Tweede Blad, Gemeenteraad. behoorende bij „HfliHem's Dagblad" van Yrijdag 29 Aug. 1902. No. 5879 (Vervolg). Mediedjeelingen en ingekomen stuk ken: lo. dat is gesteld in harudien van B. ©n W. om advies: a. een adres van het bestuur van de Maria-stichting om wijziging van het raadsbesluit van 29 September 1897 no 10 betreffende de afscheiding van dein openbaren weg aan de Kampen laan; b. een adres van het bestuur dier Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en Omstreken en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, hou dende verzoek om Dreef en Florapark, wat de nummering van perceelen be treft. anders in te deelerx; c. een adres van Tromp om weder op dezelfde voorwaarden voor 5 jaren te verhuren de boerderij het Torentje met de daarbij behoorende landerijen; d. de begrooting, dienst 1903, van het Barbara-Gasthuis; e. de rekening en verantwoording dienst 1901/1902, hek-effende de Bank van Leening; 2. dat is ingekomen: a. een schrijven van de wed. W. de Roo, dank betuigende voor den haar verleenden onderstand; b. een schrijven van mej. A. Josset, dank betuigende voor het haar ver leend' pensioen; c. een schrijven van L. van dier Vegt, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leer aar aan de Hoogere Burgerschool met 5 en 3 jari gen cursus; d. een schrijven van T. Messchaert, dank betuigende voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de Opleidings school voor jongens; e. een schrijven van L. van der Vegt, houdende verzoek hem met in gang van 1 October e.k. eervol ontslag te verleenen als leeraar aan het gym nasium; f. de begrooting. diienst 1903, der voormalige corporatiën van nemingen, ambachten en bedrijven; 3o. een schrijven van den commis saris der Koningin der provincie Noord-Holland, houdende mededeeling dat G. A. van der Beek, adjudant-in specteur van politie, is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter; 4o. a. een schrijven van Gedepu teerde Staten dier provincie Noord-Hol land ,ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 16 Juli j.l. no. 21, betreffende de overeenkomst met de H. IJ. S. M.; b. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit 16 Juli jl. aio. 11, betreffende de te stichten hulpschool; c. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 16 Juli jl. no. 28, be treffende den aankoop van grond' van F. Renes; d. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door lnen goedgekeur de besluit van 10 Juli j.l. no. 29, be treffende de verhuring van grond aan helt Leidscheplein aan. de vereeniging het Witte Kruis; e. een schrijven van dezelfden tem geleide van het door hen goedgekeur de besluit van 16 Juli j.l. no. 32, be treffende de aanvaarding van het fonds L. de Veer. Mondeling zal aan den Raad worden voorgesteld d'e eigenaars van die vroe gere opstallen op de gronden dier gill- degoederen de' grondbelasting over 1902 slechts te doen terugbetalen aan de gemeente voor zooveel twaalfden als die opstallen-maanden of gedeelten van maanden in 1902 op diie gronden zijn aanwezig geweest, en derhalve het adres te dezer zake aan den Raad ge richt door P. F. Lansen, te stellen in handen van B. en W. ter afdoening PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening der gemeente over 1902, in ontvangsten groot f 3,475.642.755 en in uitgaven 2,506.721.16, alzoo .sluitende met een voordeelig saldo van 1 986.921.595. De heer MODOO vraagt, of de beschei den niet wat gemakkelijker voor de leden toegankelijk kunnen zijn, bijv. door rangschikking in een kast met loketten. Spr. vraagt inlichtingen over een post van f 14.400 voor een onderbouw van ge wapende beton; verder over een nota, van Gebr. Nobels voor 't drukken van voor waarden voor stellen en leveren van machinerieën voor 't slachthuis. Dat was in Febr. 1901, thans is 't Aug. 1902. Zijn die machines al besteld en in de maak? Verder een nota van J. London van voor 't maken van steenen in een stal in de Baljuwslaan.Spr. brengt nog een paar kleinere postjes ter sprake, o. a. onder de verschotten van den Comm. van Po litie een gulden aan den looper van de Opr. Haarl. Crt., een dubbeltje aan die van Haarl. Dagblad en aan de Spaarne- bode voor nieuwjaar- en kermisfooien. Dit vindt spr. onbillijk. De VOORZ. kan daarop niet antwoor den, heeft de bescheiden niet voor zich. De heer KRUSEMAN zegt, dat alle be scheiden in volgorde liggen en genum merd zijn. Dit wist de heer Modoo ook. Is het hem te veel moeite dit na te zien, hij heeft er 14 dagen tijd voor gehad. Spr. heeft aangeboden inlichtingen te geven, maar toen heeft de heer Modoo de aanmerking niet gemaakt; wat de cir culaire gedrukt, bij Gebr. Nobels betreft, die behoort bij de voorbereiding. Voor de begrooting diende de Comm. de kos ten der machines te kennen. Voor zoo ver spr. weet is geen enkele opdracht tot uitvoering gegeven. Ook het metselwerk in de Baljuwslaan hehoort iHj de voorbereiding. Voor een slachthuis is een gladde vloer noodig, maar niet zoo glad, dat slagers die met messen loopen, zouden vallen. Daarom is een proef genomen in de stal van de paardentram. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat, op advies van den Directeur een afwijking van 't bestek der lichtfabrieken is ge doogd door B. en W. Men vreesde, niet spoedig genoeg klaar te zullen komen en vandaar dat een van de bespoedigings maatregelen was het metselwerk onder de kolenloods te vervangen door beton armé. B. en W. hebben dat goedgevon den en er is geen reden om daarover spijt te hebben. De heer ROOG heeft dezelfde ervaring als de heer Modoo. Ook hij heeft niet met die groote pakken kunnen rondsprin gen (gelach). Spr. beveelt dus eveneens loketten aan en merkt op, dat de Com missie voor de lichtfabrieken die wijzi ging van den onderbouw der kolenloods niet had mogen maken, zonder den Raad er in te kennen. Het gaat met beton armé wel sneller, maar de qualiteit van 't werk is veel minder. Dat gewapende beton moet nog pok ken en mazelen. Veel voorzichtiger ware het geweest, het bestek te volgen. In de verantwoording staat niet, voor hoeveel dat werk is toegestaan. Spr. vermoedt, dat er voor dat werk meer moet worden besteed, dan er voor 't metselwerk is af getrokken. Zeer hoog vindt spr. f 500 voor een diepboring op 40 M., f 2179 voor tee- ltenwerk, terwijl in 1900 al f 560 was be steed voor dat zelfde doel; voor een reis is weer 300 besteed. Spr. hoopt, dat dit nu eindelijk eens uit zal zijn. Bij volgnummer 82 vindt spr. twee man daten voor onderhoud van gebouwen, paarop staat o. a. f 1450 voor onvoorzie ne werken en daarvoor vindt spr. alleen een mandaat van 1.99 voor minder werk. Spr. zal tegen de rekening stem men* De heer N. KRUSEMAN betreurt het, dat de Commissie indertijd het advies van den heer Roog heeft moeten missen, die haaf toen verlaten had. De Comm. heeft toen elders advies gevraagd. Of het beton armé duurder is weet spr. thans niet. De Raad heeft niet geld toegestaan voor een bepaald bestek, maar een som waarvoor de fabrieken moesten worden gemaakt. Die som wordt niet overschreden. De VOORZ. doet opmerken, dat wan neer de heer Roog om een enkel postje de rekening niet wil goedkeuren, dit kan worden opgevat als een bewijs van wan trouwen. Dergelijke opmerkingen kun nen alleen effect sorteeren, wanneer men vooraf den Voorz. of een der wet houders waarschuwt. Staande de verga dering kan dat niet. De heer SCHRAM sluit zich bij den heer Modoo aan. Inlichtingen behooren z. i. gevraagd te worden in openbare Raadszitting. Spr. zou in afwachting van de gevraagde inlichtingen {te reke ning tot de volgende vergadering willen aanhouden. De heer ROOG bedoelt geen wantrou wen tegen B. en W., maar stemt tegen omdat hij in de stukken niet genoeg licht heeft gevonden. De rekening wordt goedgekeurd. Te gen de heeren Roog en Schram. PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de begrooting voor 1903 van den Schuttersraad, in ontvangsten en uitgaven sluitende met een bedrag van f 8443.75. Wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Hofland, Groot, Hu genholtz, Modoo en Schram. PUNT 5. Het Bestuur van de Huishoud- en Indus trieschool vraagt opnieuw een toelage van f 10.000, tot betaling van meubilair en leermiddelen. B. en W. adviseeren ter afwijzing van dit verzoek, maar stellen voor, het reeds verleende subsidie van f 1200 voor de ja ren 1903 en 1904 tot 1 1500 te verhoogen. Ingekomen is een voorstel van den heer Schram, om voor inrichting f 5470 toe te kennen, te verdeelen over 3 jaar, onder voorwaarde dat 2 leden van den Raad in 't bestuur zitting zullen hebben. Dit voorstel vindt steun. De heer SCHRAM dankt B. en W. voor de verhoo ging van 't subsidie van 1200 tot 1500. De dames hebben met groote energie en volharding de gelden voor den bouw bij eengebracht. De begrooting is met f 5470 overschreden en er is nog veel voor meubilair noodig. Vele Kleinere gemeen ten hebben al jaren een dergelijke stich ting en 't is plicht van ue gemeente en roeping van 't Rijk om daarin te voor zien. Zoolang we zoover niet zijn is de gemeente verplicht subsidie te verlee- nen. Voor de meisjes is goed vakonder wijs noodig. Tot dusver zijn ze achter gesteld. Ten slotte wijst spr. op het batig saldo over '1901. De heer VAN DE KAMP betreurt het, dat de heer Schram zoo laat met zijn voorstel komt. Men lacht altijd over dit onderwerp en dat doet de zaak geen goed. Toch is spr. er zeer voor en stelt daarom voor, dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer SCHRAM zegt, dat de zaak toch meer is besproken. In 't belang van de zaak wil spr. wel den wiensch van den heer Van de Kamp opvolgen en daarom alleen z ij n voorstel aanhouden, niet de verhooging van 't subsidie. De heer WILLINK meent, ook, dat het voorstel van B. en W. in elk geval nu kan worden behandeld. De VOORZ. acht uitstel van de zaak onnoodig. Het voorstel-Schram is een kleine uitbreiding van het voorstel van B. en W. De a s. Raadsvergadering is a.s. Dinsdag, waarop veel werkzaamhe den zullen zijn af te doen. De heer SCHRAM wekt de leden op tot nader onderzoek van de zaak en acht niet goed, deze al a. s. Dinsdag te be handelen. Het voorstel-van de Kamp tot uitstel wordt verworpen, met 10 stemmen voor. De heer THIJSSEN meent, dat de zaak in een anderen toestand is dan een jaar geleden. Sedert is een nieuw gebouw ge sticht, groote energie getoond in de tot standkoming daarvan en nu men een maal zoover is, is de zaak in een ander stadium gekomen. Zij zal dus nu als een nieuwe zaak moeten worden beschouwd. Als men nagaat wat andere inrichtingen in ons land hebben tot stand gebracht, dan past de conclusie, dat hier werke lijk een belangrijke bijdrage van de ge meente mag worden gevorderd. Het be vorderen van huishoudelijke bekwaam heden is een publiek belang, dat steun verdient. De vraag is of nu dit subsidie wer kelijk noodig is. Bij de vele pogingen door de dames gedaan, is gebleken, dat de steun van particulieren niet toerei kend is. De nieuwe stichting moet niet met schuld beginnen, die belemmerend werkt op de exploitatie. Vandaar dat spr. voor het extra subsidie is. De heer BEIJNES is altijd voor dit on derwijs aan de meisjes geweest. De Raad kan met genoegen terugzien op de re sultaten der ambachtsschool voor jon gens en spr. verwacht die ook van de school voor de meisjes. De heer KRUSEMAN waarschuwt tegen opdrijving der uitgaven en raadt zuinig heid aan. De heer VAN STYRUM had liever uitstel gezien. Spr. is vóór het extra subsidie of vóór een vaste verhooging. niet voor heide. De VOORZ zegt. dlat men een stich ting tot. stand heeft willen brengen, zonder dat men daar voor die vereisch- te middelen had.. Dat was een jaar geleden zoo en is nog zoo. Uit defe rentie voor den Raad hebben B. en W. daarom niet Willen voorstellen, thans op het genomen besluit terug te ko men. Wel hebben B. en W. een be wijs van waardeering willen geven en erkend, dat die school voor de gemeen te een bezuiniging wezen zou. Zoo zijn B. en W. gekomen tot een subsidie- verhooging van f 300. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU SEMAN herinnert ar aan, dat een groot subsidie afstuitte op het ontbre ken van een band tusschen 't school bestuur en de gemeente. Daarom heb ben de dames verzocht, dat de Raad zou goedkeuren dat in de statuten de mogelijkheid werd opgenomen, cl'at Raadsleden zitting hadden in 't be stuur. Dat heeft die Raad: toen gewei gerd en als de Raad dus nu het voor- si el van den heer Schram aanneemt, komt hij op een Raadsbesluit terug. De heer SCHRAM antwoordt, dat de Raad' sedert die beslissing aangevuld en veranderd is. Misschien is hij dus, nu van een an diere meening. De heer WILLINK dient d'en heer Schram van repliek. De VOORZ zegt. dat als het voor stel-Schram wordt aangenomen, dat van B. en W. wordt ingetrokken. De heer R.ASCH zal tegen het voor stel-Schram stemmen, enkel en alleen omdat hij het bedrag te hoog acht, In 1891 is aan de Ambachtsschool een be drag voor eens van f 2200 toegekend. Dergelijk bedrag zou spr. ook aan deze. school willen geven. De heer HOFLAND stelt nu hetzelfde voor a.ls die heer Schram, met wegla ting van de twee gedelegeerde raadisle dien. Het voorstel-Schram wordt, verwor pen. Vóór dl© heeren. Hofland. Hugen- holtz. Loonreijer. Beijnes, Modoo. Roog. Schiram. Groot. Laane. Het. voorstel-Hnflandi wordt aange nomen. Voor de heeren Hofland, van Styrum. Hugenholtz. Beijnes. Modoo. Roog. Schram, v. d. Kamp, Tol. Thijs, sen. Groot, Bijvoet, van Th iel en Laane. B. en W. trekken nu hij monde van dien Voorzitter hun voorstel i'n De heer SCHRAM stelt nu voor. ge durende 3 jaar. het subsidie te verhoo gen van f 1200 tot f 1500. Dit wordt verwomen Vóór de hee ren Hugenholtz. Modoo. Roog en Schram PUNT 6. Schoolbouw. Voorsltel van B. en W. om een nieuwe school te bou wen op het terrein van het voormali ge Huis van Bewaring, voor zoover daarover niet is beschikt voor den bouw van de hulpschool. De nieuwe school zal bevatten 12 lokalen )©n een gymniadtielklokaal, omtrent den aard van het lager on derwijs aan de school, waarmee B. en W. het aantal opleidings- en bur gerscholen wfenschen Ite vermeerde ren, zal den Raad tijdig een voorstel bereiken. Voorloopig is de bedoeling de tegen woordige Tweede Burgerschool in het nieuwe schoolgebouw te huisvesten en het daardoor vrijkomend! gebouw aan d!e Nassaulaan te bestemmen voor een opleidings- (of burger-) school met uitgebreid leerplan. Melt de oprichting van zoodanige school willen B. en W. trachten te voorzien in de behoefte aan een school voor meer uitgebreid lager on derwijs, welke behoefte, naar de mee ning van vele autoriteiten, in deze ge meente steeds klemmender wordt. De heer MODOO vraagt of de bedoeling is van de 2de Burgerschool de zevende klasse weer af te nemen. Dit zou spr. be jammeren. De heer HUGENHOLTZ heeft reeds vroeger bezwaren geopperd tegen dit ter rein. Deze worden nu bevestigd. Men zal op dit kleine terrein twee scholen van te zamen 18 lokalen vestigen. Spr. is dus te'gen het voorstel, ook om het be zwaar van Modoo. Een school voor m. u. 1. o. zou spr. liever uit de verschillende tourgei'scholen laten groeien, door aan deze nl. een zevende, of een achtste klas se toe te voegen. Neemt men de 7de klasse van de bur gerschool af, dan gaat men achteruit, zoodat een dubbele school veertien loka len zal vergen. Maar dan komen er 20 lokalen met een gymnastieklokaal op dit beperkt terrein en dan klemmen sprekers bezwarén tegen dat terrein te meer. Laat men dus dit terrein alleen gebruiken voor één school van 7 8 lokalen. De heer WILLINK acht de verplaatsing der Burgerschool niet goed, omdat de twee burgerscholen dan bijna naast el kander komen en zoodoende een na tuurlijke verdeeling der leerlingen wordt belet. De heer N. KRUSEMAN wijst er op, dat de overplaatsing van de Rurgerschool maar tijdelijk wezen zal. Wat B. en W. voorstellen is thans alleen, dit terrein voor scholen beschikbaar te stellen. Er is groote toeloop naar de tweede burger- school, grooter dan zij hebben kan. Des tijds heeft de zuinigheid geboden, de school van den heer Brouwer voor meis jesschool te bestemmen, maar met de twee laagste klassen voor jongens. Spoe dig zullen daar alleen meisjes kunnen worden toegelaten en dan is school van den heer Huhregtse te klein. Vandaar sprekers plan, in 't voorstel uit eengezet. De heer HUGENHOLTZ brengt den wethouder lot voor zijn diplomatie, maar die gaat wat ver. Hij laat ons alles bij brokjes slikken, maar daar is die booze considerans, waar alles in staat. Dat het terrein voor school gebruikt zal worden, staat al vast, maar de vraag is, hoe men die scholen wil bouwen. Spr. vraagt den wethouder, of daar niet anders gebouwd zal worden dan een enkele school? Zoo ja, dan kan hij meegaan; voor een dubbele school niet. De heer WILLINK is door de mededee- lingen van den wethouder bevredigd en neemt acte, dat de Burgerschool voor loopig op die plaats komt. De heer MODOO sluit zich hierbij aan. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU SEMAN zegt. dat het plan is een dub bele schooi. Wil de Raad daar 14 lo kalen. dan zal men moeten uitzien naar een ander terrein. Gebleken is, dat de Raad niet zoo sterk is voor scholen met veertfen lokalen. De heer SCHRAM is het eens met den heer Hugenholtz en is tegen het systeem van dubbele scholen. Spr. wil in het voorstel laten vervallen het aantal lokalen, dan kan dat nader hand worden vastgesteld. De heer ROOG verwondert zich, dat over die kosten van dit terrein niet wordt gesproken. Spr. acht dat ter- rein te duur voor" school en zal dus tegenstemmen. De discussie wordt gesloten. Tegen het voorstel de heeren Beij nes, Roog. Schram, Groot, Bijvoet, Hugenholtz; derhalve is het voorstel - Voorstel van B. en W. tot ophef fing van de on bewoonbaarverklaring van het perceel Koolsteeg 14 van den heer A. Koen. omdat de daaxwoor be staande redenen vervallen zijn. Wordt goedgekeurd, PUNT 8. Voordracht voor Bibliothecaris. Eenig voorgedragene de heer IC. Th. Engel- bert van Bevervoorde. Voorgesteld wordt die benoeming voorloopig voor een jaar te doen geschieden, op een jaarwedde van f 300. Hiex'bij is ingekomen een voor stel van den heer W. A. J. van de Kamp om de betrekking van gemie ente-bibliothecaris vo ox*l o opig voor een jaar onvervuld te laten en dein heer Oveirmeer met de waarneming te belasten en wel om 3 redenen: lo. omdat geen oproeping van solli citanten is gedaan; 2o .omdat hem niet bekend is. welke eigenschappen dten heer van Bever voorde hiervoor speciaal in. aanmer king zouden doen komen; 3o. wegens de belangrijke reorgani satie der bibliotheek, dóór den heer Ovenneer tot stand gebracht. Van dien heer N. Stark en 7 axxdis- ren ïs eveneens, wegens de gx-oote verdiensten van den heer Overmeer, een adres ingekomen om d'e leiding niet uit zijn handen te nemen, doch hem voorloopig te belasten met de functie vaxi waarwemeixd bibliotheca- ï'is. De heer SCHRAM stelt voor in 't be. lang van de hierbij betrokken personen de zaak te behandelen in geheime zit ting Vijf andere leden steunen dit denk beeld. De heer HUGENHOLTZ is daarte gen. 't Is een openbare zaak en ge heime behandeling heeft geen nood-, zaak. tenzij die heeren allerlei nieuws daarover weten Het voorstel tot sluiting dier verga der ins- wordt aangenomen met IS te gen 9 stemmen, zoodat de Raad (-ver- gaat in comité. Na heropening der apenbare zalt- ting wordt door den VOORZ. mede gedeeld d'at is ingekomen een voor stel van de heeren Bijvoet, Rasch, Thijssen, Laane en Roog, tot aanboxx- den van het voorstel, tot nadat B. en W. een oproeping zullen hebben ge daan voor een bibliothecaris op een jaarwedde van f 1500. De heer BIJVOET, sprekende ha- mens de voorstellers, acht thans den tijd' gekomen voor een reorganisatie der bibliotheek. Vandaar dit voor stel. Zij bedoelen daarmee geens zins iets onaangenaams jegens den voorgedragene, hopen zelfs, dat deze onder deze gunstiger voorwaar den zijn sollicitatie opnieixw zal in dienen. De heer HUGENHOLTZ stellt als amendement voor; dit salaris als aan vangssalaris te beschouwen. Het voorstel en het amendement wordexx aangenomen. Tegen het laat ste stemden ,d,e heeren Modoo en Hof land. PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot. benoe ming van personeel aan de Burger avondschool alhier en wel van de hee ren: G. J. LI. Kerkhoff f 750. A. van dier Spek f 750. J. A. Traanberg f 450. P. A. Montauban 450. A. Wensing f 150. F. Hage f 600. J. P. Strijbos f 750. A. P. Tit f 300. Allen wex-den benoemd. RONDVRAAG. De heer HOFLAND wijst er op, dat Zondag een meeting was belegd, te Schoten en hieruit zou wordien ge- wandleld naar het terrein. Onder die betoogers was spr. Hij meende, dat wel was verboden een optocht met vaandels en muziek, maar niet kón worden verboden te zingen. Met anldle- ren had spr. iets geleerd in de zang- vereeniging, maar toen zij daax-mede begonnen, werd dit beidt door een in specteur, .die de armen uitsloeg en *ei: „Niet zingen, ft ia een optocht" Toen spr. zei: „t Is geen optocht" lei hij hem heft zwijgen op en zei: „Jij hebt hier niets te kommandeeren, ik heb hier te kommandeeren." In zijn drift had spr. hem bijna de parapluis in den nek gelegd, maar werd gelukkig door zijn partijgenoot Hugenholtz daax-van weerhouden. Spr. verlangt niet verkort te wor den i'n zijn rechten en verzoekt bij een andere gelegenheid, dien man niet te belasten met het handhaven der orde. Deze man ranselde ons 5 jaar geleden al uit elkaar. Thans is het gelukkig niet geschied, maar hij was het die de orde verstoorde. Daarop is hij door een partijgenoot gewezen en heeft toen tot hem gezegd: hou je bek! De VOORZ. zegt dat de Burgemees ter niet verplicht is tot inlichtingen over politiezaken; wenscht de Raad die. dan zal spr. die geven. De heer HUGENHOLTZ is ook vear rasd geweest over het optreden der politie Zondag, die gezien is ver op *t terrein te Schoten, alsof er iets vre*- selijks stond te gebeuren, waarbij de Haarlemsch politie te hulp moeet wor den geroepen. Wat ze daar te maken hadden, begrijpt spreker niet. Hij denkt aan overdreven ijver van de politie. Vreemd is, dat de optocht eerst is toegestaan en daarna geweigerd. Dat niet de wijze, waarop de politie moet optreden. Dat is niet ln het be lang der gemeente. De vergadering wordt gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5