trouwelijkheid uit het verschil in temperament tusschen beido Keizers hoop konden putten, zijn voorbij. Zoo j is er dan ook in het geheel geen ver- schil van meening geweest, maarj bejeft zich integendeiel .tusschen den Tsaar en oen Duitschen Keizer een vertrouwelijke verhouding ontwik keld, T.ooals ©v tusschen Nicolaas II en geen ander monarch bestaat. Wie dit wil betwistten, bewijst slechts dat hij van het werkelijke beloop van de ontmoeting te Reval geen benul heeft." De koning van Italië is te kwart over vijven Woensdagmiddag te Wildpark bij Potsdam aangekomen. De Keizer, de Kroonprins, de prinsen Eitel Friedrich en Joachim, de rijkskanselier graaf Von Bülow en graaf Waldersee waren ter ontvangst aan het station. Het bataljon jagers der garde vormde de eerewacht. De begroeting was zeer hartelijk, beide vorsten omhelsden elkander herhaalde lijk. De Keizer reed met zijn. gast, gTaaf Bülow met den Italiaansehen minister van buitenlandsche zaken Prinetti naar het „Neue Palais". Het publiek begroette de vorsten langs den geheelen weg met levendige hoera's. De langs den weg ge schaarde Italiaansche werklieden be groetten hun Koning met daverende Ev- vlva's. Turkije. Boris Sarafof, de leider van het Mace- donisch comité in Sophia heeft ver klaard aan een medewerker van het „Neue Tageblatt" dat Turkije, gevolg ge vende aan den wensch van Rusland om den vrede te bewaren, geen hervormin gen zal brengen in Macedonië. Boven dien zouden de gevraagde hervormingen voor een rijk als Turkije praktisch onuit voerbaar zijn. Macedonië vraagt toch on der meer autonomie, en deze zou alleen gegeven kunnen worden wanneer Mace donië behoorde tot een groote mogend heid of tot een Balkan-staat, die een Eu- Topeesch mandaat heeft. Een Macedonische troep, die de grens trachtte over te gaan, is gevangen geno men, dicht bij Dragalestzo. Deze troep bestond uit 70 man, van wie er slechts 9 ontsnapten. Vereenigde Staten Millwenairs bij Gods genade. Aan de „Daily Mail" wordt uit New- York geseind, dat Baer, de president van de Reading-spoorwegmaatschappij, bij een brief was aangemaand, zijn stem te laten hooren ten gunste van het bijleg gen van de werkstaking in de steenko- lendistricten, daar hij ioclx een Christen was. Baer antwoordde daarop den brief schrijver dat deze blijkbaar ten gunste van de arbeiders geïnfluenceerd was. Hij voegde er bij: „Dè rechten en de belangen van den arbeider worden niet door werklieden drijvers beschermd, maar door de chris telijke mannen, wien God in zijn ondoor grondelijke wijsheid de belangen en het eigendom van het land heeft toever trouwd. Bid u ernstig dat het recht moge zegevieren, en vergeet u nooit dat de al machtige God nog altijd regeert, en dat zijn een rijk van wet en orde, niet ech ter van geweld en misdaad is". De correspondent van de „Daily Mail" maakt hierbij de opmerking dat deze aan matiging van het goddelijk recht door de steenkolenbarons meer dan alle andere dingen de openbare meening heeft geïn fluenceerd ten gunste ^11 dwangmaat regelen, waardoor de ondernemers ge noopt kunnen worden, om zich met de kolendelvers te verstaan en de verbrui kers voor nood te behoeden. Want er ont staat een nood als men voor een nood zakelijke levensbehoefte den dubbelen prijs moet betalen. Politici en kranten die nooit verdacht zijn van socialistische neigingen, geven als hun meening te kennen dat de regeering zich genood zaakt zou kunnen zien, om tot de her vatting van het werk in de mijnen te dwingen. Geestelijken verklaren veront waardigd, dat Baer's woorden een gods lastering zijn. Ziehier enkele van de ui tingen die van den kansel gehoord zijn: Fondsen bij de bank maken niet tot hei ligen. Wie hier bezitter is. is misschien in het hiernamaals bankroet. De zoon Gods had geen vermogen. De honge rende mijnwerkers staan Christus nader dan de mannen die het eigendom be- heerschen. De Heer heeft aan de grondeigenaars de mijnen gegeven, maar hij gaf geen last. dat zij 100 percent winst zouden opstrijken. Stadsnieuws. Haarlem, 28 Aug. 1902. De temperatuur van het water- der Zwemschool aan de Hout vaart was hedende» morgens om 6 uur 61 gr. Fahr., des middags 12 uur 63 gr. F. Gevonden voorwerpen Een bont boezelaar, waarin een fleschje met pillen, een broodtrommel tje, waarin een kinderboezelaar, een schotsch© herdershond, een honden- muilkorf, een stuiversspaarbankboek je, een sleutel van een postbox, een sleutel, een ijzeren wagensleutel. Door de politie is aange houden een 16-jarig persoon, genaamd C. Dikkeboom, verdacht van diefstal van een electrische schel en batterijen uit een zomerwagen van de Haarl. Tram Mij. Het gestolen© werd nog in zijn bezit gevonden en in beslag ge. nomen, terwijl in zijn woning tal van voorwerpen aanwezig waren als batte rijen, drukkers en electrische bellen, afkomstig van de vele diefstallen dier voorwerpen aan en in verschillende perceelen alhier gepleegd. Eigen Nijverheid. Vroeger hebben wij reeds met een enkel woord vermeld, dat de heer J. J. F. Beynes bij den Raad een voorstel had ingediend, strekkende tot bevordering van de eigen nijverheid wat betreft de aanschaffing vau wat bc-noodigd is voor het openbaar slacht huis. Wij hebben dit voorstel thans in zijn geheel voor ons en laten het hierbij volgen lo. De Aanbesteding van gebouwen, machines, stoom- en kookketels en al le mogelijke werktuigen en gereed schappen voor het geheele bedrijf te houden in het openhaar volgens ge drukte eensluidende bestekken en tee- keningen. 2o. De uitvoering van het geheele werk, de besteding en de bestellingen van gebouwenonderdeelen op te dra- gengen aan B. en W.na goedkeuring van de desbetreffende stukken door den Raad, onder voorlichting van de commissie van voorbereiding van het Openbaar Slachthuis. 3o. Bij de te houden aanbesteding der gebouwen in de bestekken de na volgende bepalingen op te nemen, in aansluiting op de bepalingen van mi nimum loon en maximum arbeids duur. Bepalingen. lo. De aannemer heeft niet het recht, de levering of een deel daarvan hetwelk hij voornemens is niet in zijn eigen werkplaatsen of door zijn eigen personeel te doen uitvoeren, zonder schriftelijke goedkeuring van B. en W. aan derden op te dragen. 2o. Onderdeelen, welke in Neder land deugdelijk en goed kunnen wor den uitgevoerd, behooren bij redelijke prijzen en voorwaarden zooveel moge lijk aan de daar gevestigde firma's en werkkrachten, te worden opgedragen. 3o. De aansprakelijkheid voor den aannemer voor de geheele levering wordt door een dergelijke overdracht van werk aan derden in het minst niet gewijzigd. De bestekken voor de besteding der Machinedeelen en gereedschappen zoodanig in te richten en te verde.elen dat niet het geheele werk. de geheele complete inrichting, en bloc worde aangenomen door éen aannemer of fabrikant, maar dat de verschillende onderdeelen afzonderlijk worden be steed volgens een door den directeur vast te stellen plan, zoodat elke fabri kant zijn specialiteit kan leveren. Bij onderhandelingen en bestellin gen van alle benoodigde stoom, en an dere werktuigen, stoom- en kookketels, gereedschappen enz., en verder alle benoodigde onderdeelen ter uitoefe ning van het geheele bedrijf, gelijklui dende prijsvragen uit te zenden, voor alles aan Nederlandsche fabrikanten. Bij eventueel© bestedingen de voor keur te geven aan stedelijke of min stens Nederlandsche fabrikanten boven buitenlandsche aanbiedingen tot een redelijken prijs. Dit in het welbegrepen belang der gemeente en in het belang der Neder landsche nijverheid. Tot zoover het voorstel. De heer Beynes heeft daarbij nog een memorie van toelichting gegeven, waarin betoogd wordt, dat het goed en noodig is, zooveel mogelijk de eigen Nederlandsche nijverheid te be- voordeelen, in 't belang van industrieel en arbeider. Voorsteller wijst daarbij op de bekende aanschrijving van Mi nister Kuyper aan de hoofden van zijn departement, om. waar mogelijk, aan binnenlandsch fabrikaat de voor keur te hechten, en op de motie, die naar aanleiding daarvan op de Alg. vergadering der Maats, tot bevordering van Nijverheid te Utrecht werd aan genomen. Uit de Omstreken. Overveen. Met 1 Oct. a.s. zal hier het perso neel aan het postkantoor eéhe groote verandering ondergaan: vier van de negen postboden zullen aan liet nieu we post- en telegraafkantoor te Bloe mend aal geplaatst worden zood'at de dienst eene geheele wijziging zal on diergaan Zand voort. Door bijzondere omstandigheden zal het bal op Koninginnedag niet plaats hebben in lxei Kurhaus, maar in café ..Ger mania". Ook het vuurwerk zal op hol terras van genoemd café worden afgestoken. Thans zijn alhier aanwezig 3461 bad gasten. Aangekomen badgasten: Dr. Hacbordt, Frankfort, Hotel Beau Site, 3 p. Kinderen van Eeghen, Flevoriana, ld. 5 p. L. H. Enlhoven, Hilversum, 2 p. E. A. Lehman, Amsterdam, Hotel Kurhaus. 3 p. M. Lehman, id. id. Mevr. Spanjer, Zultfen, Hotel de 1 Ocean, 2 pers. Mej. H. Vroom, Bussum, ildi M, Hamburger, Londen, id, R. Dortel. Praag, id. 2 p. Fam. Baud, Zeist, Grand Hotel, 7 personen, B. F. Hermann, New-York, id. D. Franck, Altona, id. H. Gebain, Hamburg, id. 2 p. F. Cleve, Velsen, id. 4 p. Generaal van Wulffen. Wiesbaden, J. Wertheim van Heukelom, Am sterdam, id. 2 p. Fam. Compes, Dusseldorf, id. 4 p. Jonkhr. J. Schorer, Middelburg, ld. Wed. Scholten, Haarlem, Hotel Zee- rust, 2 p. Mej. Elzuman, id. id. Dr. A. von Hijtack, Bern, id. R. Rocamora, Berlijn, id. 3 p. A. Schiffer, Aken, idL R. Reens, Amsterdam, id. 3 p. L. Voute, id. Hotel Belvedère, 2 p. Dr. Rodrich, Munchen, id. M. F. Middelburg, Amersfoort, Ho tel d'Orange. L, W. Gutbier, Dresden, id1. Mevr. van Eeghen, Boissevain, id. A. N. Buken, Amsterdam, id. G. Warnderink Vinke, id, id. 3 p. Jongej. A. Vink, id. id. J. A. Laan Prins. P. Smidt van Gellder, id. id. P. G. Tegelberg, id. .id. Haarlemmermeer. Bedankt voor die Herv. Gem. te Kaag e. a. ds. J. Meyerink te Oldela- rner. De zoon van dien landbouwer C. G ijzen berg. aan dien Lisserweg, te H aariemmermeer, is bij het naar huis rijden met een vracht koren aan een groot gevaar ontsnapt. Door dien zwaren last lcanteldie die wagen, en ging het paar dl met een klein gedeelte der lading op hol. Het paard liep met een vea-schraklcelïjke vaart tegen een boom. zoodat het in de sloot slingerde Oogenblikkelijk trok men hiet er uit. doch bleek toen reeds dbod te zijn. Het borstbeen van het dier was dioor den geweldigen stoot in die lon gen gedrongen. De bestuurder kwam er zonder let sel af. Aangaande den brand bij J. Lam mere. verneemt men nader dat die man toen bet sluitingsuur daar was, op 'ten rand' van 't. biljard klom om die lamo uit dien hanger te nemien en dlie uit te blazen Het evenwicht verlie zende. is hij gevallen, waardoor de lamp gebroken is en het. brandende vocht zich dadelijk over den grond heeft gespreid, zoodat in ©en oogen- hhk tijd's het geheele huis in lichte laaie stond. Vrouw en kinderen, dlie reedis sliepen, kondien zich met. moeite redden Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder zal a. s. Zaterdag voor eenige dagen naar het Loo vertrekken in verband met den verjaar dag der Koningin. Onderzoek der Zee Kopenhagen is aangewezen als zetel van den Intern. Raad van het Onderzoek der Zee. Chef van het daar te vestigen bureau, tevens algemeen secretaris, zal zijn de heer dr. P. P. C. Hoek te Helder. In de Staten van Noord-Holland komt dus weder eene vacature. De Boerengeneraals. Op uitnoodiging van het comité van het Bóeren-weduwen en weezenfonds zullen de generaals Botha, De Wet en De la Rey naar Zurich komen om te beslis sen over het gebruik van de bijeenge brachte 150.000 fr. De tijd voor het bezoek is nog niet bekend. Naar ons wordt medegedeeld is het Weeks toestel voor 't steriliseeren van groenten en vruchten op de jubilé-ten- toonsteUing te Leeuwarden met twee eerste prijzen bekroond. Vermoord. Te Nieuw-Namen een gehucht behoo- rende bij de gemeente Clinge is het be bloede lijk van eene reeds bejaarde vrouw gevonden. Zij lag met een paar sneden aan den hals in 't bed, tevens was er een koord om den hals gestropt. Aan de hand zij ook wonden, zoodat het schijnt dat zij met haar moordenaar ge worsteld heeft. Een zakdoek met geld wordt vermist. Een groot broodmes is in beslag genomen. Een niededeeliug van de Generaals Het loont de moeite niet en het zou te veel ruimte en tijd kosten, om bij te houden wat de corresponden ten van Engelsche bladen dagelijks seinen over de besluiten, Hl© overwe gingen, de ged'achlten, de stemmin gen, van de generaals en die andere voormannen van de Boeren hier te lande. Het is anders wel grappig om te lezen. President Kruger is als hoofd' van de Boeren afgezet. Gene raai Botha is -tot zijn opvolger be noemd. Dr. Leydis is afgezet.. Zelfs als leider van de onverzoenlijken zal hij voor Reitz moeten wijken. Dr. Leyds gaat over in Nederlandschen of Ned.-Indischen dienst. Enz. Jammer voor al die fraaie berich ten, dat de mededeeling van de ge neraals, die, wij hieronder opnemen een streep door .de rekening van die heeren correspondenten en zekere Engelsche redacties is. Ofschoon men niet moet gelooven, dat de aanvallen op de onverzoenlijken en de berich ten over die fameus© tweedracht zul len ophouden. Het verstandige en fatsoenlijke deel van bet Engelsche volk kan nu echter ingelicht zijn. En wij verheugen ons er over, dat de aanleiding om die kwaadwillige berichten tegen te spreken, waarop wij dezeT dagen zeiden te hopen, nu gekomen is. De directeur van de Uitgevers- Maatschappij Nederland seint uit Den Haag: Ik hen gemachtigd tot de openbaar making van onderstaand officieel communiqué, hetwelk heden even eens aan de gezamenlijke buitenland sche pers verzonden wordt: „De generaals Botha, de Wet en de la Reij wenschen te constateeren, dat. hun aandacht gevallen is op her haaldelijk in Engelsche bladen voor komende berichten, die afkomstig heeten te zijn van hunne in Den Haag, Brussel of elders op het vaste land gevestigde correspondenten. Die berichten hebben ten doel de be staande goede "verstandhouding en overeenstemming onderling tusschen de generaals, president Kruger, de deputatie of dr. Leydis verdacht te maken door geheel ongemiotiveerdle miededeelingen omtrelnt meenings- verschillen die in hun verschilLendi© cónferentiën zouden geuit zijn. te pu- bliceeren. De generaals wenschen nadrukkelijk ter algemeene kennis te brengen dat d>e meest volkomen eens gezindheid tusschen hen en voor noemd1© personen steeds heerscht en steeds geheerscht heeft. Elke bewe ring of veronderstelling van het te gendeel is absoluut bezijden de waar heid en kan alleen afkomstig zijn kwaadwilligen of verkeerd ingelichte en Mchtgeloovige personen." 's-Gravenhage, 26 Augustus 1902. (was geteekend) BREBNER. Secretaris van de Boerengeneraals. Krijgsgevangen. Zooals bekend hebben de Rotterdam- sche Lloyd en de Stoomvaartmaatschap pij „Nederland" aangeboden de Neder landsche krijgsgevangenen van Ceylon naar Nederland terug te brengen zonder betaling van kosten. Thans heeft, de mi nister van buiten!, zaken getracht dezelf de welwillendheid te doen uitstrekken tot alle Nederlandsche krijgsgevangenen in andere plaatsen van Engelsch-Indië, zooals bv. Madras. Men verwacht dat ook deze poging een gunstig gevolg zal hebben. Congres middenstand. De Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam heeft het goede werk verricht bij de winkeliers een enquête in te stellen naar vervroegde winkel sluiting, ten einde de resultaten te doen dienen op het a.s. congres van dèn Middenstand. De daartoe benoem dei commissie zond aan de winkeliers een Circulaire met de volgende vragen 1. Welk bedrijf oefent gij uit? 2. Hoe laat opent gij uw winkel 2a. Ho© laat sluit gij uw winkel Zijt. gij voor een wettelijk geregelde sluiting 3a. Zoo gij hier voor zijt, om welke reden? 3b. Zoo gij hier tegen zijt, om welke reden? 4. Hoe laat zoudt gij het sluitingsuur vastgesteld wenschen te zien 4a. In welken tijd van het jaar zoudt gij het voor uw beroep noodza kelijk achten, later open te hebben? 5. Wat acht gij wenschelijker, a. Ge- meenteuverordening b. Rijkswetge ving 6000 Circulaires werden rondgezon den, 1238 stuks volledig ingevuld on derteekend terugontvangen. 1220 Winkeliers openen te acht uur, en 18 te negen uur1050 winkeliers sluiten later dan 9 uur, 188 winkeliers te negen uur of vroeger. Voor wettelijk geregelde sluiting ver klaarden zich 926 winkeliers, daarte gen 239. Het grootste motief der te. genstanders gold hun lust om vrij te blijven, zonder wetsinmenging. 789 winkeliers wenschten het wettelijke sluitingsuur bepaald te1 zien op 9 uur. 137 te 10 uur. 1157 winkeliers beantwoordden vraag 5. Daarvan waren 720 voor rijkswetgeving, 123 voor gemeentever ordening. Het oordeel dier commissieleden was. dat de gehate beweging voor vroeg sluiten hoofdzakelijk Ontstaan was door het tot in den nacht geopend blij ven van winkels (velen zelfs tot des nachts 2 uur), en de meening geuit werd, dat voorloopig een wettelijke sluiting op 10 uur het meest ge- wenscht is. Kostelooze studie H 11 S. Het bericht, dat minister Kuyper dit jaar slechts een zeer beperkt aantal kostelooze leerlingen tot de Rijks- H. B. S. heeft toegelaten, vormt ook een pun van bespreking bij ,De Nieuwe Courant". Het blad meent, dat een dergelijke handglwijze van den minis ter slechts dan recht zou kunnen ge-- ven tot critiek, indien tevens werd aangetoond, dat tegen ruime toelating in verband met het. aantal betalende leerlingen, dat tot de school toegang heeft erlangd, en met de beschikbare plaatsruimte en de beschikbare leer krachten, thans evenmin als vroeger bezwaar bestaat ,,Maar ook al mocht dit bezwaar thans niet bestaan, dan toch zouden wij het geen nadeel achten, indien de ministerieel© praktijk weder meer in overeenstemming werd gebracht met de overwegingen, welke ten grondslag lagen aan de regeling van 1892 dat slechts onvermogende jongelui van „buitengewonen aanleg" kosteloos worden toegelaten. Dat de zonen der onvermogenden van regeeringswege als het ware naar de Riiks hoogere burgerscholen worden gelokt, achten wij in het belang noch van hen, noch van de werkliedenklasse, noch van 't land. Voor de werkelijk uitmuntenden onder hen mag die school niet wegens geldelijke bezwaren gesloten blijven, maar de rrïiddelmatigen of liever nog de „gemiddelden" zal zij niet geschik ter maliën voor den strijd om het be staan. Indien dan ook de plannen van dr. Kuyper betreffende de verbete ring van het vak- en ambachtsonder- wijs beantwoorden aan de verwachtin gen. door 's ministers persoonlijk on derzoek in den vreemde en door de uit zijn mond vernomen Uitlatingen opgewekt, dan zal door hun invoering zeker grooter dienst bewezen worden aan de ontwikkeling en de weerbaar mak ing van ons volk tegen sociale gevaren dan door het openstellen der bnrgerschooldeuren voor eiken zoon van onvermogende ouders, die een passabel toelatingsexamen heeft afge legd." Arbeidsverzekeriiis: en volks gezondheid. Dr, T. Bijleveld',, arts te Amsterdam, heeft bij dien uitgever J. H. die. Bussy te Amsterdam eene brochure het licht doen zien, onder den titel ..Invloed der Duitsche arbeidersverzekering op de volksgezondheid. Naar aanleiding van het 6e internationaal congres voor ar beidersverzekering te Düsseld'Orf." Men ontleent daaraan het volgende: „Uit hetgeen vermeld is moet het ons duidelijk worden hoe enorm groot, de invloed is diie de Duitsohe arbei-! dersverz-ekering" op den stand' der volks-gezondheid! uitoefent, en welk een belangrijk wapen zij levert in den strijd', tegen volksziekten en oeconomi- sche gevolgen daarvan, zoowel middel, iiik als onmiddellijk. Hoe moeilijk is het niet hij ons om een, behoeftige zieke in ©Jen ziekenhuis of sanatorium (voor minvermogenden a f 2.50 per dag!) opgenomen ie krijgen, In de ste den dikwijls geen plaats: op het plat teland'. waar men geheel afhankelijk is van de welwillendheid van de zie kenhuis-directie der naburige stad:, een vervelend gehaspel tusschen gemeente en diakon'i©, die liefst beiden die onkos ten van zichi wi'llen afschuiven. En daartusschen .staat die medicus met zijn patient wiens wèl hem ter harte gaat; en er blijft hem heel dikwijls niet veel anders oven* dan maar wat. medicijnen! voor te schrijven. In Duitschland' zijn dergeli jke narigheden vrijwel verdwenen;, de opnam©- van een behoeftige zieke in eem of andere zieken-inrichting is er gemakkelijk. Er is ginds een welwillend© en werkda- dive stemming heerschende voor prak. tische hygiëne en prophyllaxe. In de talrijke sanatoria wordt een genees kundig personeel gevormd' d'at 'tijd en gelegenheid vimdlt in prophylactisch- hygiënische richting werkzaam te zijn. Dit is de lijn waarin zich ons genees kundig handelen moet bewegen On der leiding van het Duitsche Ceiitraal- Comité voor oprichting van sanatoria voor borst!ijders. hebben van tijd tot t-Rd, met het geneeskundig personeel van die verschillende sanatoria confe renties plaats, waar alles bespreking vindt wat voor dien strijd' tegen de tuberculose van belang kan zijn. Even zoo hebben zich commissiën gevormd om het wezen van andere ziekten op te sporen, statistieken er over samen te stellen enz. Zoo is onder voorzitter schap van professor Van Leyd'en eien commissi/© werkzaam, om het. wezen van den kanker op te sporen Een andere commissi© van hoogerhand in gesteld1. tracht maatregelen te treffen, ton eind© aan die enorm© verspreiding der venerische ziekten paai en perk 1© stellen. Talrijke ver een i gingen zijn ontstaan om; hst alk oho lis me te be st rij dienm één woordl er wordt krach, tig gewerkt om die volksgezondheid te verhoogen. En voor al deze organisa ties. voor ai dit streven wordt door de Du itsehc arbefdea*s-verzekea'ing-wet,ge- ving een breede basis gegeven: niet slechts wat betreft dien pecunairen steun, maar ook wat de ruime erva ring aangaat, welk© in de gemaakte statistieken uitdrukking vindt En de resultaten van dit streven wor den in practisch-eenvoudigen vorm on der het volk verspreid. Het bekroonde geschrift van dir. Ivnopf bijv. is door d'é invaliden-verzekering bij mïHioenen van exemplaren ondi»r het volk ver- sproid. Die uit dle_ sanatoria terugge keerde arbeiders zijn een propaganda voor een verstandige leefwijze onder het volk. Het resultaat, is dan ook dat cle massa langzamerhand is ontwaakt uit, hare doffe- onverschilligheid voor al d.e verwoestingen die de volksziekten om hen heen aanrichten." Aan hst slot der brochure drukt d'e schri.iver d© hoop uit. dat het bij om ook mag komen tott d0 oprichting eener mmehfing in. den geest dier Duit sche Erholungs- Statten. waaraan aroot© behoeft© bestaat, daar dl© be staande sanatoria te duur zijn en te J. F. W. Conrad In het Vaderland deellt V. N. en kel© staaltjes mede, omtrent de weze, waarop wijlen de heer I- F. W. Con rad met jongelieden, die onder hem aangesneld waren, waar wat in zat' en die vooruit wilden, omsprong. Een jongeman van zeer behoeftige familie, studeerde somis in een deel van zijn bureautijd. Conrad betrapte hem zoo eens, toen hij verdiept was in Sitorm Buysing's Handleiding der waterbouwkunde. De jongeman excu seerde zich, omdat hij voor een exa men zat en zoo weinig tijd had. „Ja, dat weet ik," luidde het anlt,woord. „Meneer X., schrijf op. dat hij ver trekken kan voor zes wekenmet verlof en behoud van traktement," Dezelfd'e jongeman moest eens een lang rapport overschrijven, dat den volgenden morgen Haar moest zijn, zoodat hij 's nachts doorwerken moest. Het kwam gereed'; Conrad zag het in en verscheurd© het. Nog eens we-rd hetzelfde spelletje herhaald. Ten derden male deed de jongeman het werk. Toen zij Conrad, dat hij niet schrijven kon en legde het ver slag ter zijde. Het jongemenisch kreeg voortaan werk, waaruit veel te leeren viel, en dat van grooten invloed is geweest op zijn naaste toekomst. Een derde staaltje, met denzelfden jongen man gebeurd. Hij kreeg een kaart 'te teekenen, die in zeer korten tijd' klaar moest, zijn. Hij maakte ze heel mooi, maar deed er zes weken over. Conrad Het hem zeggen, dat hij die kaart wel houden kon. Hij vroeg de reden der afkeuring, en kreeg bairsch ten antwoord: „Ja, je kunt die kaart wel houden'. En vriendelijker: „Ze is heel goed, Intusschen, j© moet, er op zetten, dat ik verklaar, dat die kaart door jou vervaardigd is, dan zal ik haar onderteek enen en de kaart kan jou mettertijd als aanbeve ling dienen". „Maar nu", vervolgde hij weer even hard als aanvankelijk: „maak je er een, die binnen zes da gen gereed moet zijn." Kragers gedenkschriften. Naar hetgeen te Berlijn verschijnen de Hanten melden, h.eeft cke uitgevers firma I. F. Lehmann te Munchen hetl recht van uitgaaf van president Kru- ger's ged enk schrift en voor alle landen aangekocht. Zij zuilen in November tegelijkertijd- in verscheidene talen verschijnen. Voor d© uitgave van het handschrift moet de te Berlijn wonen de predikant. A. Schowalter naar Utrecht ontboden President Kru ger heeft in dien loop van dit. jaar het, handschrift aan twee van zijn ver, trouwden gedicteerd De voornaam ste inhoud: moeit bestaan uit, een hel dere uiteenzetting van de Engelsche listen, en lagen die sedert jaren zijn toegepast, terwijl van den oorlog zelf in ruwe trekken een kort overzicht vvoidi' ©sevenverder van d© reis van president Kruger naar Europa, van zijn „Portugeesch© gevangenschap" en van zijn verblijf im Nederland', In het slotwoord spreekt d© president zijn on wankelbaar geloof in d'e toekomst van zijn volk uit. Sport en Wedstrijden De militaire afstandsrit Brussel Ostende. Om half zeven Woensdagmorgen werd op de place d© la Sainctelette te Molenbeek-St. J©an bij Brussel het, sein voor het vertrek gegeven voor de eerste af deeding der deelnemers aan den internationalen militairen af standsrit. waaraan Duitsche, Fran- sche, Belgische, Hollandsche. Russi sche. Engelsche, Zweedsch-Noorsche, Zwitser sche en Grieksch© officieren deelnemen. Het us dus wel met recht een inter nationaal concours dat overal bijzon der groote belangstelling wekt, vooral natuurlijk ondea* cavaleristen en paar. den-Liefhebbers. Welke snelheid zal er verkregen wordien, terwijl bij aankomst het paard nog in bruikbare conditie zal zijn. Dat is het groote vraagstuk waarmede men zich nu bezighoudt. Zonder oponthouden, hindernissen als anderszins fc met een goc-d paard) op goede wegen best een snelheid van 15 kilometer per uur over 140 kilometer te hereiken on met een pedaal ge traind paard 18 a 20. Om tot dit re sultaat te komen dient men ongeveer zeven uren een flinken galop van don kilometer in drie minuten te onderhou den. ongeveer den gewonen galopgang der cavalerie. Maar met paarden zijn somtijds zulke bijzond©re uitkomsten verkre gen ,als men eens rekent dat voor ©enige jaren een hoogtesprong van 1.25- meter reedis als opmerkelijk be schouwd werd. terwijl men nu, zooals onlangs op het concours hippique te Turijn bewezen werd, met een paard dat 2 meter springt, nog niet zeker van een prijs is. En nu wat den rit betreft, paarden die 140 kilometer op den weg in 8 uren afleggen zullen zeker opmerkens waard' en wel in aanmerking komen, die over het traject 9 uren doen zul len bijzondere qualiteiten bezitten en die er 10 uren over d'oen zullen zeker nog uitmuntende paarden zijn onder d© beste, want een snelheid' van 12 tof 13 kilometer per uur die vermoedelijk wel het gemiddelde der deelnemers za] zijn, mag gerust als zeer goed be schouwd worden. Men beweert dat onder de inge schrevenen een paard' voorkomt dat in staat is den afstand binnen 7 uren af te leggen, hetgeen zeer bewonderens waardig zou zijn, d;'och vrij onwaar schijnlijk. De meeste deelnemers heb ben den af te leggen weg eerst per automobiel bereden .en bestudeerd. Van zijn kant heeft het Belgische gou vernement die noodige instructies ge geven en voorzorgsmaatregelen geno men. dat de te volgen, wegen, zonder hindernissen en in goeden staat zullen zijn. terwijl ten plattielande d© gen darmerie gewaarschuwd is om toe te zien dat de deelnemers geen last kun nen krijgen van soms al te onvoor zichtige nieuwsgierigen. Die regelïngsoommissie heeft met hef oog op eventueel© ongelukken en het veroorzaken van stof een verzoek ge richt tof de automobilisten om gedu rende den afstandsrit den vastgestel- den weg niet te berijden. Alle deelnemers die het traject bin nen elf uren zullen hebben afgelegd, dus met een snelheid van gemiddeld: 12 kiometer per uur. worden „geclas- seerd" en ontvangen een diploma. De weg loopt van Brussel over As- sche, Alost (control© Eremhodegem), Erp, Nederzwalm, Syngem (contróle), Cruyshautem. Denterghem. Thielt, Coolscamp (contróle der 100 K M Thourout, Ostende Behalve de hoofdprijs van koning Leopold, een kunstvoorwerp en 4000 francs, zijn nog uitgeloofd: Prijs van het Belgisch© ministerie van oorlog prijs van de „Stad Ostende". kunst voorwerp en 2500 francs: prijs van het „Comité international", idern en 1800 fres.; „prijs van Mariakerke", gouden rnedaill© en 1200 fres.; „Prix des Du- nes", id. id. en 1000 fres.: „Prix de FEstacad'e" id. id. en 500 fres. Speciale prijs voor de Belgische deel nemers gouden medaille en 1000 fres. Verder zijn prijzen uitgeloofd door dé Jockey-club. de Société royale hippi que. het wedren-comité te Ostend©. den heer L. de Rothschild, de „Société de Sport d'e Beligique". het wedren-comité te Forest enz. enz. Renter's bijzondere dienst seinde over dén afstandsrit de volgend© tele grammen: Het had' d©n geheelen nacht gere gend: maa.r toch wa« Woensdagmor gen een d'ichte menigte op de been om het vertrek der deelnemers bii te wo nen. De regelingen voor hof bewaren der ord© getroffen waren uitmuntend. De Place Sainetelett© was versierd, maar d'e regen bad do versiering "e- heel bedorven D© officieren voorspel den ©en groote vertraging in de aan komst, daar dl© wegen ten gevolge van de regens in zeer slechten toestand zijn. Men verwacht dat zij in plaats van 20 K.M. in het uur. hoogstens 16 K.M zullen kunnen afleggen. Het sein tot vertrek werd te 6.55 ge. geven; onder d'e toejuichingen der me nigte vertrokken d© groepen met 5 mi nuten tusschenruimte. Te 7.50 waren alle .groepen vertrokken. Van de deelnemers uit Nederland is luitenant Nierstrass niet opgekomen. Kapitein De Hollai.n. uit Doornik, vertrok alleen na het afrijden van zijn groep, te 7.21. Het Erembodleghem. de eerste con- tróle-post wordt gemeld', d'at. van de Hollandsche officieren luit. Carp, die te 7.20 vertrokken was, te 8.38, en lui ten ant Thirïon. dlie 7.30 wrt,rokken was, fe 8.45 aankwamen. Uit Ostende wordt gemeld: De luitenant jhr. J, Godin de Beau fort, van de huzaren te Zutphen. die een halfbloedl berijdt, passeerde te 1

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2