men wij vrijwel als mosterd na den maal tijd. We moesten ons dus vergenoegen met het vragen van inlichtingen. We vernamen dan dat de heer en Gus- senhoven uit Delft. pres. der commissa rissen; Reigers uit Amsterdam, P. C. Hin- zen uit den Haag en Van Deventer uit Amsterdam, ieder eene rede hadden ge houden. De fabriek welke wij bezichtigden zag er zeer goed uit; alles wat er wordt ver vaardigd, wordt op een zindelijke mattier behandeld. De naam der chocolade zal heeten „Union". De gang was op een smaakvolle wijze versierd met bloemen en vlaggen, door de afdeeling Haarlem aangeboden. Aan heeren aandeelhouders met hunne da mes werden eenige aangename uren ver schaft. Aangezien de wijze van ontvangst der pers niet van dien aard was, als men had mogen verwachten volstaan we met deze enkele mededeeling. DeH. F. C. „Haarlem" zal hare jaarlijksche algemeene vergadering op Zaterdag 30 Augustus, 's avonds 8 uur, ln de bovenzaal Brinkmann, houden. Agenda: 1. Jaarverslag van den secretaris. 2. Jaarverslag van den penningmeester. 3. Uitreiking aan het elftal van de Hol- dert-bekertjes.. 4. Verkiezing van een Bestuur. 5. Herziening Huishoudelijk Regle ment. 6. Voorstel tot contributieverhooging. 7. Voorstel over het huren en inrich ten van het nieuwe terrein (tribune, kleedlokaal enz). 8. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Punt 3 en 7 zijn voorzeker twee zeer belangrijke punten. Het eerste voor de lltal spelers, en het laatste voor het pu bliek. In h et blad ..Les Alp es", dat te Gap verschijnt, lezen we van een benefice-voorstelling voor den heer Martinus Kriens den oudsten zoon van den heer C. P. W. Kriens. die daar in de opera orkestdirecteur is. Het blad zegt daarvan het volgende .Vrijdag was er groot feest in den schouwburg van Gap. Muz-ek en bloemen voorstelling van Faust ter benefice van onzen jongen en uitste kenden musicus Martinus Kriens. Gedurende het geheele theatersei zoen hebben we de muzikale eigen schappen van onzen orkestdirecteur kunnen beoordeelen. Gisteren kregen wij daar opnieuw het bewijs van. De stijl, in t meesterwerk van Gounod, de correctheid, de nuanceering in de soli, de gloed van de ensembles, toon den het meesterschap aan, waarmee de heer Kriens den dirigeerstok voert. De hulde, die hem gebracht werd hij zijn komst aan de lessenaar, de bloemen en geschenken, die zijn vrien. den en kameraden hem aanboden, zijn een veilige waarborg voor de toekomst. De heer Kriens is voor dezen winter te Caen geëngageerd, maar wij hopen, dat hij den volgenden^ zoemr weer tot ons terug zal keeren." De zaak Bultman. Voor eenigen tijd maakten wij er melding van dat iii den .trein naar Woestduin, ten aanhoore van verschillende liefhebbers der paar densport de weger, die inderdaad zulk een groote rol speelde in de disqualifica- tie van den heer. Bultman, zich had laten ontvallen, dat genoemde heer onschul dig was gedisqualificeerd, doch dat hij wel zou nalaten ooit de juiste toedracht dezer zaak uiteen te zeiten. Van deze mededeeling werd toen ken nis gegeven aan het bestuur der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging. Doch daar dit de zaak tot voor eenige weken geleden nog niet ter hand had genomen, werd door eenige paardensportliefheb bers, die indertijd in den bewustentrein naar Woestduin gezeten waren, beslo ten de zaak aanhangig te maken. En zoo zijn thans reeds 2 adressen door den heer Van de Kamp en 5 andere heeren aan het bestuur der Nederlandsche Harddra verij- en Renvereeniging gezonden, waarin zij dringend verzoeken de zaak, betreffende de disqualificatie van den heer Bultman, 4 jaar geleden uitgespro ken, te willen herzien, daar sedert dien tijd dingen aan het licht zijn gekomen, die doen vermoeden dat de heer Bult man onschuldig is gedisqualificeerd. Gemeentebegrooting. Verleden jaar werd bij de behandeling der gemeentebegrooting aanmerking ge maakt over de late indiening daarvan, aangezien de gemeentewet vordert, dat dit 4 maanden voor het einde van het Jaar geschiedt. Naar wij vernemen is dit jaar daarin dan ook verbetering gebracht, en is nu reeds de begrooting naar de drukkerij gezonden, zoodat deze binnenkort ver wacht kan worden. Behalve Woensdag moet de gemeente raad ook volgens de wet vergaderen op Dinsdag 2 September. In die vergadering zullen de benoemingen der verschillen de commissies plaats hebben, alsmede eene benoeming moeten worden gedaan van 2 wethouders in de plaats van de heeren De Breuk en Nieuwenhuijzen Kruseman, die aan de beurt van aftre ding, doch herkiesbaar zijn. Ook is het niet onmogelijk, dat dan de benoeming van een Directeur van Ge meentewerken en de reorganisatieplan nen van den Hout aan de orde worden gesteld. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. .nDoor eenige ingezetenen van Haar- Hnnifxm eer, voornamelijk d'ie van den Raatf is een verzoekschrift aan oog op schoolgaten, eericht. met t wachtlokaal te plfe k^reti om waarbij de kinderen ïu? 3 de tram, der ongedeerd het vertrSSJ^* 1^1 tram kunnen afwachten. Door het vallen eener brandende petroleumlamp is in. den afgeloopen nacht de herberg van J. Lammers aan den Spieringweg te Haarlemmermeer afgebrand. Van het roerende goed is we'inig gered. INGEZONDEN Al EtiEDEE LING EN. 30 cents per regel. Odol-Mond water is heerlijk verfrisscheml! binnenland. Holbericht. Uit Apeldoorn wordt ons gemeld, dat bij de Koninklijke Familie het voornemen bestaat om na de opening der zitting van de Staten-Generaal nog eenigen tijd in het buitenland te vertoeven. Op 15 September vertrekt het Hof naar 's Hage. De Prins op de fiets. Naar aanleiding van het bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik tegenwoordig nu en dan in de omstreken van het palelis rijwieltochtjes maakt, d'eelt een onzer lezers uit Apeldoorn mede, dat hij dezer dagen getuige' was van een niet onaardige ontmoeting. Aan het einde der Loolaan, bij het monument aan den ingang der Paleislaan staan borden met de waarschuwing, dat in laatstbedoelde laan het rijden met rij wiel verboden 'is, natuurlijk niet ver boden voor de bewoners van het pa leis en van het landgoed, maar voor de vreemdelingen, die er anders de passage lastig zouden kunnen maken. Een groepje toeristen was er al wan delend over aan het filosofeeren. toen opeens een wielrijder hen achterop kwam en voorbij snorde. „Kijk," liet een der filosofen zich lu'ide ontvallen, ..die stoort zich niet aan de borden De heer stoorde zich ook niet aan die opmerking, maar reed kalm door. Hij had het uiterlijk van een jong- mensch en was eenvoudig gekleed in colbert en met kleinen, witten stroo- hoed- In een oogwenk was hij aan het einde der laan bij hethek van het pa leis. De wachthebbende groene jager, een oude heer met prachtige hanevee- ren op d'e chacot en verscheidene me dailles op de borst, schrok op. stelde zich in positie en maakte eerbiedig het militaire saluut. Toen de toeristen en de andere belangstellenden op hem aan en gevraagd. En jawel, het was d'e Prins Tableau De goede man gaf nog enkele ande re inlichtingen, op de dringende vra gen. totdat een paar lioogere ambte naren in het gericht kwamen. „Doorloopen. lieve menschen", was toen het parool. ..ge moogt wel rond kijken, maar niet blijven stilstaan." (Tijd). De minister-president, dr. A. Kuyper, keert Zaterdag van zijn buitenlandsche reis terug. Ramp te Herwijuen. Zaterdagmorgen is het lijk van den veerman Vap der Velden, die bij het on geluk der vorige week Maandag het le ven verloor, bij het slot Loevesteyn op- gevischt. Alsnu wordt nog vermist het lijk van Neeltje Pannekoek, dochter van den wethouder. De ramp eischte niet vier, zooals men oorspronkelijk vermoedde, maar drie menschenlevens. Een gevaarlijke luchtreis. De heer Rodenhof steeg Maandagoch tend te Hoorn met zijn luchtballon op. Hij kwam bij Schellinkhout in zee te recht en werd door een botter gered. Coöperatief Congres. Het derde nationaal coöperatief congres zal Zondag 21 September a.s. 's namiddags 2 uur, gehouden wor den in het Gebouw voor Kunsten en Watenschappen te 's-Gravenhage. Als onderwerpen zijn vermeld: 1. „Wat ons ontbreekt", inleider de heer G. J. D. C. Goeidbart. 2. „Zuivel-coöperatie" (met praead- vies), inleider d'e heer N. R. Kuperus, directeur der co-öperaJbieve zuivelfa briek te Harich. De heer Kuperus, na uiteen gezet te hebben het onltstaan der coöperatieve zuivelfabrieken, constateert, dat de praktijk in menig opzichit heeft gespot met d'e verwachtingen, maar ook dat de praktijk resultaten heeft getoond, die aan de hoogst gespannen ver wachtingen hebben beantwoord'. Uit heit verslag van den Ned. Coöp. Bond over het hondsjaar 19011902 blijkt dat in dat jaar het aanltal deel- genooten met 9 steeg, terwijl eene reeds vroeger tot de Raadgevende Kamer toegetreden deelgenoot! dit jaar lid werd van beide Kamers. De achterstand is ingehaald' en men kan weder vooruitgang constatteeren. Toch wordt er op gewezen, dat on der de nieuwe dieelgenooten slechts ééne verbruiksvereeniging voorkomtt. Een vreemd verschijnsel wordt het geacht dat niet eene van de vele al sinds jaren buiten den bond be- istaandie verbruiksvereenigingen toe treedt. De bond beijverde zich om krachti ge medewerking te verleenen tot het opwekken der dieelgenooten tot deelne ming aan de tentoonstelling van in ternationale producten van coöpera tieve vereenigingen te Manchester tijdens het congres. Hij heeft daar mede nogal succes gehad. De uitkomst van het onderzoek der Raadgevende Kamer naar de moge lijkheid van de oprichting eener coö peratieve Bank, uitsluitend of al thans hoofdzakelijk ten behoeve van de deelgenooten van den Bond was alles behalve gunstig. Uit d'e antwoorden der deelgenoo-i ten op de aan haar door die Kamer gedane vragen bleek zonneklaar, dat er op dit oogeirblik zeer weinig deel genooten zijn, die aan eene dergelijke bank behoefte hebben; diat slechts eenige tijdelijk geld' behoeven op te nemen, en enkele overvloed van kapi taal bezitten, maar deze tolt plaatsing er van in zoodanige bank alleen dan willen overgaan, als hare soliditeit boven alle verdenking verheven is,, dalt d'e meeste niet. dan eenige maan den voor de dividenduitkeering in staat zijn gelden te deponeeren, en dut zeer weinigen in het Itijdistip der uitkeering verandering willen of mee- nen te kunnen brengen. De Raad is het daarom volkomen eens met de conclusie door de com missie voor de Raadgevende Kamer uit haar onderzoek afgeleid, nl. deze dat het beste is, vooreerst aan die zaak geen verdere moeite en tijd te besteden, maar baar te Laten rusten tot de behoefte aan een dergelijke bank meer gevoeld wordt. De in Juli 1901 uit het midden van den bondsraad benoemdte commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van de uitgifte van een maandblad vanwege den bond, kweet zich van hare taak-opdracht door de indiening eener uitvoerige nota, waarin zij hare zienswijze uiiteen zet, de uitgifte mo gelijk acht, en zich van succes verze kerd' houdt, mits op kleine schaal wordt begonnen, gelijk dit in andlere landen en wel nog slechts enkele ja ren geleden in Zwitserland is ge schied. De raad van dien Coöp. Bond heeft zich met haar advies vereenigd, en laat nu blijkens de agenda, de beslis sing aan de algemeene vergadering over. Blijkens het verslag van die com missie voor de Handelskamer, is het debiet in 19011902 meit ruim 50 mille j toegenomen. Het. debiet, der zeepfabriek bleef be neden verwachting en eene goede af- neemster is zelfs gedwongen gewor den ter wille van de concurrentie ge vulde zeep te gaan verkoopen. Tot heden zijn alle pogingen om 't debiet door verkoop aan d'erden te dneu stijgen, vruchteloos geweest. Al i$ de behaalde winst niet groot, de fabriek beanltwoordt aan haar doel want zij geeft de zekerheid', dat de deelgenooten onvervalschte zeep aan hare ledlen kunnen verkoopen, wat een niet te versmaden voordeel is. Inbrekers gevat. Zondagochtend half negen kwam een voorbijganger bij de politie te Utrecht mededeelen, dat hij onraad had bespeurd, in een tijdelijk onbewoond huis, staan de op den hoek van Maliesingel en Schoolstraat. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in. Zij zag toen op de Knuppelbrug iemand staan klaar blijkelijk om uit te kijken in wien da delijk een oude bekende van de justitie werd herkend. Deze werd aangehouden en tegelijkertijd werd een onderzoek in het huis ingesteld. Spoedig bleek dat inbrekers zich door overldimming toegang tot het perceel hadden verschaft. Een overdekte pendu le, die de inbrekers, welke inmiddels de plaat hadden gepoetst, hadden willen medenemen, werd in den tuin gevonden. Deze pendule werd- in beslag genomen. Dank zij de ijverige naspeuringen der politie mocht het gelukken de beide in brekers denzelfden dag nog aan te hou den. De een werd Zondagmiddag aange houden op den Blauwkapelschen weg, de ander Zondagavond in zijne woning. Lijk opgehaald. Te Ouderkerk a/d. IJssel is Zaterdag- dagmiddag uit de rivier opgehaald het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, blijkens op hem gevonden militair paspoort, en een inscriptie op het horloge, waarschijnlijk- van Petrus de Vries, geboren te Zwolle 3 April 1839. vroeger of nog zeeman, woonplaats ver moedelijk .Amsterdam of Haarlem. Een wereld wandelaar. Hans Holzer, de wereldwandelaar, die van Weenen naar Utrecht wandelde, kwam op zijn terugreis jl. Donderdag te Culemborg aan. De gymnastiekvereeni- ging „Kracht" en „Vriendschap" aldaar bood den wandelaar een kruiwagen aan (zeker een symbool, dat men dien tegen woordig moet bezitten, om door de we reld te komen) met het opschrift: „Te voet van Culemborg naar Weenen aan geboden door de Turnvereeniging „Kracht en Vriendschap" te Culemborg." Zondagmiddag tegen half vijf aan vaardde Hans met dezen kruiwagen aan de hand de terugreis naar Weenen, ge volgd door een tiental turners en hon derden nieuwsgierigen. Hij vertrok in de richting van Geldermalsen, Zaltbommel, 's-Hertobenbosch enz. Ontzettende ramp. Maandagavond omstreeks acht uur had er te Amsterdam in de Prinsengracht tusschen de Utrechtsche straat en den Am stel een ongeluk plaats, dat aan twee mannen het leven kostte. Een zolder schuit met 17.000 metselsteenen in boven- last geladen zou nog dien avond naai de bestemming aan den Buiten-Amstel geboomd worden aldus was het voorne men. Op de plaats des onheils kwam men overeen, dat twee man van boord zouden gaan om bij de Amstel-schutsluis te onderzoeken of er nog geschut zou kunnen worden. Initusschen kwamen de vier op de schuit achterblijvende man nen overeen de komst der twee uitgezon den af te wachten en meerden zij de zol derschuit aan een vaartuig in de Prin sengracht gelegen. Zij sloegen de haken aau de want van het aan wal vastliggen de schip en deze beweging was blijkbaar voldoende om de noodlottige kanteling te veroorzaken waardoor de schuit om sloeg en 2 man onder de steenen geraak ten, die beiden verdronken. De beide an deren, die eveneens te water geraakten, werden gelukkig gered. Een der veron gelukte mannen werd omstreeks negen uur uit het water opgevischt en naar de politiepost aan den Amstel overgebracht. Hij werd ontdekt onder een groote mas sa steenen met eene hand omhoog gehe ven. Het was tien minuten voor half een eer men het lijk van den ander tusschen de vastklemmende, onbeweegbare steen massa van daan kon halen. Met fakkels werd gedregd. Het „Hbld.beschrijft het dreggen naar de lijken aldus: Beschenen door het fantastisch licht der brandweerfakkels, dregde men in de omgeving, maar het duurde geruimen tijd vóór men een der beide ongeluklti- gen kon te pakken krijgen. De heer Boele (hoofdbrandmeester) en zijn mannen moesten spoedig hun hulp laten varen, toen zij bericht kregen van een uitslaanden brand in de Ooster parkstraat; evenwel liet de heer Boele een paar mannen met de noodige fak kels ter pla.atse. Het was tegen negen uur toen de dreg palcte ongeveer in het midden van de gracht, waarheen de omgekantelde schuit was gedreven. Eenige oogenblikken la ter werd een lijk naar de tjalk gesleurd en aan boord gehaald het was dat van J. Kleerebezem. Het lijk werd gelegd in een der reeds aangekomen lijkenmanden en naar het politiebureau aan den Am- steldijk vervoerd. Niet zoo gemakkelijk ging het om het lijk van den anderen verongelukte te krij gen. Wel is waar pakte spoedig de dreg em] kreeg men een arm van den ongeluklci- gen Pieter Stoop boven water, doch er •was geen mogelijkheid het lijk boven te halen, zóo bekneld was het onder de steenenvracht. Een politieagent met een paar schipers gingen in een vlet om met haken en stokken te trachten de steenen langs het lijkte verwijderen, doch er was aan de steenmassa geen wikken of we gen. Men haalde lange drie-tandhaken en wroette in den steenhoop onder water; toen kreeg men ook, nadat de haken het lijk reeds jas en hemd hadden afgerukt, het hoofd boven water, maar den man wegkrijgen uit de steenmassa wilde niet. De politie kon niets meer doen en vroeg de hulp van de stadsreiniging om te ko men met haar materieel, zoo mogelijk met een soort emmer, waarmede men de steenen kon wegbaggeren. Doch de rei niging kwam niet vlug. Ondertusschen had een werkman, zekere Bern. van Zijl, Korte Amstelstraat 1, van de schut sluis aan den Amstel een langen, stevi- gen drietand gehaald, waarmede hij, staande op de tjalk, de steenen om het lijk begon weg te halen, terwijl de agent van politie no. 630 uit de vlet aan de an dere zijde dit werk leidde en mannen in een tweede vlet het hoofd en de armen van den drenkeling vasthielden. Ik noem dezen werkman en den agent, omdat zij zich bij den droeven arbeid om het lijk uit den steenhoop los te krijgen, uren lang hoogst verdienstelijk maakten. Wel is waar was de hoofdopzichter der stads reiniging, den heer W. C. de Meyer, on dertusschen met een paar mannen ter plaatse gekomen en begonnen deze ook, op de tjalk staande, met haken in den steenhoop te werken, doch hun materiaal baatte niet veel en de hoofdopzichter zei- de geen kans te zien om op dit uur van den avond geschikt materiaal te halen om de steenen te verwijderen. Zóo bleef men sjouwen en sjorren en in de steenhoop duwen, het baatte niet, ook een eenigszins verhalen van de tjalk bracht geen verbetering. De commissaris Van der Wiele wilde echter niet dat men het zou opgeven: het lijk moest op den wal worden gebracht, 't Was reeds middernacht. De menschen- massa, die aan beide kanten van de Prin sengracht naar het vreeselijk werk had staan kijken, begon reeds te verminde ren, doch de werkman Van Zijl en de agent 650 werkten onvermoeid voort, ter wijl de politiemannen en de brandwachts met hun fakkels hielpen zooveel zij kon den. Eindelijk het was toen tien minu ten voor half één werd het onvermoeid werken beloond; de steenmassa, die het- onderlijf van den drenkeling vast be klemd had gehouden, was blijkbaar ge noeg omver gehaald en het geheele lichaam kwam nu boven. De lijkenmand werd vanaf de tjalk in het water gela ten, de drenkeling daarin gebracht; de mand daarna aan boord geheschen, toen op de gereedstaande kar geplaatst en het lijk van Pieter Stoop bij dat van zijn lotgenoot aan den politiepost Amsteldijk gebracht. king van gevangenissen en bedelaars- gestichten. De Heer H. Revelman Jr. te Zutphen dringt in een door hem uitgebracht rapport, voor den hand'eldirijvenden middenstand aan op goedkqope en ge makkelijke gelegenheden, waar verval- schïng en knoeierij van handelsarti kelen door scheikundig onderzoek kunnen worden geconstateerd. De heerFiedeldij Dop uit Amsterdam handelt speöiaal over het bedrog in den boterbandel. De beteekenis van de boekhouding van den winkelier wordt uiteengezet dcor den heer Fred. Bianchi te Am sterdam, 1 Dan nog rapporten van Ds. Rudolph uit Leiden over Zondagsrustvan den heer J. C. de Haan over de noodzake lijkheid van beroeps- en handelson derwijs voor d'e instandhouding en verheffing van den middenstand van den heer C. L. Rambonnet uit Zutphen, over de arbeidswetgevingen en de mid denstandvan rar, Z. van den Berg, over snel en goedkoop recht. Morgen zullen we een overzicht ge ven van liet belangrijkset. wat deze rapporten bevatten. H. J. van Pommeren. De bekende pedel van de Amsterdam- sche universiteit, de heer H. J. van Pom meren, herdenkt 2 Dec. a.s. den dag, waarop liij vóór veertig jaar in dienst der gemeente trad en viert dan tevens zijn twintig'jarig jubileum in zijn tegen woordige functie. President Steyn. Naar de N. C. verneemt, zal presi dent Steyn in bet midden van Septem ber naai- een zachter klimaat vertrek- ken en daar den heelen winter blijven Suriname. De benoemde gouverneur van Suri name zal aan hen. die hem over dienst zaken wenschen te spreken, daartoe de a-elegenheid geven op Donderdag en Vrijdag. 4 en 5 September 1902, telkens des voormiddags tusschen tien en twaalf uur. en des namiddags tusschen twee en vier uur, in het gebouw van het Departement van Koloniën. Door denMinister van Binnenl Za ken is bepaald, dat van het aangaan van een huwelijk door ingelijfden bij de militie geen kennis meer moet wor den gegeven aan de Hoofd-adm'inistra- tie van dat korps, aangezien volgens de Militiewet 1901 door den milicien geen toestemming tot het aangaan van een huwelijk aan den korps-comman dant behoeft gevraagd te worden. Uil de Arbeider's'wereld Rotha. Generaal Botha is weer naar Brussel vertrokken. Congres Middenstand. Verschenen is de tweede serie de: rapporten over vraagpunten voor h6t a.s. congres. Mr. C. A. Wienecke leidt het onder werp in „Hoe verschaft de handel drijvende middenstand zich erudiet?" De heer Louis L. van Einden te Schiedam behandelt het onderwerp „De kleine Winkelier." De heer J. Bienlaar levert een be schouwing over „Het Vereenigings- leven". De heer Marinus van Hont geeft een betoog tegen het venten. Mr. B. J. Polenaar te Amsterdam signaleert de nadeelen voor den bona fide winkelier, van uitverkoop onder valsche voorgevens. Mr. Henri van Groenendaal te Hil versum geeft een beschouwing over de gedwongen winkelnering te Laren (Gooi). De HeeT F. de Breukelaar te Ant werpen bestrijdt het werk der bevol- BINNENLAND. De Nedie)rlandsCihei Metselaarsbond heeft te Rotterdam zijn vijfde jaar vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer A. W. Ammer- laan van Amsterdam. De bond telt thans afdeelingen in Amsterdam, Rotterdam* Groningen, Leiden, Haarlem, Den Haag, Arn hem, Zaandam, VUssingen en Alme lo. Besloten werd het hoofdbestuur weer te vesitigen te Amsterdam. Met algemeene stemmen werd in beginsel besloten zich internationaal aaneen te sluitten en zich te doen vertegen woordigen op een conferentie voor dit doel, te houden te Berlijn. In ver band hiermede deed de voorzitter me dedeeling dat. bij den Duitschen met- selaarsbond het voornemen bestaalt aan den Nederlandschen Metselaars- hond een subsidie te versltrekken m krachtig de organisatie in Holland ter hand te kunnen nemen, vooral in de grensplaatsen, om heit werven van „onderkruipers" tegen te kunnen gaan. Tot redacteur van het vakorgaan werd, in plaalts van den heer H. W. Oogen van Amsterdam, ;die wegens vertrek naar het buitenland bedankt had, gekozen die heer J. E. van Andel te Rotterdam. De voorstellen voor de jaarvergade ring komen den tweeden congresdag in behandeling. Sport en Wedstrijden VVielernieuws. Naar wij vernemen zal onze stad genoot de lieer G. Stouten, mededin gen om het kampioenschap van Ne derland. De wedstrijden wordien ge houden te Tilburg op 7 en 8 Sept. genoemde met goede motorgangma- king gemakkelijk met 4 ronden voor sprong. Hij reed 10 kilom. in 12 min. 20 3/5 sec., 20 kilom. in 25 min. 27 1/5 sec. ©n 30 kilom. in 38 min. 6 3/5 sec. De 5 kilometer-wedstrijd voor inotor- tweewielen won De Koek in 5 min. 17 4/5 sec. met 2 ronden voor, Otten tweede en Bogaers derde. De organisatie, liet wel wat te wen schen over. ook was een heelkundige niet aanwezig. A.s. Zondag zal alhier eene onder linge wielerwedstrijd! plaats hebben op de Spaarndammerweg. Aan dezen wed strijd' mogen deelnemen, zij die nog nooit eene prijs bij wielerwedstrijden hebben behaald. Wielerwedstrijden te Breda. Voor een groot aantal belangstellen den dat op een 4000 mag geschat wor den, werden Maandagavond bij goed weer op de baan te Breda de> wieler wedstrijden hervat, die Zondag door den regen, in den waren zin des woords, in 't water vielen. De wedstrijd met voorgift won Broos (15). 2e Aarts (60), 3e Rooy (30). De wedstrijd tusschen H. Meijers, Momo en Viruly, welke laatste voor Jaap Eden inviel, die verhinderd was, in drie afdeelingen gereden, werd flink door onzen kampioen gewonnen. Ie afd. 1. Meijers, 2. Momo, 3. Viruly, tijd' 3 min. 39 1/5 sec.; 2e afd. dezelfde volgorde, tijd' 4 min. 34 4/5 sec. Vi ruly kwam in de laatste bocht te val len en werd licht aan het oog gewond. 3e afd. gelijk die vorige. Viruly reed niet mede. In elke afdeeling was het verschil tusschen Meijers en Momo 1/2 langte. Daarna maakte Meijers een record- rit over 1 ronde 333 1/3 meter) die hij in 21 4/5 sec. aflegde. De 30 kilometer wedstrijd tusschen Van der Tuyn en Verhoeff won eeTst- Leger en Vloot. De minister van marine brengt door deze nader ter kennis van belangheb benden, met wijziging van de aankon diging in de ..Staatscourant" van 16 Augustus jl., dat met ingang van 1 September a.s. zijn benoemd tot adel borst der 3de klasse bij het Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord met bestemming voor den zeedienst J. T. Furstner, H. A. Crommelin, J A. V. Swenker, P. C. Callenfels W J D. Posthumus, K. Tadema, S. Viisman* H. J. Koster, A. de Bruyne, C. J. J.' Brumsma, L. J. van Rossum, P. Post Uiterweer. T. P. van den Bergh, G. LP0°im^Jhr' W- A- van den Bran. p I' 1' 'n Grece' W- L- C- Brun'ings, I GreSory, J. A. Kruyis, P S I hV g«?. W" Wijnaendts, R. Kwast'. Sj 'T perms, C. E. Ie Rute, H. van L A- Colthoff, H. Ferwerda („St.-Ct") Letteren en Kunst. Zondag hebben de led'en van bet zev en - en-ltwi ntig s te N ederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, dat te Kortrijk een bedevaart gedaan /naar het graf van den geliefden Vlaamschen componist Peter Benoit, die in zijn geboorteplaattsje Harel- beke begraven ligt. Men is naar het huis gegaan waar de kunstenaar geboren is. Tusschen venster en deur hing nu een wit. doekje op de grauwe stteenen. En toen het er af werd getrokken, zag men de gedenkplaat: In dit huisje werd geboren den 17 Oogslt 1834 Peter Benoit, Vlaanderens groote harp en aar. De enkele versiering een harp in lauwerkrans. In het armelijk kamertje werden nu de vergulde harpen gedragen, en de lessenaars voor de violisten, 's Mees ters eigen klavier en zijn o-rgel ston den er weer. En elegante dames kwa men er binnen om door U open ven ster zijn geest te laten zingen voor die straat vol bedevaartgangers en voor heel de eerbiedige omstaand© burgerij. En 't was alsof de regen,die uit den grijzen hemel neerleekte, nog treffender maakte deze lieve hulde aan den dooide. Zoo heel aandoenlijk klonk uit zijn kleine huisje zijn prach- It.ig lied, de Moedersprake. Een kloek koor. met koperorkest» voerde op een es^de aan den over kant zijn Conscience-cantat© uilt. Dat was nu als een lijkzang op den toon dichter zelf, hartstochtelijk droef: Er ging dloor den lande een droeve maar, Rouw verspreidend ten allen zijden: „De zanger onzer glorietijden," „De zanger van ons lief en lijden," „De vader ligt op den doodenbaar!" En waar die mare binnendrong, In hut en paleis, in dorp en sttad, Van Limburgs heideu tot d'oevers der zee,. Overal bracht ze jammer en wee! En de bronzen zielen, in Belforts en Hallen trilden Zijn grootste zoon was oud Vlaan deren ontvallen, Dan heeft met koninklijke pracht, Heel het. volk zijn held ter ruste gebracht; Ter ruste aan den boord van dën Scheldestroom, Die ruischend zal wiegen zijn vromen droom. Zoo rust hij nu: Begraven onder rozen, de grijze bard, Omringd van weeld'rig loover en zonneschijn; In groene hagen zingen de vogelen hem Heit lied van de eeuwige vrede En staande op een stoel voor het simpele huisje slenterde de bariton Fonltaine er zijn lied Artevelde's Geest: 'k Werp het doodenhulsel af. Vlaand'ren geeft weer leven,sblijkem En tot slot helt blij juichende: Hoera! Hoera! Wij wilden wat was recht... Hoera! Hoera! En wonnen wat wij wilden. Gemengd Nieuws. Grapjes Tan koning Aifonsns. De jonge koning van Spanje bewiist eiken oag opnieuw, dat hij de vlegel jaren nog niet achter den rug heeft In de kathedraal van Leon ontdekte hij £Wf,elönmüddellijk begon hij een koraal te spelen maar onderbrak zich- zelve weldra döor iuid te roepen „Geef acht, een parademarsch." En met, een paar flinke trappen zette hij, een militaire marsch in. Bij het verlaten van de kathedraal merkte de bisschop hem op, dat hij door zijn positie kanonicuis van d© kerk was en de traditie dus eischte. dat hij, nu hij voor het eerst de kerk bezocht, over een klein poortje in een der kruisgangen moest- springen. La chend voldeed hij aan dit verzoek:

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2