. En voor dames nog cursus sen in Fröbelen, verbandleer, keuken scheikunde, nuttige en fraaie handwer ken, enz. In achterstaande advertentie vindt men vermeld, waar en wanneer men zich kan aangeven vóór 1 Sept. a. s. Arrondissements-Rechtbank. (Zitting van Donderdag 21 Aug). Mishandeling. Teunis Jacobus Los, veehouder te Oude-Wetèring, liep op 3 Juni onder de gemeente Alkemade met eene kudde schapen, toen Petrus De ters met een hondenkar in volle vaart kwam aangereden, en geen gevolg wilde geven aan Los' verzoek om zijn vaart te matigen, waardoor gevaar voor zijn schapen ontstond. Hierdoor geraakte Los in drift en greep getuige aan. Eerst draaide hij mijn arm om, zeide Deters, en of dat nog niet ge noeg was, gaf hij mij 2 slagen hier op mijn hart daarbij wees getuige op zijn buik zoodat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De eisch was 5 boete of 3 dagen hechtenis. Nog eene mishandeling. J. H. v. d. Voort, een persoon, die reeds eene reeks van veroordeelingen achter zijn rug heeft ter zake van diefstal, weder- spannigheid, mishandeling etc., had zich heden weder te verantwoorden wegens het mishandelen van J. Hagemans. Voor dit feit werd 1 maand gevangenisstraf gevorderd. Diefstal. Simon Hertog, een 50ja- rig los werkman, had op of omstreeks 12 Juli een paardendeken, toebehoorende aan Thijs Dekker, weggenomen. Daar bekl. nog nimmer veroordeeld is geweest, vorderde het O. M. 10 dagen ge vangenisstraf. Diefstal (uit wraak). De heer Hila- rius had zekeren W. Jas den huur van zijne woning opgezegd, en toen deze niet verkoos te vertrekken, hem daartoe ver plicht. Daarna had hij het huis laten schoonmaken en alle voorwerpen, aan Jas toebehoorende, buiten gebracht. Dit nu beschouwde Jas als een diefstal ten zijnen nadeele begaan, en door de om standigheden in een baloorigen toestand verkeerende. besloot hij den heer Hi- larius ook eens een poets te bakken. En daarom ontvreemdde hij uit een loods van den heer Hilarius op 6 Juni eenige stoompijpen, beugels, kniestukken, een stuk van een schaafbank, kooktoestel, waterketel etc., welke voorwerpen door hem werden weggebo-gvn, niet zoo zeer om zich daarmede te verrijken, zeide bekl., maar alleen om den heer Hilarius onaangenaam te zijn. Alleen uit wraak had hij aldus gehan deld. Ongelukkigerwijs was bekl. reeds meer malen wegens diefstal veroordeeld en daarom werd heel weinig waarde aan zijn praatjes gehecht. Ten minste het O. M. vorderde wegens diefstal 6 weken gevangenisstraf. Bekl. vroèg nog, of hij wanneer hij daartoe werd veroordeeld, in de gevan genis te Allernaar zou mogen worden ge plaatst: een verzoek, dat volgens het oor deel van den president van de rechtbank, thans nog veel te voorbarig was. Oplichting. P. Kater, een 27jari- ge boerenknecht te Haarlem, had zich heden te verantwoorden voor de arron- dissements-rechtbank te Haarlem, ter za- Ke dat hij omstreeks 30 Juni 1.1. Lourens Hoogduin te Haarlemmerliede en Spaarn- woude heeft bewogen tot de afgifte van een paard en wagen, door zich bij dezen in strijd met de waarheid voor te doen als te zijn gezonden door of namens den eigenaar van dat paard, en te zeggen, dat hij last had paard en wagen naar Haar lem te vervoeren, daar deze aldaar ge bruikt moesten worden. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat het paard en de wagen door den eigenaar W. Voorting in gebruik waren gegeven aan Hoogduin en dat bekl., die in dienst was van Voorting, het op 30 Juni onder valsche voorwendsels had te ruggehaald. Het paard had hij vervolgens voor 1 47.50 aan C .Verlaat verkocht en het geld te Amsterdam verteerd. Daar bekl., die beweerde in staat van dronkenschap te hebben gehandeld, reeds gevangenisstraffen van 6 en 4 maanden wegens verduistering en op lichting heeft ondergaan, vorderde het O. M. thans 8 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht. Uitspraken van 20 Augusteus 1902. S. M. H. te Bloemendaal; H. J. M. huisvrouw van K. te Heemstede; P. H. II.; C. L. R. F.; A. G. huisvrouw v. A. B.; II. Mt; C. A. S.; J. A. W.; C. H. G.; en B M.. allen te Amsterdam en H. G. J. G. V.; te Hilversum we gens overtreding der spoorwet respec tievelijk tot f 1 of 1 dag en f 2 of 1 da" hechtenis; A. K.; te Heemstede wegens in een tapperij aanw. zich niet, op de eerste vordering der politie daaruit verwijderen tot 5 of 5 da gen hechtenis; J. D. te Zandvoort is wegens met zijn rijdier de standplaats verlaten vrijgesproken; L. D. te Zand voort wegens in staat van dronken schap de orde verstorende tot 1 of 1 dag hechtenis; J. G. zwervende Dronkenschap driemaal, gepleegd bij le herhaling tot 3 maal 3 dagen hech tenis; G. K.; I. de B.; D. S.; J S G. M.; P. V.; .1. v. d. A.; J. A. V.; C. B.: en I-I. L. K.; allen te Haarlem. J. P.; C. M.te Zandvoort; W. F. te Amsterdam: M. M. te Beverwijk; K. K.. te Zandvoort en F. de V.; te As sendelft wegens Dronkenschap resp. tot 1 of 1 dag; /I of 2 dagen en 2 of 2 dagen hechtenis. Tentoonstelling. De heer Nieu- wenkamp, eigenaar van ,,de Zwerver' welke gedurende eenige weken aan het Zuider-Buitenspaarne bij het Haarlem merhoutpark ligt vastgemeerd, was van plan hier ter stede eene tentoonstelling te organiseeren van zijne prachtige werkstukken. Doch daar iedere dag van verschillende kanten verzoeken komen *m „de Zwerver" eens van binnen te mo gen zien, heeft de heer Nieuwenkamp nu besloten om daardoor tevens aan de verschillende bovengenoemde aanvragen te kunnen voldoen de tentoonstelling in „de Zwerver" te doen houden, waar door belangstellenden tegen een klein entrée, nu zullen kunnen aanschouwen wat zij zoo gaarne verlangden. A.s. Zaterdag 23 tot en met 31 dezer is deze tentoonstelling iederen dag van 1 tot 6 uur geopend. Ongetwijfeld zullen velen gebruik ma ken van de gelegenheid om de prachtige collectie aquarellen en teekeningen èn het interieur van het woonhuis op het water in oogenschouw te kunnen nemen. Naar wij vernemen is R. de W. die. bij den heer Inpijn een rijwiel huur die en dit aan een ander verkocht, bij den heer Poppink, rijwielhandelaar waarbij hij hetzelfde uithaalde, gear resteerd. De rijwielen zijn in beslag genomen Uit de Omstreken. Overveen. Door de commissie „Koninginne dag" alhier is besloten dit jaar even als 't vorige jaar aan alle scholen, zoo wel bijzondere als openbare, ter gele genheid van den verjaard, van onze ge- eerbiedigde Koningin een feest te berei den. Dat feest zal gevierd' worden op 1 September a. s. De commissie heeft gemeend, door een vrij goede kas daartoe in staat ge steld. dit jaar bij het gelukkig herstel van H. M. voor elk kind 20 ct. meer te besteden dan 't vorige jaar. Voor elke school is eene commissie benoemd, welke met het Hoofd der School de feestviering zal regelen. Heemstede. In de Woensdag gehouden verga dering dier i grensregeling commissie weird eten commissie van redactie benoemd, bestaande uit de heeren J. D. Ondiewater. Mr. C. Boerlage; Air W. van Hulst. Tot secretaris der grensregeling commissie en der commissie van re- daoti© werd benoemd de heer Air W. van Hulst, Laatstgenoemde commissie zal naar aanleiding van de gehouden bespre'- kingen een rapport samenstellen, dat aan de goedkeuring der grensregeling commissie zal worden onderworpen. Naar wij vernemen is resultaat dei- besprekingen, dat die commissi© een parig tegen de annexatie door Haar lem zai adviseeren. Wij hopen dit rapport, wanneer het gereed is. te mogen ontvangen, ten einde de beweegreden en. welke tegen de annexatie hebben bestaan, te kun nen mededeel en Van der Klashorst en Stiphout, giste ren aangehouden als verdacht van de in braken in de laatste dagen, zijn naar het huis van bewaring te Haarlem over gebracht. Bennehroek. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bennehroek. op Woens dag 20 Augustus de9 avonds ten 8 uur. Voorzitter de heer Mr. B. J. D. Zuhli. burgemeester. Tegenwoordig de leden J. H. Went- holt, S. Roozqjj. J. F. Prey don. W. van Lierop en G. Stam. Afwezig de heeren A. J. E. Baron van Ittersum en H. van der Vossen. Het eerste is aan de orde de vaststel ling van de rekening dienst. 1901. De commissie, belast met het nazien van dat stuk, benoemd in de vorige ver gadering. brengt bij monde van den heer G. Stam verslag uit en rappor teert tot vaststelling der rekening in ontvangst tot f8991.07 en in uitgaaf tot f 8223.—. zoodat het caldo is f768.07. Met algemeen? stemmen wordt daar toe besloten. Vervolgens bieden B. en W. een voordracht aan voor 2 vacaturen in het college van zetteris, ontstaan door periodieke aftreding. Daarop zijn ge bracht do twee aftredende heeren B. van der Eist en G. Stam en de heeren M. E. Verschuur en A. Verhagen. Met 4 stemmen voor werd deze voordracht aangenomen. De heer Stam hield zich buiten stemming. Daarna heeft ingevolge art. 34 der leerplichtwet de regeling plaats van het herhal'ingsonderwijs. Idem de verordening op de heffing van het schoolgeld daarvoor. Idem de verordening, regelende de vergoeding voor het geven van dat onderwijs. Daarna word t met algemeen e stem men voorloopig als hoofd en eenig on. derwijzer als heiast met het herha- lingsonderwijs benoemd de heer Par- leviet.. hoofd der O. L. S. terwijl de Raad zich voorbehoudt, om bij nood zakelijkheid meerder personeel aan te wijzen. Bij de behandeling op de verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het herhalingsonderwijs maakte de heer Reydon er een voorstel van om dit onderwijs gratis te verstrekken. Bij gebrek aan ondersteuning werd het voorstel niet in behandeling ge nomen. Aangaande het besprokene betref fende den Boerenweg, verhandeld in do vorige vergadering zegt de voorzit ter in onderhandeling te zijn getreden met den heer van Lierop. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeert de heer Stam naar de be graafplaatsaangelegenheid. De Voorzitter antwoordt, dat bij ge brek aan een ingekomen adres de zaak niet voor behandeling in den Raad vatbaar was. De Voorzitter deelt ech ter mede. dat hij desverlangd gaarne elk raadslid, dat rich daarvoor bij hem aanmeldt, gaarne informaties wil geven. Op voorstel van den heer Wentholt zullen B. en W. echter alle mededee- lingen doen in een gesloten vergade ring. Hiertoe wordt overgegaan en de openbare zitting opgeheven. Zandvoort- Thans zijn alhier aanwezig 3816 badgasten. Woensdagavond gaf 't Haarlemsch Mannenkoor ,,Ca)eci|liaF, onder lei ding van eten heer Henri Pielage, in het Knrhaus alhier een weldadig heidje oncertt, ten voorde©]© van de bewaarschool alhier, met. welwillen de medewerking van mej. Hérmine Scholten, altzangeres te Haarlem, mej. Betsy Pielage, pianiste te Haar lem (begeleiding) en den heer Edtuard Tak, violist te Amsterdam. De zaal was bijzonder goed bezet, wat zich niet had laten aanzien uit het teekenen op de rondgezonden lijsten, doch *s avonds werden nog vele entrée's genomen. De nummers van het koor voldeden bij uitstek, de verschillende partijen waren goed bezet. Vooral viel zeer in d'en smaak „Hymne aian den Vre de" van Richard Hol. Dat de zang van mej. Schollben veel waard'eering genoot, was niet te verwonderen. Haar prachtige, sympathieke, volle alt-stem is zoo zeer bekend, dat het een waar genot is die te hooren. Voor al willen wij wijzen op „Nacht" van Cath. van Rennes, en „Hymne nu So led" van Alex. Georges, die heerlijk, gezongen werden. De heer Eduard Tak. die hier voor het eerst optrad!, heeft inderdaad een ieder geboeid. Zijn wegslepend spel was van dien aard, dat ieder toehoor der als 't ware er in opging. Het ^Per petuum Mobile unit de Suite (D. dur op. 34)" van Franz Ries werdl uitbun dig toegejuicht, waarna de he©r Tak nog een. stuk ten beste gaf. Een woord van lof aan mej. B. Pie lage voor hare uitstekende begelei ding. In één woord het was een avond vol kunstgenot en dat een ieder dlaar- van overtuigd was, bleek wel uit het langdurig applaus. Mtet genoegen mag „Caecilia" op deze uitvoering terugzien. Yelsen. Wegens de overtalligheid van het on derwijzend personeel, door de opening van de bijzondere school te Driehuis, in deze gemeente, is aan de tijdelijke on derwijzeressen F. de Vries aan de school te Velsen en G. B. Sorgdrager te IJmui- den, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend. Bij het onweder van Woensdag avond. is in het koetsbuis van die bui tenplaats „Meervliet", van den heer die Lanoij Meijer, die blikseim ingesla gen. Hij kwam op het dak terecht ver brijzelde de pannen en raakt© daarna een boom. Verdlere schade werd niet aange bracht. IJmuiden. Evenals in verschillende andere plaatsen van Noord^Holland zal ook hier a. s. Zondag een vergadering wor den gehouden ten gunste van Alge meen' Kiesrecht, De vergadering zal plaats vinden des namiddags 1 1/2 uur in café Cy cloop terwijl als sprekers zullen op treden mej. Martina: G. Kramers en W. P Zeilmaker. Hal fweg. Het personeel van de beetwortelsui kerfabriek ..Holland", daartoe in staat gesteüd door een gift van f 100 van den directeur, dien beer A. v. Ros- sum te Haarlem, ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter, maakte heden (Donderdag) per stoomboot ..Bus" een reisje naar Gouda. Haarl em m er m eer. Te Kaag en Rijpwetering hebben zich commissies gevormd om den ver. jaardag van H. M. de Koningin feeste lijk te vieren, met wedstrijden en voksspe-len. Sloten. Alhi'er zijn meerdere bierhuishou- ders door de gemeente-politio bekeurd, wegens verkoop van sterken drank zonder vergunning. INGEZONDEN ME DE DEE LINGEN. 30 cents per regel. ODOL-'ttONIlWATER is heerlyb verfrisschend Binnenland. De Boerengeneraals in Nederland. Uit Utrecht bericht men van Woensdag: Duizenden hadden zich Woensdagmor gen bij het Centraal-station te Utrecht verzameld om getuige te zijn van de aan komst der drie heldenfiguren uit den Boerenstrijd. Ook op het Centraal-station bevond zich een talrijk publiek. Precies op tijd stoomde de trein het station bin nen. Toen de generaals den coupé ver lieten, hieven de aanwezigen uit volle borst een Leve de Generaals! aan. Op weg naar den uitgang van het sta tion kwam prof. De Louter de generaals te gemoet en hield een korte toespraak. Hoewel de Ned. Zuidafrikaansche Ver- eeniging, zeide spreker, hen eerst te Am sterdam officieel hoopt te begroeten, bad hij zich toch naar Utrecht gespoed om hun ook hier een kort en hartelijk wel kom toe te roepen. Spr. herinnerde aan de omstandigheid dat de grijze president In Utrecht een rustig verblijf had gevon den en hoe ook ln de oude bisschopstad werd meegeleefd met het strijdende en lijdende Boerenvolk. Duizenden zijn hier, zeide spreker, bijeengebracht om de noo- den te helpen lenigen en duizenden ge beden zijn hier ook opgestegen voor het Boerenvolk in Zuid-Afrika. Hierop trad ds. Klaarhamer, voorzit ter van de Utrechtsche afdeeling van het Christelijk Nationaal Boeren-comité, naar voren en richtte eveneens een toespraak tot de generaals, waarbij hij zich aan sloot aan de woorden van prof. De Lou ter, en den wensch uitsprak dat God het Boerenvolk zou helpen in den moeite vollen tijd. Ten slotte werden de generaals toege sproken door den heer De Beer namens de Israëliotische gemeente te Utrecht. Spreker zeide dat ook de Israëlieten ge beden tot Jehovah opzenden voor het Boerenvolk. Toen de generaals het station verlieten, werden zij omstuwd door een menigte die het Transvaalsche volkslied aanhie ven. De politie wist de orde uitstekend te handhaven. De generaals namen met den heer Wolmarans plaats in het eerste rijtuig. In de volgende rijtuigen zaten de heeren Fischer, Wessels, dr. Leyds, Reitz, De Bruyn, Bolman en Duiven. In draf ging het nu naar het Janskerkhof, naar het Hotel des Pays-Bas. Langs den geheelen weg stond een talrijke menigte, lie de generaals levendig toejuichte. Na zich in het hotel een weinig ver- .rischt te hebben, begaf men zich on middellijk paar „Oranjelust". Ook voor de villa van president Kruger stond een dichte menigte de generaals af te wach- :en en werden luide hoera's aangeheven. Te circa ti$i minuten vóór elf betra den de generaaJs de woning van den ouden President. Hei bezoek bij president Kruger duur de ruim 2 uur. Te ongeveer half twee begaven zich de generaals naar het Ho tel des Pays-Bas, waar het tweede ont bijt gebruikt werd. Tijdens het verblijf bij president Kru ger vertoonden de generaals zich op het bal con. Het publiek barstte los in toe juichingen, zoodra zij zich vertoonden. Woensdagmiddag had een samenkomst plaats in het Hotel des Pays-Bas. Te 4.50 werd de terugreis aanvaard naar 's-Gravenhage. In de registers van verwelkoming, door den eigenaar van het Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage, den heer Van Santen, ter beschikking gesteld van ieder der Zuid-Afrikaansche generaals om als herinnering te dienen aan de ondervon den belangstelling bij hun bezoek aan de residentie, wordt druk geteekend. De Generaals zijn te 4.50 uur uit Utrecht naar Den Haag vertrokken onder uitbun dige toejuichingen van het publiek. Vijf minuten voor half zeven kwamen zij in de residentie terug. Van 4 uur af reeds stond een groote menschenmassa in de Rijnstraat opeengehoopt, die de generaals met groot enthousiasme be groette. In open rijtuigen reden zij naar het hotel „Den Ouden Doelen". Per Hollandsche Spoor van 3.25 uur zullen hedenmiddag generaal Botha met mevrouw Botha naar Brussel vertrek ken. Het bezoek is van particulieren aard. De generaals De Wet en De la Rey blij ven voorloopig in den Haag. Naar het „Hbld." uit volstrekt be trouwbare brond kan melden, zal er hoe genaamd geen officieele uitvaart plaats hebben van het stoffelijk overschot van generaal Lucas Meyer van uit Brussel. Het hulsel van den generaal zal eenvou dig vervoerd worden naar het district Vrijheid in Zuid-Af rika buiten tegen woordigheid van de generaals of andere Zuidafrikaansche officieele personen. Al leen is nog niet vastgesteld de dag waar- o phet stoffelijk overschot Brussel zal verlaten. Mevrouw de wed. Meyer is naar Brus sel teruggekeerd. Militaire geur. Het „Tijdschrift voor het Binnen- landsch Bestuur" (afl. 6) bevatte on langs een artikeltje, waarin een ad- sistent-resident zich beklaagit dat een schildwacht hem slechts het voor su balterne1 officieren voorgeschreven saluut brengt, terwijl de regenten het ©ein hoofdofficier toekomend saluut ontvangen. En, zegt hij, d,e regent is toch ondergeschikt aan zijn adsis- itentresident. En hij beklaagt zich ook in andere opzichten over achterstelling, in mi litairen zin. van den civielen be stuurder. Zoo bijv. over het voor schrift, dat een adsistent-resident, hoofd van plaatselijk bestuur, het eerste bezoek moet brengen aan een kapitein-luitenanlt ter zee, comman dant van een binnen zijn ressort be vindend oorlogsschip; de adsistent- resident wordt aldus de mindere ver klaard van een luitenant-kolonel. Of, elders,, over de bepaling, dat de ad sistent-resident, wanneer de resident tegenwoordig is, plaats neemt bene den den jongsten majoor. „Walt vraagt hij moeten de inlandsche ambtenaren, en speciaal de regenten met hun fijn ontwikkeld' gevoel voor uiterlijke vormen, wel denken van een regeering, die hare vertegenwoor digers in de afdeelingenzoo ver nedert?" „Van een toch in een land als Java zoo noodzakelijk streven om het pres tige van den Europeeschen bestuur der zoo hoog mogelijk ite houden, ge tuigt dit zeker allerminst, en het ware ongetwijfeld verre te verkiezen, indien men zulke miliitaire honneurs dan maar liever geheel en al suppri meerde"... Het Handelsblad teekent hierbij aan: Daar zijn we waar we wezen wil len. Supprimeer toch, zouden wij de Indische regeering adviseeren, de bespottelijke vertooning om burger ambtenaren, die misschien nog niet eens weten wat een bataljon of een compagnie is, door een schildwacht of een tafeldienaar de „honneurs" te doen bewijzen van ©en bataljons- of compagniesc omm and anlt Zeker, heit „prestige" van den Euro peeschen bestuursambtenaar moet zoo hoog mogelijk worden gehouden. Maar niet door hem te doen dooi'gaan voor wat hij niet is! Dat „hooghou den" van het prestige moet geschie den door hem zeiven; door zijn ka rakter, door zijn rechtvar dlighedd door zijn ijver. De regeering houdt het „prestige van den Europeeschen bestuurder" hoog, wanneer zij slechts bekwiarate, intègrle, welopgevoede ambtenaren tot besturen roept. De regenten „met hun fijn ontwik keld gevoel voot uiterlijke vormen" zullen meer eerbied1 hebben voor den Europeeschen ambtenaar die zich onder alle omstandigheden een man van beschaving toont, dan voor hem die meent dat zijn „prestige" afhangt van hem, op last, gebrachte hulde van menschen die in het dagelijksch leven niets met hen ite maken heb ben. De militaire eerbewijzen te doen brengen aan personen die geen wa penrok dragen, schijnt ons nog een overblijfsel ui/t den compagniestijd. toen militaire en civiele functiën sa mengingen. D© „opperkoopman" be streed den vijand; de inlandsche hoofden werden „lekker" gemaakt met militaire /titels. Zelfs hebben we nog „kapiteins" dier Chineezen en Arabieren; de adsistent-resident. ver boven dezen zich voelende, wil min stens „overste" rijn Maar wij zijn thuis in de twintig ste eeuw; overal zijn. in volkomen ge pacificeerde landstreken, d'e burger lijke autoriteit en de krijgsmacht zui ver tot hun eigen werkkring geroe pen, en is alle reden vervallen om de oude traditiën te doen voortleven. De adSisteint-r&sidfent (of we^kei ambte naar ook) heeft nu eenmaal geen mi litairen rang, zou de daaraan verbon den functiën niet kunnen uitoefenen, en heeft dus ook niets te deen met de aan dien rang verbonden eerbewijzen. Dat is, dunkt ons, de zuivere op vatting. Wie denkt er hier te lande aan, dat een schildwacht het geweer zal schouderen of presenteeren voor een commissaris der Koningin of voor den burgemeester? Of, omgekeerd, dat een commies ter provinciale grif fie het hoofd zal ontblooten als hij een hem onbekend hoofdofficier te genkomt? „Is het niet meer dan absurd" zoo vraagt de schrijver in het Tijdschrift, aan een adsistent-resident de eerbe wijzen te geven van een kapitein? Wij beantwoorden deze vraag bevesti gend. maar zouden bet even „absurd" vinden als hij de „eerbewijzen" ont- ving van een majoor of overste. Ze komen hem niet toe. omdat hij noch kapitein, noch majoor, noch overste is. En wanneer die schrijver een be roep doet op den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal, die „als mili tair een afkeer hebben zal van al wat onduidelijk is en incorrect", dan steunen wij gaarne dat beroep, om dat wij de gansche assimilatie vart burger-ambtenaren met officieren bij zonder „incorrect" vinden. Wil de Regeering de gelegenheid openen aan sommige personen de miliitaire eerbe wijzen te geven, dan kan zij dit doen door hun een werkelijken militairen rang te verleenen, gelijk thans de Sultan van Djokjakarta, de Soesoe- hoenan van So-grakartta gen©raal- majooTs, andere inlandsche aristocra ten kolonel, overste, majoor, kapi tein „voor miemorie" rijn; zij kun nen dan de uniform dragen en staan, wanneer zij dat doen. op het punt der eerbewijzen «net hunne rangge- nooten gelijk. Af aar men brenge den burgeramb tenaar niet in den waan. dat hij krachtens zijne betrekking tot. de mi litaire maatschappij behoort, even min als men den kolonel bijv. als een resident beschouwt. Ieder blijve op zijn eigen terrein. Een dorp verrezen. In de kaitoenfabriek)en te Gronau in Westfalen, even over de Neder- landsche grens, werken tal van lie den, die uit Friesland naar de pro vincie Overijsel kwamen teneinde werk te vinden. Deze menschen zijn op Nederlandschen bodem blijven wonen1 en zoo is a.an d'e grens als 't ware een dorp verrezen, dat zeer eigenaardig den naam „Nieuw-Fries- land" dttaagtt. Brand. Te Enkhuizen is het gebouw der touwslagerij van den heer Graff door het overkoken van den teerketel in brand geraakt en een prooi der vlam men geworden. Verzekering dekt de schade. Een brutale aanranding. Voor eenige dagen heeft te Delft eene brutale aanranding plaats ge had die bijna geheel onbekend was gebleven. Een glasblazer had den avond door gebracht in een herberg aan den Verversdijk en werd na zijn vertrek gevolgd door een vijftal lieden. Eens klaps werdl hij aangegrepen en mede genomen naar het Kalverbosch bui ten de Haagpoort, waar hem een duchtig pak slaag werd gegeven en bij beroofd werd van zijn horloge en goedgevulde portemonnaie. Doordat de man in eenige dagen niet kon wer ken tengevolge der mishandeling, is de oorzaak bekend geworden. Door de politie zijn de vermoede lijke dadiers ireeds aangehouden. Beter ten halve gekeerd..,. Een inwoner van Driel had reeds twee vrouwtjes gehad, maar geraak te op 70-jarigen leeftijd nu weer ver liefd1 op een weeuwtje. De huwelijks afkondigingen waren reeds geschied, toen de ourie heer tot andere gedach ten kwam en er stil van door ging, tot groot vermaak der dorpelingen; avond aan avond is nu de woning van het bruidje door groepjes ouden en jongen omringd, die door het zin gen van liederen haar in het smarte lijk verlies (trachten te troosten. Drankgebruik bij kinderen. In het laatst, van het vorige jaar is door de Neder!andsche Onderwijzers Propaganda Club voor drankbestrij ding een onderzoek ingesteld naar het drankgebruik der leerlingen van de lagere scholen in verband met ge drag en vorderingen. Dit onderzoek liep over 4340 leerlin gen. Hiervan had bijna 12 nooit alkoholischev diranken gebruikt, ter wijl 32 nog nooit sterke dirank had geproefd. Bier werd het meest, ge bruikt; zelfs kreeg 4 der kinderen hefc dagelijks. Ofschoon er ook onder de dagelijk sch e gebruikers knappe leerlingen voorkwamen, waren bij de kinderen, die nooit alkobolische dranken ge proefd hadden, 2J maal zooveel goe de leerlingen als"bij de d'agelijksche gebruikers en 1£ maal zooveel als bij hen, die ze af en toe eens gebruik ten. Bij de slechte leerlingen be stond ongeveer de omgekeerde ver houding: 16.6 der onthouders be hoorden daartoe, 23.6 van hen, die nu en dan eens alkoholische dranken kregen en 45.3 van de oagelijk- sche gebruikers. Door de stoomtram. De toestand van luitenant baron Creutz, die met zijn paard door de stoomtram bij Lochem werd aangere den, is redelijk goed. Het gebroken been is in een rekverband gezet. Het afgemaakte paard had een handels waarde van ongeveer f 1000, en was niet verzekerd, wat gewoonlijk de paarden der cavalerie-officieren wè! zijn. Vrouwen en Berocpswet. Het Nationaal Bureau voor Vrouwen arbeid heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, betoogende de wenschelijkheid, om uit de artt. 11, 16, 23, 28 en 117 van het ontwerp-Be. roepswet het woord „mannelijke" te lichten. Adressant wijst erop, dat in de On- gevallenwet en evenzoo in de vooraf, gegane wet op de Kamers van Arbeid in geen enkel opzicht bij de regeling eenig verschil is gemaakt ten opzichte van sekse der in de wet genoemde per sonen. Daarentegen in het ontwerp „Beroepswet" staat een uitdrukkelij ke uitsluiting van het vrouwelijk ele ment, en wel ten opzichte van de ver kiesbaarheid tot leden van de raden van beroep en van den centralen raad van beroep Haar verzoek motiveert adressante o.a. als volgt: „Dat een aantal van ongeveer 2300 vrouwelijke hoofden van verzekerings- plichtige bedrijven haar verantwoor delijke taak in onze samenleving ver vullen en mede bijdragen in de gelde lijke verzekering tegen de gevolgen van ongevallen en zij op het formulier van aangifte (6 Maart 1902 vastgesteld door den minister, art. 34 der Ongeval lenwet) op gelijke wijze als de man nelijke werkgevers de gestelde vragen te beantwoorden hebben. Dit aantal van 2300 werd naar vermogen nauw keurig berekend in aansluiting, met art. 10 der Ongevallenwet. ,Dat een aantal van 70.000 vrouwe lijke arbeiders werkzaam is in onze Nederlandsche industrieën en in een paar andere verzekeringsplichtige be drijven, eert cijfer in zichzelf krachtig getuigend van het aandeel der vrouw in den maatschappelijken bedrijfsar- beid en zeker nog beneden de werke lijkheid cp heden, waar het aantal toenemende is, zooals o.a. hier en daar blijkt uit. de Arbeidsverslagen. „Dat bet aantal ongevallen in haar bedrijf aan vrouwen overkomen, of schoon gering tegenover het totaal der ongevallen, toch niet onbelangrijk is te noemen, getuige enkele cijfers uit de verslagen van de inspecteurs van den arbeid, die door adressant worden aangehaald. „Dat zelfs ten opzichte van de ver kiesbaarheid als permanent lid van' t hoogste college, den centralen raad van beroep, moeielijk staande is te houden, dat (althans in de toekomst,) geen of ongenoegzame keus van vrouwen, die aan de gestelde eischen voldoen, be schikbaar zouden zijn (het aantal vrouwelijke studenten in de rechtsge leerdheid bedraagt op 't oogenblik 22.) „Dat toch eigenlijk allerminst is aan tei nemen, d'at de wetgever, ijn een land, waar de hoogste uitvoerende macht in handen eener vrouw berust, en de benoemingen van de personen belast met de uitvoering dezer wet, zoowel als verschillende beslissingen daaromtrent, door haar geschieden, de vrouwen zouden wenschen buiten te sluiten van de medeuitvoering van regelingen, haar eigen belangen betref fende, en tevens zoodoende geen ge bruik zou maken van de eigenaardige krachten, die door haar medewerking het algemeen belang ten goede zouden kunnen komen." De brand te Rotterdam. De brand, die te Rotterdam in den voornacht woedde in perceel 144 aan de Nieuwe Haven en waaromtrent reeds 'teen en ander is meegedeeld, ver zaakte in den nacht nog het alarmee ren van de brandweer, door het Hotel Weimar, dat met het achtergedeelte grenst aan het huis waarin het vuur zooveel verwoestingen heeft, teweegge bracht, Niettegenstaande de dadelijk ingestelde inspectie schijnt niet te zijn

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2