Amsterdamsche Beurs. opgemerkt, dat een balk. die de twee perceelen aan elkaar verbond, was blii- ven smeulen. Deze nu deed omstreeks 4 uur brand ontstaan in een der ka mers van het hotel, welke echter bin nen een half uur door Vier spuiten was gebluscht. Natuurlijk bracht dit ongeluk onder de meer dan 70 logeergasten die in t hotel vertoefden, en die toch al door den eersten brand waren opgeschrikt, eenige verwarring. Slechts half ge kleed verlieten zij in allerijl de ka mers, doch konden spoedig gerustge steid worden. Sport en Wedstrijden Cricket-wedstrijd. ALLHOLLANDM. C. C. Na de rust gaan de Engelschen aan baf «n gaan er in 't begin lustig op los slaan voor 5 runs valt de eerste wicket. Taylor Jones met Gooddon gaan nu aan 't slaan en als no. 2 bet veld verlaat zijn er 41 runs. T. H. Hollins wordt al dade lijk door van Renterghem uitgebowld voor 0 runs. Berkeley komt er eenige runs bij maken, maar kan 't toch ook niet verder brengen dan tot 12, want bij wordt prachtig'door Posthuma gebowld. Dr. Holton heeft ook niet lang pleizier van zijn spel, want hij wordt spoedig door van Renterghem gebowld. Nu komt C. B. Hulton, die- goed aan 't loopen gaat, maar brengt 't tot 16 runs, door een on voorzichtige run is hij run out. Er zijn nu 6 wickets neer voor 63 runs. O'Brien begint ook altijd met een drie en weet met zijn partner 't spel tot 85 te brengen.' Coxend brengt ook niet heel veel ver meerdering in 't spel, want, na 2 runs gooit Posthuma zijn wickets onderste boven. 8 wickets 83 runs. C. E. Hulton maakt er ook maar 6, want v. Renterghem neemt hem met een pracht van een bal. De laatste die nu aan bat komt, speelt ook niet lang met O' Brien, want als er runs zijn gemaakt, zijn er 10 wickets neer voor 96 runs. O'Brien not out. De Hollandiers gingen aan bat met Hold'ert en Schroder, doch. toen er 11 runts gemaakt waren, moest Schrö- e'dr het veld weer gaan verlaten, daar hij werd uitgebowld Broese d'ie nu met Holdert aan bat is, maakt 't ook niet lang, want bij 15 runs valt ook hij door 1. b. Feith komt als zijn plaatsvervanger, die met lloldert den stand tot 18 brengt waarna Holdert gevangen wordt. Brincker. die in de vorige inning zulk mooi spel heeft laten zien. is nu bij de eerste pain-ball voor 0 uit, daar hij prachtig wordt gevangen. 4 Wickets voor 52 runs zijn nu neer. Van Booven gaat, ook goed uit door een bal op de wicket van dr. Holton. Als Posthuma aan bat is met Feith, denkt een ieder, dat de score aanmerkelijk verhoogd zal worden, doch Posthuma werd ultge- vangen, toen hij 11 runs had gemaakt. 6 Wickets voor 50 runs. Nu komt Cool aan bat, die met Feith een flinke score gemaakt heeft, door krachtig slaan en voorzichtig spel, en komt de stand, op 135 runs, waarvan Cool, die uitgevan. gen wordt, er 56 heeft gemaakt, Du bois komt voor Cool aan bat en maakt ook een groote verandering in 't lijst je, hij slaat er ook lustig met Feith op los, totdat Dij 152 runs Feith wordt uitgebowld. Van Waveren met Du bois vergrootten samen de score tot 178, doch wordt ook al uïtgevangen. Er zijn nu 9 wickets neer voor 178 runs. En alls van Renterghem met van Wa veren de twee laatste batsmen zijn, duurt het ook niet heel lang meer. want bij 180 runs wordt van Waveren uitgebowld. Van Renterghem run out for 0. Het spel der Hollanders was dezen keer bijzonder goed, zoo zagen wij her. nog geen van de vier dagen. Het ge tal is hun niet mede geweest want van de 10 wickets zijn er bijna 5 uïtge vangen. De Engelschen gaan nu in. en moeten 182 runs maken om te winnen. Hockey en Bandy. Naar wij vernemen, zal a.,s. winter een damesclub uit Huil overkomen om eenige bandy-wedstrijden in ons land tegen de verschillende Holland- sche damesclubs te spelen. Letteren en iviuisi.. f-'i\vg te weerleggen door Pothuis tegen zijn vader geuit, a-ls zou deze onder de koristen verdeeldheid trachten te zaaien. Pothuis en Woliving ontna men den heer Benavente Jr.. als zijn- cle geert korist, en buiten de ord'e der vergadering gaande, de gelegenheid het woord te voeren, waarna de ver gadering huishoudelijk werd. De bijeenkomst, waarop vertegen woordigd waren het bestuur der afd. Amsterdam van de Ned>. Opera-Vereen ging. de koristen en de Bestuurders- bond. heeft niet geleid tot een verzoe ning der beide partijen. In een onder houd dat de heeren der Opera-Veremi- ging met dien heer Van der Linden had den, heeft deze zijn standpunt gehand haafd en verklaard niet te zullen in gaan op dte dreigementen in die verga dering- der koristen te berde gebracht. De heer Van, der Linden meent niet te kunnen toegeven, diaar de onder handelingen met nieuwe krachten een ailgeheet beletsel zijn. Persoonlijke aanbiediilng van de ontslagenen is de eenige weg om voor zoover er plaats is nog in het korps te worden opge nomen. Naar hij beslist verzekerde, zal de heer Van der Linden op tijd gereed zijn en zullen de voorstel lingen niet ondier de jongste gebeurte nissen lijden. De correspondent van de N. R. C. deelt mede, dat, volgens den heer Von Saber, vice, president der Nederland sche afdeeling op de internationals tentoonstelling- van moderne decora tieve kunst te Turijn, deze expositie het plan had doen geboren worden over eenige jaren in Nederland, ver moedelijk in den Haag, als zijnde de stad. die voor vreemdelingen de mees te aantrekkelijkheid' bezit de tweede internationale tentoonstelling van ver sieringskunst en van kunstambachten te doen plaats hebben. Men had met dit doel voor oogen reeds eenige be kende buitenlaudsche artisten gepolst, en niet éen of liij had het denkbeeld, zich op Nedeiiandsclxen grond eens ernstig met elkaar te meten, met in genomenheid begroet. Terstond be loofde een ieder zijn medewerking, als het plan verwezenlijkt mocht worden niet alleen wijl Nederland de algemee ns sympathie van het buitenland bezïi maar ook omdat de expositie de aan leiding zou wezen, dat men ons mooie en interessante landje nader kon l.e- ren kennen en onze krachtige en ge zonde kunst op den bodem, waar ze ontstond, zou kunnen genieten. Indien deze tweede internationale tentoonstelling van moderne versie ringskunst dan een meer volkomene, een in alle opzichten meer ernstige en consequente herhaling werd van die van Turijn, zegt de correspondent, welk een voldoening zou dat zijn voor de Nederlandsche natie, die reeds dit jaar op Italiaanschen grond den Hol landschen naam tegenover het buiten land zoo hoog heeft weten te houden Misschien voorspelt de belangstelling, welke ook onze minister van binnen- landsche zaken in de nieuwe kunstbe weging toont hij wordt nfl. den 22en Augustus uit Florence te Turijn verwgcht iets goeds voor de toe komst. Koristen Ned. Opera In het café .,De Wetering" werd Woensdag dioor die koristen der Ne- derland'sche Opera vergaderd, ditmaal in gezelschap van medie tot die samen komst uitgenoodigdie oud-koristen van de Opera. In deze vergadering deelde de heer Pothuis o. a. roede, dat door mr. G. W. Safin es aan het organisatie-be stuur een advies is verstrekt omtrent de rechtsgeldigheid: van het ontslag der koristen, waarbij die adviseur tot de conclusie komt, dat het ontslag nadat de heer Van der Linden een maal had verklaard in het niet ver schijnen op de Zondagsrepetitie een aanleiding te vinden om terug te ne men eenige bepalingen van het te vo ren door hem en de vertegenwoordi gers dar koristen vastgesteld, rechts geldig contract mag worden be schouwd als een contractbreuk, die eik der koristen volgens bepalingen van hun contract het recht geeft op een schadevergoeding van f 100, ter wijl er geen sprake kan zijn van een boete door de directie der opera tegen over die koristen wegens contractbreuk te vorderen. Op de uitnoodigiPg tot een conferen tie met de Nederlandsche Opera-Ver- eeniging. die haar bemiddeling aan bood. was volgens de mededeelingen van den heer Pothuis geantwoord, dat. d© koristen niet afzonderlijk, d'och als organisatie, wenschen te confereeren en daarom ter conferentie die gis teravond plaats vond zouden af vaardigen het bestuur van den koris- tenbond. de heeren P. van Oest. Espi- noza en Röhlijjg, en verder de heeren Verstralen en Hill en, terwijl mede ter conferentie zullen gaan de heeren Wollri'ng en Pothuis als bestuurders van den A. B B, Een zoon van den heer Benavente trachtte ter vergadiering de beschuldï- Aan de opsporingen van dr. Bre- dius heeft, naar de N. C. mededeelt, het Maurïtshuis wederom een belang rijk schilderij te danken, zij het «dan ook slechts voor een beperkten tijd, daar het werk in bruikleen is gege ven. Het is ditmaal geen Rembrandt maar een nog zeldzamer werk, na melijk een schilderij van diens leer meester Pieter Lastman (15831663). Gelijk zooveel schilderijien uit dten gouden tijd, was ook dit werk verdwe nen, zelfs spoorloos verdwenen. Men wist- alleen van zijn bestaan door een gedicht, dat Lastmari's tijdgenoot Joost van den Vondel, diie „door sta dig met de braafste kunstenaren te verkeeren, goed oordeel van konst had", op dit schilderij had gemaakt. Maar waar het was, bleef lang een raadsel, tot nu niet lang geleden de heer Bredius, op een reis door Rus land, het kunstwerk ontdekte in de verzameling van graaf Stezky, die welwillend aan het verzoek voldeed om het voor eenigen tijd voor he't Haagsche Museum af te staan. Uit de Arlieidei-swereld BINNENLAND Men schrijft uit Enschedé aan de N. R. Ct.: Naar aanleiding van het verzoek •der arbeiders-raadsleden, om die lie den, die bij de staking en uitsluiting bij de firma Van Heek en Co. betrok ken geweest zijn, van betaling van schoolgeld' vrij te stellen, hebben B. en W. dezer gemeente besloten, hen die het. volle schoolgeld hétalen, voor de helft, en hen, die half schoolgeld betalen, geheel daarvan te- ontheffen. Wie reeds betaald heeft en aanspraak wensch't te maken op die ontheffing, zal op verzoeek terugbetaling verkrij gen. De laatste uitkeering aan de vroe gere stakers en uit-gesloltenen heeft plaats gehad. f 3000 werd uit gekeerd'. Ieder gehuwd arbeider ont ving f 4.-50 plus f 0.50 voor elk kind. BUITENLAND. De staking der huurkoetsiers in Ham burg is geëindigd. Een gezamenlijke bespreking tusschen patroons en koet siers leidde tot een wapenstilstand. De nieuwe verordening op de huurrijtui gen zal eerst den lsten Januari 1903 in werking treden, terwijl den Senaat der stad zal worden gevraagd deze ver ordening te wijzigen. Koloniën. hieruit geregeld een factuurtje jonge -uulancDsche meisjes uitgevoerd naar Singapore, welke 's nachts via den ouden Boom aan boor<l van een schoe ner werden ingescheept. De politie hooi de „Setmar-ang Courant" daarop attent gemaakt, had het geluk den slaven handelaar, natuurlijk een Arabier, uit te vinden en daarmede hield meteen alle uitvoer van levend vleesch op. Wat met dien Arabier is gebeurd weten wij niet. maar na dien tijd hoorden wij niets meer van dergelijke onge rechtigheden. tot eindelijk een onzer detectieven. van wie de politie veel zou kunnen weten, dezer dagen onze aandacht vestigde op Djoewana. van waar de slavenhandel tegenwoordig wordt gedreven, en liefst op een wijze «fat het een iedereen moet opvallen. Lag de schoener eerst voor de mon ding der groote kali Djoewana, om daar d'e lading in te nemen, latei- gin gen de schoeners de kali binnenzeilen om vlak aan den oever gemeerd' te blijven tot de slaven ingescheept wa ren. hetgeen altijd in den nacht of in den vroegen morgen gebeurde. Deze schoeners komen van Banka en To- hoali en brengen geregeld' eenige jon ge inlandsche vrouwen, mede, die te gen goed' geld worden afgestaan met de belofte over twee jaar wedier terug gebracht te zullen worden. Wij haasten ons het. bovenstaande te vermelden, om het bestuur met het nemen van degelijke maatregelen uit te noodigen, in het belang van die ar me ongelukkigen die. wie weet, welk ellendig lot te gemoet gaan. Wij verzoeken het bestuur verder ook op de eilanden Banka en Toboalï een onderzoek te laten instellen en wij zijn er stellig van overtuigd dat ook daar vele javaansclie vrouwen afkom stig van Rembang. Joama. Pati, enz. worden aangetroffen in dienst van Chineezen die op een geheimzinnige wijze werdén overgebracht. Laat. die vrouwen of meisjes een verhoor on dergaan en men zal moeten, toegeven dat d:e slavenhandel hier nog welig tiert tot schande van het gouverne ment. (,.Semara.ng Ct.") Te driftig. Uit Ngandjoek schreef men aan de Soar. Ct. Eenige dagen geleden heeft hier een droevig ongeluk plaats gehad. De heer A. G. die Ravallet, van beroep snijveldopzichter van de suikerfa briek Ngandjoek, was zooals gewoon lijk in de tuinen om te zien of het volk naar behooren het riet sneed. Toen een hunner, zekere Soltaroeno. het werk niet het werk niet verricht had zooals De Ravallet dit wenschte, gaf deze hem een standlje, gepaard gaande met een .slag mat een stok die-n hij gewoon was bij zich te heb ben als hij de Ituinen inspecteerde. De Javaan liep na den slag weg. Hij werd echter teruggeroepen en schijnt toen De Ravallet te hebben uitgela chen. Deze motet. daarop woedend zijn geworden en Sotaroeno ander maal hebben geslagen; de slag kwam ongelukkigerwijze zoo aan dat de man dood neerviel. De Ravallet, die onmiddellijk berouw toonde, heeft al hef mogelijke gedaan zijn slachltoffer in het leven te houden, maar al zijn pogingen waren ver- geefsch. Ten einde raad haalde hij een dokter-djawa er bij, doch deze kon niet anders dan den dood consta- teeren. De Ravallet ging daasop on middellijk naar den adsistent-resi- den't Maas om kenni-s te geven van het voorgevallene en deze heeft in zijn hoedanigheid van hulp-officier van justitie de zaak onderzocht. Na- dait. verscheidene inlandsche getuigen waren gehoord, zijn de betrekkelijke stukken aan den officier van Justitie te Soerabaja opgezonden. Welke ver zachtende omstandigheden de officier en de raad in deze zaak ook zullen aannemen, het zal voor De Ravallet wel een harde les zijn. Hij is pas 20 jaar oud. Gouvernementsfcoffieenltiiur in Banjoemas. Onlangs vernam mien dat de gou- veriuemenlskoffieiculüiiur in de resi dentie Soerabaja was opgeheven. Thans is. blïïkens d'e mailberichten, hetzelfde geschied ten opzichte dier re sidentie Banjomas, waar de toestand' vrijwel dezelfde was: die winsten, dooi de Regeei-i'ng.daar nog door dwang en monopolie behaald, zijn van te geringe beteekeuis om den Javaan daarvóór nog in zijn- vrijheid' van handel en bedrijf te belemmeren. Wij herinneren, dat reeds sedert, jaren op Banjoemans werd gewezen als het. gewest, waar het loon dier koffieplanters per dag niet meer dan enkele centen, soms slechts één achtste cent per dag bedroeg. Door achtervol gend de slechtste gedeelten van de dwangcultuur vrij te stellen, was de gemöddellde 'verdienste in 1900 ge klommen tot... vijf cent- Het is d!us waarlijk niet te verwon deren dat de ganse he koffiecultuur hier niet langer houdbaar bleek. Eergisteren zijn wij van een reis in het vorstendom Boni hier terugge keerd. Ons eerste doel was de beklim ming van den Bowongilangi op do grens van Boni en Gowa. Geologische onderzoekingen hielden ons eerst, op aan den waterval van Bantirnurung. Vervolgens trokken wij verder naar Tjamba. Na vier dagen reizen bereik ten wij een groote met rijst, bebouwde streek Bontori'o vonden, dlie op de kaart niet voorkomt. Na twee dagen klimrnens bereikten wij den top. diKe wij bepaalden op ongeveer 2000 M. Dicht, hoewei «reen boog bosch en ook regen en nevel maakten het ons zeer moeilijk een overzicht te nemen. De here is zeer steil en heeft geweid rotswanden. i<? echter niet gevanrlUk slechts zeer vermoeiend, in het bestij gen Hij bestaat uit eruptie-gesteenten een krater kon dien wij niet vin dien Het, vogelleven was arm. ..Zosterops scpia. miceps" was de eenige zeldizame soort- die wij vonden. Reeds te Makassar hadden wij als curiositeit hooren vertellen, dat in de bergen van Boni wilde menschen leef den, die zoo schuw waren, dat men ze niet te zien kon krijgen. Niemand geloofde er evenwel aan. Wij evenwel dachten, dat wij er toch eens naar moesten omzien, en zoo begon nu. na het beklimmen van den Bowonglangi, het zoeken naar de To Ala (Ala is woud), zooals de Boegineezen deze menschen noemen. Wij vernamen, dat hun woongebied was het district Lamontjong (op de gouvernements- kaart aangeduid) en dat de Radja al daar het toezicht over de To Ala had. Intusschen waren het niets anders dan weggeloopen misdadigers, die in de bosschen gevlucht waren. De bena ming To Ala, boschmenschen, kwam ons intusschen verdacht voor. en daar om ondernamen wij de reis naar La montjong. De radja aldaar maakte groote bezwaren, verzekerde ook, dat de To Ala niets anders dan gevluchte misdadigers waren en bracht ons een paar individuen, die er inderdaad als gewone Boegineezen uitzagen. Wij gaven het echter nliet op. lieten het aan geschenken niet ontbreken en ontvingen eindelijk bericht, dat. de radja eenige To Ala in zijn huis had gelokt en ze daar voor ons vasthield. Wij vonden daar een man twee vrou- j wen en een kind, ontzettend schuwe menschen, van wie wij de overtuiging kregen, dat zij. evenals alle tot nu toe bekende rassen, tot een primitieve be- i volkingslaag van Celebes behoorden, j De To Ala leven in holen, waaraan het I woeste en met dicht bosch bezette ge- bergte rijk is. verbouwen wat maïs. zijn monogaam, liegen en bedriegen niet, kunnen slechts tot éen tellen enz. De exemplaren, welke wij zagen, zei de de radja, zijn half tammeer zijn ech ter nog geheel wilde boschmenschen. die zich met steenworpen verdedigen, als men ze tracht te naderen. Ver schillende omstandigheden brachten mee, dat wij ons in Lamontjong niet langer konden ophouden. Wij zijn echter zeker van plan, daar terug te keeren en den oerstam der To Ala tot een onderwerp van nauwkeurige stu- die te maken. De in vele deelen van het eiland, ten minste op vele kust plaatsen, heerschende cholera, is voor ons een groota belemmering." Over hunne volgende plannen deel den de heeren Sarasin in deze1 berïch ten niets mee. In Makassar meende men echter, dat zij beproeven zouden, van Papoio. aan den golf van Boni, naar de1 golf van. Palos in 't westen door te dringen, een reis die door to taal onbekende streken leidt, CentraaL Celebes van Zuid naar Noord in zijn groote uitgestrektheid doorkruist en ongetwijfeld veel nieuws en belang wekkends aan het licht zal brengen. Slavenhandel. Men zou zeggen .dat wij uit dien tijd van den slavenhandel zijn. Niets is minder- waar, want d'e handel in men schen wordt nog levendig gedreven, zonder dat er- een haan naar kraait. Nog. eenige jaren geleden werd1 van W ilde boschmenschen op Celebes In telegrammen werd de vorige week melding gemaakt van die reizi gers Sarasin, döle. reizende op Selehes, door den vorst van Sigi in hun reis plannen bemoeilijkt werden, en dat de gouverneur van Celebes het noodig had geoordeeld aan de reizigers hulp te zenden. Omtrent den nieuwen exploratie tocht van dn-. Paul en. dr. Fritz Sarasin uit Bazel, die zich reedte vroeger door reizen op Ceylon en Celebes bekend heid1 verwierven, vertelt de ,.N. C." aan de hand van bet tijdschrift „Glo bus" de volgende bijzonderheden: De reizigers verheugden zich in die krachtdadige ondersteuning van dien gouveraeur-generaail te Batavia en van den gouverneur van Celebes, ba ron Van Hoëvell, te Makassar, wat des te aangenamer voor hen wais om dat van zekere zijde in Nederland, be proefd was hun hindernissen in den weg te leggen. Hun werd de heer W. IT. Brugma, d'ie hen reedfe vroeger door Centraal Celebes vergezeld had. voor al hun ondernemingen als tolk toegevoegd. De heeren Sarasin schre ven o. a. den 10en Mei van Makassar: keni op een snelheid van 100 KM. per uur. Daardoor zal de reis tusschen beide plaatsen, die nu 5 uur duurt, tot 2 uur worden bekon. Het voornemen bestaat, een internationale prijsvraag uit. te schrijven voor de exploitatie en den aan leg dezer lijn. Binnenkort zal het ontwerp aan de Ifaliaansche Kamer ter bespreking wor den voorgelegd. De oorsprong van een ..canard". Valsch-e krantenbërichtjes worden ..canards" e-enoemd en men heeft, uit. gevonden, dat de oorsprong hiervan Belgisch is. Een lidi van de academie, te Brussel. Cornellissen. die op ver. schillende kranten geabonneerd was en zich altijd' ergerde over onjuiste be richten. liet eens door een van die kranten het- volgende verhaal opnemen waardloor de gulzigheid; van eenden werd aangetoond. .Men had twintig eenden samen op gesloten, waarvan een fijngehakt, werd. veeren. snavel en pooien inbe grepen. De negentien andere eenden aten hem op. Toen werd een van die overgeblevenen genomen en zoo gi.ng het door tot er één overbleef, die in korten tijd zijn negentien vriendjes verslonden had." Dit verhaal had zooveel succes, dat de pers het woord bleef gebruiken en d'e zaak zelf ook. Hondenslimheid. In de „Daily Express" schrijft iemand: ..Ik heb een grooten hond,, een kruisingsproduct, van een settel en een retriever. Hij heet Kitchener en is dé domste hond van geheel Lon den maar hij heeft één hartstocht; rat ten vangen. Hij kan anderhalf uur voor een ratten gat op zijn prooi zitten loeren. Dezer dagen joeg hij een rat in diens hol en ging. na vruchtelooze pogingen, om het dier uit te graven, zitten na denken. Na eenagen tijd ging hij naar zijn hok. nam er een stuk hond'enbe- schuït uit. legde dit voorzichtig opzij van het gat en.' wachtte. Spoedig kwam de hongerige rat te voorschijn en in een oogenblik had Kitchener ze te paldien. Cliinee8eh bijgeloof. Over de terechtstelling van een ChL neesch afgodsbeeld bericht de- Shan- gai-Mercury het volgende: Voor eenigen tijd offerde de gou verneur van de provincie Taiynenjung aan dén drakengod en dén draak der vier zeeën en vijf meren en smeekte om regen; maar daar het offer niet aangenomen werd en zijn verzoek bo vendien geen gehoor kreeg, werd de gouverneur toornig en beval, dat er een papieren draak gemaakt zou wor den. die den draak van dé droogte zou voorstellen. Kort daarop werd de papieren draak feestelijk buiten de stad gedragen, waar de gouverneur den Hemel berichtte, dat. hij dén draak zou terechtstellen omdat, hij het volk hardnekkig regen weigerde. Toen trad een in het rood gekleed scherprechter naar voren, die dé draalc in zéven stukken sneed. Nadat nog weer eens een gebed was gedaan, beval de gou verneur. dat dte terechtgestelde draak aan de vlammen zou worden prijs ge geven, wat onmiddellijk geschiedde. En dat gebeurt in: 1902. Gemen«ci Nieuws. In de zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water he denmorgen te 6 uur en s middags te 12 uur 63 en 64 gr. Fahrenheit. Bij vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank alhier, d.d. 21 Augustus 1902, is in staat van faillissement ver klaard Antonia Gerardus van Breemen, zonder beroep, wonende le Haarlem. Rechter-commissaris Mr. I. W. Lose- caat Vermeer. Gister. Heden. W. 20 Ang Dd.2Uw. 21/? pCt, Ned. Werk. Schnld 821/]e 41/a pCt. Portugal •t pCt. Venezuela Ceri. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum455 A and. Moeara Eniru108 Aand. Perlak Petroleum144 Aand. Schibaiéff Aand. Soemalata Aand. Am.Car JiFoundryCy..34i/,j Aand. United Steel Comp4li/< 413/^ Aand. Atchison Topeka92tys 92 Aand. Union Pacific10S>/i lOS'/a 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 1077/8 108 Aand. Missouri Kansas Texas SD/g 325/ia Aand. New-York Ontario345/g 35 Gew. aand. Kanaas City South. 3G 36tyg Pref. aand. id. idj50-r,/i6 59i/j Gew. aand. Southern Railway. 40-% il*l\s Aand. Wasbash31"/g 33 Aand. Denver Iiio Grande-i-rt'/iö 4315/ia Gew. aand. Erie3<F/S 40i/g telegrammen. Vervolg Stadsnieuws. De Gouden-sporenslag feesten Ten spijifc van het onzekere weer zijn de feesten te>r herdenking van denGou- den Sporenslag ie Kortrijk door een overtalrijke menigte bijgewoond. Zondagochtend om 11 uur werd de Salon, georganiseerd door de Maajtschappij van Schoone Kunsten, geopend; een gedeelte van den sche* penraad met den burgemeester v.an Kortrijk aan het hoofd, nam aan de plechtigheid deel. Terzelfder tijd ongeveer werden door een ander gedeeltte van den schepen- raad, de ministers en andere autori teiten aan het station önltvangen. De wethouder van Onderwijs, Geor ge# van Daele, trad als voorzitter op bij de opening van het Nationaal Congres voor de studenten dier univer siteiten. Te één uur was er een groot Vlaamsch banket ten Raad'huize. Daarna volgden de optocht en de v aan d el we dstrij d De deelnemende vereenigingen aan den opltocbt, een 425-tal. schaarden zich ten slotte om het te onthullen model van het, monumenlt aan den Gouden Sporenslag op de Place du Lion. Een enorme poliiemacht had ech ter alles zoodanig afgezet, dat de groote menigte weinig of nieits van de onthulling gezien heeft, noch iets hoorde van d© gehouden toespi-aken. Op de Grande Place weirdi hierna de Cantate de Groeninghe uitgevoerd, speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd door Karei Mesdagh, op woordten van Theodore Stevens. Om zeven uur had op het Stadhuis de uiitdeeling der prijzen plaats, be haald door de vereenigingen, die aan den optocht en den banierwedstrïjd hadden deelgenomen. Door den bouwk. J. Letzen al hier is aanbesteed: Het bouwen van een beneden- en bovenwoning aan den Klei nen Houtweg. Ingeschreven werd door: N. F. Vosse, Heemstede, f 7802. J. Winnubst 7600. H. Bloem 7945. J. Nonnekes 7373. Peper en Jansen 7793. P. de Lucht 7920. Groot en v. Paradijs 7825. H. J. Rooijers 8300. v. Deursen 8196. Van Zeist 8172. De overige inschrijvers wonen alhier. H e d en m i d' da g werd door don Garnizótens Commandant alhier aanbesteed: De levering van 141500 K.G. steenkolen, 815 H.L. geklopte co kes. 13700 lange turven en 1310O vuur makers ten behoeve vair de militaire gebouwen alhier. Ingeschreven werd' door F. Perquin alhier steenkolen f 0,90 per 100 K.G. geklopte cokes f 0.49 per H.L. lange turf f 0,86 per 100. vuurmakers f 0.20 per 100.; A. Zwitser alhier steenkolen f 0.92: geklopte cokes f 0.41; lange turf 0,50 en vuurmakers f 0,24. Gevonden voorwerpen: Een boezelaar, een schrijfboek, een ring met 7 sleutels, een gouden oor knop. een lederen taschje met cein tuur. een sportkar en een gouden oor bel. HET KAAP SCHE PARLEMENT. KAAPSTAD. 21 Aug. (R.O.) Het Parlement, heeft het adres aan den Koning en die Koningin aangenomen. LOADEN. 21 Aug. (R.O.) Een tele gram uit Kaapstad) aan de Times geeft een zeer pessimistische beschouwing over de bijeenkomst van het Parle ment, die naar de correspondent meent alleen strekken zal om de rassenhaat sterker te maken. Streng veroordlee.lt de correspondent de wijze waarop die Kaapsche premier de leden zijner e.iigen partij behandelt: eveneens keurt hij af, dat dte reeeering verzuïmdte wet ten voor te stéllen betreffende de op hitsing tot verzet, en d'en invoer van wapenen die hij noodzakelijk noemt voor de rust, van Zuid-Afrika, De cor respondent. meent, dat er weinig twij fel bestaat of sir Gordon SprLgg- zal het met den Afrikaan dér bond wel eens worden. Reeds beloofde 'hij den Bond de benoeming van een Koloniale commis sie van onderzoek naar de werking van de krijgswetten en het, vergoeden van alle verliezen die daarvan het gevolg zijn geweest, daar die Bond die Imperiale commissie voor dat ond'er- zoek benoemd onvoldoende acht. Burgerli]ke Stand. Ondertrouwd21 Aug. Mr. G. De- kethI. A. Putman Cramer. C. de WildeA. I-Ieinen. W. J. Neut.eboom A. A. Wedzingo. W. J. VoetA. M. Westerveld. Getrouwd: 21 Aug. E. C. N. Koning en M. P. van Duijvendijk; H. Groene- wegen en P. H. Keuzen; P. Merckens en D. J. M. Moeton; E. P. Bloember gen en C. J. van Rossum; J. Dekker en M. D. J. de Graaf; A. Hamann en C. S. v. d. Heijde. Bevallen 20 Aug.: M. Modderman van Essen d.A. KossenVink z.; A. M. van Hoof—Dirks d.; 21. G. J. FlorijnMo klier d Overleden 19 Aug. B. Koopziek 15 d. z.. Vroomstraat: H. Steen,ken 1 m. z,. Hagestraat. [Ontvreemd: Uit een 'in aanbouw 'zijnd perceel aan de Cloosterstraat on der Schoten zijn ontvreemd drie loo- den pijpen, welke met, geweld uit de muren zijn gerukt Vermissing. Een huzaar eaf kennis, dat hij vermist een zilveren horloge met nikkelen ketting, welke voorwerpen zaten in een zak van zijn huis. liggende in een niet gesloten kast op zijn kamer. Een uien we spoorweg van Rome naar Napels. Een commissie, die belast is met het bestudeeren van de mogelijkheid van den aanleg van een nieuwe, directe spoorwegverbinding tusschen Rome en Napels, heeft rapport uitgebracht. De nieuwe lijn zou 195 KM. lang zijn, ter wijl de bestaande spoorweg 249 KM. lang is. De exploitatie zal geschieden met, electriclteit als beweegkracht en men re- Voorons Reclame bord. Zeer verschillend! én soms ook aardig zijn degedachten en uitingen voor en over ons reclamebord in de Groote Hout straat 55. Zoo waren er Woensdag avond, toen melding was gemaakt van de inbraken te Heemslede en het ge lukkig slot, dat <1° verdachten reeds waren aangehouden, velen die. het was hun aan te zien. zeer tevreden waren over het succes van den brig, tit de Man en dien rijksveldwachter Bonman, maar ook eenigen die er anders over dachten. Het waren een viertal jongelui van omstreeks 1518 jaar die er zeer ontevreden over wa ren. echter gtraatslijperstronies, met het bekende platte lokje op hun voor hoofd gedraaid!, en het petje scheef er op. Met een houding alsof ze voor nie. mand hang waren enz. eischién ze dat het. bord'weggenomen zou worden, an. ders zouden zii het doen. en dergelijke dwaasheden meer. Ten slotte trok het troepje af. 37üe Staatsloterij. Trekking van 21 Augustus. 3de Klasse, 4e Lijst, Nr. 9959 f 100. 8423146324 87731231015709 18367 168 2550 6880 9026125461571218598 240 3606 7098 9412126391575918693 50837187H-3 9514127891584318758 565 3739 7427 969912884 1674518949 616 4080 7602 9669131291695319581 618 4282 77621012313611 1746519767 65* 4606 8043102451367217681 19869 906 5164 8093 1076314 »21 17712 20125 9315604 81281L"09146221800820194 1317 5629 8204113551Ö1Ö018199 20264 1521 5768853117751 1550718215 20270 16015900 8654177871567318217 20598 2028 5919 8726118991569818347 20699 20948 Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam, naar Batavia passeerde 20 Aug. Quessant. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Aug. van Suez. Het stoomschip Besoeki. van Java naar Rotterdam, arriveerde 20 Aug. te Marseille. Het. stoomschip Malang vertrok 20 Aug van Rotterdam naar Batavia. Het' stoomschip Koning Willem III vertrok 20 Au"\ van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 20 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Aug. Quessant. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Aug. van Southampton. Het sitoomschip Prins Willem I, v. Paramaribo na!ar Amsterdam, pas seerde 20 Aug., des nam. 5 uur Oues- sant. Het stoomschip Prins Willem V ar riveerde 18 Aug. van Amsterdam te Paramaribo. Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 19 Augustus. Richard Biirger, kellner te Schetyeningen. Rechter-commissaris mr. C. W. Voll- graff. Assen, 18 Augustus. A. Hoogeveen Azn., koopman te Zuidwolde (Dr.), Rechter-commissaris mr. E. Pelinck. Opgeheven zijn de faillissementen van W. van Elten te Veghel en A. C. L. Jansen, huisvrouw van J. Th. Zwaart, den Haag. Geëindigd is "dat van A. M. Schou ten Jr.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3