waarop hij voor '25 jaar gelc-deii bij' genoemde lirma in dienst trad'. Nut. Wij ontvingen het eerste num mer van een eigen orgaan der Maats, tot Nut van 't Algemeen, onder den wei nig zeggenden titel ,,Mededeelingen". Dit is het resultaat van een proefne ming met een eigen blad, waartoe door de algemeene vergadering onlangs be sloten werd. Het eerste nummer is dus de proeve van een proefneming en als zoodanig mag de inhoud niet te scherp gecritiseerd worden. Toch mogen wij er op wijzen, dat op het nummer Juli ge drukt staat, terwijl we het in de tweede helft van Augustus ontvangen en dat het de openingsrede door Mr. Eggers van de laatste algemeene vergadering, die in Mei door alle bladen geheel of gedeelte lijk werd opgenomen, nu nog eens af drukt. Maar nu de wijze van uitgaaf. Erger schijnt het ons toe, dat de Mededeelin- gen niet op geregelde tijden zullen ver schijnen. Het eenige wat we vernemen is, dat er zes afleveringen per Jaar zul len komen, nu en dan wellicht in den vorm van dubbele of driedubbele (lees drievoudige) zoodat de mogelijkheid zich kan voordoen, dat de leden twee- of drie maal in 't jaar de Mededeelingen ont vangen. Naar onze meening is deze manier van uitgeven als band tusschen Hoofdbe stuur en departementen en tusschen de departementen onderling, volkomen ver keerd. Niemand zal inzenden, wanneer hij niet weet wanneer zijn bijdrage of mededeeling verschijnen zal en (ook daardoor) het blaadje zal niet gelezen worden. Vraagt men belangstelling voor een blad, dan verschijne het per dag, per week, per maand, maar het ver schijne geregeld. De inhoud van dit eerste nummer is, behalve een voorwoord en de bovenge noemde openingsrede, een mededeeling over de wintervoordrachten, met lijst van de sprekers, mededeeling uit het dep. Winschoten. Varia (Het Boerenhuis in Nederland) en 't jaarverslag van Mid delburg. De Commissie van redactie bestaat uit de heeren Mr. F. A. Eggers, Mr. M. W. F. Treub en Mr. J. Kruseman. Zij richt in het voorwoord een ver zoek tot de Secretarissen der depp, om de afleveringen zoo spoedig mogelijk aan de leden toe te zenden. Overbodig schijnt dit verzoek ons niet toe, want nadat wij in een Maandagmiddag ver schijnend Haarlemsch blad al een be schouwing over dit eerste nummer had den gelezen, ontvingen wij ons exem plaar pas Donderdagmiddag. B al-ch amp Ir e Prachtig 'hel der veder, voor de danslustigen hij uitstek uitgezocht, voor die toeschou wers wat te kil. begunstigde D on d e r- daic-avonrïi het bal-champêtre in het Brongebouw. Nadat Haarlemsch Muziekkorps een klein, doch fraai programma had uit gevoerd. nam het bal ondieT leiding van den heer Joh. Martin een aan vang Reeds direct werd ''e dansvl ak te door een groot aantal danslustigen ingenomen, die lustig op den maal. der muziek rondwalsten en niet. eer op hielden voordat d© laatste tonen, der muziek waren weggestorven Dan stoof men uiteen om een oogenblik la ter weder met frisscbien moed zich aan Terpsichore te gaan wijden. Nauwelijks klonken weder de eerste muziektallen voor een ninwen dans. of. als door een onzichtbare magneet naald aangetrokken vloeren de talrij ke paartjes, naar de 5 la giorno ver lichte vlakte om even lat.er te dansen, keurig en net, zonder ophouden, on vermoeid. zoolang totdat de muziek andermaal zweeg en een einde maak te aan deze voor velen zoo geliefde ont spanning. Tot even na middernacht werd de dan spr et v o ortgezet Di© Directie van het. Brongebouw kan met voldoening op de beide door haar gegeven bals terugzien, en er van overtuigd1 zijn d'at. velen daarvan gaarne nog een© herhaling zullen zien Uit de Omstreken. Heemstede. Maandag wordt een aanvang gemaakt mei het opbreken van plus minus 623 vierk. M. keibestrating en het daarvoor leggen van een klinkerbestrating, vanaf de ijzeren brug tot de Kastanjelaan, welk werk is opgedragen aan den straatma ker Kievit te Overveen. Door bestuur ders van rij- en voertuigen en vooral door fietsrijders zal deze verbetering voorzeker worden toegejuicht. Het leggen van een 250 Meter lang riool met 5 groote straatkolken en aan- sluitriool aldaar, voorziet mede in eene groote behoefte. Hillegom. De Mannenzangvereeniging „Crescen do" alhier zal a.s. Dinsdagavond, 's avonds 8 uur, in hotel „Sistermans" op treden met medewerking van het kwar tet „Zanglust" en den heer Vrugt uit Haarlem. Zandvoort. Zaterdagavond a.s. zal de Vereeni- ging .,De Zandvoortsche Feestcom missie" in het Café De Gekroonde Valk eene algemeene vergadering houden ter verdere bespreking van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De agenda luidt: Mededeeling van ingekomen stukken. Regeling optocht en Benoeming der verschillende com- missiën ter verdeeling van de werk zaamheden. De lijsten, die voor het innen der bijdragen worden rondgezonden, too- nen vele hand'teekeningen. Tooh zijn er nog velen, die niets gegeven heb ben. Het is te wenschen, vooral voor de kinderen voor wie het feest hoofd zakelijk geldt, dat nog menige bijdra ge moge gegeven worden, opdalt de Feestcommissie in staat mag zijn I den verjaardag van H. M. de Konin gin luisterrijk te vieren. Velsen. Door een paar honden zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag van den landbouwer P. J. Voorting. wonende op Hageveld nabij Santpoort, in het land 3 schapen doodgebeten. Verschrikkelijke ramp. Donderdagavond te 11 uur is door hooibroei in brand geraakt de boerderij „De Hofgeest" te Velsen, toebehoorende aan Arie tSchoorl. De brand werd ont dekt door de baker, die alarm makende, met het jongste kind naar buiten vloog. De moeder, die een dag te voren bevallen was, redde 2 andere kinderen; vader en zoon, die in den stal, sliepen, ontkwamen eveneens, doch 2 meisjes Neeltje en Ber tha, 14 en 12 jaar oud, die hun slaapver trek vlak bij het broeiende hooi hadden kwamen in de vlammen om en werden geheel verkoold terug gevonden. Dr. Drenth, arts te Santpoort, de ka pelaan van Driehuis en de secretaris van het Witte Kruis te Velsen, Wynoldy Daniëls maakten zich zeer verdienstelijk. Naar wij nog vernemen bestond er de laatste dagen steeds vrees voor hooi broei, zoodat iederen nacht bij den hooi berg op zolder was gewaakt, totdat juist gisteren de hooisteker berichtte, dat het gevaar geweken was. waardoor onge lukkig genoeg de wacht werd opgeheven. Eén der kinderen moet reeds direct ge stikt zijn door den rook, doch het andere moet nog wakker zijn geworden, is uit bed gesprongen en vlak voor de deur, die helaas gesloten was, neergevallen en geheel verkoold teruggevonden. INGEZONDEN MK"KDEE- LINCTKN'. 30 Rents per regel OUOL, het beste Moudwater ter wereld I binnenland. De Boerengeneraals i" Nederland. Tijdens het door de Boeren-generaals afgelegd bezoek op Oranjelust over handigde de heer Van Boeschoetn aan generaal De Wet een schrijven van mej. A. Portmann te Zurich, een toon de hem het prachtig en kostbaar ge schenk van zilver van deze dame. Het stuk is iets minder dan een meter in het vierkant en geeft een voorstelling van een episode uit den oorlog onder den beroemden generaal. Generaal De Wet was hoogst ingenomen met dit schoon© huldeblijk, dat eveneens door zijn wapenbroeders, de generaals Botha en De la Rey werd bewonderd. Donderdagochtend hebben de Boe rengeneraals in het hotel Den. Ouden Doelen" een lunch aangeboden, aan een 25tal dames en heeren. behoorende tot hun intieme vrienden en kennissen. Tot hen, die daaraan deelnamen, be hoorden, allen met hunne dames, dr. Leyds, de heeren Fischer. Wessels en Wolmarans, staatssecretaris Reitz, de heeren Kröller en Müller, leden der firma Wm. H. Muller en Co., te Rot terdam. die de boot Batavier III ter beschikking stelden zoowel van presi dent Steyn als van. de generaals, om de reis naar Holland le maken, de heer De Bruijn. secretaris der deputatie en de heeren Van die Velde, Brebner en Ferreira secretarissen resp. van de generaals Botha, De Wet en De la Rey. Nog steeds blijven zich tal van dames en heeren aanmelden om te teekenen m de welkomstregisters voor de generaals, in het Doelenhotel. Tal van generaals van het Nederlandische leger, secretarissen-generaal der depar tementen van algemeen bestuur, voor zitters en leden van de booge staatsli chamen, oud-ministers enz. plaatsen hunne handteekening. In opdracht van de Wereld vereeniging „Kosmopo- lit" te Neurenberg werd geteekend door den heer G. Koentz Jr., consul voor Ne derland van die vereeniging, terwijl ook een Engelschman zijn handteeke ning zette, nL sir Charles Turner, K. C. J. E. „Late Minister of the Council of India". Schadevergoeding: Zuid-Afrika. Door de Staatscommissie voor de Z.-Afrik, schadevergoedingen is op- gemaakteen voorloopige lijst, waarop zijn vermeld de namen van hen, die ingevolge de bepalingen van het K. B. van 5 Febr. 1902, no. 23, voor een uit- keering uit de door de Staatscommis sie te verdeelen som in aanmerking komen, benevens de bedragen, welke aan bedoelde personen zijn toegesehat, Blijkens een aankondiging in de Neder. St-Ct. zaL deze voorloopige lijst voor belanghebbenden ter inzage lig gen ten bureele van den secretaris der Staatscommissie, jhr. rnr. F. Beelaerts van Blokland, 3 Binnenhof te 's Gra- venhage, gedurende alle werkdagen, tusschen 25 Aug. en 6 Sept, a.s., des voormiddags van 9 tot 12 uur. Ver zoeken om schriftelijke mededeelingen betreffende' den inhoud der lijst zullen onbeantwoord blijven. Belanghebbenden wordt er op ge wezen, dat de op de voorloopige lijst voorkomende bedragen niet in hun ge heel zullen kunnen worden uitgekeerd, aangezien de te verdoelen som daartoe niet geheel voldoende zou zijn. Bezwaren tegen de voorgestelde ver- deel'ing kunnen' schriftelijk bij de staatscommissie worden ingediend tot en met 9 Sept. a.s. Aanstonds na dien datum zal de definitieve lijst der uit keeringen onherroepelijk worden vast gesteld. Pro-Boer-tentoonstelling. Woensdagmiddag werd die Haag- sclie Pro-Boer-tentoonstelling. ondier vriendelijk geleide van mevr. en mej. Wolmarans bezocht door de echtge- noote van generaal De la Rey. verge zeld hare. dochter mevrouw Fereira me<t haren echtgenoot den secrfari.s1 van generaal De la Rey, benevens door mevrouw Van Velde en haar echtge noot den secretaris van generaal Bo tha. Zij werden ontvangen door den pre sident en den secretaris dier vereen L iiide heeren mr. W. de Ridder en S H. L. J. de Korte, dlie het opmerk zaam maakten. Er waren juist vede Afrikaansche dames en heeren (ex- krijgsgevangenen) tegenwoordig, het geen tot vele warm© begroetingen aan leiding gaf waardoor het bezoek een zeer levendig en opgewekt karakter verkreeg, liet was opmerkelijk hoe al len zich te huis gevoelden en aange naam getroffen bleken te zijn over de enthousiastische ontvangst don gene. raai bereid. Na bewondering te kennen gegeven te hebben over de vele geschonken kunstschatten voor d© aanstaande ver loting begaf het gezelschap zich naar Villa Costa", waar thee werd ge bruikt. en de kamer bezichtigd waar president Kruger onlangs vertoefde. Roode Krnis. Onder voorzitterschap van den heer K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht werd Donderdagmiddag te 's-Gravenhage een huishoudelijke vergadering gehouden van het Hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis, waarin de generaal-majoor J. Binnendijk, 'inspecteur van den ge neeskundigen dienst dar landmacht, als lid van het Hoofdcomité werd ge ïnstalleerd. Na goedkeuring der rekening en verantwoording en afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenhe den Vingen de besprekingen aan over de gevangenneming der tweede Neder landsche ambulance. In verband hiermede was dr. Koster uitgenoodigd dit deel dier vergadering bij te wonen. Bij zijn komst riep de voorzitter dr. Koster een hartelijk welkom toe, bij een terugkeer in het vaderland, na ruim 32 maanden afwezigheid. In het verdere gedeelte van zijn teo- spraak zeide Baron van Harderbroek „Wij zullen het n'iet ontkennen, dr Koster, dat de eerste officieele berich ten over het gevangen nemen uwier ambulance, als schuldig aan „spionage en vervoer van munitie" en daardoor aan ernstig vergrijp tegen de Geneef- sche Conventie, ons met zorg vervulde en allerwege een pijnlijken indruk maakte. Maar al dadelijk werd de juistheid dier mededeeling, al kwam zij ook langs officieele kanalen tot ons. ten ernstigst© betwijfeld, en latere be richten, informaties, onderzoekingen voor zoover deze onder ons bereik la gen, hebben de onwaarheid der beschul diging aan het licht gebracht. De fei ten, waarop de beschuldiging van spionage moet zijn. gegrond, kwamen ten minste nooit onder d© oogen van ons college." Erkend moet intusschen worden, dat door ii, of laat ik liever zeggen, door de leden der ambulance, waarvan gij het hoofd waart, een fout of onvoor zichtigheid is begaan, die voor een met wrok tegen Nederland bezielden vijand een handig middel is geweest om u met de uwen met eenigen schijn van recht althans m gevangenschap weg te voeren van het slagveld. Een fout zeker, maar begaan louter uit barmhartigheid en geheel te goeder trouw. De Britsche autoriteiten waren ik houd mij daarvan overtuigd, ingelicht omtrent uw voornemens, die niet on. der stoelen of banken werden gescho ven. Zij zijn dus te beschouwen als daaraan medeplichtig. De .Nederland sche consul-generaal te Pretoria aar zelde zelfs niet in plaats van te waar schuwen, gebruik te maken van de hulp uwer ambulance, tot vervoer zij ner partuculiere correspondentieeen Engelsch officier vertrouwde u brie ven toe voor zijn broeder." En baron van Hardenbroek eindig- do aldus „Rekening houdende met die feiten en met den erkenden beslisten toeleg der Engelschen, om hun hardnekkigen tegenstander onder de knie te krijgen door ze te berooven van alles, ook van medliischen steun; met de tweejarige gevangenschap, u allen opgelegd, niet als boetelingen voor een. na eerlijk on derzoek, door een onpartijdige recht hank deugdelijk geconstateerd mis drijf, maar als machtelooze slachtof fers van Britsche willekeur en moed wil, heb ik. als voorzitter van het Ned. Roode Kruis, het noodig geoordeeld, u te ontvangen in den kring van het hoofdcomité, om de'sverlangd. persoon lijk nog inlichtingen te verstrekken over de bijzonderheden van de gevan genneming uwer ambulance en daar na van ons te scheiden met een waar- dieerend van dankwoord voor al den arbeid, door u en die uwen in dienst van het, Ned. Roode Kruis volbracht op d© slagvelden van ZuidkAfrika. In voor het Hoofdcomité zeier vleien de bewoordingen beantwoordde dr. Koster deze toespraak, waarna de voorzitter gelegenheid gaf tot debat over dezQ zaak, en waarbij dr. Koster alle gewenschte inlichtingen gaf. Kwijtschelding van straf. H. M. de Koningin heeft een maand kwijtschelding van straf geschonken aan den ziekenverpleger li. door het gerechtshof te Amsterdam tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld (met ontzegging van het recht om het be roep van ziekenverplger enz. uit te oefenen gedurendle 5 jaar) wegens het toedienen van duboisino aan een pa tiënt die daarna overleecL Naar uit Maastricht wordt gemeld, is de toestand van den oud-minister jhr. Van der Maesen d'e Sombreff ito die laatste dagen aanmerkelijk verer gerd. zoodat men het ergste vreest. Naar men verneemt is d,e toestand van den her F. Co en en. lid1 va.n de Eei'ste Kamer voor Limburg, die on langs geopereerd werd, zoo verergerd, dat het noodig geacht werd hem de sacramenten der stervenden toe te die nen. Een ongeluk. Een voor 'n bokkenwagen gespan nen jong paard van zekeren Box te Watergang schrikte nabij de Amster- damsche Poort, te Purmerend door de stoomboot „Eensgezindheid", In dolle vaart vloog 't dier regelrecht op 't ca fé-restaurant van d©n heer Droog aan en door d© glazen deur op den naar i binnen, waar 't halverwege in 't lo kaal bfeef staan, omdat de breed© wa gen er ni'et d'oor kon. De schrik ond'er de bezoekers was niet te beschrijven. Door dien glasscherven heeft 't paard zich hier ©n daar bezeerd. De voerman clie op den wagen was blijven zitten, kwam met den schrik vrij. Een hulde. Door eenige officieren van het 3e neg. vestingartillerie te Gori'nchem werd' een treffende hulde gebracht aan de nagedachetnis van hunnen, gedu rende de kamp om vrijheid en recht in Zuid-Afrika gesneuvelden kameraad en collega den len luitenant C. Bol- dingh. door aan diens beeltenis, ge plaatst op de Pro-Boer-tentoonstelling 1© Scheveningen. een krans te beves tigen. Een oplichter Te Culeanborg vertoefd© dezer da gen een persoon, die zich hij verschil lende ingezetenen had uitgegeven voor koopman in aardappelen, fruit, visch, enz. en inkoopen wenschte te doen, voorgevende het door hem gekochte te betalen, zoodra zijn zoon van wien hij geld wachtende was, aldaar melt eene schuit haring was gearriveerd", hetgeen zeker spoedig moest geschieden. Zijn intrek had hij inltusschen genomen bij eene wedu we, van wie hij zoo nu en dan geld leende, terwijl hij in een café ver schillende verteringen maakte, dilt alles onder conditie, dat hij groot geld bij zich had. doch dit liever niet wenschite te wisselen. De politie kreeg achterdacht, en men rekende hem in. Hoewel hij aanvankelijk vol hield groothandelaar te zijn, bleek inmiddels uit ingewonnen telegra- phisch bericht, dait verdachte zeer ongunstig bekend stond, een gevaar lijk persoon was en reeds gevange nisstraf voor diefstal hadl ondergaan. Al spoedig bekende hij 'dan ook" dat hij al die verzinsels had voorgewend om geld en goederen machtig He wor den, ten einde op die wijze in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Te gen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens oplichting en is hij gevanke lijk naar Tiel overgebracht. Oplichting. Twee kooplieden, wonende in den Op pert te Rotterdam en op de Nieuweha- ven, verhuurden een paar weken geleden aan zekeren L. C., iemand die reeds eeni ge jaren in de gevangenis heeft doorge bracht en gewoon is te koopen zonder te betalen, verschillend meubilair tot een bedrag van ongeveer f 300, onder voorwaarde dat met de huursom tevens de koopsom zou worden afbetaald. Ge noemde L. C., eenmaal in het bezit der verschillende goederen, haastte zich deze in verschillende huizen van verkoop met recht van wederinkoop te beleenen, in middels zijn woning op het Strooveer verlatende en elders een onderkomen zoekende. Donderdagavond is hij echter in de Erasmusstraat, waar hij weder een huis van verkoop met recht van weder inkoop bezocht, aangehouden en naar het politiebureau in de Lange Toren straat gebracht, waar hij voorloopig is opgesloten. De politie heeft het beleende meubilair in beslag genomen. Uit de krijgsgevangenschap ontslagen. Men schrijft uit Delft aan de N. C.; In October van het vorig jaar werd iri uw blad medegedeeld, d'at kolonel Maxim off, de bekende aanvoerdier in den ZuidiAfrikaanschen oorlog, te Delft een bezoek had' afgelegd bij de familie Wicherlinck, waarvan een fa milielid zich in krijgsgevangenschap bevond'. Thans is de heer Wichertink van Ceylon teruggekeerd. Zijn wedervaren laat zich als volgt verhalen: Gedurende 6 jaar was de heer W. als handelsbediende in Pertoria werk zaam. toen de oorlog uitbrak en bij ook de wapens greep. Hij werd ingedeeld bij het comman do van kolonel Maximoff. dat een on derdeel uitmaakte van de legermacht onder bevel van den Vrijstaatschen generaal Kolbe, waarbij hij aan ver schillende gevechten deelnam, tot hij na ruim 8 maandien te hebben gevoch ten bij Thaba'nehu. met een vleesch- wond in de d'ïi. werd1 gevangen geno men: na een maand te zijn verpleegd iti het hospitaal te Bloemfontein (de behandeling der Engelsch© doktoren was volgens den heer W goed) werd hij ingescheept nuelt die '„Mohawk", naar Colombo. D©ze reis was uiterst slecht; onvol doend voedsel, weinig ruimte, slechte ligging ongedierte, alle ongemakken, welke op een inderhaast tot groot transportschip ingericht stoomschip kunnen zijn. waren daar dan ook. Later werd d© heer W. met een 70- tal Hollanders, waarondier de doktoren v. Houtum en Pino, gedurende 5 maanden in het Dyatilawana-kamp gehuisvest, waarna hij werd overge bracht naar het Ragama-kamp. Bijna 2 jaar heeft hij daar in, met het oog op de tropen, goed' gebouwde hutten verblijf gehouden: de kost was dezelfde als voor de Europeesche sol daten. Hoewel de typhus sporadisch voorkwam was de algemeen© gezond heidstoestand vrij goed Het leven in het kamp was geest- dood end. in den beginne werden cou. ranten vrij doorgelaten, later werden Nederlandsche streng verboden, doch kreeg men alleen gecensureerde Fran- sch© en Duitscbe. zoodat men niets afwist, van den strijd. Deze onwetendheid werkte zenuw- verlammend'. Eindelijk ging de heer W. miet 9 anderen aan boord van de „Friesland" Over de behandeling daar aan boord i's d'e beer W vol lof. on bet. is te be grijpen. dat bet afscheid, toen men op vadlerlandischen grond kwam, van beide zijden hartelijk was. Waarschuwing tegen een kant- school. Mej. Henrietta Maus te Wageningen schrijft aan het ,,N, v. d. D.": „Ondlergeteekende. dochter van een arts. en vriendin van mevrouw Reg-1 nier. directrice van de Kantschool te Sluis (Zeeuwsch-Vlaanderen), gevoelt zich gedlrongen elke vrouw, of olk meisje te waarschuwen voor dit ge vaarlijke werk „het kant mak en," Mijn ouders waren, er op gesteld', dat ik zooveel mogelijk van alles leer de en alzoo ook het kant-maken. 't Kostte mij een geruimeu tijd om een kant of ©en manchet te maken; op het laatst waren mijn oogen zóó ver zwakt,. dat ik drie dagen in ©en donke re kamer molest zitten en er vrees be stond. dat ik blind) zou worden. Een ieder, die er zicb van overtui gen wil, kan bij mij mijn kantwerk zien, en ik zal belangstellenden aan~ toonen, hoe weinig zij per dag en voor een franc loon pea- dag afwerken. Wil men met geweld een kantschool oprichten, dat, dan de oprichters voor de gebrekkig of blind wordenden eerst een fonds sticht,en, waaruit, in hun onderhoud' voorzien kan. worden." De ramp te Noordwgk. Eene vreeseilijke ramp viel Donder dag aan d'e badplaats Noordwïjk aan Zee. Omstreeks 11 uur bemerkte d© bad meester. dat een Duitsche heer zich te ver in ze© waagde. Op zijn waarschu wend1 roepen werd geen acht geslagen D© reddingboot werd) te waiter gelaten en varn bet strand zag men hoe de badj- meester trachtte den met d© branding worstelenden man te grijpen. Einde lijk gelukte hem dit op 't oogenblik d'a,t den Duitscher d.© krachten bega ven. Geholpen do or een geoefend zwem mer, slaagde die badmeester er in, den drenkeling zoolang boven te houden tot de reddingboot nabij was. die den bewustelooze aan wal bracht.. Daar ont •stond terstond! eenige consternatie, doordien de dochter van dien. drenke ling lieim herkende. Spoedig waren nu eenige geneesheer®®. o. a. dr. Bek king uit Rotterdam, bezig met pogin gen om het bewustzijn op te wekken wat helaas vruchteloos bleek, zoodat na ruim een uur deze pogingen moes ten worden gestaakt.. Teen eerst bemerkte men dat dis badmeester niet ter plaatse was en ontdekte men de vreeseflijke waarheid d'at dez-e op 't oogenblik dier redid ing door den afloopenden vloedl was weg geslagen Zijn lijk is tot op d'it. oogen blik nog niet gevonden. Algemeen is die verslagenheid over bet verlies van d e zen oppassen den man. die een vrouw roet. vijf onver zorgde kinderen achterlaat. Grietje te Pnrmerend. Te Purmerend is in den ouderdom van negen-en-tachtig jaar overleden de in Nederland en daarbuiten bekende juf frouw Grietje de Wolf, hotelhoudster op de Veemarkt, aldaar. Menigmaal ontving zij van groot© kooplieden uit binnen- en buitenland brieven alléén met 't adres: „Aan Grietje te Purmerend". Als burge res was ze niet minder geacht en be mind. Gedurende vijftig jaren was ze re gentes van 't Gast- en Proveniershuis, terwijl de behoeftigen en lijdenden bij haar altijd steun en troost vonden. Brand. Te Ursem (N.-H.) zijn vier perceelen in de asch gelegd. De brand ontstond bij den heer K Ook het brandspuithuis ver brandde. De brandweer werkte uitste kend, en bewaarde de overliggende wo ningen. Een kras oudje. Te Nieuwesohans (Gr.) aanvaardde Woensdag de 89jarige timmerman Hui- singa uit Wijmeer de reis naar Noord- Amerika. Baldadigheid. Men schrijft uit Sas van Gent aan de „Middelb. Ct.": Van „Maandaghouden" heeft men hier over het algemeen nog al aardig slag. Zeldzaam mag het genoemd worden, als op een Maandagnamiddag geen slente rende, onder Bacchus' invloed verkee- rende, personages worden aangetroffen. Meestal loopen dergelijke personen dan ook 's Maandagsnachts nog rond te defi- leeren, lawaai en kabaal makend. Van zulke mannen was zonder twijfel de wanorde het werk, die Dinsdagmorgen op menige plaats in de gemeente viel waar te nemen. In de sluis vond men een kostbare bank drijven, die pooten en rugleuning miste. Een eind verder, in het kanaal, nog een bank; deze was vrijwel ongedeerd. Van een winkelraam was de persienne afgerukt; ze lag een paar huizen er vandaan op de straat.. Riooldeksels vermiste men ook hier en daar, evenals een kruiwagen. Een d,ui- venkooi was leeggeplunderd; de duiven lagen in een naburigen tuin vastgebon den. Verschillende banken waren omver gegooid en omgekeerd... Dat alles werd zoo Dinsdagmorgen gevonden, maar de dader Een sluisknecht bad, toen hij Maan dagnacht een der balken van het, Molen water ging laten zakken, op een der ban ken, die 's morgens in het water dreven, een persoon zien zitten. De sluisknecht zei „goeden morgen", doch ontving geen antwoord. Toen hij aan de overzijde van het kanaal was, werd de Èaïfk in 't wa ter geworpen en zag hij den dader hard wegloopen. Deze bleef hem onbekend. Beter geleide. Zaterdag kreeg de 21jarige dienstbode H. v, d, R. te Dordrecht van haren vader toestemming om met haren beminde, een sigarenmaker, naar de Rotterdam- sche kermis te gaan. Het schijnt echter dat het meisje al spoedig van diens ge zelschap genoeg had, want tegen den avond verliet zij hem en trok met drie zijner collega's naar Leiden. De vreugd was echter van korten duur, want thans lieten hare reismakkers haar in den steek; De Leidsche politie ontfermde zich toen over de zwervelinge en ver schafte haar onderkomen, waarna zij Donderdag onder meer vertrouwbaar ge leide naar Dordrecht is teruggebracht. Een koe op hol. Te Zutphen bracht een Hollende koe heel wat ontsteltenis teweeg. Kwart voor 11 ontsnapte het beest in' de Noorderhavenstraat, aan haar gelei, der, en holde onder de TJselbrug door, vervolgens over de IJselkade en einda lijk door dé Brugstraat. Hier zag het wild geworden dier een wielrijder voor zich uitrijden en zette dezen na over het Sta. tionsplein. De fietser wist echter te ont komen, door links de Stationstraat in te slaan. De koe stoof recht, vooruit en vloog met een vaartje de poort van het Station in, tot niet geringe ontsteltenis van den controleur, die zelfs verzuimde deze reizigster naar haar kaartje te vra gen. De koe was intusschen het perron opgehold, sprong over den ketting heen, en stak dwars het emplacement over, ge- volgd door de verschrikte beambten. Aan den overkant evenwel liep de vluchtelin ge in haar ongeluk. Er is daar een hek, dat openstond, en recht daartegenover bevindt zich de stal van den heer Phi lips. De koe stoof rechtuit over den spoorweg het hek door, en... den stal in, Aldus na dit uitstapje teruggekeerd naar haar punt van uitgang, werd zij spoedig gegrepen, verhaalt de „Zutph. Ct." Sport en Wedstrijden Cricket-wedstrijd. ALL—HOLLAND—M. C. C. Eene overwinning scheen voor de Hol- landers lang niet onmogelijk, gelet op het batten der Engelschen in hun le innings van de match tegen .Mi-Hol land, toen zij 6 wickets verloren voor 56 runs en op hun batten van de le innings van de match tegen All-Holland toen zij de 97 niet konden bereiken. De uitkomst was echter anders'. Hoewel op 9 reeds het le wicket, dat van dr. Holton viel, wat goeden moed gaf, batten Hornby en Goodden, die Holton opgevolgd was, zoo goed, dat, de eene tien na de andere opkwam zonder dat een van beiden gebowld werd. Ein. delijk op 90 werd Goodden door Posthu- ma gebowld. Hij had zeer gelukkig ge speeld en was 3 maal op vrij gemakke* lijke kansen gemist. Hornby daarentegen die ook door Posthuma gebowld werd toen er 113 op waren, had een keurige geheel kanslooze innings gespeeld. Zijn 73 waren het mooiste van de 4 cricketda- gen te Heemstede. Hollins maakte een mooie 46 not out en Berkeley een goede 22, wat vooral aan gelukkig plaatsen te danken was. De En gelschen hadden er 183 toen er 5 wickets neer waren. Zij wonnen dus met 5 wic kets, een waardig besluit van hun zoo goed geslaagden toer in Holland. [.etteren en Kunst. Koristen Ned. Opera. Het- geschil tusschen den directeur der Ned. Opera en een aantal barer koristen, staat nu zoo, dat de Amster- damsche afd'. der Ned. Operaveree®. zich na gehouden conferentie met beide partijen, als bemiddelingscom- missie heeft (teruggetrokken. In een schrijven aan het bestuur van den Koristenbond deelt de afdeeling mede dat de heer Van der Linden eventu eel alleen onderhandelen wil melt elk koorlid afzonderlijk en zij waar schuwt, dat de heer Van dier Linden iederen dag meer nieuwe koristen aanneemt en de kans voor een enga gement voor de thans ontslagenen dus aldoor kleiner worcKt. Nat. Muziekconcours te Pnnnerend Door de jury is besloten den extra^prijs voor de vereeniging, welke van beide afdeelingen A en B. 't hoogst aantal pun. ten heeft behaald, toe te kennen aan 't harmoniekorps „Crescendo" te Bussum. Leger en Vloot. Men schrijft naar aanleiding van de pensioenwet voor de landmacht 1902 aan hét Hbh: In par. 3 van het pensioenbedrag luidt art.. 15: Het. volle pensioenbe drag, zonder verhooging om bijzon dere redienen, is voor eiken rang of stand aangegeven op den bij deze wet gevoegden staalt. De sommen, op dezen staat gebracht, dienen ook tot maatstaf van berekening voorniet in dien staat genoemde betrekkingen bij de landmacht, waaraan dooa* ons bij besluit, een militaire rang of stand da.,n wel gelijkstelling met zoo- danigen rang of stand is verbonden. Aant. 95. 4e alinea. Als beginsel is aangenomen, dat de subalterne officieren, alsmede de onderofficieren, met inbegrip van de korporaals, verhoogïng zullen ont vangen naar gelang van het, aantal jaren dat zij in hun rang hebben ge diend, op de wijze als omschreven in art. 24 van d'it onltwerp, een artikel dat geheel overeenstemt met de art. 19 en 42 van de bestaande pensioen wet der landmacht en dat ook in het nieuwe ontwerp voor de landmacht gelijkluidend! is opgenomen. (M. v. T. 1900 ad art. 15 zeemachlfc). Art. 24. De officier benedien den rang van hoofdofficier, alsmede de onderofficier of korporaal, die in den rang, naar welken zijn pensioen moet wordlen berekend, eiem viorkelijken dienst van zes jaren telt, erlangt bo ven het pensioen, waarop hij volgens vorige artikelen, met uitzondering van de artikelen 22 en 23 (hier van geen waardie), recht heeft, een© ver hooging van een tiende gedeelte van dat pensioen. Voor elk jaar werkelijken dienst dat. hij langer denzelfden rang heeft bekleed, wordt het pensioen nog met een zestigste deel verhoogd, met dien verstande, dat de geheele verhooging over niet meer dan twaalf jaren ver deeld en derhalve tot geen hooger be-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2