Tweede Blad, behoorende bij „Kaarlem's Dagblad" van Try dag 1 Sept. 1902. Na. 5881 Haariemsche Handels- vereeniging. Goedgel~. hij KonBeduit van 12 Nov. No. 221899. De II aar Ionische Hanctelavere&ntging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1898. heeft in den loop van den tijd: wei haar recht van bestaan bewesen. In Beer veel gevallen, zaken van verschil lend en aard betreffende, ie zij treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waair- desren door als lid der vereenlgiwt toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten (re- voelen. dat men het werk op prijs stalt, dat de Haariemsche Handelsver- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelem, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard' hare leden aanbiedt, zijn zeer velen, en zeer groot tegenover de gerince jaaiiijkische contributie van f2.50 die gevraagd wordt. De Haariemsche Handelsvereentgrng bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, mi inf ormal fèn voor hen In te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro cedural en f&ülisementen gratia voor hun optreden, natuurlijk alleen voor Baken betreffende den handel oi het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eenigting zijn de. heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spa&rne 94 alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bernmel, KruiB- atraai 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begij neetraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCL der vordering, voor incasso's door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 11) c. voor porto steeds worden bijgevoegd bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van Informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar Mimen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct> voor portovargoe- ding is bijgevoegd- Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar gegeven- In de maanden Med en Juni a. c„ zijn 66 vorderingen tot een bedrag van (8248.36 behaald, 15 vorderingen wor den afbetaald en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tjen van'r-ar ijs naar Beigic v„. Paarden. Aan het Donderdag j.h te i Leeuwarden op het t en toon stellings- ->nT1 enure VftTi aa.n- Stadsnieuws. In 't water gevallen. Heden avond te zeven uur viel een jongen van omstreeks acht jaar al spelende in de Burgwal, doch werd spoedig door de om standers gelukkig op 't droge gebracht. Uit de Omstreken. Heemstede. Op de voordracht voor de betrekking van onderwijzeres aan de O. L. school alhier zijn geplaatst mej. A. B. M. Lesti- kow te Leimuiden; F. C. Metz te Velsen en E. M. II. Duijns te Haarlem. De co'mmissie voor de grensregeling heeft heeren Raadsleden, uitgenoodigd tegen Vrijdagavond tot het houden eener gecombineerde huishoudelijke vergade ring. Binnenland. De Hertogin van Albany en haar doch ter vertrokken Vrijdagochtend te 11.03 van Baarn naar Bentheim. De Koningin- Moeder en de burgemeester deden, de Vorstinnen uitgeleide aan het station. Interparlementaire Unie. Thans is bij den heer mr. E. N. Rahu- sen, voorzitter van de Nederlandschè groep van de Interparlementaire Unie,, het bericht ingekomen uit Weenen, dai de conferentie wordt uitgesteld tot het' volgende jaar. Het aangekondigde uit stel van drie weken heeft aanleiding ge geven tot eene belangrijke vermindering van deelneming van verschillende groepen, zoodat de Oostenrijksche groep zich genoodzaakt zag tot haar groot leedwezen het bovenvermeld besluit te nemen. President Steijn. In den toestand van President Steijn is zooveel verbetering merkbaar, dat u zieke Donderdag voor de eerste maal op het balkon aan de achterzijde der villa .Norma" eenige uren zittende kon door brengen. Geen onkosten meer. Door 132 kleine landgebruikers te Ber- likum (Fr.) is aan H.H. landeigenaren en notarissen medegedeeld: dat zij zich bij gezegeld contract, op straffe van boe te, hebben verbonden, om noch publiek, noch bij gesloten briefjes, land te huren anders dan op voorwaarde: ,,vrij van on kosten voor den huurder", nog borg of medehuurder te zullen zijn voor iemand, die dat contract niet heeft geteekend. Overreden. Tusschen Amersfoort en Soesterberg is een GOjarig man, die struikelde toen hij over de spoorbaan liep, door trein 915 H. S. M. overreUën. 'De trein stopte, de man werd opgenomen en naar Utrecht ver voerd waar "Kij naar het Ziekenhuis ge bracht werd. Hoewel nog eenig leven was waar te nemen, bleek de toestand hopeloos. Een arm was afgereden en over het geheele lichaam werden breuken ge constateerd. Nederland over de tong. Ons land gaat dag in dag uit in het buitenland over de tong. Aansluiting bij het Drievoudig Verbond, staatkundig verdrag met een der groote mogendhe den, onderhandelingen met Duitschland over een eiland in onze Oost,-Indien, eco nomische aansluiting bij Duitschland: men heeft maar voor het kiezen uit wat dr. Kuype? in het buitenland heet klaar gespeeld te hebben. Wij gelooven van dat alles geen zier zegt de „N. R. Ct." Al die geruchten houden wij voor een uitvloeisel, eens deels van het, in de buitenlandsche pers tot een zaak van groote beteekenis opge blazen, schrijven van enkele bladen hier te lande: anderdeels van het groot-doen van den minister Kuyper, die in het bui tenland herhaaldelijk aanraking zoekt met allerlei politieke grootheden en al lerlei interviews zich laat ondergaan, in tegenstelling met alle ministers, zelfs de grootste, die wij gehad hebben, die, zij in het buitenland reisden, als gewone burgers, zonder eenig opzien te baren, 'van hun vacantie genoten. Trouwens één minister, zelfs als heet hij dr. Kuyper, kan zulke dingen als van hem verteld worden, alleen onmogelijk bedisselen. Er is ook nog een minister van buitenlandsche zaken in Nederland, al schijnt men te meenen, dat tegenwoor dig diens functies ook al op zijn colle ga van binnenlandsche zaken zijn over gegaan. Er is buitendien nog een minis terraad. En art. 59 onzer Grondwet is er ook nog. Nog altijd sluit en bekrachtigt de Koning(in) alle verdragen met vreemde mogendheden, en kunnen ver dragen, die wijziging van het grondge bied van den Staat inhouden, die aan het Rijk geldelijke verplichtingen opleggen of die eenige andere bepaling wettelijke rechten betreffende inhouden, niet door den Koning (de Koningin) bekrachtigd worden dan na door de Staten-Generaal t,e zijn goedgekeurd. Ongetwijfeld zou bv. een aansluiting aan een groote mogendheid met het oog op wederzijdsche hulp in een eventuee- len oorlog onder deze laatste bepaling •allen, al was het alleen maar, omdat voor een buitengewone oproeping onder de wapenen van de militie in geval van oorlog of oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden een voorstel van wet noodig is om het onder de wa penen Blijven te bepalen. Maar, aldus besluit de „N. R. Ct,.", al gelooven wij nlëts van al de verspreide geruchten, met ,'Het Centrum" zijn wij het eens, dat het wenschelijk is dat er een eind aan kome. De gelegenheid daartoe biedt zich spoedig aan. In het begin der volgende week komt de Twee de Kamer bijeen. Op haar weg zou het. dunkt ons, liggen, om aan al het voor ons land ongewenschte geschrijf een einde te maken. „De Hoopa. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is te Leith binnengevallen. Alles wel. Yerdaclit. Aan de politie te Amsterdam is opspo ring verzocht, namens ne politie te Noordwijk aan Zee, van een Duitscher, die per tram naar Leiden en van daar naar Amsterdam is vertrokken, gekleed in donker kostuum met geruite jockey pet en fijn lederen rijglaarzen. Leeftijd tusschen de 35 en 40 jaar. Hij wordt ver dacht van een te Noordwijk aan Zee ge- pleegden diefstal met braak, waarbij zijn gestolen een tiental gouden horlo ges, eenige gouden voorwerpen en ringen met diamanten en paarlen. Begrafenis van slachtoffers. Te Amsterdam is onder grooten toe vloed van belangstellenden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van J. Ivleerebezem en P. Stoop, die bij het om slaan van de schuit aan de Prinsen gracht het leven lieten. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Veenhuizen trekt tegenwoordig wèl de aandacht. In de Groene Amsterdammer werd er over geschreven, de Kamerleden Schaper en De Ridder namen er een kijkje, de minister van justitie zal er weldra eens heen gaan: en dat alles met het voornemen om verbetering aan te brengen. Als men nu maar geene gebre ken zoekt waar ze niet zijn. Dat geschiedt In een bericht van het „Vad.", ook in de „N. R. Ct." opgenomen, lüidende: „In de kolonies te Veenhuizen schijnt iets te haperen: ambtenarefr die in functie zijn. namen den laatsten tijd ontslag, en nieuwbenoemden bedankten". De geheele zaak is deze: de directeur van Veenhuizen III, die zijne benoeming aannam zonder van Veenhuizen veel af te wieten, gaat na een verblijf van eenige maanden weer heen: en de nieuwbe noemde onder-directeur van Veenhuizen II nam de benoeming niet aan, omdat de ze hem bij nader inzien niet de geldelij ke voordeelen aanbood, welke hij er eerst van verwachtte. Er is dus niet de minste reden om te zeggen dat er iets hapert te Veenhuizen; en als de regeering kan afwijken van de gewoonte om met de be noemingen in de kolonie vreeseüjk lang tc wachten, zullen de nu te vergeven be trekkingen van directeur, commies ter directie en onderdirecteur gauw genoeg vervuld kunnen zijn. Aan sollicitanten voor deze, in menig opzicht begeerlijke plaatsen kan het niet ontbreken. AnisterdamgcH o relletjes Het was diruk. erg druk op de Leid schekade bij het Leidscheplein te Am sterdam. De menschen liepen te schreeuwen en te zingen, waarom? dat wist het nieuwsgierige Amster- damsche publiek in het begin heele- maal niet en wellicht de schreeuwers evenmin. De politie te paard en te voet had heel wat werk, Langzamerhand kregen we toch de oorzaak van het la waai en de opschudding te weten. In „Bellevue" hadden ze eenige „heeren" op de vergadering niet willen hebben en daarover verontwaardigd zetten de heeren een standje op touw, dat, dank zij dei hulp van de ontslagen koristen wonderwel gelukte. Het is trouwens niet moeielijk een Amsterdamlsch stadsgedeelte in rep en roer te' brengen. De geweigerden pro testeerden tegen hun verbanning en de koristen wachtten hun collega's die nog aan de opera verbonden waren, op. om ze eens recht vriendelijk te begroeten. Maar daar schenen de ko risten die na volbrachten arbeid van hun repetities huiswaarts keerden in rijtuigen, inet een agent als palfrenier op den bok, geen trek in te hebben. Ze reden tenminste flink door en het standje, dat dank zij het kalme optre den van de politie tot geen handtas telijkheden aanleiding gaf, was al spoedig gedaan. Maar ook in een ander stadsgedeel te was 't rumoerig. Het was zoo onge veer een uur of tien, dat, eenige jon gens, de ..vrijheidsliederen" brullend, een optocht vormden in de Ferdinand Bolstraat. Langzamerhand groeide de stoet aan. Een Amsterdammer is belust op een relletje, maar vooral ee<n pijpbewoner. Dat bleek dan ook duidelijk. Iedereen liep mee. Door de Govert Flinckstraat ging het naar het Van der Helstpleintje, nog een paar huizen verder en de stoet houdt halt voor de woning van een korist© (een zoogen. onderkruipster, die juist per rijtuig met een geheim- den palfrenier wais thuisgebracht.) Zij kreeg een serenade, een plechtige Am- sterdamsche pijpserenade. waarbij het gemis aan gitaar en mandoline ver goed werd door de menschelijke kee- len de meest onmenlsoheliike geluiden te doen uitbraken. Zooals gewoonlijk was een kwartier later de pret reeds gedaan. (A. C.) Fotografie-tentoonstelling. Het comité voor de Internationale Tentoonstelling van Fotografie en aanverwante vakken, die tot 8 Sep tember in „Vélox" te Am sterdam gehouden wordt, is toch nog inet zijn taak geree'dl gekomen. Tal van, genoodügden en belangstel lenden waren bij de opening itegen- woordtig. Prof. E. Cohen die de feestrede zou houden, had op het laatste oogenblik een telegram gezonden, diat hij ver hinderd! was tegenwoordig te zijn. De voorzitter van het comité die heer P. F. Götte sprak derhalve een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij herinnerde er aan, dat de Ne- •dejrlandlsche Fotografenhond' in !het laatst, van het vorige jaar het plan heefit opgevat, alles op het gebied van de fotografie op een expositie samen te brengen. In April van dit jaar is het plan tot uitvoering gekomen en wat men thans in Vélox ziet, is het resulaajt. In hoeverre de Bond in zijn streven, is geslaagd, mogen de bezoe- kei's beoordeelen. Na een woordl van hoop voor be.t welslagen van die tentoonstelling, bracht, spr. dank aan hen die voor de samenstelling zooveel hebben mede gewerkt, de leden van het bestuur van. den Fotografenbond en van het- comité. Verder aan de vereenigingen die medailjes beschikbaar hebben ge steld. Met don wensch, dat veler kunstge voel door het geëxposeerde zal wor den gestreeld, verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. Men ging diaarna tot de bezichti ging over. Een muziekkorps speelde opwekkende wijzen en de zaal bood een. preittigea aanblik. Dat deze expositie \Jeler kunstge voel zal streelen, is boven twijfel vr heven, er zijn vele prachtige inzendin gen. Op den feestdag gestorven. De buren hadden zi'ch zoo goed ge houden. het huisje zag er zoo vriende lijk uit. met groen en bloeman ge smukt. Geen wonder, alien hadden i Van Bera. eon schilder in de Marktstraat te 's Hertogenbosch, zou zijn gouden bruiloft vieren; Woensdag laat in den avond werd) de laatste hand aan die versiering gelegd. Donderdag was het die dag. Maar 't is Donderdag geen feest geweest bij V&n Bcrs. want waar A. bruid dood' is. kan bruiloft niet jBhoucten worden en de vrouw van wKl Bers stierf onver wacht in den vroBHoi morgen van den dag voor *t feest bestemd. Geknipt. Even voor het vertrek van het stoomschip ..Batavier 111" van Rotter-, dam naar Londen, gelukte het aan diui inspecteur der i'ivierpolilie, den heer II. W. A Celosse. de hand te leg- een op een jong paartje uit Warschau afkomstig en van daar gevlucht met afkomstig en van daar gevlucht met een groot aantal kostbaarheden. Reeds voor eemdige dagen was do Rotterdam- sche politie uit Warschau gewaar-; schuwd dat de jong olieden waarschijn lijk over Rotterdam naar Engeland of Amerika zouden trachten ie ontko men. Bedden, waren ingeschreven on- d/en. naam van Plocker. Het meisje. Gutter man gebeetan. verklaarde bij lie* verhoor, <l)at zij voor haar ouders niet. met den in haar gezelschap zijn- den jongeling mocht trouwen en er daarom met hem vandoor gegaan was. d:> kostbaarheden medenemend, welke laatste een vrii aanzienlijk bedrag ver tegenwoordigden. In afwachting van nadere instructies uit Warschau, zijn ;ie jongelui op het ecntraal-bureau van p o K tie in gekwartierd. Vleeschkeuring. De heer A. Marcus, veearts-keur meester en plaatsvervangend directeur van het abattoir te Groningen, heeft bij de Erven. B. van der Kamp te Gro ningen uitgegeven: „Schema met toe lichting eener wettelijke regeling van algemeen verplichte vteesch keuring van rijkswege, tevens met het oog op den exporthandel". Daaraan is het volgende résumé ont leend: AL het vleesch. moet gekeurd worden van rijkswege. Het grondgebied van den Staat wor dt© daartoe jgestplitst in districten; ieder dezer aanvankelijk met min stens één centraal abattoir, vanwaar uit voor het bijhooremd district de keu ringsdienst georganiseerd en geleid word». Voor zoover d'e ondervinding dit aanmoedigt, en de dichtheid en groot te van bevolking zulks voor d» betrok ken gemeente rechtvaardigen, word» de oprichting, exploitatie en het beheer van abattoirs door de regeering lei- hand) genomen; c. q. bevorderd o. m. .door subsidiëering. Waar geen abattoir is. hebben de keurmeesters hunnen arbeid in de par ticuliere slagerijen te verrichten. Dit stelsel der mobiele colonnes zij keuringsstalsel voor het platteland. leider der districten hebbe eigen keuringspersoneelwiens taak zich in den regel daarbuiten niet uitstrekke. De keuringsdienst sta overal ondier directie van en worde zooveel moge lijk uitgeoefend' door zoodanige vee artsen, van wie mag worden veronder steld: dat zij daartoe de noodlge ge schiktheid hebben. Het tekort aan veeartsen-keurmees ters worde aangevuld' door empirische keurmeesters. De veeartsen kunnen bij den keu ringsdienst worden aangesteld, indien zij kunnen overleggen een ambtelijk bewijs, afgegeven door een leer aar in vleeschkeur aan 's rijks veeartsenij school of een veearts verbonden aan ee natoattoir, welk bewijs inhoudt dat zij een practicum in de vleeschkeur vanwege ©en dezer inrichtingen met vrucht hebben gevolgd. De empirische keurmeesters ontvan gen geen aanstelling dan ingevolge ambtelijk bewijs van een veearts ver bonden aan een abattoir, uit welk be wijs blijken moet dat die aspirant de opleiding tot kerumeester van vleesch met vrucht heeft gevolgd. Het abattoir zij miiddielpunt van keu ring voor die stad waarin het is opge richt en c. q. voor een district rondom de stad; liet. aan dit abattoir verbon den laboratorium worde tevens dienst baar gemaakt voor alle andere onder zoekingen die door d» ambulante keur meesters in bedoeldl district noodig ge acht worden. Die ambulante en andere keurmees ters zijn allen gehoorzaamheid en ver antwoording schuldig aan den chef van den keuringsdienst in hun district Allen ambtenaren der keuring zij het verboden nevens dit hun ambt eenig ander ambt. beroep, bedrijf, handel of nering uit t© oefenen. Voor de controle op de naleving dei- wet op die vleeschkeur bedien» het rijk zich. behalve van hare gewone politie dienaren. van die kommiezen der be lastingen. De empirische- keurmeester keur© al leen bii normale- dieren, behalve paar den. Hij mag slechts dat goedkeuren waarover bij hem niet die geringst» twijfel rijst of het normaail is. Afkeuringen mogen door hem niet geschieden. Heeft hij bezwaar iets goed te keuren, dan is hij verplicht dit geval don veearts, onder wiens toe zicht hij werkzaam, is. ter kennis te brengen. De veeartsen-keurmeesters keuren: a. noodslachtingen; b. zieke en gestorven dieren; c. paarden; d'. ingevoerd vleesch; e. vleesch voor export; f. alle gevallen die den empirische®, keui-meester. in de uitoefening van zij ne functie, niet beslist normaal voor komen. De keuring van vee in geslachten toestand zij overal verplicht; het on derzoek, ten behoeve dier keuring, vóór het slachten wordle» facultatief gelaten. [Die benoeming van het keuringsper- soneiel geschied» door den staat. Van de- uitspraak van een deskun dige zij hooger beroep mogelijk. Het beginsel van vergoeding inge volge of tot het instellen van verze kering tegen schad», geleden door afkeuring, worde door de regeering aanvaard. Ter wille der keuring worden aan een gestreng toezicht van rijkswege onderworpen a. aan bestaande slagerijen: ev. aan te brengen "wijzigingen in bouw of in richting. alsmede het beheer en de orde; b. aan alle nieuw op te richten sla gerijen. zoo voor export, als ook voor winkelnering en voor engros: ue bouwplannen, de installatie, het beheer en de ordelijkheid. Het nationaal vermogen. In 1895 waren er in ons land 405 menschen, die meer dan een millioen bezaten, en daaronder 117 met meer meer dan 2 millioen. In 1900 was 't getal der millionaire gestegen tot 433 en dat der bezitters van meer dan 2 millioen tot 124. Het totaal dier groote vermogens steeg in die zes jaren van 795 tot 863 millioen. Bezitter van meer dan een ton waren er buitendien nog: 10.729 in 1895, met samen 2494 millioen gulden en 11094 in 1900, met isamen 2648 millioen. Het totale getal zeer vermogenden nam dus in die zes jaren toe van 11.134 tot 11,527en hun gezamenlijk bezit vermeerderde van 3289 tot 3511 millioen. M.a.w. alleen in die leringen werd in zes jaren 229 millioen gulden op gelegd. Het gezamenlijke getal aangeslage- ne-n in de vermogensbelasting was in 1895 78.700 en in 1900 80.712en hun gezamenlijk bezit nam toe van 5464 tot 5765 millioen. Bovendien waren er in 1895 97 per sonen zonder vermogen, die voor meer dan f 10.000 in de bedrijfsbelasting waren aangeslagen en 135 in 1899, en waren van de bezitters van belast baar vermogen in 1895 1319 in de be drijfsbelasting aangeslagen voor meer dan f 10.000 inkomen uit hun bedrijf, en 1916 n 1899. Weggeloopen. Een 13-jarige jongen die geen plaatskaartje had, Is Maandag uit den trein aan de Weesperpoort te Amsterdam door d»n stationschef ver wijdend, en daar hij vreemdeling en zondér geld was, aan de politie over geleverd, die bij navraag te weten kwam, dat hij zonder voorkennis zij ner superieuren- van de militaire opleidingsschool te Potsdam was weg geloopen. Niet gestolen maar geheeld. 't Was op den middag van 27 Augustus plotseling een heel relletje op de markt te Wageningen. Van de uitstalling van S. waren eenige goederen ontvreemd, door wie wist de eigenaar echter niet. Een koopvrouw wees als de dievegge aan zekere vrouw P. die op haar beurt op hooge beenen naar het politiebureau trok om zich over deze aantijging te be klagen. Daar bleek echter dat de gesto len goederen, eenige manufacturen, een blouse enz. wèl in haar boodschappen- mandje waren. Dit mandje was evenwel niet van haar, dus vertelde zij, maar van vrouw J., met wie ze samen uit was ge gaan om inkoopen te doen. Het mandje stond op de uitstalling en dit he-t eigen dom wetende van haar gezellin had ze het meegenomen. De politie is bezig te onderzoeken wie -de eigenlijke dievegge is, maar heeft tot dusver geen klaarheid kunnen brengen. Een zwerver. Piet er A., een zwerveling, te Munten dam, 'is berucht. Zijn euveldaden zijn vele. Een brutaal stuk haalde hij dezer dagen uit te Groningen. Daar verkocht hij Vrijdag het paard van den scheepsja- ger Auginus Scholten van Stadskanaal aan, den paardenhandelaar J. Lukken. Van de opbrengst maakte hij goede sier, Natuurlijk werd Pieter spoedig ge arresteerd. Thans zit hij aldaar in 't ca chot, en zal naar Winschoten getrans porteerd worden. De oneerlijke diaken. In 't Friesche stadje Workum heeft de diaken M. D. zich schuldig gemaakt aan diefstal uit den collectantenzak. De man werd op heeterdaad betrapt door ds. V. en een kerkvoogd. De treurige zaak is thans in handen van den rechter. De diefstal is niet uit armoede ge pleegd. D, verkeert in zeer goeden doen". Sport en Wedstrijden Paarden. De harddraverij en de schoonrijderij, welke waren uitgeschreven op 1 Septem ber a.s. door de afdeeling „Gorinchem en Omstreken" der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, gaan wegens onvol doende deelneming niet door. Den stoutsten toer, die ooit is vertoond, kan men thans in het Aquarium te Lon den zien. Een Amerikaansche artist, die zich „Diavolo" noemt, rijdt daar name lijk den binnenkant van een Teusachti- gen hoepel met zijn velocipède rond; met dien verstande, dat de hoepel, een vrij breede baan, met een rail in 't midden, openstaat; het begin en 't einde niet, maar raken beiden den grond op eeni- gen afstand, zoodat de cirkel niet zuiver rond, loopt maar afwijkt. De waaghals rijdt zóo, dat hij op een gegeven oogen blik geheel onderstboven zich voortbe weegt, het 't hoofd recht omlaag. Na tuurlijk is dat slechts in een ondeelbaar tijdsverloop het geval. De Duitsche wielrijdersbond heeft in de laatste vergadering besloten, de le- leden tegen gevangenisstraf te verzeke ren wel in elk geval afzonderlijk bij per soonlijke schade tot 100.000 mark en bij zakelijke schade tot 40.000 mark. Verhooging van contributie wordt niet gevraagd. Om het nut van deze instel ling aan te toonen, wordt het geval ver teld van een wielxijdenden apotheker te Berlijn, die ten gevolge van een botsing met een brievenbesteller zooveel had te vergoeden, dat hij geheel geruïneerd is. Hij moet den gewonde tot diens 64e jaar jaarlijks een schadevergoeding beta len en 300 mark onmiddellijk. Schieten. De schiet vereeniging ..Christiaan die Wet", te Purmerend; heeft een pro vincialen schietwedstrijd uitgeschre ven voor flobert-buks en Rijks cylin- der-geweer. te houden op de hanen van het hótel ..De Doelen", aldaar. Tot dezen wedstrijd worden uitge noodigd alle schtetv.eroenigin.gen, afd. van den Bond! van Oud-onderoffi- schutterijen en kadtervereonigingen. eieren en afd. van Volksweerbaarheid gevestigd in Noord-Holland, benoorden het Noordzee-kan aal. Een groot getal medailles en kunst voorwerpen wordt uitgeloofd De wed strijd za laanvangen op Zondag 31 Augustus en eindigen 5 October a.s. Er zal geschoten worden op ten minste vijf banen, gedurende de dagen 31 Augustus. 3. 5. 7. 10. 12. 14. 17. 19. 21. 24, 26 en 28Septeonbcr: 1. 3 en 5 Octo ber; 's Zondags van 10 tot. 6 uren; de overige dagen van 1 tot 6 uren Cricket. Het programma van den N. C. B. voor Zondag kondigt aan den wedstrijd -Ajax—Rood en Wit in Leiden voor de eerste klasse competitie. Er bestaat eenige kans. dat daarenboven nog ge houden zal worden de wedstrijd 's-Grav. C.C.A.C.C. in don Haag. die Zondag 11. tengevolge van het slechte weder gestaakt moest wlorden. Verder vermeldt het protrramma 's-Grav. C.C. II—Volharding II te 's Gravenhage voor de tweede klasse competitie. Voor de R. C. B. compe titie is geen enkele wedstrijd vastge steld tengevolge van den wedstrijd, die hier ter stede zal plaats hebben tusschen de bondiselftallen van den Rotterdamschen en den Amsterdam- schen Cricketbond. Naar men ver neemt, wordt de wedstrijd gespeeld op Victoria's terrein. Wielernienws. Uit Amerika. Steeds vallen nieuwte overwinnin gen van Kramer te vermelden, nu weer heeft hij te New-Haven een wedstrijd over een halve mijl gewonnen, die mederekent. voor het kampioenschap van Amerika. Fiischer was tweede. Lawson derde en Kimble vierde. Major Taylor werd niet eens in zijn serie geplaatst. Fisher en Lawson sloegen hem. Beauchamp? won den wedstrijd over 10 mijlen. Mac Farland kwam tweede aan. Colert derde en Wilson vierde. Chase heeft op de Canningtonbaan. nabij Londen, het mijl-record ge slagen. Bovendien sloeg hij alle wereldre cords van 1/4, 1/2, 3/4 en 1 mijl. Het oude 1/4 mijl record, stond me» 21 sec. op naam van Major Taylor, Chase heeft dit gebracht op 20 3/5 sec. Het record over 1/4 mijl met 41 sec. op naam van Major Taylor bracht hij op 401/5 sec. Het record^ over 3/4 mijl dat met 1 min. 3 3/5 sec. op Chase's naam stond, bracht hij op 1 min. 1 2/5 sec. en het 1 mijl record met 1 min. 223/5 sec. op naam van Taylor werd door hem gebracht op 1 min. 20 4/5 sec. Koloniën. Cholera. Volgens de officieele tiendaagsche rap porten kwamen van 11 tot 20 Juli te Soe- rabaja 139 gevallen van cholera voor, waarvan 72 met doodelijken afloop. De „Jav. Ct." bevat de aankondiging, dat de zeeplaats Resoekl wegens chole ra is besmet verklaard. Zeer- tot ons leedwezen vernemen wij liet overlijden van den chef der exploita tie van de Oost-Java Stoomtrammaat schappij, de heer M. C. A. Reigers, die bezweken is na eenige dagen geleden door de cholera te zijn aangetast, zoo le zen wij in het „Soer. Hbld." ter aanvul ling der telegrammen. De stoomtrammaatschappij verliest in den heer Reigers een actief en degelijk ambtenaar die haar belangen met ijver behartigde. Overigens was hij een hraaf burger die zich niet gaarne op den voor grond plaatste, maar bescheiden zijns weegs ging. etenschap. Het gewicht van de hersenen by man en vronw. De bekende patholoog Marchand heeft de resultaten openbaar gemaakt, door hem verkregen bij het wegen van 1173 hersenen onmiddellijk na verwijdering uit den schedel. Er blijkt daaruit, dat de doodsoorzaak invloed heeft op het ge wicht van cle hersenen. Bij personen, die aan diphtheritis gestorven zijn, bleek het gewicRt te zijn toegenomen. Wat be treft den leeftijd, stelde Marchand vast, dat de jong-geborenen tot den zevenden dag het gemiddelde gewicht van 371 gr. voor jongens en 361 gram voor meisjes hebben. Tot het einde van het eerste jaar ne men de hersenen aan gewicht toe, zij wegen dan 967 en 893 gram. Het einde van de gewichtsvermeerdering schijnt bij den man tusschen 19 en 20 jaar, bij de vrouw tusschen '16 en 18 jaar te val len. Het gemiddelde gewicht der hersenen bedraagt bij den man 1400 gram, bij da vrouw 1275 gram. Een gewichtsverminde- ring treedt eerst op hoogen leeftijd in, bij de vrouw 10 jaar eerder dan bij" den man. Bij dezen wordt zij gewoonlijk ge-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5